synaptic - en to ja translation catalogue (696 entries)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "admin"
en: System Administration
ja: システム管理

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "base"
en: Base System
ja: ベースシステム

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "cli-mono"
en: Mono/CLI Infrastructure
ja: Mono/CLI インフラストラクチャ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "comm"
en: Communication
ja: 通信

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "database"
en: Databases
ja: データベース

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "devel"
en: Development
ja: 開発

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "doc"
en: Documentation
ja: ドキュメント

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "debug"
en: Debug
ja: デバッグ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "editors"
en: Editors
ja: エディタ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "electronics"
en: Electronics
ja: エレクトロニクス

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "embedded"
en: Embedded Devices
ja: 組込みデバイス

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "fonts"
en: Fonts
ja: フォント

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "games"
en: Games and Amusement
ja: ゲームとアミューズメント

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnome"
en: GNOME Desktop Environment
ja: GNOMEデスクトップ環境

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "graphics"
en: Graphics
ja: グラフィックス

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnu-r"
en: GNU R statistical system
ja: GNU R言語（statistical system）

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnustep"
en: Gnustep Desktop Environment
ja: Gnustep デスクトップ環境

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "hamradio"
en: Amateur Radio
ja: アマチュア無線

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "haskell"
en: Haskell Programming Language
ja: Haskell プログラミング言語

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "httpd"
en: Web servers
ja: Web サーバー

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "interpreters"
en: Interpreted Computer Languages
ja: インタプリタ言語

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "java"
en: Java Programming Language
ja: Java プログラミング言語

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "KDE"
en: KDE Desktop Environment
ja: KDEデスクトップ環境

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "kernel"
en: Kernel and modules
ja: カーネルとモジュール

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libdevel"
en: Libraries - Development
ja: ライブラリ - 開発

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libs"
en: Libraries
ja: ライブラリ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "lisp"
en: Lisp Programming Language
ja: Lisp プログラミング言語

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "localization"
en: Localization
ja: ローカライズ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "mail"
en: Email
ja: 電子メール

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "math"
en: Mathematics
ja: 数学

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "misc"
en: Miscellaneous - Text Based
ja: その他 - テキストベース

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "net"
en: Networking
ja: ネットワーク

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "news"
en: Newsgroup
ja: ニュースグループ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ocaml"
en: OCaml Programming Language
ja: OCaml プログラミング言語

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "oldlibs"
en: Libraries - Old
ja: ライブラリ - 旧式

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "otherosfs"
en: Cross Platform
ja: クロスプラットフォーム

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "perl"
en: Perl Programming Language
ja: Perl プログラミング言語

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "php"
en: PHP Programming Language
ja: PHP プログラミング言語

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "python"
en: Python Programming Language
ja: Python プログラミング言語

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ruby"
en: Ruby Programming Language
ja: Ruby プログラミング言語

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "science"
en: Science
ja: 科学

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "shells"
en: Shells
ja: シェル

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "sound"
en: Multimedia
ja: マルチメディア

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "task"
en: Tasks
ja: タスク

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "tex"
en: TeX Authoring
ja: TeX 環境

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "text"
en: Word Processing
ja: ワードプロセッサ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "utils"
en: Utilities
ja: ユーティリティ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "vcs"
en: Version Control Systems
ja: バージョン管理システム（VCS）

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "video"
en: Video software
ja: ビデオソフトウェア

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "web"
en: World Wide Web
ja: ワールドワイドウェブ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "x11"
en: Miscellaneous  - Graphical
ja: その他 - グラフィカル

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "xfce"
en: Xfce Desktop Environment
ja: Xfce デスクトップ環境

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "zope"
en: Zope/Plone Environment
ja: Zope/Plone環境

note: TRANSLATORS: The section of the package is not known
en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "alien"
en: Converted From RPM by Alien
ja: Alien により RPM から変換

note: TRANSLATORS: Ubuntu translations section
en: Internationalization and localization
ja: 国際化と地域化

note: TRANSLATORS: metapackages section
en: Meta Packages
ja: メタパッケージ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "education"
en: Education
ja: 教育

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non-US" Export to the outside of the USA is not allowed or restricted
en: Restricted On Export
ja: 輸出規制

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non free"
en: non free
ja: 非フリー

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "contrib" Free software that depends on non-free software
en: contrib
ja: 寄贈

en: Stat failed for %s
ja: %s の stat に失敗しました

en: Unable to create a tmp file
ja: テンポラリファイルを作成できません

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
ja: gzip の実行に失敗しました。ディスクが一杯かもしれません。

en: Failed to reopen fd
ja: fd の再オープンに失敗しました

en: Failed to rename
ja: 名前の変更に失敗しました

en: No valid records were found.
ja: 正しいレコードが見つかりませんでした。

en: Cannot find filename or size tag
ja: ファイル名またはサイズタグが見つかりません

en: Error parsing file record
ja: ファイルレコードの解析中にエラーが発生しました

en: Failed to open %s.new
ja: %s.new を開くことができません

en: Failed to rename %s.new to %s
ja: %s.new を %s にリネームすることができません

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: Preparing...
ja: 準備中...

en: Unable to read the cdrom database %s
ja: CD-ROM データベース %s を読み込むことができません

en: Unmounting CD-ROM...
ja: CD-ROM をアンマウントしています...

en: Waiting for disc...
ja: ディスクを待っています

en: Insert a disc in the drive.
ja: ドライブにディスクを挿入してください。

note: Mount the new CDROM
en: Mounting CD-ROM...
ja: CD-ROM をマウントしています...

en: Failed to mount the cdrom.
ja: CD-ROMのマウントに失敗しました。

en: Identifying disc...
ja: ディスクを確認しています...

en: Couldn't identify disc.
ja: ディスクを確認することができませんでした。

en: Scanning disc...
ja: ディスクをスキャンしています...

en: Cleaning package lists...
ja: パッケージリストを削除しています...

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
ja: パッケージファイルを見つけることができませんでした。このディスクはAPT 対応ではない可能性があります。

en: Disc not successfully scanned.
ja: ディスクのスキャンに失敗しました。

en: Empty disc name.
ja: ディスク名が空です。

en: Registering disc...
ja: ディスクを登録しています...

en: Copying package lists...
ja: パッケージリストをコピーしています...

en: Writing sources list...
ja: sources.list を書き込み中...

en: Done!
ja: 完了!

en: Failed to stat %s%s
ja: %s%s を stat できません

en: Unable to change to %s
ja: %s に変更することができません

en: Unable to read %s
ja: %s を読むことができません

en: ERROR: couldn't open %s for writing
ja: エラー: %s を書き込み用に開くことができません

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
ja: エラー: スーパーユーザのパスワードエントリを取得できませんでした

en: ERROR: could not create configuration directory %s
ja: エラー: 設定ディレクトリ %s を作成することができませんでした

en: ERROR: could not create state directory %s
ja: エラー: 状態ディレクトリ %s を作成することができませんでした

en: ERROR: could not create tmp directory %s
ja: エラー: 作業ディレクトリ %s を作成することができませんでした

en: ERROR: could not create log directory %s
ja: エラー: 履歴ディレクトリ %s を作成することができませんでした

en: couldn't open %s for writing
ja: %s を書き込み用に開くことができません

en: 
    Successfully applied all changes. You can close the window now.
ja: 
    すべての変更が正常に適用されました。 このウインドウを閉じてください。

en: 
    Not all changes and updates succeeded. For further details of the failure, please expand the 'Details' panel below.
ja: 
    いくつかの変更と更新に失敗しました。失敗の詳細を表示するには下の「詳細」パネルを広げてください。

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
ja: 
    現在のメディア内のすべてのパッケージのインストールが完了しました。次のメディアからのインストールを続行するには、このウインドウを閉じてください。

en: The list of installed files is only available for installed packages
ja: インストールされたファイルのリストは、インストール済パッケージにのみ利用できます

en: or dependency
ja: OR 依存

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
ja: 
    パッケージ %s はどのバージョンも存在しませんが、データベースには存在します。
    おそらく理由は、このパッケージが依存関係で指定されているにもかかわらず、未だアップロードされていないか、廃止されたか、あるいは sources.list で指定されたコンテンツに存在しないためだと思われます。

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en: 	%s %s but %s is to be installed
ja: 	%s %s しかし %s をインストールする必要があります

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en:  %s: %s %s but %s is to be installed
ja:  %s %s %s しかし %s をインストールする必要があります

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but it is not installable"
en: 	%s %s but it is not installable
ja: 	%s %s しかしインストール可能なパッケージではありません

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is a virtual package"
en: 	%s but it is a virtual package
ja: 	%s しかしこれは仮想パッケージです

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is a virtual package"
en: %s: %s but it is a virtual package
ja: %s: %s しかしそれは仮想パッケージです

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is not going to be installed"
en: 	%s but it is not going to be installed
ja: 	%s しかしそれはインストールされません

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is not going to be installed"
en: %s: %s but it is not going to be installed
ja: %s: %s しかしそれはインストールされません

en:  or
ja:  または

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
ja: preferences ファイルに不正なレコードがあります。パッケージヘッダがありません。

en: Depends
ja: 依存

en: PreDepends
ja: 事前依存

en: Suggests
ja: 提案

en: Recommends
ja: 推奨

en: Conflicts
ja: 衝突

en: Replaces
ja: 置換

en: Obsoletes
ja: 廃止

en: Breaks
ja: 破損

en: Enhances
ja: 改良

note: make sure this is always the last member
en: Dependency of
ja: 依存

en: Marked for installation
ja: インストール指定済

en: Marked for re-installation
ja: 再インストール指定済

en: Marked for upgrade
ja: アップグレード指定済

en: Marked for downgrade
ja: ダウングレード指定済

en: Marked for removal
ja: 削除指定

en: Marked for complete removal
ja: 完全削除指定

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Not installed (locked)
ja: 未インストール (ロック)

en: Installed
ja: インストール済

en: Installed (upgradable)
ja: インストール済 (アップグレード可能)

en: Installed (locked to the current version)
ja: インストール済 (現バージョンにロック)

en: Broken
ja: 破損

en: Not installed (new in repository)
ja: 未インストール (新規パッケージ)

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
ja: ソースのリスト (sources.list) を読み込むことができません。
    リポジトリダイアログを表示して問題を解決してください。

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
ja: パッケージリストまたは状態ファイルを解析または開くことができませんでした

en: Internal Error, non-zero counts
ja: 内部エラー、ゼロ以外のカウント

en: Name
ja: パッケージ名

en: Description
ja: 説明

en: Maintainer
ja: メンテナー

en: Version
ja: バージョン

en: Provides
ja: 提供

en: ReverseDepends
ja: 逆依存

note: Reverse Depends
en: Origin
ja: 配布元

note: Origin (e.g. security.debian.org)
en: Component
ja: コンポーネント

en: Status
ja: 状態

note: g_object_set(G_OBJECT(renderer), "editable", TRUE, NULL);
en: Pattern
ja: パターン

en: Section
ja: セクション

en: Priority
ja: 優先度

en: ReducedView
ja: 簡略表示

en: File
ja: ファイル

en: Bad regular expression '%s' in ReducedView file.
ja: 不正な正規表現 '%s' が簡略ビューファイルにあります。

en: Internal error opening cache (%d). Please report.
ja: 内部エラー, キャッシュ (%d) をオープン時にエラーが発生しました。報告してください。

en: Unable to correct dependencies
ja: 依存関係を解消することができません

en: Unable to mark upgrades
    Check your system for errors.
ja: アップグレード候補にマークを設定できません
    システムを確認してください。

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff. Please report.
ja: 内部エラー 「すべてアップグレード」は何かを破壊しました。報告してください。

en: dist upgrade Failed
ja: ディストリビューションのアップグレードに失敗しました

en: Unable to lock the list directory
ja: list ディレクトリをロックすることができません

en: Release files for some repositories could not be retrieved or authenticated. Such repositories are being ignored.
ja: いくつかのリポジトリのリリースファイルが取得または認証できませんでした。これらのリポジトリは無視されます。

en: Ignoring invalid record(s) in sources.list file!
ja: sources.list ファイル内の不正なレコードを無視します!

note: TRANSLATORS: Error message after a failed download. The first %s is the URL and the second one is a detailed error message that is provided by apt
en: Failed to fetch %s
      %s
ja: %s の取得に失敗
      %s

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
ja: いくつかのパッケージをサーバから取得できませんでした。

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
ja: これらのパッケージを無視してもよろしいですか?

en: Unable to correct missing packages
ja: 見つからないパッケージがあります

note: _logEntry += _("\n<b>Removed the following ESSENTIAL packages:</b>\n");
en: 
    Removed the following ESSENTIAL packages:
ja: 
    以下の必須パッケージが削除されました:

note: _logEntry += _("\n<b>Downgraded the following packages:</b>\n");
en: 
    Downgraded the following packages:
ja: 
    以下のパッケージがダウングレードされました:

note: _logEntry += _("\n<b>Completely removed the following packages:</b>\n");
en: 
    Completely removed the following packages:
ja: 
    以下のパッケージを完全に削除しました:

note: _logEntry += _("\n<b>Removed the following packages:</b>\n");
en: 
    Removed the following packages:
ja: 
    以下のパッケージが削除されました:

note: _logEntry += _("\n<b>Upgraded the following packages:</b>\n");
en: 
    Upgraded the following packages:
ja: 
    以下のパッケージがアップグレードされました:

note: _logEntry += _("\n<b>Installed the following packages:</b>\n");
en: 
    Installed the following packages:
ja: 
    以下のパッケージがインストールされました:

note: _logEntry += _("\n<b>Reinstalled the following packages:</b>\n");
en: 
    Reinstalled the following packages:
ja: 
    以下のパッケージが再インストールされました:

en: Unable to lock the download directory
ja: ダウンロードディレクトリをロックできません

en: Line %u too long in markings file.
ja: 選択指定ファイル内の %u 行目が長すぎます

en: Malformed line %u in markings file
ja: 選択指定ファイル内の %u 行目が途中で終わっています

en: Setting markings...
ja: マーキングの設定中...

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
ja: bzip2 が失敗しました。ディスクが満杯かもしれません。

en: Sections
ja: セクション

en: Alphabetic
ja: アルファベット順

en: Search History
ja: 検索履歴

en: Custom
ja: カスタムフィルタ

en: Installed (unsupported)
ja: インストール済 (未サポート)

en: Not installed (unsupported)
ja: 未インストール (未サポート)

en: Installed (auto removable)
ja: インストール済 (自動削除可能)

en: Installed (manual)
ja: インストール済 (手動)

en: Broken dependencies
ja: 壊れた依存関係

en: New in repository
ja: リポジトリ内の新規パッケージ

en: Pinned
ja: PIN指定

en: Installed (local or obsolete)
ja: インストール済 (ローカルまたは廃止)

en: Not installed (residual config)
ja: 未インストール (未設定)

note: setup search progress (0 done, _all.size() in total, 1 subtask)
en: Searching
ja: 検索中

en: Search Filter
ja: 検索フィルタ

en: Reduced View
ja: 簡略表示

en: Marked Changes
ja: マークされた変更

note: TRANSLATORS: This is a filter that will give you all packages with debconf support (that can be reconfigured with debconf)
en: Package with Debconf
ja: Debconf対応パッケージ

en: Upgradable (upstream)
ja: アップグレード可能 (上流の更新)

en: Community Maintained (installed)
ja: コミュニティによるメンテナンス(インストール済)

en: Missing Recommends
ja: インストールされなかった推奨パッケージ

en: Local
ja: ローカル

en: Can't read %s
ja: %s を読むことができません

en: Syntax error in line %s
ja: %s 行に文法エラーがあります

en: Vendor block %s is invalid
ja: ベンダブロックの %s が不正です

en: Usage: synaptic [options]
ja: 使用方法: synaptic [オプション]

en: -h   This help text
ja: -h   このヘルプを表示

en: -r   Open in the repository screen
ja: -r   リポジトリ画面で開始する

en: -f=? Give an alternative filter file
ja: -f=? 代替のフィルタファイルを与える

en: -t   Give an alternative main window title (e.g. hostname with `uname -n`)
ja: -t   別のメインウィンドウタイトルを与える (例: `uname -n` によるホスト名)

en: -i=? Start with the initial Filter with given name
ja: -i=? スタート時に与えられた名前の初期フィルタを使用する

en: --upgrade-mode  Call Upgrade and display changes
ja: --upgrade-mode  更新後アップグレードを実行し、変更を表示する

en: --dist-upgrade-mode  Call DistUpgrade and display changes
ja: --upgrade-mode  更新後アップグレードを実行し、変更を表示する

en: --update-at-startup  Call "Reload" on startup
ja: --update-at-startup  起動時に "再読込" を呼び出す

en: --non-interactive Never prompt for user input
ja: --non-interactive ユーザに入力を促さない

en: --task-window Open with task window
ja: --task-window タスクウィンドウで開始する

en: --add-cdrom Add a cdrom at startup (needs path for cdrom)
ja: --add-cdrom 起動時に CD-ROM を追加する (CD-ROM のパスが必要)

en: --ask-cdrom Ask for adding a cdrom and exit
ja: --ask-cdrom CD-ROM の追加を尋ねて終了する

en: --test-me-harder  Run test in a loop
ja: --test-me-harder  ループでテストを実行する

en: Another synaptic is running
ja: 別の synaptic が起動されています

en: There is another synaptic running in interactive mode. Please close it first.
ja: 別のsynapticがインタラクティブモードで起動しています。あらかじめ終了しておいてください。

en: There is another synaptic running in non-interactive mode. Please wait for it to finish first.
ja: 別のsynapticが非インタラクティブモードで起動しています。終了するのをお待ちください。

en: Unable to get exclusive lock
ja: 排他的ロックを得ることができません

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) is already running. Please close that application first.
ja: すでに apt-get や aptitude のような他のパッケージマネジメントアプリケーションが実行されています。先にそれらのアプリケーションを終了してください。

en: Synaptic Package Manager
ja: Synaptic パッケージマネージャ

en: Scanning CD-ROM
ja: CD-ROM をスキャンしています

en: Invalid disc name!
ja: 不正なディスク名です!

en: Disc Label
ja: ディスクラベル

en: Credits
ja: クレジット

note: skipTaskbar(true);
en: About Synaptic
ja: Synaptic について

en: Downloading Changelog
ja: 変更履歴をダウンロードしています

en: The changelog contains information about the changes and closed bugs in each version of the package.
ja: 変更履歴には、パッケージの各バージョンにおける変更やバグの修正などの情報が含まれています。

note: TRANSLATORS: Title of the changelog dialog - %s is the name of the package
en: %s Changelog
ja: %s の変更履歴

en: Package changes
ja: 変更履歴

en: Warning
ja: 注意

en: You are about to install software that <b>can't be authenticated</b>! Doing this could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
ja: <b>認証されていない</b>ソフトウェアをインストールしようとしています! これを行うことは、悪意のある者に、あなたのシステムに被害を与えたり制御を乗っ取ろうとすることを許すかもしれません。

en: NOT AUTHENTICATED
ja: 認証されていません

note: removed
en: To be removed
ja: 削除されるパッケージ

en: To be downgraded
ja: ダウングレードされるパッケージ

en: To be installed
ja: インストールされるパッケージ

en: To be upgraded
ja: アップグレードされるパッケージ

en: To be re-installed
ja: 再インストールされるパッケージ

en: To be kept
ja: 保留されるパッケージ

en: Replace configuration file
    '%s'?
ja: 次の設定ファイルを置換しますか?
    '%s'

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version say 'Keep'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
ja: 設定ファイル %s は (あなたまたはスクリプトにより) 変更されました。このパッケージでアップデートされたバージョンが提供されています。あなたの現在のバージョンを保持したいのであれば、'保持' を選んでください。現在のファイルを置き換えてパッケージメンテナによる新しいバージョンをインストールしますか?

en: Applying Changes
ja: 変更を適用しています

en: Copy
ja: コピー

en: Select All
ja: すべて選択

en: Ctrl-c pressed
ja: Ctrl-cキーが押されました

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
ja: これは操作を中断することになり、システムを壊れた状態にするかもしれません。本当に実行しますか？

note: error from dpkg, needs to be parsed different
en: Error in package %s
ja: パッケージ %s のエラー

note: running dpkg --configure -a
en: Trying to recover from package failure
ja: パッケージの障害からの回復を試みます

en: Error failed to fork pty
ja: fork pty に失敗というエラー

en: A package failed to install.  Trying to recover:
ja: パッケージのインストールに失敗しました。修復を試行しています:

en: Changes applied
ja: 変更を適用しました

en: The marked changes are now being applied. This can take some time. Please wait.
ja: マークされた変更を現在適用しています。これはしばらくかかります。お待ちください。

en: Installing and removing software
ja: ソフトウェアのインストールと削除

en: Removing software
ja: ソフトウェアを削除しています

en: Installing software
ja: ソフトウェアをインストールしています

en: Description and Name
ja: 名前と説明

en: Dependencies
ja: 依存情報

note: depends, predepends etc
en: Provided packages
ja: 提供されているパッケージ

en: Supported
ja: サポート

en: Package Name
ja: パッケージ名

en: Installed Version
ja: インストール済バージョン

en: Latest Version
ja: 最新バージョン

en: Size
ja: サイズ

en: Download Size
ja: ダウンロードサイズ

en: Keep Configuration
ja: 設定を保存する

en: Completely
ja: 完全に

en: Always Ask
ja: いつも尋ねる

en: Ignore
ja: 無視

en: Automatically
ja: 自動で

en: Default Upgrade
ja: 標準のアップグレード

en: Smart Upgrade
ja: スマートアップグレード

en: An error occurred while saving configurations.
ja: 設定を保存中にエラーが発生しました。

en: Choose font
ja: フォントを選択してください

en: Color selection
ja: 色の選択

en: Prefer package versions from the selected distribution when upgrading packages. If you manually force a version from a different distribution, the package version will follow that distribution until it enters the default distribution.
ja: パッケージのアップグレード時に、選択されたディストリビューションからのパッケージバージョンを優先します。手動で異なるディストリビューションからのバージョンを強制すると、パッケージバージョンは、デフォルトのディストリビューションにそれが入るまでその異なるディストリビューションのものに従います。

en: Never upgrade to a new version automatically. Be _very_ careful with this option as you will not get security updates automatically! If you manually force a version the package version will follow the chosen distribution.
ja: 自動的には新しいバージョンにアップグレードされません。しかしセキュリティーアップデートも自動的に行わなくなる為、このオプションを使用する際は特に気をつけてください。手動で強制的にそのバージョンにする場合は、選択したディストリビューションのアップデートに追従してください。

en: Let synaptic pick the best version for you. If unsure use this option.
ja: synaptic にあなたに最適なバージョンを選ばせます。よくわからなければ、このオプションを利用してください。

en: Visible
ja: 可視

en: Preferences
ja: 設定

en: Package
ja: パッケージ

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
ja: %s というラベルのついたディスクを
    %s ドライブに挿入してください

en: Download rate: %s/s - %s remaining
ja: ダウンロード率: %s/秒 - 残り %s

en: Download rate: ...
ja: ダウンロード率: ...

en: Downloading file %li of %li
ja: ファイルのダウンロード中 (%li/%li)

en: Queued
ja: キュー

en: Done
ja: 完了

en: Hit
ja: ヒット

en: Failed
ja: 失敗

en: Filters
ja: フィルタ

en: Field
ja: フィールド

en: Operator
ja: オペレータ

en: New Filter %i
ja: 新規フィルタ %i

en: Package Manager output
ja: パッケージマネージャの出力

en: 
    While installing package %s:
ja: 
    パッケージ %s をインストール中に:

en: 
    While preparing for installation:
ja: 
    インストール準備中に:

en: APT system reports:
    %s
ja: APT システム報告:
    %s

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Expression was found, please see the list on the left for matching entries.
ja: 表現が見つかりました。マッチしたエントリの左にあるリストを参照してください。

en: %s Properties
ja: %s のプロパティ

en: This application is supported by the distribution
ja: このアプリケーションはディストリビューションによってサポートされています

en: Get Screenshot
ja: スクリーンショットを見る

en: Get Changelog
ja: Changelog を取得

en: Download
ja: ダウンロード

en: Dependants
ja: 依存パッケージ

en: Dependencies of the Latest Version
ja: 最新バージョンの依存情報

en: Provided Packages
ja: 提供されているパッケージ

en: All
ja: すべて

en: No package is selected.
ja: パッケージが選択されていません。

en: Select the version of %s that should be forced for installation
ja: 強制的にインストールする %s のバージョンを選択してください

en: The package manager always selects the most applicable version available. If you force a different version from the default one, errors in the dependency handling can occur.
ja: 通常、パッケージマネージャは存在する最適なバージョンを選択します。もしデフォルトのバージョンから別のバージョンへ変更を強制した場合、依存関係の解決においてエラーが生じる可能性があります。

en: Rebuilding search index
ja: 検索インデックス再構築中

en: Quick filter
ja: クイック検索

en: Reload the package information to become informed about new, removed or upgraded software packages.
ja: 新規、削除あるいはアップグレードされたパッケージについて情報が得られるように、パッケージ情報を再読込してください。

en: Mark all possible upgrades
ja: すべてのアップグレードを選択

en: Apply all marked changes
ja: 指定された変更をすべて適用します

en: View package properties
ja: パッケージのプロパティを表示

en: Search for packages
ja: パッケージを検索

en: Unmark
ja: マークを外す

en: Mark for Installation
ja: インストール指定

en: Mark for Reinstallation
ja: 再インストール指定

en: Mark for Upgrade
ja: アップグレード指定

en: Mark for Removal
ja: 削除指定

en: Mark for Complete Removal
ja: 完全削除指定

en: Remove Including Orphaned Dependencies
ja: みなし子の依存関係を削除する

en: Hold Current Version
ja: 現在のバージョンを保持する

en: Properties
ja: プロパティ

en: Mark Recommended for Installation
ja: 推奨パッケージもインストール指定

en: Mark Suggested for Installation
ja: 提案パッケージをインストール指定

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
ja: 全 %i パッケージ (インストール済: %i 個, 破損 %i 個, インストールまたはアップグレード指定: %i 個, 削除指定: %i 個) ; %s が開放されます

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
ja: 全 %i パッケージ (インストール済: %i 個, 破損 %i 個, インストールまたはアップグレード指定: %i 個, 削除指定: %i 個) ; %s が消費されます

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
ja: 全 %i パッケージ (インストール済: %i 個, 破損 %i 個, インストールまたはアップグレード指定: %i 個, 削除: %i 個

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
ja[0]: システム上に %d 個の破損パッケージがあります!
    
    それを特定するために"破損"フィルタを使用してください。

en: Do you want to add another CD-ROM?
ja: 他のCD-ROMを追加しますか?

en: Open changes
ja: 変更履歴を開く

en: Can't write %s
ja: %s を書き込むことができません

en: Save changes
ja: 変更履歴を保存する

en: Save full state, not only changes
ja: 変更だけでなく、すべての状態を保存します

en: Repositories changed
ja: リポジトリが変更されました

note: TRANSLATORS: this message appears when the user added/removed a repository (sources.list entry) a reload (apt-get update) is needed then
en: The repository information has changed. You have to click on the "Reload" button for your changes to take effect
ja: リポジトリ情報が変更されました。あなたの変更を反映するには、"再読込" ボタンをクリックする必要があります

en: _Reload
ja: 再読込(_R)

en: Never show this message again
ja: 今後このメッセージを表示しない

en: Found %i packages
ja: %i 個のパッケージが見つかりました

en: Starting help viewer...
ja: ヘルプビューアーを開始しています...

en: Cannot start configuration tool!
    You have to install the required package 'libgnome2-perl'.
ja: 設定ツールを起動できません!
    パッケージ 'libgnome2-perl' をインストールする必要があります。

en: Starting package configuration tool...
ja: パッケージ設定ツールを起動しています...

note: cout << "RGMainWindow::pkgHelpClicked()" << endl;
en: Starting package documentation viewer...
ja: パッケージドキュメントビュアーを開始しています...

en: You have to install the package "dwww" to browse the documentation of a package
ja: パッケージのドキュメントを参照するためには、パッケージ "dwww" をインストールする必要があります。

en: Could not apply changes!
    Fix broken packages first.
ja: 変更を適用することができませんでした!
    まず破損パッケージを修復してください。

en: Applying marked changes. This may take a while...
ja: 指定された変更を適用しています. しばらく時間がかかる場合があります...

en: Downloading Package Files
ja: パッケージファイルをダウンロードしています

en: Do you want to quit Synaptic?
ja: Synaptic を終了しますか?

en: Downloading Package Information
ja: パッケージ情報をダウンロードしています

en: The repositories will be checked for new, removed or upgraded software packages.
ja: リポジトリの新規、削除あるいはアップグレードされたパッケージをチェックします。

en: Reloading package information...
ja: パッケージ情報を再読込しています...

en: Failed to resolve dependency problems!
ja: 依存問題の修正に失敗しました!

en: Successfully fixed dependency problems
ja: 依存問題の修正に成功しました

en: Could not upgrade the system!
    Fix broken packages first.
ja: システムをアップグレードすることができませんでした!
    まず破損パッケージを修復してください。

en: Marking all available upgrades...
ja: アップグレード可能なすべてのパッケージをアップグレード指定する...

en: Successfully marked available upgrades
ja: アップグレード可能なすべてのパッケージを指定しました

en: Failed to mark all available upgrades!
ja: アップグレード可能なすべてのパッケージを指定することができませんでした!

en: Save script
ja: スクリプトを保存

en: Select directory
ja: ディレクトリの選択

en: Please select a directory
ja: ディレクトリを選択してください

en: You are adding the "universe" component.
    
     Packages in this component are not supported. Are you sure?
ja: "universe" コンポーネントを追加しています。
    
     このコンポーネントに含まれるパッケージはサポートされていません。よろしいですか?

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Enabled
ja: 有効

en: Type
ja: タイプ

en: Vendor
ja: ベンダ

en: Distribution
ja: ディストリビューション

en: Section(s)
ja: セクション

en: Binary (deb)
ja: バイナリ (deb)

en: Source (deb-src)
ja: ソース (deb-src)

en: (no vendor)
ja: (ベンダなし)

en: Cannot read vendors.list file
ja: vendors.list ファイルを読み込むことができません

en: Unknown source type
ja: 不明なソースタイプです

en: <b>(ESSENTIAL) to be removed</b>
ja: <b>(必須パッケージ) が削除されました</b>

en: <b>To be DOWNGRADED</b>
ja: <b>ダウングレードされるパッケージ</b>

en: <b>To be removed</b>
ja: <b>削除されるパッケージ</b>

en: <b>To be completely removed (including configuration files)</b>
ja: <b>設定を含めて削除指定済</b>

en: Unchanged
ja: 未変更のままにする

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
ja: 警告: <b>%s</b> (<b>必須パッケージ</b>) が削除されます

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
ja: <b>%s</b> が<b>ダウングレード</b>されます

en: <b>%s</b> will be removed with configuration
ja: <b>%s</b> とその設定が削除されます

en: <b>%s</b> will be removed
ja: <b>%s</b> が削除されます

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be upgraded to version <i>%s</i>
ja: <b>%s</b> (バージョン <i>%s</i>) はバージョン <i>%s</i> にアップグレードされます

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
ja: <b>%s</b> (バージョン <i>%s</i>) がインストールされます

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
ja: <b>%s</b> (バージョン <i>%s</i>) が再インストールされます

en: _Hide Details
ja: 詳細を隠す(_H)

en: _Show Details
ja: 詳細を表示(_S)

en: Summary
ja: サマリ

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
ja[0]: %d 個のパッケージがロックされています

en: %d package will be held back and not upgraded
     | %d packages will be held back and not upgraded
ja[0]: %d 個のパッケージが保留されアップグレードされません

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
ja[0]: %d 個の新規パッケージがインストールされます

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
ja[0]: %d 個の新規パッケージが再インストールされます

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
ja[0]: %d 個のパッケージがアップグレードされます

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
ja[0]: %d 個のパッケージが削除されます

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
ja[0]: %d 個のパッケージが<b>ダウングレード</b>されます

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
ja[0]: <b>警告:</b> %d 個の必須パッケージが削除されます

en: %s of extra space will be used
ja: %s のディスク容量が消費されます

en: %s of extra space will be freed
ja: %s のディスク容量が開放されます

en: 
    %s have to be downloaded
ja: 
    %s のファイルをダウンロードする必要があります

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
ja: 必須パッケージが削除されようとしています。
    これによってシステムが動作不能になる可能性があります!

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: The following details are provided:
ja: 次の詳細情報が提供されています:

en: Setup Vendors
ja: ベンダの設定

en: FingerPrint
ja: 鍵指紋

en: OK
ja: 了解

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Find
ja: 検索

note: TRANSLATORS: Title of the task window - %s is the task (e.g. "desktop" or "mail server")
en: Description %s
ja: 説明 %s

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Read Markings...
ja: 指定リストの読み込み(_R)...

en: _Save Markings
ja: 指定リストの保存(_S)

en: Save Markings _As...
ja: 指定リストを名前を付けて保存(_A)...

en: Generate a shell script so that you can download the selected packages on a different computer
ja: 選択したパッケージを別のコンピュータでダウンロードできるように、シェルスクリプトを生成します

en: Generate package download script
ja: パッケージダウンロードスクリプトを生成

en: Add packages downloaded with the "Generate package download script" feature to the system
ja: "パッケージダウンロードスクリプトを生成" 機能でダウンロードしたパッケージをシステムに追加します

en: Add downloaded packages
ja: ダウンロードされたパッケージを追加

en: _History
ja: 履歴(_H)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: U_nmark All
ja: すべてのマークを外す(_N)

en: _Search...
ja: 検索(_S)...

en: _Reload Package Information
ja: パッケージ情報の再読込(_R)

en: _Add CD-ROM...
ja: CD-ROM を追加(_A)...

en: _Mark All Upgrades...
ja: すべてのアップグレードを選択(_M)...

en: _Fix Broken Packages
ja: 破損パッケージの修復(_F)

en: Mark Packages by _Task...
ja: タスクを利用してパッケージにマークする(_T)...

en: A_pply Marked Changes
ja: 指定された変更を適用(_P)

en: _Package
ja: パッケージ(_P)

en: U_nmark
ja: マークを外す(_N)

en: Mark for _Installation
ja: インストール指定(_I)

en: Mark for R_einstallation
ja: 再インストール指定(_E)

en: Mark for _Upgrade
ja: アップグレード指定(_U)

en: Mark for _Removal
ja: 削除指定(_R)

en: Mark for Co_mplete Removal
ja: 完全削除指定(_M)

en: _Lock Version
ja: バージョンを固定(_L)

en: Automatically installed
ja: 自動でインストールされたもの

en: _Force Version...
ja: バージョンの強制(_F)...

en: _Configure...
ja: 設定(_C)...

en: _Browse Documentation
ja: ドキュメントを参照(_B)

en: _Download Changelog
ja: 変更履歴のダウンロード(_D)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _Repositories
ja: リポジトリ(_R)

en: _Filters
ja: フィルタ(_F)

en: _Set Internal Option...
ja: 内部オプションを設定(_S)...

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: _Icons Only
ja: アイコンのみ(_I)

en: _Text Only
ja: テキストのみ(_T)

en: Text _Below Icons
ja: アイコンの下にテキストを表示(_B)

en: Text Be_side Icons
ja: アイコンの横にテキストを表示(_S)

en: _Hide
ja: 隠す(_H)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Quick Introduction
ja: 簡単な紹介(_Q)

en: Icon _Legend
ja: アイコン凡例(_L)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: Reload
ja: 再読込

en: Mark All Upgrades
ja: すべてアップグレード

en: Apply
ja: 適用

en: Search
ja: 検索

en: _Sections
ja: セクション(_S)

en: S_earch Results
ja: 検索結果(_E)

en: S_tatus
ja: 状態(_T)

en: _Custom Filters
ja: カスタムフィルタ(_C)

en: <b>Package:</b>
ja: <b>パッケージ:</b>

en: <b>Section:</b>
ja: <b>セクション:</b>

en: <b>Priority:</b>
ja: <b>優先度:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
ja: <b>メンテナ:</b>

en: <b>Status:</b>
ja: <b>状態:</b>

en: <b>Tags:</b>
ja: <b>タグ:</b>

en: <b>Installed Version</b>
ja: <b>インストール済バージョン</b>

en: Size:
ja: サイズ:

en: Version:
ja: バージョン:

en: <b>Latest Available Version</b>
ja: <b>最新のインストール可能バージョン</b>

en: Download:
ja: ダウンロード:

en: Common
ja: 一般

en: Installed Files
ja: インストール済ファイル

en: Available versions:
ja: インストール可能バージョン:

en: <b>Note:</b> To install a version that is different from the default one, choose <b>Package -> Force Version...</b> from the menu.
ja: <b>注意:</b> デフォルトのバージョン以外のバージョンをインストールする場合は、<b>パッケージ -> バージョンの強制...</b> をメニューから選択してください。

en: Versions
ja: バージョン

en: <span size="xx-large" weight="bold">Synaptic version</span>
ja: <span size="xx-large" weight="bold">Synaptic バージョン</span>

en: Package management software using apt.
ja: apt を利用したパッケージ管理ソフトウェア。

en: Debtag support is enabled.
ja: Debtag サポートが有効です。

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
ja: 以下のホームページを訪れてください。
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: This software is licensed under the terms of the GNU General Public License, Version 2
ja: このソフトウェアは GNU General Public License Version 2 （GNU一般公衆利用許諾契約書 バージョン2) の元にライセンスされています。

en: Original author:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Maintainers:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Contributors:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>
ja: オリジナルの作者:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    メンテナ:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian·Heinlein·<sebastian.heinlein@web.de>
    
    コントリビュータ:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>

en: Written by
ja: 作者

en: translators-credits
ja: Daisuke SUZUKI <daisuke@linux.or.jp>
    Yasumuchi Akahoshi <yasumichi@vinelinux.org>
    Kenshi Muto <kmuto@debian.org>
    and Launchpad.net translators(Ubuntero).

en: Translated by
ja: 翻訳者

en: Man page:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Manual:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
ja: メインページ:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    マニュアル:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>

en: Documented by
ja: ドキュメント

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: Search:
ja: 検索:

en: Look in:
ja: 検索対象:

en: _Mark
ja: マーク(_M)

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
ja: <span weight="bold" size="larger">依存により要求された変更を追加しますか?</span>

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
ja: 選択された変更はほかのパッケージにも影響があります。処理の実行には以下の変更も必要になります。

en: <b>Appearance</b>
ja: <b>外観</b>

en: Show package properties in the main window
ja: メインウィンドウ内でパッケージ情報を表示する

en: <b>Marking Changes</b>
ja: <b>指定の変更</b>

en: Ask to confirm changes that also affect other packages
ja: ほかのパッケージにも影響する変更を確認する

en: Consider recommended packages as dependencies
ja: 依存関係で推奨されたパッケージを考慮する

en: Clicking on the status icon marks the most likely action
ja: 状態アイコンをクリックして最も適当なアクションを実行する

en: Removal of packages:
ja: パッケージの削除:

en: System upgrade:
ja: システムアップグレード:

en: Number of undo operations:
ja: 「元に戻す」可能回数:

en: Reloading outdated package information:
ja: 古くなったパッケージ情報の再読込:

en: <b>Applying Changes</b>
ja: <b>変更の適用</b>

en: Apply changes in a terminal window
ja: 変更の適用を端末ウインドウ内で実行する

en: Ask to quit after the changes have been applied successfully
ja: 変更が正常に適用できた場合に終了の確認をする

en: General
ja: 全般

en: <b>Columns</b>
ja: <b>列</b>

en: Move _Up
ja: 上へ移動(_U)

en: Move D_own
ja: 下へ移動(_O)

en: <b>Fonts</b>
ja: <b>フォント</b>

en: Use custom application font
ja: アプリケーションフォントを指定

en: Use custom terminal font
ja: 端末フォントを指定

en: A_pplication Font
ja: アプリケーションフォントを指定(_P)

en: _Terminal Font
ja: 端末フォント(_T)

en: Columns and Fonts
ja: 列とフォント

en: <b>Colors</b>
ja: <b>色</b>

en: Color packages by their status
ja: 状態に応じてパッケージを色分けする

en: Marked for installation:
ja: インストール指定済:

en: Color
ja: 色

en: Marked for removal:
ja: 削除指定済:

en: Marked for complete removal:
ja: 完全削除指定

en: Upgradable:
ja: アップグレード可能:

en: Marked for reinstallation:
ja: 再インストール指定済:

en: Marked for upgrade:
ja: アップグレード指定済:

en: Not installed:
ja: 未インストール:

en: Not installed (locked):
ja: 未インストール(ロックされています):

en: Installed (locked):
ja: インストール済(ロックされています):

en: Installed:
ja: インストール済:

en: New in repository:
ja: リポジトリ内の新規パッケージ:

en: Marked for downgrade:
ja: ダウングレード指定済:

en: Broken:
ja: 破損:

en: Colors
ja: 色

en: <b>Temporary Files</b>
ja: <b>一時ファイル</b>

en: _Leave all downloaded packages in the cache
ja: すべてのダウンロードしたパッケージをキャッシュに残す(_L)

en: _Delete downloaded packages after installation
ja: ダウンロードしたパッケージをインストール後にキャッシュから削除する(_D)

en: _Only delete packages which are no longer available
ja: すでに存在していないパッケージのみを削除する(_O)

en: _Delete Cached Package Files
ja: キャッシュ内のパッケージファイルを削除(_D)

en: Delete all cache package files now.
ja: キャッシュ内のすべてのパッケージファイルを削除

en: <b>History files</b>
ja: <b>履歴ファイル</b>

en: _Keep history
ja: 履歴の保持(_K)

en: Delete _History files older than:
ja: 次の日数より古い履歴ファイルを削除する(_H):

en: days
ja: 日

en: Files
ja: ファイル

en: <b>Proxy Server</b>
ja: <b>プロキシサーバー</b>

en: Direct connection to the Internet
ja: インターネットに直接接続

en: Manual proxy configuration
ja: 手動プロキシ設定

en: IP address or host name of the http proxy server
ja: HTTPプロキシサーバのIPアドレスまたはホスト名

en: Port:
ja: ポート:

en: Port number of the http proxy server
ja: HTTPプロキシサーバのポート番号

en: IP address or host name of the ftp proxy server
ja: FTPプロキシサーバのIPアドレスまたはホスト名

en: Port number of the ftp proxy server
ja: FTPプロキシサーバのポート番号

en: No proxy for:
ja: 以下にはプロキシを使用しない:

en: FTP proxy:
ja: FTPプロキシ:

en: HTTP proxy:
ja: HTTPプロキシ:

en: Comma separated list of hosts and domains that will not be contacted through the proxy (e.g. localhost, 192.168.1.231, .net)
ja: プロキシを経由しないで接続するホストやドメインをコンマ区切りのリストで指定(例: localhost, 192.168.1.231, .net)

en: Authentication
ja: 認証

en: Network
ja: ネットワーク

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
ja: <span size="large" weight="bold">この設定はこのシステムのコアとなる部分に影響を及ぼします。変更する場合は慎重に行ってください。</span>

en: <b>Package upgrade behavior (default distribution)</b>
ja: <b>パッケージアップグレードの挙動 (デフォルトのディストリビューション)</b>

en: Always prefer the highest version
ja: 常に最新のバージョンを優先する

en: Always prefer the installed version
ja: 常にインストール済を優先する

en: Prefer versions from:
ja: 次のディストリビューションのバージョンを優先する:

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
ja: <span weight="bold" size="large">CD-ROMのラベルを入力してください</span>

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
ja: 'ラベル' はあとで CD-ROM からインストールを行うときに、その CD-ROM を特定するために使用されます。

en: Disc label:
ja: ディスクラベル:

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
ja: <span size="large" weight="bold">内部オプションの設定</span>

en: Only experts should use this.
ja: エキスパートのみ使用してください。

en: Value:
ja: 値:

en: Variable:
ja: 変数:

en: Return to the main screen
ja: メイン画面に戻る

en: <span weight="bold" size="large">Apply the following changes?</span>
ja: <span weight="bold" size="large">以下の変更を適用しますか?</span>

en: This is your last opportunity to look through the list of marked changes before they are applied.
ja: 指定された変更リストを適用前に参照することができる最後のチャンスです。

en: <b>Summary</b>
ja: <b>サマリ</b>

en: _Download package files only
ja: パッケージのダウンロードのみ行う(_D)

en: The package files will be downloaded, but not installed
ja: パッケージファイルはダウンロードされますが、インストールは行われません

en: _Verify package signatures
ja: パッケージの署名を検証(_V)

en: Vendors sign their packages to verify the origin and integrity of the packages. Disabling the verification is a security risk.
ja: ベンダは、そのパッケージが正しい配布元からの正当なものかを検証するためにパッケージに署名を行っています。署名を検証しない場合、セキュリティ上のリスクを負うことになります。

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Current [status]"
en: <b>Current</b>
ja: <b>現在</b>

en: Installed packages that are up-to-date
ja: 最新バージョンのインストール済パッケージ

en: Upgradable
ja: アップグレード可能

en: Installed packages that are upgradable
ja: アップグレード可能なインストール済パッケージ

en: Installed packages that are upgradable to a later upstream version
ja: より新しい上流のバージョンが存在するインストール済パッケージ

en: Residual config
ja: 未設定

en: Removed packages that have left configuration files on the system
ja: 削除されているがシステムに設定ファイルが残っているパッケージ

en: Not installed packages
ja: インストールされていないパッケージ

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Marked [status]"
en: <b>Marked</b>
ja: <b>マーク</b>

en: Not marked
ja: 未指定

en: Packages that won't be changed
ja: 変更されないパッケージ

en: For installation or upgrade
ja: インストールまたはアップグレード

en: Packages that will be installed or upgraded
ja: インストールまたはアップグレードされるパッケージ

en: For removal
ja: 削除

en: Packages that will be removed
ja: 削除されるパッケージ

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Other [status]"
en: <b>Other</b>
ja: <b>その他</b>

en: Packages that are new in the repository since that last "Reload"
ja: 最近の "再読込" でリポジトリに新しく追加されたパッケージ

en: Packages that will never be upgraded
ja: アップグレードされることのないパッケージ

en: Orphaned
ja: みなし子

en: Library packages that are no longer needed (deborphan is required)
ja: もはや必要のないライブラリパッケージ(deborphanが必要です)

en: Not installable
ja: インストール不可能

en: Packages that are not available in any repository
ja: どのリポジトリにも存在しないパッケージ

en: Packages with broken dependencies
ja: 壊れた依存関係を持つパッケージ

en: Automatic install
ja: 自動でインストール

en: Automatic removable
ja: 自動削除可能

en: Policy broken
ja: ポリシーが壊れています

en: Currently in broken policy state
ja: 現在、ポリシー状態が不正です

en: Manual installed
ja: 手動インストール済

en: _Select All
ja: すべて選択(_S)

en: _Deselect All
ja: すべて未選択(_D)

en: _Invert All
ja: すべて反転(_I)

en: Include selected sections only
ja: 選択されたセクションのみを含める

en: Exclude selected sections
ja: 選択されたセクションを除外する

en: Boolean operator between property criterias:
ja: 各項目間のブール演算子:

en: Include
ja: 含む

en: Exclude
ja: 除外

en: Tags
ja: タグ

en: Distribution:
ja: ディストリビューション:

en: Section(s):
ja: セクション:

en: Vendors...
ja: ベンダ...

en: <i>Preparing packages...</i>
ja: <i>パッケージリストを準備しています...</i>

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
ja: 変更が正常に適用できた場合、自動的に閉じる

en: Details
ja: 詳細

en: Extra output was generated during Package Manager operation
ja: 以下の補助情報がパッケージマネージャの処理中に出力されました

en: <span size="large" weight="bold">Which tasks should be performed by your computer?</span>
    
    These are preselected groups of packages to perform each task. If you select a task, the corresponding packages will be marked for installation.
ja: <span size="large" weight="bold">このコンピュータでどのタスクを処理しますか?</span>
    
    それぞれのタスクにはあらかじめパッケージグループが選択されています。どれかのタスクを選択した場合、用意された適切なパッケージにインストール指定のマークが付けられます。

en: _Description
ja: 説明(_D)

en: <b>Terminal Output:</b>
ja: <b>端末出力:</b>

en: Close this dialog after the changes have been successfully applied
ja: 変更が正常に適用できた場合、このダイアログを閉じる

en: Quick Introduction
ja: 簡単な紹介

en: Show this dialog at startup
ja: 起動時にこのダイアログを表示する

en: The software on your system is organized in so called <i>packages</i>. The package manager enables you to install, to upgrade or to remove software packages.
ja: このシステム内のソフトウェアは <i>パッケージ</i> で管理されています。パッケージマネージャによりそれらのソフトウェアパッケージを削除、インストールまたはアップグレードすることができます。

en: You should reload the package information regularly. Otherwise you could miss important security upgrades.
ja: 常にパッケージ情報を更新し最新を保ってください。更新を怠ると、重要なセキュリティアップグレードを見逃す可能性があります。

en: <b>Note:</b> Changes are not applied instantly. At first you have to mark all changes and then apply them.
ja: <b>注意:</b> 変更はただちに反映されません。はじめにすべての変更にマークをつけてから、それらを適用する必要があります。

en: You can mark packages for installation, upgrade or removal in several ways:
ja: パッケージをインストール/アップグレード/削除に指定する方法はいくつかあります:

en: Select the package and choose the action from the 'Package' menu.
ja: パッケージを選択し、'パッケージ' メニューからアクションを選択してください。

en: Double click on the package name.
ja: パッケージ名の上でダブルクリックしてください。

en: Choose the action from the context menu of the package.
ja: パッケージのコンテキストメニューからアクションを選択

en: Click on the status icon to open a menu that contains all actions.
ja: 状態アイコンの上でクリックし、全アクションメニューを開いてください。

en: <span weight="bold" size="larger">Could not mark all packages for installation or upgrade</span>
    
    The following packages have unresolvable dependencies. Make sure that all required repositories are added and enabled in the preferences.
ja: <span weight="bold" size="larger">いくつかのパッケージをインストールまたはアップグレードに指定できませんでした。</span>
    
    以下のパッケージに未解決の依存関係が存在します。必要なすべてのリポジトリが有効に設定されているか確認してください。

en: Complete changelog of the latest version:
ja: 最新バージョンの完全な変更履歴:

en: <big><b>Could not download all repository indexes</b></big>
    
    The repository may no longer be available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and ensure the repository address in the preferences is correct.
ja: <big><b>全てまたは一部のリポジトリのインデックスファイルがダウンロードできませんでした</b></big>
    
    指定されているリポジトリが既に存在しないか、あるいはネットワークに問題がある可能性があります。古いインデックスファイルがある場合はそれが使用されますが、無い場合にはそのリポジトリは無視されます。ネットワーク接続を確認し、正しいリポジトリに設定されているか確認してください。

en: Icon Legend
ja: アイコン凡例

en: <b>The following icons are used to indicate the current status of a package:</b>
ja: <b>以下のアイコンがパッケージの現在状態を表すために使用されています:</b>

en: <big><b>Could not download all necessary package files</b></big>
    
    The version of the package that you want to install might be no longer available in the repository, or there may be problems with the source of the package. Reload the package list and check the source of the package (e.g. CD or network connection).
ja: <big><b>必要なすべてのパッケージファイルをダウンロードすることができませんでした</b></big>
    
    あなたがインストールしようとしたバージョンのパッケージは、既にリポジトリに存在しない可能性があります。もしくは、パッケージの取得元に問題がある可能性があります。パッケージリストを更新し、パッケージの取得元を確認してください (たとえば CD やネットワーク接続など)。

en: <span weight="bold" size="larger">Your package information is out of date</span>
    
    Your package information is older than 48 hours. There could be important security updates available. It is recommended to reload the package information regularly.
ja: <span weight="bold" size="larger">あなたのパッケージ情報が古くなっています</span>
    
    あなたのパッケージ情報は48時間より以前のものです。利用可能な重要なセキュリティアップデートがあるかもしれません。パッケージ情報を定期的に再読込することをお勧めします。

en: Remember the answer
ja: 回答を記憶する

en: History
ja: 履歴

en: History of installed, upgraded and removed software packages.
ja: ソフトウェアパッケージのインストール、削除またはアップグレードの履歴。

en: <b><big>Quit and discard marked changes?</big></b>
    
    There are still marked changes that have not yet been applied. They will get lost if you choose to quit 'Synaptic'.
ja: <b><big>指定された変更を破棄して終了しますか?</big></b>
    
    いくつかの指定された変更が適用待ちになっています。'Synaptic' を終了すると、これらの変更は破棄されます。

en: _Keep
ja: 保持(_K)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Difference between the files
ja: ファイル間の相異点

en: _Force Version
ja: バージョンの強制(_F)

en: Force version:
ja: 強制バージョン:

en: _Default Upgrade
ja: 標準のアップグレード(_D)

en: _Smart Upgrade
ja: スマートアップグレード(_S)

en: <b><big>Mark upgrades in a smart way?</big></b>
    
    The default upgrade method skips upgrades that would introduce conflicts or require installation of additional packages.
    
    The smart upgrade (dist-upgrade) attempts to resolve conflicts and to fulfil all dependencies of upgrades in a smart way.
    
    <b>Note:</b> The upgrades will be marked only. You still have to apply them afterwards.
ja: <b><big>アップグレード方法の選択</big></b>
    
    標準のアップグレード方法では、競合が発生する場合や依存により新しいパッケージをインストールする必要がある場合は、そのパッケージのアップグレードはスキップします。
    
    スマートアップグレード（dist-upgrade) では競合の解消や依存によるすべてのパッケージのインストールが、スマートに処理されます。
    
    <b>注意:</b> このアップグレードは予約されるだけです。実際にアップグレードするにはこの後、適用を実行する必要があります。

en: Remember my answer for future upgrades
ja: 今後のアップグレードでもこの選択を記憶する

en: This behavior can be changed in the preferences later.
ja: この振舞いは後で設定で変更することが可能です。

en: HTTP authentication
ja: HTTP 認証

en: Username
ja: ユーザ名

en: Password
ja: パスワード

en: <span weight="bold" size="larger">Enter a label for this CD-Rom</span>
    
    The label will be used if you want to install packages from this CD-Rom. It is recommended to also write the label on the CD-Rom to easily find it again.
ja: <span weight="bold" size="larger">CDROM のラベルを入力してください</span>
    
    ラベルはこの CDROM からパッケージをインストールする時に使われます。再び CDROM を見つけやすいように、このラベルを書いておくことをお勧めします。

en: Label:
ja: ラベル:

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add</b></big>
    
    The APT line contains the type, location and content of a repository, for example <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. You can find a detailed description of the syntax in the documentation.
ja: <big><b>追加したい APT line のレポジトリを入力してください。</b></big>
    
    APT lineにはタイプ、場所、内容などを含めることができます。例:<i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>付属のドキュメントに詳細な記述形式について書かれています。

en: APT line:
ja: APT ライン:

en: _Add Repository
ja: リポジトリの追加(_A)

en: Synaptic Package Manager
ja: Synaptic パッケージマネージャ

en: Package Manager
ja: パッケージマネージャ

en: Install, remove and upgrade software packages
ja: ソフトウェアパッケージのインストール、削除またはアップグレード

en: Includes
ja: 含む

en: Excludes
ja: 含まない

en: Package name
ja: パッケージ名

en: Version number
ja: バージョン番号

note: provides and name
en: Conflicting packages
ja: 衝突しているパッケージ

note: conflicts
en: Replaced packages
ja: 置換されたパッケージ

note: replaces/obsoletes
en: Recommendations
ja: 推奨

note: /recommends
en: Suggestions
ja: 提案

note: suggests
en: Dependent packages
ja: 依存パッケージ

en: Please insert a disc in the drive.
ja: ドライブにディスクを挿入してください。

en: Package is supported
ja: サポートされるパッケージ

en: <i>Running...</i>
ja: <i>実行中...</i>

en: <i>Finished</i>
ja: <i>完了</i>

en: <i>Can't close while running</i>
ja: <i>処理中に閉じることはできません</i>
