synapse-project - en to hi translation catalogue (63 entries)

note: activate has to stay in first position!
en: Activate
hi: सक्रिय करें

note: Whooot?! This cannot be true!
en: All
hi: सब

en: Actions
hi: क्रियाएं

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Applications
hi: कार्यक्रम

en: Places
hi: स्थान

en: Documents
hi: दस्तावेज़

en: Images
hi: चित्र

en: Video
hi: चलचित्र

en: Internet
hi: इंटरनेट

note: _labels.set (QueryFlags.FILES, _("Files"));
en: Uncategorized
hi: अवर्गीकृत

en: Searching...
hi: खोज रहा है...

en: No results found.
hi: कोई परिणाम नहीं

en: Type to search...
hi: खोज करने के लिए टाइप करें

en: Status
hi: स्तर

en: Disabled
hi: असमर्थ किया गया

en: Enabled
hi: सक्रिय किया हुआ

en: Default
hi: पहले से ही

en: Execute
hi: चलाएँ

en: Next Result
hi: अगला परिणाम

en: Previous Result
hi: पिछला परिणाम

en: First Result
hi: पहला परिणाम

en: Next 5 Results
hi: अगले पांच परिणाम

en: Previous 5 Results
hi: पिछले पांच परिणाम

en: Paste
hi: चिपकाएं

en: Quit
hi: बंद करें

en: General
hi: साधारण

en: Plugins
hi: प्लगइन्स

note: Notification icon
en: Show notification icon
hi: सूचना आइकन दिखाएँ

en: Shortcuts
hi: शॉर्टकट्स

en: Action
hi: क्रिया

en: Shortcut
hi: शॉर्टकट

note: if is home dir
en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Root
hi: रूट

en: Run
hi: चलाएं

en: Open
hi: खोलें

en: Open folder
hi: फ़ोल्डर खोलें

en: Copy to Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर प्रति बनाएँ

en: Copy selection to clipboard
hi: चुने हुए की प्रति क्लिपबोर्ड पर बनाएँ

en: Play
hi: बजाएँ

en: Pause
hi: रोकें

en: Next
hi: अगला

en: Previous
hi: पिछला

en: Calculator
hi: गणक

en: Send a message
hi: एक सन्देश भेजें

en: Run command
hi: कमांड चलाएँ

en: Open with %s
hi: %s के साथ खोलें

en: Devhelp is not installed
hi: Devhelp संस्थापित नहीं

en: Define
hi: परिभाषा दो

en: File Operations
hi: फ़ाइल प्रक्रियाएँ

en: Google
hi: गूगल

en: Google Maps
hi: गूगल मानचित्र

en: Lock Screen
hi: स्क्रीन पर ताला लगाएं

en: Selection
hi: चयन

en: Suspend
hi: निलम्बित

en: Hibernate
hi: सुषुप्तावस्था

en: Shut Down
hi: बंद करें

en: Restart
hi: फिर से चालू करें

en: Restart your computer
hi: कम्प्यूटर फिर चलायें

en: %d minute ago | %d minutes ago
hi[0]: %d मिनट पहले
hi[1]: %d मिनट पहले

en: %d hour ago | %d hours ago
hi[0]: %d घंटा पहले
hi[1]: %d घंटे पहले

en: %d day ago | %d days ago
hi[0]: %d दिन पहले
hi[1]: %d दिन पहले

en: %d week ago | %d weeks ago
hi[0]: %d सप्ताह पहले
hi[1]: %d सप्ताह पहले
