synaptic - en to th translation catalogue (684 entries)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "admin"
en: System Administration
th: การดูแลระบบ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "base"
en: Base System
th: ระบบพื้นฐาน

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "cli-mono"
en: Mono/CLI Infrastructure
th: โครงสร้างพื้นฐานของ Mono/CLI

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "comm"
en: Communication
th: การสื่อสาร

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "database"
en: Databases
th: ฐานข้อมูล

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "devel"
en: Development
th: พัฒนาโปรแกรม

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "doc"
en: Documentation
th: เอกสาร

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "debug"
en: Debug
th: ดีบั๊ก

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "editors"
en: Editors
th: เครื่องมือแก้ไข

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "electronics"
en: Electronics
th: อิเล็กทรอนิกส์

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "embedded"
en: Embedded Devices
th: อุปกรณ์ฝังตัว

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "fonts"
en: Fonts
th: แบบอักษร

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "games"
en: Games and Amusement
th: เกมและความบันเทิง

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnome"
en: GNOME Desktop Environment
th: สภาพแวดล้อมเดสก์ท็อป GNOME

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "graphics"
en: Graphics
th: กราฟิกส์

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnu-r"
en: GNU R statistical system
th: ระบบประมวลสถิติ GNU R

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnustep"
en: Gnustep Desktop Environment
th: สภาพแวดล้อมเดสก์ท็อป Gnustep

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "hamradio"
en: Amateur Radio
th: วิทยุสมัครเล่น

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "haskell"
en: Haskell Programming Language
th: ภาษาโปรแกรม Haskell

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "httpd"
en: Web servers
th: เซิร์ฟเวอร์เว็บ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "interpreters"
en: Interpreted Computer Languages
th: ภาษาคอมพิวเตอร์แบบสคริปต์

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "java"
en: Java Programming Language
th: ภาษาโปรแกรม Java

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "KDE"
en: KDE Desktop Environment
th: สภาพแวดล้อมเดสก์ท็อป KDE

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "kernel"
en: Kernel and modules
th: เคอร์เนลและมอดูล

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libdevel"
en: Libraries - Development
th: ไลบรารี - สำหรับนักพัฒนา

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libs"
en: Libraries
th: ไลบรารี

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "lisp"
en: Lisp Programming Language
th: ภาษาโปรแกรม Lisp

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "localization"
en: Localization
th: การรองรับภาษาท้องถิ่น

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "mail"
en: Email
th: อีเมล

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "math"
en: Mathematics
th: คณิตศาสตร์

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "misc"
en: Miscellaneous - Text Based
th: จิปาถะ - โหมดข้อความ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "net"
en: Networking
th: เครือข่าย

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "news"
en: Newsgroup
th: กลุ่มข่าว

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ocaml"
en: OCaml Programming Language
th: ภาษาโปรแกรม OCaml

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "oldlibs"
en: Libraries - Old
th: ไลบรารี - เก่า

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "otherosfs"
en: Cross Platform
th: ข้ามแพล็ตฟอร์ม

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "perl"
en: Perl Programming Language
th: ภาษาโปรแกรม Perl

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "php"
en: PHP Programming Language
th: ภาษาโปรแกรม PHP

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "python"
en: Python Programming Language
th: ภาษาโปรแกรม Python

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ruby"
en: Ruby Programming Language
th: ภาษาโปรแกรม Ruby

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "science"
en: Science
th: วิทยาศาสตร์

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "shells"
en: Shells
th: เชลล์

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "sound"
en: Multimedia
th: สื่อผสม

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "task"
en: Tasks
th: งาน

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "tex"
en: TeX Authoring
th: การสร้างเอกสาร TeX

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "text"
en: Word Processing
th: ประมวลคำ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "utils"
en: Utilities
th: อรรถประโยชน์

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "vcs"
en: Version Control Systems
th: ระบบควบคุมรุ่น

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "video"
en: Video software
th: ซอฟต์แวร์เกี่ยวกับวีดิทัศน์

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "web"
en: World Wide Web
th: เวิลด์ไวด์เว็บ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "x11"
en: Miscellaneous  - Graphical
th: จิปาถะ - โหมดกราฟิก

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "xfce"
en: Xfce Desktop Environment
th: สภาพแวดล้อมเดสก์ท็อป Xfce

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "zope"
en: Zope/Plone Environment
th: สภาพแวดล้อม Zope/Plone

note: TRANSLATORS: The section of the package is not known
en: Unknown
th: ไม่มีข้อมูล

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "alien"
en: Converted From RPM by Alien
th: แปลงจาก RPM ด้วย Alien

note: TRANSLATORS: Ubuntu translations section
en: Internationalization and localization
th: การสนับสนุนนานาภาษาและคำแปล

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non-US" Export to the outside of the USA is not allowed or restricted
en: Restricted On Export
th: จำกัดการส่งออกนอกสหรัฐ

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non free"
en: non free
th: ไม่เสรี

en: Stat failed for %s
th: Stat ไม่สำเร็จสำหรับ %s

en: Unable to create a tmp file
th: ไม่สามารถสร้างแฟ้มชั่วคราว

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
th: gzip ล้มเหลว บางทีดิสก์อาจเต็ม

en: Failed to reopen fd
th: เปิด fd ซ้ำไม่สำเร็จ

en: Failed to rename
th: เปลี่ยนชื่อไม่สำเร็จ

en: No valid records were found.
th: ไม่พบระเบียนที่ใช้การได้

en: Cannot find filename or size tag
th: ไม่พบแท็กชื่อแฟ้มหรือขนาด

en: Error parsing file record
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแจงระเบียนของแฟ้ม

en: Failed to open %s.new
th: ไม่สามารถเปิด %s.new

en: Failed to rename %s.new to %s
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อ %s.new ไปเป็น %s

en: Internal error
th: ข้อผิดพลาดภายใน

en: Preparing...
th: กำลังเตรียม...

en: Unable to read the cdrom database %s
th: ไม่สามารถอ่านฐานข้อมูลซีดีรอม %s

en: Unmounting CD-ROM...
th: กำลังเลิกเมานท์ซีดีรอม...

en: Waiting for disc...
th: กำลังรอแผ่น...

en: Insert a disc in the drive.
th: ใส่แผ่นดิสก์ในไดรว์

note: Mount the new CDROM
en: Mounting CD-ROM...
th: กำลังเมานท์ซีดีรอม...

en: Failed to mount the cdrom.
th: เมานท์ซีดีรอมไม่สำเร็จ

en: Identifying disc...
th: กำลังตรวจสอบชื่อแผ่น...

en: Couldn't identify disc.
th: ไม่สามารถตรวจสอบชื่อแผ่น

en: Scanning disc...
th: กำลังสำรวจข้อมูลในแผ่น...

en: Cleaning package lists...
th: กำลังล้างรายชื่อแพกเกจ...

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
th: ไม่พบแฟ้มแพกเกจใดๆ แผ่นนี้อาจไม่ใช่แผ่นที่ใช้ APT ได้

en: Disc not successfully scanned.
th: แผ่นไม่ผ่านการสำรวจข้อมูล

en: Empty disc name.
th: ชื่อดิสก์ว่างเปล่า

en: Registering disc...
th: กำลังลงทะเบียนแผ่น...

en: Copying package lists...
th: กำลังคัดลอกรายชื่อแพกเกจ...

en: Writing sources list...
th: กำลังเขียนรายชื่อแหล่งแพกเกจ...

en: Done!
th: เสร็จแล้ว!

en: Failed to stat %s%s
th: ไม่สามารถ stat %s%s

en: Unable to change to %s
th: ไม่สามารถเปลี่ยนไดเรกทอรีไปยัง %s

en: Unable to read %s
th: ไม่สามารถอ่าน %s

en: ERROR: couldn't open %s for writing
th: ผิดพลาด: ไม่สามารถเปิด %s เพื่อเขียน

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
th: ผิดพลาด: ไม่สามารถอ่านข้อมูลรหัสผ่านสำหรับผู้ดูแลระบบ

en: ERROR: could not create configuration directory %s
th: ผิดพลาด: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรีค่าตั้ง %s

en: ERROR: could not create state directory %s
th: ผิดพลาด: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรีสถานะ %s

en: ERROR: could not create tmp directory %s
th: ผิดพลาด: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรีชั่วคราว %s

en: ERROR: could not create log directory %s
th: ผิดพลาด: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรีบันทึกปฏิบัติการ %s

en: couldn't open %s for writing
th: ไม่สามารถเปิด %s เพื่อเขียน

en: 
    Successfully applied all changes. You can close the window now.
th: 
    ทำทุกอย่างเสร็จเรียบร้อยแล้ว คุณสามารถปิดหน้าต่างได้

en: 
    Not all changes and updates succeeded. For further details of the failure, please expand the 'Details' panel below.
th: 
    กระทำสิ่งที่เลือกสำเร็จไม่ครบทุกรายการ ดูรายละเอียดของข้อผิดพลาดได้โดยขยายช่อง 'รายละเอียด' ด้านล่างนี้

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
th: 
    ติดตั้งแพกเกจทั้งหมดจากแหล่งปัจจุบันเรียบร้อยแล้ว คุณสามารถปิดหน้าต่างนี้เพื่อติดตั้งจากแหล่งถัดไปต่อได้

en: The list of installed files is only available for installed packages
th: จะแสดงรายการแฟ้มที่ติดตั้งเฉพาะสำหรับแพกเกจที่ติดตั้งแล้วเท่านั้น

en: or dependency
th: หนึ่งในตัวเลือก

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
th: 
    ไม่มีแพกเกจ %s ให้ใช้ติดตั้ง แต่ปรากฏชื่อในฐานข้อมูล
    อาการนี้มักจะเกิดจากการอ้างถึงแพกเกจในรายการแพกเกจที่ต้องใช้ แต่ไม่มีการอัปโหลดตัวแพกเกจที่แหล่ง หรือแพกเกจตกรุ่นไปแล้ว หรือไม่มีอยู่ในแหล่งที่กำหนดใน sources.list

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en: 	%s %s but %s is to be installed
th: 	%s %s แต่รุ่นที่จะติดตั้งคือ %s

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en:  %s: %s %s but %s is to be installed
th:  %s: %s %s แต่รุ่นที่จะติดตั้งคือ %s

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but it is not installable"
en: 	%s %s but it is not installable
th: 	%s %s แต่ไม่สามารถติดตั้งได้

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is a virtual package"
en: 	%s but it is a virtual package
th: 	%s แต่แพกเกจนี้เป็นแพกเกจเสมือน

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is a virtual package"
en: %s: %s but it is a virtual package
th: %s: %s แต่แพกเกจนี้เป็นแพกเกจเสมือน

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is not going to be installed"
en: 	%s but it is not going to be installed
th: 	%s แต่แพกเกจนี้จะไม่ถูกติดตั้ง

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is not going to be installed"
en: %s: %s but it is not going to be installed
th: %s: %s แต่แพกเกจนี้จะไม่ถูกติดตั้ง

en:  or
th:  หรือ

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
th: ระเบียนผิดรูปแบบในแฟ้มค่าปรับแต่ง: ไม่มีข้อมูลส่วนหัว 'Package'

en: Depends
th: ต้องใช้

en: PreDepends
th: ต้องใช้ขณะติดตั้ง

en: Suggests
th: แนะนำ

en: Recommends
th: ควรใช้ร่วมกับ

en: Conflicts
th: ขัดแย้งกับ

en: Replaces
th: แทนที่

en: Obsoletes
th: ใช้แทน

en: Breaks
th: ทำให้พัง

en: Enhances
th: ต่อเติม

note: make sure this is always the last member
en: Dependency of
th: ต้องใช้โดย

en: Marked for installation
th: ถูกเลือกให้ติดตั้ง

en: Marked for re-installation
th: ถูกเลือกให้ติดตั้งซ้ำ

en: Marked for upgrade
th: ถูกเลือกให้ปรับรุ่นขึ้น

en: Marked for downgrade
th: ถูกเลือกให้ปรับรุ่นลง

en: Marked for removal
th: ถูกเลือกให้ถอดถอน

en: Marked for complete removal
th: ถูกเลือกให้ถอดถอนอย่างสมบูรณ์

en: Not installed
th: ไม่ได้ติดตั้ง

en: Not installed (locked)
th: ไม่ได้ติดตั้ง (ถูกล็อค)

en: Installed
th: ติดตั้งอยู่

en: Installed (upgradable)
th: ติดตั้งอยู่ (ปรับรุ่นได้)

en: Installed (locked to the current version)
th: ติดตั้งอยู่ (ถูกล็อคให้ใช้รุ่นปัจจุบัน)

en: Broken
th: มีปัญหา

en: Not installed (new in repository)
th: ไม่ได้ติดตั้ง (แพกเกจใหม่ในแหล่ง)

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
th: ไม่สามารถอ่านรายการแหล่งแพกเกจได้
    กรุณาแก้ปัญหานี้ที่กล่องโต้ตอบแหล่งแพกเกจ

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
th: ไม่สามารถแจงหรือเปิดรายชื่อแพกเกจหรือสถานะแพกเกจได้

en: Internal Error, non-zero counts
th: ข้อผิดพลาดภายใน: ตัวนับไม่เป็นศูนย์

en: Name
th: ชื่อ

en: Description
th: คำบรรยาย

en: Maintainer
th: ผู้ดูแล

en: Version
th: รุ่น

en: Provides
th: จัดเตรียม

en: ReverseDepends
th: สิ่งที่ขึ้นต่อแพกเกจนี้

note: Reverse Depends
en: Origin
th: แหล่งที่มา

note: Origin (e.g. security.debian.org)
en: Component
th: องค์ประกอบ

en: Status
th: สถานะ

note: g_object_set(G_OBJECT(renderer), "editable", TRUE, NULL);
en: Pattern
th: แพตเทิร์น

en: Section
th: หมวด

en: Priority
th: ความสำคัญ

en: ReducedView
th: มุมมองแบบย่อ

en: File
th: แฟ้ม

en: Bad regular expression '%s' in ReducedView file.
th: นิพจน์เรกิวลาร์ '%s' ผิดรูปแบบในแฟ้มมุมมองแบบย่อ

en: Internal error opening cache (%d). Please report.
th: เกิดข้อผิดพลาดภายในขณะเปิดแคช (%d) กรุณารายงานบั๊ก

en: Unable to correct dependencies
th: ไม่สามารถแก้ปัญหาความขึ้นต่อกันระหว่างแพกเกจได้

en: Unable to mark upgrades
    Check your system for errors.
th: ไม่สามารถเลือกแพกเกจที่จะปรับรุ่นได้
    กรุณาตรวจสอบระบบของคุณเพื่อหาข้อผิดพลาด

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff. Please report.
th: เกิดข้อผิดพลาดภายใน AllUpgrade ทำความเสียหาย กรุณารายงานบั๊ก

en: dist upgrade Failed
th: dist upgrade ไม่สำเร็จ

en: Unable to lock the list directory
th: ไม่สามารถล็อคไดเรกทอรีรายชื่อแพกเกจ

en: Release files for some repositories could not be retrieved or authenticated. Such repositories are being ignored.
th: ไม่สามารถดึงหรือยืนยันต้นตอของแฟ้ม Release ของแหล่งแพกเกจบางแหล่งได้ จะข้ามแหล่งดังกล่าวไป

en: Ignoring invalid record(s) in sources.list file!
th: จะข้ามบรรทัดที่ผิดพลาดในแฟ้ม sources.list!

note: TRANSLATORS: Error message after a failed download. The first %s is the URL and the second one is a detailed error message that is provided by apt
en: Failed to fetch %s
      %s
th: ไม่สามารถเรียก %s
      %s

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
th: ไม่สามารถดึงแพกเกจบางแพกเกจจากเซิร์ฟเวอร์ได้

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
th: คุณต้องการจะดำเนินการต่อไป โดยข้ามแพกเกจเหล่านี้ไปหรือไม่?

en: Unable to correct missing packages
th: ไม่สามารถแก้ปัญหาแพกเกจที่ขาดหายได้

note: _logEntry += _("\n<b>Removed the following ESSENTIAL packages:</b>\n");
en: 
    Removed the following ESSENTIAL packages:
th: 
    ลบแพกเกจ *จำเป็น* ต่อไปนี้แล้ว:

note: _logEntry += _("\n<b>Downgraded the following packages:</b>\n");
en: 
    Downgraded the following packages:
th: 
    ปรับรุ่นแแพกเกจต่อไปนี้ลงแล้ว:

note: _logEntry += _("\n<b>Completely removed the following packages:</b>\n");
en: 
    Completely removed the following packages:
th: 
    ลบแพกเกจต่อไปนี้แล้วอย่างสมบูรณ์:

note: _logEntry += _("\n<b>Removed the following packages:</b>\n");
en: 
    Removed the following packages:
th: 
    ลบแพกเกจต่อไปนี้แล้ว:

note: _logEntry += _("\n<b>Upgraded the following packages:</b>\n");
en: 
    Upgraded the following packages:
th: 
    ปรับรุ่นแแพกเกจต่อไปนี้ขึ้นแล้ว:

note: _logEntry += _("\n<b>Installed the following packages:</b>\n");
en: 
    Installed the following packages:
th: 
    ติดตั้งแพกเกจต่อไปนี้แล้ว:

note: _logEntry += _("\n<b>Reinstalled the following packages:</b>\n");
en: 
    Reinstalled the following packages:
th: 
    ติดตั้งแพกเกจต่อไปนี้ซ้ำแล้ว:

en: Unable to lock the download directory
th: ไม่สามารถล็อคไดเรกทอรีดาวน์โหลด

en: Line %u too long in markings file.
th: บรรทัด %u ในแฟ้มรายการการเลือกยาวเกินไป

en: Malformed line %u in markings file
th: บรรทัด %u ในแฟ้มรายการการเลือกผิดรูปแบบ

en: Setting markings...
th: กำลังกำหนดสิ่งที่เลือก...

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
th: bzip2 ทำงานไม่สำเร็จ บางทีดิสก์อาจจะเต็ม

en: Sections
th: หมวด

en: Alphabetic
th: ตามตัวอักษร

en: Search History
th: ประวัติการค้น

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Installed (unsupported)
th: ติดตั้งอยู่ (ไม่มีการสนับสนุน)

en: Not installed (unsupported)
th: ไม่ได้ติดตั้ง (ไม่มีการสนับสนุน)

en: Installed (auto removable)
th: ติดตั้งอยู่ (ถอดถอนอัตโนมัติได้)

en: Installed (manual)
th: ติดตั้งอยู่ (โดยผู้ใช้)

en: Broken dependencies
th: แพกเกจที่ต้องใช้แต่มีปัญหา

en: New in repository
th: แพกเกจใหม่ในแหล่ง

en: Pinned
th: ถูกตรึงไว้ที่รุ่นเดิม

en: Installed (local or obsolete)
th: ติดตั้งอยู่ (ผู้ใช้สร้างเองหรือตกรุ่นแล้ว)

en: Not installed (residual config)
th: ไม่ได้ติดตั้ง (residual config)

note: setup search progress (0 done, _all.size() in total, 1 subtask)
en: Searching
th: กำลังค้นหา

en: Search Filter
th: ตัวกรองการค้นหา

en: Reduced View
th: มุมมองแบบย่อ

en: Marked Changes
th: การเปลี่ยนแปลงที่เลือกไว้

note: TRANSLATORS: This is a filter that will give you all packages with debconf support (that can be reconfigured with debconf)
en: Package with Debconf
th: แพกเกจที่มี Debconf

en: Upgradable (upstream)
th: มีรุ่นใหม่ (จากต้นน้ำ)

en: Missing Recommends
th: ขาดแพกเกจที่ควรใช้ร่วมกัน

en: Local
th: สร้างเอง

en: Can't read %s
th: ไม่สามารถอ่าน %s

en: Syntax error in line %s
th: รูปแบบผิดพลาดที่บรรทัด %s

en: Vendor block %s is invalid
th: บล็อคผู้ผลิต %s ใช้การไม่ได้

en: Usage: synaptic [options]
th: วิธีใช้: synaptic [ตัวเลือก]

en: -h   This help text
th: -h   ข้อความช่วยเหลือนี้

en: -r   Open in the repository screen
th: -r   เปิดไปที่หน้าแหล่งแพกเกจ

en: -f=? Give an alternative filter file
th: -f=? ระบุแฟ้มตัวกรองอื่น

en: -t   Give an alternative main window title (e.g. hostname with `uname -n`)
th: -t   ระบุชื่อหน้าต่างอื่น (เช่น ชื่อเครื่อง โดยใช้ `uname -n`)

en: -i=? Start with the initial Filter with given name
th: -i=? เปิดโดยใช้ตัวกรองเริ่มต้นตามชื่อที่ระบุ

en: --upgrade-mode  Call Upgrade and display changes
th: --upgrade-mode  เรียกโดยเลือกการปรับรุ่นไว้และแสดงการเปลี่ยนแปลง

en: --dist-upgrade-mode  Call DistUpgrade and display changes
th: --dist-upgrade-mode  เรียกโดยเลือกการปรับรุ่นแบบฉลาดไว้และแสดงการเปลี่ยนแปลง

en: --update-at-startup  Call "Reload" on startup
th: --update-at-startup  เรียก "เรียกใหม่" เมื่อเริ่มโปรแกรม

en: --non-interactive Never prompt for user input
th: --non-interactive ไม่ต้องถามคำถามใดๆ กับผู้ใช้

en: --task-window Open with task window
th: --task-window เปิดไปที่หน้าติดตั้งตามลักษณะงาน

en: --add-cdrom Add a cdrom at startup (needs path for cdrom)
th: --add-cdrom เพิ่มแหล่งในซีดีรอมเมื่อเริ่มโปรแกรม (ต้องระบุพาธสำหรับซีดีรอม)

en: --ask-cdrom Ask for adding a cdrom and exit
th: --ask-cdrom ถามหาซีดีรอมเพื่อเพิ่มแหล่งแล้วออกจากโปรแกรม

en: --test-me-harder  Run test in a loop
th: --test-me-harder  ทำการทดสอบในลูป

en: Another synaptic is running
th: มี synaptic หน้าต่างอื่นทำงานอยู่

en: There is another synaptic running in interactive mode. Please close it first.
th: มีหน้าต่าง synaptic อื่นทำงานอยู่ในโหมดโต้ตอบ กรุณาปิดหน้าต่างนั้นก่อน

en: There is another synaptic running in non-interactive mode. Please wait for it to finish first.
th: มีหน้าต่าง synaptic อื่นทำงานอยู่ในโหมดไม่โต้ตอบ กรุณารอให้ทำงานเสร็จเสียก่อน

en: Unable to get exclusive lock
th: ไม่สามารถล็อคระบบติดตั้งได้

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) is already running. Please close that application first.
th: อาการนี้มักเกิดจากมีโปรแกรมจัดการแพกเกจอื่น (เช่น apt-get หรือ aptitude) ทำงานอยู่ กรุณาปิดโปรแกรมเหล่านั้นก่อน

en: Synaptic Package Manager
th: เครื่องมือจัดการแพกเกจ Synaptic

en: Scanning CD-ROM
th: กำลังสำรวจข้อมูลซีดีรอม

en: Invalid disc name!
th: ชื่อแผ่นไม่ถูกต้อง!

en: Disc Label
th: ชื่อแผ่น

en: Credits
th: เครดิต

note: skipTaskbar(true);
en: About Synaptic
th: เกี่ยวกับ Synaptic

en: Downloading Changelog
th: กำลังดาวน์โหลดบันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: The changelog contains information about the changes and closed bugs in each version of the package.
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงจะให้ข้อมูลเกี่ยวกับการเปลี่ยนแปลงต่างๆ และบั๊กที่ถูกปิดในแต่ละรุ่นของแพกเกจ

note: TRANSLATORS: Title of the changelog dialog - %s is the name of the package
en: %s Changelog
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงของ %s

en: Package changes
th: การเปลี่ยนแปลงของแพกเกจ

en: Warning
th: คำเตือน

en: You are about to install software that <b>can't be authenticated</b>! Doing this could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
th: คุณกำลังติดตั้งซอฟต์แวร์ที่ <b>ไม่สามารถยืนยันต้นตอได้</b> การติดตั้งดังกล่าวอาจเปิดโอกาสให้ผู้ไม่หวังดีเข้ามาทำลายหรือควบคุมระบบของคุณได้

en: NOT AUTHENTICATED
th: ไม่ยืนยันต้นตอ

note: removed
en: To be removed
th: กำลังจะถูกถอดถอน

en: To be downgraded
th: กำลังจะถูกปรับรุ่นลง

en: To be installed
th: กำลังจะติดตั้ง

en: To be upgraded
th: กำลังจะถูกปรับรุ่นขึ้น

en: To be re-installed
th: กำลังจะติดตั้งซ้ำ

en: To be kept
th: กำลังจะถูกคงรุ่นไว้

en: Replace configuration file
    '%s'?
th: แทนที่แฟ้มค่าตั้ง
    '%s' หรือไม่?

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version say 'Keep'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
th: แฟ้มค่าตั้ง %s มีการเปลี่ยนแปลง (โดยคุณหรือโดยสคริปต์) โดยมีแฟ้มรุ่นใหม่มากับแพกเกจนี้ ถ้าคุณต้องการคงเนื้อหาของรุ่นที่ใช้อยู่ไว้ ก็ขอให้ตอบว่า 'ใช้เนื้อหาเดิม' คุณต้องการจะใช้ฉบับใหม่จากผู้ดูแลแพกเกจแทนแฟ้มปัจจุบันหรือไม่?

en: Applying Changes
th: กำลังกระทำสิ่งที่เลือก

en: Ctrl-c pressed
th: Ctrl-c ถูกกด

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
th: การกดนี้จะยกเลิกการทำงานของโปรแกรม และอาจทำให้ระบบของคุณอยู่ในสภาพใช้การไม่ได้ คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะหยุด?

note: error from dpkg, needs to be parsed different
en: Error in package %s
th: เกิดปัญหาในแพกเกจ %s

note: running dpkg --configure -a
en: Trying to recover from package failure
th: กำลังพยายามฟื้นคืนจากปัญหาการติดตั้งแพกเกจ

en: Error failed to fork pty
th: เกิดข้อผิดพลาด: ไม่สามารถ fork pty ได้

en: A package failed to install.  Trying to recover:
th: มีแพกเกจที่ติดตั้งไม่สำเร็จ กำลังพยายามจะฟื้นต่อ:

en: Changes applied
th: กระทำสิ่งที่เลือกเสร็จแล้ว

en: The marked changes are now being applied. This can take some time. Please wait.
th: กำลังกระทำสิ่งที่เลือก อาจใช้เวลาสักหน่อย กรุณาคอยสักครู่

en: Installing and removing software
th: กำลังติดตั้งและถอดถอนซอฟต์แวร์

en: Removing software
th: กำลังถอดถอนซอฟต์แวร์

en: Installing software
th: กำลังติดตั้งซอฟต์แวร์

en: Description and Name
th: ชื่อและคำบรรยาย

en: Dependencies
th: แพกเกจที่ต้องใช้

note: depends, predepends etc
en: Provided packages
th: แพกเกจที่เตรียมให้

en: Supported
th: สนับสนุน

en: Package Name
th: ชื่อแพกเกจ

en: Installed Version
th: รุ่นที่ติดตั้งอยู่

en: Latest Version
th: รุ่นล่าสุด

en: Size
th: ขนาด

en: Download Size
th: ขนาดดาวน์โหลด

en: Keep Configuration
th: คงแฟ้มค่าตั้งไว้

en: Completely
th: อย่างสมบูรณ์

en: Always Ask
th: ถามทุกครั้ง

en: Ignore
th: ไม่ทำ

en: Automatically
th: อัตโนมัติ

en: Default Upgrade
th: ปรับรุ่นแบบปกติ

en: Smart Upgrade
th: ปรับรุ่นแบบฉลาด

en: An error occurred while saving configurations.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกค่าตั้ง

en: Choose font
th: เลือกแบบอักษร

en: Color selection
th: การเลือกสี

en: Prefer package versions from the selected distribution when upgrading packages. If you manually force a version from a different distribution, the package version will follow that distribution until it enters the default distribution.
th: เลือกใช้แพกเกจรุ่นที่อยู่ในชุดจัดแจกที่เลือกเมื่อปรับรุ่นแพกเกจ ถ้าคุณบังคับใช้รุ่นจากชุดจัดแจกอื่น รุ่นของแพกเกจนั้นจะปรับตามชุดจัดแจกนั้นไปเรื่อยๆ จนกว่าแพกเกจนั้นจะเคลื่อนเข้าสู่ชุดจัดแจกปริยายที่เลือก

en: Never upgrade to a new version automatically. Be _very_ careful with this option as you will not get security updates automatically! If you manually force a version the package version will follow the chosen distribution.
th: ไม่ต้องปรับรุ่นเป็นรุ่นใหม่โดยอัตโนมัติ ขอให้ *ระวัง* กับการเลือกตัวเลือกนี้ เพราะคุณจะไม่ได้รับการปรับรุ่นอัตโนมัติที่แก้ปัญหาระบบรักษาความปลอดภัย! ถ้าคุณได้บังคับรุ่นที่ใช้ รุ่นของแพกเกจก็จะปรับไปตามรุ่นจัดแจกที่เลือกนั้น

en: Let synaptic pick the best version for you. If unsure use this option.
th: ให้ Synaptic เลือกรุ่นที่เหมาะสมให้ ถ้าคุณไม่แน่ใจ ให้ใช้ตัวเลือกนี้

en: Visible
th: แสดง

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Package
th: แพกเกจ

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
th: กรุณาใส่แผ่นชื่อ:
    %s
    ลงในไดรว์ %s

en: Download rate: %s/s - %s remaining
th: อัตราการดาวน์โหลด: %s/s - เหลืออีก %s

en: Downloading file %li of %li
th: กำลังดาวน์โหลดแฟ้ม %li จาก %li

en: Queued
th: อยู่ในคิว

en: Done
th: เสร็จ

en: Hit
th: เจอ

en: Failed
th: ล้มเหลว

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Field
th: เขตข้อมูล

en: Operator
th: ตัวกระทำ

en: New Filter %i
th: ตัวกรองใหม่ %i

en: Package Manager output
th: ข้อความจากเครื่องมือจัดการแพกเกจ

en: 
    While installing package %s:
th: 
    ขณะติดตั้งแพกเกจ %s:

en: 
    While preparing for installation:
th: 
    ขณะเตรียมการติดตั้ง:

en: APT system reports:
    %s
th: ระบบ APT รายงาน:
    %s

en: Not found
th: ไม่พบ

en: Expression was found, please see the list on the left for matching entries.
th: พบรายการที่ตรง กรุณาดูรายการที่ค้นเจอที่ด้านซ้าย

en: %s Properties
th: คุณสมบัติของ %s

en: This application is supported by the distribution
th: โปรแกรมนี้ได้รับการสนับสนุนจากผู้จัดแจก

en: Get Screenshot
th: ดึงภาพหน้าจอ

note: TRANSLATORS: Column header for the column "Status" in the package list
en: S
th: ส

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Dependants
th: แพกเกจที่ต้องใช้แพกเกจนี้

en: Dependencies of the Latest Version
th: แพกเกจที่ต้องใช้ของรุ่นล่าสุด

en: Provided Packages
th: แพกเกจที่เตรียมให้

en: All
th: ทั้งหมด

en: No package is selected.
th: ไม่ได้เลือกแพกเกจใด

en: Select the version of %s that should be forced for installation
th: เลือกรุ่นของ %s ที่จะบังคับติดตั้ง

en: The package manager always selects the most applicable version available. If you force a different version from the default one, errors in the dependency handling can occur.
th: เครื่องมือจัดการแพกเกจจะเลือกรุ่นที่ที่สามารถติดตั้งได้อย่างราบรื่นที่สุดให้เสมอ ถ้าคุณบังคับติดตั้งรุ่นที่แตกต่างออกไป คุณอาจต้องจัดการปัญหาความขึ้นต่อกันระหว่างแพกเกจด้วย

en: Reload the package information to become informed about new, removed or upgraded software packages.
th: ปรับข้อมูลรายชื่อแพกเกจ เพื่อรับทราบข้อมูลเกี่ยวกับแพกเกจใหม่ แพกเกจที่ถูกตัดออก หรือที่มีการปรับรุ่น

en: Mark all possible upgrades
th: เลือกแพกเกจที่สามารถปรับรุ่นได้ทั้งหมด

en: Apply all marked changes
th: กระทำสิ่งที่เลือกไว้ทั้งหมด

en: Unmark
th: เลิกเลือก

en: Mark for Installation
th: เลือกให้ติดตั้ง

en: Mark for Reinstallation
th: เลือกให้ติดตั้งซ้ำ

en: Mark for Upgrade
th: เลือกให้ปรับรุ่นขึ้น

en: Mark for Removal
th: เลือกให้ถอดถอน

en: Mark for Complete Removal
th: เลือกให้ถอดถอนอย่างสมบูรณ์

en: Remove Including Orphaned Dependencies
th: ถอดถอนแพกเกจที่เคยจำเป็นสำหรับแพกเกจอื่นแต่ไม่ถูกใช้อีกแล้วด้วย

en: Hold Current Version
th: ตรึงไว้ที่รุ่นปัจจุบัน

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Mark Recommended for Installation
th: เลือกแพกเกจที่ควรใช้ร่วม (Recommends) เพื่อติดตั้ง

en: Mark Suggested for Installation
th: เลือกแพกเกจแนะนำ (Suggests) เพื่อติดตั้ง

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
th: แสดงทั้งหมด %i แพกเกจ, ติดตั้งแล้ว %i, มีปัญหา %i, กำลังจะติดตั้งหรือปรับรุ่นขึ้น %i, กำลังจะถอดถอน %i, จะมีที่ว่างเพิ่ม %s

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
th: แสดงทั้งหมด %i แพกเกจ, ติดตั้งแล้ว %i, มีปัญหา %i, กำลังจะติดตั้งหรือปรับรุ่นขึ้น %i, กำลังจะถอดถอน %i, จะใช้เนื้อที่อีก %s

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
th: แสดงทั้งหมด %i แพกเกจ, ติดตั้งแล้ว %i, มีปัญหา %i, กำลังจะติดตั้งหรือปรับรุ่นขึ้น %i, กำลังจะถอดถอน %i

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
th[0]: มีแพกเกจที่มีปัญหาทั้งหมด %d แพกเกจในระบบของคุณ!
    
    ใช้ตัวกรอง "มีปัญหา" เพื่อหาแพกเกจเหล่านั้น

en: Do you want to add another CD-ROM?
th: คุณต้องการเพิ่มซีดีรอมแผ่นใหม่ในรายการหรือไม่?

en: Open changes
th: เปิดรายการการเลือก

en: Can't write %s
th: ไม่สามารถเขียน %s

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Save full state, not only changes
th: บันทึกสถานะทั้งหมด ไม่เฉพาะการเปลี่ยนแปลง

en: Repositories changed
th: เปลี่ยนแปลงแหล่งแพกเกจแล้ว

note: TRANSLATORS: this message appears when the user added/removed a repository (sources.list entry) a reload (apt-get update) is needed then
en: The repository information has changed. You have to click on the "Reload" button for your changes to take effect
th: เปลี่ยนแปลงแหล่งแพกเกจเรียบร้อยแล้ว คุณต้องคลิกที่ปุ่ม "เรียกใหม่" เพื่อให้การเปลี่ยนแปลงมีผล

en: _Reload
th: เ_รียกใหม่

en: Never show this message again
th: ไม่ต้องแสดงข้อความนี้อีก

en: Found %i packages
th: พบ %i แพกเกจ

en: Starting help viewer...
th: กำลังเปิดโปรแกรมอ่านคู่มือ...

en: Cannot start configuration tool!
    You have to install the required package 'libgnome2-perl'.
th: ไม่สามารถเรียกเครื่องมือตั้งค่าได้!
    คุณต้องติดตั้งแพกเกจ 'libgnome2-perl' ด้วย

en: Starting package configuration tool...
th: กำลังเรียกเครื่องมือตั้งค่าแพกเกจ...

note: cout << "RGMainWindow::pkgHelpClicked()" << endl;
en: Starting package documentation viewer...
th: กำลังเรียกโปรแกรมดูเอกสารของแพกเกจ...

en: You have to install the package "dwww" to browse the documentation of a package
th: คุณต้องติดตั้งแพกเกจ "dwww" เพื่อจะดูเอกสารของแพกเกจ

en: Could not apply changes!
    Fix broken packages first.
th: ไม่สามารถกระทำสิ่งที่เลือกได้!
    คุณต้องแก้ปัญหาแพกเกจที่มีปัญหาก่อน

en: Applying marked changes. This may take a while...
th: กำลังกระทำสิ่งที่เลือก อาจใช้เวลาสักหน่อย...

en: Downloading Package Files
th: กำลังดาวน์โหลดแฟ้มแพกเกจ

en: Do you want to quit Synaptic?
th: คุณต้องการจะออกจาก Synaptic หรือไม่?

en: Downloading Package Information
th: กำลังดาวน์โหลดข้อมูลแพกเกจ

en: The repositories will be checked for new, removed or upgraded software packages.
th: แหล่งแพกเกจจะถูกตรวจหาแพกเกจที่เพิ่มใหม่ ที่ถูกตัดออก หรือที่มีการปรับรุ่น

en: Reloading package information...
th: กำลังปรับข้อมูลรายชื่อแพกเกจ...

en: Failed to resolve dependency problems!
th: แก้ปัญหาความขึ้นต่อกันระหว่างแพกเกจไม่สำเร็จ!

en: Successfully fixed dependency problems
th: แก้ปัญหาความขึ้นต่อกันระหว่างแพกเกจสำเร็จแล้ว

en: Could not upgrade the system!
    Fix broken packages first.
th: ไม่สามารถปรับรุ่นระบบได้!
    กรุณาแก้ปัญหาแพกเกจที่มีปัญหาก่อน

en: Marking all available upgrades...
th: กำลังเลือกแพกเกจทั้งหมดที่มีการปรับรุ่น...

en: Successfully marked available upgrades
th: เลือกแพกเกจที่มีการปรับรุ่นสำเร็จแล้ว

en: Failed to mark all available upgrades!
th: เลือกแพกเกจที่มีการปรับรุ่นไม่สำเร็จ!

en: Save script
th: บันทึกสคริปต์

en: Select directory
th: เลือกไดเรกทอรี

en: Please select a directory
th: กรุณาเลือกไดเรกทอรี

en: You are adding the "universe" component.
    
     Packages in this component are not supported. Are you sure?
th: คุณกำลังเลือกองค์ประกอบ "universe"
    
    แพกเกจในองค์ประกอบนี้ไม่มีการสนับสนุนจากผู้จัดแจก คุณแน่ใจหรือไม่?

en: Repositories
th: แหล่งแพกเกจ

en: Enabled
th: เปิดใช้

en: Type
th: ชนิด

en: Vendor
th: ผู้ผลิต

en: Distribution
th: รุ่นจัดแจก

en: Section(s)
th: หมวด

en: Binary (deb)
th: ไบนารี (deb)

en: Source (deb-src)
th: ซอร์ส (deb-src)

en: (no vendor)
th: (ไม่มีผู้ผลิต)

en: Cannot read vendors.list file
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้ม vendors.list

en: Unknown source type
th: ไม่รู้จักชนิดของแหล่ง

en: <b>(ESSENTIAL) to be removed</b>
th: <b>*แพกเกจจำเป็น* ที่จะถอดถอน</b>

en: <b>To be DOWNGRADED</b>
th: <b>กำลังจะ *ปรับรุ่นลง*</b>

en: <b>To be removed</b>
th: <b>กำลังจะถอดถอน</b>

en: <b>To be completely removed (including configuration files)</b>
th: <b>กำลังจะถอดถอนอย่างสมบูรณ์ (ถอดถอนแฟ้มติดตั้งด้วย)</b>

en: Unchanged
th: แพกเกจที่ไม่มีการเปลี่ยนแปลง

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
th: <b>%s</b> (<b>จำเป็น</b>) จะถูกถอดถอน

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
th: <b>%s</b> จะถูก <b>ปรับรุ่นลง</b>

en: <b>%s</b> will be removed with configuration
th: <b>%s</b> จะถูกถอดถอนพร้อมลบค่าตั้งด้วย

en: <b>%s</b> will be removed
th: <b>%s</b> จะถูกถอดถอน

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be upgraded to version <i>%s</i>
th: <b>%s</b> (รุ่น <i>%s</i>) จะถูกปรับขึ้นเป็นรุ่น <i>%s</i>

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
th: <b>%s</b> (รุ่น <i>%s</i>) จะถูกติดตั้ง

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
th: <b>%s</b> (รุ่น <i>%s</i>) จะถูกติดตั้งซ้ำ

en: _Hide Details
th: ซ่อ_นรายละเอียด

en: _Show Details
th: แ_สดงรายละเอียด

en: Summary
th: สรุป

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
th[0]: แพกเกจ %d แพกเกจถูกล็อคไว้

en: %d package will be held back and not upgraded
     | %d packages will be held back and not upgraded
th[0]: แพกเกจ %d แพกเกจจะถูกคงรุ่นไว้และไม่มีการปรับรุ่น

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
th[0]: แพกเกจใหม่ %d แพกเกจจะถูกติดตั้ง

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
th[0]: แพกเกจใหม่ %d แพกเกจจะถูกติดตั้งซ้ำ

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
th[0]: แพกเกจ %d แพกเกจจะถูกปรับรุ่นขึ้น

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
th[0]: แพกเกจ %d แพกเกจจะถูกถอดถอน

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
th[0]: แพกเกจ %d แพกเกจจะถูก<b>ปรับรุ่นลง</b>

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
th[0]: <b>คำเตือน:</b> แพกเกจจำเป็นจำนวน %d แพกเกจ จะถูกถอดถอน

en: %s of extra space will be used
th: ต้องใช้เนื้อที่บนดิสก์อีก %s

en: %s of extra space will be freed
th: เนื้อที่บนดิสก์จะว่างเพิ่มอีก %s

en: 
    %s have to be downloaded
th: 
    ต้องดาวน์โหลด %s

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
th: มีแพกเกจจำเป็นจะถูกลบ
    การลบนี้อาจทำให้ระบบของคุณใช้การไม่ได้!

en: An error occurred
th: เกิดข้อผิดพลาด

en: The following details are provided:
th: มีรายละเอียดดังนี้:

en: Setup Vendors
th: ตั้งค่าผู้ผลิต

en: FingerPrint
th: ลายนิ้วมือ

en: OK
th: ตกลง

en: Add
th: เพิ่ม

en: Remove
th: ลบออก

en: Cancel
th: ยกเลิก

note: TRANSLATORS: this is a abbreviation for "not applicable" (on forms) happens when e.g. a package has no installed version (or no downloadable version)
en: N/A
th: ไม่มี

en: Find
th: ค้นหา

note: TRANSLATORS: Title of the task window - %s is the task (e.g. "desktop" or "mail server")
en: Description %s
th: คำบรรยาย %s

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Read Markings...
th: _อ่านการเลือก...

en: _Save Markings
th: _บันทึกการเลือก

en: Save Markings _As...
th: บันทึกการเลือกเ_ป็น...

en: Generate a shell script so that you can download the selected packages on a different computer
th: สร้างเชลล์สคริปต์ที่คุณสามารถใช้ดาวน์โหลดแพกเกจที่เลือกโดยอาศัยเครื่องอื่นได้

en: Generate package download script
th: สร้างสคริปต์ดาวน์โหลดแพกเกจ

en: Add packages downloaded with the "Generate package download script" feature to the system
th: เพิ่มแพกเกจที่ดาวน์โหลดด้วยสคริปต์จากเมนู "สร้างสคริปต์ดาวน์โหลดแพกเกจ" เข้าในระบบ

en: Add downloaded packages
th: เพิ่มแพกเกจที่ดาวน์โหลดไว้

en: _History
th: _ประวัติ

en: _Quit
th: _ออก

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Undo
th: เรี_ยกคืน

en: _Redo
th: _ทำซ้ำ

en: U_nmark All
th: เลอกเลือก_ทั้งหมด

en: _Search...
th: ค้น_หา...

en: _Reload Package Information
th: เ_รียกข้อมูลแพกเกจใหม่

en: _Add CD-ROM...
th: เ_พิ่มซีดีรอม...

en: _Mark All Upgrades...
th: เ_ลือกปรับรุ่นทั้งหมด...

en: _Fix Broken Packages
th: แ_ก้ไขแพกเกจที่มีปัญหา

en: Mark Packages by _Task...
th: เลือกแพกเกจตาม_งานติดตั้ง...

en: A_pply Marked Changes
th: กระ_ทำสิ่งที่เลือกไว้

en: _Package
th: แ_พกเกจ

en: U_nmark
th: เ_ลิกเลือก

en: Mark for _Installation
th: เลือกให้_ติดตั้ง

en: Mark for R_einstallation
th: เลือกให้ติดตั้ง_ซ้ำ

en: Mark for _Upgrade
th: เลือกให้ปรับรุ่น_ขึ้น

en: Mark for _Removal
th: เลือกให้_ถอดถอน

en: Mark for Co_mplete Removal
th: เลือกให้ถอดถอนอย่าง_สมบูรณ์

en: _Lock Version
th: _ล็อครุ่น

en: Automatically installed
th: ถูกติดตั้งอัตโนมัติ

en: _Force Version...
th: _บังคับรุ่น...

en: _Configure...
th: _ตั้งค่า...

en: _Browse Documentation
th: ดูเ_อกสาร

en: _Download Changelog
th: _ดาวน์โหลดบันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: _Properties
th: คุณ_สมบัติ

en: _Settings
th: _ตั้งค่า

en: _Repositories
th: แห_ล่งแพกเกจ

en: _Filters
th: ตัว_กรอง

en: _Set Internal Option...
th: _ตั้งค่าตัวเลือกภายใน...

en: _Toolbar
th: แ_ถบเครื่องมือ

en: _Icons Only
th: เฉพาะไ_อคอน

en: _Text Only
th: เฉพาะ_ข้อความ

en: Text _Below Icons
th: ข้อความใ_ต้ไอคอน

en: Text Be_side Icons
th: ข้อความข้า_งไอคอน

en: _Hide
th: ไ_ม่แสดง

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Contents
th: เ_นื้อหา

en: _Quick Introduction
th: _คำแนะนำเบื้องต้น

en: Icon _Legend
th: _อธิบายไอคอน

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: Reload
th: เรียกใหม่

en: Mark All Upgrades
th: เลือกให้ปรับรุ่นทั้งหมด

en: Apply
th: กระทำ

en: Search
th: ค้นหา

en: _Sections
th: ห_มวดหมู่

en: S_earch Results
th: _ผลการค้นหา

en: S_tatus
th: ส_ถานะ

en: _Custom Filters
th: ตัว_กรองกำหนดเอง

en: <b>Package:</b>
th: <b>แพกเกจ:</b>

en: <b>Section:</b>
th: <b>หมวด:</b>

en: <b>Priority:</b>
th: <b>ความสำคัญ:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
th: <b>ผู้ดูแล:</b>

en: <b>Status:</b>
th: <b>สถานะ:</b>

en: <b>Tags:</b>
th: <b>ป้ายกำกับ:</b>

en: <b>Installed Version</b>
th: <b>รุ่นที่ติดตั้งอยู่</b>

en: Size:
th: ขนาด:

en: Version:
th: รุ่น:

en: <b>Latest Available Version</b>
th: <b>รุ่นล่าสุดที่มี</b>

en: Download:
th: ดาวน์โหลด:

en: Common
th: ทั่วไป

en: Installed Files
th: แฟ้มที่ติดตั้ง

en: Available versions:
th: รุ่นที่ใช้ได้:

en: <b>Note:</b> To install a version that is different from the default one, choose <b>Package -> Force Version...</b> from the menu.
th: <b>หมายเหตุ:</b> ถ้าต้องการติดตั้งแพกเกจรุ่นที่ต่างออกไปจากรุ่นปริยาย เลือกเมนู <b>แพกเกจ -> บังคับรุ่น...</b>

en: Versions
th: รุ่น

en: <span size="xx-large" weight="bold">Synaptic version</span>
th: <span size="xx-large" weight="bold">รุ่นของ Synaptic</span>

en: Package management software using apt.
th: โปรแกรมจัดการแพกเกจโดยอาศัย apt

en: Debtag support is enabled.
th: มีการเปิดใช้การรองรับ debtag

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
th: เยือนโฮมเพจได้ที่ 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: This software is licensed under the terms of the GNU General Public License, Version 2
th: ซอฟต์แวร์นี้อนุญาตให้ใช้ได้ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License รุ่นที่ 2

en: Original author:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Maintainers:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Contributors:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>
th: ผู้เขียนเริ่มแรก:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    ผู้ดูแล:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    ผู้ร่วมสมทบ:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>

en: Written by
th: เขียนโดย

en: translators-credits
th: Isriya Paireepairit <markpeak@gmail.com>
    Theppiak Karoonboonyanan <thep@linux.thai.net>

en: Translated by
th: แปลโดย

en: Man page:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Manual:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
th: Man page:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastain.heinlein@web.de>
    
    คู่มือ:
    Sebastian Heinlein <sebastain.heinlein@web.de>

en: Documented by
th: เขียนเอกสารโดย

en: _Search
th: _ค้นหา

en: Search:
th: ค้นหา:

en: Look in:
th: ค้นหาใน:

en: _Mark
th: เ_ลือก

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
th: <span weight="bold" size="larger">จะเลือกรายการอื่นเพิ่มด้วยหรือไม่?</span>

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
th: การกระทำที่เลือกมีผลต่อแพกเกจอื่นด้วย คุณต้องเลือกรายการต่อไปนี้ด้วย เพื่อจะดำเนินการต่อ

en: <b>Appearance</b>
th: <b>หน้าตา</b>

en: <b>Marking Changes</b>
th: <b>การเลือกแพกเกจ</b>

en: Ask to confirm changes that also affect other packages
th: ถามเมื่อการเปลี่ยนแปลงมีผลต่อแพกเกจอื่น

en: Consider recommended packages as dependencies
th: ติดตั้งแพกเกจที่ควรใช้ร่วม (Recommends) ด้วย

en: Clicking on the status icon marks the most likely action
th: เมื่อคลิกที่ไอคอนสถานะ ให้เลือกการกระทำที่น่าจะเป็นไปได้

en: System upgrade:
th: การปรับรุ่นระบบ:

en: Number of undo operations:
th: จำนวนครั้งที่อนุญาตให้เรียกคืนการเลือก:

en: Reloading outdated package information:
th: การปรับข้อมูลแพกเกจที่ล้าสมัยแล้ว:

en: <b>Applying Changes</b>
th: <b>การกระทำสิ่งที่เลือก</b>

en: Apply changes in a terminal window
th: แสดงการเปลี่ยนแปลงในหน้าต่างเทอร์มินัล

en: Ask to quit after the changes have been applied successfully
th: ถามถึงการออกจากโปรแกรมเมื่อกระทำสำเร็จ

en: General
th: ทั่วไป

en: <b>Columns</b>
th: <b>คอลัมน์</b>

en: Move _Up
th: เลื่อน_ขึ้น

en: Move D_own
th: เลื่อนล_ง

en: <b>Fonts</b>
th: <b>แบบอักษร</b>

en: Use custom application font
th: ใช้แบบอักษรที่กำหนดสำหรับตัวโปรแกรม

en: Use custom terminal font
th: ใช้แบบอักษรที่กำหนดสำหรับเทอร์มินัล

en: A_pplication Font
th: แบบอักษรของโ_ปรแกรม

en: _Terminal Font
th: แบบอักษรของเ_ทอร์มินัล

en: Columns and Fonts
th: คอลัมน์และแบบอักษร

en: <b>Colors</b>
th: <b>สี</b>

en: Color packages by their status
th: แสดงสีแพกเกจตามสถานะ

en: Marked for installation:
th: ถูกเลือกให้ติดตั้ง:

en: Color
th: สี

en: Marked for removal:
th: ถูกเลือกให้ถอดถอน:

en: Marked for complete removal:
th: ถูกเลือกให้ถอดถอนอย่างสมบูรณ์:

en: Upgradable:
th: ปรับรุ่นได้:

en: Marked for reinstallation:
th: ถูกเลือกให้ติดตั้งซ้ำ:

en: Marked for upgrade:
th: ถูกเลือกให้ปรับรุ่นขึ้น:

en: Not installed:
th: ไม่ได้ติดตั้ง:

en: Not installed (locked):
th: ไม่ได้ติดตั้ง (ถูกล็อค):

en: Installed (locked):
th: ติดตั้งอยู่ (ถูกล็อค)

en: Installed:
th: ติดตั้งอยู่:

en: New in repository:
th: แพกเกจใหม่ในแหล่ง:

en: Marked for downgrade:
th: ถูกเลือกให้ปรับรุ่นลง:

en: Broken:
th: มีปัญหา:

en: Colors
th: สี

en: <b>Temporary Files</b>
th: <b>แฟ้มชั่วคราว</b>

en: _Leave all downloaded packages in the cache
th: เ_ก็บแพกเกจทั้งหมดที่ดาวน์โหลดไว้ในแคช

en: _Delete downloaded packages after installation
th: _ลบแพกเกจที่ดาวน์โหลดมาทิ้งหลังติดตั้งแล้ว

en: _Only delete packages which are no longer available
th: ล_บเฉพาะแพกเกจที่ไม่สามารถใช้ได้แล้ว

en: _Delete Cached Package Files
th: ลบแ_ฟ้มแพกเกจที่อยู่ในแคช

en: Delete all cache package files now.
th: ลบแฟ้มแพกเกจในแคชทั้งหมดทันที

en: <b>History files</b>
th: <b>แฟ้มประวัติ</b>

en: _Keep history
th: เก็_บประวัติทั้งหมด

en: Delete _History files older than:
th: ลบแฟ้_มประวัติที่เก่าเกิน:

en: days
th: วัน

en: Files
th: แฟ้ม

en: <b>Proxy Server</b>
th: <b>เซิร์ฟเวอร์พร็อกซี</b>

en: Manual proxy configuration
th: ตั้งค่าพร็อกซีเอง

en: IP address or host name of the http proxy server
th: ที่อยู่ไอพีหรือชื่อโฮสต์ของเซิร์ฟเวอร์พร็อกซี http

en: Port:
th: พอร์ต:

en: Port number of the http proxy server
th: หมายเลขพอร์ตของพร็อกซี http

en: IP address or host name of the ftp proxy server
th: ที่อยู่ไอพีหรือชื่อโฮสต์ของเซิร์ฟเวอร์พร็อกซี ftp

en: Port number of the ftp proxy server
th: หมายเลขพอร์ตของพร็อกซี ftp

en: No proxy for:
th: ไม่ต้องใช้พร็อกซีสำหรับ:

en: FTP proxy:
th: พร็อกซี FTP:

en: HTTP proxy:
th: พร็อกซี HTTP:

en: Comma separated list of hosts and domains that will not be contacted through the proxy (e.g. localhost, 192.168.1.231, .net)
th: รายการโฮสต์และโดเมนที่จะติดต่อโดยไม่ผ่านพร็อกซี คั่นด้วยจุลภาค (เช่น localhost, 192.168.1.231, .net)

en: Authentication
th: การยืนยันตัวบุคคล

en: Network
th: เครือข่าย

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
th: <span size="large" weight="bold">ตัวเลือกนี้จะมีผลต่อระบบของคุณ กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจก่อนเปลี่ยน</span>

en: <b>Package upgrade behavior (default distribution)</b>
th: <b>พฤติกรรมการปรับรุ่นแพกเกจ (รุ่นจัดแจกปริยาย)</b>

en: Always prefer the highest version
th: ใช้รุ่นล่าสุดเสมอ

en: Always prefer the installed version
th: ใช้รุ่นที่ติดตั้งอยู่เสมอ

en: Prefer versions from:
th: เลือกใช้รุ่นจาก:

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
th: <span weight="bold" size="larger">ป้อนชื่อของซีดีรอม</span>

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
th: ชื่อนี้จะถูกใช้อ้างถึงซีดีรอมแผ่นนี้เมื่อคุณต้องการติดตั้งแพกเกจจากแผ่นนี้ในภายหลัง

en: Disc label:
th: ชื่อแผ่น:

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
th: <span size="large" weight="bold">กำหนดตัวเลือกภายใน</span>

en: Only experts should use this.
th: ผู้เชี่ยวชาญเท่านั้นที่จะใช้

en: Value:
th: ค่า:

en: Variable:
th: ตัวแปร:

en: Return to the main screen
th: ย้อนกลับไปที่หน้าจอหลัก

en: <span weight="bold" size="large">Apply the following changes?</span>
th: <span weight="bold" size="large">จะกระทำสิ่งต่อไปนี้หรือไม่?</span>

en: This is your last opportunity to look through the list of marked changes before they are applied.
th: นี่เป็นโอกาสสุดท้ายของคุณที่จะตรวจสอบรายการที่เลือกไว้ ก่อนที่จะเริ่มกระทำ

en: <b>Summary</b>
th: <b>สรุป</b>

en: _Download package files only
th: _ดาวน์โหลดแฟ้มแพกเกจเท่านั้น

en: The package files will be downloaded, but not installed
th: จะดาวน์โหลดแฟ้มแพกเกจเท่านั้น แต่ไม่ติดตั้ง

en: _Verify package signatures
th: _ตรวจสอบลายเซ็นแพกเกจ

en: Vendors sign their packages to verify the origin and integrity of the packages. Disabling the verification is a security risk.
th: ผู้ผลิตจะเซ็นกำกับแพกเกจเพื่อใช้ตรวจสอบต้นตอและความครบเต็มของแพกเกจ การปิดการตรวจสอบนี้อาจเสี่ยงต่อการเจาะระบบได้

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Current [status]"
en: <b>Current</b>
th: <b>แพกเกจปัจจุบัน</b>

en: Installed packages that are up-to-date
th: แพกเกจที่ติดตั้งอยู่ซึ่งใหม่ล่าสุดแล้ว

en: Upgradable
th: ปรับรุ่นได้

en: Installed packages that are upgradable
th: แพกเกจที่ติดตั้งอยู่ซึ่งมีรุ่นใหม่

en: Installed packages that are upgradable to a later upstream version
th: แพกเกจที่ติดตั้งอยู่ซึ่งสำมารถปรับเป็นรุ่นใหม่จากต้นน้ำได้

en: Residual config
th: มีค่าตั้งตกค้าง

en: Removed packages that have left configuration files on the system
th: แพกเกจที่ถูกถอดถอนไป โดยยังทิ้งแฟ้มค่าตั้งไว้ในระบบ

en: Not installed packages
th: แพกเกจที่ไม่ได้ติดตั้ง

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Marked [status]"
en: <b>Marked</b>
th: <b>เกี่ยวกับการเลือก</b>

en: Not marked
th: ไม่ได้เลือกไว้

en: Packages that won't be changed
th: แพกเกจที่ไม่ได้ถูกเลือกให้มีการเปลี่ยนแปลง

en: For installation or upgrade
th: สำหรับติดตั้งหรือปรับรุ่น

en: Packages that will be installed or upgraded
th: แพกเกจที่จะถูกติดตั้งหรือปรับรุ่น

en: For removal
th: สำหรับถอดถอน

en: Packages that will be removed
th: แพกเกจที่จะถูกถอดถอน

note: TRANSLATORS: this is a label embedded in the "Status" notebook tab, so it describes the "Other [status]"
en: <b>Other</b>
th: <b>อื่นๆ</b>

en: Packages that are new in the repository since that last "Reload"
th: แพกเกจที่เพิ่มใหม่ในแหล่ง นับตั้งแต่การ "เรียกใหม่" ครั้งล่าสุด

en: Packages that will never be upgraded
th: แพกเกจที่จะไม่มีการปรับรุ่นใดๆ

en: Orphaned
th: กำพร้า

en: Library packages that are no longer needed (deborphan is required)
th: แพกเกจไลบรารีที่ไม่จำเป็นต้องใช้อีกต่อไป (ต้องใช้ deborphan ประกอบด้วย)

en: Not installable
th: ไม่สามารถติดตั้งได้

en: Packages that are not available in any repository
th: แพกเกจที่ไม่มีอยู่ในแหล่งใดเลย

en: Packages with broken dependencies
th: แพกเกจที่มีปัญหาเกี่ยวกับแพกเกจอื่นที่ต้องใช้

en: Automatic install
th: ติดตั้งอัตโนมัติ

en: Automatic removable
th: ลบได้โดยอัตโนมัติ

en: Policy broken
th: ละเมิดนโยบาย

en: Currently in broken policy state
th: อยู่ในสถานะที่ละเมิดนโยบาย

en: Manual installed
th: ติดตั้งโดยผู้ใช้

en: _Deselect All
th: เ_ลิกเลือกทั้งหมด

en: _Invert All
th: _กลับค่าทั้งหมด

en: Include selected sections only
th: นับหมวดที่เลือกเท่านั้น

en: Exclude selected sections
th: ไม่นับหมวดที่เลือก

en: Boolean operator between property criterias:
th: ตัวกระทำบูลีนระหว่างเงื่อนไขคุณสมบัติ:

en: AND
th: และ

en: OR
th: หรือ

en: Include
th: นับรวม

en: Exclude
th: ไม่นับรวม

en: Tags
th: ป้ายกำกับ

en: Distribution:
th: รุ่นจัดแจก:

en: Section(s):
th: หมวด:

en: Vendors...
th: ผู้ผลิต...

en: <i>Preparing packages...</i>
th: <i>กำลังเตรียมแพกเกจ...</i>

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
th: ปิดโดยอัตโนมัติหลังจากทำเสร็จแล้ว

en: Details
th: รายละเอียด

en: Extra output was generated during Package Manager operation
th: ข้อความเพิ่มเติมที่เกิดขึ้นขณะที่เครื่องมือจัดการแพกเกจทำงาน

en: <span size="large" weight="bold">Which tasks should be performed by your computer?</span>
    
    These are preselected groups of packages to perform each task. If you select a task, the corresponding packages will be marked for installation.
th: <span size="large" weight="bold">งานใดบ้างที่ระบบของคุณจะทำ?</span>
     
    งานเหล่านี้ได้เลือกกลุ่มแพกเกจสำหรับแต่ละงานไว้ล่วงหน้าแล้ว ถ้าคุณเลือกงานในนี้ แพกเกจที่เกี่ยวข้องจะถูกเลือกสำหรับติดตั้ง

en: _Description
th: _คำบรรยาย

en: <b>Terminal Output:</b>
th: <b>ข้อความแสดงออกทางเทอร์มินัล:</b>

en: Close this dialog after the changes have been successfully applied
th: ปิดกล่องโต้ตอบนี้หลังจากที่กระทำการเปลี่ยนแปลงสำเร็จแล้ว

en: Quick Introduction
th: คำแนะนำเบื้องต้น

en: Show this dialog at startup
th: แสดงคำอธิบายนี้เมื่อเริ่มโปรแกรม

en: The software on your system is organized in so called <i>packages</i>. The package manager enables you to install, to upgrade or to remove software packages.
th: ซอฟต์แวร์ในระบบของคุณจะจัดการในรูปของสิ่งที่เรียกว่า <i>แพกเกจ</i> เครื่องมือจัดการแพกเกจจะช่วยให้คุณสามารถติดตั้ง ปรับรุ่น หรือถอดถอนแพกเกจซอฟต์แวร์ต่างๆ ได้

en: You should reload the package information regularly. Otherwise you could miss important security upgrades.
th: คุณควรปรับข้อมูลแพกเกจอย่างสม่ำเสมอ มิฉะนั้น คุณอาจพลาดการแก้ปัญหาระบบรักษาความปลอดภัยที่สำคัญได้

en: <b>Note:</b> Changes are not applied instantly. At first you have to mark all changes and then apply them.
th: <b>หมายเหตุ:</b> การเปลี่ยนแปลงต่างๆ จะยังไม่เริ่มกระทำในทันที คุณต้องเลือกสิ่งที่ต้องการก่อน แล้วจึงสั่งกระทำการ

en: You can mark packages for installation, upgrade or removal in several ways:
th: คุณสามารถเลือกแพกเกจเพื่อติดตั้ง ปรับรุ่น หรือถอดถอนได้หลายวิธี:

en: Select the package and choose the action from the 'Package' menu.
th: เลือกแพกเกจแล้วเลือกการกระทำจากเมนู 'แพกเกจ'

en: Double click on the package name.
th: ดับเบิลคลิกที่ชื่อแพกเกจ

en: Choose the action from the context menu of the package.
th: เลือกการกระทำจากเมนูคลิกขวาที่ตัวแพกเกจ

en: Click on the status icon to open a menu that contains all actions.
th: คลิกที่ไอคอนสถานะเพื่อเปิดเมนูเลือกการกระทำ

en: <span weight="bold" size="larger">Could not mark all packages for installation or upgrade</span>
    
    The following packages have unresolvable dependencies. Make sure that all required repositories are added and enabled in the preferences.
th: <span weight="bold" size="larger">ไม่สามารถเลือกแพกเกจสำหรับติดตั้งหรือปรับรุ่นได้ทั้งหมด</span>
    
    แพกเกจต่อไปนี้มีปัญหาความขึ้นต่อกันที่แก้ไม่ได้ ขอให้แน่ใจว่าคุณได้เพิ่มและเปิดใช้แหล่งแพกเกจที่จำเป็นครบแล้วในค่าปรับแต่ง

en: Complete changelog of the latest version:
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงทั้งหมดของรุ่นล่าสุด:

en: <big><b>Could not download all repository indexes</b></big>
    
    The repository may no longer be available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and ensure the repository address in the preferences is correct.
th: <big><b>ไม่สามารถดาวน์โหลดดัชนีของแหล่งแพกเกจได้ครบทุกแหล่ง</b></big>
    
    แหล่งแพกเกจที่มีปัญหาอาจไม่มีอยู่อีกแล้ว หรืออาจติดต่อไม่ได้เพราะปัญหาของระบบเครือข่าย ถ้าเป็นไปได้ โปรแกรมจะพยายามใช้ดัชนีรุ่นเก่าที่มีอยู่ หรือมิฉะนั้นก็จะข้ามแหล่งดังกล่าวไป กรุณาตรวจสอบการเชื่อมต่อเครือข่ายของคุณ พร้อมทั้งตรวจสอบความถูกต้องของแหล่งในค่าปรับแต่งด้วย

en: Icon Legend
th: อธิบายไอคอน

en: <b>The following icons are used to indicate the current status of a package:</b>
th: <b>ไอคอนเหล่านี้ใช้บ่งบอกสถานะต่างๆ ของแพกเกจ:</b>

en: <big><b>Could not download all necessary package files</b></big>
    
    The version of the package that you want to install might be no longer available in the repository, or there may be problems with the source of the package. Reload the package list and check the source of the package (e.g. CD or network connection).
th: <big><bไม่สามารถดาวน์โหลดแฟ้มแพกเกจที่ต้องการได้ครบ</b></big>
    
    แพกเกจรุ่นที่คุณต้องการติดตั้งอาจถูกลบออกจากแหล่งไปแล้ว หรืออาจมีปัญหากับแหล่งแพกเกจ กรุณาปรับข้อมูลรายชื่อแพกเกจ พร้อมทั้งตรวจสอบความเรียบร้อยแหล่งของแพกเกจด้วย (เช่น ตัวแผ่นซีดี หรือการเชื่อมต่อเครือข่าย)

en: <span weight="bold" size="larger">Your package information is out of date</span>
    
    Your package information is older than 48 hours. There could be important security updates available. It is recommended to reload the package information regularly.
th: <span weight="bold" size="larger">ข้อมูลแพกเกจของคุณล้าสมัยแล้ว</span>
    
    ข้อมูลแพกเกจของคุณเก่าเกิน 48 ชั่วโมงแล้ว อาจมีการปรับรุ่นเพื่อแก้ปัญหาระบบรักษาความปลอดภัยเกิดขึ้นแล้วก็ได้ ขอแนะนำให้คุณปรับข้อมูลแพกเกจอย่างสม่ำเสมอ

en: Remember the answer
th: จำคำตอบนี้

en: History
th: ประวัติ

en: History of installed, upgraded and removed software packages.
th: ประวัติแพกเกจซอฟต์แวร์ที่ถูกติดตั้ง ปรับรุ่น และถอดถอน

en: <b><big>Quit and discard marked changes?</big></b>
    
    There are still marked changes that have not yet been applied. They will get lost if you choose to quit 'Synaptic'.
th: <b><big>จะออกและละทิ้งการเปลี่ยนแปลงที่เลือกไว้หรือไม่?</big></b>
    
    ยังคงมีรายการที่เลือกไว้และยังไม่ได้กระทำ รายการเหล่านี้จะสูญหายถ้าคุณออกจาก 'Synaptic'

en: _Keep
th: ใช้เนื้อหาเ_ดิม

en: _Replace
th: เขียน_ทับ

en: Difference between the files
th: ความแตกต่างระหว่างแฟ้ม

en: _Force Version
th: _บังคับรุ่น

en: Force version:
th: บังคับรุ่น:

en: _Default Upgrade
th: ปรับรุ่นแบบ_ปกติ

en: _Smart Upgrade
th: ปรับรุ่นแบบฉ_ลาด

en: <b><big>Mark upgrades in a smart way?</big></b>
    
    The default upgrade method skips upgrades that would introduce conflicts or require installation of additional packages.
    
    The smart upgrade (dist-upgrade) attempts to resolve conflicts and to fulfil all dependencies of upgrades in a smart way.
    
    <b>Note:</b> The upgrades will be marked only. You still have to apply them afterwards.
th: <b><big>จะเลือกรายการปรับรุ่นแบบฉลาดหรือไม่?</big></b>
    
    การปรับรุ่นแบบปกติจะข้ามรายการปรับรุ่นที่จะทำให้เกิดข้อขัดแย้งระหว่างแพกเกจ หรือต้องติดตั้งแพกเกจเพิ่ม
    
    การปรับรุ่นแบบฉลาด (dist-upgrade) จะพยายามแก้ไขข้อขัดแย้งต่างๆ และพยายามดึงแพกเกจที่ต้องการเพิ่มเติมให้ด้วย
    
    <b>หมายเหตุ:</b> การปรับรุ่นต่างๆ จะเพียงถูกเลือกไว้เท่านั้น คุณยังคงต้องสั่งกระทำการหลังจากนั้น

en: Remember my answer for future upgrades
th: จำคำตอบไว้สำหรับใช้กับการปรับรุ่นครั้งต่อไปด้วย

en: This behavior can be changed in the preferences later.
th: พฤติกรรมนี้สามารถเปลี่ยนแปลงในหน้าปรับแต่งได้ในภายหลัง

en: HTTP authentication
th: การยืนยันตัวบุคคลของ HTTP

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: <span weight="bold" size="larger">Enter a label for this CD-Rom</span>
    
    The label will be used if you want to install packages from this CD-Rom. It is recommended to also write the label on the CD-Rom to easily find it again.
th: <span weight="bold" size="larger">กรุณาป้อนชื่อของซีดีรอมนี้</span>
    
    ชื่อนี้จะถูกใช้เมื่อคุณต้องการติดตั้งแพกเกจจากซีดีรอมนี้ ขอแนะนำให้เขียนชื่อนี้ลงในแผ่นซีดีรอมด้วย เพื่อให้หาแผ่นได้ง่ายเมื่อต้องใช้

en: Label:
th: ชื่อแผ่น:

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add</b></big>
    
    The APT line contains the type, location and content of a repository, for example <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. You can find a detailed description of the syntax in the documentation.
th: <big><b>ป้อนบรรทัด APT เต็มๆ สำหรับแหล่งแพกเกจที่คุณต้องการเพิ่ม</b></big>
    
    บรรทัด APT จะระบุชนิด ตำแหน่ง และเนื้อหาของแหล่ง ตัวอย่างเช่น <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i> คุณสามารถอ่านคำอธิบายของรูปแบบนี้ได้ในคู่มือ

en: APT line:
th: บรรทัด APT:

en: _Add Repository
th: เ_พิ่มแหล่ง

en: Synaptic Package Manager
th: เครื่องมือจัดการแพกเกจ Synaptic

en: Package Manager
th: เครื่องมือจัดการแพกเกจ

en: Install, remove and upgrade software packages
th: ติดตั้ง ถอดถอน และปรับรุ่นแพกเกจซอฟต์แวร์

en: Includes
th: มี

en: Excludes
th: ไม่มี

en: Package name
th: ชื่อแพกเกจ

en: Version number
th: เลขรุ่น

note: provides and name
en: Conflicting packages
th: แพกเกจที่ขัดแย้ง

note: conflicts
en: Replaced packages
th: แพกเกจที่ถูกแทนที่

note: replaces/obsoletes
en: Recommendations
th: คำแนะนำ

note: /recommends
en: Suggestions
th: คำแนะนำ

note: suggests
en: Dependent packages
th: แพกเกจที่ต้องใช้แพกเกจนี้

en: Please insert a disc in the drive.
th: กรุณาใส่แผ่นลงในไดรว์

en: Package is supported
th: แพกเกจนี้ได้รับการสนับสนุน

en: <i>Running...</i>
th: <i>กำลังทำงาน...</i>

en: <i>Finished</i>
th: <i>เสร็จสิ้น</i>

en: <i>Can't close while running</i>
th: <i>ไม่สามารถปิดขณะกำลังทำงาน</li>
