syncevolution - en to nl translation catalogue (160 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name that may be used by e.g. the windowmanager
en: Sync
nl: Synchronisatie

en: Contacts
nl: Contacten

en: Appointments
nl: Afspraken

en: Tasks
nl: Taken

en: Notes
nl: Opmerkingen

note: TRANSLATORS: This is a "combination source" for syncing with devices * that combine appointments and tasks. the name should match the ones * used for calendar and todo above
en: Appointments & Tasks
nl: Afspraken & Taken

en: Starting sync
nl: Synchronisatie wordt gestart

note: TRANSLATORS: slow sync confirmation dialog message. Placeholder * is service/device name
en: Do you want to slow sync with %s?
nl: Wilt u langzaam synchroniseren met %s?

en: Yes, do slow sync
nl: Ja, voer een synchronisatie uit

en: No, cancel sync
nl: Nee, breek synchronisatie af

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from peer". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all local data and replace it with data from %s? This is not usually advised.
nl: Wil je alle lokale data verwijderen en vervangen met data van %s? Dit is niet aan te raden.

en: Yes, delete and replace
nl: Ja, verwijder en vervang

en: No
nl: Nee

note: TRANSLATORS: confirmation dialog for "refresh from local side". Placeholder * is service/device name
en: Do you want to delete all data in %s and replace it with your local data? This is not usually advised.
nl: Wil je alle data in %s verwijderen en vervangen met lokale data? Dit is niet aan te raden.

en: Trying to cancel sync
nl: Proberen syncrhonisatie af te breken

en: No service or device selected
nl: Geen service of apparaat geselecteerd

note: TRANSLATORS: This is the title on main view. Placeholder is * the service name. Example: "Google - synced just now"
en: %s - synced just now
nl: %s - just klaar met synchroniseren

en: %s - synced a minute ago
nl: %s - een minuut geleden gesynchroniseerd

en: %s - synced %ld minutes ago
nl: %s - %ld minuten geleden gesynchroniseerd

en: %s - synced an hour ago
nl: %s - een uur geleden gesynchroniseerd

en: %s - synced %ld hours ago
nl: %s - %ld  uren geleden gesynchroniseerd

en: %s - synced a day ago
nl: %s - een dag geleden gesynchroniseerd

en: %s - synced %ld days ago
nl: %s - %ld dagen geleden gesynchroniseerd

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "You've just restored a backup. The changes have not been " * "synced with %s yet"
en: Sync now
nl: Synchroniseer nu

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown with e.g. * "A normal sync is not possible at this time..." message. * "Other options" will open Emergency view
en: Slow sync
nl: Synchronisatie

en: Other options...
nl: Andere opties...

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * when no service is selected. Will open configuration view
en: Select sync service
nl: Selecteer synchronisatie service

note: TRANSLATORS: Action button in info bar in main view. Shown e.g. * login to service fails. Will open configuration view for this service
en: Edit service settings
nl: Bewerk service instellingen

en: You haven't selected a sync service or device yet. Sync services let you synchronize your data between your netbook and a web service. You can also sync directly with some devices.
nl: Je hebt geen synchronisatie service of apparaat geselecteerd. Synchronisatie service laten je synchroniseren tussen je netbook en een web service.

en: Sync again
nl: Synchroniseer opnieuw

en: Restoring
nl: Herstellen

en: Syncing
nl: Synchronisatie bezig

note: TRANSLATORS: This is for the button in main view, right side. Keep line length below ~20 characters, use two lines if needed
en: Cancel sync
nl: Synchronisatie afbreken

en: Back to sync
nl: Terug naar synchronisatie

note: TRANSLATORS: label for checkbutton/toggle in main view. * Please stick to similar length strings or break the line with * "\n" if absolutely needed
en: Automatic sync
nl: Automatische synchronisatie

note: This is the expander label in emergency view. It summarizes the * currently selected data sources. First placeholder is service/device * name, second a comma separeted list of sources. * E.g. "Affected data: Google Contacts, Appointments"
en: Affected data: %s %s
nl: Betroffen gegevens: %s %s

en: Affected data: none
nl: Betroffen gegevens: geen

note: TRANSLATORS: confirmation for restoring a backup. placeholder is the * backup time string defined below
en: Do you want to restore the backup from %s? All changes you have made since then will be lost.
nl: Wilt u de backup terugzetten van % s? Alle wijzigingen die u sindsdien hebt gemaakt gaan verloren.

en: Yes, restore
nl: Ja, herstellen

note: TRANSLATORS: label for a backup in emergency view. Placeholder is * service or device name
en: Backed up before syncing with %s
nl: Gebackupt vóór synchroniseren met %s

en: Restore
nl: Herstellen

note: TRANSLATORS: this is an explanation in Emergency view. * Placeholder is a service/device name
en: A normal sync with %s is not possible at this time. You can do a slow two-way sync or start from scratch. You can also restore a backup, but a slow sync or starting from scratch will still be required before normal sync is possible.
nl: Een normale synchronisatie met %s is niet mogelijk op dit moment. U kunt een langzame twee-weg synchronisatie uitvoeren of weer starten vanaf het begin. U kunt ook een back-up terugzetten, maar een langzame twee-weg synchronisatie of starten vanaf het begin is nog steeds noodzakelijk voordat een normale synchronisatie mogelijk is.

en: If something has gone horribly wrong, you can try a slow sync, start from scratch or restore from backup.
nl: Als iets verschrikkelijk mis is gegaan, kunt u een langzame synchronisatie proberen, starten vanaf het begin of herstellen vanaf een backup.

note: TRANSLATORS: These are a buttons in Emergency view. Placeholder is a * service/device name. Please don't use too long lines, but feel free to * use several lines.
en: Delete all your local
    data and replace with
    data from %s
nl: Verwijder al uw lokale
    data en vervang het
    met data van %s

en: Delete all data on
    %s and replace
    with your local data
nl: Verwijder alle data op
    %s en vervang het
    met uw lokale data

en: Failed to get list of supported services from SyncEvolution
nl: Fout bij het verkrijgen van ondersteunde services uit SyncEvolution

en: There was a problem communicating with the sync process. Please try again later.
nl: Er was een probleem met de synchronisatie communicatie. Probeer het later nog eens.

en: Restore failed
nl: Herstellen mislukt

en: Sync failed
nl: Synchronisatie mislukt

en: Restore complete
nl: Herstellen afgerond

en: Sync complete
nl: Synchronisatie afgerond

en: Preparing '%s'
nl: '%s' voorbereiden

en: Receiving '%s'
nl: '%s' ontvangen

en: Sending '%s'
nl: '%s' versturen

en: There was one remote rejection. | There were %ld remote rejections.
nl[0]: Er waren %ld externe afwijzingen.
nl[1]: Er waren %ld externe verwerpingen.

en: There was one local rejection. | There were %ld local rejections.
nl[0]: Er was een lokale afwijzing.
nl[1]: Er waren %ld lokale afwijzingen.

en: There were %ld local rejections and %ld remote rejections.
nl: Er waren %ld lokale en %ld externe afwijzingen.

en: Last time: No changes.
nl: Laatste keer: geen veranderingen.

en: Last time: Sent one change. | Last time: Sent %ld changes.
nl[0]: Laatste keer: één verandering verstuurd.
nl[1]: Laatste keer: %ld veranderingen verstuurd.

note: This is about changes made to the local data. Not all of these changes were requested by the remote server, so "applied" is a better word than "received" (bug #5185).
en: Last time: Applied one change. | Last time: Applied %ld changes.
nl[0]: Laatste keer: één verandering uitgevoerd.
nl[1]: Laatste keer: %ld veranderingen uitgevoerd.

en: Last time: Applied %ld changes and sent %ld changes.
nl: Laatste keer: %ld wijzigingen uitgevoerd, %ld verzonden.

note: TRANSLATORS: the placeholder is a error message (hopefully) * explaining the problem
en: There was a problem with last sync:
    %s
nl: Er was een probleem met de laatste synchonisatie:
    %s

en: You've just restored a backup. The changes have not been synced with %s yet
nl: Je hebt zojuist hersteld van een backup. De veranderingen zijn nog niet met %s gesynchroniseerd

en: Waiting for current operation to finish...
nl: Wachten op het voltooien van de huidige operatie...

note: TRANSLATORS: next strings are error messages.
en: A normal sync is not possible at this time. The server suggests a slow sync, but this might not always be what you want if both ends already have data.
nl: Een normale synchronisatie is niet mogelijk op dit moment.

en: The sync process died unexpectedly.
nl: De synchronisatie service hing onverwachts op

en: Password request was not answered. You can save the password in the settings to prevent the request.
nl: Wachtwoord was niet beantwoord. Je kunt het wachtwoord in de instellingen opslaan om dit probleem te voorkomen.

note: TODO use the service device name here, this is a remote problem
en: There was a problem processing sync request. Trying again may help.
nl: Er is een probleem met de synchronisatie. Opnieuw proberen kan wellicht helpen.

en: Failed to login. Could there be a problem with your username or password?
nl: Inloggen Mislukt. Is er een probleem met uw gebruikersnaam of wachtwoord?

en: Forbidden
nl: Verboden

note: TRANSLATORS: data source means e.g. calendar or addressbook
en: A data source could not be found. Could there be a problem with the settings?
nl: De bron kon niet worden gevonden. Is er een probleem met de serverinstellingen?

en: Remote database error
nl: Service database fout

note: This can happen when EDS is borked, restart it may help...
en: There is a problem with the local database. Syncing again or rebooting may help.
nl: Er is een probleem met de lokale database. Opnieuw synchroniseren of herstarten kan helpen.

en: No space on disk
nl: Geen schijf ruimte beschikbaar

en: Failed to process SyncML
nl: Fout bij verwerken van SyncML

en: Server authorization failed
nl: Server authorisatie mislukt

en: Failed to parse configuration file
nl: Fout bij verwerken van configuratie bestand

en: Failed to read configuration file
nl: Fout bij lezen van configuratie bestand

en: No configuration found
nl: Geen configuratie gevonden

en: No configuration file found
nl: Geen configuratie bestand gevonden

en: Server sent bad content
nl: Server verstuurde foute gegevens

en: Connection certificate has expired
nl: Verbindingscertificaat is verlopen

en: Connection certificate is invalid
nl: Verbindingscertificaat is ongeldig

en: We were unable to connect to the server. The problem could be temporary or there could be something wrong with the settings.
nl: We waren niet in staat om verbinding te maken met de server. Het probleem kan tijdelijk zijn of er kan iets mis zijn met de serverinstellingen.

en: The server URL is bad
nl: De server URL is niet geldig

en: The server was not found
nl: Server niet gevonden

en: Error %d
nl: Fout %d

note: TRANSLATORS: password request dialog contents: title, cancel button * and ok button
en: Password is required for sync
nl: Een wachtwoord is vereist voor synchronisatie

en: Sync with password
nl: Synchroniseer met een wachtwoord

note: TRANSLATORS: password request dialog message, placeholder is service name
en: Please enter password for syncing with %s:
nl: Voer een wachtwoord in voor synchroniseren met %s:

note: title for the buttons on the right side of main view
en: <b>Actions</b>
nl: <b>Acties</b>

note: text between the two "start from scratch" buttons in emergency view
en: <b>or</b>
nl: <b>of</b>

en: <big>Direct sync</big>
nl: <big>Direct synchroniseren</big>

en: <big>Network sync</big>
nl: <b>Netwerk synchronisatie</b>

note: a title in emergency view
en: <big>Restore from backup</big>
nl: <big>Herstel vanaf backup</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Slow sync</big>
nl: <big>Langzame synchronisatie</big>

note: a title in emergency view
en: <big>Start from scratch</big>
nl: <big>Starten vanaf het begin</big>

en: A slow sync compares items from both sides and tries to merge them. 
    This may fail in some cases, leading to duplicates or lost information.
nl: Een langzame synchronisatie vergelijkt items van beide kanten en
    probeert ze samen te voegen. Soms mislukt dit, en dit kan leiden tot
    duplicaten of verloren gegevens.

en: Add new device
nl: Nieuw apparaat

en: Add new service
nl: Nieuwe service

note: explanation of "Restore backup" function
en: Backups are made before every time we Sync. Choose a backup to restore. Any changes you have made since then will be lost.
nl: Backups worden gemaakt vóór elke synchronisatie. Kies een backup om te herstellen. Eventuele wijzigingen die u hebt gemaakt sindsdien zullen verloren gaan.

en: Calendar
nl: Kalender

note: Button in main view, right side. Keep to below 20 chars per line, feel free to use two lines
en: Change or edit
    sync service
nl: Wijzig of bewerk
    synchronisatie
    service

note: close button for settings window
en: Close
nl: Sluiten

en: Delete all data on Zyb 
    and replace with your
    local information
nl: Verwijder alle data op
    Zyb en vervang het
    met lokale data

en: Delete all your local
    information and replace
    with data from Zyb
nl: Verwijder alle lokale
    data en vervang het
    met data van Zyb

note: button in main view, right side. Keep length to 20 characters or so, use two lines if needed
en: Fix a sync
    emergency
nl: Los een synchroni-
    satie noodgeval op

en: If you don't see your service above but know that your sync provider uses SyncML
    you can setup a service manually.
nl: Als je niet hierboven je service ziet maar je weet dat je service provider SyncML gebruikt,
    kun je handmatig een service opzetten.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Sync Emergency
nl: Synchronisatie noodgeval

en: To sync you'll need a network connection and an account with a sync service.
    We support the following services:
nl: Om te synchroniseren moet je een netwerkverbinding hebben en een account met een
    synchronisatie service. De volgende services zijn ondersteund:

en: Use Bluetooth to Sync your data from one device to another.
nl: Gebruik Bluetooth voor het synchroniseren van gegevens van het ene apparaat naar het andere.

en: You will need to add Bluetooth devices before they can be synced.
nl: U moet Bluetooth-apparaten toevoegen voordat ze kunnen worden gesynchroniseerd.

en: Up to date
nl: Niet veroudert

en: Synchronize PIM data
nl: PIM-data synchroniseren

en: ScheduleWorld enables you to keep your contacts, events, tasks, and notes in sync.
nl: ScheduleWorld kan je contacten, gebeurtenissen, taken en notities synchroniseren.

en: Google Sync can back up and synchronize your contacts with your Gmail contacts.
nl: Google Sync kan je adresboek en Gmail contacten synchroniseren en er backups van maken.

note: TRANSLATORS: Please include the word "demo" (or the equivalent in your language): Funambol is going to be a 90 day demo service in the future
en: Back up your contacts and calendar. Sync with a single click, anytime, anywhere (DEMO).
nl: Backup je adresboek en kalender. Synchroniseer met een muisklik, elk moment, overal (DEMO).

en: Mobical Backup and Restore service allows you to securely back up your personal mobile data for free.
nl: Met Mobical Backup and Herstel service kunt u uw persoonlijke mobiele data veilig en gratis backuppen.

en: ZYB is a simple way for people to store and share mobile information online.
nl: Met ZYB kan men eenvoudige mobiele informatie online opslaan en delen.

en: Memotoo lets you access your personal data from any computer connected to the Internet.
nl: Met Memotoo kunt u toegang krijgen tot uw persoonlijke gegevens vanaf elke computer die aangesloten is op het internet.

en: Sorry, failed to save the configuration
nl: Fout bij het opslaan van het configuratie bestand

en: Service must have a name and server URL
nl: Service moet een naam en server URL hebben

note: TRANSLATORS: error dialog when creating a new sync configuration
en: A username is required for this service
nl: Voor deze service is een gebruikersnaam vereist

en: Do you want to reset the settings for %s? This will not remove any synced information on either end.
nl: Wilt u de instellingen voor %s resetten? Data dat al gesynchroniseerde is zal niet worden verwijderd.

note: TRANSLATORS: buttons in reset-service warning dialog
en: Yes, reset
nl: Ja, reset

en: No, keep settings
nl: Nee, behoud de instellingen

en: Do you want to delete the settings for %s? This will not remove any synced information on either end but it will remove these settings.
nl: Wilt u de instellingen voor %s verwijderen? Data dat al gesynchroniseerde is zal niet worden verwijderd, alleen deze service configuratie zal worden verwijdert.

note: TRANSLATORS: buttons in delete-service warning dialog
en: Yes, delete
nl: Ja, verwijderen

en: Reset settings
nl: Instellingen wissen

en: Delete settings
nl: Verwijder instellingen

en: Save and use
nl: Opslaan en gebruik

en: Save and replace
    current service
nl: Opslaan en vervang
    de huidige service

en: Stop using device
nl: Stop apparaat gebruik

en: Stop using service
nl: Stop service gebruik

note: TRANSLATORS: toggles in service configuration form, placeholder is service * or device name
en: Send changes to %s
nl: Stuur wijzigingen naar '%s'

en: Receive changes from %s
nl: Ontvang veranderingen van %s

en: <b>Sync</b>
nl: <b>Synchronisatie</b>

note: TRANSLATORS: label of a entry in service configuration
en: Server address
nl: Server adres

note: TRANSLATORS: explanation before a device template combobox. * Placeholder is a device name like 'Nokia N85' or 'Syncevolution * Client'
en: This device looks like it might be a '%s'. If this is not correct, please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
nl: Dit apparaat ziet eruit als een '%s'. Als dit niet correct is, kijk dan in de lijst met ondersteunde apparaten en kies de juiste.

en: We don't know what this device is exactly. Please take a look at the list of supported devices and pick yours if it is listed
nl: We kunnen niet zien wat voor apparaat dit is. Kijk naar de lijst van ondersteunde apparaten en kies de juiste.

en: %s - Bluetooth device
nl: %s - Bluetooth-apparaat

note: TRANSLATORS: service title for services that are not based on a * template in service list, the placeholder is the name of the service
en: %s - manually setup
nl: %s - handmatig instellen

note: TRANSLATORS: link button in service configuration form
en: Launch website
nl: Start website

note: TRANSLATORS: button in service configuration form
en: Set up now
nl: Nu instellen

en: Use these settings
nl: Deze instellingen gebruiken

note: TRANSLATORS: labels of entries in service configuration form
en: Username
nl: gebruikersnaam

en: Password
nl: Wachtwoord

note: TRANSLATORS: warning in service configuration form for people who have modified the configuration via other means.
en: Current configuration is more complex than what can be shown here. Changes to sync mode or synced data types will overwrite that configuration.
nl: De huidige configuratie is complexer dan wat hier kan worden weergegeven. Wijzigingen aan de synchronisatie modus of aan de gesynchroniseerd data types overschrijft de configuratie.

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Hide server settings
nl: Server instellingen verbergen

note: TRANSLATORS: this is the epander label for server settings in service configuration form
en: Show server settings
nl: Server instellingen weergeven

en: Sync in the Sync application
nl: Synchroniseer in de synchronisatie toepassing

en: %s is syncing
nl: %s synchronisatie bezig

en: We have just started to sync your computer with the %s sync service.
nl: We hebben de synchronisatie met service %s en je computer gestart.

note: if sync is successfully started and done
en: %s sync complete
nl: %s synchronisatie afgerond

en: We have just finished syncing your computer with the %s sync service.
nl: Synchronisatie met service %s en je computer is voltooid.

note: if sync is successfully started and has errors, or not started successful with a fatal problem
en: Sync problem.
nl: Synchronisatie probleem.

en: Sorry, there's a problem with your sync that you need to attend to.
nl: Sorry, er is een probleem met de synchronisatie dat naar ingekeken moet worden.

en: View
nl: Bekijk

note: Use "default" as ID because that is what mutter-moblin recognizes: it then skips the action instead of adding it in addition to its own "Dismiss" button (always added).
en: Dismiss
nl: Gezien
