syncevolution - en to es translation catalogue (160 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
es: Sincronizador

en: Contacts
es: Contactos

en: Appointments
es: Citas

en: Tasks
es: Tareas

en: Notes
es: Notas

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
es: Citas y tareas

en: Starting sync
es: Iniciando...

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
es: Deseas una sincronización lenta con %s?

en: Yes, do slow sync
es: Sí, realizar sincronización lenta

en: No, cancel sync
es: No, cancelar la sincronización

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
es: ¿Quieres borrar todos los datos locales y sustituirlos por los datos de %s? Normalmente, no es recomendable.

en: Yes, delete and replace
es: Sí, borrar y reemplazar

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
es: ¿Quieres borrar todos los datos de %s y sustituirlos por los datos locales? Normalmente, no es recomendable.

en: Trying to cancel sync
es: Estamos intentando cancelar la sincronización

en: No service or device selected
es: No se ha seleccionado ningún servicio o dispositivo

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
es: %s - se sincronizo hace unos segundos

en: %s - synced a minute ago
es: %s - se sincronizo hace un minuto

en: %s - synced %ld minutes ago
es: %s - se sincronizo hace %ld minutos

en: %s - synced an hour ago
es: %s - se sincronizo hace una hora

en: %s - synced %ld hours ago
es: %s - se sincronizo hace %ld horas

en: %s - synced a day ago
es: %s - se sincronizo hace un día

en: %s - synced %ld days ago
es: %s - se sincronizo hace %ld días

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
es: Sincronizar

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
es: Sincronización lenta

en: Other options...
es: Otras opciones...

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
es: Seleccionar un servicio

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
es: Editar la configuración del servicio

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
es: Todavía no has seleccionado ningún servicio o dispositivo de sincronización. Estos servicios te permiten sincronizar los datos entre el miniportátil y un servicio web. También puede hacerse directamente con algunos dispositivos.

en: Sync again
es: ¡Sincronízate!

en: Restoring
es: Restaurando

en: Syncing
es: Sincronizando...

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
es: Cancelar la sincronización

en: Back to sync
es: Volver a la sincronización

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
es: Sincronización
    automática

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
es: Datos afectados: %s %s

en: Affected data: none
es: Datos afectados: ninguno

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
es: ¿Deseas restaurar la copia de seguridad de %s? Todos los cambios que hayas realizado desde entonces se perderán.

en: Yes, restore
es: Sí, restaurar

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
es: Copia de seguridad realizada ante de sincronizar con %s

en: Restore
es: Restaurar

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
es: Una sincronización normal con %s no es posible en este momento. Puedes realizar una sincronización lenta de dos vías o iniciar de cero. También puedes restaurar una copia de seguridad, pero una sincronización lenta o iniciar de cero igual será necesaria antes de que sea posible una sincronización normal.

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
es: Si algo realmente malo sucede, puedes intentar una sincronización lenta, empezar de cero o restaurar la copia de seguridad.

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
es: Borrar todos los datos
    locales y reemplazarlos con
    datos de %s

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
es: Borrar todos los datos en
    %s y reemplazarlos
    con tus datos locales

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
es: Error al obtener la lista de servicios compatibles de SyncEvolution

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
es: Ha ocurrido un problema de comunicación en el proceso de sincronización. Inténtalo más tarde.

en: Restore failed
es: Restaurar falló

en: Sync failed
es: Sincronización falló

en: Restore complete
es: Restaurado completo

en: Sync complete
es: ¡Sincronizado!

en: Preparing '%s'
es: Preparando '%s'

en: Receiving '%s'
es: Recibiendo '%s'

en: Sending '%s'
es: Enviando '%s'

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
es[0]: Hubo un rechazo remoto.
es[1]: Hubo %ld rechazos remotos.

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
es[0]: Hubo un rechazo local.
es[1]: Hubo %ld rechazos locales.

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
es: Se han producido %ld rechazos locales y %ld rechazos remotos.

en: Last time: No changes.
es: La última vez: no hubo cambios.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
es[0]: La última vez: se envió un cambio.
es[1]: La última vez: se enviaron %ld cambios.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
es[0]: La última vez: se aplicó un cambio.
es[1]: La última vez: se aplicaron %ld cambios.

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
es: La última vez: se aplicaron %ld cambios y se enviaron %ld cambios.

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
es: Hubo un problema en la última sincronización:
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
es: Has restaurado una copia de resguardo. Los cambios aún no se sincronizan con %s

en: Waiting for current operation to finish...
es: Esperando que la operación actual termine...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
es: Una sincronización normal no es posible en este momento. El servidor sugiere una sincronización lenta, pero esto no es necesariamente lo que deseas si ambas partes ya tienen datos.

en: The sync process died unexpectedly.
es: El servicio de sincronización se cerró inesperadamente.

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
es: No se ha respondido a la solicitud de contraseña. Para evitar que aparezca otra vez, se puede guardar la contraseña en los ajustes.

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
es: Ha ocurrido un problema al procesar la solicitud de sincronización. Intentar otra vez puede ayudar.

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
es: Acceso fallido. ¿Podría haber algún problema con tu usuario o contraseña?

en: Forbidden
es: Prohibido

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
es: No se pudo hallar la fuente de datos. ¿Podría haber algún problema con la configuración?

en: Remote database error
es: Error en la base de datos remota

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
es: Hay un problema con la base de datos local. Sincronizar otra vez o reiniciar puede ayudar.

en: No space on disk
es: No queda espacio

en: Failed to process SyncML
es: Error al procesar SyncML

en: Server authorization failed
es: El servidor no ha aceptado la autorización

en: Failed to parse configuration file
es: Error al analizar la sintaxis del archivo de configuración

en: Failed to read configuration file
es: Error al leer del archivo de configuración

en: No configuration found
es: No se ha encontrado la configuración

en: No configuration file found
es: No se ha encontrado el archivo de configuración

en: Server sent bad content
es: El servidor envió un contenido no válido

en: Connection certificate has expired
es: El certificado de conexión está vencido

en: Connection certificate is invalid
es: El certificado de conexión no es válido

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
es: No hemos podido conectarnos con el servidor. El problema podría ser temporal o podría haber algún problema con la configuración.

en: The server URL is bad
es: La URL del servidor es incorrecta

en: The server was not found
es: No se ha encontrado el servidor

en: Error %d
es: Error: %d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
es: Se requiere contraseña para la sincronización

en: Sync with password
es: Sincronización con contraseña

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
es: Por favor ingresa la contraseña para sincronizar con %s:

note: title for the buttons on the right side of main view
en: <b>Actions</b>
es: <b>Acciones</b>

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
es: <b>o</b>

en: <big>Direct sync</big>
es: <big>Sincronización directa</big>

en: <big>Network sync</big>
es: <big>Sincronización de red</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
es: <big>Restaurar de la copia de seguridad</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
es: <big>Sincronización lenta</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
es: <big>Comenzar desde cero</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
es: Una sincronización lenta compara elementos de ambos lados e intenta combinarlos. 
    Esto puede fallar en algunos casos, creando duplicados o perdida de información.

en: Add new device
es: Agregar dispositivo

en: Add new service
es: Agregar servicio

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
es: Las copias de seguridad son realizadas antes cada vez que sincronizamos. Elije una copia de seguridad para restaurar. Cualquier cambio que hayas realizado desde entonces se perderá.

en: Calendar
es: Calendario

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
es: Cambiar o editar
    servicio sincronizador

note: close button for settings window
en: Close
es: Cerrar

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
es: Borrar todos los datos en Zyb 
    y sustituirlos con tu
    información local

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
es: Borrar todos los datos
    locales y reemplazarlos con
    datos de Zyb

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
es: Arreglar urgencia
    en sincronización

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
es: Si no puedes ver tú servicio de sincronización arriba, pero sabes que tú proveedor emplea SyncML
    puedes configurar el servicio manualmente.

en: Settings
es: Configuración

en: Sync Emergency
es: Sincronización de emergencia

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
es: Para ejecutar la sincronización hacen falta una conexión de red y una cuenta en un servicio de sincronización. 
    Son compatibles los siguientes servicios:

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
es: Utiliza Bluetooth para sincronizar tus datos a partir de un dispositivo a otro.

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
es: Necesitarás agregar dispositivos Bluetooth antes de que puedan ser sincronizados.

en: Up to date
es: Al día

en: Synchronize PIM data
es: Sincronizar los datos del gestor de información personal (GIP)

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
es: ScheduleWorld te permite sincronizar los contactos, eventos, tareas y notas.

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
es: Google Sync puede hacer copia de resguardo y sincroniza tus contactos y con los que tengas en Gmail.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
es: Resguarda tus contactos y el calendario. Sincronízalos con un clic, en cualquier momento y desde donde sea (DEMO).

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
es: El servicio Mobical Backup and Restore te permite realizar copias de resguardo seguras de la información de tu móvil gratis.

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
es: ZYB es una manera simple para que la gente almacene y comparta la información móvil en línea.

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
es: Memotoo te permite acceder a tus datos personales desde cualquier computadora conectada con Internet.

en: Sorry, failed to save the configuration
es: Lo sentimos, no se pudo guardar la configuración

en: Service must have a name and server URL
es: El servicio debe llamarse de alguna manera y tener una URL

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
es: Este servicio requiere un nombre de usuario

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
es: ¿Deseas reajustar la configuración para %s? Esto no removerá ninguna información sincronizada en las partes.

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
es: Sí, reiniciar

en: No, keep settings
es: No, mantener configuración

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
es: ¿Quieres eliminar la configuración de %s? Esto no eliminará ninguna información sincronizada en ninguno de los dos lados, pero eliminará esta configuración.

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
es: Sí, borrar

en: Reset settings
es: Devolver la configuración a sus valores originales

en: Delete settings
es: Borrar la configuración

en: Save and use
es: Guardar y usar

en: Save and replace
    current service
es: Guardar y reemplazar
    servicio actual

en: Stop using device
es: Dejar de usar este dispositivo

en: Stop using service
es: Dejar de usar este servicio

note: TRANSLATORS: label for an entry in service configuration form. * Placeholder is a source  name. * Example: "Appointments URI"
en: %s URI
es: URI de %s

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
es: Enviar cambios a %s

en: Receive changes from %s
es: Recibir cambio de %s

en: <b>Sync</b>
es: <b>Sincronizar</b>

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
es: Dirección del servidor

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
es: Parece que este dispositivo es: %s'. Si no es cierto, mira la lista de los dispositivos compatibles y selecciona el correcto, si aparece.

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
es: No sabemos qué dispositivo es éste. Mira la lista de los dispositivos compatibles y selecciona el correcto, si aparece.

en: %s - Bluetooth device
es: %s - Dispositivo Bluetooth

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
es: %s - configurar manualmente

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
es: Abrir el sitio web

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
es: Configurar ahora

en: Use these settings
es: Usar estos ajustes

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
es: Usuario

en: Password
es: Contraseña

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
es: La configuración es más compleja de lo que podemos mostrar aquí. Cambios en el modo de sincronización o los tipos de datos sincronizados sobrescribirán esa configuración.

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
es: Ocultar la configuración del servidor

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
es: Mostrar la configuración del servidor

en: Sync in the Sync application
es: Sincronizar en la aplicación de sincronización

en: %s is syncing
es: %s está sincronizándose

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
es: Hemos empezado a sincronizar esta máquina con el servicio de sincronización %s.

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
es: Se ha completado la sincronización de %s

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
es: Hemos terminado de sincronizar esta máquina con el servicio de sincronización %s.

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
es: Problemas en la sincronización.

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
es: Ha ocurrido un problema durante la sincronización que debes solucionar.

en: View
es: Ver

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
es: Cerrar
