syncevolution - en to sv translation catalogue (160 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
sv: Synkronisering

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Appointments
sv: Möten

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Notes
sv: Anteckningar

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
sv: Möten och uppgifter

en: Starting sync
sv: Startar synkronisering

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
sv: Vill du sakta ner synkronisering med %s?

en: Yes, do slow sync
sv: Ja, sakta ner synk

en: No, cancel sync
sv: Nej, avbryt synkronisering

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
sv: Vill du radera alla lokala data och ersätta dem med data från %s? Detta rekommenderas vanligtvis inte.

en: Yes, delete and replace
sv: Ja, radera och ersätt filer

en: No
sv: Nej

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
sv: Vill du radera alla data på %s och ersätta dem med lokala data? Detta rekommenderas vanligtvis inte.

en: Trying to cancel sync
sv: Försöker att avbryta synkronisering

en: No service or device selected
sv: Ingen markerad tjänst eller enhet

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
sv: %s - synkroniserade nyss

en: %s - synced a minute ago
sv: %s - synkroniserat en minut sedan

en: %s - synced %ld minutes ago
sv: %s - synkroniserat %ld minuter sedan

en: %s - synced an hour ago
sv: %s - synkroniserat en timme sedan

en: %s - synced %ld hours ago
sv: %s - synkroniserat %ld timmar sedan

en: %s - synced a day ago
sv: %s - synkroniserat en dag sedan

en: %s - synced %ld days ago
sv: %s - synkroniserat %ld dagar sedan

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
sv: Synkronisera nu

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
sv: Långsam synkronisering

en: Other options...
sv: Andra alternativ

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
sv: Välj synkroniseringstjänst

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
sv: Ändra inställningar för tjänst

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
sv: Du har inte valt synktjänst eller -enhet än. Med synktjänster kan du synka dina data mellan din netbook och en webbtjänst. Du kan också synka direkt med vissa enheter.

en: Sync again
sv: Synkronisera igen

en: Restoring
sv: Återställer

en: Syncing
sv: Synkroniserar

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
sv: Avbryt synkronisering

en: Back to sync
sv: Tillbaka till synkronisering

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
sv: Automatisk synkronisering

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
sv: Data som påverkas: %s %s

en: Affected data: none
sv: Data som påverkas: inga

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
sv: Vill du återställa säkerhetskopian från %s? Då förlorar du alla ändringar du har gjort sedan dess.

en: Yes, restore
sv: Ja, återställ

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
sv: Säkerhetskopierades före synkronisering med %s

en: Restore
sv: Återställ

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
sv: En normal synkronisering med %s är inte möjlig just nu. Du kan göra en långsam tvåvägssynk eller börja om från början. Du kan också återställa en säkerhetskopia, men en långsam synk eller att börja om från början krävs ändå innan normal synk blir möjlig.

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
sv: Om något har gått verkligt fel kan du prova en långsam synk, börja från början eller återställa från säkerhetskopian.

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
sv: Radera alla lokala
    data och ersätt med
    data från %s

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
sv: Radera alla data på
    %s och ersätt med
    dina lokala data

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
sv: Kunde inte få en lista med tjänster som stöds från SyncEvolution

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
sv: Det uppstod problem vid kommunikation med synkprocessen. Försök igen senare.

en: Restore failed
sv: Återställning misslyckades

en: Sync failed
sv: Synk misslyckades

en: Restore complete
sv: Återställning färdig

en: Sync complete
sv: Synk färdig

en: Preparing '%s'
sv: Förbereder '%s'

en: Receiving '%s'
sv: Tas emot från '%s'

en: Sending '%s'
sv: Skickas till '%s'

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
sv[0]: Det finns en fjärr-refusering.
sv[1]: Det finns %ld fjärr-refuseringar.

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
sv[0]: Det finns en lokal refusering.
sv[1]: Det finns %ld lokala refuseringar.

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
sv: Det fanns %ld lokala refuseringar och %ld fjärr-refuseringar.

en: Last time: No changes.
sv: Senast: Inga ändringar.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
sv[0]: Senast: Skickade en ändring.
sv[1]: Senast: Skickade %ld ändringar.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
sv[0]: Senast: Utförde en ändring.
sv[1]: Senast: Utförde %ld ändringar.

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
sv: Senast: Utförde %ld ändringar och skickade %ld ändringar.

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
sv: Problem med senaste synkronisering:
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
sv: Du har just återställt en säkerhetskopia. Ändringarna har ännu inte synkroniserats med %s

en: Waiting for current operation to finish...
sv: Väntar på att nuvarande åtgärd ska bli klar...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
sv: En normal synk är inte möjlig just nu. Servern föreslår en långsam synk men detta kanke inte alltid är vad du vill ha om båda ändar redan har data.

en: The sync process died unexpectedly.
sv: Synkprocessen avslutades oväntat.

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
sv: Lösenordsförfrågan besvarades inte. Förhindra förfrågan genom att spara lösenordet i inställningarna.

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
sv: Problem med behandling av synkbegäran. Det kan vara en bra idé att försöka igen.

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
sv: Kunde inte logg in. Kan det finnas  problem med ditt användarnamn eller lösenord?

en: Forbidden
sv: Förbjuden

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
sv: Hittade inte en datakälla. Kan det finnas problem i inställningarna?

en: Remote database error
sv: Fjärrdatabasfel

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
sv: Det finns problem i den lokala databasen. Det kan vara en bra idé att synkronisera eller starta upp igen.

en: No space on disk
sv: Inget diskutrymme

en: Failed to process SyncML
sv: Kunde inte hantera SyncML

en: Server authorization failed
sv: Kunde inte ansluta till server

en: Failed to parse configuration file
sv: Kunde inte analysera konfigurationsfilen

en: Failed to read configuration file
sv: Kunde inte öppna konfigurationsfilen

en: No configuration found
sv: Konfiurationen hittades inte

en: No configuration file found
sv: Konfigurationsfilen hittades inte

en: Server sent bad content
sv: Server skickade felaktigt innehåll

en: Connection certificate has expired
sv: Utfärdat certifikat har gått ut

en: Connection certificate is invalid
sv: Anslutningscertifikatet är ogiltig.

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
sv: Vi kunde inte ansluta till servern. Problemet kan vara temporärt eller så kan det finnas fel i inställningarna.

en: The server URL is bad
sv: Ogiltig server-URL

en: The server was not found
sv: Hittade inte servern

en: Error %d
sv: Fel %d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
sv: Lösenord krävs för synkronisering

en: Sync with password
sv: Synkronisera med lösenord

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
sv: Ange lösenord för synkronisering med %s:

note: title for the buttons on the right side of main view
en: <b>Actions</b>
sv: <b>Åtgärder</b>

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
sv: <b>eller</b>

en: <big>Direct sync</big>
sv: <big>Direktsynk</big>

en: <big>Network sync</big>
sv: <big>Nätverkssynk</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
sv: <big>Återställ från säkerhetskopia</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
sv: <big>Långsam synk</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
sv: <big>Börja från början</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
sv: Långsam synkronisering jämför objekt från båda sidor och försöker kombinera dem. 
    Detta kan misslyckas i vissa fall och leda till duplikat eller förlorad information.

en: Add new device
sv: Lägg till ny enhet

en: Add new service
sv: Lägg till ny tjänst

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
sv: Säkerhetskopieringar görs före varje synkronisering. Välj en säkerhetskopia att återställa. Alla ändringar som du gjort sedan dess förloras.

en: Calendar
sv: Kalender

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
sv: Ändra eller redigera
    synktjänst

note: close button for settings window
en: Close
sv: Stäng

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
sv: Radera alla data på Zyb 
    och ersätt med din
    lokala information

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
sv: Radera all lokal
    information och ersätt
    med data från Zyb

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
sv: Fixa ett akut
    synkproblem

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
sv: Om du inte ser din tjänst ovan men vet att ditt synkföretag använder SyncML
    kan du manuellt göra inställningarna.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Sync Emergency
sv: Akut synkproblem

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
sv: Innan du kan synkronisera behöver du nätverksanslutning och ett konto med
    synktjänst. Vi stöder följande tjänster:

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
sv: Använd Bluetooth för att synkroisera dina data från en enhet till en annan.

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
sv: Du måste lägga till Bluetooth-enheter innan du kan synkronisera dem.

en: Up to date
sv: Uppdaterad

en: Synchronize PIM data
sv: Synkronisera PIM-data

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
sv: Med ScheduleWorld kan du hålla kontakter, aktiviteter, uppgifter och meddelanden uppdaterade.

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
sv: Google Sync kan säkerhetskopiera och synka dina kontakter med dina Gmail-kontakter.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
sv: Säkerhetskopiera kontakter och kalender. Synka med ett enkelklick, när som helst, var som helst (DEMO).

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
sv: Med Mobical-tjänsten för säkerhetskopiering och återställning kan du säkert säkerhetskopia dina personliga mobila data gratis.

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
sv: ZYB är ett enkelt sätt för människor att lagra och dela mobilinformation online.

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
sv: Med Memotoo kan du nå dina personliga data från valfri dator ansluten till Internet.

en: Sorry, failed to save the configuration
sv: Kunde inte spara konfigurationen

en: Service must have a name and server URL
sv: Du måste ange ett namn på tjänsten och URL till servern

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
sv: Det behövs ett användarnamn för denna tjänst

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
sv: Vill du återställa inställningarna för %s? Detta tar inte bort någon synkroniserad information på någon ände.

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
sv: Ja, återställ

en: No, keep settings
sv: Nej, behåll inställningar

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
sv: Vill du ta bort inställningarna för %s? Detta tar inte bort någon synkroniserad information på någon ände men det tar bort dessa inställningar.

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
sv: Ja, radera

en: Reset settings
sv: Återställ inställningar

en: Delete settings
sv: Radera inställningar

en: Save and use
sv: Spara och använd

en: Save and replace
    current service
sv: Spara och ersätt
    nuvarande tjänst

en: Stop using device
sv: Sluta använda enhet

en: Stop using service
sv: Sluta använda tjänst

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
sv: Skicka ändringar till %s

en: Receive changes from %s
sv: Ta emot ändringar från %s

en: <b>Sync</b>
sv: <b>Synkronisera</b>

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
sv: Serveradress

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
sv: Den här enheten ser ut som om den kan vara en %s. Om detta inte är korrekt, ta en titt på listan med enheter som stöds och välj din om den finns med på listan

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
sv: Vi kan inte identifiera den här enheten. Ta en titt på listan med enheter som stöds och välj din om den finns med på listan

en: %s - Bluetooth device
sv: %s - Bluetooth-enhet

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
sv: %s - konfigurera manuellt

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
sv: Öppna webbplatsen

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
sv: Konfigurera nu

en: Use these settings
sv: Använd dessa inställningar

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
sv: Nuvarande konfiguration är mer komplex än vad som kan visas här. Ändringar i synkläge eller synkroniserade datatyper skriver över den konfigurationen.

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
sv: Dölj serverinställningar

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
sv: Visa serverinställningar

en: Sync in the Sync application
sv: Synkronisera i programmet Sync

en: %s is syncing
sv: %s synkroniserar

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
sv: Vi har nyss börjat synkronisera din dator med synktjänsten %s.

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
sv: %s synk färdig

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
sv: Vi har precis synkroniserat din dator med synktjänsten %s.

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
sv: Synkproblem.

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
sv: Det finns ett problem i din synkronisering som du måste ta en titt på.

en: View
sv: Visa

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
sv: Ignorera
