syncevolution - en to pl translation catalogue (161 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
pl: Synchronizuj

en: Contacts
pl: Kontakty

en: Appointments
pl: Spotkania

en: Tasks
pl: Zadania

en: Notes
pl: Notatki

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
pl: Spotkania i zadania

en: Starting sync
pl: Rozpoczynanie synchronizacji

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
pl: Czy chcesz dokonać wolnej synchronizacji z %s?

en: Yes, do slow sync
pl: Tak, wykonaj wolną synchronizację

en: No, cancel sync
pl: Nie, anuluj synchronizację

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
pl: Czy chcesz usunąć wszystkie lokalne dane i zastąpić je danymi z %s? Nie jest to zwykle zalecane.

en: Yes, delete and replace
pl: Tak, usuń i zastąp

en: No
pl: Nie

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
pl: Czy chcesz usunąć wszystkie dane w %s i zastąpić je danymi lokalnymi? Nie jest to zwykle zalecane.

en: Trying to cancel sync
pl: Trwa próba anulowania synchronizacji

en: No service or device selected
pl: Nie wybrano usługi lub urządzenia

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
pl: %s - właśnie zsynchronizowano

en: %s - synced a minute ago
pl: %s - zsynchronizowano minutę temu

en: %s - synced %ld minutes ago
pl: %s - zsynchronizowano %ld minut temu

en: %s - synced an hour ago
pl: %s - zsynchronizowano godzinę temu

en: %s - synced %ld hours ago
pl: %s - zsynchronizowano %ld godzin temu

en: %s - synced a day ago
pl: %s - zsynchronizowano wczoraj

en: %s - synced %ld days ago
pl: %s - zsynchronizowano %ld dni temu

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
pl: Synchronizuj teraz

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
pl: Wolna synchronizacja

en: Other options...
pl: Inne opcje...

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
pl: Wybierz usługę synchronizacji

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
pl: Edycja ustawień usługi

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
pl: Nie wybrałeś jeszcze usługi synchronizacji lub urządzenia. Usługi synchronizacji pozwalają na synchronizowanie danych pomiędzy netbookiem a usługą internetową. Można również synchronizować bezpośrednio z niektórymi urządzeniami.

en: Sync again
pl: Synchronizuj jeszcze raz

en: Restoring
pl: Przywracanie

en: Syncing
pl: Synchronizowanie

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
pl: Anuluj synchronizację

en: Back to sync
pl: Powrót do synchronizacji

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
pl: Automatyczna
    synchronizacja

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
pl: Dane, na które ma to wpływ: %s %s

en: Affected data: none
pl: Dane, na które ma to wpływ: brak

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
pl: Czy chcesz przywrócić kopię zapasową z %s? Wszystkie wprowadzone od tamtego czasu zmiany zostaną utracone.

en: Yes, restore
pl: Tak, przywróć

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
pl: Wykonano kopie zapasową przed synchronizacją z %s

en: Restore
pl: Przywróć

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
pl: Normalna synchronizacja z %s nie jest teraz możliwa. Można wykonać wolną, dwukierunkową synchronizację, lub zacząć od początku. Można również przywrócić kopię zapasową, ale wykonanie wolnej synchronizacji lub rozpoczęcie od początku wciąż będzie wymagane, zanim normalna synchronizacja będzie możliwa.

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
pl: W przypadku poważnych problemów można spróbować wykonać wolną synchronizację, zacząć od początku lub przywrócić z kopii zapasowej.

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
pl: Skasuj wszystkie lokalne
    dane i zastąp je
    zdalnymi z %s

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
pl: Skasuj wszystkie dane
    na %s i zastąp je
    lokalnymi

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
pl: Błąd przy pobieraniu listy kompatybilnych usług z SyncEvolution

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
pl: Wystąpił problem podczas komunikacji z procesem synchronizacji. Spróbuj ponownie później.

en: Restore failed
pl: Przywracanie nie powiodło się

en: Sync failed
pl: Synchronizacja nie powiodła się

en: Restore complete
pl: Przywracanie zakończone

en: Sync complete
pl: Synchronizacja zakończona

en: Preparing '%s'
pl: Przygotowywanie '%s'

en: Receiving '%s'
pl: Odbieranie '%s'

en: Sending '%s'
pl: Wysyłanie '%s'

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
pl[0]: Druga strona odrzuciła jeden z elementów.
pl[1]: Druga strona odrzuciła %ld elementy.
pl[2]: Druga strona odrzuciła %ld elementów.

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
pl[0]: Odrzucono lokalnie jeden element.
pl[1]: Odrzucono lokalnie %ld elementy.
pl[2]: Odrzucono lokalnie %ld elementów.

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
pl: Odrzucono lokalnie %ld elementów podczas gdy druga strona odrzuciła %ld elementów.

en: Last time: No changes.
pl: Ostatnio: brak zmian.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
pl[0]: Ostatnio: wysłano jedną zmianę.
pl[1]: Ostatnio: wysłano %ld zmiany.
pl[2]: Ostatnio: wysłano %ld zmian.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
pl[0]: Ostatnio: zastosowano jedną zmianę.
pl[1]: Ostatnio: zastosowano %ld zmiany.
pl[2]: Ostatnio: zastosowano %ld zmian.

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
pl: Ostatnio: zastosowano %ld zmian i wysłano %ld zmian.

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
pl: Wystąpił problem z ostatnią synchronizacją:
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
pl: Właśnie przywrócono kopię zapasową. Zmiany nie zostały jeszcze zsynchronizowane z %s

en: Waiting for current operation to finish...
pl: Oczekiwanie na zakończenie bieżącej operacji...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
pl: Wykonanie normalnej synchronizacji nie jest teraz możliwe. Serwer sugeruje wykonanie wolnej synchronizacji, ale może to nie być pożądana czynność w przypadku, gdy po obu stronach znajdują się już dane.

en: The sync process died unexpectedly.
pl: Proces synchronizacji został nieoczekiwanie zakończony.

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
pl: Nie uzyskano odpowiedzi na żądanie o hasło. Hasło można zapisać w ustawieniach, aby uniknąć wysyłania żądania.

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
pl: Wystąpił problem z przetwarzaniem żądania synchronizacji. Ponowna próba może pomóc.

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
pl: Logowanie nie powiodło się. Czy może to być problem z nazwą użytkownika lub hasłem?

en: Forbidden
pl: Nie dozwolone

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
pl: Nie można odnaleźć źródła danych. Czy może być to problem z ustawieniami?

en: Remote database error
pl: Błąd zdalnej bazy danych

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
pl: Wystąpił problem z lokalną bazą danych. Ponowna synchronizacja lub uruchomienie komputera mogą pomóc.

en: No space on disk
pl: Brak miejsca na dysku

en: Failed to process SyncML
pl: Błąd przetwarzania SyncML

en: Server authorization failed
pl: Serwer nie zaakceptował autoryzacji

en: Failed to parse configuration file
pl: Błąd składniowy w pliku konfiguracyjnym

en: Failed to read configuration file
pl: Błąd odczytu pliku konfiguracyjnego

en: No configuration found
pl: Nie znaleziono konfiguracji

en: No configuration file found
pl: Nie znaleziono pliku konfiguracyjnego

en: Server sent bad content
pl: Serwer przysłał nie prawidłowe dane

en: Connection certificate has expired
pl: Wygasł certyfikat połączenia

en: Connection certificate is invalid
pl: Niewłaściwy certyfikat połączenia

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
pl: Nie można połączyć się z serwerem. Problem może być tymczasowy, lub ustawienia mogą być błędne.

en: The server URL is bad
pl: Nieprawidłowy adres URL serwera

en: The server was not found
pl: Nie znaleziono serwera

en: Error %d
pl: Błąd %d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
pl: Synchronizacja wymaga hasła

en: Sync with password
pl: Synchronizacja z hasłem

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
pl: Podaj hasło do synchronizacji z %s:

note: title for the buttons on the right side of main view
en: <b>Actions</b>
pl: <b>Czynności</b>

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
pl: <b>lub</b>

en: <big>Direct sync</big>
pl: <big>Synchronizacja bezpośrednia</big>

en: <big>Network sync</big>
pl: <b>Synchronizacja sieciowa</b>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
pl: <big>Przywracanie z kopii zapasowej</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
pl: <big>Wolna synchronizacja</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
pl: <big>Zacznij od początku</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
pl: Powolna synchronizacja porównuje elementu po obu stronach i próbuje je połączyć. 
    W niektórych przypadkach może się to nie powieść, prowadząc do zduplikowania lub utraty informacji.

en: Add new device
pl: Dodaj nowe urządzenie

en: Add new service
pl: Dodaj nową usługę

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
pl: Kopie zapasowe są wykonywane przy każdej synchronizacji. Wybierz kopię zapasową, z której przywrócić. Wszelkie zmiany wprowadzone od tamtego czasu zostaną utracone.

en: Calendar
pl: Kalendarz

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
pl: Zmień lub edytuj
    usługę synchronizacji

note: close button for settings window
en: Close
pl: Zamknij

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
pl: Skasuj wszystkie dane
    z usługi Zyb i zastąp
    je lokalnymi

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
pl: Skasuj wszystkie lokalne
    dane i zastąp je zdalnymi
    z usługi Zyb

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
pl: Napraw awarię
    synchronizacji

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
pl: Jeśli Twoja usługa nie jest widoczna powyżej a wiesz że dostawca używa SyncML
    możesz ustawić usługę ręcznie.

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Sync Emergency
pl: Awaria synchronizacji

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
pl: Aby móc synchronizować potrzebne są połączenie z siecią oraz konto dla usługi
    synchronizacji. Następujące usługi są kompatybilne:

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
pl: Użyj interfejsu Bluetooth lub zsynchronizuj dane z jednego urządzenia z innym.

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
pl: Konieczne będzie dodanie urządzeń Bluetooth, zanim będą one synchronizowane.

en: Up to date
pl: Aktualny

en: Synchronize PIM data
pl: Synchronizuj dane PIM

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
pl: ScheduleWorld pozwala na synchronizowanie kontaktów, spotkań, zadań i notatek.

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
pl: Google Sync może zapisywać i synchronizować kopię twojej książki adresowej z kontaktami Gmail.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
pl: Zrób kopię zapasową swoich kontaktów i kalendarza. Synchronizuj jednym kliknięciem, kiedykolwiek i gdziekolwiek (DEMO).

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
pl: Usługa kopii zapasowej i przywracania Mobical umożliwia za darmo wykonanie bezpiecznej kopii zapasowej osobistych danych mobilnych.

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
pl: ZYB to prosty sposób na przechowywanie i udostępnianie informacji mobilnych w trybie online.

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
pl: Memotoo umożliwia dostęp do informacji osobistych z dowolnego komputera podłączonego do sieci Internet.

en: Sorry, failed to save the configuration
pl: Przepraszamy, zapis pliku konfiguracyjnego nie powiódł się

en: Service must have a name and server URL
pl: Usługa musi mieć nazwę i URL serwera

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
pl: Ta usługa wymaga podania nazwy użytkownika

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
pl: Czy chcesz zresetować ustawienia dla %s? Nie spowoduje to usunięcia jakichkolwiek informacji zsynchronizowanych na żadnym z urządzeń.

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
pl: Tak, zresetuj

en: No, keep settings
pl: Nie, zachowaj ustawienia

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
pl: Czy chcesz usunąć ustawienia dla %s? Nie spowoduje to usunięcia jakichkolwiek informacji zsynchronizowanych na żadnym z urządzeń, ale spowoduje usunięcie ustawień.

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
pl: Tak, usuń

en: Reset settings
pl: Resetuj ustawienia

en: Delete settings
pl: Usuń ustawienia

en: Save and use
pl: Zapisz i użyj

en: Save and replace
    current service
pl: Zapisz i zastąp
    bieżącą usługę

en: Stop using device
pl: Zaprzestań używania urządzenia

en: Stop using service
pl: Zaprzestań używania usługi

note: TRANSLATORS: label for an entry in service configuration form. * Placeholder is a source  name. * Example: "Appointments URI"
en: %s URI
pl: URI %s

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
pl: Wyślij zmiany do %s

en: Receive changes from %s
pl: Odbierz zmiany od %s

en: <b>Sync</b>
pl: <b>Synchronizacja</b>

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
pl: Adres serwera

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
pl: Najprawdopodobniej do urządzenie to „%s”. Jeśli tak nie jest, przejrzyj listę obsługiwanych urządzeń i wybierz posiadane, jeśli się na niej znajduje.

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
pl: Nie można dokładnie zidentyfikować urządzenia. Przejrzyj listę obsługiwanych urządzeń i wybierz posiadane, jeśli się na niej znajduje.

en: %s - Bluetooth device
pl: %s - Urządzenie Bluetooth

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
pl: %s - konfiguracja ręczna

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
pl: Otworzyć stronę www

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
pl: Skonfiguruj teraz

en: Use these settings
pl: Użyj tych ustawień

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Password
pl: Hasło

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
pl: Bieżąca konfiguracja usługi jest bardziej skomplikowana niż to, co można tu pokazać. Zmiany trybu synchronizacji lub synchronizowanych typów danych nadpiszą tę konfigurację.

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
pl: Ukryj ustawienia serwera

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
pl: Pokaż ustawienia serwera

en: Sync in the Sync application
pl: Synchronizuj w aplikacji do synchronizacji

en: %s is syncing
pl: Synchronizowanie %s

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
pl: Właśnie rozpoczęto synchronizację komputera z usługą synchronizacji %s.

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
pl: Synchronizacja %s zakończona

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
pl: Właśnie zakończono synchronizację komputera z usługą synchronizacji %s.

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
pl: Problem z synchronizacją.

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
pl: Przepraszamy, wystąpił problem z synchronizacją wymagający interwencji użytkownika.

en: View
pl: Pokaż

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
pl: Odrzuć
