synaptic - en to fi translation catalogue (64 entries)

en: <application>Synaptic Package Manager</application> Manual V0.1.2
fi: <application>Synaptic pakettienhallinta</application> Ohjekirja versio 0.1.2

en: This manual describes version 0.53 of Synaptic Package Manager.
fi: Tämä ohjekirja kuvailee versiota 0.53 ohjelmasta Synaptic pakettienhallinta

en: Legal Notice
fi: Lakitiedot

en: This document is distributed under the terms of the GNU Public license as published by the Free Software; either version 2 of the License, or (at your option) later version. A copy of this license can be found in , or in the file included with the source code of this program.
fi: Tätä dokumenttia saa levittää GNU:n julkisten lupaehtojen mukaisesti, jotka Free Software Foundation on julkaissut. Kyseessä on lupaehtojen versio 2 tai mahdollinen myöhempi versio. Kopio näistä lupaehdoista on joko ohjelman lähdekoodissa tai sen mukana tulevassa tiedostossa.

en: Feedback
fi: Palaute

en: To report a bug or make a suggestion regarding the <application>Synaptic Package Manager</application> or this manual, use the bug report system at <ulink url="https://github.com/mvo5/synaptic/wiki" type="http">Synaptic Web</ulink>, contact the mailing list <email>synaptic-devel@nongnu.org</email> join the IRC channel #synaptic on irc.freenode.org.
fi: Raportoidaksesi ohjelmavirheistä tai ilmaistaksesi toiveita liittyen <application>Synaptic-paketinhallinta</application>ohjelmaan tai tähän manuaaliin, käytä ohjelmavirheiden raportointijärjestelmää <ulink url="https://github.com/mvo5/synaptic/wiki" type="http">Synaptic Web</ulink>, ota yhteyttä postituslistaan <email>synaptic-devel@nongnu.org</email> tai liity #synaptic IRC-kanavalle irc.freenode.org-verkossa.

en: Synaptic Package Manager
fi: Synaptic-pakettienhallinta

en: Packages
fi: Paketit

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Introduction
fi: Johdanto

en: The <application>Synaptic Package Manager</application> enables you to install software onto your computer and to manage the software, that is already installed. The software is bundled in so called <emphasis>packages</emphasis>. A single application can even exist of several packages: e.g. the <application>Mozilla Internet Suite</application> is packaged to <emphasis>mozilla-browser</emphasis>, that contains the actual browser, and <emphasis>mozilla-mail </emphasis>, that contains the mail client (this example refers to Debian GNU/Linux and can be different on your distribution).
fi: <application>Synaptic pakettienhallinta mahdollistaa sovellusten asentamisen tietokoneellesi ja hallita ohjelmistoja jotka olet jo asentanu. Sovellus on paketoitu ns. <emphasis>paketit</emphasis>. Yksittäinen sovellus voi olla olemassa useassa eri paketissa: esim. <application>Mozilla Internet Suite</application> on paketoitu <emphasis>mozilla-browser</emphasis>paketin, joka sisältää varsinaisen selaimen ja <emphasis>mozilla-mail</emphasis>- paketin, joka sisältää sähköpostisovelman (tämä esimerkki viittaa Debian GNU/Linuxiin ja saattaa olla erilainen käyttämässäsi jakeluversiossa.

en: Install, remove, configure, upgrade and downgrade single and multiple packages.
fi: Asenna, poista, muokkaa, päivitä ja alenna yksittäisiä ja useampia paketteja

en: Upgrade your whole system.
fi: Päivitä koko järjestelmä.

en: Manage package repositories.
fi: Hallitse pakettilähteitä

en: Search packages by name, description and several other attributes.
fi: Hae paketteja nimen, kuvauksen ja monien muiden määritteiden mukaan.

en: Select packages by status, section, name or a custom filter.
fi: Valitse paketit tilan, jaoston, nimen tai tarkennettujen hakuehtojen mukaan.

en: Sort packages by name, status, size or version.
fi: Järjestä paketit nimen, tilan, koon tai version mukaan.

en: Browse all available online documentation related to a package.
fi: Selaa kaikkia saatavilla olevia pakettiin liittyviäverkkodokumentaatioita

en: Lock packages to the current version.
fi: Lukitse paketit nykyiseen versioon

en: Force the installation of a specific package version.
fi: Pakota tietyn pakettiversion asennus

en: You need root rights to install or remove software packages on your computer.
fi: Tarvitset järjestelmänvalvojan oikeudet asentaaksesi tai poistaaksesi ohjelmistopaketteja tietokoneeltasi

en: <guimenu>GNOME Applications</guimenu> menu
fi: <guimenu>Gnome Sovellukset</guimenu> valikko

en: Choose <menuchoice><guisubmenu>System Tools</guisubmenu><guimenuitem>Synaptic Package Manager</guimenuitem></menuchoice>.
fi: Valitse <menuchoice><guisubmenu>Järjestelmätyökalut</guisubmenu><guimenuitem>Synaptic-pakettienhallinta</guimenuitem></menuchoice>.

en: Command line
fi: Komentorivi

en: You can start <application><application>Synaptic Package Manager</application></application> in the following ways: <placeholder-1/>
fi: <application><application>Synaptic-pakettienhallinta</application></application> voidaan käynnistää seuraavilla tavoilla: <placeholder-1/>

en: Synaptic allows you to perform changes on the core of your system.
fi: Synapticilla voi tehdä muutoksia järjestelmän ytimen toimintaan.

en: Always use <application>Synaptic Package Manager</application> with care.
fi: Ole huolellinen käyttäessäsi <application>Synaptic-pakettienhallintaa</application>.

en: Main Window
fi: Pääikkuna

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: When you start <application><application>Synaptic Package Manager</application></application>, the following window is displayed.
fi: Seuraava ikkuna näkyy, kun käynnistät <application><application>Synaptic-pakettienhallinnan</application></application>.

en: <application>Synaptic Package Manager</application> Start Up Window
fi: <application>Synaptic-pakettienhallinnan</application> käynnistysikkuna

en: <application>Synaptic Package Manager</application> Window Components
fi: <application>Synaptic-pakettienhallinnan</application> ikkunan osat

en: Component
fi: Komponentti

en: Description
fi: Selitys

en: Menubar
fi: Valikkopalkki

en: Contains menus that you can use to perform actions in <application>Synaptic Package Manager</application>.
fi: Sisältää valikot, joiden avulla käytetään <application>Synaptic-pakettienhallinnan</application> toimintoja.

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Provides main actions.
fi: Tarjoaa päätoiminnot.

en: Category selector
fi: Osaston valitsin

en: Package list
fi: Pakettilista

en: Lists known packages. The list can be narrowed down by using filters and categories.
fi: Listaa tunnetut paketit. Listaa voidaan kaventaa käyttämällä suodattimia ja osastoja.

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: Shows the description of the selected package.
fi: Näyttää kuvauksen valitusta paketista.

en: Statusbar
fi: Tilapalkki

en: <application>Synaptic Package Manager</application> toolbar
fi: <application>Synaptic-pakettienhallinnan</application> työkalupalkki

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Apply
fi: Toteuta

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Search
fi: Haku

en: Sections
fi: Alueet

en: Status
fi: Asema

en: Alphabet
fi: Aakkoset

en: Filter
fi: Suodatin

en: Search history
fi: Hakuhistoria

en: The following categories are available: <placeholder-1/>
fi: Käytettävissä ovat seuraavat ryhmät: <placeholder-1/>

en: Package Properties
fi: Paketin ominaisuudet

en: Press the key combination <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>O</keycap></keycombo>
fi: Paina näppäinyhdistelmää <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>O</keycap></keycombo>

en: Managing Packages
fi: Hallitse paketteja

en: To Install Packages
fi: Asenna paketteja

en: Mark the package for installation: <placeholder-1/>
fi: Markitse paketti asennettavaksi: <placeholder-1/>

en: Click on <guibutton>Apply</guibutton> in the toolbar.
fi: Paina <guibutton>Käytä</guibutton>-painiketta työkalupalkissa.

en: Choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem>Apply Marked Changes</guimenuitem></menuchoice> from the menu.
fi: Valitse valikosta <menuchoice><guimenu>Muokkaa</guimenu><guimenuitem>Toteuta merkityt muutokset</guimenuitem></menuchoice>.

en: Press the key combination <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>P</keycap></keycombo>.
fi: Paina näppäinyhdistelmää <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>P</keycap></keycombo>.

en: Apply the marked changes to actually install the package: <placeholder-1/>
fi: Toteuta merkityt muutokset asentaaksesi paketin: <placeholder-1/>
