synaptic - en to ml translation catalogue (34 entries)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "admin"
en: System Administration
ml: സിസ്റ്റം അഡ്മിനിസ്ട്രേഷന്‍

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "base"
en: Base System
ml: അടിസ്ഥാന്പരമായ സിസ്റ്റം

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "comm"
en: Communication
ml: ആശയവിനിമയം

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "database"
en: Databases
ml: ഡേറ്റാബെയിസുകള്‍

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "devel"
en: Development
ml: പുരോഗമനം

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "doc"
en: Documentation
ml: വിവരണക്കുറിപ്പു്

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "debug"
en: Debug
ml: പിഴവു് തിരുത്തുക

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "editors"
en: Editors
ml: എഴുത്തിടങ്ങള്‍

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "electronics"
en: Electronics
ml: ഇലക്ട്രോണിക്സ്

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "embedded"
en: Embedded Devices
ml: എംബഡ്ഡെഡ്  ഉപകരണങ്ങള്

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "fonts"
en: Fonts
ml: ലിപികള്‍

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "games"
en: Games and Amusement
ml: കളികളും വിനോദവും

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnome"
en: GNOME Desktop Environment
ml: ഗ്നോം ഡെസ്ക്ടോപ്പ് അന്തരീക്ഷം

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "graphics"
en: Graphics
ml: ഗ്രാഫിക്സ്

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnustep"
en: Gnustep Desktop Environment
ml: "gnustep" എന്ന ഡേബിയന്‍ പാക്കെഗിന്റെ അപരനാമം

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "hamradio"
en: Amateur Radio
ml: അമെച്യുര്‍ റേഡിയൊ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "httpd"
en: Web servers
ml: വെബ്ബ് സെര്‍വറുകള്‍

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "KDE"
en: KDE Desktop Environment
ml: കെഡിഇ ഡെസ്ക്ടോപ് അന്തരീക്ഷം

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libdevel"
en: Libraries - Development
ml: വികസന -ലൈബ്രറികള്

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libs"
en: Libraries
ml: ലൈബ്രറികള്‍

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "mail"
en: Email
ml: ഈ-മെയ്ല്‍

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "math"
en: Mathematics
ml: ഗണിതശാസ്ത്രം

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "misc"
en: Miscellaneous - Text Based
ml: മറ്റുളവ-എഴുത്തിനെ അടിസ്ഥാനമാക്കി

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "net"
en: Networking
ml: നെറ്റ്‌വര്‍ക്കിങ്ങ്

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "news"
en: Newsgroup
ml: വാര്‍‌ത്താ വിഭാഗം

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "oldlibs"
en: Libraries - Old
ml: പഴയ  ലൈബ്രറികള്‍

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "perl"
en: Perl Programming Language
ml: പേള്‍ പ്രോഗ്രാമിങ്ങ് ഭാഷ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "python"
en: Python Programming Language
ml: പൈത്തണ്‍ പ്രോഗ്രാമിങ്ങ് ഭാഷ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "science"
en: Science
ml: ശാസ്ത്രം

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "shells"
en: Shells
ml: ഷെല്ലുകള്‍

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "sound"
en: Multimedia
ml: മള്‍ട്ടീമീഡിയ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "utils"
en: Utilities
ml: ഉപകരണങ്ങള്‍

note: TRANSLATORS: The section of the package is not known
en: Unknown
ml: അപരിചിതം

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non free"
en: non free
ml: സൗജന്യം അല്ലാത്തത്
