synaptic - en to ia translation catalogue (260 entries)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "admin"
en: System Administration
ia: Administration de Systema

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "base"
en: Base System
ia: Systema basse

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "database"
en: Databases
ia: Bases de datos

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "devel"
en: Development
ia: Disveloppamento

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "editors"
en: Editors
ia: Editores

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "fonts"
en: Fonts
ia: Fontes

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "games"
en: Games and Amusement
ia: Jocos e divertimentos

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnome"
en: GNOME Desktop Environment
ia: Ambiente de scriptorio GNOME

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "graphics"
en: Graphics
ia: Graphiches

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnustep"
en: Gnustep Desktop Environment
ia: Ambiente de scriptorio Gnustep

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "hamradio"
en: Amateur Radio
ia: Radio amateur

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "haskell"
en: Haskell Programming Language
ia: Linguage de programmation Haskell

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "httpd"
en: Web servers
ia: Servitores Web

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "interpreters"
en: Interpreted Computer Languages
ia: Linguages interpretate de computator

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "java"
en: Java Programming Language
ia: Linguage de programmation Java

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "KDE"
en: KDE Desktop Environment
ia: Ambiente de scriptorio KDE

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "kernel"
en: Kernel and modules
ia: Kernel e modulos

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libdevel"
en: Libraries - Development
ia: Bibliothecas - Disveloppamento

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libs"
en: Libraries
ia: Bibliothecas

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "lisp"
en: Lisp Programming Language
ia: Linguage de programmation Lisp

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "localization"
en: Localization
ia: Localisation

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "mail"
en: Email
ia: E-Posta

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "math"
en: Mathematics
ia: Mathematiches

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "net"
en: Networking
ia: Retes

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "news"
en: Newsgroup
ia: Gruppos de discussion

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ocaml"
en: OCaml Programming Language
ia: Linguage de programmation OCaml

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "perl"
en: Perl Programming Language
ia: Linguage de programmation Perl

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "php"
en: PHP Programming Language
ia: Linguage de programmation PHP

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "python"
en: Python Programming Language
ia: Linguage de programmation Python

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ruby"
en: Ruby Programming Language
ia: Linguage de programmation Ruby

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "science"
en: Science
ia: Scientia

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "utils"
en: Utilities
ia: Utilitates

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "vcs"
en: Version Control Systems
ia: Systemas de controlo de version

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "video"
en: Video software
ia: Software de video

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "web"
en: World Wide Web
ia: Tela Trans Terrestre

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "xfce"
en: Xfce Desktop Environment
ia: Ambiente de scriptorio Xfce

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "zope"
en: Zope/Plone Environment
ia: Ambiente Zope/Plone

note: TRANSLATORS: The section of the package is not known
en: Unknown
ia: Incognite

note: TRANSLATORS: Ubuntu translations section
en: Internationalization and localization
ia: Internacionalisation e localisation

note: TRANSLATORS: metapackages section
en: Meta Packages
ia: Meta pacchettos

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non-US" Export to the outside of the USA is not allowed or restricted
en: Restricted On Export
ia: Exportation restrictive

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non free"
en: non free
ia: non libre

en: Unable to create a tmp file
ia: Non pote crear un file tmp

en: Preparing...
ia: In preparar...

en: Empty disc name.
ia: Nomine de disco vacue.

en: Unable to change to %s
ia: Non pote cambiar a %s

en: Unable to read %s
ia: Non pote leger %s

en: or dependency
ia: o dependentia

note: make sure this is always the last member
en: Dependency of
ia: Dependentia de

en: Marked for installation
ia: Marcate pro installation

en: Marked for re-installation
ia: Marcate pro re-installation

en: Marked for upgrade
ia: Marcate pro actualisation

en: Marked for downgrade
ia: Marcate pro disactualisation

en: Marked for removal
ia: Marcate pro elimination

en: Marked for complete removal
ia: Marcate pro elimination complete

en: Not installed
ia: Non installate

en: Not installed (locked)
ia: Non installate (blocate)

en: Installed
ia: Installate

en: Installed (upgradable)
ia: Installate (actualisabile)

en: Broken
ia: Rupte

en: Name
ia: Nomine

note: Reverse Depends
en: Origin
ia: Origine

note: Origin (e.g. security.debian.org)
en: Component
ia: Componente

en: Status
ia: Stato

note: g_object_set(G_OBJECT(renderer), "editable", TRUE, NULL);
en: Pattern
ia: Patrono

en: Priority
ia: Prioritate

en: Sections
ia: Sectiones

en: Search History
ia: Historia de cerca

en: Installed (unsupported)
ia: Installate (non supportate)

en: Not installed (unsupported)
ia: Non installate (non supportate)

en: Installed (manual)
ia: Installate (manual)

en: Broken dependencies
ia: Dependentias rupte

en: Marked Changes
ia: Cambios marcate

note: TRANSLATORS: This is a filter that will give you all packages with debconf support (that can be reconfigured with debconf)
en: Package with Debconf
ia: Pacchetto con Debconf

en: Community Maintained (installed)
ia: Supportate per le communitate (installate)

en: Can't read %s
ia: Non pote leger %s

en: Synaptic Package Manager
ia: Administrator de pacchettos Synaptic

en: Invalid disc name!
ia: Nomine de disco invalide!

en: Disc Label
ia: Etiquetta del disco

note: skipTaskbar(true);
en: About Synaptic
ia: Circa Synaptic

en: Warning
ia: Attention

note: removed
en: To be removed
ia: A eliminar

en: To be downgraded
ia: A disactualisar

en: To be installed
ia: A installar

en: To be upgraded
ia: A actualisar

en: To be re-installed
ia: A reinstallar

en: Copy
ia: Copia

en: Select All
ia: Selectionar omne

note: error from dpkg, needs to be parsed different
en: Error in package %s
ia: Error in pacchetto %s

en: Description and Name
ia: Description e nomine

en: Dependencies
ia: Dependentias

en: Supported
ia: Supportate

en: Package Name
ia: Nomine del pacchetto

en: Installed Version
ia: Version installate

en: Latest Version
ia: Ultime version

en: Size
ia: Dimension

en: Download Size
ia: Dimension de discarga

en: Completely
ia: Completemente

en: Always Ask
ia: Sempre questionar

en: Default Upgrade
ia: Actualisation predeterminate

en: Smart Upgrade
ia: Actualisation intelligente

en: Choose font
ia: Selectionar fonte

en: Color selection
ia: Selection de color

en: Preferences
ia: Preferentias

en: Package
ia: Pacchetto

en: Download rate: ...
ia: Taxa de discarga: ...

en: Filters
ia: Filtros

en: Field
ia: Campo

en: Not found
ia: Non trovate

en: %s Properties
ia: Proprietates de %s

en: Download
ia: Discarga

en: All
ia: Omne

en: View package properties
ia: Vider proprietates del pacchetto

en: Search for packages
ia: Cercar pacchettos

en: Unmark
ia: Dismarcar

en: Mark for Installation
ia: Marcar pro installation

en: Mark for Reinstallation
ia: Marcar pro reinstallation

en: Mark for Upgrade
ia: Marcar pro actualisation

en: Mark for Removal
ia: Marcar pro elimination

en: Mark for Complete Removal
ia: Marcar pro elimination complete

en: Properties
ia: Proprietates

en: Save changes
ia: Salveguardar cambios

en: _Reload
ia: _Recargar

en: Found %i packages
ia: %i pacchettos trovate

en: Type
ia: Typo

en: Vendor
ia: Venditor

en: Section(s)
ia: Section(es)

en: Binary (deb)
ia: Binari (deb)

en: (no vendor)
ia: (sin venditor)

en: Cannot read vendors.list file
ia: Non pote leger le file vendors.list

en: _Hide Details
ia: _Celar detailos

en: _Show Details
ia: Mon_strar detailos

en: Summary
ia: Summario

en: Add
ia: Adder

en: Remove
ia: Eliminar

en: Cancel
ia: Cancellar

en: Add downloaded packages
ia: Adde pacchettos discargate

en: _History
ia: _Historia

en: _Quit
ia: _Quitar

en: _Edit
ia: _Edita

en: _Undo
ia: Ann_ullar

en: _Search...
ia: _Cercar...

en: _Reload Package Information
ia: _Recargar le information del pacchetto

en: _Add CD-ROM...
ia: _Adder un CD-ROM...

en: _Mark All Upgrades...
ia: _Marcar omne actualisationes...

en: _Package
ia: _Pacchetto

en: Mark for _Installation
ia: Marcar pro _installation

en: Mark for R_einstallation
ia: Marcar pro r_einstallation

en: Mark for _Upgrade
ia: Marcar pro act_ualisation

en: Mark for _Removal
ia: Ma_rcar pro elimination

en: Mark for Co_mplete Removal
ia: Marcar pro elimination co_mplete

en: _Lock Version
ia: B_locar version

en: _Configure...
ia: _Configurar...

en: _Browse Documentation
ia: _Navigar in le documentation

en: _Properties
ia: _Proprietates

en: _Settings
ia: Configuratione_s

en: _Filters
ia: _Filtros

en: _Toolbar
ia: Instrumen_tario

en: _Icons Only
ia: _Solmente icones

en: _Text Only
ia: _Solo texto

en: Text _Below Icons
ia: Texto sub icones

en: _Help
ia: _Adjuta

en: _Quick Introduction
ia: _Introduction rapide

en: Icon _Legend
ia: _Legenda de icone

en: _About
ia: Circ_a

en: Reload
ia: Recargar

en: Mark All Upgrades
ia: Marcar omne actualisationes

en: Search
ia: Cercar

en: _Sections
ia: _Sectiones

en: S_earch Results
ia: R_esultatos de cerca

en: S_tatus
ia: S_tato

en: <b>Package:</b>
ia: <b>Pacchetto:</b>

en: <b>Priority:</b>
ia: <b>Prioritate:</b>

en: <b>Status:</b>
ia: <b>Stato:</b>

en: <b>Tags:</b>
ia: <b>Ettiquetas:</b>

en: <b>Installed Version</b>
ia: <b>Version installate</b>

en: Size:
ia: Dimension:

en: <b>Latest Available Version</b>
ia: <b>Ultime version disponibile</b>

en: Download:
ia: Discarga:

en: Installed Files
ia: Files installate

en: Available versions:
ia: Versiones disponibile:

en: Versions
ia: Versiones

en: _Search
ia: _Cercar

en: Search:
ia: Cerca:

en: _Mark
ia: _Marcar

en: <b>Appearance</b>
ia: <b>Apparientia</b>

en: Show package properties in the main window
ia: Monstrar proprietates del pacchetto in le fenestra principal

en: Removal of packages:
ia: Elimination de pacchettos:

en: System upgrade:
ia: Actualisation del systema:

en: Apply changes in a terminal window
ia: Applicar cambios in le fenestra del terminal

en: <b>Columns</b>
ia: <b>Columnas</b>

en: <b>Fonts</b>
ia: <b>Fontes</b>

en: A_pplication Font
ia: Fonte de a_pplication

en: _Terminal Font
ia: Fonte de _terminal

en: Columns and Fonts
ia: Columnas e fontes

en: <b>Colors</b>
ia: <b>Colores</b>

en: Marked for installation:
ia: Marcate pro installation:

en: Marked for removal:
ia: Marcate pro elimination:

en: Marked for complete removal:
ia: Marcate pro elimination complete:

en: Upgradable:
ia: Actualisabile:

en: Marked for reinstallation:
ia: Marcate pro reinstallation:

en: Marked for upgrade:
ia: Marcate pro actualisation:

en: Not installed:
ia: Non installate

en: Not installed (locked):
ia: Non installate (blocate):

en: Installed (locked):
ia: Non installate (blocate)

en: Installed:
ia: Installate:

en: New in repository:
ia: Nove in repositorio:

en: Marked for downgrade:
ia: Marcate pro disactualisation:

en: Broken:
ia: Rupte:

en: Colors
ia: Colores

en: <b>Temporary Files</b>
ia: <b>Files temporari</b>

en: _Delete downloaded packages after installation
ia: _Deler le pacchettos discargate post installation

en: _Keep history
ia: _Mantener le historia

en: days
ia: dies

en: <b>Proxy Server</b>
ia: <b>Servitor proxy</b>

en: Direct connection to the Internet
ia: Connexion directe al Internet

en: Manual proxy configuration
ia: Configuration manual del proxy

en: IP address or host name of the http proxy server
ia: Adresse IP o nomine de host del servitor proxy http

en: Port:
ia: Porto:

en: Port number of the http proxy server
ia: Numero de porto del servitor proxy http

en: IP address or host name of the ftp proxy server
ia: Adresse IP o nomine de host del servitor proxy ftp

en: Port number of the ftp proxy server
ia: Numero de porto del servitor proxy ftp

en: No proxy for:
ia: Nulle proxy pro:

en: FTP proxy:
ia: Proxy FTP:

en: HTTP proxy:
ia: Proxy HTTP:

en: Network
ia: Rete

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
ia: <span size="large" weight="bold">Iste configurationes affectan le nucleo de tu systema. Considera ulle cambios attentivemente.</span>

en: Always prefer the highest version
ia: Sempre preferer le version plus alte

en: Always prefer the installed version
ia: Sempre preferer le version installate

en: Disc label:
ia: Ettiqueta del disco:

en: Value:
ia: Valor:

en: Variable:
ia: Variabile:

en: Return to the main screen
ia: Retornar a le schermo principal

en: _Download package files only
ia: _Discargar solmente le files de pacchetto

en: _Verify package signatures
ia: _Verificar le signaturas del pacchetto

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Current [status]"
en: <b>Current</b>
ia: <b>Currente</b>

en: Upgradable
ia: Actualisabile

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Marked [status]"
en: <b>Marked</b>
ia: <b>Marcate</b>

en: For installation or upgrade
ia: Pro installation o actualisation

en: For removal
ia: Pro elimination

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Other [status]"
en: <b>Other</b>
ia: <b>Altere</b>

en: Automatic install
ia: Installation automatic

en: Tags
ia: Ettiquetas

en: Section(s):
ia: Section(es):

en: Quick Introduction
ia: Introduction rapide

en: Show this dialog at startup
ia: Monstrar le dialogo al initio

en: Remember the answer
ia: Memorar le responsa

en: History
ia: Historia

en: _Default Upgrade
ia: Actualisation Pre_determinate

en: _Smart Upgrade
ia: Actuali_sation intelligente

en: Username
ia: Nomine de usator

en: Password
ia: Contrasigno

en: Label:
ia: Etiquetta

en: APT line:
ia: Linea APT:

en: _Add Repository
ia: _Adder repositorio

en: Synaptic Package Manager
ia: Administrator de pacchettos Synaptic

en: Package Manager
ia: Administrator de pacchettos

en: Package name
ia: Nomine del pacchetto

en: Version number
ia: Numero de version

en: Package is supported
ia: Pacchetto es supportate
