syncevolution - en to hu translation catalogue (89 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
hu: Szinkronizálás

note: TRANSLATORS: The name was changed from 'Addressbook' to 'Contacts' to match naming in rest of moblin. Please make sure the name you use matches the name in the panel and Contacts application.
en: Contacts
hu: Kapcsolatok

en: Calendar
hu: Naptár

en: Todo
hu: Teendők listája

en: Memo
hu: Feljegyzés

note: TODO show in UI: failed to abort sync (while syncing)
en: Failed to abort sync
hu: Nem sikerült a szinkronizálás

note: TODO show in UI: sync failed (failed to even start)
en: Failed to start sync
hu: Nem sikerült a szinkronizálás elindítása

en: Starting sync
hu: Szinkronizálás elindítása

en: Trying to cancel sync
hu: Kísérlet a szinkronizálás leállítására

en: No, cancel sync
hu: Állítsd le a szinkronizálást

en: Yes, delete and replace
hu: Töröld vagy cseréld le

en: Last synced just seconds ago
hu: Az utolsó szinkronizálás pár másodperce volt

en: Last synced a minute ago
hu: Az utolsó szinkronizálás egy perce volt

en: Last synced %ld minutes ago
hu: Az utolsó szinkronizálás %ld perce volt

en: Last synced an hour ago
hu: Az utolsó szinkronizálás pár órája volt

en: Last synced %ld hours ago
hu: Az utolsó szinkronizálás %ld órája volt

en: Last synced a day ago
hu: Az utolsó szinkronizálás egy napja volt

en: Last synced %ld days ago
hu: Az utolsó szinkronizálás %ld napja volt

en: Sync again
hu: Szinkronizálás újra

en: Sync now
hu: Szinkronizálás most

en: Syncing
hu: Szinkronizálás

en: Cancel sync
hu: Szinkronizálás leállítása

note: TRANSLATORS: placeholder is a source name, shown with checkboxes in main window
en: %s (not supported by this service)
hu: %s (nem támogatott ezen az eszközön)

en: Sync complete
hu: A szinkronizálás kész

en: Preparing '%s'
hu: '%s' előkészítése

en: Receiving '%s'
hu: '%s' fogadása

en: Sending '%s'
hu: '%s' küldése

en: Waiting for current operation to finish...
hu: Várakozás az aktuális művelet befejeződésére...

en: Not authorized
hu: Nincs jogosultság

en: Forbidden
hu: Visszautasítva

en: Not found
hu: Nem található

en: Fatal database error
hu: Végzetes adatbázishiba

en: Database error
hu: Adatbázishiba

en: No space left
hu: Nincs több szabad hely

note: TODO identify problem item somehow ?
en: Failed to process SyncML
hu: SyncML feldolgozása sikertelen

en: Server authorization failed
hu: A szerver azonosítása sikertelen

en: Failed to parse configuration file
hu: A konfigurációs fájl feldolgozása sikertelen

en: Failed to read configuration file
hu: Nem sikerült olvasni a konfigurációs fájlból

en: No configuration found
hu: A beállítások nem találhatóak

en: No configuration file found
hu: A konfigurációs fájl nem található

en: Server sent bad content
hu: A kiszolgáló hibás tartalmat küldött

en: Transport failure (no connection?)
hu: Az átvitel nem sikerült (nincs kapcsolat?)

en: Connection timed out
hu: Időtúllépés a kapcsolatban

en: Connection certificate has expired
hu: A kapcsolat tanúsítványa lejárt

en: Connection certificate is invalid
hu: A kapcsolat tanúsítványa érvénytelen.

en: Connection failed
hu: A kapcsolódás sikertelen

en: URL is bad
hu: Az URL hibás

en: Server not found
hu: A kiszolgáló nem található

en: Error %d
hu: Hiba %d

en: Sync Failed
hu: Szinkronizáció sikertelen

en: Last time: No changes.
hu: Utolsó időpont: nincs változás.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %d changes.
hu[0]: Utolsó bejegyzés: Egy változtatás elküldve.
hu[1]: Utolsó bejegyzés: %d változtatás elküldve.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %d changes.
hu[0]: Utolsó bejegyzés: Egy változtatás alkalmazva.
hu[1]: Utolsó bejegyzés: %d változtatás alkalmazva.

en: Last time: Applied %d changes and sent %d changes.
hu: Utolsó bejegyzés: %d változtatás alkalmazva, %d változtatás elküldve

en: <b>Data</b>
hu: <b>Adat</b>

en: <b>No sync service in use</b>
hu: <b>Nincs használva sznkronizálás</b>

en: <b>Sync failure</b>
hu: <b>Szinkronizáció sikertelen</b>

en: <b>Type of Sync</b>
hu: <b>Szinkronizálás típusa</b>

en: <big>Manual setup</big>
hu: <big>Kézi beállítás</big>

en: <big>Supported services</big>
hu: <big>Támogatott eszközök</big>

en: Add new service
hu: Új szolgáltatás felvétele

en: Back to sync
hu: Vissza a szinkronizációhoz

en: Change sync
    service
hu: Szinkronizációs szolgáltatás
    megváltoztatása

en: Delete all local data and replace it with remote data
hu: Minden helyi adat törlése, és a távoli adatok letöltése

en: Delete all remote data and replace it with local data
hu: Minden távoli adat törlése, és minden helyi adat letöltése

en: Edit service settings
hu: A szolgáltatás beállításainak módosítása

en: Merge local and remote data (recommended)
hu: A helyi és távoli adatok összefésülése (ajánlott)

en: Select sync service
hu: Szinkronizációs szolgáltatás kiválasztása

en: Sorry, you need an internet
    connection to sync.
hu: Bocsi, de kell egy internetkapcsolat
    a szinkronizáláshoz.

en: Sync settings
hu: Szinkronizációs beállítások

en: Synchronization is not available (D-Bus service does not answer), sorry.
hu: Bocsi, a szinkronizálás jelenleg nem elérhető (a D-Bus szolgáltatás nem válaszol).

en: Up to date
hu: Friss

en: Google Sync can back up and synchronize your Address Book with your Gmail contacts.
hu: A Google Sync a Címjegyzéket szinkronizálja a Google kapcsolatokkal

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a singleclick, anytime, anywhere (DEMO).
hu: Kapcsolatok és a naptár mentése. Szinkronizálj egy klikkel bármikor, bárhol (DEMO).

en: Service must have a name and server URL
hu: A szolgáltatáshoz adj meg egy nevet és egy kiszolgáló URL címét

en: Reset service
hu: Szolgáltatás újraindítása

en: Delete service
hu: Szolgáltatás törlése

en: Save and use
hu: Mentés és használat

en: Save and replace
    current service
hu: Elment és a jelenlegi
    szolgáltatás lecserélése

note: TRANSLATORS: label for an entry in service configuration. * Placeholder is a source  name in settings window. * Example: "Addressbook URI"
en: %s URI
hu: URI: %s

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server URL
hu: Kiszolgáló URL

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings
en: Hide server settings
hu: Kiszolgáló beállítások elrejtése

en: Show server settings
hu: Kiszolgáló beállítások mutatása

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
hu: %s - kézi beállítás

note: TRANSLATORS: linkbutton label
en: Launch website
hu: Weboldal futtatása

note: TRANSLATORS: button label
en: Set up now
hu: Beállítás most

note: TRANSLATORS: labels of entries
en: Username
hu: Felhasználónév

en: Password
hu: Jelszó

en: Stop using service
hu: Szolgáltatás használatának leállítása
