syncevolution - en to ru translation catalogue (160 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
ru: Синхронизация

en: Contacts
ru: Контакты

en: Appointments
ru: Встречи

en: Tasks
ru: Задания

en: Notes
ru: Примечания

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
ru: Встречи и задания

en: Starting sync
ru: Начало синхронизации

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
ru: Замедлить синхронизацию с %s?

en: Yes, do slow sync
ru: Да, замедлить синхронизацию

en: No, cancel sync
ru: Нет, отменить синхронизацию

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
ru: Удалить все локальные данные и заменить их на %s? Обычно это не рекомендуется.

en: Yes, delete and replace
ru: Да, удалить и заменить

en: No
ru: Нет

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
ru: Хотите удалить все данные в %s и заменить на ваши локальные данные? Обычно это не рекомендуется.

en: Trying to cancel sync
ru: Попытка отменить синхронизацию

en: No service or device selected
ru: Служба или устройство не выбраны

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
ru: %s - синхронизировано сейчас

en: %s - synced a minute ago
ru: %s - синхронизировано минуту назад

en: %s - synced %ld minutes ago
ru: %s - синхронизировано %ld минут назад

en: %s - synced an hour ago
ru: %s - синхронизировано час назад

en: %s - synced %ld hours ago
ru: %s - синхронизировано %ld часов назад

en: %s - synced a day ago
ru: %s - синхронизировано день назад

en: %s - synced %ld days ago
ru: %s - синхронизировано %ld дней назад

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
ru: Синхронизировать

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
ru: Медленная/nсинхронизация

en: Other options...
ru: Другие варианты...

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
ru: Выбрать службу синхронизации

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
ru: Редактировать настройки службы

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
ru: Служба синхронизации или устройство еще не выбраны. Службы синхронизации позволяют синхронизировать данные между нетбуком и веб-службой. Кроме того, вы можете выполнить синхронизацию непосредственно с некоторыми устройствами.

en: Sync again
ru: Синхронизировать повторно

en: Restoring
ru: Восстановление

en: Syncing
ru: Синхронизация

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
ru: Отменить синхронизацию

en: Back to sync
ru: Вернуться к синхронизации

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
ru: Автоматическая синхронизация

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
ru: Поврежденные данные: %s %s

en: Affected data: none
ru: Поврежденные данные: нет

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
ru: Восстановить резервные файлы из %s? Все внесенные изменения будут утрачены.

en: Yes, restore
ru: Да, восстановить

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
ru: Создана резервная копия перед синхронизацией с %s

en: Restore
ru: Восстановить

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
ru: В настоящий момент стандартная синхронизация с %s невозможна. Вы можете выполнить медленную двустороннюю синхронизацию или начать с черновой версии. Вы также можете восстановить резервную копию, но медленная синхронизация или черновая вресия все еще будут необходимы до того, как стандартная синхронизация станет возможной.

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
ru: При наличии серьезных сбоев можно попробовать выполнить медленную синхронизацию, запуск с черновой версии или восстановление резервной копии.

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
ru: Удалите все свои локальные
    данные и замените на
    данные из %s

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
ru: Удалите все данные на
    %s и замените
    на свои локальные данные

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
ru: Не удалось получить список поддерживаемых служб от SyncEvolution

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
ru: проблема установки связи с процессом синхронизации. Повторите попытку позже.

en: Restore failed
ru: Восстановление не удалось

en: Sync failed
ru: Синхронизация не удалась

en: Restore complete
ru: Восстановление завершено

en: Sync complete
ru: Синхронизация завершена

en: Preparing '%s'
ru: Подготовка '%s'

en: Receiving '%s'
ru: Получение '%s'

en: Sending '%s'
ru: Отправка '%s'

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
ru[0]: Удаленное отклонение: одно.
ru[1]: Удаленные отклонения: %ld.
ru[2]: Удаленные отклонения: %ld.

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
ru[0]: Локальное отклонение: одно.
ru[1]: Локальные отклонения: %ld.
ru[2]: Локальные отклонения: %ld.

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
ru: Было %ld локальных и %ld удаленных отказов.

en: Last time: No changes.
ru: Прошлый раз: без изменений.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
ru[0]: Прошлый раз: отправлено одно изменение.
ru[1]: Прошлый раз: отправлено изменений: %ld.
ru[2]: Прошлый раз: отправлено изменений: %ld.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
ru[0]: Прошлый раз: применено одно изменение.
ru[1]: Прошлый раз: применено изменений: %ld.
ru[2]: Прошлый раз: применено изменений: %ld.

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
ru: Прошлый раз: применено %ld и отправлено %ld изменений.

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
ru: Ошибка во время последней синхронизации:
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
ru: Вы только что восстановили резервную копию. Изменения еще не синхронизированы с %s

en: Waiting for current operation to finish...
ru: Ожидание окончания текущей операции...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
ru: В настоящий момент стандартная синхронизация невозможна. Сервер предлагает медленную синхронизацию, но это не всегда приводит к желаемому результату, если на обеих сторонах уже имеются данные.

en: The sync process died unexpectedly.
ru: Неожиданный сбой процесса синхронизации.

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
ru: Запрос пароля остался без ответа. Вы можете сохранить пароль в настройках для предупреждения запроса.

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
ru: Проблема обработки запроса синхронизации. Возможно, повторная попытка может помочь.

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
ru: Не удалось войти в систему. Возможно, неправильное имя пользователя или пароль?

en: Forbidden
ru: Запрещено

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
ru: Источник найти не удалось. Возможно, неправильные настройки.

en: Remote database error
ru: Ошибка удаленной базы данных

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
ru: Проблема локальной базы данных. Возможно, повторная синхронизация или перезагрузка могут помочь.

en: No space on disk
ru: Недостаточно свободного места на диске

en: Failed to process SyncML
ru: Не удалось обработать SyncML

en: Server authorization failed
ru: Авторизация сервера не удалась

en: Failed to parse configuration file
ru: Преобразование файла конфигурации не удалось

en: Failed to read configuration file
ru: Не удалось прочитать файл конфигурации

en: No configuration found
ru: Конфигурация не найдена

en: No configuration file found
ru: Файл конфигурации не найден

en: Server sent bad content
ru: Сервер отправил недействительную информацию

en: Connection certificate has expired
ru: Срок действия сертификата подключения истек

en: Connection certificate is invalid
ru: Сертификат подключения недействителен

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
ru: Не удалось подключиться к серверу. Проблема может быть временной, либо неправильно указаны настройки.

en: The server URL is bad
ru: Неверный URL-адрес сервера

en: The server was not found
ru: Сервер найти не удалось

en: Error %d
ru: Ошибка %d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
ru: Для синхронизации требуется пароль

en: Sync with password
ru: Синхронизация с паролем

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
ru: Введите пароль для синхронизации с %s:

note: title for the buttons on the right side of main view
en: <b>Actions</b>
ru: <b>Действия</b>

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
ru: <b>или</b>

en: <big>Direct sync</big>
ru: <big>Прямая синхронизация</big>

en: <big>Network sync</big>
ru: <big>Сетевая синхронизация</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
ru: <big>Восстановить из резервной копии</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
ru: <big>Медленная синхронизация</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
ru: <big>Запуск из черновой версии</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
ru: Медленная синхронизация сравнивает элементы с обеих сторон и выполняет их объединение. 
    В некоторых случаях это может вызвать появление копий данных или их утрату.

en: Add new device
ru: Новое устройство

en: Add new service
ru: Новая служба

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
ru: Резервные копии создаются перед каждой синхронизацией. Выберите одну из них для восстановления. Все изменения, внесенные после этого, будут утрачены.

en: Calendar
ru: Календарь

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
ru: Изменить
    службу синхронизации

note: close button for settings window
en: Close
ru: Закрыть

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
ru: Удалите все данные на Zyb 
    и замените на свою
    локальную информацию

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
ru: Удалите всю свою локальную
    информацию и замените
    на данные из Zyb

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
ru: Изменить экстренную
    синхронизацию

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
ru: Если служба не отображается вверху, но известно, что провайдер использует SyncML,
    службу можно настроить вручную.

en: Settings
ru: Настройки

en: Sync Emergency
ru: Экстренная синхронизация

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
ru: Для синхронизации вам потребуется сетевое подключение и учетная запись со службой синхронизации.
    Поддерживаются следующие службы:

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
ru: Используйте bluetooth для синхронизации своих данных между устройствами.

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
ru: Перед синхронизацией вам необходимо добавить устройства с поддержкой Bluetooth.

en: Up to date
ru: Обновлено

en: Synchronize PIM data
ru: Синхронизировать данные PIM

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
ru: ScheduleWorld позволяет синхронизировать ваши контакты, информацию о событиях, задания и заметки.

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
ru: Google Sync может создавать резервные копии и синхронизировать ваши контакты с контактами в Gmail.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
ru: Создайте резервные копии своих контактов и календаря. Синхронизируйтесь одним щелчком мыши в любое время и в любом месте (ДЕМО).

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
ru: Служба Mobical позволяет вам безопасно и бесплатно создавать копии ваших персональных мобильных данных.

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
ru: ZYB - это простой способ хранения и передачи мобильной информации в режиме онлайн.

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
ru: Memotoo позволяет вам получить доступ к своим данным с любого компьютера, подключенного к Интернету.

en: Sorry, failed to save the configuration
ru: Не удалось сохранить файл конфигурации

en: Service must have a name and server URL
ru: У службы должно быть имя и URL-адрес сервера

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
ru: Необходимо указать имя пользователя этой службы

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
ru: Сбросить настройки для %s? Это не приведет к удалению какой-либо синхронизированной информации на любой из сторон.

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
ru: Да, сбросить

en: No, keep settings
ru: Нет, сохранить настройки

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
ru: Удалить настройки для %s? Это не приведет к удалению какой-либо синхронизированной информации на любой стороне, но при этом эти настройки будут удалены.

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
ru: Да, удалить

en: Reset settings
ru: Сбросить настройки

en: Delete settings
ru: Удалить настройки

en: Save and use
ru: Сохранить и использовать

en: Save and replace
    current service
ru: Сохранить и заменить
    текущую службу

en: Stop using device
ru: Прекратить использование устройства

en: Stop using service
ru: Прекратить использование сервера

note: TRANSLATORS: label for an entry in service configuration form. * Placeholder is a source  name. * Example: "Appointments URI"
en: %s URI
ru: URL-адрес %s

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
ru: Отправить изменения в %s

en: Receive changes from %s
ru: Получить изменения от %s

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
ru: Адрес сервера

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
ru: Возможно, это устройство - '%s'. Если это неверно, просмотрите список поддерживаемых устройств и выберите свое, если оно указано

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
ru: Невозможно точно установить тип устройства. Просмотрите список поддерживаемых устройств и выберите свое, если оно указано

en: %s - Bluetooth device
ru: %s - Bluetooth-устройство

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
ru: %s - ручная настройка

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
ru: Открыть веб-сайт

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
ru: Настроить сейчас

en: Use these settings
ru: Использовать эти настройки

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
ru: Имя пользователя

en: Password
ru: Пароль

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
ru: Текущая конфигурация сервера более сложная, чем та, которую можно отобразить здесь. Изменения режима синхронизации или синхронизированных типов данных перезапишут эту конфигурацию.

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
ru: Скрыть настройки сервера

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
ru: Отобразить настройки сервера

en: Sync in the Sync application
ru: Синхронизировать в приложении Sync

en: %s is syncing
ru: Синхронизация %s

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
ru: Синхронизация вашего компьютера со службой синхронизации %s только что началась.

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
ru: Синхронизация %s завершена

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
ru: Синхронизация вашего компьютера со службой синхронизации %s только что завершилась.

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
ru: Ошибка синхронизации

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
ru: Во время синхронизации возникла проблема, на которую вам следует обратить внимание.

en: View
ru: Просмотреть

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
ru: Отклонить
