synaptic - en to is translation catalogue (40 entries)

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "admin"
en: System Administration
is: Kerfisstjórnun

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "base"
en: Base System
is: Grunnkerfi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "cli-mono"
en: Mono/CLI Infrastructure
is: Mono/CLI grunnkerfi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "comm"
en: Communication
is: Samskipti

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "database"
en: Databases
is: Gagnagrunnar

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "devel"
en: Development
is: Forritaþróun

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "doc"
en: Documentation
is: Hjálparskjöl

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "debug"
en: Debug
is: Aflúsun

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "editors"
en: Editors
is: Ritlar

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "electronics"
en: Electronics
is: Rafeindatækni

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "embedded"
en: Embedded Devices
is: Ívafstæki

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "fonts"
en: Fonts
is: Letur

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "games"
en: Games and Amusement
is: Leikir og afþreying

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnome"
en: GNOME Desktop Environment
is: GNOME skjáborðsumhverfi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "graphics"
en: Graphics
is: Myndefni

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnu-r"
en: GNU R statistical system
is: GNU R tölfræðikerfi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "gnustep"
en: Gnustep Desktop Environment
is: Gnustep skjáborðsumhverfi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "hamradio"
en: Amateur Radio
is: Amatörradíó

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "haskell"
en: Haskell Programming Language
is: Haskell forritunarmál

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "httpd"
en: Web servers
is: Vefþjónar

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "interpreters"
en: Interpreted Computer Languages
is: Túlkuð forritunarmál

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "java"
en: Java Programming Language
is: Java forritunarmál

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "KDE"
en: KDE Desktop Environment
is: KDE skjáborðsumhverfi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "kernel"
en: Kernel and modules
is: Kjarnar og forritseiningar

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libdevel"
en: Libraries - Development
is: Aðgerðasöfn - Þróun

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "libs"
en: Libraries
is: Aðgerðasöfn

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "lisp"
en: Lisp Programming Language
is: Lisp forritunarmál

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "localization"
en: Localization
is: Staðfærsla

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "mail"
en: Email
is: Tölvupóstur

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "math"
en: Mathematics
is: Stærðfræði

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "misc"
en: Miscellaneous - Text Based
is: Ýmislegt - textabundið

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "net"
en: Networking
is: Netkerfi

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "news"
en: Newsgroup
is: Fréttahópar

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ocaml"
en: OCaml Programming Language
is: OCaml forritunarmál

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "oldlibs"
en: Libraries - Old
is: Aðgerðasöfn - gömul

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "otherosfs"
en: Cross Platform
is: Fjölkerfa

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "perl"
en: Perl Programming Language
is: Perl forritunarmál

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "php"
en: PHP Programming Language
is: PHP forritunarmál

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "python"
en: Python Programming Language
is: Python forritunarmál

note: TRANSLATORS: Alias for the Debian package section "ruby"
en: Ruby Programming Language
is: Ruby forritunarmál
