syncevolution - en to ro translation catalogue (110 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
ro: Sincronizare

en: Addressbook
ro: Jurnal

en: Todo
ro: De făcut

en: Memo
ro: Momento

en: Failed to save current service in GConf configuration system
ro: Nu s-a putut salva serviciul de configurare al sistemului actual în GConf

en: Failed to save service configuration to SyncEvolution
ro: Nu s-a putut salva configurația serviciului pentru SyncEvolution

en: Failed to get service configuration from SyncEvolution
ro: Nu s-a putut obține configurația serviciului pentru SyncEvolution

en: Failed to remove service configuration from SyncEvolution
ro: Nu s-a putut șterge configurația serviciului pentru SyncEvolution

en: Service must have a name and server URL
ro: Serviciul trebuie sa conțină un nume și o adresă de internet

note: sync is no longer in progress for some reason
en: Failed to cancel: sync was no longer in progress
ro: Nu s-a putut anula: Sincronizarea nu era în curs de desfășurare

en: Failed to cancel sync
ro: Nu s-a putut anula sincronizarea

en: Canceling sync
ro: Anulează sincronizarea

en: Trying to cancel sync
ro: Încerc să anulez sincronizarea

en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
ro: Doriți să ștergeți toate datele locale și să le înlocuiți cu date din %s? Acest lucru nu este, de obicei, recomand.

en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
ro: Doriți să ștergeți toate datele din %s și să le înlocuiți cu datele locale? Acest lucru nu este, de obicei, recomand.

en: No, cancel sync
ro: Nu, anulează sincronizarea

en: Yes, delete and replace
ro: Da, șterge și înlocuiește

en: No sources are enabled, not syncing
ro: Nu există o sursă activată, nu se sincronizează

en: A sync is already in progress
ro: O sincronizare este deja în curs de desfășurare

en: Failed to start sync
ro: Nu s-a putut porni sincronizarea

en: Starting sync
ro: Pornește sincronizarea

en: Last synced just seconds ago
ro: Ultima sincronizare a fost făcută acum câteva secunde

en: Last synced a minute ago
ro: Ultima sincronizare a fost făcută acum un minut

en: Last synced %ld minutes ago
ro: Ultima sincronizare a fost făcută acum %ld minute

en: Last synced an hour ago
ro: Ultima sincronizare a fost făcută acum o oră

en: Last synced %ld hours ago
ro: Ultima sincronizare a fost făcută acum %ld ore

en: Last synced a day ago
ro: Ultima sincronizare a fost făcută acum o zi

en: Last synced %ld days ago
ro: Ultima sincronizare a fost făcută acum %ld zile

en: Sync again
ro: Sincronizează din nou

en: Sync now
ro: Sincronizează acum

en: Syncing
ro: Se sincronizează

en: Cancel sync
ro: Anulează sincronizarea

note: TRANSLATORS: placeholder is a source name, shown with checkboxes in main window
en: %s (not supported by this service)
ro: %s (serviciul nu suportă)

en: There was one remote rejection. | There were %d remote rejections.
ro[0]: A existat o respingere de la distanţă.
ro[1]: Au existat %d respingeri de la distanţă.

en: There was one local rejection. | There were %d local rejections.
ro[0]: A existat o respingere locală.
ro[1]: Au existat %d respingeri locale.

en: There were %d local rejections and %d remote rejections.
ro: Au existat %d respingeri locale și %d respingeri de la distanță.

en: Last time: No changes.
ro: Ultima dată: Nici o schimbare

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %d changes.
ro[0]: Ultima dată: A fost trimisă o modificare
ro[1]: Ultima dată: Au fost trimise %d modificări.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %d changes.
ro[0]: Ultima dată: A fost aplicată o modificare.
ro[1]: Ultima dată: Au fost aplicate %d modificări.

en: Last time: Applied %d changes and sent %d changes.
ro: Ultima dată: Au fost aplicate %d modificări și %d au fost trimise.

en: Failed to get server configuration from SyncEvolution
ro: Nu am putut să retrag configurația serverului de la SyncEvolution

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
ro: ScheduleWorld permite păstrarea contactelor, a evenimentelor, sarcinilor și a notițelor sincronizate.

en: Google Sync can back up and synchronize your Address Book with your Gmail contacts.
ro: Google Sync poate face o copie de rezervă și sincroniza Jurnalul cu contactele dvs. Gmail.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a singleclick, anytime, anywhere (DEMO).
ro: Copiază contactele și calendarul. Sincronizează cu un singur clic, oricând, oriunde (DEMO).

en: New service
ro: Serviciu nou

en: Server URL
ro: Adresa Serverului

note: TRANSLATORS: placeholder is a source name in settings window
en: %s URI
ro: %s adrese

en: Launch website
ro: Lansează site-ul

en: Setup and use
ro: Configurează și folosește

en: Failed to get list of manually setup services from SyncEvolution
ro: Nu am putut retrage lista de configurări manuale ale serviciilor de la SyncEvolution

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
ro: Nu am putut retrage lista cu servicii suportate de la SyncEvolution

note: TODO: this is a hack... SyncEnd should be a signal of it's own, not just hacked on top of the syncevolution error codes
en: Service configuration not found
ro: Nu a fost găsită configurația serviciului

en: Not authorized
ro: Nu aveți autorizație

en: Forbidden
ro: Interzis

en: Not found
ro: Nu a fost găsit(ă)

en: Fatal database error
ro: Eroare fatală la baza de date

en: Database error
ro: Eroare la baza de date

en: No space left
ro: Nu mai există spațiu

note: TODO identify problem item somehow ?
en: Failed to process SyncML
ro: Nu s-a putut procesa SyncML

en: Server authorization failed
ro: Autorizaţia serverului nu a reuşit

en: Failed to parse configuration file
ro: Nu s-a putut interpreta fișierul de configurare

en: Failed to read configuration file
ro: Nu s-a putut citi fișierul de configurare

en: No configuration found
ro: Nu s-a găsit nici o configurație

en: No configuration file found
ro: Nu s-a găsit nici un fișier de configurare

en: Server sent bad content
ro: Serverul a trimis conținut eronat

en: Transport failure (no connection?)
ro: Transport eșuat (nici o conexiune?)

en: Connection timed out
ro: Timpul acordat conectării a expirat

en: Connection certificate has expired
ro: Certificatul conexiunii a expirat

en: Connection certificate is invalid
ro: Certificatul conexiunii este invalid

en: Connection failed
ro: Conexiunea a eșuat

en: URL is bad
ro: Adresa este greșită

en: Server not found
ro: Serverul nu a fost găsit

en: Error %d
ro: Eroare %d

en: Sync D-Bus service exited unexpectedly
ro: Procesul de sincronizare a serviciului D-Bus s-a întrerupt pe neașteptate

en: Sync Failed
ro: Sincronizarea a eșuat

en: Sync complete
ro: Sincronizarea este completă

en: Sync canceled
ro: Sincronizarea a fost amânată

note: NOTE extra1 can be error here
en: Ending sync
ro: Terminare sincronizare

note: TRANSLATORS: placeholder is a source name (e.g. 'Calendar') in a progress text
en: Preparing '%s'
ro: Prepară '%s'

note: TRANSLATORS: placeholder is a source name in a progress text
en: Sending '%s'
ro: Se trimite '%s'

note: TRANSLATORS: placeholder is a source name in a progress text
en: Receiving '%s'
ro: Se primește '%s'

en: <b>Data</b>
ro: <b>Date</b>

en: <b>No sync service in use</b>
ro: <b>Nici un serviciu de sincronizare în curs</b>

en: <b>Sync failure</b>
ro: <b>Sincronizare eșuată</b>

en: <b>Type of Sync</b>
ro: <b>Tipul de sincronizare</b>

en: <big>Manual setup</big>
ro: <big>Configurare manuală</big>

en: <big>Supported services</big>
ro: <big>Servicii suportate</big>

en: Add new service
ro: Adaugă un nou dispozitiv

en: Back to sync
ro: Înapoi la sincronizare

en: Change sync
    service
ro: Schimbă serviciul
    de sincronizare

en: Delete all local data and replace it with remote data
ro: Șterge toate datele locale și înlocuiește-le cu date de la distanţă

en: Delete all remote data and replace it with local data
ro: Șterge toate datele de la distanță și înlocuiește-le cu date locale

en: Delete this service
ro: Șterge acest serviciu

en: Edit service settings
ro: Modifică setările serviciului

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
ro: Dacă nu vizibil serviciul mai sus, dar se știe că furnizorul de sincronizări utilizează tehnologia SyncML
    este posibilă configurarea manuală a unui serviciu.

en: Merge local and remote data (recommended)
ro: Fuzionează datele locale cu cele la distanţă (recomandat)

en: Password
ro: Parolă

en: Reset original server settings
ro: Restabilește setările implicite ale serverului

en: Save and use this service
ro: Salvează și folosește acest serviciu

en: Select sync service
ro: Selectează serviciul de sincronizare

en: Server settings
ro: Setările serverului

en: Service name
ro: Numele serviciului

en: Sorry, you need an internet
    connection to sync.
ro: Ne pare rău, aveți nevoie de o conexiune
    la internet pentru sincronizare

en: Stop using this service
ro: Nu mai folosiți acest serviciu

en: Synchronization is not available (D-Bus service does not answer), sorry.
ro: Sincronizarea nu este accesibilă (Serviciul D-Bus nu răspunde), ne pare rău.

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
ro: Pentru a sincroniza, este nevoie de o conexiune la rețea și un cont cu servicii de sincronizare.
    Noi sprijinim următoarele servicii:

en: Username
ro: Utilizator

en: You haven't selected a sync service yet. Sync services let you 
    synchronize your data between your netbook and a web service.
ro: Nu este înfiinţat nici un serviciu de sincronizare. Serviciile de sincronizare permit 
    sincronizarea datelor între netbook şi un serviciu web.

en: Up to date
ro: La zi

en: Sync (GTK)
ro: Sincronizare (GTK)
