syncevolution - en to ja translation catalogue (161 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
ja: 同期化

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Appointments
ja: 予定

en: Tasks
ja: タスク

en: Notes
ja: メモ

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
ja: 予定とタスク

en: Starting sync
ja: 同期化を開始しています

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
ja: %s で低速同期しますか?

en: Yes, do slow sync
ja: はい、低速同期します

en: No, cancel sync
ja: いいえ、同期化をキャンセルする

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
ja: ローカルデータをすべて削除して、%s のデータに置き換えますか？通常は推奨されません。

en: Yes, delete and replace
ja: はい、削除して置き換える

en: No
ja: いいえ

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
ja: %s のデータをすべて削除して、ローカルデータに置き換えますか？通常は推奨されません。

en: Trying to cancel sync
ja: 同期化のキャンセルを試行しています

en: No service or device selected
ja: サービスまたはデバイスが選択されていません

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
ja: %s - 同期されました

en: %s - synced a minute ago
ja: %s - 1 分前に同期されました

en: %s - synced %ld minutes ago
ja: %s - %ld 分前に同期されました

en: %s - synced an hour ago
ja: %s - 1 時間前に同期されました

en: %s - synced %ld hours ago
ja: %s - %ld 時間前に同期されました

en: %s - synced a day ago
ja: %s - 前日に同期されました

en: %s - synced %ld days ago
ja: %s - %ld 日前に同期されました

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
ja: 今、同期化する

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
ja: 低速同期

en: Other options...
ja: 他のオプション

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
ja: 同期化サービスを選択

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
ja: サービス設定の編集

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
ja: 同期化サービスまたはデバイスがまだ選択されていません。同期化サービスでネットブックと Web サービス間のデータを同期できます。また、他の一部のデバイスと直接同期することも可能です。

en: Sync again
ja: もう1度同期化

en: Restoring
ja: 復元中

en: Syncing
ja: 同期化中

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
ja: 同期化のキャンセル

en: Back to sync
ja: 同期化に戻る

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
ja: 自動同期

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
ja: 影響を受けたデータ: %s %s

en: Affected data: none
ja: 影響を受けたデータ: なし

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
ja: %s からバックアップを復元しますか? これまでに変更した内容はすべて失われてしまいます。

en: Yes, restore
ja: はい、復元します

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
ja: %s で同期する前にバックアップされます

en: Restore
ja: 復元

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
ja: %s での通常同期は現在できません。低速で双方向同期するか、最初からやり直すことになります。また、バックアップを復元することもできますが、通常の同期を行う前に低速同期を行うか、最初からやり直す必要があります。

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
ja: 深刻な問題が生じた場合は、低速同期を行うか、最初からやり直すか、バックアップから復元できます。

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
ja: ローカルデータをすべて
    削除して、%s のデータに
    置き換えます

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
ja: %s のデータをすべて削除
    して、ローカルデータに
    置き換えます

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
ja: サポートされているサービスのリストを SyncEvolution から入手するのに失敗しました

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
ja: 同期化プロセスへの通信に問題がありました。時間を置いてからもう一度試してみてください。

en: Restore failed
ja: 復元に失敗しました

en: Sync failed
ja: 同期に失敗しました

en: Restore complete
ja: 復元の完了

en: Sync complete
ja: 同期化の完了

en: Preparing '%s'
ja: 待機中です：%s

en: Receiving '%s'
ja: 受信中です：%s

en: Sending '%s'
ja: 送信中です：%s

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
ja[0]: リモートで接続拒否が 1 件ありました。@リモートで接続拒否が %ldl 件ありました。

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
ja[0]: ローカルで接続拒否が 1 件ありました。@ローカルで接続拒否が %ld 件ありました。

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
ja: ローカルの接続拒否が %ld 件、およびリモートの接続拒否が %ld 件あります。

en: Last time: No changes.
ja: 前回：変更なし。

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
ja[0]: 前回：1 箇所の変更が送信されました。@前回：%ld 箇所の変更が送信されました。

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
ja[0]: 前回：1 箇所の変更を適用しました。@前回：%ld 箇所の変更を受信しました。

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
ja: 前回：%ld 箇所の変更を適用し、%ld 箇所の変更を送信しました。

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
ja: 前回の同期化に次の問題がありました:
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
ja: バックアップの復元が完了しました。変更内容はまだ %s と同期されていませｎ

en: Waiting for current operation to finish...
ja: 実行中の操作の終了を待機しています...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
ja: 通常同期は現在できません。サーバーは低速同期を推奨していますが、双方に既にデータがある場合は期待通りの結果にならない場合があります。

en: The sync process died unexpectedly.
ja: 同期サービスが突然終了しました。

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
ja: パスワード要求に答えていません。設定でパスワードを保存すると、パスワードが要求されなようにできます。

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
ja: 同期化要求の処理に問題がありました。もう一度試してみてください。

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
ja: ログインに失敗しました。ユーザー名またはパスワードに問題がある可能性があります。

en: Forbidden
ja: アクセスが禁止されています

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
ja: データのソースが見つかりません。設定に問題がある可能性があります。

en: Remote database error
ja: リモート データベースのエラー

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
ja: ローカル データベースに問題があります。再度同期を行うか、再起動で解決できるかも知れません。

en: No space on disk
ja: ディスクに空き領域がありません

en: Failed to process SyncML
ja: SyncML プロセスに失敗しました

en: Server authorization failed
ja: サーバー認証に失敗しました

en: Failed to parse configuration file
ja: 設定ファイルの中断に失敗しました

en: Failed to read configuration file
ja: 設定ファイルの読み込みに失敗しました

en: No configuration found
ja: 設定項目が見つかりません

en: No configuration file found
ja: 設定ファイルが見つかりません

en: Server sent bad content
ja: サーバーが悪いコンテンツを送信しました

en: Connection certificate has expired
ja: 接続証明書の期限が切れています

en: Connection certificate is invalid
ja: 接続証明書が無効です

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
ja: サーバーに接続できません。障害は一時的である可能性もありますが、サーバーの設定に問題がある可能性もあります。

en: The server URL is bad
ja: サーバーの URL が正しくありません

en: The server was not found
ja: サーバーが見つかりませんでした

en: Error %d
ja: エラー：%d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
ja: 同期にはパスワードが必要です

en: Sync with password
ja: パスワード付き同期

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
ja: %s と同期するためのパスワードを入力してください:

note: title for the buttons on the right side of main view
en: <b>Actions</b>
ja: <b>操作</b>

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
ja: <b>または</b>

en: <big>Direct sync</big>
ja: <big>直接同期</big>

en: <big>Network sync</big>
ja: <big>ネットワーク同期</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
ja: <big>バックアップから復元</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
ja: <big>低速同期</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
ja: <big>最初からやり直す</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
ja: 低速同期では双方のアイテムが比較され、マージが試行されます。
    失敗した場合、情報の重複や損失が起きる可能性があります。

en: Add new device
ja: 新規デバイス

en: Add new service
ja: 新規サービス

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
ja: バックアップは同期を実行する前に必ず実行されます。バックアップの復元を選択してください。バックアップ時以降の変更内容は失われます。

en: Calendar
ja: カレンダー

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
ja: 同期化サービスの
    変更または編集

note: close button for settings window
en: Close
ja: 閉じる

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
ja: Zyb 上のデータをすべて
    削除して、ローカル情報
    に置き換えます

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
ja: ローカル情報をすべてl
    削除して、Zyb のデータl
    に置き換えます

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
ja: 緊急同期化
    を修正

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
ja: ご利用の同期化プロバイダーが SyncML を使用していてるのにサービスが上に
    表示されない場合は、サービスを手動で設定してください。

en: Settings
ja: 設定

en: Sync Emergency
ja: 緊急同期化

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
ja: 同期化機能を使用するには、ネットワーク接続と同期化サービスのアカウントが
    必要です。以下が、サポートされているサービスです。

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
ja: Bluetooth を使用してデバイス同士のデータを同期します。

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
ja: 同期を行う前に Bluetooth デバイスを追加する必要があります。

en: Up to date
ja: 最新の情報に更新

en: Synchronize PIM data
ja: PIM データの同期

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
ja: ScheduleWorld では、連絡先、イベント、タスク、メモを同期させておくことができます。

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
ja: Google Sync では、連絡先をバックアップし、Gmail の連絡先と同期できます。

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
ja: 連絡先とカレンダーをバックアップします。いつでも、どこでも、クリック 1 つで同期します (デモ)。

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
ja: Mobical のバックアップおよび復元サービスを使用すると、無料で個人の携帯電話データを安全にバックアップできます。

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
ja: ZYB を使用すると携帯電話の情報をオンラインで簡単に保存したり共有できます。

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
ja: Memotoo を使用すると、インターネットに接続したコンピュータから自分の個人データにアクセスできるようになります。

en: Sorry, failed to save the configuration
ja: 設置の保存に失敗しました

en: Service must have a name and server URL
ja: サービスには名前とサーバーの URL が必要です

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
ja: このサービスにはユーザー名が必要です

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
ja: %s の設定内容をリセットしますか? この操作を行っても双方の同期された情報は一切削除されません。

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
ja: はい、リセットします

en: No, keep settings
ja: いいえ、設定をそのままにします

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
ja: %s の設定を削除しますか? この操作を行っても双方の同期した情報は一切削除されませんが、どちら側の設定も削除されます。

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
ja: はい、削除します

en: Reset settings
ja: 設定のリセット

en: Delete settings
ja: 設定の削除

en: Save and use
ja: 保存して使用します

en: Save and replace
    current service
ja: 保存してこのサービス
    を置き換えます

en: Stop using device
ja: デバイスの使用を中止する

en: Stop using service
ja: サービスの使用を中止する

note: TRANSLATORS: label for an entry in service configuration form. * Placeholder is a source  name. * Example: "Appointments URI"
en: %s URI
ja: %s の URI

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
ja: %s に変更を送信します

en: Receive changes from %s
ja: %s から変更を受信します

en: <b>Sync</b>
ja: <b>同期化</b>

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
ja: サーバー・アドレス

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
ja: このデバイスは「%s」と判断されました。正しくない場合は、サポートされているデバイスのリストからご利用のデバイスを選択してください。

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
ja: このデバイスを判別できません。サポートされているデバイスのリストからご利用のデバイスを選択してください。

en: %s - Bluetooth device
ja: %s - Bluetooth デバイス

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
ja: %s - 手動設定

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
ja: Web サイトにアクセス

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
ja: すぐに設定する

en: Use these settings
ja: これらの設定を使用する

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
ja: 現在のサービス設定はここに表示できる内容よりも複雑です。同期モードまたは同期データへの変更は、その設定内容を上書きします。

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
ja: サーバの設定を隠す

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
ja: サーバの設定を表示する

en: Sync in the Sync application
ja: 同期化アプリケーション内の同期

en: %s is syncing
ja: %s は同期中です。

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
ja: お使いのデバイスと %s 同期化サービスの同期を開始しました。

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
ja: %s の同期化が完了しました

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
ja: ご利用のデバイスと %s 同期化サービスの同期が完了しました。

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
ja: 同期化に問題があります。

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
ja: 接続対象の同期化サービスに問題があります。

en: View
ja: 表示

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
ja: 閉じる
