syncevolution - en to de translation catalogue (159 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
de: Synchronisation

en: Contacts
de: Kontakte

en: Appointments
de: Termine

en: Tasks
de: Aufgaben

en: Notes
de: Notizen

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
de: Termine & Aufgaben

en: Starting sync
de: Sync wird gestartet

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
de: Willst du mit %s eine langsame Synchronisation durchführen?

en: Yes, do slow sync
de: Ja, langsame Synchronisation durchführen

en: No, cancel sync
de: Nein, Synchronisation abbrechen

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
de: Möchtest du alle lokalen Daten löschen und mit Daten von %s ersetzen? Dies ist normalerweise nicht zu empfehlen.

en: Yes, delete and replace
de: Ja, löschen und ersetzen

en: No
de: Nein

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
de: Möchtest du alle Daten in %s löschen und mit deinen lokalen Daten ersetzen? Dies ist normalerweise nicht zu empfehlen.

en: Trying to cancel sync
de: Abbruchversuch der Synchronisation

en: No service or device selected
de: Kein Service oder Gerät gewählt

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
de: %s - Synchronisation fand vor wenigen Sekunden statt

en: %s - synced a minute ago
de: %s - Synchronisation fand vor einer Minute statt

en: %s - synced %ld minutes ago
de: %s - Synchronisation fand vor %ld Minuten statt

en: %s - synced an hour ago
de: %s - Synchronisation fand vor einer Stunde statt

en: %s - synced %ld hours ago
de: %s - Synchronisation fand vor %ld Stunden statt

en: %s - synced a day ago
de: %s - Synchronisation fand vor einem Tag statt

en: %s - synced %ld days ago
de: %s - Synchronisation fand vor %ld Tagen statt

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
de: Jetzt syncen

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
de: Langsame
    Synchronisation

en: Other options...
de: Andere Optionen...

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
de: Synchronisations-Service wählen

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
de: Service-Einstellungen bearbeiten

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
de: Es ist noch kein Synchronisations-Service oder Gerät ausgewählt. Sync-Services synchronisieren die Daten deines Netbooks mit einem Web-Service. Mit einigen Geräten kannst du auch direkt synchronisieren.

en: Sync again
de: Erneut syncen

en: Restoring
de: Wiederherstellung

en: Syncing
de: Syncen...

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
de: Synchronisation
    abbrechen

en: Back to sync
de: Zurück zur Synchronisation

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
de: Automatische
    Synchronisation

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
de: Betroffene Daten: %s %s

en: Affected data: none
de: Betroffene Daten: Keine

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
de: Soll die Sicherheitskopie von %s wiederhergestellt werden? Alle seither gemachten Änderungen gehen dann verloren.

en: Yes, restore
de: Ja, wiederherstellen

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
de: Sicherheitskopie wurde erstellt vor Synchronisation mit %s

en: Restore
de: Wiederherstellen

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
de: Eine normale Synchronisation mit %s ist zur Zeit nicht möglich. Du kannst eine langsame Zwei-Wege-Synchronisation durchführen, neu anfangen, oder eine Sicherheitskopie wiederherstellen. Eine langsame Synchronisation oder ein Neuanfang sind jedoch erforderlich, bevor eine normale Synchronisation mäglich ist.

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
de: Falls etwas fehlgeschlagen ist, kannst du eine langsame Synchronisation versuchen, neu anfangen oder von der Sicherheitskopie Daten wiederherstellen.

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
de: Alle lokalen Daten
    löschen und ersetzen mit
    Daten von %s

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
de: Alle Daten auf %s
    löschen und ersetzen
    mit deinen lokalen Daten

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
de: Liste der unterstützten Services konnte nicht von SyncEvolution empfangen werden.

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
de: Bei der Kommunikation mit dem Sync-Service trat ein Problem auf. Versuche es später nochmals.

en: Restore failed
de: Verbindung fehlgeschlagen

en: Sync failed
de: Sync fehlgeschlagen

en: Restore complete
de: Wiederherstellung beendet

en: Sync complete
de: Sync beendet

en: Preparing '%s'
de: '%s' wird vorbereitet

en: Receiving '%s'
de: '%s' wird empfangen

en: Sending '%s'
de: '%s' wird gesendet

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
de[0]: Es gab eine Remote-Ablehnung.
de[1]: Es gab %ld Remote-Ablehnungen.

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
de[0]: Es gab eine lokale Ablehnung.
de[1]: Es gab %ld lokale Ablehnungen.

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
de: Es gab %ld lokale Ablehnungen und %ld Remote-Ablehnungen.

en: Last time: No changes.
de: Letztes Mal: Keine Änderungen.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
de[0]: Letztes Mal: Eine Änderung abgeschickt.
de[1]: Letztes Mal: %ld Änderungen abgeschickt.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
de[0]: Letztes Mal: Eine Änderung angewandt.
de[1]: Letztes Mal: %ld Änderungen angewandt.

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
de: Letztes Mal: %ld  Änderungen angewandt und %ld  Änderungen abgeschickt.

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
de: Bei der letzten Synchronisation trat ein Problem auf:
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
de: Du hast soeben eine Sicherheitskopie erstellt. Die Änderungen wurden noch nicht mit %s synchronisiert.

en: Waiting for current operation to finish...
de: Warten auf Beenden des laufenden Vorgangs...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
de: Eine normale Synchronisation ist zur Zeit nicht möglich. Der Server schlägt eine langsame Synchronisation vor, doch wenn beide Enden bereits Daten haben, ist dies vielleicht nicht immer wünschenswert.

en: The sync process died unexpectedly.
de: Sync-Prozess wurde unerwartet abgebrochen.

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
de: Passwortanfrage wurde nicht beantwortet. Du kannst das Passwort in den Einstellungen speichern, um die Anfrage zu vermeiden.

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
de: Beim Bearbeiten der Synchronisationsanfrage trat ein Problem auf. Es wird empfohlen, es noch einmal zu versuchen.

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
de: Anmeldung gescheitert. Es könnte ein Problem mit dem Benutzernamen oder dem Kennwort bestehen.

en: Forbidden
de: Verboten

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
de: Die Datenquelle wurde nicht gefunden. Könnte es ein Problem bei den Einstellungen geben?

en: Remote database error
de: Fehler bei Remote-Datenbank

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
de: Es gibt ein Problem mit der lokalen Datenbank. Es wird empfohlen, noch einmal zu synchronisieren oder den Computer neu zu starten

en: No space on disk
de: Kein Platz auf der Festplatte

en: Failed to process SyncML
de: SyncML konnte nicht verarbeitet werden

en: Server authorization failed
de: Serverauthentifizierung fehlgeschlagen

en: Failed to parse configuration file
de: Konfigurationsdatei konnte nicht analysiert werden

en: Failed to read configuration file
de: Konfigurationsdatei konnte nicht gelesen werden

en: No configuration found
de: Keine Konfiguration gefunden

en: No configuration file found
de: Keine Konfigurationsdatei gefunden

en: Server sent bad content
de: Der Server hat ungültigen Inhalt gesendet

en: Connection certificate has expired
de: Das Zertifikat der Verbindung ist abgelaufen

en: Connection certificate is invalid
de: Das Zertifikat der Verbindung ist ungültig

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
de: Verbindung mit dem Server konnte nicht hergestellt werden. Das Problem ist vielleicht nur temporär, oder es könnte ein Fehler bei den Einstellungen vorliegen.

en: The server URL is bad
de: Server-URL ist nicht korrekt

en: The server was not found
de: Der Server wurde nicht gefunden

en: Error %d
de: Fehler %d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
de: Kennwort ist zur Synchronisation erforderlich

en: Sync with password
de: Synchronisation mit Kennwort

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
de: Kennwort zur Synchronisation mit %s eingeben:

note: title for the buttons on the right side of main view
en: <b>Actions</b>
de: <b>Handlungen</b>

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
de: <b>oder</b>

en: <big>Direct sync</big>
de: <big>Direkte Synchronisation</big>

en: <big>Network sync</big>
de: <b>Netzwerk-Synchronisation</b>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
de: <big>Wiederherstellung von der Sicherheitskopie</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
de: <big>Langsame Synchronisation</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
de: <big>Neu anfangen</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
de: Eine langsame Synchronisation vergleicht Elemente beider Seiten und fügt sie zusammen.
    Dies kann manchmal fehlschlagen und Duplikate oder verlorene Informationen zur Folge haben.

en: Add new device
de: Gerät zufügen

en: Add new service
de: Service zufügen

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
de: Bei jeder Synchronisation wird eine Sicherheitskopie erstellt. Wähle zur Wiederherstellung eine Sicherheitskopie. Seither vorgenommene Änderungen gehen verloren.

en: Calendar
de: Kalender

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
de: Sync Service
    ändern/bearbeiten

note: close button for settings window
en: Close
de: Schließen

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
de: Alle Daten auf Zyb löschen
    und mit lokaler Information
    ersetzen

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
de: Alle lokalen Informationen
    löschen und ersetzen
    mit Daten von Zyb

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
de: Einen Sync
    Notfall  beheben

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
de: Wenn dein Service nicht aufgelistet ist, aber dein Synchronisationsanbieter SyncML
    verwendet, kannst du einen Service manuell konfigurieren.

en: Settings
de: Einstellungen

en: Sync Emergency
de: Sync Notfall

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
de: Zur Synchronisation brauchst du eine Netzwerkverbindung und ein Konto bei einem
    Synchronisations-Service. Wir unterstützen die folgenden Services:

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
de: Benutze Bluetooth, um die Daten von einem Gerät mit einem anderen zu synchronisieren.

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
de: Bluetooth-Geräte müssen zugefügt werden, bevor sie synchronisiert werden können.

en: Up to date
de: Aktuell bleiben

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
de: ScheduleWorld erlaubt dir, deine Kontakte, Events, Aufgaben und Notizen zu synchronisieren.

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
de: Google Synchronisation kann dein Addressbuch mit deinen Gmail Kontakten synchronisieren und eine Sicherheitskopie davon erstellen.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
de: Erstelle Sicherheitskopien deiner Kontakte und deines Kalenders. Sync mit einem einzigen Klick, irgendwann, irgendwo (DEMO).

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
de: Mit Mobical Backup und Restore Service kannst du gratis eine Sicherheitskopie deiner persönlichen mobilen Daten erstellen.

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
de: Mit ZYB können mobile Informationen online geteilt und gespeichert werden.

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
de: Memotoo gibt Zugriff auf persönliche Daten von jedem Computer, der mit dem Internet verbunden ist.

en: Sorry, failed to save the configuration
de: Das Speichern der Konfiguration ist leider fehlgeschlagen

en: Service must have a name and server URL
de: Der Service muss einen Namen und eine URL haben

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
de: Für diesen Service ist ein Benutzername erforderlich

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
de: Sollen die Einstellungen für %s neu eingerichtet werden? Es wird dabei keine synchronisierte Information gelöscht.

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
de: Ja, neu einrichten

en: No, keep settings
de: Nein, Einstellungen behalten

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
de: Sollen die Einstellungen für %s gelöscht werden? Dabei werden keine synchronisierten Informationen gelöscht, jedoch wird die Service-Konfiguration gelöscht.

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
de: Ja, löschen

en: Reset settings
de: Einstellungen zurücksetzen

en: Delete settings
de: Einstellungen löschen

en: Save and use
de: Speichern und benutzen

en: Save and replace
    current service
de: Diesen Service
    speichern und ersetzen

en: Stop using device
de: Service nicht mehr benutzen

en: Stop using service
de: Service nicht mehr benutzen

note: TRANSLATORS: label for an entry in service configuration form. * Placeholder is a source  name. * Example: "Appointments URI"
en: %s URI
de: URI von %s

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
de: Änderungen senden an %s

en: Receive changes from %s
de: Änderungen von %s empfangen

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
de: Serveradresse

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
de: Dieses Gerät scheint ein '%s' zu sein. Sollte das nicht stimmen, schau dir bitte die Liste der unterstützten Geräte an, um dein Gerät auszuwählen.

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
de: Dieses Gerät kann nicht genau identifiziert werden. Schau dir bitte die Liste der unterstützten Geräte an, um dein Gerät auszuwählen.

en: %s - Bluetooth device
de: %s - Bluetooth-Gerät

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
de: %s - manuell einrichten

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
de: Website starten

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
de: Jetzt einrichten

en: Use these settings
de: Diese Einstellungen verwenden

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
de: Benutzername

en: Password
de: Kennwort

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
de: Die Service-Konfiguration ist komplexer als hier angezeigt werden kann. Änderungen am Synchronisationsmodus oder den synchronisierten Datentypen werden diese Konfiguration überschreiben.

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
de: Servereinstellungen

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
de: Servereinstellungen anzeigen

en: Sync in the Sync application
de: Sync in der Sync Anwendung

en: %s is syncing
de: %s Synchronisation

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
de: Die Synchronisation deines Computers mit dem %s Sync-Service wurde gestartet.

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
de: %s Synchronisation abgeschlossen

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
de: Die Synchronisation deines Computers mit dem %s Sync-Service ist abgeschlossen.

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
de: Sync-Problem

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
de: Ein Problem mit der Synchronisation bedarf deiner Aufmerksamkeit.

en: View
de: Anzeigen

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
de: Ignorieren
