syncevolution - en to fr translation catalogue (157 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
fr: Synchronisation

en: Appointments
fr: Rendez-vous

en: Tasks
fr: Tâches

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
fr: Rendez-vous et Tâches

en: Starting sync
fr: Synchronisation en cours de démarrage

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
fr: Voulez-vous effectuer une synchronisation lente avec %s ?

en: Yes, do slow sync
fr: Oui, effectuer une synchronisation lente

en: No, cancel sync
fr: Non, annuler la synchronisation

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
fr: Voulez-vous effacer toutes les données locales et les remplacer avec les données de %s ? Ceci est en général une mauvaise idée.

en: Yes, delete and replace
fr: Oui, supprimer et remplacer

en: No
fr: Non

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
fr: Voulez-vous effacer toutes les données de %s et les remplacer avec vos données locales ? Ceci est en général une mauvaise idée.

en: Trying to cancel sync
fr: Essai d'annulation de la synchronisation

en: No service or device selected
fr: Aucun service ou périphérique sélectionné

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
fr: %s - dernière synchronisation il y a quelques secondes

en: %s - synced a minute ago
fr: %s - dernière synchronisation il y a moins d'une minute

en: %s - synced %ld minutes ago
fr: %s - dernière synchronisation il y a %ld minutes

en: %s - synced an hour ago
fr: %s - dernière synchronisation il y a moins d'une heure

en: %s - synced %ld hours ago
fr: %s - dernière synchronisation il y a %ld heures

en: %s - synced a day ago
fr: %s - dernière synchronisation hier

en: %s - synced %ld days ago
fr: %s - dernière synchronisation il y a %ld jours

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
fr: Synchroniser

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
fr: Synchronisation lente

en: Other options...
fr: Autres options...

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
fr: Sélectionner le service de synchronisation

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
fr: Modifier les paramètres du service

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
fr: Vous n'avez pas encore sélectionné de service de synchronisation ou de périphérique. Les services de synchronisation vous permettent de synchroniser vos données de votre netbook à un service web. Vous pouvez également synchroniser directement avec certains périphériques.

en: Sync again
fr: Synchroniser de nouveau

en: Restoring
fr: Restauration en cours

en: Syncing
fr: Synchronisation en cours

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
fr: Annuler la synchronisation

en: Back to sync
fr: Retourner à la synchronisation

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
fr: Synchronisation automatique

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
fr: Données affectées : %s %s

en: Affected data: none
fr: Données affectées : aucunes

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
fr: Voulez-vous restaurer la sauvegarde de %s ? Toutes les modifications effectuées à partir de là seront perdues.

en: Yes, restore
fr: Oui, restaurer

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
fr: Sauvegardé avant la synchronisation avec %s

en: Restore
fr: Restaurer

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
fr: Une synchronisation normale avec %s est actuellement impossible. Vous pouvez effectuer une synchronisation lente à deux files ou alors reprendre à zéro. Vous pouvez aussi restaurer une sauvegarde, mais une synchronisation lente ou une reprise à zéro seront nécessaires avant qu'une synchronisation soit possible.

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
fr: En cas de problème sérieux, vous pouvez essayer une synchronisation lente, reprendre à zéro ou alors restaurer depuis une sauvegarde.

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
fr: Supprimer toutes
    les données locales
    et les remplacer avec
    les données de %s

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
fr: Supprimer toutes les données
    sur %s et les remplacer
    avec les données locales

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
fr: Impossible d'obtenir la liste des services pris en charge depuis SyncEvolution

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
fr: Un problème est survenu en communiquant avec le processus de synchronisation. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Restore failed
fr: Échec de la restauration

en: Sync failed
fr: Échec de la synchronisation

en: Restore complete
fr: Restauration terminée

en: Sync complete
fr: Synchronisation terminée

en: Preparing '%s'
fr: '%s' en cours de préparation

en: Receiving '%s'
fr: '%s' en cours de réception

en: Sending '%s'
fr: '%s' en cours d'envoi

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
fr[0]: Il y a eu un rejet distant.
fr[1]: Il y a eu %ld rejets distants.

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
fr[0]: Il y a eu un rejet local.
fr[1]: Il y a eu %ld rejets locaux.

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
fr: Il y a eu %ld rejets locaux et %ld rejets distants.

en: Last time: No changes.
fr: Dernière fois : pas de changement.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
fr[0]: Dernière fois : un changement envoyé.
fr[1]: Dernière fois : %ld changements envoyés.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
fr[0]: Dernière fois : un changement reçu.
fr[1]: Dernière fois : %ld changements reçus.

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
fr: Dernière fois : %ld changements reçus et %ld changements envoyés.

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
fr: Un problème est survenu lors de la dernière synchronisation :
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
fr: Vous venez de restaurer une sauvegarde. Les modifications n'ont pas encore été synchronisées avec %s

en: Waiting for current operation to finish...
fr: En attente de fin d'opération en cours...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
fr: Une synchronisation normale est actuellement impossible. Le serveur suggère une synchronisation lente, mais cela n'est pas forcément dans votre intérêt si les deux côtés contiennent déjà des données.

en: The sync process died unexpectedly.
fr: Processus de synchronisation terminé de façon inattendue.

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
fr: La demande de mot de passe n'a pas été prise en compte. Vous pouvez enregistrer le mot de passe dans les paramètres pour empêcher la demande.

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
fr: Un problème est survenu lors du traitement de la demande de synchronisation. Une nouvelle tentative peut se révéler utile.

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
fr: Échec de connexion. Pourrait-il y avoir un problème avec votre nom d'utilisateur ou bien votre mot de passe ?

en: Forbidden
fr: Interdit

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
fr: Une source de données n'a pas pu être trouvée. Pourrait-il y avoir un problème avec les paramètres ?

en: Remote database error
fr: Erreur de base de données à distance

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
fr: Il y a un problème avec la base de données locale. Synchroniser de nouveau ou bien redémarrer peut aider.

en: No space on disk
fr: Il n'y a plus d'espace disponible sur le disque

en: Failed to process SyncML
fr: Impossible de terminer SyncML

en: Server authorization failed
fr: L'autorisation du serveur a échoué

en: Failed to parse configuration file
fr: Impossible d'analyser le fichier de configuration

en: Failed to read configuration file
fr: Impossible de lire le fichier de configuration

en: No configuration found
fr: Aucune configuration trouvée

en: No configuration file found
fr: Aucun fichier de configuration trouvé

en: Server sent bad content
fr: Le serveur a transmis des données incorrectes

en: Connection certificate has expired
fr: Le certificat de la connexion a expiré

en: Connection certificate is invalid
fr: le certificat de la connexion est invalide

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
fr: Nous n'avons pas pu nous connecter au serveur. Il se peut que le problème soit temporaire ou bien qu’il y ait une erreur avec les paramètres.

en: The server URL is bad
fr: L'URL du serveur est mauvaise

en: The server was not found
fr: Le serveur n'a pas été trouvé

en: Error %d
fr: Erreur %d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
fr: Mot de passe nécessaire pour la synchronisation

en: Sync with password
fr: Synchronisation avec le mot de passe...

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
fr: Veuillez saisir le mot de passe pour synchroniser avec %s :

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
fr: <b>ou</b>

en: <big>Direct sync</big>
fr: <big>Synchronisation directe</big>

en: <big>Network sync</big>
fr: <big>Synchronisation réseau</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
fr: <big>Restaurer depuis une sauvegarde</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
fr: <big>Synchronisation lente</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
fr: <big>Reprendre à zéro</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
fr: Une synchronisation lente compare les articles des deux côtés et tente de les fusionner. 
    Cela peut échouer dans certains cas, provoquant des duplicatas ou une perte d'information.

en: Add new device
fr: Nouveau peripherique

en: Add new service
fr: Nouveau service

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
fr: Les sauvegardes sont effectuées à chaque synchronisation. Choisissez une sauvegarde à restaurer. Toutes les  modifications effectuées à partir de là seront perdues.

en: Calendar
fr: Calendrier

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
fr: Changer ou modifier
    le service de
    synchronisation

note: close button for settings window
en: Close
fr: Fermer

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
fr: Supprimer toutes
    les données sur Zyb
    et les remplacer avec
    les données locales

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
fr: Supprimer toutes
    les données locales
    et les remplacer avec
    les données de Zyb

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
fr: Réparer une
    urgence de
    synchronisation

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
fr: Si vous ne voyez pas votre service mais savez que votre fournisseur de services
    de synchronisation utilise SyncML, vous pouvez configurer un service manuellement.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Sync Emergency
fr: Urgence de synchronisation

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
fr: Pour synchroniser vous avez besoin d'une connexion réseau et d'un compte avec un service de synchronisation.
    Nous prenons en charge les services suivants :

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
fr: Utiliser Bluetooth pour synchroniser vos données d'un périphérique à l'autre.

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
fr: Vous devrez ajouter des périphériques Bluetooth avant de pouvoir les synchroniser.

en: Up to date
fr: À jour

en: Synchronize PIM data
fr: Synchroniser les données du gestionnaire d'informations personnelles

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
fr: ScheduleWorld vous permet de garder vos contacts, événements, tâches et notes synchronisés.

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
fr: Google Sync permet de sauvegarder et synchroniser votre carnet d'adresses avec vos contacts Gmail.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
fr: Sauvegarde de vos contacts et calendrier. Synchronisation en un seul clic, n'importe quand, n'importe où (DEMO).

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
fr: Le service Mobical de sauvegarde et de restauration vous permet de sauvegarder vos données personnelles mobiles gratuitement et en toute sécurité.

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
fr: ZYB est une façon simple de stocker et de partager les informations mobiles en ligne.

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
fr: Memotoo vous permet d'accéder à vos données personnelles depuis n'importe quel ordinateur connecté à Internet.

en: Sorry, failed to save the configuration
fr: Désolé, la sauvegarde de la configuration a échoué

en: Service must have a name and server URL
fr: Le service doit avoir un nom et une URL de serveur

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
fr: Un nom d'utilisateur est nécessaire pour ce service

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
fr: Voulez-vous réinitialiser les paramètres pour %s ? Cela ne supprimera aucune information synchronisée de part et d’autre.

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
fr: Oui, réinitialiser

en: No, keep settings
fr: Non, conserver les paramètres

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
fr: Voulez-vous supprimer les paramètres pour %s ? Cela ne supprimera aucune information synchronisée de part et d’autre mais supprimera ces paramètres.

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
fr: Oui, supprimer

en: Reset settings
fr: Rétablir les paramètres

en: Delete settings
fr: Supprimer les paramètres

en: Save and use
fr: Sauvegarder et utiliser

en: Save and replace
    current service
fr: Sauvegarder et utiliser
    le service actuel

en: Stop using device
fr: Ne plus utiliser ce périphérique

en: Stop using service
fr: Ne plus utiliser ce service

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
fr: Envoyer les modifications à %s

en: Receive changes from %s
fr: Recevoir les modifications de %s

en: <b>Sync</b>
fr: <b>Synchroniser</b>

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
fr: Adresse du serveur

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
fr: Il semble que le périphérique est un '%s'. Si ce n'est pas correct, veuillez consulter la liste de périphériques pris en charge et sélectionnez le votre s'il apparait dans la liste

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
fr: Nous ne savons pas exactement ce qu’est ce périphérique. Veuillez consulter la liste de périphériques pris en charge et sélectionnez le votre s'il apparait dans la liste

en: %s - Bluetooth device
fr: %s - Périphérique Bluetooth

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
fr: %s - configurer manuellement

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
fr: Lancer le site Web

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
fr: Configurer

en: Use these settings
fr: Utiliser ces paramètres

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
fr: La configuration actuelle est plus complexe que ce qui peut être affiché ici. Les modifications apportées au mode synchronisation ou aux types de données synchronisées écraseront cette configuration.

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
fr: Masquer les paramètres du serveur

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
fr: Afficher les paramètres du serveur

en: Sync in the Sync application
fr: Synchroniser dans l'application Synchronisation

en: %s is syncing
fr: %s est en cours de synchronisation

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
fr: Démarrage de la synchronisation de votre ordinateur avec le service %s.

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
fr: Synchronisation %s terminée

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
fr: Synchronisation de votre ordinateur avec le service %s

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
fr: Problème de synchronisation.

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
fr: Désolé, il y a un problème avec la  synchronisation que vous tentez.

en: View
fr: Affichage

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
fr: Ignorer
