synapse-project - en to nn translation catalogue (96 entries)

en: Search everything you do.
nn: Søk i alt du foretek deg.

note: activate has to stay in first position!
en: Activate
nn: Aktiver

note: Whooot?! This cannot be true!
en: All
nn: Alle

en: Actions
nn: Handlingar

en: Audio
nn: Lyd

en: Applications
nn: Program

en: Documents
nn: Dokument

en: Images
nn: Bilete

en: Internet
nn: Internett

en: Searching...
nn: Søkjer …

en: No results found.
nn: Fann ingen resultat.

en: No recent activities found.
nn: Fant ingen nylege handlingar.

en: Type to search...
nn: Skriv inn for å søkje...

en: ...or press down key to browse recent activities
nn: ...eller press pil nedover for å vise nylege handlingar

en: <b>%d of %d</b>
nn: <b>%d av %d</b>

en: Enable this plugin
nn: Skru på denne utvidelsen

en: Disable this plugin
nn: Skru av denne utvidelsen

en: Disabled
nn: Deaktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Synapse - Settings
nn: Synapse - Innstillingar

en: Default
nn: Standardval

en: General
nn: Allment

en: Plugins
nn: Programtillegg

en: Behavior & Look
nn: Oppførsel og Utsjånad

en: Theme:
nn: Tema:

note: Autostart checkbox
en: Startup on login
nn: Start ved pålogging

note: Notification icon
en: Show notification icon
nn: Vis varslingsikon

en: Shortcuts
nn: Snøggtastar

en: Action
nn: Handling

en: Shortcut
nn: Snøggtast

en: Click the shortcut you wish to change and press the new shortcut.
nn: Velg snøggtasten du ynskjer å endre og trykk den nye snøggtasten.

en: No results.
nn: Ingen treff.

en: <b>1 of %d</b>
nn: <b>1 av %d</b>

note: if is home dir
en: Home
nn: Heim

en: Run
nn: Køyr

en: Run an application, action or script
nn: Køyr eit program, ei handling eller eit script

en: Run in Terminal
nn: Køyr i terminal

en: Run application or command in terminal
nn: Køyr program eller kommando i terminal

en: Open
nn: Opne

en: Open using default application
nn: Opne med standardprogram

en: Open folder
nn: Opne mappe

en: Open folder containing this file
nn: Opne mappa som inneheld fila

en: Control Banshee and add items to playlists.
nn: Styr Banshee og legg til element i spelelista.

note: DBusService.get_default ().name_is_activatable (BansheePlaybackController.UNIQUE_NAME), // doesn't work for banshee
en: Banshee is not installed
nn: Banshee er ikkje innstallert

en: Play
nn: Spel av

en: Start playback in Banshee
nn: Star avspeling i Banshee

en: Pause playback in Banshee
nn: Paus avspelinga i Banshee

en: Next
nn: Neste

en: Plays the next song in Banshee's playlist
nn: Spelar den neste songen i Banshee-spelelista

en: Previous
nn: Førre

en: Plays the previous song in Banshee's playlist
nn: Spelar den førre songen i Banshee-spelelista

en: Enqueue in Banshee
nn: Legg til i Banshee si song-kø

en: Add the song to Banshee playlist
nn: Legg til songen i Banshee-spelelista

en: Play in Banshee
nn: Spel av i Banshee

en: Clears the current playlist and plays the song
nn: Tømmer spelelista og spelar av songen

en: Run command
nn: Køyr kommando

en: Find and execute arbitrary commands.
nn: Finn og køyr vilkårlege kommandoar.

en: Search for and run applications on your computer.
nn: Søk etter og køyr program på datamaskinen.

en: Open with %s
nn: Opne med %s

en: Opens current selection using %s
nn: Opne valt element med %s

en: Search in Devhelp
nn: Leit i Devhelp

en: Search documentation for this symbol
nn: Finn dokumentasjon for det valde symbolet

en: Search documentation using Devhelp.
nn: Leit etter dokumentasjon i Devhelp.

en: Devhelp is not installed
nn: Devhelp er ikkje installert

en: Define
nn: Definér

en: Look up definition in dictionary
nn: Slå opp definisjon i ordbok

en: Look up definitions of words.
nn: Slå opp definisjonar for ord.

en: Open commonly used directories.
nn: Åpne ofte brukte mapper.

en: Runs locate command to find files on the filesystem.
nn: Leiter etter filer på datamaskinen

en: Control Rhythmbox and add items to playlists.
nn: Kontrollerer Rhythmbox og legg til element i spelelista.

en: Rhythmbox is not installed
nn: Rhythmbox er ikkje installert

en: Start playback in Rhythmbox
nn: Start avspeling i Rhythmbox

en: Pause playback in Rhythmbox
nn: Pause avspelinga i Rhythmbox

en: Plays the next song in Rhythmbox's playlist
nn: Seplar den neste songen i Rhythmbox-spelelista

en: Plays the previous song in Rhythmbox's playlist
nn: Spelar den førre songen i Rhythmbox-spelelista

en: Enqueue in Rhythmbox
nn: Legg til i Rhythmbox-spelekøa

en: Add the song to Rhythmbox playlist
nn: Legg songen til i Rhythmbox-spelelista

en: Play in Rhythmbox
nn: Spel av i Rhythmbox

en: Lock Screen
nn: Lås skjermen

en: Locks screen and starts screensaver.
nn: Låser skjermen og startar skjermspararen.

en: Lock screen of your computer.
nn: Lås skjermen.

en: Suspend
nn: Kvilemodus

en: Put your computer into suspend mode
nn: Set datamaskinen i kvilemodus

en: Hibernate
nn: Dvalemodus

en: Put your computer into hibernation mode
nn: Set datamaskinen i dvalemodus

en: Shut Down
nn: Slå av

en: Turn your computer off
nn: Slå av datamaskinen

en: Restart
nn: Omstart

en: Restart your computer
nn: Start datamaskinen på nytt

en: few moments ago
nn: nokre månader sidan

en: %d minute ago | %d minutes ago
nn[0]: %d minutt sidan
nn[1]: %d minutt sidan

en: %d hour ago | %d hours ago
nn[0]: %d time sidan
nn[1]: %d timar sidan

en: %d day ago | %d days ago
nn[0]: %d dag sidan
nn[1]: %d dagar sidan

en: %d week ago | %d weeks ago
nn[0]: %d veke sidan
nn[1]: %d veker sidan

en: Search various items logged by Zeitgeist.
nn: Leit i forskjellige element loggført av Zeitgeist.

en: Zeitgeist is not installed
nn: Zeitgeist er ikkje installert
