syncevolution - en to it translation catalogue (159 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
it: Sincronizzazione

en: Contacts
it: Contatti

en: Appointments
it: Appuntamenti

en: Tasks
it: Compiti

en: Notes
it: Note

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
it: Appuntamenti e compiti

en: Starting sync
it: Avvio sincronizzazione

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
it: Vuoi effettuare la sincronizzazione lenta con %s?

en: Yes, do slow sync
it: Sì, effettua la sincronizzazione lenta

en: No, cancel sync
it: Annulla sincronizzazione

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
it: Eliminare i dati locali e sostituirli con quelli da %s? Solitamente questo non è consigliato.

en: Yes, delete and replace
it: Elimina e sostituisci

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
it: Eliminare i dati in %s e sostituirli con quelli locali? Solitamente questo non è consigliato.

en: Trying to cancel sync
it: Tentativo di annullare la sincronizzazione

en: No service or device selected
it: Nessun servizio o dispositivo selezionato

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
it: %s - Ultima sincronizzazione pochi secondi fa

en: %s - synced a minute ago
it: %s - Ultima sincronizzazione un minuto fa

en: %s - synced %ld minutes ago
it: %s - Ultima sincronizzazione %ld minuti fa

en: %s - synced an hour ago
it: %s - Ultima sincronizzazione un'ora fa

en: %s - synced %ld hours ago
it: %s - Ultima sincronizzazione %ld ore fa

en: %s - synced a day ago
it: %s - Ultima sincronizzazione un giorno fa

en: %s - synced %ld days ago
it: %s - Ultima sincronizzazione %ld giorni fa

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
it: Sincronizza ora

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
it: Sincronizzazione lenta

en: Other options...
it: Altre opzioni...

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
it: Seleziona servizio di sincronizzazione

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
it: Modifica impostazioni

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
it: Non è ancora stato selezionato un servizio di sincronizzazione. Questi servizi consentono di sincronizzare i dati tra il proprio netbook e un servizio web. E' anche possibile sincronizzare direttamente con alcuni dispositivi.

en: Sync again
it: Sincronizza ancora

en: Restoring
it: Ripristino

en: Syncing
it: Sincronizzazione

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
it: Annulla sincronizzazione

en: Back to sync
it: Torna indietro

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
it: Sincronizzazione automatica

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
it: Dati interessati: %s %s

en: Affected data: none
it: Dati interessati: nessuno

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
it: Vuoi ripristinare il backup da %s? Tutte le modifiche apportate da allora saranno perse.

en: Yes, restore
it: Sì, ripristina

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
it: Back up effettuato prima della sincronizzazione con %s

en: Restore
it: Ripristina

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
it: Una sincronizzazione normale con %s non è possibile in questo momento. Si può fare una sincronizzazione lenta a due vie o iniziare da zero. Si può anche ripristinare dal backup, ma una sincronizzazione lenta o un inizio da zero saranno comunque richiesti prima che sia possibile una sincronizzazione normale.

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
it: Se qualcosa è andato terribilmente storto, puoi provare una sincronizzazione lenta, iniziare da zero o ripristinare dal backup

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
it: Eliminare i dati locali
    e sostituirli con
    quelli da %s

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
it: Eliminare i dati su
    %s e sostituirli
    con quelli locali

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
it: Recupero elenco dei servizi supportati da SyncEvolution non riuscito

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
it: Si è verificato un problema di comunicazione con il processo di sincronizzazione. Si prega di riprovare più tardi.

en: Restore failed
it: Ripristino non riuscito

en: Sync failed
it: Sincronizzazione non riuscita

en: Restore complete
it: Ripristino completato

en: Sync complete
it: Sincronizzazione completata

en: Preparing '%s'
it: Preparazione di '%s'

en: Receiving '%s'
it: Ricezione di '%s'

en: Sending '%s'
it: Invio di '%s'

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
it[0]: Si è verificato un rifiuto remoto.
it[1]: Si sono verificati %ld rifiuti remoti.

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
it[0]: Si è verificato un rifiuto locale.
it[1]: Si sono verificati %ld rifiuti locali.

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
it: Si sono verificati %ld rifiuti locali e %ld remoti.

en: Last time: No changes.
it: Ultima volta: nessuna modifica.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
it[0]: Ultima volta: inviata una modifica.
it[1]: Ultima volta: inviate %ld modifiche.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
it[0]: Ultima volta: applicata una modifica.
it[1]: Ultima volta: applicate %ld modifiche.

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
it: Ultima volta: applicate %ld modifiche e inviate %ld.

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
it: Si è verificato un problema con l'ultima sincronizzazione:
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
it: Hai appena ripristinato un backup. I cambiamenti non sono ancora stati sincronizzati con %s

en: Waiting for current operation to finish...
it: In attesa che termini l'operazione...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
it: Una sincronizzazione normale non è possibile in questo momento. Il server suggerisce una sincronizzazione lenta, ma questo potrebbe non essere sempre quello che vuoi, se entrambe le estremità hanno dati.

en: The sync process died unexpectedly.
it: Il servizio di sincronizzazione è terminato inaspettatamente.

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
it: La richiesta della password ha ricevuto risposta. È possibile salvare la password nelle impostazioni per evitare la richiesta.

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
it: C'è stato un problema di elaborazione delle richieste di sincronizzazione. Riprovare potrebbe risolvere il problema.

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
it: Impossibile effettuare il login. Ci potrebbe essere un problema con il tuo nome utente o la password?

en: Forbidden
it: Proibito

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
it: Impossibile trovare la sorgente. Ci potrebbe essere un problema con le impostazioni?

en: Remote database error
it: Errore remoto nel database

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
it: C'è un problema con il database locale. Sincronizzare di nuovo o riavviare.

en: No space on disk
it: Spazio esaurito sul disco

en: Failed to process SyncML
it: Elaborazione SyncML non riuscita

en: Server authorization failed
it: Autorizzazione server non riuscita

en: Failed to parse configuration file
it: Analisi del file di configurazione non riuscita

en: Failed to read configuration file
it: Lettura del file di configurazione non riuscita

en: No configuration found
it: Non è stata trovata alcuna configurazione

en: No configuration file found
it: Non è stato trovato alcun file di configurazione

en: Server sent bad content
it: Il server ha inviato dei contenuti errati

en: Connection certificate has expired
it: Il certificato della connessione è scaduto

en: Connection certificate is invalid
it: Il certificato della connessione non è valido

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
it: Non siamo stati in grado di connetterci al server. Il problema potrebbe essere temporaneo o ci potrebbe essere qualcosa di sbagliato con le impostazioni.

en: The server URL is bad
it: L'URL del server non è corretto

en: The server was not found
it: Il server non è stato trovato

en: Error %d
it: Errore %d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
it: Password necessaria per la sincronizzazione

en: Sync with password
it: Sincronizza con password

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
it: Inserire la password per la sincronizzazione con %s:

note: title for the buttons on the right side of main view
en: <b>Actions</b>
it: <b>Azioni</b>

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
it: <b>oppure</b>

en: <big>Direct sync</big>
it: <big>Sincronizzazione diretta</big>

en: <big>Network sync</big>
it: <big>Sincronizzazione di rete</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
it: <big>Ripristina dal backup</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
it: <big>Sincronizzazione lenta</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
it: <big>Inizia da zero</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
it: Una sincronizzazione lenta compara gli elementi da entrambe le parti e tenta di metterli insieme. 
    Questo potrebbe non riuscire in alcuni casi, portando a duplicati o a informazioni perse.

en: Add new device
it: Aggiungi un nuovo dispositivo

en: Add new service
it: Aggiungi servizio

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
it: I backup sono effettuati prima di ogni sincronizzazione. Scegli un backup da ripristinare. Ogni modifica fatta da allora andrà persa.

en: Calendar
it: Calendario

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
it: Cambia o modifica
    sincronizzazione

note: close button for settings window
en: Close
it: Chiudi

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
it: Eliminare i dati su Zyb 
    e sostituirli con quelli locali

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
it: Eliminare i dati locali
    e sostituirli con quelli da Zyb

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
it: Risolvi una
    sincronizzazione di
    emergenza

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
it: Se non vengono visualizzati i propri servizi, ma si è certi che il proprio provider
    usa SyncML, è possibile impostare un servizio manualmente.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Sync Emergency
it: Sincronizzazione di emergenza

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
it: Per effettuare la sincronizzazione sono necessari una connessione e un account con un servizio di sincronizzazione.
    I servizi supportati sono:

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
it: Usa Blootooth per sincronizzare i dati da un dispositivo all'altro.

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
it: Devi aggiungere i dispositivi Bluetooth prima che possano essere sincronizzati.

en: Up to date
it: Aggiornato

en: Synchronize PIM data
it: Sincronizza dati PIM

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
it: ScheduleWorld consente di tenere sincronizzati contatti, eventi, attività e note.

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
it: Google Sync è in grado di eseguire backup di sicurezza e di sincronizzare la propria rubrica con i contatti di Gmail.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
it: Eseguire una copia di sicurezza dei propri contatti e del proprio calendario. Sincronizzare con un solo clic, sempre e ovunque (dimostrativo).

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
it: Il servizio Mobical Backup and Restore ti permette di effettuare backup dei tuoi mobile data gratuitamente e in tutta sicurezza.

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
it: ZYB è un modo semplice di memorizzare e condividere le tue informazioni mobili online.

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
it: Memotoo ti permettere di accedere ai tuoi dati personali da qualsiasi computer connesso a internet.

en: Sorry, failed to save the configuration
it: Siamo spiacenti, impossibile salvare la configurazione

en: Service must have a name and server URL
it: Il servizio deve avere un nome e un indirizzo del server

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
it: Il nome utente è necessario per questo servizio

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
it: Vuoi ripristinare le impostazioni per %s? Questa operazione non rimuoverà nessuna informazione sincronizzata.

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
it: Sì, ripristina

en: No, keep settings
it: No, mantieni le impostazioni

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
it: Vuoi eliminare le impostazioni per %s? Questa operazione non rimuoverà nessuna informazione sincronizzata ma rimuoverà le configurazioni per questo servizio.

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
it: Sì, elimina

en: Reset settings
it: Reimposta le impostazioni

en: Delete settings
it: Elimina le impostazioni

en: Save and use
it: Salva e usa

en: Save and replace
    current service
it: Salva e sostituisci
     il servizio

en: Stop using device
it: Non usare il servizio

en: Stop using service
it: Non usare il servizio

note: TRANSLATORS: label for an entry in service configuration form. * Placeholder is a source  name. * Example: "Appointments URI"
en: %s URI
it: URI di %s

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
it: Invia modifiche a %s

en: Receive changes from %s
it: Ricevi le modifiche per %s

en: <b>Sync</b>
it: <b>Sincronizzazione</b>

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
it: Indirizzo server

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
it: Il dispositivo sembra essere un '%s'. Se questo non è corretto, si prega di dare un'occhiata alla lista dei dispositivi supportati e scegliere quello più appropriato

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
it: Non sappiamo che sia esattamente questo dispositivo. Si prega di dare un'occhiata alla lista delle periferiche supportate e scegliere quella appropriata se è elencata

en: %s - Bluetooth device
it: %s - Dispositivo Bluetooth

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
it: %s - configura manualmente

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
it: Visita il sito web

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
it: Configura adesso

en: Use these settings
it: Usare queste impostazioni

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
it: Nome utente

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
it: La configurazione del servizio attuale è più complessa di quello che può essere mostrato qui. Le modifiche alla modalità di sincronizzazione o ai tipi di dati sincronizzati sovrascriveranno quella configurazione.

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
it: Nascondi impostazioni server

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
it: Mostra impostazioni server

en: Sync in the Sync application
it: Sincronizza nell'applicazione di sincronizzazione

en: %s is syncing
it: %s è in fase di sincronizzazione

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
it: Abbiamo appena iniziato a sincronizzare il computer con il servizio di sincronizzazione %s.

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
it: Sincronizzazione di %s completata

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
it: Abbiamo finito di sincronizzare il computer con il servizio di sincronizzazione %s.

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
it: Problema di sincronizzazione.

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
it: C'è un problema con la sincronizzazione che richiede attenzione.

en: View
it: Visualizza

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
it: Scarta
