syncevolution - en to da translation catalogue (108 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
da: Synkronisering

en: Addressbook
da: Adressebog

en: Calendar
da: Kalender

en: Todo
da: Gøremålsliste

en: Memo
da: Huskeliste

en: Failed to save current service in GConf configuration system
da: Kunne ikke gemme aktuel tjeneste i GConf-konfigurationssystem

en: Failed to save service configuration to SyncEvolution
da: Kunne ikke gemme tjenestekonfigurationen til SyncEvolution

en: Failed to get service configuration from SyncEvolution
da: Kunne ikke hente tjenestekonfigurationen fra SyncEvolution

en: Failed to remove service configuration from SyncEvolution
da: Kunne ikke fjerne tjenestekonfigurationen fra SyncEvolution

en: Service must have a name and server URL
da: Tjeneste skal have et navn og en server-URL

note: sync is no longer in progress for some reason
en: Failed to cancel: sync was no longer in progress
da: Kunne ikke annullere: synkronisering var ikke længere kørende

en: Failed to cancel sync
da: Kunne ikke annullere synkronisering

en: Canceling sync
da: Annullerer synkronisering

en: Trying to cancel sync
da: Prøver at annullere synkronisering

en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
da: Vil du slette alle lokale data og erstatte dem med data fra %s? Dette er normalvis ikke anbefalet.

en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
da: Vil du slette alle data i %s og erstatte dem med dine lokale data? Dette er normalvis ikke anbefalet.

en: No, cancel sync
da: Nej, annullér synkronisering

en: Yes, delete and replace
da: Ja, slet og erstat

en: No sources are enabled, not syncing
da: Ingen kilder er aktiveret, synkronisér ikke

en: A sync is already in progress
da: En synkronisering er allerede i gang

en: Failed to start sync
da: Kunne ikke starte synkronisering

en: Starting sync
da: Starter synkronisering

en: Last synced just seconds ago
da: Sidst synkroniseret for kun få sekunder siden

en: Last synced a minute ago
da: Sidst synkroniseret for et minut siden

en: Last synced %ld minutes ago
da: Sidst synkroniseret for %ld minutter siden

en: Last synced an hour ago
da: Sidst synkroniseret for en time siden

en: Last synced %ld hours ago
da: Sidst synkroniseret for %ld timer siden

en: Last synced a day ago
da: Sidst synkroniseret for en dag siden

en: Last synced %ld days ago
da: Sidst synkroniseret for %ld dage siden

en: Sync again
da: Synkronisér igen

en: Sync now
da: Synkronisér nu

en: Syncing
da: Synkroniserer

en: Cancel sync
da: Annullér synkronisering

note: TRANSLATORS: placeholder is a source name, shown with checkboxes in main window
en: %s (not supported by this service)
da: %s (ikke understøttet af denne tjeneste)

en: There was one remote rejection. | There were %d remote rejections.
da[0]: Der var én fjernafvisning.
da[1]: Der var %d fjernafvisninger.

en: There was one local rejection. | There were %d local rejections.
da[0]: Der var én lokal afvisning.
da[1]: Der var %d lokale afvisninger.

en: There were %d local rejections and %d remote rejections.
da: Der var %d lokale afvisninger og %d fjernafvisninger.

en: Last time: No changes.
da: Sidste gang: Ingen ændringer.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %d changes.
da[0]: Sidste gang: Èn ændring indsendt.
da[1]: Sidste gang: %d ændringer indsendt.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %d changes.
da[0]: Sidste gang: Èn ændring tilføjet.
da[1]: Sidste gang: %d ændringer tilføjet.

en: Last time: Applied %d changes and sent %d changes.
da: Sidste gang: %d ændringer tilføjet og %d ændringer indsendt.

en: Failed to get server configuration from SyncEvolution
da: Kunne ikke hente serverkonfiguration fra SyncEvolution

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
da: ScheduleWorld giver dig mulighed for at holde dine kontakter, aktiviteter, gøremål og noter synkroniseret.

en: Google Sync can back up and synchronize your Address Book with your Gmail contacts.
da: Google Sync kan tage en sikkerhedskopi og synkronisere din adressebog med dine Gmail-kontakter.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a singleclick, anytime, anywhere (DEMO).
da: Lav en sikkerhedskopi af dine kontakter og kalender. Synkroniser med enkeltklik, når som helst og hvor som helst (DEMO).

en: New service
da: Ny tjeneste

en: Launch website
da: Åben websted

en: Setup and use
da: Sæt op og brug

en: Failed to get list of manually setup services from SyncEvolution
da: Kunne ikke hente liste over manuelt opsatte tjenester fra SyncEvolution

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
da: Kunne ikke hente liste over understøttede tjenester fra SyncEvolution

note: TODO: this is a hack... SyncEnd should be a signal of it's own, not just hacked on top of the syncevolution error codes
en: Service configuration not found
da: Tjenestekonfiguration ikke fundet

en: Not authorized
da: Ikke godkendt

en: Forbidden
da: Forbudt

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Fatal database error
da: Fatal databasefejl

en: Database error
da: Databasefejl

en: No space left
da: Ingen plads tilbage

note: TODO identify problem item somehow ?
en: Failed to process SyncML
da: Kunne ikke behandle SyncML

en: Server authorization failed
da: Godkendelse af server mislykkedes

en: Failed to parse configuration file
da: Kunne ikke tolke konfigurationsfil

en: Failed to read configuration file
da: Kunne ikke læse konfigurationsfil

en: No configuration found
da: Ingen konfiguration fundet

en: No configuration file found
da: Ingen konfigurationsfil fundet

en: Server sent bad content
da: Serveren sendte ugyldigt indhold

en: Transport failure (no connection?)
da: Transportfejl (ingen forbindelse?)

en: Connection timed out
da: Tiden for forbindelsen er løbet ud

en: Connection certificate has expired
da: Forbindelsescertifikatet er udløbet

en: Connection certificate is invalid
da: Forbindelsescertifikat er ugyldigt

en: Connection failed
da: Forbindelse mislykkedes

en: URL is bad
da: URL er ugyldig

en: Server not found
da: Server ikke fundet

en: Error %d
da: Fejl %d

en: Sync D-Bus service exited unexpectedly
da: Synkroniserings-D-Bus-tjeneste afsluttede ikke som forventet

en: Sync Failed
da: Synkronisering mislykkedes

en: Sync complete
da: Synkronisering gennemført

en: Sync canceled
da: Synkronisering annulleret

note: NOTE extra1 can be error here
en: Ending sync
da: Afslutter synkronisering

note: TRANSLATORS: placeholder is a source name (e.g. 'Calendar') in a progress text
en: Preparing '%s'
da: Forbereder "%s"

note: TRANSLATORS: placeholder is a source name in a progress text
en: Sending '%s'
da: Sender "%s"

note: TRANSLATORS: placeholder is a source name in a progress text
en: Receiving '%s'
da: Modtager "%s"

en: <b>No sync service in use</b>
da: <b>Ingen synkroniseringstjeneste i brug</b>

en: <b>Sync failure</b>
da: <b>Synkroniseringsfejl</b>

en: <b>Type of Sync</b>
da: <b>Synkroniseringstype</b>

en: <big>Manual setup</big>
da: <big>Manuel opsætning</big>

en: <big>Supported services</big>
da: <big>Understøttede tjenester</big>

en: Add new service
da: Tilføj ny tjeneste

en: Back to sync
da: Tilbage til synkronisering

en: Change sync
    service
da: Skift synkroniserings-
    tjeneste

en: Delete all local data and replace it with remote data
da: Slet alle lokale data og erstat dem med fjerndata

en: Delete all remote data and replace it with local data
da: Slet alle fjerndata og erstat dem med lokale data

en: Delete this service
da: Slet denne tjeneste

en: Edit service settings
da: Redigér tjenesteindstillinger

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
da: Hvis du ikke kan se din tjeneste ovenfor, men ved at din synkroniseringsudbyder bruger SyncML,
    kan du sætte en tjeneste manuelt.

en: Merge local and remote data (recommended)
da: Læg lokale og fjerndata sammen (anbefalet)

en: Password
da: Adgangskode

en: Reset original server settings
da: Nulstil til originale serverindstillinger

en: Save and use this service
da: Gem og brug denne tjeneste

en: Select sync service
da: Vælg synkroniseringstjeneste

en: Server settings
da: Tjenesteopsætning

en: Service name
da: Tjenestenavn

en: Sorry, you need an internet
    connection to sync.
da: Beklager, du skal bruge en internetforbindelse
    for at synkronisere.

en: Stop using this service
da: Stop med at bruge denne tjeneste

en: Synchronization is not available (D-Bus service does not answer), sorry.
da: Synkronisering er ikke tilgængelig (D-Bus-tjenesten svarer ikke), beklager.

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
da: For at synkronisere skal du have en netværksforbindelse og en konto med en synkroniseringstjeneste.
    Vi understøtter følgende tjenester:

en: Username
da: Brugernavn

en: You haven't selected a sync service yet. Sync services let you 
    synchronize your data between your netbook and a web service.
da: Du har ikke valgt en synkroniseringstjeneste endnu. Synkroniseringstjenester 
    lader dig synkronisere dine data mellem din netbook og en webtjeneste.

en: Up to date
da: Fuldt opdatereret

en: Sync (GTK)
da: Synkronisering (GTK)
