synaptic - en to mk translation catalogue (599 entries)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "admin"
en: System Administration
mk: Администрација на системот

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "base"
en: Base System
mk: Основен систем

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "comm"
en: Communication
mk: Комуникации

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "devel"
en: Development
mk: Развој

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "doc"
en: Documentation
mk: Документација

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "editors"
en: Editors
mk: Уредувачи

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "electronics"
en: Electronics
mk: Електроника

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "embedded"
en: Embedded Devices
mk: Вградени уреди

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "games"
en: Games and Amusement
mk: Игри и забава

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnome"
en: GNOME Desktop Environment
mk: Работната околина Гном

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "graphics"
en: Graphics
mk: Графика

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "hamradio"
en: Amateur Radio
mk: Аматерско радио

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "interpreters"
en: Interpreted Computer Languages
mk: Компјутерски јазици со преведувач

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "KDE"
en: KDE Desktop Environment
mk: КДЕ работна околина

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libdevel"
en: Libraries - Development
mk: Библиотеки - Развој

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libs"
en: Libraries
mk: Библиотеки

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "mail"
en: Email
mk: Е-пошта

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "math"
en: Mathematics
mk: Математика

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "misc"
en: Miscellaneous - Text Based
mk: Разно - Текстуални

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "net"
en: Networking
mk: Мрежа

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "news"
en: Newsgroup
mk: Дискусиона група

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "oldlibs"
en: Libraries - Old
mk: Библиотеки - стари

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "otherosfs"
en: Cross Platform
mk: Преку-платформски

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "perl"
en: Perl Programming Language
mk: Програмски јазик perl

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "python"
en: Python Programming Language
mk: Програмски јазик python

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "science"
en: Science
mk: Наука

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "shells"
en: Shells
mk: Школки

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "sound"
en: Multimedia
mk: Мултимедија

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "task"
en: Tasks
mk: Задачи

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "tex"
en: TeX Authoring
mk: TeX издаваштво

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "text"
en: Word Processing
mk: Уредувачи на текст

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "utils"
en: Utilities
mk: Помошни

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "web"
en: World Wide Web
mk: WWW

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "x11"
en: Miscellaneous  - Graphical
mk: Разно - графички

note: TRANSLATORS: The section of the package is not known
en: Unknown
mk: Непознато

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "alien"
en: Converted From RPM by Alien
mk: Конвертирано од RPM со Alien

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non-US" Export to the outside of the USA is not allowed or restricted
en: Restricted On Export
mk: Забранети за експорт

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non free"
en: non free
mk: неслободни

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "contrib" Free software that depends on non-free software
en: contrib
mk: придонесени

en: Stat failed for %s
mk: Статистиката не успеа за %s

en: Unable to create a tmp file
mk: Не успеав да креирам привремена датотека

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
mk: gzip не успеа, можеби дискот е полн.

en: Failed to reopen fd
mk: Не успеав да отворам fd

en: Failed to rename
mk: Не успеав да реименувам

en: No valid records were found.
mk: Не беа најдени валидни записи.

en: Cannot find filename or size tag
mk: Не можам да го пронајдам името на датотеката или пак големината на тагот

en: Error parsing file record
mk: Грешка при парсирање на записот за датотеката

en: Failed to open %s.new
mk: Не успеав да отворам %s.нов

en: Failed to rename %s.new to %s
mk: Не успеав да го реименувам %s.нов во  %s

en: Internal error
mk: Внатрешна грешка

en: Preparing...
mk: Припремам...

en: Unable to read the cdrom database %s
mk: Не успеав да ја прочитам базата на „cdrom-от“ %s

en: Unmounting CD-ROM...
mk: Демонтирам CD-ROM...

en: Waiting for disc...
mk: Го чекам дискот...

en: Insert a disc in the drive.
mk: Внесете диск во уредот.

note: Mount the new CDROM
en: Mounting CD-ROM...
mk: Монтирам CD-ROM...

en: Failed to mount the cdrom.
mk: Не успеав да го монтирам „cdrom-от“.

en: Identifying disc...
mk: Го идентификувам дискот...

en: Couldn't identify disc.
mk: Не можев да го идентификувам дискот.

en: Scanning disc...
mk: Скенирам диск...

en: Cleaning package lists...
mk: Ги чистам листите со пакети...

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
mk: Не можам да пронајдам пакети. Најверојатно ова не е диск кој што може да работи со APT.

en: Disc not successfully scanned.
mk: Дискот не беше скениран успешно.

en: Empty disc name.
mk: Име на празниот диск.

en: Registering disc...
mk: Го регистрирам дискот...

en: Copying package lists...
mk: Ја копирам листата на пакети...

en: Writing sources list...
mk: Ја запишувам листата на извори...

en: Done!
mk: Завршив!

en: Unable to change to %s
mk: Не можам да сменам во %s

en: Unable to read %s
mk: Не можам да прочитам %s

en: ERROR: couldn't open %s for writing
mk: ГРЕШКА: не можам да го отворам %s за запишување

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
mk: ГРЕШКА: Не можам да го добијам записот со лозинката за суперкорисникот

en: ERROR: could not create configuration directory %s
mk: ГРЕШКА: не можам да креирам конфигурациски директориум %s

en: ERROR: could not create state directory %s
mk: ГРЕШКА: не можам да креирам директориум за записи %s

en: ERROR: could not create tmp directory %s
mk: ГРЕШКА: не можам да креирам привремен директориум %s

en: ERROR: could not create log directory %s
mk: ГРЕШКА: не можам да креирам директориум за записи %s

en: couldn't open %s for writing
mk: не можам да го отворам %s за запишување

en: 
    Successfully applied all changes. You can close the window now.
mk: 
    Сите промени се применети успешно. Можете да го затворите прозорецот

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
mk: 
    Успешно ги инсталирав сите пакети од тековниот медиум. Затворете го прозорецот за да ја продолжите инсталацијата со друг медиум.

en: The list of installed files is only available for installed packages
mk: Листа на инсталирани пакети е достапна само за инсталираните пакети

en: or dependency
mk: или зависност

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
mk: 
    Пакетот %s нема достапна верзија, но пости во базата.
    
    Ова значи дека пакетот бил спомнат во зависност, никогаш не бил подигнат на серверот, е застарен или пак не е достапен.

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en: 	%s %s but %s is to be installed
mk: 	\t%s %s но %s ќе биде инсталиран

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en:  %s: %s %s but %s is to be installed
mk:  %s: %s %s но %s ќе биде инсталиран

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but it is not installable"
en: 	%s %s but it is not installable
mk: 	\t%s %s но не може да се инсталира

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is a virtual package"
en: 	%s but it is a virtual package
mk: 	\t%s но е вирутелен пакет

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is a virtual package"
en: %s: %s but it is a virtual package
mk: %s: %s но е виртуелен пакет

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is not going to be installed"
en: 	%s but it is not going to be installed
mk: 	\t%s но нема да биде инсталиран

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is not going to be installed"
en: %s: %s but it is not going to be installed
mk: %s: %s но нема да биде инсталиран

en:  or
mk:  или

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
mk: Невалиден запис во преференците, пакетот нема заглавје

en: Depends
mk: Зависи од

en: PreDepends
mk: Зависи од

en: Suggests
mk: Предлага

en: Recommends
mk: Препорачува

en: Conflicts
mk: Е во конфликт со

en: Replaces
mk: Го заменува

note: make sure this is always the last member
en: Dependency of
mk: Зависност на

en: Marked for installation
mk: Обележани за инсталација

en: Marked for re-installation
mk: Обележано за ре-инсталација

en: Marked for upgrade
mk: Обележано за надградба

en: Marked for downgrade
mk: Обележана за инсталација на пониска верзија

en: Marked for removal
mk: Обележано за отстранување

en: Marked for complete removal
mk: Обележано за целосно отстранување

en: Not installed
mk: Неинсталирани

en: Not installed (locked)
mk: Неинсталирани (заклучено)

en: Installed
mk: Инсталирани

en: Installed (upgradable)
mk: Инсталирани (надградливи)

en: Installed (locked to the current version)
mk: Инсталирани (заклучени на тековната верзија)

en: Broken
mk: Расипани

en: Not installed (new in repository)
mk: Неинсталирани (нови)

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
mk: Листата на извори не може да биде прочитана.
    Одете до дијалогот за складиште за да го поправите проблемот.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
mk: Листата на пакети или датотеката за статус не можат да бидат парсирани или отворени.

en: Internal Error, non-zero counts
mk: Внатрешна грешка

en: Name
mk: Име

en: Description
mk: Опис

en: Maintainer
mk: Одржувач

en: Version
mk: Верзија

en: Provides
mk: Нуди

note: Reverse Depends
en: Origin
mk: Потекло

note: Origin (e.g. security.debian.org)
en: Component
mk: Компонента

en: Status
mk: Статус

note: g_object_set(G_OBJECT(renderer), "editable", TRUE, NULL);
en: Pattern
mk: Шема

en: Section
mk: Оддел

en: Priority
mk: Приоритет

en: ReducedView
mk: Намален поглед

en: File
mk: Датотека

en: Bad regular expression '%s' in ReducedView file.
mk: Лош регуларен израз '%s' во датотеката за намален поглед.

en: Internal error opening cache (%d). Please report.
mk: Внатрешна грешка при отворање на кешот (%d). Ве молам пријавете.

en: Unable to correct dependencies
mk: Не успав да ги поправам зависностите

en: Unable to mark upgrades
    Check your system for errors.
mk: Не можам да ги обележам надградбите
    Проверете да не има грешки на системот.

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff. Please report.
mk: Внатрешна грешка, надградбата на сите пакети расипа нешто. Ве молам пријавете.

en: dist upgrade Failed
mk: Надградбата не успеа

en: Unable to lock the list directory
mk: Не можам да ја заклучам листата

en: Release files for some repositories could not be retrieved or authenticated. Such repositories are being ignored.
mk: Не можат да бидат собрани или пак проверени објавени датотеки од некои складишта. Ваквите складишта ќе бидат игнорирани.

en: Ignoring invalid record(s) in sources.list file!
mk: Ги игнорирам невалидните записи од датотеката sources.list!

note: TRANSLATORS: Error message after a failed download. The first %s is the URL and the second one is a detailed error message that is provided by apt
en: Failed to fetch %s
      %s
mk: Не успеав да соберам %s
      %s

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
mk: Некои од пакетите не можат да бидат преземени од серверот.

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
mk: Дали сакате да продолжите и да ги игнорирате овие пакети?

en: Unable to correct missing packages
mk: Не можам да ги исправам пакетите што недостасуваат

note: _logEntry += _("\n<b>Removed the following ESSENTIAL packages:</b>\n");
en: 
    Removed the following ESSENTIAL packages:
mk: 
    Ги отстранив следниве ВАЖНИ пакети:

note: _logEntry += _("\n<b>Downgraded the following packages:</b>\n");
en: 
    Downgraded the following packages:
mk: 
    Инсталирав постари верзии од следниве пакети:

note: _logEntry += _("\n<b>Completely removed the following packages:</b>\n");
en: 
    Completely removed the following packages:
mk: 
    Целосно ги отстранив следниве пакети:

note: _logEntry += _("\n<b>Removed the following packages:</b>\n");
en: 
    Removed the following packages:
mk: 
    Ги отстранив следниве пакети:

note: _logEntry += _("\n<b>Upgraded the following packages:</b>\n");
en: 
    Upgraded the following packages:
mk: 
    Ги надградив следниве пакети:

note: _logEntry += _("\n<b>Installed the following packages:</b>\n");
en: 
    Installed the following packages:
mk: 
    Ги инсталирав следниве пакети:

note: _logEntry += _("\n<b>Reinstalled the following packages:</b>\n");
en: 
    Reinstalled the following packages:
mk: 
    Повторно ги инсталирав следниве пакети:

en: Unable to lock the download directory
mk: Не можам да го заклучам директориумот за преземања

en: Setting markings...
mk: Обележувам...

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
mk: bzip2 не успеав, можеби дискот е преполн.

en: Sections
mk: Оддели

en: Alphabetic
mk: По азбучен ред

en: Search History
mk: Историја на пребарување

en: Custom
mk: Сопствени

en: Installed (unsupported)
mk: Инсталирани (поддржани)

en: Not installed (unsupported)
mk: Неинсталирани (неподдржани)

en: Installed (auto removable)
mk: Инсталирани (отстранливи)

en: Broken dependencies
mk: Расипани зависности

en: New in repository
mk: Нови во складиште

en: Installed (local or obsolete)
mk: Инсталирани (локално)

en: Not installed (residual config)
mk: Неинсталирани (дупла конфигурација)

en: Search Filter
mk: Филтер за пребарување

en: Reduced View
mk: Намален поглед

en: Marked Changes
mk: Обележи промени

note: TRANSLATORS: This is a filter that will give you all packages with debconf support (that can be reconfigured with debconf)
en: Package with Debconf
mk: Пакет со Debconf

en: Upgradable (upstream)
mk: Надградливи (нови)

en: Can't read %s
mk: Не можам да прочитам %s

en: Usage: synaptic [options]
mk: Употреба: synaptic [опции]

en: -h   This help text
mk: -h Овој текст за помош

en: -r   Open in the repository screen
mk: -r Отвори во екранот со складишта

en: -f=? Give an alternative filter file
mk: -f=? Дај алтернативна датотека за филтер

en: -i=? Start with the initial Filter with given name
mk: -i=? Почни со почетниот филтер и со дадената бројка

en: --task-window Open with task window
mk: --task-window Отвори со прозорец за задачи

en: --add-cdrom Add a cdrom at startup (needs path for cdrom)
mk: --add-cdrom Додај cdrom на почетокот (потребна е патеката за cdrom-от)

en: --ask-cdrom Ask for adding a cdrom and exit
mk: --add-cdrom Прашаj за додавање на cdrom на почетокот и излези

en: Unable to get exclusive lock
mk: Не можам да ја отклучам базата со пакети

en: Synaptic Package Manager
mk: Менаџер за пакет - Синаптик

en: Scanning CD-ROM
mk: Скенирам CD-ROM

en: Invalid disc name!
mk: Невалидно име на диск!

en: Disc Label
mk: Ознака на дискот

en: Credits
mk: Заслуги

note: skipTaskbar(true);
en: About Synaptic
mk: За Синаптик

en: The changelog contains information about the changes and closed bugs in each version of the package.
mk: Датотеката со промени содржи информации за промените и затворените бубачки за секоја верзија на пакетот.

note: TRANSLATORS: Title of the changelog dialog - %s is the name of the package
en: %s Changelog
mk: Датотека со промени за %s

en: Package changes
mk: Промени во пакетите

en: NOT AUTHENTICATED
mk: НЕМАТЕ ДОЗВОЛА

note: removed
en: To be removed
mk: За отстранување

en: To be downgraded
mk: За инсталирање пониска верзија

en: To be installed
mk: За инсталација

en: To be upgraded
mk: За надградба

en: To be re-installed
mk: За повторна инсталација

en: To be kept
mk: Задржани

en: Replace configuration file
    '%s'?
mk: Да ја заменам конфигурациската датотека
    '%s'?

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version say 'Keep'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
mk: Конфигурациската датотека %s е променета (од некоја скрипта или од Ваша страна). Ажурирана верзија се испорачува со овој пакет. Доколку сакате да ја зачувате старата верзија одберете „Не“. Дали сакате да ја инсталирате новата верзија на пакетот?

en: Applying Changes
mk: Ги применувам промените

note: error from dpkg, needs to be parsed different
en: Error in package %s
mk: Грешка во пакетот %s

en: The marked changes are now being applied. This can take some time. Please wait.
mk: Обележаните промени се применети. Ова може да потрае. Ве молам почекајте.

en: Installing and removing software
mk: Инсталација и отстранување на софтвер

en: Removing software
mk: Отстранувам софтвер

en: Installing software
mk: Инсталирам софтвер

en: Description and Name
mk: Име и опис

en: Dependencies
mk: Зависности

note: depends, predepends etc
en: Provided packages
mk: Снабдени пакети

en: Supported
mk: Поддржани

en: Package Name
mk: Име на пакет

en: Installed Version
mk: Инсталирана верзија

en: Latest Version
mk: Последна верзија

en: Size
mk: Големина

en: Download Size
mk: Големина за преземање

en: Keep Configuration
mk: Задржи конфигурација

en: Completely
mk: Целосно

en: Always Ask
mk: Прашувај секогаш

en: Ignore
mk: Игнорирај

en: Automatically
mk: Автоматски

en: Default Upgrade
mk: Стандардна надградба

en: Smart Upgrade
mk: Паметена надградба

en: An error occurred while saving configurations.
mk: Се појави грешка при зачувувањето на конфигурациите.

en: Choose font
mk: Одберете фонт

en: Color selection
mk: Избор на боја

en: Prefer package versions from the selected distribution when upgrading packages. If you manually force a version from a different distribution, the package version will follow that distribution until it enters the default distribution.
mk: Преферирани верзии на пакети од одбраната дистрибуција кога надградувате пакети. Доколку рачно наметнете некоја верзија од друга дистрибуција, верзијата на пакетот ќе ја следи таа дистрибуција се додека не стигне до стандардната дистрибуција.

en: Never upgrade to a new version automatically. Be _very_ careful with this option as you will not get security updates automatically! If you manually force a version the package version will follow the chosen distribution.
mk: Никогаш не надградувај на нова верзија автоматски. Бидете _многу_ внимателни со оваа опција бидејќи ќе ги испуштите сите автоматски безбедносни надградби! Ако присилите инсталација на друга верзија, верзиите на пакетите ќе ја следата верзијата на дистрибуцијата.

en: Let synaptic pick the best version for you. If unsure use this option.
mk: Дозволете му на Синаптик да ја одбере најсоодветната верзија. Ако не сте сигурни одберете ја оваа опција.

en: Visible
mk: Видливи

en: Preferences
mk: Преференци

en: Package
mk: Пакет

en: URI
mk: Адреса

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
mk: Ве молам внесете го дискот насловен:
    %s
    во уредот %s

en: Download rate: %s/s - %s remaining
mk: Преземање: преостанато %s/с - %s

en: Downloading file %li of %li
mk: Преземам датотека %li од %li

en: Queued
mk: Чекам

en: Done
mk: Завршив

en: Failed
mk: Неуспешно

en: Filters
mk: Филтри

en: Field
mk: Поле

en: Operator
mk: Оператор

en: New Filter %i
mk: Нов филтер %i

en: Package Manager output
mk: Резултат од менаџерот на пакети

en: 
    While installing package %s:
mk: 
    Додека го инсталирам пакетот %s:

en: 
    While preparing for installation:
mk: 
    Додека припремам за инсталација:

en: APT system reports:
    %s
mk: APT системот известува:
    %s

en: %s Properties
mk: %s својства

note: TRANSLATORS: Column header for the column "Status" in the package list
en: S
mk: С

en: Download
mk: Преземање

en: Dependants
mk: Зависности

en: Dependencies of the Latest Version
mk: Зависности на последната верзија

en: Provided Packages
mk: Понудени пакети

en: All
mk: Сѐ

en: No package is selected.
mk: Не се одбрани пакети.

en: Select the version of %s that should be forced for installation
mk: Одберете ја верзијата на %s која што треба да биде наметната за инсталација

en: The package manager always selects the most applicable version available. If you force a different version from the default one, errors in the dependency handling can occur.
mk: Менаџерот на пакети секогаш ја одбира најновата достапна верзија. Ако наметнете друга верзија наместо стандардната можат да се појават грешки со зависности.

en: Reload the package information to become informed about new, removed or upgraded software packages.
mk: Освежете ги информациите за пакетите за да се информирате за нови, отстранети или надградени софтверски пакети.

en: Mark all possible upgrades
mk: Обележи ги сите можни надградби

en: Apply all marked changes
mk: Примени ги сите обележани промени

en: Unmark
mk: Откажи

en: Mark for Installation
mk: Обележи за инсталација

en: Mark for Reinstallation
mk: Обележи за повторна инсталација

en: Mark for Upgrade
mk: Обележи за надградба

en: Mark for Removal
mk: Обележи за отстранување

en: Mark for Complete Removal
mk: Обележи за целосно отстранување

en: Remove Including Orphaned Dependencies
mk: Отстрани го вклучените останати зависности

en: Hold Current Version
mk: Задржи ја тековната верзија

en: Properties
mk: Својства

en: Mark Recommended for Installation
mk: Обележи ги препорачаните за инсталација

en: Mark Suggested for Installation
mk: Обележи ги препорачаните за инсталација

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
mk: %i пакети во листата, %i iинсталирани, %i расипани. %i за инсталација/надградба, %i за отстранување; ќе бидат ослободени %s

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
mk: %i пакети во листата, %i iинсталирани, %i расипани. %i за инсталација/надградба, %i за отстранување; ќе бидат искористени %s

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
mk: %i пакети во листата, %i iинсталирани, %i расипани. %i за инсталација/надградба, %i за отстранување

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
mk[0]: Имате %d расипан пакет на Вашиот систем!
    
    Употребете го филтерот за "Расипани" за да го лоцирате.
mk[1]: Имате %i расипани пакети на Вашиот систем!
    
    Употребете го филтерот за "Расипани" за да ги лоцирате.

en: Do you want to add another CD-ROM?
mk: Дали сакате да додадете друг CD-ROM?

en: Open changes
mk: Отвори променети

en: Can't write %s
mk: Не можам да запишам %s

en: Save changes
mk: Зачувај промени

en: Save full state, not only changes
mk: Зачувај целосна состојба, не само промени

en: Repositories changed
mk: Складиштата се променети

note: TRANSLATORS: this message appears when the user added/removed a repository (sources.list entry) a reload (apt-get update) is needed then
en: The repository information has changed. You have to click on the "Reload" button for your changes to take effect
mk: Информациите за складиштата се променети. Треба да кликнете на копчето „Освежи“ за да се применат промените.

en: _Reload
mk: _Освежи

en: Never show this message again
mk: Не ја покажувај оваа порака пак

en: Found %i packages
mk: Пронајдов %i пакети

en: Starting help viewer...
mk: Го подигнувам прегледувачот за помош...

en: Cannot start configuration tool!
    You have to install the required package 'libgnome2-perl'.
mk: Не можам да ја подигнам алатката за конфигурација!
    Морате да го инсталирате пакетот „libgnome2-perl“.

en: Starting package configuration tool...
mk: Ја подигнувам алатката за конфигурација на пакети...

note: cout << "RGMainWindow::pkgHelpClicked()" << endl;
en: Starting package documentation viewer...
mk: Го подигнувам прегледувачот за документација

en: You have to install the package "dwww" to browse the documentation of a package
mk: Морате да инсталирате „dwww“ за да можете да ја разгледувате документацијата

en: Could not apply changes!
    Fix broken packages first.
mk: Не можам да ги применам промените!
    Прво поправете ги расипаните пакети.

en: Applying marked changes. This may take a while...
mk: Ги применувам промените. Ова може да потрае...

en: Do you want to quit Synaptic?
mk: Дали сакате да излезете од Синаптик?

en: The repositories will be checked for new, removed or upgraded software packages.
mk: Складиштата ќе бидат проверени за нови, отстранети или надградени софтверски пакети.

en: Reloading package information...
mk: Ги освежувам информациите за пакетите...

en: Failed to resolve dependency problems!
mk: Не успеав да ги решам проблемите со зависностите!

en: Successfully fixed dependency problems
mk: Успешно ги поправив проблемите со зависностите

en: Could not upgrade the system!
    Fix broken packages first.
mk: Не можам да го надградам системот!
    Прво поравете ги расипаните пакети.

en: Marking all available upgrades...
mk: Ги обележувам сите достапни надградби...

en: Successfully marked available upgrades
mk: Успешно ги обележав достапните надградби

en: Failed to mark all available upgrades!
mk: Не успеав да ги обележам достапните надградби!

en: Save script
mk: Зачувај скрипта

en: Select directory
mk: Изберете директориум

en: Please select a directory
mk: Ве молам изберете директориум

en: You are adding the "universe" component.
    
     Packages in this component are not supported. Are you sure?
mk: Ја додавате компонентата „universe“.
    
     Пакетите од оваа компонента не се поддржани. Дали сте сигурни?

en: Repositories
mk: Складишта

en: Enabled
mk: Вклучено

en: Type
mk: Тип

en: Vendor
mk: Производител

en: Distribution
mk: Дистрибуција

en: Section(s)
mk: Оддел(и)

en: Binary (deb)
mk: Бинарни (deb)

en: Source (deb-src)
mk: Изворен код (deb-src)

en: (no vendor)
mk: (нема производител)

en: Cannot read vendors.list file
mk: Не можам да ја прочитам датотеката vendors.list

en: Unknown source type
mk: Непознат тип на извор

en: <b>(ESSENTIAL) to be removed</b>
mk: (ВАЖНИ) ќе бидат отстранети

en: <b>To be DOWNGRADED</b>
mk: <b>За инсталирање на пониска верзија</b>

en: <b>To be removed</b>
mk: <b>За отстранување</b>

en: <b>To be completely removed (including configuration files)</b>
mk: <b>Ќе бидат целосно отстранети (вклучувајќи ги и конфигурациските датотеки)</b>

en: Unchanged
mk: Непроменето

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
mk: <b>%s</b> (<b>важни</b>) ќе бидат отстранети

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
mk: Ќе биде инсталирана <b>пониска верзија</b> на <b>%s</b>

en: <b>%s</b> will be removed with configuration
mk: <b>%s</b> ќе биде отстранет од конфигурацијата

en: <b>%s</b> will be removed
mk: <b>%s</b> ќе биде отстранет

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be upgraded to version <i>%s</i>
mk: <b>%s</b> (верзијата <i>%s</i>) ќе биде надградена до верзијата <i>%s</i>

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
mk: <b>%s</b> (верзијата <i>%s</i>) ќе биде инсталирана

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
mk: <b>%s</b> (верзијата <i>%s</i>) ќе биде инсталирана повторно

en: _Show Details
mk: _Покажи детали

en: Summary
mk: На кратко

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
mk[0]: %d пакет е заклучен
mk[1]: %d пакети се заклучени

en: %d package will be held back and not upgraded
     | %d packages will be held back and not upgraded
mk[0]: %d пакет ќе биде задржан и нема да биде надграден
mk[1]: %d пакети ќе бидат задржани и нема да бидат надградени

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
mk[0]: %d нов пакет ќе биде инсталиран
mk[1]: ќе бидат инсталирани %d нови пакети

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
mk[0]: %d нов пакет ќе биде реинсталиран
mk[1]: %d нови пакети ќе бидат реинсталирани

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
mk[0]: %d пакет ќе биде надграден
mk[1]: %d пакети ќе бидат надградени

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
mk[0]: %d пакет ќе биде отстранет
mk[1]: %d пакети ќе бидат отстранети

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
mk[0]: %d пакет ќе биде заменет за <b>пониска верзија</b>
mk[1]: %d пакети ќе бидат заменети за <b>пониска верзија</b>

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
mk[0]: <b>Предупредување:</b> %d ќе бидат отстранети важни пакети
mk[1]: <b>Предупредување:</b> %d ќе бидат отстранети важни пакети

en: %s of extra space will be used
mk: ќе биде искористен %s дополнителен простор

en: %s of extra space will be freed
mk: ќе се ослободи %s простор

en: 
    %s have to be downloaded
mk: 
    треба да бидат преземени %s

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
mk: Ќе бидат отстранети важни пакети.
    Вашиот систем може да стане нестабилен!

en: Setup Vendors
mk: Производители

en: FingerPrint
mk: Отпечаток

en: OK
mk: Во ред

en: Add
mk: Додај

en: Remove
mk: Отстрани

en: Cancel
mk: Откажи

en: Find
mk: Пронајди

note: TRANSLATORS: Title of the task window - %s is the task (e.g. "desktop" or "mail server")
en: Description %s
mk: Опис %s

en: Synaptic
mk: Синаптик

en: _File
mk: _Датотека

en: _Read Markings...
mk: _Прочитај обележани...

en: _Save Markings
mk: _Зачувај обележани

en: Save Markings _As...
mk: Зачувај ги обележаните _како...

en: Add downloaded packages
mk: Додај преземени пакети

en: _History
mk: _Историја

en: _Quit
mk: _Излез

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _Undo
mk: _Врати

en: _Redo
mk: _Повтори

en: U_nmark All
mk: О_ткажи се

en: _Search...
mk: _Барај...

en: _Reload Package Information
mk: _Освежи ги информациите за пакетите

en: _Add CD-ROM...
mk: _Додај CD-ROM...

en: _Mark All Upgrades...
mk: _Обележи ги сите надградби...

en: _Fix Broken Packages
mk: _Поправи ги расипаните пакети

en: Mark Packages by _Task...
mk: Обележи ги пакетите по _намена...

en: A_pply Marked Changes
mk: П_римени ги обележаните промени

en: _Package
mk: _Пакет

en: U_nmark
mk: О_ткажи

en: Mark for _Installation
mk: Обележи за _инсталација

en: Mark for R_einstallation
mk: Обележи за п_овторно инсталирање

en: Mark for _Upgrade
mk: Обележи за _надградба

en: Mark for _Removal
mk: Обележи за _отстранување

en: Mark for Co_mplete Removal
mk: Обележи за цел_осно отстранување

en: _Lock Version
mk: _Заклучи верзија

en: Automatically installed
mk: Автоматски инсталирани

en: _Force Version...
mk: _Наметни верзија...

en: _Configure...
mk: _Конфигурирај...

en: _Browse Documentation
mk: _Разгледај документација

en: _Download Changelog
mk: _Преземи датотека со промени

en: _Properties
mk: _Својства

en: _Settings
mk: _Поставувања

en: _Repositories
mk: _Складишта

en: _Filters
mk: _Филтри

en: _Set Internal Option...
mk: _Постави внатрешна опција

en: _Toolbar
mk: _Лента со алатки

en: _Icons Only
mk: _Само икони

en: _Text Only
mk: _Само текст

en: Text _Below Icons
mk: Текст _под икони

en: Text Be_side Icons
mk: Текст по_крај иконите

en: _Hide
mk: _Сокриј

en: _Help
mk: _Помош

en: _Contents
mk: _Содржини

en: _Quick Introduction
mk: _Брза инсталација

en: Icon _Legend
mk: Легенда на _икони

en: _About
mk: _За

en: Reload
mk: Освежи

en: Mark All Upgrades
mk: Обележи сѐ

en: Apply
mk: Примени

en: Search
mk: Барај

en: _Sections
mk: _Оддели

en: S_earch Results
mk: Р_езултати од пребарувањето

en: S_tatus
mk: С_татус

en: _Custom Filters
mk: _Сопствени филтри

en: <b>Package:</b>
mk: <b>Пакет:</b>

en: <b>Section:</b>
mk: <b>Оддел:</b>

en: <b>Priority:</b>
mk: <b>Приоритет:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
mk: <b>Одржувач:</b>

en: <b>Status:</b>
mk: <b>Статус:</b>

en: <b>Tags:</b>
mk: <b>Тагови:</b>

en: <b>Installed Version</b>
mk: <b>Инсталирана верзија</b>

en: Size:
mk: Големина:

en: Version:
mk: Верзија:

en: <b>Latest Available Version</b>
mk: <b>Последна достапна верзија</b>

en: Common
mk: Вообичаено

en: Installed Files
mk: Инсталирани датотеки

en: Available versions:
mk: Достапни верзии:

en: <b>Note:</b> To install a version that is different from the default one, choose <b>Package -> Force Version...</b> from the menu.
mk: <b>Забелешка:</b> За да инсталирате верзија која што е различна од стандардната, одберете <b>Пакет -> Наметни верзија...</b>.

en: Versions
mk: Верзии

en: <span size="xx-large" weight="bold">Synaptic version</span>
mk: <span size="xx-large" weight="bold">Синаптик верзија</span>

en: Package management software using apt.
mk: Софтвер за справување со пакети кој што користи apt.

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
mk: Посетете ја домашната страна на 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: This software is licensed under the terms of the GNU General Public License, Version 2
mk: Овој софтвер е лиценциран под условите на „GNU General Public LIcense, Version 2“

en: Original author:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Maintainers:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Contributors:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>
mk: Оригинален автор:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Оддржувачи:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Придонесувачи:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>

en: Written by
mk: Напишано од

en: translators-credits
mk: Арангел Ангов <ufo@linux.net.mk>

en: Translated by
mk: Преведено од

en: Documented by
mk: Документирано од

en: _Search
mk: _Барај

en: Search:
mk: Пребарај:

en: Look in:
mk: Барај во:

en: _Mark
mk: _Обележи

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
mk: <span weight="bold" size="larger">Обележи ги дополнителните потребни промени?</span>

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
mk: Одбраното дејство има ефект и врз други пакети. За да продолжите ќе бидат потребни следниве промени.

en: <b>Appearance</b>
mk: <b>Изглед</b>

en: <b>Marking Changes</b>
mk: <b>Обележувам промени</b>

en: Ask to confirm changes that also affect other packages
mk: Прашај за потврда на промени кои што имаат ефект врз други пакети

en: Consider recommended packages as dependencies
mk: Сметај ги препорачаните пакети како зависности

en: Clicking on the status icon marks the most likely action
mk: Со кликнување на иконата го обележувате највообичаеното дејство

en: System upgrade:
mk: Надградба на системот:

en: Number of undo operations:
mk: Број на операции за враќање:

en: Reloading outdated package information:
mk: Повторно ги вчитувам информациите за старите пакети:

en: <b>Applying Changes</b>
mk: <b>Ги применувам промените</b>

en: Apply changes in a terminal window
mk: Примени промени во терминален прозорец

en: Ask to quit after the changes have been applied successfully
mk: Прашај за излез откатко промените ќе бидат применети

en: General
mk: Општо

en: <b>Columns</b>
mk: <b>Колони</b>

en: Move _Up
mk: Помести _горе

en: Move D_own
mk: Помести д_оле

en: <b>Fonts</b>
mk: <b>Фонтови</b>

en: Use custom application font
mk: Користи сопствен фонт за апликацијата

en: Use custom terminal font
mk: Користи сопствен фонт за терминалот

en: A_pplication Font
mk: Ф_онт на апликацијата

en: _Terminal Font
mk: _Фонт за терминал

en: Columns and Fonts
mk: Колони и фонтови

en: <b>Colors</b>
mk: <b>Бои</b>

en: Color packages by their status
mk: Обој ги пакетите споерд нивниот статус

en: Marked for installation:
mk: Обележани за инсталација:

en: Color
mk: Боја

en: Marked for removal:
mk: Обележани за отстранување:

en: Marked for complete removal:
mk: Обележани за комплетно отстранување:

en: Upgradable:
mk: Надградливи:

en: Marked for reinstallation:
mk: Обележани за повторна инсталација:

en: Marked for upgrade:
mk: Обележани за надградба:

en: Not installed:
mk: Неинсталирани:

en: Not installed (locked):
mk: Неинсталирани (заклучени):

en: Installed (locked):
mk: Инсталирани (заклучени):

en: Installed:
mk: Инсталирани:

en: New in repository:
mk: Ново во складиште:

en: Marked for downgrade:
mk: Обележани за инсталирање на пониска верзија

en: Broken:
mk: Расипани:

en: Colors
mk: Бои

en: <b>Temporary Files</b>
mk: <b>Привремени датотеки</b>

en: _Leave all downloaded packages in the cache
mk: _Остави ги сите преземени пакети во кеш

en: _Delete downloaded packages after installation
mk: _Избриши ги преземените пакети после инсталацијата

en: _Only delete packages which are no longer available
mk: _Избриши ги само пакетите кои што не се достапни повеќе

en: _Delete Cached Package Files
mk: _Избриши ги кешираните пакети

en: Delete all cache package files now.
mk: _Избриши ги кешираните пакети

en: <b>History files</b>
mk: <b>Датотеки во историја</b>

en: _Keep history
mk: _Чувај историја

en: Delete _History files older than:
mk: Избриши ги _датотеките во „Историја“ постари од:

en: days
mk: дена

en: Files
mk: Датотеки

en: <b>Proxy Server</b>
mk: <b>Proxy сервер</b>

en: Manual proxy configuration
mk: Рачна конфигурација за proxy

en: IP address or host name of the http proxy server
mk: IP адреса или име на хост на http proxy серверот

en: Port:
mk: Порта:

en: Port number of the http proxy server
mk: Број на порта за http proxy серверот

en: IP address or host name of the ftp proxy server
mk: IP адреса или име на хост на ftp proxy серверот

en: Port number of the ftp proxy server
mk: Број на порта за ftp proxy серверот

en: No proxy for:
mk: Нема proxy за:

en: FTP proxy:
mk: FTP prxy:

en: Comma separated list of hosts and domains that will not be contacted through the proxy (e.g. localhost, 192.168.1.231, .net)
mk: Хостовите и домените кои што се одделени со запирка нема да бидат контактирани преку proxy (пр. localhost, 192.168.1.231,  .net)

en: Authentication
mk: Автентикација

en: Network
mk: Мрежа

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
mk: <span size="large" weight="bold">Овие поставувања ќе имаат ефект врз јадрото на Вашиот систем. Внимателно разгледувајте ги промените.</span>

en: Always prefer the highest version
mk: Секогаш повисоката верзија

en: Always prefer the installed version
mk: Секогаш инсталираната верзија

en: Prefer versions from:
mk: Преферирај верзии од:

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
mk: <span weight="bold" size="larger">Внесете го името на CD-ROM-от</span>

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
mk: Името ќе се користи за идентификација на CD-ROM-от доколку сакате да инсталирате пакети од истиот.

en: Disc label:
mk: Име на дискот:

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
mk: <span size="large" weight="bold">Постави внатрешна опција</span>

en: Only experts should use this.
mk: Само експерти би требало да го користат ова.

en: Value:
mk: Вредност:

en: Variable:
mk: Променлива:

en: Return to the main screen
mk: Врати се на главниот екран

en: <span weight="bold" size="large">Apply the following changes?</span>
mk: <span weight="bold" size="large">Да ги применам промените?</span>

en: This is your last opportunity to look through the list of marked changes before they are applied.
mk: Ова Ви е последна шанса да ја проверите листата пред да се применат промените.

en: <b>Summary</b>
mk: <b>Накратко</b>

en: The package files will be downloaded, but not installed
mk: Пакетот ќе биде преземен но не и инсталиран

en: Vendors sign their packages to verify the origin and integrity of the packages. Disabling the verification is a security risk.
mk: Производителите додаваат потпис на своите пакети заради проверка на нивниот интегритет. Оневозможувањето на ова претставува безбедносен ризик

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Current [status]"
en: <b>Current</b>
mk: <b>Тековен</b>

en: Installed packages that are up-to-date
mk: Инсталирани пакети кои што се најнови

en: Upgradable
mk: Надградливи

en: Installed packages that are upgradable
mk: Инсталираните пакети кои што се надградливи

en: Installed packages that are upgradable to a later upstream version
mk: Инсталираните пакети се надградливи до понова верзија

en: Residual config
mk: Дупла конфигурација

en: Removed packages that have left configuration files on the system
mk: Отстранети пакети кои што оставиле конфигурациски датотеки на системот

en: Not installed packages
mk: Неинсталирани

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Marked [status]"
en: <b>Marked</b>
mk: <b>Обележан</b>

en: Not marked
mk: Необележани

en: Packages that won't be changed
mk: Пакети што нема да бидат променети

en: For installation or upgrade
mk: За инсталација или надградба

en: Packages that will be installed or upgraded
mk: Пакети кои што ќе бидат инсталирани или надградени

en: For removal
mk: За отстранување

en: Packages that will be removed
mk: Пакети кои што ќе бидат отстранети

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Other [status]"
en: <b>Other</b>
mk: <b>Друго</b>

en: Packages that are new in the repository since that last "Reload"
mk: Пакети кои што се нови во складиштето од последното "Освежување"

en: Packages that will never be upgraded
mk: Пакети што нема никогаш да бидат надградени

en: Library packages that are no longer needed (deborphan is required)
mk: Пакети за библиотеки кои што повеќе не се потребни

en: Not installable
mk: Не се инсталира

en: Packages that are not available in any repository
mk: Пакети кои што не се достапни во складиштето

en: Packages with broken dependencies
mk: Пакети со расипани зависности

en: Automatic install
mk: Автоматско инсталирање

en: Automatic removable
mk: Автоматски отстранливи

en: _Deselect All
mk: _Остави сѐ

en: _Invert All
mk: _Одбери обратно

en: Include selected sections only
mk: Вклучи ги само одбраните оддели

en: Exclude selected sections
mk: Одвои ги одбраните оддели

en: AND
mk: и

en: OR
mk: или

en: Include
mk: Вклучи

en: Exclude
mk: Одвои

en: Tags
mk: Тагови

en: URI:
mk: Адреса:

en: Distribution:
mk: Дистрибуција:

en: Section(s):
mk: Оддел(и):

en: Vendors...
mk: Производители...

en: <i>Preparing packages...</i>
mk: <i>Припремам пакети...</i>

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
mk: Затвори го овој дијалог откако ќе се применат промените

en: Details
mk: Детали

en: <span size="large" weight="bold">Which tasks should be performed by your computer?</span>
    
    These are preselected groups of packages to perform each task. If you select a task, the corresponding packages will be marked for installation.
mk: <span size="large" weight="bold">Кои задачи треба да бидат извршени од страна на Вашиот компјутер<span>
    
    Има претходно одбрани групи на пакети за извршување на секоја задача. Ако одберете задача, соодветните пакети ќе бидат одбрани за инсталација.

en: _Description
mk: _Опис

en: <b>Terminal Output:</b>
mk: <b>Резултат на терминалот:</b>

en: Close this dialog after the changes have been successfully applied
mk: Затвори го овој дијалог откако ќе се применат промените

en: Quick Introduction
mk: Брзо запознавање

en: Show this dialog at startup
mk: Покажи го дијалогот на почеток

en: The software on your system is organized in so called <i>packages</i>. The package manager enables you to install, to upgrade or to remove software packages.
mk: Софтверот на Вашиот систем е организиран во <i>пакети</i>. Менаџерот за пакети Ви дозволува да инсталирате, надградувате или пак да отстранувате софтверски пакети.

en: You should reload the package information regularly. Otherwise you could miss important security upgrades.
mk: Треба да ги освежувате информациите за пакетите често за да не пропуштите важни безбедносни надградби.

en: <b>Note:</b> Changes are not applied instantly. At first you have to mark all changes and then apply them.
mk: <b>Забелешка:</b> Промените не се применуваат веднаш. Прво мора да ги обележите и потоа да ги примените.

en: You can mark packages for installation, upgrade or removal in several ways:
mk: Можете да обележувате пакети за инсталација, надградба или отстранување на неколку начини:

en: Select the package and choose the action from the 'Package' menu.
mk: Одберете пакет и изберете дејство од менито „Пакети“.

en: Double click on the package name.
mk: Два пати кликнете врз името на пакетот.

en: Choose the action from the context menu of the package.
mk: Одберете дејство од менито врз пакетот.

en: Click on the status icon to open a menu that contains all actions.
mk: Кликнете на иконата за статус за да отворите мени кое ги содржи сите дејства.

en: <span weight="bold" size="larger">Could not mark all packages for installation or upgrade</span>
    
    The following packages have unresolvable dependencies. Make sure that all required repositories are added and enabled in the preferences.
mk: <span weight="bold" size="larger">Не можам да ги обележам сите пакети за надградба</span>
    
    Следниве пакети имаат нерешливи зависности.Осигурајте се дека се додадени сите складишта и дека истите се вклучени во преференците.

en: Complete changelog of the latest version:
mk: Комплетна датотека со промени од последната верзија:

en: <big><b>Could not download all repository indexes</b></big>
    
    The repository may no longer be available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and ensure the repository address in the preferences is correct.
mk: <big><b>Не успеав да ги преземам сите индекси за складиштата</b></big>
    
    Складиштето може да не е достапно повеќе или пак да не може да се контактира поради мрежни проблеми. Доколку е достапна, ќе биде користена старата верзија на index датотеката. Во спротивно складиштето ќе биде игнорирано. Проверете ја Вашата мрежна врска и осигурајте се дека адресата за складиштето во преференците е точна.

en: Icon Legend
mk: Легенда на икони

en: <b>The following icons are used to indicate the current status of a package:</b>
mk: <b>Следниве икони се користат за покажување на тековниот статус на пакет:</b>

en: <big><b>Could not download all necessary package files</b></big>
    
    The version of the package that you want to install might be no longer available in the repository, or there may be problems with the source of the package. Reload the package list and check the source of the package (e.g. CD or network connection).
mk: <big><b>Не можам да ги преземам сите потребни пакети</b></big>
    
    Верзијата на пакетот што сакате да ја инсталирате може повеќе да не е достапна во складиштето или пак да има проблеми со изворниот код на пакетот. Освежете ги информациите за пакетите и проверете го изворниот код на пакетот.

en: <span weight="bold" size="larger">Your package information is out of date</span>
    
    Your package information is older than 48 hours. There could be important security updates available. It is recommended to reload the package information regularly.
mk: <span weight="bold" size="larger">Информациите за Вашите пакети се застарени</span>
    
    Информациите за Вашите пакети се постари од 48 часа. Можно е да постојат важни безбедноси надградби. Препорачливо е да ги освежувате податоците за пакетите почесто.

en: Remember the answer
mk: Запамти го одговорот

en: History
mk: Историја

en: History of installed, upgraded and removed software packages.
mk: Историја на инсталирани, надградени и отстранети софтверски пакети.

en: <b><big>Quit and discard marked changes?</big></b>
    
    There are still marked changes that have not yet been applied. They will get lost if you choose to quit 'Synaptic'.
mk: <b><big>Излези и заборави ги промените?</big></b>
    
    Сеуште има обележани промени кои што не се применети. Истите ќе бидат изгубени доколку го затворите „Synaptic“.

en: _Keep
mk: _Чувај

en: _Replace
mk: _Замени

en: Difference between the files
mk: Разлика помеѓу датотеките

en: _Force Version
mk: _Наметни верзија

en: Force version:
mk: Наметни верзија:

en: <b><big>Mark upgrades in a smart way?</big></b>
    
    The default upgrade method skips upgrades that would introduce conflicts or require installation of additional packages.
    
    The smart upgrade (dist-upgrade) attempts to resolve conflicts and to fulfil all dependencies of upgrades in a smart way.
    
    <b>Note:</b> The upgrades will be marked only. You still have to apply them afterwards.
mk: <b><big>Да ги обележам надградбите паметно?</big></b>
    
    Стандардниот метод за надградба ги прескокнува надградбите кои што би можеле да предизвикаат конфликт или пак кои што имаат потреба од додатни пакети.
    
    Методот за паметна надградба (dist-upgrade) се обидува да ги разреши сите конфликти и да ги инсталира сите потребни пакети на паметен начин.
    
    <b>Забелешка:</b> Надградбите ќе бидат само обележани. Морате да ги примените потоа.

en: Remember my answer for future upgrades
mk: Запамти го одговорот

en: This behavior can be changed in the preferences later.
mk: Однесувањето може да се промени во преференците подоцна.

en: Label:
mk: Натпис:

en: _Add Repository
mk: _Додај складиште

en: Synaptic Package Manager
mk: Менаџер за пакети - Синаптик

en: Package Manager
mk: Менаџер за пакети

en: Install, remove and upgrade software packages
mk: Инсталирајте, отстранете или надградете софтверски пакети

en: Includes
mk: Вклучени

en: Excludes
mk: Одвоени

en: Package name
mk: Име на пакет

en: Version number
mk: Број на верзија

note: provides and name
en: Conflicting packages
mk: Пакети со конфликт

note: conflicts
en: Replaced packages
mk: Заменети пакети

note: replaces/obsoletes
en: Recommendations
mk: Препораки

note: /recommends
en: Suggestions
mk: Предлози

note: suggests
en: Dependent packages
mk: Зависни пакети

en: Please insert a disc in the drive.
mk: Внесете диск во уредот.

en: Package is supported
mk: Пакетот е поддржан

en: <i>Running...</i>
mk: <i>Извршувам...</i>

en: <i>Finished</i>
mk: <i>Завршив</i>

en: <i>Can't close while running</i>
mk: <i>Не може да се затвори додека работи</i>
