synaptic - en to id translation catalogue (458 entries)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "admin"
en: System Administration
id: Administrasi Sistem

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "base"
en: Base System
id: Sistem Dasar

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "cli-mono"
en: Mono/CLI Infrastructure
id: Infrastruktur Mono/CLI

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "comm"
en: Communication
id: Komunikasi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "database"
en: Databases
id: Basis Data

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "devel"
en: Development
id: Pengembangan

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "doc"
en: Documentation
id: Dokumentasi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "debug"
en: Debug
id: Awakutu

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "editors"
en: Editors
id: Penyunting

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "electronics"
en: Electronics
id: Elektronik

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "embedded"
en: Embedded Devices
id: Perangkat Benam

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "fonts"
en: Fonts
id: Fonta

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "games"
en: Games and Amusement
id: Permainan dan Hiburan

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnome"
en: GNOME Desktop Environment
id: Lingkungan Desktop GNOME

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "graphics"
en: Graphics
id: Grafik

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnu-r"
en: GNU R statistical system
id: Sistem statistika GNU R

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnustep"
en: Gnustep Desktop Environment
id: Lingkungan Desktop Gnustep

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "hamradio"
en: Amateur Radio
id: Radio Amatir

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "haskell"
en: Haskell Programming Language
id: Bahasa Pemrograman Haskell

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "httpd"
en: Web servers
id: Server web

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "java"
en: Java Programming Language
id: Bahasa Pemrograman Java

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "KDE"
en: KDE Desktop Environment
id: Lingkungan Desktop KDE

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "kernel"
en: Kernel and modules
id: Kernel dan modul

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libdevel"
en: Libraries - Development
id: Pustaka - Pengembangan

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libs"
en: Libraries
id: Pustaka

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "lisp"
en: Lisp Programming Language
id: Bahasa Pemrograman Lisp

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "localization"
en: Localization
id: Pelokalan

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "mail"
en: Email
id: Surel

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "math"
en: Mathematics
id: Matematika

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "misc"
en: Miscellaneous - Text Based
id: Lain-lain - Berbasis Teks

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "net"
en: Networking
id: Jaringan

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "news"
en: Newsgroup
id: Berita

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ocaml"
en: OCaml Programming Language
id: Bahasa Pemrograman OCaml

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "oldlibs"
en: Libraries - Old
id: Pustaka - Lama

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "otherosfs"
en: Cross Platform
id: Lintas Platform

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "perl"
en: Perl Programming Language
id: Bahasa Pemrograman Perl

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "php"
en: PHP Programming Language
id: Bahasa Pemrograman PHP

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "python"
en: Python Programming Language
id: Bahasa Pemrograman Python

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ruby"
en: Ruby Programming Language
id: Bahasa Pemrograman Ruby

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "science"
en: Science
id: Sains

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "shells"
en: Shells
id: Shell

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "task"
en: Tasks
id: Tugas

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "tex"
en: TeX Authoring
id: Penulisan TeX

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "text"
en: Word Processing
id: Pengolah Kata

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "utils"
en: Utilities
id: Utilitas

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "vcs"
en: Version Control Systems
id: Sistem Kendali Versi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "video"
en: Video software
id: Perangkat lunak video

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "web"
en: World Wide Web
id: WEB

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "x11"
en: Miscellaneous  - Graphical
id: Lain-lain - Berbasis Grafik

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "xfce"
en: Xfce Desktop Environment
id: Lingkungan Desktop Xfce

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "zope"
en: Zope/Plone Environment
id: Lingkungan Zope/Plone

note: TRANSLATORS: The section of the package is not known
en: Unknown
id: Tidak Dikenal

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "alien"
en: Converted From RPM by Alien
id: Konversi RPM dengan Alien

note: TRANSLATORS: Ubuntu translations section
en: Internationalization and localization
id: Internasionalisasi dan Pelokalan

note: TRANSLATORS: metapackages section
en: Meta Packages
id: Paket Meta

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "education"
en: Education
id: Edukasi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non-US" Export to the outside of the USA is not allowed or restricted
en: Restricted On Export
id: Dilarang untuk Diekspor

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "non free"
en: non free
id: tidak bebas

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "contrib" Free software that depends on non-free software
en: contrib
id: kontribusi

en: Stat failed for %s
id: Gagal mendapat statistik dari %s

en: Unable to create a tmp file
id: Tidak dapat membuat berkas temporer

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
id: gzip gagal, mungkin media simpan telah penuh.

en: Failed to reopen fd
id: Gagal membuka ulang fd

en: Failed to rename
id: Gagal mengubah nama

en: No valid records were found.
id: Tidak ditemukan rekaman yang valid

en: Cannot find filename or size tag
id: Tidak menemukan nama berkas atau ukuran tag

en: Error parsing file record
id: Gagal menguraikan catatan berkas

en: Failed to open %s.new
id: Gagal membuka %s.new

en: Failed to rename %s.new to %s
id: Gagal mengubah nama %s.new menjadi %s

en: Internal error
id: Galat internal

en: Preparing...
id: Bersiap...

en: Unable to read the cdrom database %s
id: Tidak dapat membaca basis data cdrom %s

en: Unmounting CD-ROM...
id: Melepas kaitan CD-ROM...

en: Waiting for disc...
id: Menunggu diska...

en: Insert a disc in the drive.
id: Masukkan diska pada pemutarnya.

note: Mount the new CDROM
en: Mounting CD-ROM...
id: Mengaitkan CD-ROM...

en: Failed to mount the cdrom.
id: Gagal mengaitkan cdrom.

en: Identifying disc...
id: Mengidentifikasi diska...

en: Couldn't identify disc.
id: Tidak dapat mengidentifikasi diska.

en: Scanning disc...
id: Memindai diska...

en: Cleaning package lists...
id: Membersihkan daftar paket...

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
id: Tidak dapat menemukan berkas paket manapun. Mungkin ini bukan cakram yang dapat dipakai oleh APT.

en: Disc not successfully scanned.
id: Diska tidak berhasil dipindai.

en: Empty disc name.
id: Nama diska kosong.

en: Registering disc...
id: Mendaftarkan diska...

en: Copying package lists...
id: Menyalin daftar paket...

en: Writing sources list...
id: Menulis daftar sumber ...

en: Done!
id: Selesai!

en: Failed to stat %s%s
id: gagal untuk mengumpulkan statistik %s%s

en: Unable to change to %s
id: Tidak dapat mengubah menjadi %s

en: Unable to read %s
id: Tidak dapat membaca %s

en: ERROR: couldn't open %s for writing
id: GALAT: tidak dapat membuka %s untuk ditulisi

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
id: GALAT: Tidak bisa mendapatkan entri kata sandi untuk superuser

en: ERROR: could not create configuration directory %s
id: GALAT: tidak dapat membuat direktori konfigurasi %s

en: ERROR: could not create state directory %s
id: GALAT: tidak dapat membuat direktori state %s

en: ERROR: could not create tmp directory %s
id: GALAT: tidak dapat membuat direktori tmp %s

en: ERROR: could not create log directory %s
id: GALAT: tidak dapat membuat direktori log %s

en: couldn't open %s for writing
id: tidak dapat membuka %s untuk ditulisi

en: 
    Successfully applied all changes. You can close the window now.
id: 
    Sukses menerapkan semua perubahan. Anda dapat menutup jendela sekarang.

en: 
    Not all changes and updates succeeded. For further details of the failure, please expand the 'Details' panel below.
id: 
    Tidak semua perubahan dan pembaruan berhasil dilakukan. Untuk informasi lebih lengkap mengenai kegagalan ini, silakan kembangkan panel "Detail' di bawah ini.

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
id: 
    Sukes memasang semua paket dari medium saat ini. Untuk melanjutkan instalasi dengan medium selanjutnya tutup jendela ini.

en: The list of installed files is only available for installed packages
id: Daftar dari berkas yang telah terpasang hanya tersedia untuk paket yang telah terpasang

en: or dependency
id: atau dependensi

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
id: 
    Paket %s tidak mempunyai versi yang tersedia, tetapi ada di dalam basis data.
    Umumnya hal ini terjadi karena paket tersebut tertera dalam dependensi dan tidak pernah diunggah, telah dinyatakan usang atau tidak tersedia dalam isi sources.list

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en: 	%s %s but %s is to be installed
id: 	%s %s, tetapi %s yang akan dipasang

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt 0.5.4 but 0.5.3 is to be installed"
en:  %s: %s %s but %s is to be installed
id:  %s: %s %s, tetapi %s yang akan dipasang

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt 0.5.4 but it is not installable"
en: 	%s %s but it is not installable
id: 	%s %s, tetapi tidak dapat dipasang

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is a virtual package"
en: 	%s but it is a virtual package
id: 	%s, tetapi paket tersebut berjenis virtual

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is a virtual package"
en: %s: %s but it is a virtual package
id: %s: %s, tetapi paket tersebut berjenis virtual

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "apt but it is not going to be installed"
en: 	%s but it is not going to be installed
id: 	%s, tetapi paket tersebut tidak akan dipasang

note: TRANSLATORS: dependency error message, example: "Depends: apt but it is not going to be installed"
en: %s: %s but it is not going to be installed
id: %s: %s, tetapi paket tersebut tidak akan dipasang

en:  or
id:  atau

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
id: Catatan yang salah di dalam berkas preferensi, tidak ada header Paket

en: Depends
id: Ketergantungan

en: PreDepends
id: PraKetergantungan

en: Suggests
id: Saran

en: Recommends
id: Anjuran

en: Conflicts
id: Konflik

en: Replaces
id: Menggantikan

en: Obsoletes
id: Usang

en: Breaks
id: Pemisah

en: Enhances
id: Perbaikan

note: make sure this is always the last member
en: Dependency of
id: Dependensi dari

en: Marked for installation
id: Ditandai untuk dipasang

en: Marked for re-installation
id: Ditandai untuk dipasang ulang

en: Marked for upgrade
id: Ditandai untuk ditingkatkan

en: Marked for downgrade
id: Ditandai untuk diturunkan

en: Marked for removal
id: Ditandai untuk dicabut

en: Marked for complete removal
id: Ditandai untuk dicabut habis

en: Not installed
id: Tidak dipasang

en: Not installed (locked)
id: Tidak dipasang (terkunci)

en: Installed
id: Terpasang

en: Installed (upgradable)
id: Terpasang (dapat ditingkatkan)

en: Installed (locked to the current version)
id: Terpasang (terkunci pada versi yang sekarang)

en: Broken
id: Rusak

en: Not installed (new in repository)
id: Tidak dipasang (baru di repositori)

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
id: Daftar dari sumber (sources.list) tidak dapat di dibaca.
    Kembali ke jendela dialog repository untuk memperbaiki masalah ini

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
id: Daftar paket atau berkas status tidak bisa diterjemahkan atau dibuka.

en: Internal Error, non-zero counts
id: Kesalahan Internal, hitungan bukan nol

en: Name
id: Nama

en: Description
id: Deskripsi

en: Maintainer
id: Pengelola

en: Version
id: Versi

note: Reverse Depends
en: Origin
id: Asal

note: Origin (e.g. security.debian.org)
en: Component
id: Komponen

note: g_object_set(G_OBJECT(renderer), "editable", TRUE, NULL);
en: Pattern
id: Pola

en: Priority
id: Prioritas

en: File
id: Berkas

en: Unable to correct dependencies
id: Tidak dapat memperbaiki dependensi

note: TRANSLATORS: Error message after a failed download. The first %s is the URL and the second one is a detailed error message that is provided by apt
en: Failed to fetch %s
      %s
id: Gagal mengambil %s
      %s

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
id: Beberapa paket tidak dapat diambil dari servernya.

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
id: Tetap lanjut, hiraukan paket tersebut?

en: Unable to correct missing packages
id: Tidak dapat memperbaiki paket yang hilang

note: _logEntry += _("\n<b>Removed the following ESSENTIAL packages:</b>\n");
en: 
    Removed the following ESSENTIAL packages:
id: 
    Mencabut paket ESENSIAL berikut:

note: _logEntry += _("\n<b>Downgraded the following packages:</b>\n");
en: 
    Downgraded the following packages:
id: 
    Menurunkan paket berikut:

note: _logEntry += _("\n<b>Completely removed the following packages:</b>\n");
en: 
    Completely removed the following packages:
id: 
    Mencabut habis paket berikut:

note: _logEntry += _("\n<b>Removed the following packages:</b>\n");
en: 
    Removed the following packages:
id: 
    Mencabut paket berikut:

note: _logEntry += _("\n<b>Upgraded the following packages:</b>\n");
en: 
    Upgraded the following packages:
id: 
    Meningkatkan paket berikut:

note: _logEntry += _("\n<b>Installed the following packages:</b>\n");
en: 
    Installed the following packages:
id: 
    Memasang paket berikut:

note: _logEntry += _("\n<b>Reinstalled the following packages:</b>\n");
en: 
    Reinstalled the following packages:
id: 
    Memasang ulang paket berikut:

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
id: bzip2 gagal, mungkin media simpan telah penuh.

en: Custom
id: Ubahan

en: Installed (unsupported)
id: Terpasang (tidak didukung)

en: Not installed (unsupported)
id: Tidak dipasang (tidak didukung)

en: Installed (manual)
id: Terpasang (manual)

en: Broken dependencies
id: Dependensi rusak

en: New in repository
id: Baru di repositori

en: Installed (local or obsolete)
id: Terpasang (lokal atau sudah lama)

en: Not installed (residual config)
id: Tidak dipasang (konfigurasi tersisa)

note: setup search progress (0 done, _all.size() in total, 1 subtask)
en: Searching
id: Sedang mencari

note: TRANSLATORS: This is a filter that will give you all packages with debconf support (that can be reconfigured with debconf)
en: Package with Debconf
id: Paket denga Debconf

en: Community Maintained (installed)
id: Dikelola Komunitas (terpasang)

en: Local
id: Lokal

en: Can't read %s
id: Tidak dapat membaca %s

en: Syntax error in line %s
id: Kesalahan sintaks pada baris %s

en: Vendor block %s is invalid
id: Blok vendor %s tidak sah

en: Usage: synaptic [options]
id: Penggunaan: synaptic [opsi]

en: -h   This help text
id: -h   Bantuan ini

en: -r   Open in the repository screen
id: -r   Membuka layar repositori

en: -f=? Give an alternative filter file
id: -f=? Memberikan berkas penyaring alternatif

en: Synaptic Package Manager
id: Synaptic Manajer Paket

en: Scanning CD-ROM
id: Memindai CD-ROM

en: Invalid disc name!
id: Nama diska tidak sah!

en: Disc Label
id: Label Diska

en: Credits
id: Kredit

note: skipTaskbar(true);
en: About Synaptic
id: Tentang Synaptic

en: Downloading Changelog
id: Mengunduh Log Perubahan

note: TRANSLATORS: Title of the changelog dialog - %s is the name of the package
en: %s Changelog
id: Log Perubahan %s

en: Warning
id: Peringatan

en: You are about to install software that <b>can't be authenticated</b>! Doing this could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
id: Anda akan memasang perangkat lunak <b>yang tidak bisa diotentikasi</b>! Hal tersebut beresiko mengundang program jahat untuk mengacaukan atau mengambil alih sistem Anda.

en: NOT AUTHENTICATED
id: TIDAK DIOTENTIKASI

note: removed
en: To be removed
id: Akan dicabut

en: To be downgraded
id: Akan diturunkan

en: To be installed
id: Akan dipasang

en: To be upgraded
id: Akan ditingkatkan

en: To be re-installed
id: Akan dipasang ulang

en: To be kept
id: Akan dipertahankan

en: Copy
id: Salin

en: Select All
id: Pilih Semua

note: error from dpkg, needs to be parsed different
en: Error in package %s
id: Galat pada paket %s

en: Installing and removing software
id: Memasang dan mencabut perangkat lunak

en: Removing software
id: Menghapus perangkat lunak

en: Installing software
id: Memasang perangkat lunak

en: Description and Name
id: Deskripsi dan Nama

en: Dependencies
id: Dependensi

note: depends, predepends etc
en: Provided packages
id: Paket yang disediakan

en: Supported
id: Didukung

en: Package Name
id: Nama Paket

en: Installed Version
id: Versi Terpasang

en: Latest Version
id: Versi Terbaru

en: Size
id: Ukuran

en: Download Size
id: Ukuran Diunduh

en: Always Ask
id: Selalu Ditanya

en: An error occurred while saving configurations.
id: Terjadi galat sewaktu menyimpan konfigurasi.

en: Preferences
id: Preferensi

en: Package
id: Paket

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
id: Masukkanlah diska dengan label:
    %s
    pada kandar %s

en: Download rate: %s/s - %s remaining
id: Kecepatan mengunduh: %s/s - tersisa %s

en: Done
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: Filters
id: Penyaring

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: %s Properties
id: Properti %s

en: Get Screenshot
id: Ambil Cuplikan

en: Download
id: Unduh

en: Provided Packages
id: Paket yang Disediakan

en: All
id: Semua

en: No package is selected.
id: Tidak ada paket yang dipilih.

en: Rebuilding search index
id: Membangun ulang indeks pencarian

en: Reload the package information to become informed about new, removed or upgraded software packages.
id: Memuat ulang informasi paket untuk mengetahui paket adanya baru, dicabut, atau ditingkatkan.

en: Mark all possible upgrades
id: Menandai semua peningkatan

en: Apply all marked changes
id: Menerapkan semua perubahan yang ditandai

en: Unmark
id: Hapus Tanda

en: Mark for Installation
id: Tandai untuk Dipasang

en: Mark for Reinstallation
id: Tandai untuk Dipasang Ulang

en: Mark for Upgrade
id: Tandai untuk Ditingkatkan

en: Mark for Removal
id: Tandai untuk Dicabut

en: Mark for Complete Removal
id: Tandai untuk Dicabut Habis

en: Properties
id: Properti

en: Mark Recommended for Installation
id: Tandai Rekomendasi untuk Dipasang

en: Mark Suggested for Installation
id: Tandai Saran untuk Dipasang

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
id: %i paket terdaftar, %i terpasang, %i rusak. %i akan dipasang/ditingkatkan, %i akan dicabut; %s akan dibebaskan

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
id: %i paket terdaftar, %i terpasang, %i rusak. %i akan dipasang/ditingkatkan, %i akan dicabut; %s akan dipakai

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
id: %i paket terdaftar, %i terpasang, %i rusak. %i akan dipasang/ditingkatkan, %i akan dicabut

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
id[0]: Sistem Anda memiliki %i paket rusak!
    
    Gunakan penyaring "Rusak" untuk menemukannya.

en: Do you want to add another CD-ROM?
id: Tambahkan CD-ROM yang lain?

en: Can't write %s
id: Tidak dapat menulis %s

en: Repositories changed
id: Repositori telah diubah

note: TRANSLATORS: this message appears when the user added/removed a repository (sources.list entry) a reload (apt-get update) is needed then
en: The repository information has changed. You have to click on the "Reload" button for your changes to take effect
id: Informasi repositori telah diubah. Anda harus menklik tombol "Muat Ulang" untuk melengkapi perubahan tersebut

en: Never show this message again
id: Jangan tampilkan lagi pesan ini

en: Found %i packages
id: Menemukan %i paket

en: Starting package configuration tool...
id: Memulai perkakas konfigurasi paket...

note: cout << "RGMainWindow::pkgHelpClicked()" << endl;
en: Starting package documentation viewer...
id: Memulai penampil dokumentasi paket...

en: Downloading Package Files
id: Mengunduh Berkas Paket

en: Do you want to quit Synaptic?
id: Keluar dari Synaptic?

en: Downloading Package Information
id: Mengunduh Informasi Paket

en: Reloading package information...
id: Memuat ulang informasi paket...

en: You are adding the "universe" component.
    
     Packages in this component are not supported. Are you sure?
id: Anda menambahkan komponen "universe".
    
     Paket dalam komponen ini tidak didukung. Yakin ditambahkan?

en: Repositories
id: Repositori

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Type
id: Jenis

en: Distribution
id: Distribusi

en: Section(s)
id: Bagian

en: Binary (deb)
id: Biner (deb)

en: Source (deb-src)
id: Kode Sumber (deb-src)

en: Cannot read vendors.list file
id: Tidak dapat membaca vendor.list

en: <b>(ESSENTIAL) to be removed</b>
id: <b>(ESENSIAL) akan dicabut</b>

en: <b>To be DOWNGRADED</b>
id: <b>Akan DITURUNKAN</b>

en: <b>To be removed</b>
id: <b>Akan dicabut</b>

en: <b>To be completely removed (including configuration files)</b>
id: <b>Akan dicabut habis (termasuk berkas konfigurasinya)</b>

en: Unchanged
id: Tidak diapa-apakan

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
id: <b>%s</b> (<b>esensial</b>) akan dicabut

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
id: <b>%s</b> akan <b>diturunkan</b>

en: <b>%s</b> will be removed with configuration
id: <b>%s</b> akan dicabut beserta konfigurasinya

en: <b>%s</b> will be removed
id: <b>%s</b> akan dicabut

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
id: <b>%s</b> (versi <i>%s</i>) akan dipasang

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
id: <b>%s</b> (versi <i>%s</i>) akan dipasang ulang

en: _Hide Details
id: Sembunyikan _Detail

en: _Show Details
id: _Tampilkan Detail

en: Summary
id: Ringkasan

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
id[0]: %d paket terkunci

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
id[0]: %d paket baru akan dipasang

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
id[0]: %d paket baru akan dipasang ulang

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
id[0]: %d paket akan ditingkatkan

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
id[0]: %d paket akan dicabut

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
id[0]: %d paket akan <b>diturunkan</b>

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
id[0]: <b>Peringatan:</b> %d paket esensial akan dicabut

en: %s of extra space will be used
id: %s ruang ekstra akan dipakai

en: %s of extra space will be freed
id: %s ruang ekstra akan dibebaskan

en: 
    %s have to be downloaded
id: 
    %s akan diunduh

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
id: Paket esensial akan dicabut.
    Ini dapat menyebabkan rusaknya sistem!

en: An error occurred
id: Terjadi galat

en: OK
id: Oke

en: Add
id: Tambah

en: Remove
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

note: TRANSLATORS: this is a abbreviation for "not applicable" (on forms) happens when e.g. a package has no installed version (or no downloadable version)
en: N/A
id: T/A

en: Find
id: Cari

note: TRANSLATORS: Title of the task window - %s is the task (e.g. "desktop" or "mail server")
en: Description %s
id: Deskripsi %s

en: _File
id: _Berkas

en: _Read Markings...
id: _Buka Penandaan

en: _Save Markings
id: _Simpan Penandaan

en: Save Markings _As...
id: Simp_an Penandaan Sebagai...

en: Generate a shell script so that you can download the selected packages on a different computer
id: Membuat skrip shell, sehingga Anda bisa mengunduh paket yang dipilih pada komputer yang berbeda.

en: Generate package download script
id: Buat skrip untuk mengunduh paket

en: Add packages downloaded with the "Generate package download script" feature to the system
id: Menambahkan paket yang telah diunduh dengan fitur "Buat skrip untuk mengunduh paket" ke dalam sistem

en: Add downloaded packages
id: Tambahkan paket yang diunduh

en: _History
id: _Riwayat

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Edit
id: _Sunting

en: U_nmark All
id: Hapus Semua Ta_nda

en: _Search...
id: _Cari...

en: _Reload Package Information
id: Muat Ulang Info_rmasi Paket

en: _Add CD-ROM...
id: T_ambah CD-ROM...

en: _Mark All Upgrades...
id: Tandai Se_mua Peningkatan...

en: _Fix Broken Packages
id: _Perbaiki Paket Rusak

en: Mark Packages by _Task...
id: _Tandai Paket berdasarkan Kategori...

en: A_pply Marked Changes
id: Terapkan _Perubahan

en: _Package
id: _Paket

en: U_nmark
id: Hapus Ta_nda

en: Mark for _Installation
id: Tanda_i untuk Dipasang

en: Mark for R_einstallation
id: T_andai untuk Dipasang Ulang

en: Mark for _Upgrade
id: Tandai _untuk Dinaiktingkatkan

en: Mark for _Removal
id: Tandai untuk _Dicabut

en: Mark for Co_mplete Removal
id: _Tandai untuk Dicabut Habis

en: _Lock Version
id: _Kunci Versi

en: _Force Version...
id: Paksakan _Versi...

en: _Configure...
id: _Konfigurasi...

en: _Browse Documentation
id: _Telusur Dokumentasi

en: _Download Changelog
id: Un_duh Log Perubahan (Changelog)

en: _Properties
id: _Properti

en: _Settings
id: _Pengaturan

en: _Repositories
id: _Repositori

en: _Filters
id: _Penyaring

en: _Set Internal Option...
id: Atur Op_si Internal...

en: _Toolbar
id: Bilah Ala_t

en: _Icons Only
id: Hanya _Ikon

en: _Text Only
id: Hanya _Teks

en: _Hide
id: _Sembunyikan

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Contents
id: _Isi

en: _Quick Introduction
id: _Pengenalan Singkat

en: Icon _Legend
id: _Legenda Ikon

en: _About
id: Tent_ang

en: Reload
id: Muat Ulang

en: Mark All Upgrades
id: Tandai Semua Peningkatan

en: Apply
id: Terapkan

en: Search
id: Cari

en: _Sections
id: _Bagian

en: S_earch Results
id: Hasil P_encarian

en: _Custom Filters
id: Penyaring _Ubahan

en: <b>Package:</b>
id: <b>Paket:</b>

en: <b>Section:</b>
id: <b>Bagian:</b>

en: <b>Priority:</b>
id: <b>Prioritas:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
id: <b>Pengelola:</b>

en: <b>Tags:</b>
id: <b>Tag:</b>

en: Size:
id: Ukuran:

en: Version:
id: Versi:

en: Download:
id: Unduh:

en: Common
id: Umum

en: Installed Files
id: Berkas Terpasang

en: Available versions:
id: Versi yang tersedia:

en: Versions
id: Versi

en: Package management software using apt.
id: Manajemen paket yang menggunakan apt.

en: Debtag support is enabled.
id: Dukungan debtag diaktifkan.

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
id: Kunjungi laman web kami: 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: This software is licensed under the terms of the GNU General Public License, Version 2
id: Perangkat lunak ini dilisensikan di bawah persyaratan GNU General Public License, Versi 2

en: Original author:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Maintainers:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Contributors:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>
id: Penulis asli:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Pengelola:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Kontributor:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>

en: Written by
id: Penulis

en: translators-credits
id: Dirgita <dirgitadevina@yahoo.co.id>, 2010.

en: Translated by
id: Diterjemahkan oleh

en: Man page:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Manual:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
id: Halaman untuk aplikasi Man:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Manual:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>

en: Documented by
id: Dokumentasi

en: _Search
id: _Cari

en: Search:
id: Cari:

en: Look in:
id: Cari di:

en: _Mark
id: _Tandai

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
id: <span weight="bold" size="larger">Tandai yang lain?</span>

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
id: Aksi yang dipilih turut mempengaruhi paket yang lain. Perubahan berikut diperlukan untuk bisa memproses aksi tersebut.

en: <b>Appearance</b>
id: <b>Tampilan</b>

en: <b>Marking Changes</b>
id: <b>Menandai Perubahan</b>

en: <b>Applying Changes</b>
id: <b>Menerapkan Perubahan</b>

en: General
id: Umum

en: <b>Columns</b>
id: <b>Kolom</b>

en: Move _Up
id: _Naikkan

en: Move D_own
id: _Turunkan

en: <b>Fonts</b>
id: <b>Fonta</b>

en: A_pplication Font
id: Fonta A_plikasi

en: _Terminal Font
id: Fonta _Terminal

en: Columns and Fonts
id: Kolom dan Fonta

en: <b>Colors</b>
id: <b>Warna</b>

en: Color packages by their status
id: Warna paket berdasarkan statusnya

en: Marked for installation:
id: Ditandai untuk dipasang:

en: Color
id: Warna

en: Marked for removal:
id: Ditandai untuk dicabut:

en: Marked for complete removal:
id: Ditandai untuk dicabut habis:

en: Upgradable:
id: Dapat ditingkatkan:

en: Marked for reinstallation:
id: Ditandai untuk dipasang ulang:

en: Marked for upgrade:
id: Ditandai untuk ditingkatkan:

en: Not installed:
id: Tidak dipasang:

en: Not installed (locked):
id: Tidak dipasang (terkunci):

en: Installed (locked):
id: Terpasang (terkunci):

en: Installed:
id: Terpasang:

en: New in repository:
id: Baru di repositori:

en: Marked for downgrade:
id: Ditandai untuk diturunkan:

en: Broken:
id: Rusak:

en: Colors
id: Warna

en: <b>Temporary Files</b>
id: <b>Berkas Temporer</b>

en: _Leave all downloaded packages in the cache
id: _Biarkan semua berkas yang sudah diunduh

en: _Delete downloaded packages after installation
id: Hapus unduhan paket setelah _dipasang

en: _Only delete packages which are no longer available
id: _Hanya menghapus paket yang sudah tidak tersedia lagi

en: _Delete Cached Package Files
id: Hapus Paket _dari Tembolok

en: <b>History files</b>
id: <b>Berkas Riwayat</b>

en: _Keep history
id: Pertahan_kan riwayat

en: days
id: hari

en: Files
id: Berkas

en: <b>Proxy Server</b>
id: <b>Server Proksi</b>

en: Direct connection to the Internet
id: Koneksi langsung ke Internet

en: Manual proxy configuration
id: Konfigurasi manual proksi

en: Port number of the http proxy server
id: Nomor port server proksi http

en: Port number of the ftp proxy server
id: Nomor port server proksi ftp

en: FTP proxy:
id: Proksi FTP:

en: HTTP proxy:
id: Proksi HTTP:

en: Authentication
id: Otentikasi

en: Network
id: Jaringan

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
id: <span size="large" weight="bold">Pengaturan ini akan mempengaruhi sistem Anda. Berhati-hatilah.</span>

en: <b>Package upgrade behavior (default distribution)</b>
id: <b>Kelakuan meningkatkan paket (distribusi baku)</b>

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
id: <span weight="bold" size="larger">Ketik label CD-ROM</span>

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
id: Label tersebut untuk mengenali CD-ROM apabila Anda ingin memasang paket dari media tersebut.

en: Disc label:
id: Label diska

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
id: <span size="large" weight="bold">Menentukan opsi internal</span>

en: Only experts should use this.
id: Lakukan ini jika Anda telah berpengalaman.

en: Value:
id: Nilai:

en: Variable:
id: Variabel:

en: _Verify package signatures
id: _Verifikasi tanda tangan paket

en: Packages that will be removed
id: Paket yang akan dicabut

en: Tags
id: Tag

en: Distribution:
id: Distribusi:

en: Vendors...
id: Vendor...

en: Details
id: Detail

en: History
id: Riwayat

en: HTTP authentication
id: Otentikasi HTTP

en: Password
id: Sandi

en: <span weight="bold" size="larger">Enter a label for this CD-Rom</span>
    
    The label will be used if you want to install packages from this CD-Rom. It is recommended to also write the label on the CD-Rom to easily find it again.
id: <span weight="bold" size="larger">Ketikkan label untuk CD-Rom ini</span>
    
    Label tersebut akan dipakai saat hendak memasang paket dari CD-Rom ini. Disarankan juga untuk menulis label tersebut pada CD-Rom sehingga mudah untuk mencarinya.

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add</b></big>
    
    The APT line contains the type, location and content of a repository, for example <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. You can find a detailed description of the syntax in the documentation.
id: <big><b>Ketikkan baris APT yang lengkap untuk repositori yang ingin dipakai</b></big>
    
    Baris APT terdiri atas jenis, lokasi, serta isi dari repositori, sebagai contoh <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. Penjelasan yang lebih lengkap mengenai sintaks tersebut dapat ditemukan pada dokumentasi.

en: APT line:
id: Baris APT:

en: _Add Repository
id: T_ambah Repositori

en: Synaptic Package Manager
id: Synaptic Manajer Paket

en: Package Manager
id: Manajer Paket

en: Package name
id: Nama paket

en: Version number
id: Nomor versi

note: provides and name
en: Conflicting packages
id: Paket konflik

note: conflicts
en: Replaced packages
id: Paket yang digantikan

note: /recommends
en: Suggestions
id: Saran

en: Please insert a disc in the drive.
id: Masukkan diska pada pemutarnya.

en: <i>Running...</i>
id: <i>Berjalan...</i>

en: <i>Finished</i>
id: <i>Selesai</i>

en: <i>Can't close while running</i>
id: <i>Tidak dapat ditutup saat berjalan</i>
