syncevolution - en to fi translation catalogue (161 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
fi: Synkkaus

en: Contacts
fi: Yhteyshenkilöt

en: Appointments
fi: Tapaamiset

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Notes
fi: Huomautukset

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
fi: Tapaamiset ja tehtävät

en: Starting sync
fi: Aloitetaan synkkaus

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
fi: Haluatko hitaan synkkauksen kohteen %s kanssa?

en: Yes, do slow sync
fi: Kyllä, tehdään hidas synkkaus

en: No, cancel sync
fi: Ei, peru synkkaus

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
fi: Haluatko poistaa kaikki paikalliset tiedot ja korvata ne tiedoilla kohteesta %s? Tämä ei ole yleensä suositeltavaa.

en: Yes, delete and replace
fi: Kyllä, poista ja korvaa

en: No
fi: Ei

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
fi: Haluatko poistaa kaikki tiedot kohteessa %s ja korvata ne paikallisilla tiedoillasi? Tämä ei ole yleensä suositeltavaa.

en: Trying to cancel sync
fi: Yritetään perua synkkaus

en: No service or device selected
fi: Palvelua tai laitetta ei ole valittuna

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
fi: %s - synkataan juuri nyt

en: %s - synced a minute ago
fi: %s - Synkattu viimeksi minuutti sitten

en: %s - synced %ld minutes ago
fi: %s - Synkattu viimeksi %ld minuuttia sitten

en: %s - synced an hour ago
fi: %s - Synkattu viimeksi tunti sitten

en: %s - synced %ld hours ago
fi: %s - Synkattu viimeksi %ld tuntia sitten

en: %s - synced a day ago
fi: %s - Synkattu viimeksi eilen

en: %s - synced %ld days ago
fi: %s - Synkattu viimeksi %ld päivää sitten

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
fi: Synkkaa nyt

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
fi: Hidas
    synkkaus

en: Other options...
fi: Muut asetukset...

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
fi: Määritä synkkauspalvelu

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
fi: Muuta palveluasetuksia

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
fi: Synkkauspalvelua tai laitetta ei ole vielä valittu. Synkkauspalvelu mahdollistaa Netbookisi ja verkkopalvelusi tietojen synkkauksen. Voit myös synkata suoraan joitakin laitteita.

en: Sync again
fi: Synkkaa taas

en: Restoring
fi: Palautetaan

en: Syncing
fi: Synkkaus käynnissä

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
fi: Peru synkkaus

en: Back to sync
fi: Takaisin synkkaukseen

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
fi: Automaattinen synkkaus

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
fi: Koskee tietoja: %s %s

en: Affected data: none
fi: Koskee tietoja: ei mitään

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
fi: Haluatko palauttaa varmuuskopioinnin kohteesta %s? Menetät kaikki tämän jälkeen tekemäsi muutokset.

en: Yes, restore
fi: Kyllä, palauta

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
fi: Varmuuskopioitu ennen sunkkausta kohteen %s kanssa

en: Restore
fi: Palauttaa

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
fi: Normaali synkkaus kohteen %s ei ole mahdollinen täällä kertaa. Voit tehdä hitaan kaksisuuntaisen synkkauksen tai aloittaa nollasta. Voit myös palauttaa varmuuskopion, mutta joko hidas synkkaus tai aloittaminen nollasta vaaditaan, ennen kuin normaali synkkaus on mahdollinen.

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
fi: Jos jotakin on mennyt järkyttävän pieleen, voit yrittää hidasta synkkausta, aloittamista nollasta tai palauttaa varmuuskopiosta.

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
fi: Poista kaikki paikalliset
     tiedot ja korvaa ne 
    tiedoilla kohteesta %s

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
fi: Poista kaikki tiedot kohteesta
    %s ja korvaa 
    paikallisilla tiedoilla

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
fi: Tuettujen palveluiden listan saaminen SyncEvolutionista epäonnistui

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
fi: Ilmeni onglema kommunikoitaessa synkkausprosessin kanssa. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Restore failed
fi: Palauttaminen epäonnistui

en: Sync failed
fi: Synkkaus epäonnistui

en: Restore complete
fi: Palautus valmis

en: Sync complete
fi: Synkkaus valmis

en: Preparing '%s'
fi: Valmistellaan: '%s'

en: Receiving '%s'
fi: Vastaanotetaan: '%s'

en: Sending '%s'
fi: Lähetetään: '%s'

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
fi[0]: Tapahtui yksi etähylkäys
fi[1]: Tapahtui %ld etähylkäystä

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
fi[0]: Tapahtui yksi paikallinen hylkäys
fi[1]: Tapahtui %ld paikallista hylkäystä

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
fi: Tapahtui %ld paikallista hylkäystä ja %ld etähylkäystä

en: Last time: No changes.
fi: Viime kerta: ei muutoksia

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
fi[0]: Viime kerralla: yksi muutos lähetetty.
fi[1]: Viime kerralla: %ld muutosta lähetetty.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
fi[0]: Viime kerralla: yksi muutos sovellettu.
fi[1]: Viime kerralla: %ld muutosta sovellettu.

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
fi: Viime kerralla: Sovellettu %ld muutosta ja lähetetty %ld muutosta.

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
fi: Ilmeni onglema viimeisen synkkauksen kanssa :
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
fi: Olet juuri palauttanut varmuuskopion. Muutoksia ei ole vielä synkattu kohteen %s kanssa.

en: Waiting for current operation to finish...
fi: Nykyisen toiminnon päättymistä odotetaan...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
fi: Normaali synkkaus ei ole mahdollinen tällä kertaa. Palvelin suosittelee hidasta synkkausta, mutta tämä ei aina ehkä ole sitä, mitä haluat, jos molemmissa päissä on jo tietoja.

en: The sync process died unexpectedly.
fi: Synkkauspalvelu loppui odottamattomasti

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
fi: Salasanapyyntöön ei vastattu. Voit tallentaa salasanan asetuksissa estääksesi pyynnön.

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
fi: Synkkauspyynnön prosessoimisessa ilmeni ongelma. Voi auttaa, jos yrität uudelleen.

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
fi: Sisäänkirjautuminen ei onnistunut. Voisiko käyttäjänimen tai salasanan kanssa olla ongelma?

en: Forbidden
fi: Kielletty

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
fi: Tietolähdettä ei löydy. Voisiko asetusten kanssa olla ongelma?

en: Remote database error
fi: Etätietokantavirhe

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
fi: Paikallisen tietokannan kanssa on ongelmia. Voi auttaa, jos synkkaat uudelleen tai buuttaat.

en: No space on disk
fi: Levykkeen tila lopussa

en: Failed to process SyncML
fi: SyncML:n käsittely epäonnistui

en: Server authorization failed
fi: Serverin varmennus epäonnistui

en: Failed to parse configuration file
fi: Asetustiedoston jäsennys epäonnistui

en: Failed to read configuration file
fi: Asetustiedoston lukeminen epäonnistui

en: No configuration found
fi: Asetuksia ei löydy

en: No configuration file found
fi: Asetustiedostoa ei löytynyt

en: Server sent bad content
fi: Serveri lähetti virheellistä sisältöä

en: Connection certificate has expired
fi: Yhteyden varmenne on vanhentunut

en: Connection certificate is invalid
fi: Yhteyden varmenne on virheellinen

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä. Ongelma voi olla tilapäinen tai palvelimen asetuksissa voi olla virhe.

en: The server URL is bad
fi: Serverin URL on virheellinen

en: The server was not found
fi: Serveriä ei löydy

en: Error %d
fi: Virhe: %d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
fi: Synkkaukseen vaaditaan salasana.

en: Sync with password
fi: Synkkaa salasanan kanssa

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
fi: Anna salasana synkkaukseen kohteen %s kanssa:

note: title for the buttons on the right side of main view
en: <b>Actions</b>
fi: <b>Toiminnot</b>

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
fi: <b>tai</b>

en: <big>Direct sync</big>
fi: <big>Suora synkkaus</big>

en: <big>Network sync</big>
fi: <b>Verkon synkkaus</b>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
fi: <big>Palauta varmuuskopiosta</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
fi: <big>Hidas synkkaus</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
fi: <big>Aloita nollasta</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
fi: Hidas synkkaus vertailee kohteita molemmista päistä ja yrittää yhdistää ne. 
    Tämä saattaa joissakin tapauksissa epäonnistua, johtaa kaksoiskappeleiden muodostumiseen tai tietojen menettämiseen.

en: Add new device
fi: Lisää uusi laite

en: Add new service
fi: Lisää uusi palvelu

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
fi: Varmuuskopiot tehdään ennen jokaista synkkausta. Valitse varmuuskopio palautettavaksi. Kaikki tämän jälkeen tekemäsi muutokset menetetään.

en: Calendar
fi: Kalenteri

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
fi: Muuta tai muokkaa
    synkkauspalvelua

note: close button for settings window
en: Close
fi: Sulje

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
fi: Poista kaikki tiedot kohteessa Zyb 
    ja korvaa ne omilla
    paikallisilla tiedoilla

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
fi: Poista kaikki paikalliset
    tiedot ja korvaa
    ne Zybin tiedoilla

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
fi: Korjaa sync
    hätätila

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
fi: Jos et näe palveluasi yllä mutta tiedät, että synkkauspalvelun tarjoajasi käyttää
    SyncML:ää, voit määrittää palvelun manuaalisesti.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Sync Emergency
fi: Synkkauksen hätätila

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
fi: Synkkaus edellyttää verkkoyhteyttä ja synkkauspalvelutiliä.
    Me tuemme seuraavia palveluita:

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
fi: Käytä Bluetoothia ja synkkaa tiedot yhdeltä laitteelta toiselle.

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
fi: Sinun täytyy lisätä Bluetooth-laitteet ennen kuin niitä voi synkata.

en: Up to date
fi: Ajantasalla

en: Synchronize PIM data
fi: Synkronoi PIM-tiedot

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
fi: ScheduleWorld mahdollistaa kontaktien,tapahtumien,tehtävien, ja viestien synkkaamisen.

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
fi: Google Sync voi kopioida ja synkata kontaktisi Gmail-kontakteihisi

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
fi: Varmuuskopioi kontaktisi ja kalenterisi. Synkkaa yhdellä klikkauksella, milloin ja missä tahansa (DEMO).

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
fi: Mobical-varmuuskopio- ja palautuspalvelun avulla voit varmuuskopioida omat mobiilitietosi ilmaiseksi ja varmasti.

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
fi: ZYB on yksinkertainen tapa tallentaa ja jakaa mobiilitietoja verkossa.

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
fi: Mometoon avulla voi käyttää omia tietoja kaikilta koneilta, joilla on Internet-yhteys.

en: Sorry, failed to save the configuration
fi: Konfiguraation tallennus epäonnistui

en: Service must have a name and server URL
fi: Palvelulla pitää olla nimi ja palvelimen URL

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
fi: Tähän palveluun vaaditaan käyttäjätunnus

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
fi: Haluatko nollata kohteen %s asetukset? Tämä ei poista mitään synkattuja tietoja kummassakaan päässä.

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
fi: Kyllä, nollaa.

en: No, keep settings
fi: Ei, säilytä asetukset

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
fi: Haluatko poistaa kohteen %s asetukset?  Tämä ei poista mitään synkattuja tietoja kummassakaan päässä, mutta poistaa nämä  asetukset.

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
fi: Kyllä, poista

en: Reset settings
fi: Nollaa asetukset

en: Delete settings
fi: Poista asetukset

en: Save and use
fi: Tallenna ja käytä

en: Save and replace
    current service
fi: Tallenna ja korvaa
    nykyinen palvelu

en: Stop using device
fi: Lopeta laitteen käyttö

en: Stop using service
fi: Lopeta palvelun käyttö

note: TRANSLATORS: label for an entry in service configuration form. * Placeholder is a source  name. * Example: "Appointments URI"
en: %s URI
fi: Kohteen %s URI

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
fi: Lähetä muutokset kohteeseen %s

en: Receive changes from %s
fi: Vastaanota muutokset kohteesta %s

en: <b>Sync</b>
fi: <b>Synkkaa</b>

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
fi: Serverin osoite

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
fi: Tämä laite näyttää siltä, että se saattaisi olla '%s'. Jos tämä ei ole oikein, katso tätä tuettujen laitteiden luetteloa ja poimi omasi, jos se on luettelossa.

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
fi: Emme tiedä täsmälleen, mikä tämä laite on. Katso luetteloa tuetuista ja poimi omasi, jos se on luettelossa.

en: %s - Bluetooth device
fi: %s - Bluetooth-laite

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
fi: %s - manuaalinen asetus

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
fi: Siirry sivustoon

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
fi: Tee asetukset nyt

en: Use these settings
fi: Käytä näitä asetuksia

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Password
fi: Salasana

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
fi: Nykyinen konfiguraatio on monimutkaisempi kuin täällä voidaan näyttää. Muutokset synkkaustilaan tai synkattuihin tietotyyppeihin korvaavat tämän konfiguroinnin.

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
fi: Piilota serverin asetukset

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
fi: Näytä serverin asetukset

en: Sync in the Sync application
fi: Synkkaa synkkaussovelluksessa.

en: %s is syncing
fi: Synkkaus käynnissä kohteessa %s

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
fi: Tietokoneesi synkkaus on juuri aloitettu %s-synkkauspalvelulla.

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
fi: Kohteen %s synkkaus valmis

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
fi: Tietokoneesi synkkaus on juuri lopetettu %s-synkkauspalvelulla.

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
fi: Synkkauksen ongelma

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
fi: Sorry, ilmeni ongelma synkkauksessa, jota sinun täytyy seurata.

en: View
fi: Näytä

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
fi: Hylkää
