synaptic - en to da translation catalogue (683 entries)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "admin"
en: System Administration
da: Systemadministration

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "base"
en: Base System
da: Grundsystemet

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "cli-mono"
en: Mono/CLI Infrastructure
da: Mono/CLI-infrastruktur

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "comm"
en: Communication
da: Kommunikation

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "database"
en: Databases
da: Databaser

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "devel"
en: Development
da: Programudvikling

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "doc"
en: Documentation
da: Dokumentation

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "debug"
en: Debug
da: Fejlsøgning

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "editors"
en: Editors
da: Tekstredigering

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "electronics"
en: Electronics
da: Elektronik

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "embedded"
en: Embedded Devices
da: Indlejrede enheder

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "fonts"
en: Fonts
da: Skrifttyper

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "games"
en: Games and Amusement
da: Spil og underholdning

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnome"
en: GNOME Desktop Environment
da: GNOME - skrivebordsmiljø

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "graphics"
en: Graphics
da: Grafik

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnu-r"
en: GNU R statistical system
da: GNU R-statistiksystem

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnustep"
en: Gnustep Desktop Environment
da: Gnustep-skrivebordsmiljø

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "hamradio"
en: Amateur Radio
da: Amatørradio

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "haskell"
en: Haskell Programming Language
da: Haskell-programmeringssprog

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "httpd"
en: Web servers
da: Webservere

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "interpreters"
en: Interpreted Computer Languages
da: Fortolkede programmeringssprog

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "java"
en: Java Programming Language
da: Java-programmeringssprog

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "KDE"
en: KDE Desktop Environment
da: KDE - skrivebordsmiljø

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "kernel"
en: Kernel and modules
da: Kerne og moduler

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libdevel"
en: Libraries - Development
da: Biblioteker - programudvikling

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libs"
en: Libraries
da: Biblioteker

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "lisp"
en: Lisp Programming Language
da: Lisp-programmeringssprog

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "localization"
en: Localization
da: Lokalisering

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "mail"
en: Email
da: E-post

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "math"
en: Mathematics
da: Matematik

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "misc"
en: Miscellaneous - Text Based
da: Diverse - tekstbaseret

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "net"
en: Networking
da: Netværk

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "news"
en: Newsgroup
da: Nyhedsgruppe

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ocaml"
en: OCaml Programming Language
da: OCaml-programmeringssprog

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "oldlibs"
en: Libraries - Old
da: Biblioteker - gamle

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "otherosfs"
en: Cross Platform
da: Multi-platform

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "perl"
en: Perl Programming Language
da: Perl - programmeringssproget

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "php"
en: PHP Programming Language
da: PHP-programmeringssprog

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "python"
en: Python Programming Language
da: Python - programmeringssproget

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ruby"
en: Ruby Programming Language
da: Ruby-programmeringssprog

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "science"
en: Science
da: Videnskab

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "shells"
en: Shells
da: Kommandolinjefortolkere

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "task"
en: Tasks
da: Opgaver

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "tex"
en: TeX Authoring
da: TeX-tekstbehandling

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "text"
en: Word Processing
da: Tekstbehandling

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "utils"
en: Utilities
da: Værktøjer

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "vcs"
en: Version Control Systems
da: Versionsstyringssystemer

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "video"
en: Video software
da: Videosoftware

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "web"
en: World Wide Web
da: WWW (World Wide Web)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "x11"
en: Miscellaneous  - Graphical
da: Diverse - grafiske

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "xfce"
en: Xfce Desktop Environment
da: Xfce-skrivebordsmiljø

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "zope"
en: Zope/Plone Environment
da: Zope/Plone-miljø

note: TRANSLATORS: The section of the package is not known
en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "alien"
en: Converted From RPM by Alien
da: Konverteret fra RPM af Alien

note: TRANSLATORS: Ubuntu translations section
en: Internationalization and localization
da: internationalisering og lokalisering

note: TRANSLATORS: metapackages section
en: Meta Packages
da: Metapakker

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non-US" Export to the outside of the USA is not allowed or restricted
en: Restricted On Export
da: Under eksportbegrænsninger

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non free"
en: non free
da: ikke-fri

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "contrib" Free software that depends on non-free software
en: contrib
da: bidraget

en: Stat failed for %s
da: Stat mislykkedes for %s

en: Unable to create a tmp file
da: Kunne ikke oprette en midlertidig fil

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
da: gzip mislykkedes, måske er disken fuld.

en: Failed to reopen fd
da: Kunne ikke genåbne fd

en: Failed to rename
da: Kunne ikke omdøbe

en: No valid records were found.
da: Ingen gyldige poster blev fundet.

en: Cannot find filename or size tag
da: Kan ikke finde filnavn eller størelsesmærke

en: Error parsing file record
da: Fejl ved fortolkning af filpost

en: Failed to open %s.new
da: Kunne ikke åbne %s.new

en: Failed to rename %s.new to %s
da: Kunne ikke omdøbe %s.new til %s

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Preparing...
da: Forbereder...

en: Unable to read the cdrom database %s
da: Kunne ikke læse cdrom-databasen %s

en: Unmounting CD-ROM...
da: Afmonterer cdrom...

en: Waiting for disc...
da: Venter på disk...

en: Insert a disc in the drive.
da: Indsæt en disk i drevet.

note: Mount the new CDROM
en: Mounting CD-ROM...
da: Monterer cdrom...

en: Failed to mount the cdrom.
da: Kunne ikke montere cdrommen.

en: Identifying disc...
da: Identificerer disk...

en: Couldn't identify disc.
da: Kunne ikke identificere disk.

en: Scanning disc...
da: Skanner disk...

en: Cleaning package lists...
da: Rydder pakkelister...

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
da: Kunne ikke finde nogen pakkefiler. Måske er dette ikke en disk beregnet til APT.

en: Disc not successfully scanned.
da: Disk ikke skannet korrekt.

en: Empty disc name.
da: Tomt disknavn.

en: Registering disc...
da: Registrerer disk...

en: Copying package lists...
da: Kopierer pakkelister...

en: Writing sources list...
da: Skriver liste med kilder...

en: Done!
da: Færdig!

en: Failed to stat %s%s
da: Kunne ikke stat() %s%s

en: Unable to change to %s
da: Kunne ikke skifte til %s

en: Unable to read %s
da: Kunne ikke læse %s

en: ERROR: couldn't open %s for writing
da: FEJL: kunne ikke åbne %s for skrivning

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
da: FEJL: Kunne ikke få fat på adgangskode-indgang for superbrugeren root

en: ERROR: could not create configuration directory %s
da: FEJL: kunne ikke oprette opsætningsmappe %s

en: ERROR: could not create state directory %s
da: FEJL: kunne ikke oprette tilstandsmappe %s

en: ERROR: could not create tmp directory %s
da: FEJL: kunne ikke oprette midlertidig mappe %s

en: ERROR: could not create log directory %s
da: FEJL: kunne ikke oprette logmappe %s

en: couldn't open %s for writing
da: kunne ikke åbne %s for skrivning

en: 
    Successfully applied all changes. You can close the window now.
da: 
    Alle ændringer blev gennemført. Du kan lukke vinduet nu.

en: 
    Not all changes and updates succeeded. For further details of the failure, please expand the 'Details' panel below.
da: 
    Ikke alle ændringer og opdateringer kunne gennemføres. Udfold venligst "Detaljer"-panelet nedenfor for yderligere information om fejlen.

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
da: 
    Installerede alle pakker på det nuværende medie korrekt. Luk dette vindue for at fortsætte installationen med det næste medie.

en: The list of installed files is only available for installed packages
da: Listen over installerede filer er kun tilgængelig for installerede pakker

en: or dependency
da: eller afhængighed

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
da: 
    Pakken %s har ingen tilgængelig version, men findes i databasen.
    Dette betyder typisk, at pakken er nævnt i en afhængighed og er aldrig blevet overført til pakkearkivet, er blevet fjernet eller ikke tilgængelig i arkiverne nævnt i sources.list

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en: 	%s %s but %s is to be installed
da: 	%s %s, men %s vil blive installeret

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en:  %s: %s %s but %s is to be installed
da:  %s: %s %s, men %s vil blive installeret

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but it is not installable"
en: 	%s %s but it is not installable
da: 	%s %s, men den kan ikke installeres

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is a virtual package"
en: 	%s but it is a virtual package
da: 	%s, men det er en virtuel pakke

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is a virtual package"
en: %s: %s but it is a virtual package
da: %s: %s, men det er en virtuel pakke

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is not going to be installed"
en: 	%s but it is not going to be installed
da: 	%s, men den bliver ikke installeret

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is not going to be installed"
en: %s: %s but it is not going to be installed
da: %s: %s, men den bliver ikke installeret

en:  or
da:  eller

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
da: Ugyldig post i filen med foretrukne, intet pakkehoved

en: Depends
da: Afhænger

en: Suggests
da: Foreslår

en: Recommends
da: Anbefaler

en: Conflicts
da: Er i konflikt med

en: Replaces
da: Erstatter

en: Obsoletes
da: Overflødiggør

en: Breaks
da: Bryder

en: Enhances
da: Forbedrer

note: make sure this is always the last member
en: Dependency of
da: Afhængighed af

en: Marked for installation
da: Valgt til installation

en: Marked for re-installation
da: Valgt til geninstallation

en: Marked for upgrade
da: Valgt til opgradering

en: Marked for downgrade
da: Valgt til nedgradering

en: Marked for removal
da: Valgt til at fjernes

en: Marked for complete removal
da: Valgt til fuldstændig fjernelse

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Not installed (locked)
da: Ikke installeret (låst)

en: Installed
da: Installeret

en: Installed (upgradable)
da: Installerede (kan opgraderes)

en: Installed (locked to the current version)
da: Installerede (låst til nuværende version)

en: Broken
da: Beskadiget

en: Not installed (new in repository)
da: Ikke installeret (ny i arkiv)

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
da: Listen over kilder kunne ikke læses.
    Gå til arkiv-dialogen for at rette problemet.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
da: Pakkelisten eller statusfilen kunne ikke åbnes eller forstås.

en: Internal Error, non-zero counts
da: Intern fejl, tællere er forskellig fra nul

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Provides
da: Indeholder

en: ReverseDepends
da: Omvendte afhængigheder

note: Reverse Depends
en: Origin
da: Oprindelse

note: Origin (e.g. security.debian.org)
en: Component
da: Komponent

note: g_object_set(G_OBJECT(renderer), "editable", TRUE, NULL);
en: Pattern
da: Mønster

en: Section
da: Sektion

en: Priority
da: Prioritet

en: ReducedView
da: ReduceretVisning

en: File
da: Fil

en: Bad regular expression '%s' in ReducedView file.
da: Ugyldigt regulært udtryk "%s" i ReducedView-fil.

en: Internal error opening cache (%d). Please report.
da: Intern fejl ved åbning af mellemlager (%d). Rapportér dette.

en: Unable to correct dependencies
da: Ikke i stand til at rette afhængigheder

en: Unable to mark upgrades
    Check your system for errors.
da: Kunne ikke markere opgraderinger
    Kontrollér dit system for fejl.

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff. Please report.
da: Intern fejl, AllUpgrade ødelagde ting. Rapportér dette.

en: dist upgrade Failed
da: distributionsopgradering mislykkedes

en: Unable to lock the list directory
da: Kunne ikke låse listekataloget

en: Release files for some repositories could not be retrieved or authenticated. Such repositories are being ignored.
da: Release-filer for nogle arkiver kunne ikke hentes eller godkendes. Disse arkiver bliver ignoreret.

en: Ignoring invalid record(s) in sources.list file!
da: Ignorerer ugyldige post(er) i filen sources.list!

note: TRANSLATORS: Error message after a failed download. The first %s is the URL and the second one is a detailed error message that is provided by apt
en: Failed to fetch %s
      %s
da: Kunne ikke hente %s
      %s

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
da: Nogle af pakkerne kunne ikke hentes fra serverne.

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
da: Ønsker du at fortsætte, idet disse pakker ignoreres?

en: Unable to correct missing packages
da: Kune ikke rette manglende pakker

note: _logEntry += _("\n<b>Removed the following ESSENTIAL packages:</b>\n");
en: 
    Removed the following ESSENTIAL packages:
da: 
    De følgende ESSENTIELLE pakker er blevet fjernet:

note: _logEntry += _("\n<b>Downgraded the following packages:</b>\n");
en: 
    Downgraded the following packages:
da: 
    De følgende pakker er blevet nedgraderet:

note: _logEntry += _("\n<b>Completely removed the following packages:</b>\n");
en: 
    Completely removed the following packages:
da: 
    De følgende pakker er fjernet fuldstændigt:

note: _logEntry += _("\n<b>Removed the following packages:</b>\n");
en: 
    Removed the following packages:
da: 
    De følgende pakker er blevet fjernet:

note: _logEntry += _("\n<b>Upgraded the following packages:</b>\n");
en: 
    Upgraded the following packages:
da: 
    De følgende pakker er blevet opgraderet:

note: _logEntry += _("\n<b>Installed the following packages:</b>\n");
en: 
    Installed the following packages:
da: 
    Installerede de følgende pakker:

note: _logEntry += _("\n<b>Reinstalled the following packages:</b>\n");
en: 
    Reinstalled the following packages:
da: 
    Geninstallerede de følgende pakker:

en: Unable to lock the download directory
da: Kan ikke låse overførselskataloget

en: Line %u too long in markings file.
da: Linje %u for lang i markeringsfil.

en: Malformed line %u in markings file
da: Forkert formatteret linje %u i markeringsfil

en: Setting markings...
da: Sætter markeringer...

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
da: bzip2 fejlede, måske er disken fuld.

en: Sections
da: Sektioner

en: Alphabetic
da: Alfabetisk

en: Search History
da: Søgehistorik

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Installed (unsupported)
da: Installeret (ikke understøttet)

en: Not installed (unsupported)
da: Ikke installeret (ikke understøttet)

en: Installed (auto removable)
da: Installeret (Fjernes automatisk)

en: Installed (manual)
da: Installeret (manuelt)

en: Broken dependencies
da: Ødelagte afhængigheder

en: New in repository
da: Ny i arkiv

en: Pinned
da: "Pinned"

en: Installed (local or obsolete)
da: Installeret (lokal eller forældet)

en: Not installed (residual config)
da: Ikke installeret (tilbageblivende konfiguration)

note: setup search progress (0 done, _all.size() in total, 1 subtask)
en: Searching
da: Søger

en: Search Filter
da: Søgefilter

en: Reduced View
da: ReduceretVisning

en: Marked Changes
da: Markerede ændringer

note: TRANSLATORS: This is a filter that will give you all packages with debconf support (that can be reconfigured with debconf)
en: Package with Debconf
da: Pakke med Debconf

en: Upgradable (upstream)
da: Opgradérbar (helt ny version)

en: Community Maintained (installed)
da: Vedligeholdt af fællesskabet (installeret)

en: Missing Recommends
da: Manglende anbefalede

en: Local
da: Lokal

en: Can't read %s
da: Kunne ikke læse %s

en: Syntax error in line %s
da: Syntaksfejl i linje %s

en: Vendor block %s is invalid
da: Fabrikantblokken %s er ugyldig

en: Usage: synaptic [options]
da: Brug: synaptic [tilvalg]

en: -h   This help text
da: -h   Denne hjælpetekst

en: -r   Open in the repository screen
da: -r   Start med arkivvinduet

en: -f=? Give an alternative filter file
da: -f=? Angiv en alternativ filtreringsfil

en: -t   Give an alternative main window title (e.g. hostname with `uname -n`)
da: -t   Giv en titel til hovedvindue (f.eks. værtsnavn med `uname -n`)

en: -i=? Start with the initial Filter with given name
da: -i=? Start op med det angivne filter

en: --upgrade-mode  Call Upgrade and display changes
da: --upgrade-mode  Opgradér og vis ændringer

en: --dist-upgrade-mode  Call DistUpgrade and display changes
da: --dist-upgrade-mode  Lav distributionsopgradering og vis ændringer

en: --update-at-startup  Call "Reload" on startup
da: --update-at-startup  Kald "genindlæs" ved start

en: --non-interactive Never prompt for user input
da: --non-interactive  Bed ikke brugeren om at gøre noget

en: --task-window Open with task window
da: --task-window Åbn med opgavevinduet

en: --add-cdrom Add a cdrom at startup (needs path for cdrom)
da: --add-cdrom Tilføj en cdrom ved opstart (kræver sti til cdrom)

en: --ask-cdrom Ask for adding a cdrom and exit
da: --ask-cdrom Spørg efter cd-rom og quit

en: --test-me-harder  Run test in a loop
da: --test-me-harder  Kør test i en løkke

en: Another synaptic is running
da: En anden synaptic kører

en: There is another synaptic running in interactive mode. Please close it first.
da: Der er en anden synaptic der kører i interaktiv tilstand. Luk den først.

en: There is another synaptic running in non-interactive mode. Please wait for it to finish first.
da: Der er en anden synaptic der kører i ikke-interaktiv tilstand. Vent på at den afslutter først.

en: Unable to get exclusive lock
da: Kunne ikke låse

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) is already running. Please close that application first.
da: Dette betyder som regel, at et andet pakkehåndteringsprogram (som apt-get eller aptitude) allerede kører. Luk venligst det program først.

en: Synaptic Package Manager
da: Synaptic - pakkehåndtering

en: Scanning CD-ROM
da: Skanner CD-ROM

en: Invalid disc name!
da: Ugyldigt disk navn!

en: Disc Label
da: Disknavn

en: Credits
da: Bidragydere

note: skipTaskbar(true);
en: About Synaptic
da: Om Synaptic

en: Downloading Changelog
da: Henter ændringslog

en: The changelog contains information about the changes and closed bugs in each version of the package.
da: Ændringsfilen indeholder oplysninger om ændringer og lukkede fejlrapporter i hver version af pakken.

note: TRANSLATORS: Title of the changelog dialog - %s is the name of the package
en: %s Changelog
da: Ændringsfil for %s

en: Package changes
da: Pakkeændringer

en: Warning
da: Advarsel

en: You are about to install software that <b>can't be authenticated</b>! Doing this could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
da: Du er ved at installere software der <b>ikke kan godkendes</b>! Ved at gøre dette, kan du komme til at tillade en fremmed at skade eller tage kontrol over dit system.

en: NOT AUTHENTICATED
da: IKKE GODKENDT

note: removed
en: To be removed
da: Vil blive fjernet

en: To be downgraded
da: Vil blive nedgraderet

en: To be installed
da: Vil blive installeret

en: To be upgraded
da: Vil blive opgraderet

en: To be re-installed
da: Vil blive geninstalleret

en: To be kept
da: Vil blive beholdt

en: Replace configuration file
    '%s'?
da: Erstat opsætningsfil
    "%s"?

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version say 'Keep'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
da: Opsætningsfilen %s er blevet ændret (af dig eller et program). En opdateret version følger med denne pakke. Hvis du vil beholde din nuværende version, svar da "Behold". Vil du erstatte den nuværende fil og installere pakkens nye version?

en: Applying Changes
da: Anvender ændringer

en: Copy
da: Kopier

en: Select All
da: Vælg alt

en: Ctrl-c pressed
da: Ctrl-c trykket

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
da: Dette vil afbryde handlingen og kan efterlade dit system i en ødelagt tilstand. Er du sikker på, at du ønsker at gøre dette?

note: error from dpkg, needs to be parsed different
en: Error in package %s
da: Fejl i pakke %s

note: running dpkg --configure -a
en: Trying to recover from package failure
da: Forsøger at genoprette efter pakkefejl

en: Error failed to fork pty
da: Fejl kunne ikke forgrene sig til pty

en: A package failed to install.  Trying to recover:
da: En pakke lod sig ikke installere. Prøver at overvinde problemet:

en: Changes applied
da: Ændringer gennemført

en: The marked changes are now being applied. This can take some time. Please wait.
da: De markerede ændringer gennemføres nu. Dette kan tage et stykke tid. Vent.

en: Installing and removing software
da: Installerer og fjerner software

en: Removing software
da: Fjerner software

en: Installing software
da: Installerer software

en: Description and Name
da: Beskrivelse og navn

en: Dependencies
da: Afhængigheder

note: depends, predepends etc
en: Provided packages
da: Forsynede pakker

en: Supported
da: Understøttet

en: Package Name
da: Pakkenavn

en: Installed Version
da: Installeret version

en: Latest Version
da: Seneste version

en: Size
da: Størrelse

en: Download Size
da: Overføringsstørrelse

en: Keep Configuration
da: Behold opsætning

en: Completely
da: Fuldstændig

en: Always Ask
da: Spørg altid

en: Ignore
da: Ignorér

en: Automatically
da: Automatisk

en: Default Upgrade
da: Standardopgradering

en: Smart Upgrade
da: Smart opgradering

en: An error occurred while saving configurations.
da: En fejl opstod ved gemning af konfigurationer.

en: Choose font
da: Vælg skrifttype

en: Color selection
da: Farvevalg

en: Prefer package versions from the selected distribution when upgrading packages. If you manually force a version from a different distribution, the package version will follow that distribution until it enters the default distribution.
da: Foretræk pakkeversioner fra den valgte distribution når der opgraderes pakker. Hvis du manuelt påtvinger en version fra en anden distribution, vil pakkeversionen følge den distribution indtil den indtræder i standarddistributionen.

en: Never upgrade to a new version automatically. Be _very_ careful with this option as you will not get security updates automatically! If you manually force a version the package version will follow the chosen distribution.
da: Opgrader aldrig til en ny version automatisk. Vær _meget_ forsigtig med denne indstilling, eftersom du ikke vil modtage sikkerhedsopdateringer automatisk! Hvis du selv gennemtvinger en bestemt version, vil denne pakkeversion følge den aktuelle distribution.

en: Let synaptic pick the best version for you. If unsure use this option.
da: Lad synaptic vælge den bedste version til dig. Brug denne hvis usikker.

en: Visible
da: Synlig

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Package
da: Pakke

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
da: Indsæt disken med navnet:
    %s
    i drevet %s

en: Download rate: %s/s - %s remaining
da: Overføringshastighed: %s/s - %s tilbage

en: Download rate: ...
da: Nedhentningshastighed: ...

en: Downloading file %li of %li
da: Henter fil %li af %li

en: Queued
da: Lagt i kø

en: Done
da: Færdig

en: Hit
da: O.k.

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Filters
da: Filtre

en: Field
da: Felt

en: New Filter %i
da: Nyt filter %i

en: Package Manager output
da: Uddata fra pakkehåndtering

en: 
    While installing package %s:
da: 
    Under installation af pakken %s:

en: 
    While preparing for installation:
da: 
    Under forberedelse til installation:

en: APT system reports:
    %s
da: APT-systemet rapporterer:
    %s

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Expression was found, please see the list on the left for matching entries.
da: Udtryk blev fundet, se listen til venstre for resultater.

en: %s Properties
da: Egenskaber for %s

en: This application is supported by the distribution
da: Dette program er understøttet af distributionen

en: Get Screenshot
da: Hent skærmbillede

en: Get Changelog
da: Hent ændringslog

en: Download
da: Hent

en: Dependants
da: Afhængige

en: Dependencies of the Latest Version
da: Afhængigheder for nyeste version

en: Provided Packages
da: Forsynede pakker

en: All
da: Alle

en: No package is selected.
da: Ingen pakke er valgt.

en: Select the version of %s that should be forced for installation
da: Vælg versionen af %s der skal tvinges til installation

en: The package manager always selects the most applicable version available. If you force a different version from the default one, errors in the dependency handling can occur.
da: Pakkehåndteringsprogrammet vælger altid den bedste tilgængelige version. Hvis du tvinger installation af en anden version, kan der opstå fejl i afhængighederne af pakkerne.

en: Rebuilding search index
da: Gendanner søgeindeks

en: Quick filter
da: Hurtigfilter

en: Reload the package information to become informed about new, removed or upgraded software packages.
da: Genindlæs pakkeoplysninger for at få oplysninger om nye, fjernede og opgraderede pakker.

en: Mark all possible upgrades
da: Vælg mulige opgraderinger

en: Apply all marked changes
da: Genenmfør alle valgte ændringer

en: View package properties
da: Se egenskaber for pakke

en: Search for packages
da: Søg efter pakker

en: Unmark
da: Fravælg

en: Mark for Installation
da: Markér til installation

en: Mark for Reinstallation
da: Markér til geninstallation

en: Mark for Upgrade
da: Markér til opgradering

en: Mark for Removal
da: Markér til fjernelse

en: Mark for Complete Removal
da: Markér til fuldstændig fjernelse

en: Remove Including Orphaned Dependencies
da: Fjern sammen med derefter ubenyttede afhængigheder

en: Hold Current Version
da: Behold nuværende version

en: Properties
da: Egenskaber

en: Mark Recommended for Installation
da: Markér anbefalede til installering

en: Mark Suggested for Installation
da: Markér foreslået til installering

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
da: %i pakker víst, %i installeret, %i beskadiget. %i at installere/opgradere, %i at fjerne; %s vil blive frigjort

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
da: %i pakker víst, %i installeret, %i beskadiget. %i at installere/opgradere, %i at fjerne; %s vil blive brugt

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
da: %i pakker víst, %i installeret, %i beskadiget. %i at installere/opgradere, %i at fjerne

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
da[0]: Du har %d defekt pakke på dit system!
    
    Brug "Defekt"-filter for at finde den.
da[1]: Du har %i defekte pakker på dit system!
    
    Brug "Defekt"-filter for at finde dem.

en: Do you want to add another CD-ROM?
da: Vil du tilføje en anden cdrom?

en: Open changes
da: Vis ændringer

en: Can't write %s
da: Kunne ikke skrive %s

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Save full state, not only changes
da: Gem fuld tilstand, ikke kun ændringer

en: Repositories changed
da: Arkiver ændret

note: TRANSLATORS: this message appears when the user added/removed a repository (sources.list entry) a reload (apt-get update) is needed then
en: The repository information has changed. You have to click on the "Reload" button for your changes to take effect
da: Arkivoplysningerne er blevet ændret. Du skal klikke på "Genindlæs"-knappen for aktivere dine ændringer

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: Never show this message again
da: Vis aldrig denne besked igen

en: Found %i packages
da: Fandt %i pakker

en: Starting help viewer...
da: Starter hjælpeviser...

en: Cannot start configuration tool!
    You have to install the required package 'libgnome2-perl'.
da: Kunne ikke starte opsætningsværktøj!
    Du skal installere den krævede pakke "libgnome2-perl".

en: Starting package configuration tool...
da: Starter værktøj til pakkeopsætning...

note: cout << "RGMainWindow::pkgHelpClicked()" << endl;
en: Starting package documentation viewer...
da: Starter dokumentationsviser til pakke...

en: You have to install the package "dwww" to browse the documentation of a package
da: Du skal have installeret pakken "dwww" for at vise dokumentationen for en pakke

en: Could not apply changes!
    Fix broken packages first.
da: Kunne ikke gennemføre ændringerne!
    Ret fejl på de ødelagte pakker først.

en: Applying marked changes. This may take a while...
da: Anvender markerede ændringer. Dette kan tage et stykke tid...

en: Downloading Package Files
da: Henter pakkefiler

en: Do you want to quit Synaptic?
da: Vil du afslutte Synaptic?

en: Downloading Package Information
da: Henter pakkeinformation

en: The repositories will be checked for new, removed or upgraded software packages.
da: Arkiverne vil blive undersøgt efter nye, fjernede eller opgraderede softwarepakker.

en: Reloading package information...
da: Genindlæser pakkeoplysninger...

en: Failed to resolve dependency problems!
da: Kunne ikke løse afhængighedsproblemer!

en: Successfully fixed dependency problems
da: Afhængighedsproblemer løst korrekt

en: Could not upgrade the system!
    Fix broken packages first.
da: Kunne ikke opgradere systemet!
    Ret fejl på ødelagte pakker først.

en: Marking all available upgrades...
da: Markerer alle tilgængelige opgraderinger...

en: Successfully marked available upgrades
da: Markerede alle tilgængelige opgraderinger med succes

en: Failed to mark all available upgrades!
da: Kunne ikke markere alle tilgængelige opgraderinger!

en: Save script
da: Gem script

en: Select directory
da: Vælg mappe

en: Please select a directory
da: Vælg venligst en mappe

en: You are adding the "universe" component.
    
     Packages in this component are not supported. Are you sure?
da: Du tilføjer "universe"-komponentet.
    
     Pakker i dette komponent er ikke understøttet. Er du sikker?

en: Repositories
da: Arkiver

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Vendor
da: Leverandør

en: Section(s)
da: Sektioner

en: Binary (deb)
da: Binær (deb)

en: Source (deb-src)
da: Kildekode (deb-src)

en: (no vendor)
da: (ingen leverandør)

en: Cannot read vendors.list file
da: Kan ikke læse vendors.list fil

en: Unknown source type
da: Ukendt kildetype

en: <b>(ESSENTIAL) to be removed</b>
da: <b>(ESSENTIEL) vil blive fjernet</b>

en: <b>To be DOWNGRADED</b>
da: <b>Vil blive NEDGRADERET</b>

en: <b>To be removed</b>
da: <b>Vil blive fjernet</b>

en: <b>To be completely removed (including configuration files)</b>
da: <b>Vil blive fuldstændig fjernet (inklusive opsætningsfiler)</b>

en: Unchanged
da: Uændret

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
da: <b>%s</b> (<b>essentiel</b>) vil blive fjernet

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
da: <b>%s</b> vil blive <b>nedgraderet</b>

en: <b>%s</b> will be removed with configuration
da: <b>%s</b> vil blive fjernet med opsætning

en: <b>%s</b> will be removed
da: <b>%s</b> vil blive fjernet

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be upgraded to version <i>%s</i>
da: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) vil blive opgraderet til version <i>%s</i>

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
da: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) vil blive installeret

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
da: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) vil blive geninstalleret

en: _Hide Details
da: _Skjul detaljer

en: _Show Details
da: _Vís detaljer

en: Summary
da: Oversigt

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
da[0]: %d pakke er låst
da[1]: %d pakker er låst

en: %d package will be held back and not upgraded
     | %d packages will be held back and not upgraded
da[0]: %d pakke vil blive holdt tilbage og ikke opgraderet
da[1]: %d pakker vil blive holdt tilbage og ikke opgraderet

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
da[0]: %d ny pakke vil blive installeret
da[1]: %d nye pakker vil blive installeret

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
da[0]: %d ny pakke vil blive geninstalleret
da[1]: %d nye pakker vil blive geninstalleret

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
da[0]: %d pakke vil blive opgraderet
da[1]: %d pakker vil blive opgraderet

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
da[0]: %d pakke vil blive fjernet
da[1]: %d pakker vil blive fjernet

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
da[0]: %d pakke vil blive <b>nedgraderet</b>
da[1]: %d pakker vil blive <b>nedgraderet</b>

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
da[0]: <b>Advarsel:</b> %d essentiel pakke vil blive fjernet
da[1]: <b>Advarsel:</b> %d essentielle pakker vil blive fjernet

en: %s of extra space will be used
da: %s af ekstra plads vil blive brugt

en: %s of extra space will be freed
da: %s af ekstra plads vil blive frigjort

en: 
    %s have to be downloaded
da: 
    %s skal hentes

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
da: Essentielle pakker vil blive fjernet.
    Dette kan gøre dit system ubrugeligt!

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: The following details are provided:
da: Følgende detaljer oplyses:

en: Setup Vendors
da: Vælg leverandører

en: FingerPrint
da: Fingeraftryk

en: OK
da: O.k.

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Cancel
da: Annullér

note: TRANSLATORS: this is a abbreviation for "not applicable" (on forms) happens when e.g. a package has no installed version (or no downloadable version)
en: N/A
da: Ikke tilgængelig

note: TRANSLATORS: Title of the task window - %s is the task (e.g. "desktop" or "mail server")
en: Description %s
da: Beskrivelse af %s

en: _File
da: _Fil

en: _Read Markings...
da: _Læs markeringer...

en: _Save Markings
da: _Gem markeringer

en: Save Markings _As...
da: Gem markeringer _som...

en: Generate a shell script so that you can download the selected packages on a different computer
da: Opret et shell-script, så du kan downloade de valgte pakker til en anden maskine

en: Generate package download script
da: Lav script til download af pakker

en: Add packages downloaded with the "Generate package download script" feature to the system
da: Tilføj pakker downloadet med "Generer pakkedownloadscript"-funktionen til systemet

en: Add downloaded packages
da: Tilføj hentede pakker

en: _History
da: _Historik

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Redo
da: _Omgør

en: U_nmark All
da: Fjern _alle markeringer

en: _Search...
da: _Søg...

en: _Reload Package Information
da: _Opdatér pakkeoplysninger

en: _Add CD-ROM...
da: _Tilføj cdrom...

en: _Mark All Upgrades...
da: Vælg alle op_graderinger...

en: _Fix Broken Packages
da: _Reparér ødelagte pakker

en: Mark Packages by _Task...
da: Markér pakker efter _opgave...

en: A_pply Marked Changes
da: _Gennemfør valgte ændringer

en: _Package
da: _Pakke

en: U_nmark
da: _Fravælg

en: Mark for _Installation
da: Markér til _installation

en: Mark for R_einstallation
da: Markér til _geninstallation

en: Mark for _Upgrade
da: Markér til _opgradering

en: Mark for _Removal
da: Markér til _fjernelse

en: Mark for Co_mplete Removal
da: Markér til _komplet fjernelse

en: _Lock Version
da: _Lås version

en: Automatically installed
da: Automatisk installeret

en: _Force Version...
da: _Tving version...

en: _Configure...
da: _Konfigurér...

en: _Browse Documentation
da: _Gennemse dokumentation

en: _Download Changelog
da: _Hent ændringsfil

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _Repositories
da: _Arkiver

en: _Filters
da: _Filtre

en: _Set Internal Option...
da: _Angiv intern indstilling...

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _Icons Only
da: _Kun ikoner

en: _Text Only
da: _Kun tekst

en: Text _Below Icons
da: Tekst _under ikoner

en: Text Be_side Icons
da: Tekst ved _siden af ikoner

en: _Hide
da: _Skjul

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Quick Introduction
da: _Hurtig introduktion

en: Icon _Legend
da: Ikon_beskrivelse

en: _About
da: _Om

en: Reload
da: Genindlæs

en: Mark All Upgrades
da: Vælg alle opgraderinger

en: Apply
da: Anvend

en: Search
da: Søg

en: _Sections
da: _Sektioner

en: S_earch Results
da: S_øgeresultater

en: _Custom Filters
da: _Brugerdefinerede filtre

en: <b>Package:</b>
da: <b>Pakke:</b>

en: <b>Section:</b>
da: <b>Sektion:</b>

en: <b>Priority:</b>
da: <b>Prioritet:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
da: <b>Vedligeholder:</b>

en: <b>Tags:</b>
da: <b>Mærker:</b>

en: <b>Installed Version</b>
da: <b>Installeret version</b>

en: Size:
da: Størrelse:

en: <b>Latest Available Version</b>
da: <b>Seneste tilgængelige version</b>

en: Download:
da: Hent:

en: Common
da: Generelt

en: Installed Files
da: Installerede filer

en: Available versions:
da: Tilgængelig versioner:

en: <b>Note:</b> To install a version that is different from the default one, choose <b>Package -> Force Version...</b> from the menu.
da: <b>Bemærk:</b> For at installere en version der er forskellig fra standardversionen, vælg da <b>Pakke -> Tving version...</b> fra menuen.

en: Versions
da: Versioner

en: Package management software using apt.
da: Pakkehåndteringsprogram som bruger apt.

en: Debtag support is enabled.
da: Debtag-understøttelse er slået til.

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
da: Besøg hjemmesiden på 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: This software is licensed under the terms of the GNU General Public License, Version 2
da: Denne software er under "GNU General Public License" licensen, version 2

en: Original author:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Maintainers:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Contributors:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>
da: Oprindelige forfatter:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Vedligeholdere:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Bidragydere:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>

en: Written by
da: Skrevet af

en: translators-credits
da: Keld Simonsen
    Morten Brix Pedersen
    Ole Laursen
    Kenneth Nielsen
    Anders Jenbo
    
    Dansk-gruppen <dansk@klid.dk>
    Mere info: http://www.klid.dk/dansk/

en: Translated by
da: Oversat af

en: Documented by
da: Dokumenteret af

en: _Search
da: _Søg

en: Search:
da: Søg:

en: Look in:
da: Kig i:

en: _Mark
da: _Markér

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Markér yderligere krævede ændringer?</span>

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
da: Den valgte handling har også effekt på andre pakker. De følgende ændringer kræves for at fortsætte.

en: <b>Appearance</b>
da: <b>Udseende</b>

en: Show package properties in the main window
da: Vis pakkeegenskaber i hovedvinduet

en: <b>Marking Changes</b>
da: <b>Markerer ændringer</b>

en: Ask to confirm changes that also affect other packages
da: Spørg efter bekræftelse på ændringer som også har indflydelse på andre pakker

en: Consider recommended packages as dependencies
da: Se anbefalede pakker som afhængigheder

en: Clicking on the status icon marks the most likely action
da: Ved at klikke på statusikonet markeres den mest sandsynlige handling

en: Removal of packages:
da: Fjernelse af pakker:

en: System upgrade:
da: Smart opgradering:

en: Number of undo operations:
da: Antal af fortrydelsesoperationer:

en: Reloading outdated package information:
da: Genindlæser uddaterede pakkeoplysninger:

en: <b>Applying Changes</b>
da: <b>Gennemfører ændringer</b>

en: Apply changes in a terminal window
da: Gennemfør ændringer i et terminal vindue

en: Ask to quit after the changes have been applied successfully
da: Spørg om at afslutte efter ændringerne er blevet anvendt ved succes

en: General
da: Generelt

en: <b>Columns</b>
da: <b>Kolonner</b>

en: Move _Up
da: Flyt _op

en: Move D_own
da: Flyt _ned

en: <b>Fonts</b>
da: <b>Skrifttyper</b>

en: Use custom application font
da: Brug brugerdefineret programskrifttype

en: Use custom terminal font
da: Brug brugerdefineret terminalskrifttype

en: A_pplication Font
da: _Programskrifttype

en: _Terminal Font
da: _Terminalskrifttype

en: Columns and Fonts
da: Kolonner og skrifttyper

en: <b>Colors</b>
da: <b>Farver</b>

en: Color packages by their status
da: Brug farve til at indikere pakkers status

en: Marked for installation:
da: Markeret til installation:

en: Color
da: Farve

en: Marked for removal:
da: Markeret til fjernelse:

en: Marked for complete removal:
da: Markeret til komplet fjernelse:

en: Upgradable:
da: Kan opgraderes:

en: Marked for reinstallation:
da: Markeret til geninstallation:

en: Marked for upgrade:
da: Markeret til opgradering:

en: Not installed:
da: Ikke installeret:

en: Not installed (locked):
da: Ikke installeret (låst):

en: Installed (locked):
da: Installeret (låst):

en: Installed:
da: Installeret:

en: New in repository:
da: Ny i arkiv:

en: Marked for downgrade:
da: Markeret til nedgradering:

en: Broken:
da: Beskadiget:

en: Colors
da: Farver

en: <b>Temporary Files</b>
da: <b>Midlertidige filer</b>

en: _Leave all downloaded packages in the cache
da: _Opbevar alle hentede pakker i cachen

en: _Delete downloaded packages after installation
da: _Slet hentede pakker efter installation

en: _Only delete packages which are no longer available
da: Slet _kun de pakker som ikke længere er tilgængelige

en: _Delete Cached Package Files
da: _Slet gemte pakkefiler

en: Delete all cache package files now.
da: Slet alle midlertidigt gemte pakkefiler.

en: <b>History files</b>
da: <b>Historikfiler</b>

en: _Keep history
da: _Behold historik

en: Delete _History files older than:
da: Slet _historikfiler ældre end:

en: days
da: dage

en: Files
da: Filer

en: <b>Proxy Server</b>
da: <b>Mellemvært</b>

en: Direct connection to the Internet
da: Direkte forbindelse til internettet

en: Manual proxy configuration
da: Manuel mellemværtsopsætning

en: IP address or host name of the http proxy server
da: IP-adresse eller værtsnavn på http-mellemværten

en: Port number of the http proxy server
da: Portnummeret på http mellemværten

en: IP address or host name of the ftp proxy server
da: IP-adresse eller værtsnavn på ftp mellemværten

en: Port number of the ftp proxy server
da: Portnummeret på ftp mellemværten

en: No proxy for:
da: Ingen mellemvært for:

en: FTP proxy:
da: FTP-mellemvært:

en: HTTP proxy:
da: HTTP-mellemvært:

en: Comma separated list of hosts and domains that will not be contacted through the proxy (e.g. localhost, 192.168.1.231, .net)
da: Komma-adskilt liste af værter og domæner som ikke vil blive kontaktet gennem mellemværten (f.eks. localhost, 192.168.1.231, .net)

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Network
da: Netværk

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
da: <span size="large" weight="bold">Disse indstillinger har indflydelse på kernen af dit system. Overvej ændringerne nøje.</span>

en: <b>Package upgrade behavior (default distribution)</b>
da: <b>Opførsel ved pakkeopgradering (standard distribution)</b>

en: Always prefer the highest version
da: Foretræk altid den højeste version

en: Always prefer the installed version
da: Foretræk altid den installerede version

en: Prefer versions from:
da: Foretræk versioner fra:

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Indtast cdrom'ens navn</span>

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
da: Mærket vil blive brugt til at identificere CD-ROM'en, hvis du vil installere pakker fra den senere.

en: Disc label:
da: Skivens mærke:

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
da: <span size="large" weight="bold">Sæt en intern indstilling</span>

en: Only experts should use this.
da: Kun eksperter bør bruge dette.

en: Value:
da: Værdi:

en: Variable:
da: Variabel:

en: Return to the main screen
da: Gå tilbage til hovedvinduet

en: <span weight="bold" size="large">Apply the following changes?</span>
da: <span weight="bold" size="large">Anvend de følgende ændringer?</span>

en: This is your last opportunity to look through the list of marked changes before they are applied.
da: Dette er din sidste mulighed for at gennemse listen af markerede ændringer før de bliver gennemført.

en: <b>Summary</b>
da: <b>Oversigt</b>

en: _Download package files only
da: _Hent kun pakkefilerne

en: The package files will be downloaded, but not installed
da: Pakkefilerne vil kun blive hentet, ikke installeret

en: _Verify package signatures
da: _Verificér pakkesignaturer

en: Vendors sign their packages to verify the origin and integrity of the packages. Disabling the verification is a security risk.
da: Leverandører underskriver deres pakker digitalt, for at pakkernes oprindelse og integritet kan verificeres. Det udgør en sikkerhedsrisiko, hvis verifikation ud fra signaturen slås fra.

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Current [status]"
en: <b>Current</b>
da: <b>Nuværende</b>

en: Installed packages that are up-to-date
da: Installerede pakker der er den nyeste version

en: Upgradable
da: Kan opgraderes

en: Installed packages that are upgradable
da: Installerede pakker der kan opgraderes

en: Installed packages that are upgradable to a later upstream version
da: Installerede pakker der kan opgraderes til en helt ny version

en: Residual config
da: Tilbageværende opsætning

en: Removed packages that have left configuration files on the system
da: Fjernede pakker der har opsætningsfiler tilbage på systemet

en: Not installed packages
da: Ikke-installerede pakker

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Marked [status]"
en: <b>Marked</b>
da: <b>Markeret</b>

en: Not marked
da: Ikke markeret

en: Packages that won't be changed
da: Pakker der ikke vil blive ændret

en: For installation or upgrade
da: Til installation eller opgradering

en: Packages that will be installed or upgraded
da: Pakker der vil blive installeret eller opgraderet

en: For removal
da: Til fjernelse

en: Packages that will be removed
da: Pakker der vil blive fjernet

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Other [status]"
en: <b>Other</b>
da: <b>Andre</b>

en: Packages that are new in the repository since that last "Reload"
da: Pakker der er nye i arkivet siden sidste "Opdatér"

en: Packages that will never be upgraded
da: Pakker der aldrig vil blive opgraderet

en: Orphaned
da: Ubenyttede

en: Library packages that are no longer needed (deborphan is required)
da: Bibliotekspakker der ikke længere er behov for (deborphan kræves)

en: Not installable
da: Ikke installerbar

en: Packages that are not available in any repository
da: Pakker der ikke er tilgængelige i noget arkiv

en: Packages with broken dependencies
da: Pakker med beskadigede afhængigheder

en: Automatic install
da: Automatisk installation

en: Automatic removable
da: Automatisk fjernbar

en: Policy broken
da: Politik brudt

en: Currently in broken policy state
da: Er i brudt politik-tilstand

en: Manual installed
da: Manuelt installeret

en: _Select All
da: _Vælg alle

en: _Deselect All
da: _Fravælg alt

en: _Invert All
da: _Invertér alt

en: Include selected sections only
da: Inkludér kun valgte sektioner

en: Exclude selected sections
da: Udeluk valgte sektioner

en: Boolean operator between property criterias:
da: Boolsk operator mellem egenskabskriterier:

en: AND
da: OG

en: OR
da: ELLER

en: Include
da: Inkludér

en: Exclude
da: Udeluk

en: Tags
da: Mærker

en: Section(s):
da: Sektioner:

en: Vendors...
da: Leverandører...

en: <i>Preparing packages...</i>
da: <i>Forbereder pakker...</i>

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
da: Luk dette vindue efter ændringerne er blevet gennemført

en: Details
da: Detaljer

en: Extra output was generated during Package Manager operation
da: Ekstra uddata blev genereret under pakkehåndteringens handlinger

en: <span size="large" weight="bold">Which tasks should be performed by your computer?</span>
    
    These are preselected groups of packages to perform each task. If you select a task, the corresponding packages will be marked for installation.
da: <span size="large" weight="bold">Hvilke opgaver skal udøves af din maskine?</span>
    
    Der er et antal forvalgte grupper af pakker, der hver udøver en opgave. Hvis du vælger en opgave, vil de dertil hørende pakker blive markeret til installation.

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: <b>Terminal Output:</b>
da: <b>Terminaluddata:</b>

en: Close this dialog after the changes have been successfully applied
da: Luk dette vindue efter at ændringerne er blevet gennemført

en: Quick Introduction
da: Hurtig introduktion

en: Show this dialog at startup
da: Vis dette vindue ved opstart

en: The software on your system is organized in so called <i>packages</i>. The package manager enables you to install, to upgrade or to remove software packages.
da: Softwaren på dit system er organiseret i såkaldte <i>pakker</i>. Pakkehåndteringsprogrammet giver dig mulighed for at installere, opgradere eller fjerne softwarepakker.

en: You should reload the package information regularly. Otherwise you could miss important security upgrades.
da: Du bør genindlæse pakkeoplysninger regelmæssigt. Ellers kan du gå glip af vigtige sikkerhedsopdateringer.

en: <b>Note:</b> Changes are not applied instantly. At first you have to mark all changes and then apply them.
da: <b>Bemærk:</b> Ændringer bliver ikke udført med det samme. Først skal du markere alle ændringerne og så skal du anvende dem.

en: You can mark packages for installation, upgrade or removal in several ways:
da: Du kan markere pakker til installation, opgradering eller fjernelse på adskillige måder:

en: Select the package and choose the action from the 'Package' menu.
da: Markér pakken og vælg handlingen fra menuen "Pakke".

en: Double click on the package name.
da: Dobbeltklik på pakkenavnet.

en: Choose the action from the context menu of the package.
da: Vælg handlingen fra pakkens kontekstmenu.

en: Click on the status icon to open a menu that contains all actions.
da: Klik på statusikonet for at åbne en menu der indeholder alle handlinger.

en: <span weight="bold" size="larger">Could not mark all packages for installation or upgrade</span>
    
    The following packages have unresolvable dependencies. Make sure that all required repositories are added and enabled in the preferences.
da: <span weight="bold" size="larger">Kunne ikke markere alle pakker til installation eller opgradering</span>
    
    De følgende pakker har afhængigheder, der ikke kunne løses. Sørg for, at alle krævede arkiver er tilføjet og aktiveret i indstillingerne.

en: Complete changelog of the latest version:
da: Fuldstændig ændringsfil for den seneste version:

en: <big><b>Could not download all repository indexes</b></big>
    
    The repository may no longer be available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and ensure the repository address in the preferences is correct.
da: <big><b>Kune ikke hente alle arkivindeks</b></big>
    
    Arkivet er muligvis ikke længere tilgængligt eller kunne ikke kontaktes på grund af netværksproblemer. Hvis den er tilgængelig, vil en ældre version af denne indeksfil blive brugt. Ellers vil arkivet blive ignoreret. Kontrollér din netværksforbindelse og sikr dig at arkivadressen står rigtigt i egenskaberne.

en: Icon Legend
da: Ikonbeskrivelse

en: <b>The following icons are used to indicate the current status of a package:</b>
da: <b>De følgende ikoner bliver brugt til at indikere status på en pakke:</b>

en: <big><b>Could not download all necessary package files</b></big>
    
    The version of the package that you want to install might be no longer available in the repository, or there may be problems with the source of the package. Reload the package list and check the source of the package (e.g. CD or network connection).
da: <big><b>Kunne ikke hente alle nødvendige pakkefiler</b></big>
    
    Denne version af pakken som du vil installere, er muligvis ikke længere tilgængelig i arkivet. Eller der kan være et problem med kilden af pakken. Genindlæs pakkelisten og tjek kilden for pakker (f.eks. cd eller netværksforbindelse).

en: <span weight="bold" size="larger">Your package information is out of date</span>
    
    Your package information is older than 48 hours. There could be important security updates available. It is recommended to reload the package information regularly.
da: <span weight="bold" size="larger">Dine pakkeoplysninger er uddaterede</span>
    
    Dine pakkeoplysninger er ældre end 48 timer. Der kan være vigtige sikkerhedsopdateringer tilgængelige. Det anbefales, at du genindlæser pakkeoplysningerne regelmæssigt.

en: Remember the answer
da: Husk svaret

en: History
da: Historik

en: History of installed, upgraded and removed software packages.
da: Historik over installerede, opgraderede og fjernede software pakker.

en: <b><big>Quit and discard marked changes?</big></b>
    
    There are still marked changes that have not yet been applied. They will get lost if you choose to quit 'Synaptic'.
da: <b><big>Afslut og forkast markerede ændringer?</big></b>
    
    Der er stadig valgte ændringer som ikke er blevet gennemført. De vil gå tabt hvis du vælger at afslutte "Synaptic".

en: _Keep
da: _Behold

en: _Replace
da: E_rstat

en: Difference between the files
da: Forskel mellem filerne

en: _Force Version
da: _Tving version

en: Force version:
da: Tving version:

en: _Default Upgrade
da: S_tandardopgradering

en: _Smart Upgrade
da: _Smartopgradering

en: <b><big>Mark upgrades in a smart way?</big></b>
    
    The default upgrade method skips upgrades that would introduce conflicts or require installation of additional packages.
    
    The smart upgrade (dist-upgrade) attempts to resolve conflicts and to fulfil all dependencies of upgrades in a smart way.
    
    <b>Note:</b> The upgrades will be marked only. You still have to apply them afterwards.
da: <b><big>Vælg opgraderinger på en smart måde?</big></b>
    
    Standardmetoden springer opgraderinger over som introducerer konflikter eller kræver installation af nye pakker.
    
    Den smarte opgradering (dist-upgrade) prøver at løse konflikter og opfylde alle afhængigheder på opgraderinger på en smart måde.
    
    <b>Bemærk:</b> Opgraderingerne vil kun blive markeret. Du skal selv sætte dem i kraft bagefter.

en: Remember my answer for future upgrades
da: Husk mit svar til fremtidige opgraderinger

en: This behavior can be changed in the preferences later.
da: Denne opførsel kan ændres i indstillinger senere.

en: HTTP authentication
da: HTTP.-autorisering

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: <span weight="bold" size="larger">Enter a label for this CD-Rom</span>
    
    The label will be used if you want to install packages from this CD-Rom. It is recommended to also write the label on the CD-Rom to easily find it again.
da: <span weight="bold" size="larger">Skriv en titel til denne CD-Rom</span>
    
    Titlen vil blive brugt, hvis du vil installere pakker fra denne CD-Rom. Det anbefales også at skrive titlen på CD'en for nemt at kunne finde den igen.

en: Label:
da: Etiket:

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add</b></big>
    
    The APT line contains the type, location and content of a repository, for example <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. You can find a detailed description of the syntax in the documentation.
da: <big><b>Angiv den komplette APT-linje for det arkiv du ønsker at tilføje</b></big>
    
    APT-linjen indeholder typen, stedet og indholdet af et arkiv, f.eks. <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. Du kan finde en detaljeret beskrivelse af syntaksen i dokumentationen.

en: APT line:
da: APT-linje:

en: _Add Repository
da: _Tilføj arkiv

en: Synaptic Package Manager
da: Synaptic - pakkehåndtering

en: Package Manager
da: Pakkehåndteringsprogram

en: Install, remove and upgrade software packages
da: Installér, fjern og opgradér softwarepakker

en: Includes
da: Inkluderinger

en: Excludes
da: Udelukkelser

en: Package name
da: Pakkenavn

en: Version number
da: Versionsnummer

note: provides and name
en: Conflicting packages
da: Konfliktende pakker

note: conflicts
en: Replaced packages
da: Erstattede pakker

note: replaces/obsoletes
en: Recommendations
da: Anbefalinger

note: /recommends
en: Suggestions
da: Forslag

note: suggests
en: Dependent packages
da: Afhængige pakker

en: Please insert a disc in the drive.
da: Indsæt en disk i drevet.

en: Package is supported
da: Pakke er understøttet

en: <i>Running...</i>
da: <i>Kører...</i>

en: <i>Finished</i>
da: <i>Færdig</i>

en: <i>Can't close while running</i>
da: <i>Kan ikke lukke mens kørende</li>
