syncevolution - en to pt_BR translation catalogue (161 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
pt_BR: Sincronização

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Appointments
pt_BR: Compromissos

en: Tasks
pt_BR: Tarefas

en: Notes
pt_BR: Notas

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
pt_BR: Compromissos e tarefas

en: Starting sync
pt_BR: Iniciando sincronização

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
pt_BR: Você quer fazer sincronização lenta com %s?

en: Yes, do slow sync
pt_BR: Sim, faça sincronização lenta

en: No, cancel sync
pt_BR: Não, cancele a sincronização

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
pt_BR: Você quer excluir todos os dados locais e substituir por dados de: %s? Isso não é aconselhável.

en: Yes, delete and replace
pt_BR: Sim, excluir e substituir

en: No
pt_BR: Não

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
pt_BR: Você quer excluir todos os dados em: %s e substituir por seus dados locais? Isso não é aconselhável.

en: Trying to cancel sync
pt_BR: Tentando cancelar sincronização

en: No service or device selected
pt_BR: Nenhum serviço ou dispositivo selecionado

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
pt_BR: %s - fez sincronização agora mesmo

en: %s - synced a minute ago
pt_BR: %s - fez sincronização há um minuto atrás

en: %s - synced %ld minutes ago
pt_BR: %s - fez sincronização há: %ld minutos atrás

en: %s - synced an hour ago
pt_BR: %s - fez sincronização há uma hora atrás

en: %s - synced %ld hours ago
pt_BR: %s - fez sincronização há: %ld horas atrás

en: %s - synced a day ago
pt_BR: %s - sincronização há um dia atrás

en: %s - synced %ld days ago
pt_BR: %s - sincronização há %ld dias atrás

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
pt_BR: Sincron. agora

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
pt_BR: Sincronização lenta

en: Other options...
pt_BR: Outras opções

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
pt_BR: Selecione serviço de sincronização

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
pt_BR: Editar configurações de serviço

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
pt_BR: Você ainda não selecionou um serviço de sincronização ou dispositivo.  Serviços de sincronização permitem a sincronização de dados entre seu netbook e um serviço na web. Você também pode sincronizar diretamente com alguns dispositivos.

en: Sync again
pt_BR: Sincronize de novo

en: Restoring
pt_BR: Restaurando

en: Syncing
pt_BR: Sincronizando

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
pt_BR: Cancelar sincronização

en: Back to sync
pt_BR: Voltar à sincronização

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
pt_BR: Sincronização automática

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
pt_BR: Dados afetados: %s %s

en: Affected data: none
pt_BR: Dados afetados: nenhum

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
pt_BR: Você quer restaurar o backup do %s? Todas as modificações que você fez depois serão perdidas.

en: Yes, restore
pt_BR: Sim, restaurar

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
pt_BR: Fez backup antes de sincronização com %s

en: Restore
pt_BR: Restaurar

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
pt_BR: Uma sincronização normal com %s não é possível agora. Você poderá fazer uma sincronização lenta bidirecional ou iniciar do começo. Você também poderá restaurar um backup, mas uma sincronização lenta ou começando do início ainda será necessária antes de uma sincronização normal.

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
pt_BR: Se algo está terrivelmente errado, você ainda pode tentar uma sincronização lenta, começar tudo de novo ou restaurar do backup.

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
pt_BR: Excluir todos os dados
    locais e substitua com
    dados de %s

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
pt_BR: Excluir todos os dados no
    %s e substituir
    com seus dados locais

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
pt_BR: Não conseguiu a lista de serviços suportados do SyncEvolution

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
pt_BR: Houve um problema comunicando com o processo de sincronização. Favor tente de novo mais tarde.

en: Restore failed
pt_BR: Restauração falhou

en: Sync failed
pt_BR: Sincronização falhou

en: Restore complete
pt_BR: Restauração completada

en: Sync complete
pt_BR: Sincronização completada

en: Preparing '%s'
pt_BR: Preparando: '%s'

en: Receiving '%s'
pt_BR: Recebendo: '%s'

en: Sending '%s'
pt_BR: Enviando: '%s

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
pt_BR[0]: Houve uma rejeição remota.
pt_BR[1]: Houve %ld rejeições remotas.

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
pt_BR[0]: Houve uma rejeição local.
pt_BR[1]: Houve %ld rejeições locais.

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
pt_BR: Houve %ld rejeições locais e %ld rejeições remotas.

en: Last time: No changes.
pt_BR: Ultima vez: sem mudanças.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
pt_BR[0]: Ultima vez: Enviou uma mudança.
pt_BR[1]: Ultima vez: Enviou %ld mudanças.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
pt_BR[0]: Ultima vez: Efetuou uma mudança.
pt_BR[1]: Ultima vez: Efetuou %ld mudanças.

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
pt_BR: Ultima vez: Efetuou %ld  mudanças e enviou %ld mudanças.

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
pt_BR: Houve um problema com a ultima sincronização:
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
pt_BR: Você acabou de restaurar um backup. As modificações não foram sincronizadas com %s ainda

en: Waiting for current operation to finish...
pt_BR: Aguardando a conclusão da atual operação...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
pt_BR: Uma sincronização normal não é possível agora. O servidor sugere uma sincronização normal, mas isto não é sempre aquilo que você deseja se ambos os lados têm dados.

en: The sync process died unexpectedly.
pt_BR: Saída inesperada do serviço de sincronização.

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
pt_BR: O pedido de senha não teve resposta. Você pode salvar a senha nas configurações para prevenir o pedido.

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
pt_BR: Houve um problema com o processamento do pedido de sincronização. Tentar de novo poderá ajudar.

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
pt_BR: Falha do login. Existe um problema com seu nome de usuário ou senha?

en: Forbidden
pt_BR: Proibido

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
pt_BR: Uma fonte de dados não pôde ser encontrada. Existe um problema com as configurações?

en: Remote database error
pt_BR: Erro no banco de dados remoto

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
pt_BR: Existe um problema com o banco de dados local. Nova sincronização ou reinicialização poderá ajudar.

en: No space on disk
pt_BR: Não há espaço no disco

en: Failed to process SyncML
pt_BR: Falhou o processo de SyncML

en: Server authorization failed
pt_BR: Autorização do servidor falhou

en: Failed to parse configuration file
pt_BR: Falha na triagem do arquivo de configuração

en: Failed to read configuration file
pt_BR: Falha na leitura do arquivo de configuração

en: No configuration found
pt_BR: Nenhuma configuração encontrada

en: No configuration file found
pt_BR: Nenhum arquivo de configuração encontrado

en: Server sent bad content
pt_BR: Servidor enviou conteúdo ruim

en: Connection certificate has expired
pt_BR: Certificado de conexão vencido

en: Connection certificate is invalid
pt_BR: Certificado de conexão inválido

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
pt_BR: Não foi possível conectar com o servidor. O problema pode ser temporário ou talvez exista um problema com as configurações.

en: The server URL is bad
pt_BR: O URL do servidor está ruim

en: The server was not found
pt_BR: Servidor não localizado

en: Error %d
pt_BR: Erro: %d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
pt_BR: Senha é necessária para sincronização

en: Sync with password
pt_BR: Sincronização com senha

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
pt_BR: Favor introduzir a senha para sincronização com %s:

note: title for the buttons on the right side of main view
en: <b>Actions</b>
pt_BR: <b>Ações</b>

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
pt_BR: <b>ou</b>

en: <big>Direct sync</big>
pt_BR: <big>Sincronização direta</big>

en: <big>Network sync</big>
pt_BR: <b>Sincronização de rede</b>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
pt_BR: <big>Restaurar do backup</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
pt_BR: <big>Sincronização lenta</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
pt_BR: <big>Começar do início</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
pt_BR: Uma sincronização lenta compara itens dos dois lados e tenta intercalá-los.
    Isto poderá falhar em alguns casos, resultando em duplicatas ou informações perdidas.

en: Add new device
pt_BR: Adicionar novo dispositivo

en: Add new service
pt_BR: Adicionar novo serviço

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
pt_BR: Backups são feitos antes de cada sincronização . Selecione um backup para restaurar. Quaisquer modificações que você fez depois serão perdidas.

en: Calendar
pt_BR: Calendário

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
pt_BR: Modificar ou editar
    serviço de sincron.

note: close button for settings window
en: Close
pt_BR: Fechar

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
pt_BR: Excluir todos os dados no Zyb 
    e substituir por suas
    informações locais

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
pt_BR: Excluir todos as
    informações locais e
    substituir por dados de Zyb

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
pt_BR: Conserta uma
    sincr. emergência

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
pt_BR: Se não ver seu serviço acima, porém sabe que seu provedor de sinc. usa SyncML
    você poderá configurá-la manualmente.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Sync Emergency
pt_BR: Emergência sincronização

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
pt_BR: Para sincronizar você precisa de conexão de rede e uma conta com serviço
    de sincronização. Nós suportamos os seguintes serviços:

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
pt_BR: Use Bluetooth para sincronização de dados de um dispositivo para outro.

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
pt_BR: Você precisará adicionar dispositivos Bluetooth antes que eles possam fazer sincronização.

en: Up to date
pt_BR: Atualizado

en: Synchronize PIM data
pt_BR: Sincronizar dados PIM

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
pt_BR: ScheduleWorld possibilita manter sincronizados seus contatos, eventos, tarefas e anotações.

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
pt_BR: Google Sync pode fazer backup e sincronizar seus contatos com seus contatos Gmail.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
pt_BR: Faça backup de seus contatos e calendário. Sincronize com um só clique, a qualquer hora em qualquer lugar (DEMO).

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
pt_BR: O serviço Backup e Restauração Mobical permite o backup seguro de seus dados móveis pessoais de graça.

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
pt_BR: ZYB é uma maneira simples para as pessoas armazenarem e compartilharem informações móveis online.

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
pt_BR: Memotoo permite a você acessar seus dados pessoais de qualquer computador conectado a Internet.

en: Sorry, failed to save the configuration
pt_BR: Sinto muito, falha ao salvar a configuração

en: Service must have a name and server URL
pt_BR: Serviço tem que ter um nome e um URL de servidor

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
pt_BR: É preciso fornecer um nome de usuário para este serviço

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
pt_BR: Você quer restaurar as configurações para %s? Isto não removerá qualquer informação sincronizada em cada lado.

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
pt_BR: Sim, redefinir

en: No, keep settings
pt_BR: Não, manter configurações

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
pt_BR: Você quer excluir as configurações para %s? Isto não removerá qualquer informação sincronizada de cada lado, mas removerá essas configurações.

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
pt_BR: Sim, excluir

en: Reset settings
pt_BR: Redefinir configurações

en: Delete settings
pt_BR: Excluir configurações

en: Save and use
pt_BR: Salvar e usar

en: Save and replace
    current service
pt_BR: Salvar e substituir
    serviço atual

en: Stop using device
pt_BR: Pare de usar o dispositivo

en: Stop using service
pt_BR: Pare de usar o serviço

note: TRANSLATORS: label for an entry in service configuration form. * Placeholder is a source  name. * Example: "Appointments URI"
en: %s URI
pt_BR: URI: %s

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
pt_BR: Enviar mudanças para %s

en: Receive changes from %s
pt_BR: Receber modificações de %s

en: <b>Sync</b>
pt_BR: <b>Sincronização</b>

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
pt_BR: Endereço de servidor

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
pt_BR: Este dispositivo parece ser um '%s'. Se isto não for o caso, favor verificar a lista de dispositivos suportados e selecione o seu se constar da lista

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
pt_BR: Não sabemos que dispositivo isto é exatamente. Favor verificar a lista de dispositivos suportados e selecione o seu se constar da lista

en: %s - Bluetooth device
pt_BR: %s - dispositivo Bluetooth

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
pt_BR: %s - configurar manualmente

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
pt_BR: Iniciar o site na web

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
pt_BR: Configure agora

en: Use these settings
pt_BR: Usar essas configurações

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
pt_BR: Nome do usuário

en: Password
pt_BR: Senha

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
pt_BR: Atual configuração é complexa demais para ser mostrada aqui. As modificações ao modo sincronização ou tipos de dados sincronizados substituirão aquela configuração,

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
pt_BR: Ocultar configurações de servidor

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
pt_BR: Mostrar configurações de servidor

en: Sync in the Sync application
pt_BR: Sincronização no aplicativo Sync

en: %s is syncing
pt_BR: %s está sincronizando

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
pt_BR: Começamos a sincronização de seu computador com o serviço de sincronização %s.

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
pt_BR: %s Sincronização completada

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
pt_BR: Completamos a sincronização de seu computador com o serviço de sincronização %s.

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
pt_BR: Problema com sincronização.

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
pt_BR: Sinto muito, existe um problema com sua sincronização e necessita a sua atenção.

en: View
pt_BR: Visualizar

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
pt_BR: Ignorar
