synapse-project - en to sv translation catalogue (203 entries)

en: Search everything you do.
sv: Sök allt du gör.

note: activate has to stay in first position!
en: Activate
sv: Aktivera

note: Whooot?! This cannot be true!
en: All
sv: Alla

en: Actions
sv: Kommandon

en: Audio
sv: Ljud

en: Applications
sv: Program

en: Places
sv: Platser

en: Documents
sv: Dokument

en: Images
sv: Bilder

en: Contacts
sv: Kontakter

note: _labels.set (QueryFlags.ALL, _("All")); // Do not remove!
en: Include remote content
sv: Inkludera externt innehåll

note: _labels.set (QueryFlags.FILES, _("Files"));
en: Uncategorized
sv: Okategoriserade

en: Searching...
sv: Söker...

en: No results found.
sv: Inga resultat hittades.

en: No recent activities found.
sv: Nyligen gjorda aktiviteter saknas.

en: Type to search...
sv: Skriv in för att söka...

en: ...or press down key to browse recent activities
sv: ... eller använd ner-pilen för att bläddra bland de senaste händelserna

en: <b>%d of %d</b>
sv: <b>%d av %d</b>

en: Enable this plugin
sv: Aktivera denna plugin

en: Disable this plugin
sv: Inaktivera denna plugin

en: About this plugin
sv: Om denna plugin

en: Configure plugin
sv: Konfigurera plugin

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Synapse - Settings
sv: Synapse - Inställningar

en: Default
sv: Standard

en: Execute
sv: Kör

en: Execute without hiding
sv: Kör utan att gömma

en: Alternative Delete
sv: Alternativt radera

en: Next Result
sv: Nästa resultat

en: Previous Result
sv: Föregående resultat

en: First Result
sv: Första resultatet

en: Last Result
sv: Sista resultatet

en: Next 5 Results
sv: Nästa 5 resultat

en: Previous 5 Results
sv: Föregående fem resultat

en: Next Category
sv: Nästa kategori

en: Previous Category
sv: Föregående kategori

en: Next Pane
sv: Nästa ruta

en: Previous Pane
sv: Föregående ruta

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste current selection
sv: Klistra in nuvande markering

en: Quit
sv: Avsluta

en: Shortcut already in use
sv: Genvägen används redan

en: General
sv: Allmänt

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Behavior & Look
sv: Uppförande & utseende

en: Theme:
sv: Tema:

note: Autostart checkbox
en: Startup on login
sv: Starta vid inloggning

note: Notification icon
en: Show notification icon
sv: Visa ikon i menyraden

en: Shortcuts
sv: Kortkommandon

en: Action
sv: Åtgärd

en: Shortcut
sv: Kortkommando

en: Click the shortcut you wish to change and press the new shortcut.
sv: Klicka på det kortkommando du vill ändra och tryck in en ny tangentkombination.

en: No results.
sv: Inga resultat.

en: <b>1 of %d</b>
sv: <b>1 av %d</b>

note: if is home dir
en: Home
sv: Hem

en: Run
sv: Kör

en: Run an application, action or script
sv: Starta program, händelse eller skript

en: Run in Terminal
sv: Kör i Terminal

en: Run application or command in terminal
sv: Kör program eller kommando i terminalen

en: Open
sv: Öppna

en: Open using default application
sv: Öppna med förvalt program

en: Open folder
sv: Öppna folder

en: Open folder containing this file
sv: Öppna foldern till denna fil

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippminnet

en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markeringen till klippminnet

en: Control Banshee and add items to playlists.
sv: Styr Banshee och lägg till låtar till spellistor.

note: DBusService.get_default ().name_is_activatable (BansheePlaybackController.UNIQUE_NAME), // doesn't work for banshee
en: Banshee is not installed
sv: Banshee är inte installerat

en: Play
sv: Spela

en: Start playback in Banshee
sv: Starta uppspelning i Banshee

en: Pause
sv: Pausa

en: Pause playback in Banshee
sv: Pausa uppspelning i Banshee

en: Next
sv: Nästa

en: Plays the next song in Banshee's playlist
sv: Spelar nästa låt i Banshees spellista

en: Previous
sv: Föregående

en: Plays the previous song in Banshee's playlist
sv: Spelar föregående låt i Banshees spellista

en: Enqueue in Banshee
sv: Lägg till i Banshees uppspelningskö

en: Add the song to Banshee playlist
sv: Lägg till låten i en spellista i Banshee

en: Play in Banshee
sv: Spela i Banshee

en: Clears the current playlist and plays the song
sv: Rensar den nuvarande spellistan och spelar upp låten

en: Calculator
sv: Kalkylator

en: Calculate basic expressions.
sv: Beräkna enkla uttryck.

en: bc is not installed
sv: bc är inte installerat

en: Open chat
sv: Öppna chattprogrammet

en: Open a chat with selected contact
sv: Chatta med den valda kontakten

en: Send a message
sv: Skicka ett meddelande

en: Send a message to the contact
sv: Skicka ett meddelande till kontakten

en: Send message to..
sv: Skicka ett meddelande till...

en: Send a message to a contact
sv: Skicka ett meddelande till en kontakt

en: Chat actions
sv: Chatt-händelser

en: Open chat, or send a message with your favorite IM
sv: Chatta eller skicka ett meddelande via ditt favoritchattprogram

en: Chromium Plugin
sv: Chromium plugin

en: Browse and open Chromium bookmarks.
sv: Bläddra och öppna Chromium-bokmärken

en: Chromium is not installed
sv: Chromium är inte installerat

en: Run command
sv: Kör kommando

en: Find and execute arbitrary commands.
sv: Hitta och kör godtyckliga kommandon.

en: Search for and run applications on your computer.
sv: Sök och starta program på din dator

en: Open with %s
sv: Öppna med %s

en: Opens current selection using %s
sv: Öppna det valda objektet med %s

en: Search in Devhelp
sv: Sök i Devhelp

en: Search documentation for this symbol
sv: Sök i dokumentationen efter denna symbol

en: Search documentation using Devhelp.
sv: Sök dokumentation med hjälp av Devhelp.

en: Devhelp is not installed
sv: Devhelp är inte installerat

en: Define
sv: Definiera

en: Look up definition in dictionary
sv: Sök betydelse i ordbok

en: Look up definitions of words.
sv: Sök betydelser av ord

en: Open commonly used directories.
sv: Öppna ofta använda mappar

en: Remove
sv: Radera

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Rename to
sv: Ändra namn till

en: Rename the file to...
sv: Ändra namn på filen till...

en: File "%s"does not exist.
sv: Filen "%s" finns inte

en: Cannot move "%s" to "%s"
sv: Kan inte flytta "%s" till "%s"

en: File Operations
sv: Filåtgärder

en: Copy, Cut, Paste and Delete files
sv: Kopiera, klipp ut, klistra in och radera filer

en: GNOME Bookmarks Plugin
sv: GNOME bokmärkestillägg

en: Browse and open GNOME bookmarks.
sv: Bläddra och öppna GNOME-bokmärken

en: Improve results returned by the Zeitgeist plugin by looking for similar files on the filesystem.
sv: Förbättra sökresultaten från Zeitgeist genom att söka efter liknande filer i filsystemet.

en: Upload to imgur
sv: Ladda upp till Imgur

en: Upload selection to imgur image sharer
sv: Ladda upp det markerade till bildservern Imgur

en: The selection was successfully uploaded and its URL was copied to clipboard.
sv: Det markerade laddades upp och länken kopierades till klippminnet

en: An error occurred during upload, please check the log for more information.
sv: Ett fel uppstod vid uppladdningen. Kontrollera loggfilen för ytterligare information.

en: Upload to imgur to contact..
sv: Ladda upp på Imgur och dela med...

en: Upload selection to imgur image sharer, and send the link to contact
sv: Ladda upp valet till Imgur, och skicka länken till kontakt

en: Share images using imgur.
sv: Dela bilder med Imgur

en: Authorize with Launchpad
sv: Auktorisera med Launchpad

en: Please press the Finish button once you login to Launchpad with your web browser
sv: Klicka på knappen Slutför när du loggat in på Launchpad med din webläsare

en: Finish authorization
sv: Färdigställ autensiering

en: Find bugs and branches on Launchpad.
sv: Hitta buggar och branches på Launchpad.

note: project link (lp:synapse)
en: Launchpad: Bazaar branches for %s
sv: Launchpad: Bazaar branches för %s

note: series link (lp:synapse/0.3)
en: Launchpad: Series %s for Project %s
sv: Launchpad: Serie %s för projekt %s

en: Launchpad: Bug #%s
sv: Launchpad: Bugg #%s

en: Locate
sv: Sök

en: Locate files with this name on the filesystem
sv: Sök efter filer med detta namn i filsystemet

en: Runs locate command to find files on the filesystem.
sv: Kör komandot locate för att hitta filer

en: Unable to find "locate" binary
sv: Kan inte hitta programmet "locate"

en: Search the web.
sv: Sök på nätet

en: Search the web using duckduckgo.com
sv: Sök på nätet med duckduckgo.com

en: Search the web using google.com
sv: Sök på nätet med google.com

en: Search using Google Maps
sv: Sök med Google Maps

en: Pastebin selection
sv: Pastebin urval

en: Pastebin to contact..
sv: Pastebin till kontakt...

en: Upload files to pastebin.
sv: Ladda upp filer till Pastebin.

en: Unable to find "pastebinit" program
sv: Kan inte hitta programmet "pastebinit"

en: Get access to your Pidgin contacts
sv: Få åtkomst till dina kontakter i Pidgin

en: Pidgin is not installed.
sv: Pidgin är inte installerat.

en: Send in chat to..
sv: Skicka i en chatt till...

en: Send selected file within Pidgin
sv: Skicka vald fil med Pidgin

en: Control Rhythmbox and add items to playlists.
sv: Styr Rhythmbox och lägg objekt till spellistor.

en: Rhythmbox is not installed
sv: Rhythmbox är inte installerat.

en: Start playback in Rhythmbox
sv: Starta Rhythmbox

en: Pause playback in Rhythmbox
sv: Pausa Rhythmbox

en: Plays the next song in Rhythmbox's playlist
sv: Spelar nästa låt i Rhythmbox's spellista

en: Plays the previous song in Rhythmbox's playlist
sv: Spelar föregående låt i Rhythmbox's spellista

en: Enqueue in Rhythmbox
sv: Lägg till spelkön i Rhytmbox

en: Add the song to Rhythmbox playlist
sv: Lägg till låten till spellista i Rhythmbox

en: Play in Rhythmbox
sv: Spela i Rhythmbox

en: Lock Screen
sv: Lås skärmen

en: Locks screen and starts screensaver.
sv: Låser skärmen och startar skärmsläckaren

en: Lock screen of your computer.
sv: Lås skärmen på din dator

en: Selection
sv: Urval

note: plugin title
en: Provides actions for currently selected text.
sv: Visar åtgärder för markerad text.

en: Selected text
sv: Markerad text

note: Plugin title
en: Connect to host with SSH
sv: Anslut till värd med SSH

note: description icon name reference to this function true if user's system has all required components which the plugin needs
en: ssh is not installed
sv: SSH är inte installerat

en: Connect with SSH
sv: Anslut med SSH

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: Put your computer into suspend mode
sv: Försätt i vänteläge

en: Hibernate
sv: Försätt i viloläge

en: Put your computer into hibernation mode
sv: Försätt i viloläge

en: Shut Down
sv: Stäng av

en: Turn your computer off
sv: Stäng av datorn

en: Restart
sv: Starta om

en: Restart your computer
sv: Starta om din dator

en: Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
sv: Försätt datorn i vänteläge, viloläge eller stäng av den

en: ConsoleKit wasn't found
sv: ConsoleKit kunna inte hittas

en: Control Xnoise media player.
sv: Styr mediaspelaren Xnoise

en: Xnoise is not installed!
sv: Xnoise är inte installerat.

en: Quit Xnoise
sv: Avsluta Xnoise

en: Raise
sv: Höj

en: Show Xnoise
sv: Visa Xnoise

en: Start playback in Xnoise
sv: Spela upp i Xnoise

en: TogglePlaying
sv: Växla

en: Start/Pause playback in Xnoise
sv: Starta/pausa musiken i Xnoise

en: Pause playback in Xnoise
sv: Pausa Xnoise

en: Plays the next song in Xnoise's playlist
sv: Spelar nästa låt i Xnoise's spellista

en: Plays the previous song in Xnoise's playlist
sv: Spelar föregående i Xnoise's spellista

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stops the playback of Xnoise
sv: Stoppar Xnoise

en: Play in Xnoise
sv: Spela upp i Xnoise

en: Queues and plays the song
sv: Köar och spelar låten

en: few moments ago
sv: alldeles nyss

en: %d minute ago | %d minutes ago
sv[0]: %d minut sen
sv[1]: %d minuter sen

en: %d hour ago | %d hours ago
sv[0]: %d timme sen
sv[1]: %d timmar sen

en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: %d dag sen
sv[1]: %d dagar sen

en: %d week ago | %d weeks ago
sv[0]: %d vecka sen
sv[1]: %d veckor sen

en: long time ago
sv: för länge sen

en: Search various items logged by Zeitgeist.
sv: Sök bland objekt loggade av Zeitgeist.

en: Zeitgeist is not installed
sv: Zeitgeist är inte installerat

en: Find related
sv: Hitta relaterade

en: Find resources related to this result
sv: Hitta resurser relaterade till detta resultat

en: Related files
sv: Relaterade filer

en: Finds files related to other search results using Zeitgeist.
sv: Hitta filer relaterade till andra sökresultat med Zeitgeist.
