synaptic - en to hi translation catalogue (490 entries)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "admin"
en: System Administration
hi: तन्त्र प्रशासन

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "base"
en: Base System
hi: मूल तन्त्र

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "cli-mono"
en: Mono/CLI Infrastructure
hi: Mono/CLI अवसंरचना

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "comm"
en: Communication
hi: संचार

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "database"
en: Databases
hi: डाटाबेसेस

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "devel"
en: Development
hi: विकास

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "doc"
en: Documentation
hi: प्रलेखन

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "debug"
en: Debug
hi: दोषसुधार(डिबग)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "editors"
en: Editors
hi: सम्पादक

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "electronics"
en: Electronics
hi: इलेक्ट्रॉनिक्स

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "embedded"
en: Embedded Devices
hi: सन्निहित उपकरण

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "fonts"
en: Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "games"
en: Games and Amusement
hi: खेल व मनोरंजन

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnome"
en: GNOME Desktop Environment
hi: गनोम डेस्कटॉप परिवेश

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "graphics"
en: Graphics
hi: ग्राफिक्स

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnu-r"
en: GNU R statistical system
hi: GNU R सांख्यिकीय तंत्र

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnustep"
en: Gnustep Desktop Environment
hi: Gnustep डेस्कटॉप वातावरण

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "hamradio"
en: Amateur Radio
hi: शौकिया (हैम) रेडियो

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "haskell"
en: Haskell Programming Language
hi: हास्केल प्रोग्रामिंग भाषा

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "httpd"
en: Web servers
hi: वेव सर्वर

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "KDE"
en: KDE Desktop Environment
hi: के.डी.ई. डेस्कटॉप परिवेश

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "mail"
en: Email
hi: ई-पत्र

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "math"
en: Mathematics
hi: गणित

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "misc"
en: Miscellaneous - Text Based
hi: अन्य - पाठ आधारित

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "net"
en: Networking
hi: नेटवर्किंग

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "news"
en: Newsgroup
hi: समाचार समूह

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "science"
en: Science
hi: विग्यान

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "shells"
en: Shells
hi: शेल

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "sound"
en: Multimedia
hi: मल्टीमिडीया

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "task"
en: Tasks
hi: कार्य

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "text"
en: Word Processing
hi: शब्द संसाधन

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "utils"
en: Utilities
hi: उपयोगी अनुप्रयोग (यूटीलिटी)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "web"
en: World Wide Web
hi: विश्व व्यापी वेब

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "x11"
en: Miscellaneous  - Graphical
hi: विविध - ग्राफ़िक्ल

note: TRANSLATORS: The section of the package is not known
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non free"
en: non free
hi: मुफ्त नहीं

en: Stat failed for %s
hi: %s फाइल विवरण देखने में विफल

en: Unable to create a tmp file
hi: अस्थाई फाइल बनाने में असफल

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
hi: gzip. अस‍फल, शायद डिस्क भर गई हो.

en: Failed to reopen fd
hi: fd पुन: खोलने में विफल

en: Failed to rename
hi: नाम बदलने में असफल

en: No valid records were found.
hi: कोई वैध रेकॉर्ड नहीं मिला

en: Cannot find filename or size tag
hi: फाइलनाम या आकार का टैग नहीं मिला

en: Error parsing file record
hi: फाइल रेकॉर्ड पढ़ने में त्रुटि

en: Failed to open %s.new
hi: %s.new खोलने में असफल

en: Failed to rename %s.new to %s
hi: %s.new का नाम बदल कर %s रखने में असफल

en: Internal error
hi: आंतरिक त्रुटि

en: Preparing...
hi: तैयार हो रहा है...

en: Unable to read the cdrom database %s
hi: सी.डी. रॉम का कोष %s पढ़ने में असफल

en: Unmounting CD-ROM...
hi: सी.डी. रॉम अनमाऊन्ट जारी...

en: Waiting for disc...
hi: डिस्क की प्रतीक्षा...

en: Insert a disc in the drive.
hi: सी.डी. रॉम ड्राइव पर डिस्क डालें.

note: Mount the new CDROM
en: Mounting CD-ROM...
hi: सी.डी. रॉम चढ़ाया (माऊन्ट) जारी...

en: Failed to mount the cdrom.
hi: सी.डी. रॉम चढ़ाना (माऊन्ट) असफल.

en: Identifying disc...
hi: डिस्क की पहचान जारी...

en: Couldn't identify disc.
hi: डिस्क की पहचान असफल....

en: Scanning disc...
hi: डिस्क परीक्षण (स्कैन) जारी...

en: Cleaning package lists...
hi: पैकेज सूची की सफाई जारी...

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
hi: कोई पैकेज फाइल नहीं मिली, शायद ये एप्ट (APT) के अनुरूप डिस्क न हो.

en: Empty disc name.
hi: डिस्क नाम रिक्त है.

en: Registering disc...
hi: डिस्क का पंजीकरण जारी...

en: Copying package lists...
hi: पैकेज सूचीयों की नकल जारी है:..

en: Writing sources list...
hi: स्रोत सूचीयों को लिख रहा है...

en: Done!
hi: सम्पन्न!

en: Failed to stat %s%s
hi: %s%s के विवरण देखने में असफल

en: Unable to change to %s
hi: %s में बदलने में असफल

en: Unable to read %s
hi: %s को पढ़ने में असफल

en: ERROR: couldn't open %s for writing
hi: त्रुटि: %s को लिखने के लिए खोलने में असफल

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
hi: त्रुटि: प्रशासक की कूटशब्द प्रविष्ठि ना मिल सकी

en: ERROR: could not create configuration directory %s
hi: त्रुटि: संरचना का फ़ोल्डर न बन सका

en: couldn't open %s for writing
hi: %s को लिखने के लिए खोलने में असफल

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
hi: 
    वर्तमान माध्यम से सारे पैकेज सफलतापूर्वक संस्थापित कर दिए गए. अगले माध्यम से स्थापना जारी रखने के लिए, इस विन्डो को बन्द करें.

en: The list of installed files is only available for installed packages
hi: संस्थापित फाइलों की सूची सिर्फ संस्थापित पैकेजों के लिए उपलब्ध है.

en: or dependency
hi: अथवा (or) निर्भरता

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
hi: 
    पैकेज %s का कोइ संस्करण उपलब्ध नहीं है, किन्तु ये सूची में मौजूद है. 
    आमतौर पर ऐसा तब होता है, जब पैकेज का नाम किसी निर्भरता में सामने आया हो, किन्तु इसको कभी अपलोड नहीं किया गया. अब ये या तो पुराना हो चुका है, या फिर पूरी तरह उपलब्ध नहीं है

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en: 	%s %s but %s is to be installed
hi: 	%s %s किन्तु%s को स्थापित करना है

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en:  %s: %s %s but %s is to be installed
hi:  %s: %s %s किन्तु %s को स्थापित करना है

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but it is not installable"
en: 	%s %s but it is not installable
hi: 	%s %s किन्तु यह स्थापित होने योग्य नही

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is a virtual package"
en: 	%s but it is a virtual package
hi: 	%s किन्तु यह कृत्रिम (virtual) पैकेज है.

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is a virtual package"
en: %s: %s but it is a virtual package
hi: %s: %s किन्तु यह कृत्रिम (virtual) पैकेज है.

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is not going to be installed"
en: 	%s but it is not going to be installed
hi: 	%s किन्तु यह स्थापित नही होगा

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is not going to be installed"
en: %s: %s but it is not going to be installed
hi: %s: %s किन्तु यह स्थापित नही होगा

en:  or
hi:  अथवा

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
hi: वरीयताओं की फाइल में अवैध रेकॉर्ड, कोइ पैकेज शीर्षक नहीं

en: Depends
hi: पर निर्भर

en: Suggests
hi: सुझाव देता है

en: Recommends
hi: अनुशंसा

en: Conflicts
hi: परस्पर विरोध

en: Replaces
hi: बदलता है

note: make sure this is always the last member
en: Dependency of
hi: की निर्भरता

en: Marked for installation
hi: संस्थापना के लिए चिह्नित

en: Marked for re-installation
hi: पुन: स्थापना के लिए चिह्नित

en: Marked for upgrade
hi: अद्यतन के लिए चिह्नित

en: Marked for downgrade
hi: डाउनग्रेड के लिए चिह्नित

en: Marked for removal
hi: हटाने के लिए चिह्नित

en: Marked for complete removal
hi: पूरी तरह हटाने के लिए चिह्नित

en: Not installed
hi: स्थापित नही है

en: Not installed (locked)
hi: स्थापित नही है (लॉक है)

en: Installed
hi: स्थापित

en: Installed (upgradable)
hi: स्थापित (अद्यतन उपलब्ध)

en: Installed (locked to the current version)
hi: स्थापित (वर्तमान संस्करण पर  लॉक है)

en: Broken
hi: टूटा हुआ

en: Not installed (new in repository)
hi: स्थापित नही है (कोष में नया)

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
hi: श्रोतों की सूची पढ़ी न जा सकी.
    कोष विन्यास विन्डो पर जाकर समस्या का समाधान करें.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
hi: पैकेज सूची या स्थिती की फाइल खोली अथवा पढ़ी ना जा सकी

en: Internal Error, non-zero counts
hi: आंतरिक त्रुटि,गिनती में( non-zero counts?)

en: Name
hi: नाम

en: Description
hi: विवरण

en: Maintainer
hi: मेंटेनर

en: Version
hi: संस्करण

en: Provides
hi: जुटाता है

en: ReverseDepends
hi: विपरीत निर्भरता

note: Reverse Depends
en: Origin
hi: मूल श्रोत

note: Origin (e.g. security.debian.org)
en: Component
hi: घटक

en: Status
hi: स्थिति

note: g_object_set(G_OBJECT(renderer), "editable", TRUE, NULL);
en: Pattern
hi: प्रतिकृति

en: Section
hi: भाग

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Internal error opening cache (%d). Please report.
hi: आंतरिक त्रुटि: कैश फोल्डर खोलने में  (%d)., रपट करें.

en: Unable to correct dependencies
hi: निर्भरताएं ठीक करने में विफल.

en: Unable to mark upgrades
    Check your system for errors.
hi: अद्यतन चिह्नित करने में विफल
    त्रुटियों के लिए अपने तन्त्र की जाँच करें.

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff. Please report.
hi: आंतरिक त्रुटि: AllUpgrade की वजह से, रपट करें.

en: Unable to lock the list directory
hi: सूची फोल्डर पर लॉक लगाने में विफल.

en: Release files for some repositories could not be retrieved or authenticated. Such repositories are being ignored.
hi: कुछ कोषों के नए पैकेजों के विवरण की फाइलें प्राप्त या प्रमाणित नही हो सकीं. ऐसे कोषों को नज़र अंदाज़ किया जा रहा है.

en: Ignoring invalid record(s) in sources.list file!
hi: श्रोत सूची (sources.list) में अवैध रेकॉर्ड नज़रअन्दाज़ कर रहे!

note: TRANSLATORS: Error message after a failed download. The first %s is the URL and the second one is a detailed error message that is provided by apt
en: Failed to fetch %s
      %s
hi: %s प्राप्त करने में विफल
      %s

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
hi: कुछ पैकेज सेवक (सरवर) से प्राप्त न हो सके

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
hi: क्या आप इनको छोड़ कर, आगे बढ़ना चाहते हैं?

en: Unable to correct missing packages
hi: अनुपलब्ध पैकेजों को ठीक करने में असफल.

en: Unable to lock the download directory
hi: डाउनलोड का फोल्डर लॉक करने में असफल.

en: Line %u too long in markings file.
hi: चिह्नों की फाइल की लाईन %u बहुत ज्यादा लम्बी है.

en: Malformed line %u in markings file
hi: चिह्नों की फाइल की लाईन %u विकृत है.

en: Setting markings...
hi: चिह्न नियत हो रहे हैं...

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
hi: bzip2. चालू न हो सका, शायद डिस्क भर गइ हो.

en: Sections
hi: भाग

en: Alphabetic
hi: अक्षरात्मक

en: Search History
hi: इतिहास में खोजें

en: Custom
hi: मनपसंद (कस्टम)

en: Installed (unsupported)
hi: स्थापित (समर्थित नहीं)

en: Not installed (unsupported)
hi: स्थापित नहीं (समर्थित नहीं)

en: New in repository
hi: कोष में नया

en: Installed (local or obsolete)
hi: स्थापित (स्थानीय या पुराना)

en: Not installed (residual config)
hi: स्थापित नहीं (कुछ रचना बकाया)

en: Search Filter
hi: खोज फिल्टर

en: Reduced View
hi: घटाया दृश्य

en: Marked Changes
hi: चिह्नित परिवर्तन

en: Upgradable (upstream)
hi: अद्यतन योग्य (उपर)

en: Can't read %s
hi: %s को पढ़ नहीं सकता

en: Synaptic Package Manager
hi: सिनेप्टिक पैकेज प्रबन्धक

en: Scanning CD-ROM
hi: सी.डी. रॉम का परीक्षण जारी

en: Invalid disc name!
hi: अवैध डिस्क नाम!

en: Disc Label
hi: डिस्क लेबल

en: Credits
hi: श्रेय

note: skipTaskbar(true);
en: About Synaptic
hi: सिनेप्टिक के बारे में

en: The changelog contains information about the changes and closed bugs in each version of the package.
hi: परिवर्तित-सूची के अन्दर पैकेज के हर संस्करण में किए परिवर्तन और ठीक की गई समस्याओं के बारे में जानकारी मौजूद होती है.

note: TRANSLATORS: Title of the changelog dialog - %s is the name of the package
en: %s Changelog
hi: %s परिवर्तित-सूची

en: Package changes
hi: पैकेज परिवर्तन

note: removed
en: To be removed
hi: हटाने के लिए

en: To be downgraded
hi: डाउनग्रेड के लिए

en: To be installed
hi: स्थापना के लिए

en: To be upgraded
hi: अद्यतन के लिए

en: To be re-installed
hi: पुनर्स्थापना हेतु

en: To be kept
hi: रखने हेतु

en: Applying Changes
hi: परिवर्तन लागू हो रहे हैं

en: Copy
hi: नकल

en: Select All
hi: सभी का चयन करें

en: Description and Name
hi: नाम व विवरण

en: Dependencies
hi: निर्भरताएं

note: depends, predepends etc
en: Provided packages
hi: प्रदान किए गए पैकेज

en: Supported
hi: समर्थित

en: Package Name
hi: पैकेज नाम

en: Installed Version
hi: स्थापित संस्करण

en: Latest Version
hi: नवीनतम संस्करण

en: Size
hi: आकार

en: Download Size
hi: डाउनलोड आकार

en: Keep Configuration
hi: संरचना रखें

en: Completely
hi: पूर्णतया

en: Always Ask
hi: सदैव पूछें

en: Ignore
hi: ध्यान न दें

en: Automatically
hi: स्वचालित तरीके से

en: Default Upgrade
hi: पूर्वनियत अद्यतन

en: Smart Upgrade
hi: स्मार्ट अद्यतन

en: An error occurred while saving configurations.
hi: संरचना सहेजने समय त्रुटि

en: Choose font
hi: फ़ॉन्ट चुनें

en: Color selection
hi: रंग चयन

en: Visible
hi: प्रत्यक्ष

en: Preferences
hi: प्राथमिकताएँ

en: Package
hi: पैकेज

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
hi: कृपया डिस्क, जिसका लेबल:
    %s
    है, को %s ड्राइव में डालें

en: Downloading file %li of %li
hi: फाइल %li का डाउनलोड जारी, कुल %li

en: Queued
hi: पंक्ति में

en: Done
hi: सम्पन्न

en: Failed
hi: असफल

en: Filters
hi: फिल्टर

en: New Filter %i
hi: नया फिल्टर  %i

en: Package Manager output
hi: पैकेज प्रबन्धक परिणाम

en: 
    While installing package %s:
hi: 
    पैकेज %s की स्थापना करते समय:

en: 
    While preparing for installation:
hi: 
    पैकेज स्थापना की तैयारी करते समय:

en: APT system reports:
    %s
hi: APT प्रणाली रिपोर्ट:
    %s

en: %s Properties
hi: %s के गुण

en: This application is supported by the distribution
hi: यह अनुप्रयोग वितरक द्वारा समर्थित है

en: Get Changelog
hi: Changelog प्राप्त करें

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Dependants
hi: निर्भर पैकेज

en: Dependencies of the Latest Version
hi: नवीनतम संस्करण की निर्भरताएं

en: Provided Packages
hi: प्रदान किए पैकेज

en: All
hi: सभी

en: No package is selected.
hi: कोइ पैकेज चुना नहीं गया है.

en: Select the version of %s that should be forced for installation
hi: %s का वो संस्करण चुनें जिसको स्थापना के लिए बाध्य करना है

en: The package manager always selects the most applicable version available. If you force a different version from the default one, errors in the dependency handling can occur.
hi: पैकेज प्रबन्धक सदैव उपलब्ध संस्करणों में से सबसे उपयुक्त को चुनता है. यदि आप नियत संस्करण से कोई अलग संस्करण को स्थापित करने के लिए बाध्य करेंगे, तो निर्भरताओं की व्यवस्था करने में त्रुटियाँ आ सकती हैं.

en: Quick filter
hi: तीव्र फिल्टर

en: Mark all possible upgrades
hi: सभी सम्भव अद्यतनों को चिह्नित करें

en: Apply all marked changes
hi: सभी चिह्नित परिवर्तनों को लागू करें

en: Unmark
hi: चिह्न हटाएं

en: Mark for Installation
hi: संस्थापना के लिए चिह्नित करें

en: Mark for Reinstallation
hi: पुनर्स्थापना के लिए चिह्नित करें

en: Mark for Upgrade
hi: अद्यतन के लिए चिह्नित करें

en: Mark for Removal
hi: हटाने के लिए चिह्नित करें

en: Mark for Complete Removal
hi: पूरी तरह हटाने के लिए चिह्नित करें

en: Remove Including Orphaned Dependencies
hi: अनाथ होने वाले निर्भर पैकेजों के समेत हटाएं

en: Hold Current Version
hi: वर्तमान संस्करण रखें

en: Properties
hi: गुण

en: Mark Recommended for Installation
hi: स्थापना के लिए रिकमेन्ड (सिफारिश) चिह्नित करें

en: Mark Suggested for Installation
hi: स्थापना का सुझाव चिह्नित करें

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
hi: %i पैकेजों की सूची, %i स्थापित, %i टूटे हुए. %i स्थापना/अद्यतन के लिए, %i हटाने के लिए; %s मुक्त किया जाएगा

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
hi: %i पैकेजों की सूची, %i स्थापित, %i टूटे हुए. %i स्थापना/अद्यतन के लिए, %i हटाने के लिए; %s इस्तेमाल किया जाएगा

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
hi: %i पैकेजों की सूची, %i स्थापित, %i टूटे हुए. %i स्थापना/अद्यतन के लिए, %i हटाने के लिए

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
hi[0]: आपके तन्त्र में %d टूटे हुए पैकेज मौजूद हैं!
    
    पता लगाने के लिए "टूटे हुए" फिल्टर का प्रयोग करें.

en: Do you want to add another CD-ROM?
hi: क्या आप एक और सी.डी. रॉम जोड़ना चाहते हैं?

en: Open changes
hi: परिवर्तन खोलें

en: Can't write %s
hi: %s लिख नहीं सकता

en: Save changes
hi: परिवर्तन सहेजें

en: Found %i packages
hi: %i पैकेज मिले

en: Starting help viewer...
hi: मदद दर्शक चालू हो रहा है...

en: Cannot start configuration tool!
    You have to install the required package 'libgnome2-perl'.
hi: संरचना उपकरण न चल सका!
    आपको जरूरी पैकेज 'libgnome2-perl'. स्थापित करना पड़ेगा.

en: Starting package configuration tool...
hi: संरचना उपकरण चालू हो रहा है...

note: cout << "RGMainWindow::pkgHelpClicked()" << endl;
en: Starting package documentation viewer...
hi: पैकेज प्रलेखन दर्शक चालू हो रहा है...

en: You have to install the package "dwww" to browse the documentation of a package
hi: पैकेज प्रलेखन देखने के लिए आपको पैकेज "dwww" की स्थापना करनी पड़ेगी

en: Could not apply changes!
    Fix broken packages first.
hi: परिवर्तन लागू ना किए जा सके!
    टूटे हुए पैकेजों को पहले ठीक करें.

en: Applying marked changes. This may take a while...
hi: चिह्नित परिवर्तन लागू किए जा रहे हैं, इसमें थोड़ा समय लग सकता है...

en: Do you want to quit Synaptic?
hi: क्या आप सिनेप्टिक से बाहर जाना चाहते हैं?

en: The repositories will be checked for new, removed or upgraded software packages.
hi: नए, अद्यतन योग्य या हटाने योग्य पैकेजों के लिए कोषों की जाँच की जाऐगी.

en: Reloading package information...
hi: पैकेज सूचना फिर से लोड की जा रही है...

en: Failed to resolve dependency problems!
hi: निर्भरताओं का समाधान न हो सका!

en: Successfully fixed dependency problems
hi: निर्भरताओं का समाधान सफलता पूर्वक हो गया!

en: Could not upgrade the system!
    Fix broken packages first.
hi: तन्त्र का अद्यतन न हो सका!
    पहले टूटे पैकेजों को ठीक करें.

en: Marking all available upgrades...
hi: सभी उपलब्ध अद्यतन चिह्नित किए जा रहे हैं...

en: Successfully marked available upgrades
hi: सभी उपलब्ध अद्यतन चिह्नित किए गए.

en: Failed to mark all available upgrades!
hi: सभी उपलब्ध अद्यतन चिह्नित करने में विफल!.

en: Repositories
hi: कोष

en: Enabled
hi: सक्षम

en: Type
hi: प्रकार

en: Vendor
hi: विक्रेता

en: Distribution
hi: वितरण

en: Section(s)
hi: भाग

en: Binary (deb)
hi: बाइनरी डेबियन (deb) पैकेज

en: Source (deb-src)
hi: श्रोत डे्डेबियन (deb-src) पैकेज

en: (no vendor)
hi: (कोई विक्रेता नहीं)

en: Cannot read vendors.list file
hi: विक्रेता सूची फाइल (vendors.list) न पढ़ी जा सकी

en: Unknown source type
hi: अज्ञात स्रोत प्रकार

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
hi: <b>%s</b> (<b>अनिवार्य</b>) हटाया जाएगा

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
hi: <b>%s</b> <b>डाउनग्रेड</b> किया जाएगा

en: <b>%s</b> will be removed
hi: <b>%s</b> हटाया जाएगा

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be upgraded to version <i>%s</i>
hi: <b>%s</b> (संस्करण <i>%s</i>) को संस्करण <i>%s</i> पर अपग्रेड किया जाएगा

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
hi: <b>%s</b> (संस्करण <i>%s</i>) स्थापित किया जाएगा

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
hi: <b>%s</b> (संस्करण <i>%s</i>) पुन: स्थापित किया जाएगा

en: _Show Details
hi: विवरण दिखाएं (_S)

en: Summary
hi: सारांश

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
hi[0]: %d पैकेज लॉक है
hi[1]: %d पैकेज लॉक हैं

en: %d package will be held back and not upgraded
     | %d packages will be held back and not upgraded
hi[0]: %d पैकेज रखा जाएगा और इनका अद्यतन नहीं किया जाएगा
hi[1]: %d पैकेज रखे जाएंगे और इनका अद्यतन नहीं किया जाएगा

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
hi[0]: %d नया पैकेज स्थापित किया जाएगा
hi[1]: %d नये पैकेज स्थापित किए जाएंगे

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
hi[0]: %d नया पैकेज पुन: स्थापित किया जाएगा
hi[1]: %d नये पैकेज पुन: स्थापित किए जाएंगे

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
hi[0]: %d पैकेज का अद्यतन किया जाएगा
hi[1]: %d पैकेजों का अद्यतन किया जाएगा

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
hi[0]: %d पैकेज को हटाया जाएगा
hi[1]: %d पैकेजों को हटाया जाएगा

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
hi[0]: %d पैकेज को <b>डाउनग्रेड</b> किया जाएगा
hi[1]: %d पैकेजों को <b>डाउनग्रेड</b> किया जाएगा

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
hi[0]: <b>चेतावनी:</b> %d अति आवश्यक पैकेज हटा दिया जाएगा
hi[1]: <b>चेतावनी:</b> %d अति आवश्यक पैकेजों को हटा दिया जाएगा

en: %s of extra space will be used
hi: %s अतिरिक्त जगह प्रयुक्त होगी

en: %s of extra space will be freed
hi: %s अतिरिक्त जगह खाली की जाएगी

en: 
    %s have to be downloaded
hi: 
    %s को डाउनलोड करना है

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
hi: अति आवश्यक पैकेज हटा दिया जाएगा
    यह आपके तन्त्र को उपयोग के लिए बेकार कर सकता है!.

en: Setup Vendors
hi: विक्रेताओं का विन्यास

en: OK
hi: ठीक

en: Add
hi: जोड़ें

en: Remove
hi: हटाएं

en: Cancel
hi: निरस्त करें

en: Find
hi: ढूढ़ें

note: TRANSLATORS: Title of the task window - %s is the task (e.g. "desktop" or "mail server")
en: Description %s
hi: विवरण %s

en: Synaptic
hi: सिनेप्टिक

en: _File
hi: फाइल(_F)

en: _Read Markings...
hi: चिह्न पढ़ें.. (_R)

en: _Save Markings
hi: चिह्नों को सहेजें(_S)

en: Save Markings _As...
hi: चिह्नित को ऐसे सहेजें...(_A)

en: _Quit
hi: बाहर जाएं(_Q)

en: _Edit
hi: संपादन(_E)

en: _Undo
hi: पहले जैसा(_U)

en: _Redo
hi: दोहराएं(_R)

en: U_nmark All
hi: सभी चिह्न हटाएं (_n)

en: _Search...
hi: खोजें(_S)

en: _Reload Package Information
hi: पैकेज सूचना पुन: पढ़ें(_R)

en: _Add CD-ROM...
hi: सी.डी. रॉम जोड़ें(_A)

en: _Mark All Upgrades...
hi: सभी अद्यतनों को चिह्नित करें...(_M)

en: _Fix Broken Packages
hi: टूटे व भ्रान्तिपूर्ण पैकेजों को ठीक करें(_F)

en: Mark Packages by _Task...
hi: पैकेजों को कार्य के अनुसार चिह्नित करें...(_T)

en: A_pply Marked Changes
hi: चिह्नित परिवर्तन लागू करें(_p)

en: _Package
hi: पैकेज(_P)

en: U_nmark
hi: चिह्न हटाएं (_n)

en: Mark for _Installation
hi: स्थापना के लिए चिह्नित करें (_I)

en: Mark for R_einstallation
hi: पुनर्स्थापना के लिए चिह्नित करें (_e)

en: Mark for _Upgrade
hi: अद्यतन के लिए चिह्नित करें(_U)

en: Mark for _Removal
hi: हटाने के लिए चिह्नित करें (_R)

en: Mark for Co_mplete Removal
hi: पूरी तरह हटाने के लिए चिह्नित करें (_m)

en: _Lock Version
hi: संस्करण लॉक करें(_L)

en: _Force Version...
hi: संस्करण पर बाध्य रहें...(_F)

en: _Configure...
hi: संरचना...(_C)

en: _Browse Documentation
hi: प्रलेखन देखें(_B)

en: _Download Changelog
hi: परिवर्तन-सूचि डाउनलोड करें(_D)

en: _Properties
hi: गुण(_P)

en: _Settings
hi: विन्यास(_S)

en: _Repositories
hi: पैकेज कोष(_R)

en: _Filters
hi: फिल्टर(_F)

en: _Set Internal Option...
hi: अंदरूनी विकल्प नियत करें...(_S)

en: _Toolbar
hi: उपकरण पटल(_T)

en: _Icons Only
hi: सिर्फ प्रतीक(_I)

en: _Text Only
hi: सिर्फ पाठ(_T)

en: Text _Below Icons
hi: प्रतीकों के नीचे पाठ(_B)

en: Text Be_side Icons
hi: प्रतीकों के साथ पाठ(_s)

en: _Hide
hi: छुपाएं(_H)

en: _Help
hi: मदद(_H)

en: _Contents
hi: विषय-सूची (_C)

en: _Quick Introduction
hi: संक्षिप्त परिचय(_Q)

en: Icon _Legend
hi: प्रतीक सूची(_L)

en: _About
hi: के बारे में(_A)

en: Reload
hi: फिर लोड करें

en: Mark All Upgrades
hi: सभी अद्यतनों को चिह्नित करें

en: Apply
hi: लागू करें

en: Search
hi: ढूंढें

en: _Sections
hi: भाग(_S)

en: S_tatus
hi: स्थिति(_t)

en: <b>Package:</b>
hi: <b>पैकेज:</b>

en: <b>Section:</b>
hi: <b>भाग:</b>

en: <b>Priority:</b>
hi: <b>प्राथमिकता:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
hi: <b>व्यवस्थापक:</b>

en: <b>Status:</b>
hi: <b>स्थिती:</b>

en: <b>Tags:</b>
hi: <b>टैग:</b>

en: <b>Installed Version</b>
hi: <b>स्थापित संस्करण</b>

en: Size:
hi: आकार:

en: Version:
hi: संस्करण:

en: <b>Latest Available Version</b>
hi: <b>नवीनतम उपलब्ध संस्करण</b>

en: Common
hi: सामान्य

en: Installed Files
hi: स्थापित फाइलें

en: Available versions:
hi: उपलब्ध संस्करण:

en: <b>Note:</b> To install a version that is different from the default one, choose <b>Package -> Force Version...</b> from the menu.
hi: <b>नोट:</b> पूर्व नियत संस्करण से अलग कुछ स्थापित करने के लिए,मेन्यू में  <b>पैकेज -> संस्करण पर बाध्य रहें...</b> को चुनें.

en: Versions
hi: संस्करण

en: <span size="xx-large" weight="bold">Synaptic version</span>
hi: <span size="xx-large" weight="bold">सिनेप्टिक संस्करण</span>

en: Package management software using apt.
hi: ऐप्ट (apt) का प्रयोग करके पैकेज प्रबन्धन का अनुप्रयोग

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
hi: वेब पृष्ट का पताhttps://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: Written by
hi: लेखक

en: Translated by
hi: अनुवादक:

en: _Search
hi: खोजें(_S)

en: Search:
hi: खोजें:

en: Look in:
hi: इसमें देखें:

en: _Mark
hi: चिह्नित करें(_M)

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
hi: <span weight="bold" size="larger">अतिरिक्त आवश्यक परिवर्तन चिह्नित करें?</span>

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
hi: चुनी हुइ प्रक्रिया अन्य पैकेजों को भी प्रभावित करती है. आगे बढ़ने के लिए निम्न परिवर्तनों को भी करना आवश्यक है.

en: <b>Appearance</b>
hi: <b>शक्ल-सूरत</b>

en: <b>Marking Changes</b>
hi: <b>परिवर्तन चिह्नित किए जा रहे हैं</b>

en: Consider recommended packages as dependencies
hi: सुझाए गए पैकेजों को निर्भरता के समान मानें

en: Clicking on the status icon marks the most likely action
hi: स्थिती के प्रतीक पर क्लिक करने पर सबसे उपयुक्त क्रिया चिह्नित हो

en: Removal of packages:
hi: हटाए जाने वाला पैकेज:

en: System upgrade:
hi: तन्त्र अद्यतन:

en: Number of undo operations:
hi: पहले जैसा (अन-डू) क्रियाओं की संख्या:

en: Reloading outdated package information:
hi: पुरानी हो चुकी पैकेज सूचना को फिर से लोड कर रहा है:

en: <b>Applying Changes</b>
hi: <b>परिवर्तन लागू हो रहे हैं</b>

en: Apply changes in a terminal window
hi: परिवर्तनों को एक अलग टर्मिनल विन्डो में लागू करें

en: Ask to quit after the changes have been applied successfully
hi: परिवर्तनों के सफलतापूर्वक लागू हो जाने पर बाहर निकलने के लिए पूछें

en: General
hi: सामान्य

en: <b>Columns</b>
hi: <b>स्तम्भ</b>

en: Move _Up
hi: उपर ले जाएं(_U)

en: Move D_own
hi: नीचे ले जाएं(_o)

en: <b>Fonts</b>
hi: <b>फॉन्ट</b>

en: Use custom application font
hi: नियत अनुप्रयोग फॉन्ट इस्तेमाल करें

en: Use custom terminal font
hi: नियत टर्मिनल फॉन्ट इस्तेमाल करें

en: A_pplication Font
hi: अनुप्रयोग फॉन्ट(_p)

en: _Terminal Font
hi: टर्मिनल फॉन्ट(_T)

en: Columns and Fonts
hi: स्तम्भ व फॉन्ट

en: <b>Colors</b>
hi: <b>रंग</b>

en: Color packages by their status
hi: पैकेजों को उनकी स्थिती के अनुसार रंगें

en: Marked for installation:
hi: स्थापना के लिए चिह्नित:

en: Color
hi: रंग

en: Marked for removal:
hi: हटाए जाने के लिए चिह्नित:

en: Marked for complete removal:
hi: पूरी तरह हटाए जाने के लिए चिह्नित:

en: Upgradable:
hi: अद्यतन योग्य:

en: Marked for reinstallation:
hi: पुनर्स्थापना के लिए चिह्नित:

en: Marked for upgrade:
hi: अद्यतन के लिए चिह्नित:

en: Not installed:
hi: स्थापित नहीं:

en: Not installed (locked):
hi: स्थापित नहीं(लॉक किए हुए):

en: Installed (locked):
hi: स्थापित (लॉक किए हुए):

en: Installed:
hi: स्थापित:

en: Marked for downgrade:
hi: डाउनग्रेड के लिए चिह्नित:

en: Broken:
hi: टूटा हुआ:

en: Colors
hi: रंग

en: <b>Temporary Files</b>
hi: <b>अस्थाई फाइलें</b>

en: _Delete Cached Package Files
hi: कैश फोल्डर की पैकेज फाइलें मिटा दें(_D)

en: <b>Proxy Server</b>
hi: <b>प्रॉक्सी सेवक</b>

en: Manual proxy configuration
hi: हाथ से प्रॉक्सी संरचना करें

en: IP address or host name of the http proxy server
hi: एच.टी.टी.पी (HTTP) प्रॉक्सी सेवक का नाम अथवा आई.पी. (IP) पता

en: Port:
hi: पोर्ट

en: Port number of the http proxy server
hi: एच.टी.टी.पी (HTTP) प्रॉक्सी सेवक की पोर्ट संख्या

en: IP address or host name of the ftp proxy server
hi: एफ़.टी.पी (FTP) प्रॉक्सी सेवक का नाम अथवा आई.पी. (IP) पता

en: Port number of the ftp proxy server
hi: एफ़.टी.पी (FTP) प्रॉक्सी सेवक की पोर्ट संख्या

en: No proxy for:
hi: इनके लिए कोई प्रॉक्सी नहीं

en: FTP proxy:
hi: एफ़.टी.पी (FTP) प्रॉक्सी

en: HTTP proxy:
hi: एच.टी.टी.पी (HTTP) प्रॉक्सी

en: Comma separated list of hosts and domains that will not be contacted through the proxy (e.g. localhost, 192.168.1.231, .net)
hi: उन कम्प्यूटरों की सूची जिन्हें प्रॉक्सी के माध्यम से सम्पर्क नहीं किया जाएगा (अर्धविराम (कॉमा) से अलग करें मसलन localhost, 192.168.1.231, .net)

en: Network
hi: नेटवर्क

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
hi: <span weight="bold" size="larger">सी.डी. रॉम का लेबल प्रविष्ट करें</span>

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
hi: यदि आप इसी सी.डी. से पुन: पैकेजों की स्थापना करना चाहेंगे, तो लेबल का प्रयोग सी.डी.को पहचानने के लिए किया जाएगा.

en: Disc label:
hi: डिस्क लेबल:

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
hi: <span size="large" weight="bold">अंदरूनी विकल्प नियत करें</span>

en: Only experts should use this.
hi: इसका प्रयोग सिर्फ जानकार लोगों को करना चाहिए.

en: Value:
hi: मान:

en: Variable:
hi: परिवर्ती:

en: Return to the main screen
hi: मुख्य विनडो पर लौट जाएं

en: <span weight="bold" size="large">Apply the following changes?</span>
hi: <span weight="bold" size="large">निम्न परिवर्तनों को लागू करें?</span>

en: This is your last opportunity to look through the list of marked changes before they are applied.
hi: आपके लिए चिह्नित परिवर्तनो को लागू करने से पहले उनको देखने व जाँचने का ये आखिरी मौका है.

en: <b>Summary</b>
hi: <b>सारांश</b>

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Current [status]"
en: <b>Current</b>
hi: <b>वर्तमान</b>

en: Installed packages that are up-to-date
hi: स्थापित पैकेज जो नवीनतम संस्करण हैं

en: Upgradable
hi: अद्यतन योग्य

en: Installed packages that are upgradable
hi: स्थापित पैकेज जो अद्यतन योग्य हैं

en: Installed packages that are upgradable to a later upstream version
hi: स्थापित पैकेज जो किसी अगले संस्करण तक अद्यतन योग्य हैं

en: Residual config
hi: बची खुची संरचना

en: Removed packages that have left configuration files on the system
hi: हटाए गए पैकेज जिनकी संरचना की फाइलें रह गयी हैं.

en: Not installed packages
hi: अ-स्थापित पैकेज

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Marked [status]"
en: <b>Marked</b>
hi: <b>चिह्नित</b>

en: Not marked
hi: चिह्नित नहीं

en: Packages that won't be changed
hi: पैकेज जिन्हें बदला नहीं जाएगा.

en: For installation or upgrade
hi: स्थापना या अद्यतन के लिए

en: Packages that will be installed or upgraded
hi: पैकेज जिनकी स्थापना या अद्यतन किया जाएगा.

en: For removal
hi: हटाने हेतु

en: Packages that will be removed
hi: पैकेज जिन्हें हटाया जाएगा.

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Other [status]"
en: <b>Other</b>
hi: <b>अन्य</b>

en: Packages that will never be upgraded
hi: पैकेज जिनका कभी अद्यतन नहीं किया जाएगा.

en: Orphaned
hi: अनाथ

en: Not installable
hi: स्थापित नहीं किया जा सकता

en: Packages that are not available in any repository
hi: पैकेज.जो कि किसी भी कोष में उपलब्ध नहीं हैं.

en: Packages with broken dependencies
hi: पैकेज जिनकी निर्भरताएं ठीक हालत में नहीं हैं.

en: _Deselect All
hi: कोई भी ना चुनें(_S)

en: _Invert All
hi: सभी को बदलें(_S)

en: AND
hi: और(AND)

en: OR
hi: या

en: Include
hi: शामिल करें

en: Exclude
hi: शामिल न करें

en: Tags
hi: टैग

en: Distribution:
hi: वितरण:

en: Section(s):
hi: भाग:

en: Vendors...
hi: विक्रेता...

en: Extra output was generated during Package Manager operation
hi: पैकेज प्रबन्धन प्रक्रिया के दौरान अतिरिक्त सन्देश मिले.

en: _Description
hi: विवरण(_D)

en: <b>Terminal Output:</b>
hi: <b>टर्मिनल परिणाम:</b>

en: Quick Introduction
hi: संक्षिप्त परिचय

en: Show this dialog at startup
hi: शुरू में ये विन्डो दिखाएं

en: The software on your system is organized in so called <i>packages</i>. The package manager enables you to install, to upgrade or to remove software packages.
hi: आपके कम्प्यूटर तन्त्र में सॉफ्टवेयर <i>पैकेजों</i> के रूप मे व्यवस्थित किए जाते हैं. पैकेज प्रबन्धक आपको ऐसे सॉफ्टवेयर पैकेजों की स्थापना, उनका अद्यतन करने या उन्हें हटाने की सेवा प्रदान करता है..

en: You should reload the package information regularly. Otherwise you could miss important security upgrades.
hi: आपको पैकेज सूचना नियमित तौर से लोड करते रहनी चाहिए. अन्यथा आप कुछ ज़रूरी सुरक्षा सम्बन्धित अद्यतिनों से  भी चूक सकते हैं

en: You can mark packages for installation, upgrade or removal in several ways:
hi: सॉफ्टवेयर पैकेजों को स्थापना, अद्यतन करने या उन्हें हटाने के लिए कई तरीकों से चिह्नित कर सकते हैं:

en: Select the package and choose the action from the 'Package' menu.
hi: किसी पैकेज को चुनें, और फिर 'पैकेज' मेन्यू से कोई क्रिया चुनें

en: Double click on the package name.
hi: पैकेज नाम पर डबल क्लिक करें

en: Choose the action from the context menu of the package.
hi: पैकेज के संदर्भ मेन्यु से क्रिया चुनें

en: Click on the status icon to open a menu that contains all actions.
hi: सारी उपलब्ध क्रियाओं का मेन्यु खोलने के लिए स्थिती प्रतीक पर क्लिक करें

en: <span weight="bold" size="larger">Could not mark all packages for installation or upgrade</span>
    
    The following packages have unresolvable dependencies. Make sure that all required repositories are added and enabled in the preferences.
hi: <span weight="bold" size="larger">सभी पैकेजों को स्थापना या अद्यतन हेतु चिह्नित नहीं किया जा सका</span>
    
    निम्न पैकेजों की कुछ निर्भरताएं उपलब्ध नहीं हैं. सुनिश्चित कर लिजिए की प्राथमिकताओं में सभी आवश्यक कोष जोड़ दिए गए हैं, और सक्षम कर दिए गए हैं.

en: Icon Legend
hi: प्रतीक सूची

en: <b>The following icons are used to indicate the current status of a package:</b>
hi: <b>पैकेज की वर्तमान स्थिती दर्शाने के लिए निम्न प्रतीकों का प्रयोग किया जाता है</b>

en: <b><big>Quit and discard marked changes?</big></b>
    
    There are still marked changes that have not yet been applied. They will get lost if you choose to quit 'Synaptic'.
hi: <b><big>क्या आप चिह्नित परिवर्तनों को फेंक कर बाहर जाना चाहते हैं ?</big></b>
    
    अभी ऐसे कुछ चिह्नित परिवर्तन हैं, जिन्हें लागू नहीं किया गया है. यदि आप सिनेप्टिक से बाहरनिकले तो आप इन्हें खो देंगे.

en: _Force Version
hi: संस्करण पर बाध्य रहें(_F)

en: Force version:
hi: संस्करण पर बाध्य रहें:

en: This behavior can be changed in the preferences later.
hi: यह बर्ताव बाद में वरीयताओं के अन्दर बदला जा सकता है.

en: Synaptic Package Manager
hi: सिनेप्टिक पैकेज प्रबन्धक

en: Package Manager
hi: पैकेज प्रबन्धक

en: Install, remove and upgrade software packages
hi: सॉफ्टवेयर पैकेजों की स्थापना, अद्यतन करें या उन्हें हटाएं.

en: Package name
hi: पैकेज नाम

en: Version number
hi: संस्करण संख्या

note: provides and name
en: Conflicting packages
hi: परस्पर अवरोध वाले पैकेज

note: conflicts
en: Replaced packages
hi: जिनकी जगह कोई नया पैकेज है

note: replaces/obsoletes
en: Recommendations
hi: सुझाए गए

note: /recommends
en: Suggestions
hi: सुझाव

note: suggests
en: Dependent packages
hi: निर्भर पैकेज

en: Package is supported
hi: पैकेज समर्थित है

en: <i>Running...</i>
hi: <i>चल रहा है...</i>

en: <i>Finished</i>
hi: <i>सम्पन्न</i>

en: <i>Can't close while running</i>
hi: <i>चलते समय बन्द नहीं हो सकता</i>
