synapse-project - en to da translation catalogue (80 entries)

en: Search everything you do.
da: Søg alt du gør.

note: activate has to stay in first position!
en: Activate
da: Aktivér

note: Whooot?! This cannot be true!
en: All
da: Alt

en: Actions
da: Handlinger

en: Audio
da: Lyd

en: Applications
da: Programmer

en: Documents
da: Dokumenter

en: Images
da: Billeder

en: Searching...
da: Søger ...

en: No results found.
da: Fandt ingenting.

en: No recent activities found.
da: Ingen nylige aktiviteter.

en: Type to search...
da: Skriv for at søge...

en: ...or press down key to browse recent activities
da: ...eller tryk ned for at gennemse seneste aktiviteter

en: <b>%d of %d</b>
da: <b>%d af %d</b>

en: Enable this plugin
da: Slå udvidelsen til

en: Disable this plugin
da: Slå udvidelsen fra

en: Disabled
da: Slået fra

en: Enabled
da: Slået til

en: Synapse - Settings
da: Synapse - Indstillinger

en: Default
da: Standard

en: General
da: Grundlæggende

en: Plugins
da: Udvidelser

en: Behavior & Look
da: Adfærd og udseende

en: Theme:
da: Tema:

note: Autostart checkbox
en: Startup on login
da: Opstart ved logind

en: Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Action
da: Hændelse

en: Shortcut
da: Genvej

en: No results.
da: Ingen resultater.

en: <b>1 of %d</b>
da: <b>1 af %d</b>

note: if is home dir
en: Home
da: Hjemmemappe

en: Run
da: Kør

en: Run an application, action or script
da: Kør et program, handling eller script

en: Run in Terminal
da: Kør i terminal

en: Run application or command in terminal
da: Kør et program eller en kommando i terminalen

en: Open
da: Åbn

en: Open using default application
da: Åbn med standard program

en: Open folder
da: Åbn mappe

en: Open folder containing this file
da: Åbn mappen der indeholder denne fil

note: DBusService.get_default ().name_is_activatable (BansheePlaybackController.UNIQUE_NAME), // doesn't work for banshee
en: Banshee is not installed
da: Banshee er ikke installeret.

en: Play
da: Afspil

en: Start playback in Banshee
da: Start afspilning i Banshee

en: Pause playback in Banshee
da: Pause afspilning i Banshee

en: Next
da: Næste

en: Plays the next song in Banshee's playlist
da: Afspiller næste nummer i Banshee's playlist

en: Previous
da: Forrige

en: Plays the previous song in Banshee's playlist
da: Afspiller forrige nummer i Banshee's playlist

en: Enqueue in Banshee
da: Placer i kø i Banshee

en: Add the song to Banshee playlist
da: Føj nummeret til Banshee playlist

en: Play in Banshee
da: Afspil i Banshee

en: Clears the current playlist and plays the song
da: Rydder den aktive playlist og afspiller nummeret

en: Run command
da: Kør kommandoTillad kørsel af vilkårlig kommandoer.

en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: Opens current selection using %s
da: Åbner valgte med %s

en: Search in Devhelp
da: Søg i Devhelp

en: Search documentation for this symbol
da: Søg dokumentation for dette symbol

en: Search documentation using Devhelp.
da: Søg dokumentation med Devhelp.

en: Devhelp is not installed
da: Devhelp er ikke installeret

en: Define
da: Definér

en: Look up definition in dictionary
da: Slå betydning op i ordbog

en: Look up definitions of words.
da: Slå betydninger af ord op.

en: Runs locate command to find files on the filesystem.
da: Kører locate kommando for at finde filer på filsystemet.

en: Rhythmbox is not installed
da: Rhythmbox er ikke installeret

en: Start playback in Rhythmbox
da: Start afspilning i Rhythmbox

en: Pause playback in Rhythmbox
da: Pause afspilning i Rhythmbox

en: Plays the next song in Rhythmbox's playlist
da: Afspiller næste nummer i Rhythmbox's playlist

en: Plays the previous song in Rhythmbox's playlist
da: Afspiller forrige nummer i Rhythmbox's playlist

en: Enqueue in Rhythmbox
da: Placer i Rhythmbox kø

en: Add the song to Rhythmbox playlist
da: Føjer nummeret til Rhythmbox playlist

en: Play in Rhythmbox
da: Afspil i Rhythmbox

en: Suspend
da: Standby

en: Put your computer into suspend mode
da: Sæt computeren på standby

en: Hibernate
da: Dvale

en: Put your computer into hibernation mode
da: Sæt computeren i dvale

en: Shut Down
da: Sluk

en: Turn your computer off
da: Slukker din computer

en: Restart
da: Genstart

en: Restart your computer
da: Genstart din computer

en: Search various items logged by Zeitgeist.
da: Søg forskellige ting logget af Zeitgeist.

en: Zeitgeist is not installed
da: Zeitgeist er ikke installeret
