synapse-project - en to it translation catalogue (193 entries)

en: Search everything you do.
it: Cerca tutto ciò che fai.

note: activate has to stay in first position!
en: Activate
it: Attiva

note: Whooot?! This cannot be true!
en: All
it: Tutto

en: Actions
it: Azioni

en: Applications
it: Applicazioni

en: Places
it: Risorse

en: Documents
it: Documenti

en: Images
it: Immagini

note: _labels.set (QueryFlags.ALL, _("All")); // Do not remove!
en: Include remote content
it: Includi contenuti remoti

note: _labels.set (QueryFlags.FILES, _("Files"));
en: Uncategorized
it: Senza Categoria

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No recent activities found.
it: Nessuna attività recente trovata.

en: Type to search...
it: Digita per cercare...

en: ...or press down key to browse recent activities
it: ...o premi giù per vedere le attività recenti

en: <b>%d of %d</b>
it: <b>%d di %d</b>

en: Status
it: Stato

en: Enable this plugin
it: Attiva questa estensione

en: Disable this plugin
it: Disattiva questa estensione

en: About this plugin
it: Informazioni sul Plugin

en: Configure plugin
it: Configura plugin

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Synapse - Settings
it: Synapse - Impostazioni

en: Default
it: Predefinito

en: Essential
it: Essenziale

en: Side Doish
it: Doish Affiancato

en: Execute
it: Esegui

en: Execute without hiding
it: Esegui stando aperto

en: Alternative Delete
it: Cancella (Alternativo)

en: Next Result
it: Risultato successivo

en: Previous Result
it: Risultato precedente

en: First Result
it: Primo risultato

en: Last Result
it: Ultimo risultato

en: Next 5 Results
it: Successivi 5 risultati

en: Previous 5 Results
it: Precedenti 5 risultati

en: Next Category
it: Prossima categoria

en: Previous Category
it: Precedente categoria

en: Next Pane
it: Pannello successivo

en: Previous Pane
it: Pannello precedente

en: Paste
it: Incolla

en: Paste current selection
it: Incolla la selezione corrente

en: Quit
it: Esci

en: Shortcut already in use
it: Scorciatoia già in uso

en: General
it: Generale

en: Plugins
it: Estensioni

en: Behavior & Look
it: Comportamento e Aspetto

en: Theme:
it: Tema:

note: Autostart checkbox
en: Startup on login
it: Avvia all'accesso

note: Notification icon
en: Show notification icon
it: Mostra l'icona nell'area di notifica

en: Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Action
it: Azione

en: Shortcut
it: Scorciatoia da tastiera

en: Click the shortcut you wish to change and press the new shortcut.
it: Clicca la scorciatoia da tastiera che desideri modificare e digita la nuova scorciatoia.

en: No results.
it: Nessun risultato.

en: <b>1 of %d</b>
it: <b>1 di %d</b>

en: Run
it: Esegui

en: Run an application, action or script
it: Esegui un'applicazione, un'azione o uno script

en: Run in Terminal
it: Esegui nel Terminale

en: Run application or command in terminal
it: Esegui applicazione o comando nel terminale

en: Open
it: Apri

en: Open using default application
it: Apri con l'applicazione predefinita

en: Open folder
it: Apri cartella

en: Open folder containing this file
it: Apri la cartella contenente questo file

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli Appunti

en: Copy selection to clipboard
it: Copia la selezione negli appunti

en: Control Banshee and add items to playlists.
it: Controlla Banshee e aggiungi elementi alle playlists.

note: DBusService.get_default ().name_is_activatable (BansheePlaybackController.UNIQUE_NAME), // doesn't work for banshee
en: Banshee is not installed
it: Banshee non è installato

en: Play
it: Riproduci

en: Start playback in Banshee
it: Inizia la riproduzione in Banshee

en: Pause
it: Pausa

en: Pause playback in Banshee
it: Pausa la riproduzione in Banshee

en: Next
it: Successivo

en: Plays the next song in Banshee's playlist
it: Riproduce il brano successivo nella playlist di Banshee

en: Previous
it: Precedente

en: Plays the previous song in Banshee's playlist
it: Riproduce il brano precedente nella playlist di Banshee

en: Enqueue in Banshee
it: Accoda in Banshee

en: Add the song to Banshee playlist
it: Aggiungi il brano nella playlist di Banshee

en: Play in Banshee
it: Riproduci in Banshee

en: Clears the current playlist and plays the song
it: Svuota la playlist corrente e riproduce il brano

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Calculate basic expressions.
it: Calcola le espressioni di base.

en: bc is not installed
it: bc non è installato

en: Open chat
it: Apri chat

en: Open a chat with selected contact
it: Apre una chat con il contatto selezionato

en: Send a message
it: Invia un messaggio

en: Send a message to the contact
it: Invia un messaggio al contatto selezionato

en: Send message to..
it: Invia messaggio a...

en: Send a message to a contact
it: Invia un messaggio ad un contatto

en: Chat actions
it: Azioni di messaggistica

en: Open chat, or send a message with your favorite IM
it: Apri una chat, o invia un messaggio con il tuo IM preferito

en: Run command
it: Esegui il comando

en: Find and execute arbitrary commands.
it: Trova ed esegui comandi arbitrari.

en: Search for and run applications on your computer.
it: Cerca ed esegui applicazioni nel tuo computer.

en: Open with %s
it: Apri con %s

en: Opens current selection using %s
it: Apre la selezione corrente usando %s

en: Search in Devhelp
it: Cerca in DevHelp

en: Search documentation for this symbol
it: Cerca nella documentazione per questo simbolo

en: Search documentation using Devhelp.
it: Cerca la documentazione usando Devhelp.

en: Devhelp is not installed
it: DevHelp non è installato

en: Define
it: Definisci

en: Look up definition in dictionary
it: Cerca la definizione nel dizionario

en: Look up definitions of words.
it: Cerca definizioni di parole.

en: Open commonly used directories.
it: Apri le cartelle pìù usate

en: Rename to
it: Rinomina in

en: Rename the file to...
it: Rinomina il file in...

en: File "%s"does not exist.
it: Il file "%s" non esiste.

en: Cannot move "%s" to "%s"
it: Impossibile spostare "%s" in "%s"

en: File Operations
it: Operazioni sui file

en: Copy, Cut, Paste and Delete files
it: Copia, Taglia, Incolla ed Elimina i files

en: Upload to imgur
it: Carica su imgur

en: Upload selection to imgur image sharer
it: Carica la selezione sulla condivisione immagini di imgur

en: The selection was successfully uploaded and its URL was copied to clipboard.
it: La selezione è stata caricata con successo e il suo URL è stato copiato negli appunti

en: An error occurred during upload, please check the log for more information.
it: Un errore è avvenuto durante l'upload, controllare il log per maggiori informazioni.

en: Upload to imgur to contact..
it: Carica su ImgUr per il contatto..

en: Upload selection to imgur image sharer, and send the link to contact
it: Carica la selezione su ImgUr, e invia il link al contatto.

en: Share images using imgur.
it: Condividi immagini con imgur.

en: Authorize with Launchpad
it: Autorizza con Launchpad

en: Please press the Finish button once you login to Launchpad with your web browser
it: Per favore premere il pulsante Fine una volta loggato su Launchpad con il tuo browser web

en: Finish authorization
it: Completa l'autorizzazione

en: Find bugs and branches on Launchpad.
it: Trova bugs e branches su Launchpad.

note: project link (lp:synapse)
en: Launchpad: Bazaar branches for %s
it: Launchpad: Bazaar branches per %s

note: series link (lp:synapse/0.3)
en: Launchpad: Series %s for Project %s
it: Launchpad: Serie %s per il Progetto %s

en: Locate
it: Trova

en: Locate files with this name on the filesystem
it: Trova i file con questo nome nel filesystem

en: Runs locate command to find files on the filesystem.
it: Esegue il comando locate per trovare file nel computer.

en: Unable to find "locate" binary
it: Impossibile trovare il binario di "locate"

en: Search the web.
it: Cerca nel web.

en: Search the web using google.com
it: Cerca nel web con google.it

en: Google Maps
it: Google Mappe

en: Search using Google Maps
it: Cerca in Google Mappe

en: Pastebin selection
it: Selezione Pastebin

en: Pastebin to contact..
it: Invia con Pastebin al contatto..

en: Upload files to pastebin.
it: Carica i file su pastebin.

en: Unable to find "pastebinit" program
it: Non è stato trovato il programma "pastebinit"

en: Get access to your Pidgin contacts
it: Accedi ai tuoi contatti Pidgin

en: Pidgin is not installed.
it: Pidgin non è installato.

en: Send in chat to..
it: Invia in chat a..

en: Send selected file within Pidgin
it: Invia il file selezionato con Pidgin al contatto

en: Control Rhythmbox and add items to playlists.
it: Controlla Rhythmbox e aggiungi elementi alle playlists.

en: Rhythmbox is not installed
it: Rhythmbox non è installato

en: Start playback in Rhythmbox
it: Inizia la riproduzione in Rhythmbox

en: Pause playback in Rhythmbox
it: Pausa la riproduzione in Rhytmbox

en: Plays the next song in Rhythmbox's playlist
it: Riproduce il brano successivo nella playlist di Rhythmbox

en: Plays the previous song in Rhythmbox's playlist
it: Riproduce il brano precedente nella playlist di Rhythmbox

en: Enqueue in Rhythmbox
it: Accoda in Rhythmbox

en: Add the song to Rhythmbox playlist
it: Aggiungi il brano nella playlist di Rhythmbox

en: Play in Rhythmbox
it: Riproduci in Rhythmbox

en: Lock Screen
it: Blocca schermo

en: Locks screen and starts screensaver.
it: Blocca lo schermo e fa partire lo screensaver.

en: Lock screen of your computer.
it: Blocca lo schermo del tuo computer.

en: Selection
it: Selezione

note: plugin title
en: Provides actions for currently selected text.
it: Fornisce azioni per il testo correntemente selezionato.

en: Selected text
it: Testo selezionato

note: Plugin title
en: Connect to host with SSH
it: Permette la connessione agli host con SSH

note: description icon name reference to this function true if user's system has all required components which the plugin needs
en: ssh is not installed
it: SSH non è installato

en: Connect with SSH
it: Connettersi con SSH

en: Suspend
it: Sospendi

en: Put your computer into suspend mode
it: Imposta il computer nella modalità di sospensione

en: Hibernate
it: Iberna

en: Put your computer into hibernation mode
it: Imposta in modalità di ibernazione

en: Shut Down
it: Arresta

en: Turn your computer off
it: Spegni il computer

en: Restart
it: Riavvia

en: Restart your computer
it: Riavvia il computer

en: Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
it: sospendi, iberna, riavvia o spegni il tuo computer

en: ConsoleKit wasn't found
it: ConsoleKit non è stato trovato

en: Control Xnoise media player.
it: Controlla il media player Xnoise.

en: Xnoise is not installed!
it: Xnoise non è installato!

en: Quit Xnoise
it: Esci da Xnoise

en: Raise
it: Alza

en: Show Xnoise
it: Mostra Xnoise

en: Start playback in Xnoise
it: Avvia riproduzione in Xnoise

en: TogglePlaying
it: ArrestaRiprendiRiproduzione

en: Start/Pause playback in Xnoise
it: Iniciare/parare Reprodutzione en Xnoise

en: Pause playback in Xnoise
it: Metti in pausa la riproduzione in Xnoise

en: Plays the next song in Xnoise's playlist
it: Riproduce la canzone successiva nella playlist di Xnoise

en: Plays the previous song in Xnoise's playlist
it: Riproduce la canzone precedente nella playlist di Xnoise

en: Stop
it: Ferma

en: Stops the playback of Xnoise
it: Ferma la riproduzione di Xnoise

en: Play in Xnoise
it: Riproduci con Xnoise

en: Queues and plays the song
it: Aggiunge alla coda e riproduce il brano

en: few moments ago
it: poco fa

en: %d minute ago | %d minutes ago
it[0]: %d minuto fa
it[1]: %d minuti fa

en: %d hour ago | %d hours ago
it[0]: %d ora fa
it[1]: %d ore fa

en: %d day ago | %d days ago
it[0]: %d giorno fa
it[1]: %d giorni fa

en: %d week ago | %d weeks ago
it[0]: %d settimana fa
it[1]: %d settimane fa

en: Search various items logged by Zeitgeist.
it: Cerca nei registri di Zeitgeist

en: Zeitgeist is not installed
it: Zeitgeist non è installato

en: Find related
it: Trova gli elementi correlati

en: Find resources related to this result
it: Trova gli elementi correlati a questo risultato

en: Related files
it: File correlati

en: Finds files related to other search results using Zeitgeist.
it: Trova mediante Zeitgeist i file correlati ai risultati di altre ricerche
