synapse-project - en to tr translation catalogue (94 entries)

en: Search everything you do.
tr: Yapılan her şeyi ara

note: activate has to stay in first position!
en: Activate
tr: Etkinleştir

note: Whooot?! This cannot be true!
en: All
tr: Tümü

en: Actions
tr: Eylemler

en: Audio
tr: Ses

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Places
tr: Konumlar

en: Documents
tr: Dökümanlar

en: Images
tr: Resimler

en: Internet
tr: İnternet

note: _labels.set (QueryFlags.FILES, _("Files"));
en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: No results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: Type to search...
tr: Ara...

en: ...or press down key to browse recent activities
tr: ...ya da alt ok tuşuna basarak son yapılanlara göz at

en: Status
tr: Durum

en: Enable this plugin
tr: Eklentiyi etkinleştir

en: Disable this plugin
tr: Eklentiyi pasifleştir

en: About this plugin
tr: Eklenti hakkında

en: Configure plugin
tr: Eklentiyi yapılandır

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Enabled
tr: Etkin

en: Synapse - Settings
tr: Synapse - Ayarlar

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Essential
tr: Temel

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Next Result
tr: Sonraki Sonuç

en: Previous Result
tr: Önceki Sonuç

en: First Result
tr: İlk Sonuç

en: Last Result
tr: Son Sonuç

en: Next 5 Results
tr: Sonraki 5 Sonuç

en: Previous 5 Results
tr: Önceki 5 Sonuç

en: Next Category
tr: Sonraki Kategori

en: Previous Category
tr: Önceki Kategori

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste current selection
tr: Seçimi yapıştır

en: Quit
tr: Çıkış

en: Shortcut already in use
tr: Kısayol zaten kullanımda

en: General
tr: Genel

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Theme:
tr: Tema:

note: Autostart checkbox
en: Startup on login
tr: Başlangıçta çalıştır

note: Notification icon
en: Show notification icon
tr: Bildirim simgesini göster

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Action
tr: Eylem

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: No results.
tr: Sonuç yok.

note: if is home dir
en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run in Terminal
tr: Terminalde Çalıştır

en: Run application or command in terminal
tr: Uçbirimde uygulama veya komut çalıştır

en: Open
tr: Aç

en: Open using default application
tr: Öntanımlı uygulama ile aç

en: Open folder
tr: Dizini aç

en: Open folder containing this file
tr: Bu dosyayı içeren dizini aç

en: Copy to Clipboard
tr: Panoya Kopyala

en: Copy selection to clipboard
tr: Seçimi panoya kopyala

note: DBusService.get_default ().name_is_activatable (BansheePlaybackController.UNIQUE_NAME), // doesn't work for banshee
en: Banshee is not installed
tr: Banshee yüklü değil.

en: Play
tr: Oynat

en: Pause
tr: Durdur

en: Next
tr: İleri

en: Previous
tr: Geri

en: Calculator
tr: Hesap Makinesi

en: Open chat
tr: Sohbeti aç

en: Send a message
tr: Bir ileti gönder

en: Send message to..
tr: İleti gönder..

en: Run command
tr: Komut çalıştır

en: Open with %s
tr: %s ile Aç

en: Define
tr: Tanımla

en: Rename to
tr: Yeniden adlandır

en: File Operations
tr: Dosya İşlemleri

en: Copy, Cut, Paste and Delete files
tr: Dosyaları kes, kopyala, yapıştır veya sil

en: Google Maps
tr: Google Haritalar

en: Get access to your Pidgin contacts
tr: Pidgin kişilerine erişin

en: Pidgin is not installed.
tr: Pidgin yüklü değil

en: Send selected file within Pidgin
tr: Seçili dosyayı Pidgin ile gönder

en: Rhythmbox is not installed
tr: Rhythmbox yüklü değil

en: Lock Screen
tr: Ekranı Kilitle

en: Locks screen and starts screensaver.
tr: Ekranı kilitler ve ekranı koruyucuyu başlatır.

en: Selection
tr: Seçim

en: Selected text
tr: Seçili metin

note: description icon name reference to this function true if user's system has all required components which the plugin needs
en: ssh is not installed
tr: ssh kurulu değil

en: Connect with SSH
tr: SSH ile bağlan

en: Suspend
tr: Askıya Al

en: Hibernate
tr: Askıya Al

en: Shut Down
tr: Kapat

en: Turn your computer off
tr: Bilgisayarı Kapat

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Restart your computer
tr: Bilgisayarınızı yeniden başlatın

en: %d minute ago | %d minutes ago
tr[0]: %d dakika önce

en: %d hour ago | %d hours ago
tr[0]: %d saat önce

en: %d day ago | %d days ago
tr[0]: %d gün önce

en: %d week ago | %d weeks ago
tr[0]: %d hafta önce

en: Zeitgeist is not installed
tr: Zeitgeist yüklü değil
