Synfig UI - en to hu translation catalogue (799 entries)

en: Text
hu: Szöveg

en: Other
hu: Egyéb

en: Text Layer
hu: Szöveg réteg

en: unable to initialize
hu: Nem tudom inicializálni

en: empty font set
hu: Üres betűkészlet

en: Text to Render
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Color
hu: Szín

en: Color of the text
hu: A szöveg színe

en: Font Family
hu: Betűcsalád

en: Style
hu: Stílus

en: Normal
hu: Normális

en: Oblique
hu: Kurzív

en: Italic
hu: Dőlt

en: Weight
hu: Vastagság

en: Ultralight
hu: Ultrakönnyű

en: Bold
hu: Vastag

en: Ultrabold
hu: Nagyon vastag

en: Heavy
hu: Nehéz

en: Horizontal Spacing
hu: Vízszintes szóköz

en: Vertical Spacing
hu: Sortávolság

en: Size
hu: Méret

en: Size of the text
hu: A szöveg mérete

en: Orientation
hu: Irány

en: Text Orientation
hu: A szöveg iránya

en: Origin
hu: Középpont

en: Text Position
hu: A szöveg pozíciója

en: Font
hu: Betűtípus

en: Filename of the font to use
hu: A használandó betűtípus állományának elélési útvonala

en: Kerning
hu: Alávágás

en: Sharpen Edges
hu: Éles élek

en: Invert
hu: Invertál

en: No face loaded, no text will be rendered.
hu: Nincs betűtípus betöltve, nem lesz szöveg megjelenítve.

en: Text too small, no text will be rendered.
hu: A szöveg túl kicsi, semmilyen szöveg nem fog megjelenni

en: Unable to set face size.
hu: Nem lehet beállítani a betűtípus méretét.

en: Can't parse multibyte character.
hu: Ne lehet a multibyteos karaktereket feldolgozni.

en: Bevel
hu: Lesarkítás

en: Stylize
hu: Stilizál

en: Type
hu: Típus

en: Type of blur to use
hu: A elmosás típusa

en: Box Blur
hu: Négyzetes elmosás

en: Fast Gaussian Blur
hu: Gyors Gauss elmosás

en: Cross-Hatch Blur
hu: Négyzetháló elmosás

en: Gaussian Blur
hu: Gauss elmosás

en: Disc Blur
hu: Kör elmosás

en: Hi-Color
hu: Fényes szín

en: Lo-Color
hu: Árnyék szín

en: Light Angle
hu: Fényszög

en: Depth of Bevel
hu: Sarkítás mélysége

en: Softness
hu: Finomság

en: Use Luma
hu: Világosság használata

en: Solid
hu: Kitöltött

en: Region Set
hu: Régióhalmaz

en: Set of regions to combine
hu: A összevonandó régiók halmaza

en: Clamp
hu: Szín intervallum

en: Filters
hu: Szűrők

en: Invert Negative
hu: Negatív inverz

en: Clamp Ceiling
hu: Felső vágás

en: Ceiling
hu: Felső határ

en: Upper boundary of the clamping
hu: Az intervallum felső határa

en: Floor
hu: Alsó határ

en: Lower boundary of the clamping
hu: Az intervallum alsó határa

en: Curve Warp
hu: Íves feszítés

en: Distortions
hu: Torzítások

en: Width
hu: Szélesség

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
hu: Az eredményül kapott alakzat milyen mértékben legyen függőleges az ívre

en: Start Point
hu: Kezdő pont

en: First point of the source line
hu: Az ív első pontja

en: End Point
hu: Végpont

en: Final point of the source line
hu: Az ív végpontja

en: Vertices
hu: Pontok

en: Fast
hu: Gyors

en: When checked, renders quickly but with artifacts
hu: Ha bekapcsolt, gyorsan előállítja az eredményt, de csúnya élekkel

en: Time
hu: Idő

en: Import Image
hu: Kép importálása

en: Filename
hu: Fájlnév

en: File to import
hu: Importálandó fájl

en: Time Offset
hu: Idő-eltolás

en: Time Offset to apply to the imported file
hu: Az importált fájlra alkalmazandó idő eltolás

en: Inside Out
hu: Kifordítva

en: Julia Set
hu: Júlia halmaz

en: Fractals
hu: Fraktálok

en: Inside Color
hu: Belső szín

en: Color of the Set
hu: A halmaz színe

en: Outside Color
hu: Külső szín

en: Color outside the Set
hu: A halmazon kívüli pontok színe

en: Color Shift
hu: Szín eltolás

en: Iterations
hu: Iterációk

en: Seed Point
hu: Kiindulási pont

en: Bailout ValueBase
hu: Kisegítő alapérték

en: Distort Inside
hu: Torzítás belül

en: Shade Inside
hu: Árnyékolás belül

en: Solid Inside
hu: Kitöltött belül

en: Invert Inside
hu: Inverz belül

en: Color Inside
hu: Szín belül

en: Distort Outside
hu: Torzítás kívül

en: Shade Outside
hu: Árnyékolás kívül

en: Solid Outside
hu: Kitöltött kívül

en: Invert Outside
hu: Inverz kívül

en: Color Outside
hu: Szín kívül

en: Color Cycle
hu: Ciklikus színek

en: Smooth Outside
hu: Egyenletes kívül

en: Break Set
hu: Törés halmaz

en: Modify equation to achieve interesting results
hu: Módosított egyenlet, hogy érdekes eredményeket kapjunk

en: Mandelbrot Set
hu: Mandelbrot halmaz

en: Inside
hu: Belül

en: Gradient Inside
hu: Színátmenet belül

en: Offset Inside
hu: Eltolás belül

en: Loop Inside
hu: Ciklus belül

en: Outside
hu: Kívül

en: Gradient outside
hu: Színátmenet kívül

en: Smooth the coloration outside the set
hu: Egyenletes színezés a halmazon kívül

en: Offset Outside
hu: Eltolás kívül

en: Scale Outside
hu: Nagyítás kívül

en: Rotate
hu: Forgatás

en: Transform
hu: Eltolás

en: Amount
hu: Mennyiség

en: Amount of rotation
hu: Az elforgatás szöge

en: Shade
hu: Árnyék

en: Spherize
hu: Gömbös torzítás

en: Position
hu: Pozíció

en: Radius
hu: Sugár

en: Clip
hu: Vágás

en: Distort Type
hu: Torzítás-típus

en: Vertical Bar
hu: Függőleges sáv

en: Horizontal Bar
hu: Vízszites sáv

en: Stretch
hu: Nyújtás

en: Size of the stretch relative to its Center
hu: A nyújtás mértéke a középponthoz viszonyítva

en: Center
hu: Közép

en: Stroboscope
hu: Sztroboszkóp

en: Frequency
hu: Frekvencia

en: Frequency of the Strobe in times per second
hu: A megvilágítás üteme másodpercenkénti gyakoriság

en: Super Sample
hu: Szuper mintázás

en: Height
hu: Magasság

en: Use Parametric
hu: Paraméteres

en: Be Alpha Safe
hu: Átlátszóság-biztos

en: Time Loop
hu: Ismétlés

en: Link Time
hu: Kapcsolódási időpont

en: Start time of the loop for the cycled context
hu: Az ismétlődés kezdete az ismétlődő elemekre vonatkozóan

en: Local Time
hu: Helyi időtartam

en: The time when the resulted loop starts
hu: Az az időtartam, amikor az eredményül kapott ismétlődés elindul

en: Duration
hu: Időtartam

en: Length of the loop
hu: Az ismétlődés időtartama

en: Only For Positive Duration
hu: Csak pozitív időtartam

en: Symmetrical
hu: Szimmetrikus

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
hu: Ha bekapcsolt, akkor az ismétlődések a helyi dőre nézve középpontosan tükrözöttek

en: Translate
hu: Eltolás

en: Twirl
hu: Pödrés

en: Center of the circle
hu: A kör közepe

en: Radius of the circle
hu: A kör sugara

en: Rotations
hu: Forgatások

en: When checked, distorts inside the circle
hu: Ha bekapcsolt, akkor a körön belül pödör

en: When checked, distorts outside the circle
hu: Ha bekapcsolt, akkor a körön kívül pödör

en: Source TL
hu: Forrás bal felső

en: Source BR
hu: Forrás jobb alsó

en: Dest TL
hu: Cél bal felső

en: Top Left corner of the destination
hu: A cél terület bal felső sarka

en: Dest TR
hu: Cél jobb alsó

en: Top Right corner of the destination
hu: A cél terület jobb felső sarka

en: Dest BR
hu: Cél jobb alsó

en: Bottom Right corner of the destination
hu: A cél terület bal felső sarka

en: Dest BL
hu: Cél bal alsó

en: Bottom Left corner of the destination
hu: A cél terület bal alsó sarka

en: Interpolation
hu: Interpoláció

en: Nearest Neighbor
hu: Legközelebbi szomszéd

en: Linear
hu: Lineáris

en: Cosine
hu: Koszinusz

en: Cubic
hu: Köbös

en: XOR Pattern
hu: Kizáró vagy minta

en: Center of the pattern
hu: A minta középpontja

en: Size of the pattern
hu: A minta mérete

en: Scale
hu: Nagyítás

en: Amount to scale to
hu: A nagyítás mértéke

en: Point to scale from
hu: A nagyítás kezdőpontja

en: Unable to open %s
hu: Nem lehet megnyitni: %s

en: %s is not in BMP format
hu: %s nem BMP formátumban van

en: Reading compressed bitmaps is not supported
hu: Tömörített bitmap fájlok olvasása nem támogatott

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
hu: Nem támogatott bit mélység (bit_count=%d, 24 vagy 32 helyett)

en:  (animated)
hu: (animált)

en: Unable to open file
hu: A fájlt nem lehet megnyitni

en: Unable to write file header to file
hu: A fájl fejrészét nem lehet a fájlban írni

en: Unable to write info header
hu: Az információs fejrészt nem lehet a fájlba írni

en: Unable to open pipe to encodedv
hu: Nem lehet csatlakozni az encodedv-hez

en: Metaballs
hu: Metalabdák

en: Example
hu: Példa

en: Gradient
hu: Színátmenet

en: Balls
hu: Labdák

en: Radii
hu: Sugarak

en: Weights
hu: Súlyok

en: Gradient Left
hu: Bal színátmenet

en: Gradient Right
hu: Jobb színátmenet

en: Positive Only
hu: Csak pozitív

en: Simple Circle
hu: Egyszerű kör

en: Blur
hu: Elmosás

en: Blurs
hu: Elmosások

en: Color Correct
hu: Színkorrekció

en: Hue Adjust
hu: Színárnyalat utánaállítása

en: Brightness
hu: Fényesség

en: Contrast
hu: Kontraszt

en: Exposure Adjust
hu: Expozíció utánaállítás

en: Gamma Adjustment
hu: Gamma utánaállítás

en: Halftone 2
hu: Féltónus 2

en: Mask Origin
hu: Maszk középpont

en: Mask Angle
hu: Maszk szög

en: Mask Size
hu: Maszk méret

en: Light Color
hu: Világos szín

en: Dark Color
hu: Sötét szín

en: Symmetric
hu: Szimmetrikus

en: Light On Dark
hu: Világos a sötéten

en: Diamond
hu: Gyémánt

en: Stripe
hu: Csíkos

en: Halftone 3
hu: Féltónus 3

en:  Type
hu: Típus

en: Subtractive Flag
hu: Kivonó mód

en:  Color
hu:  szín

en:  Mask Origin
hu:  maszk középpont

en:  Mask Angle
hu:  maszk szög

en: Luma Key
hu: Világossági kulcs

en: Radial Blur
hu: Körkörös elmosás

en: Fade Out
hu: Elhalványulás

en: Advanced Outline
hu: Fejlettebb kontúr

en: Geometry
hu: Geometria

en: Outline Width
hu: Kontúr szélesség

en: Global width of the outline
hu: A kontúr globális szélessége

en: Expand
hu: Kibővítés

en: Value to add to the global width
hu: Az az érték, amelyet a globális szélességhez hozzá kell adni

en: Tip Type at Start
hu: A kezdeti vonalvég

en: Rounded Stop
hu: Kerekített vég

en: Squared Stop
hu: Négyzete vég

en: Peak Stop
hu: Csúcsos vég

en: Flat Stop
hu: Lapos vég

en: Tip Type at End
hu: A befejező vonalvég

en: Cusps Type
hu: Fordulópontok típusa

en: Sharp
hu: Éles

en: Rounded
hu: Kerekített

en: Smoothness
hu: Simaság

en: Homogeneous
hu: Homogén

en: Width Point List
hu: Szélesség pont lista

en: List of width Points that defines the variable width
hu: A szélességi pontok listája, amelyek a változó szélességet határozzák meg

en: Dashed Outline
hu: Vonalkázott kontúr

en: Dash Item List
hu: Vonalkák listája

en: List of dash items that defines the dashed outline
hu: A vonalkák listája, amelyek a vonalkázott kontúr alkotják

en: Dash Items Offset
hu: Vonalkák eltolási értéke

en: Distance to Offset the Dash Items
hu: A távolság, amellyel a vonalkákat el kell tolni

en: Checkerboard
hu: Kockás minta

en: Color of checkers
hu: A kockák színe

en: Center of the checkers
hu: A kockák közepe

en: Size of checkers
hu: A kockák mérete

en: Antialiasing
hu: Élsimítás

en: Circle
hu: Kör

en: Outline
hu: Kontúr

en: Sharp Cusps
hu: Éles fordulópontok

en: Rounded Begin
hu: Kerekített kezdet

en: Round off the tip
hu: Lekerekíti a vonalvéget

en: Rounded End
hu: Kerekített befejezés

en: Rectangle
hu: Téglalap

en: Point 1
hu: 1. pont

en: First corner of the rectangle
hu: A téglalap első sarka

en: Point 2
hu: 2. pont

en: Second corner of the rectangle
hu: A téglalap második sarka

en: Expand amount
hu: Kiterjesztés mértéke

en: Feather X
hu: Lágy szél X

en: Feather Y
hu: Lágy szél Y

en: Use Bevel for the corners
hu: Lesarkított sarkok

en: Keep Bevel Circular
hu: Kerek sarkítás megtartása

en: Region
hu: Régió

en: Star
hu: Csillag

en: Outer Radius
hu: Külső sugár

en: The radius of the outer points in the star
hu: Sugár a csillag külső pontjainak meghatározásához

en: Inner Radius
hu: Belső sugár

en: The radius of the inner points in the star
hu: Sugár a csillag belső pontjainak meghatározásához

en: Angle
hu: Szög

en: The orientation of the star
hu: A csillag iránya

en: Points
hu: Pontok

en: The number of points in the star
hu: A csillag pontjainak száma

en: Regular Polygon
hu: Szabályos sokszög

en: Unable to open "%s" for write access!
hu: Nem lehet írásra megnyitni a "%s" fájlt

en: Description not set!
hu: A leírás nincs beállítva!

en: Conical Gradient
hu: Kúpos színátmenet

en: Gradients
hu: Színátmenetek

en: Gradient to apply
hu: Az alkalmazandó színátmenet

en: Center of the cone
hu: A kúp közepe

en: Rotation of the gradient around the center
hu: A színátmenet forgatása a középpont körül

en: Curve Gradient
hu: Ívelt színátmenet

en: Offset for the Vertices List
hu: A pontok listájára alkalmazandó eltolás

en: Global width of the gradient
hu: A gradiens globális szélessége

en: Loop
hu: Ismétlődő

en: ZigZag
hu: Cikk-cakk

en: Perpendicular
hu: Merőleges

en: Linear Gradient
hu: Lineáris színátmenet

en: Start point of the gradient
hu: A színátmenet kezdőpontja

en: End point of the gradient
hu: A színátmenet végpontja

en: Radial Gradient
hu: Körkörös színátmenet

en: Center of the gradient
hu: A színátmenet középpontja

en: Spiral Gradient
hu: Spirális színátmenet

en: Rotation of the spiral
hu: A spirál elforgatásának szöge

en: Clockwise
hu: Órajárással egyezően

en: No file to load
hu: Nincs megnyitandó fájl

en: Unable to open
hu: Nem lehet megnyitni

en: Unable to get frame from
hu: Nem lehet a képkockát kiolvasni

en: Bad surface from
hu: Hibás felülete ebből:

en: Unable to open pipe to imagemagick
hu: Nem lehet az imagemagick-hez csatlakozni

en: Reached end of stream without finding PPM header
hu: PPM fej rész megtalálása nélkül ért véget a folyam

en: stream not in PPM format
hu: A folyam nincs PPM formátumban

en: Premature end of file (after header)
hu: Korai fájlvég (a fejrész után)

en: Premature end of file
hu: Korai fájlvég

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
hu: Nem lehet az imagemagick konvertáló segédletét megnyitni

en: Noise Distort
hu: Zaj-torzítás

en: Displacement
hu: Elmozdítás

en: How big the distortion displaces the context
hu: Milyen mértékben mozdítsa el a környezetet a torzítás

en: RandomNoise Seed
hu: Véletlen zaj kezdőérték

en: Change to modify the random seed of the noise
hu: Az érték megváltoztatásával, megváltozik a véletlen zaj generálásához használt kezdőérték

en: Detail
hu: Részletezettség

en: Increase to obtain fine details of the noise
hu: Magasabb érték, a zaj finomabb részletezettségét eredményezi

en: Animation Speed
hu: Animáció sebesség

en: In cycles per second
hu: Ciklus/másodpercben

en: Turbulent
hu: Turbulens

en: Noise Gradient
hu: Zaj színátmenet

en: Size of the noise
hu: A zaj mérete

en: What type of interpolation to use
hu: Milyen interpolációt használjunk

en: Do Alpha
hu: Átlátszóság is

en: Uses transparency
hu: Használjon átlátszóságot is

en: Super Sampling
hu: Szuper mintavételezés

en: Link
hu: Csatol

en: The value node source that provides the central value
hu: A érték csomópont forrás, amely a középponti értéket adja

en: The value of the maximum random difference
hu: A maximális véletlen különbség értéke

en: Seed
hu: Kiinduló érték

en: Seeds the random number generator
hu: A véletlen szám generátor kiinduló értéke

en: Speed
hu: Sebesség

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
hu: Meghatározza, hogy milyen gyakran választunk új véletlen értéket (választások száma per másodperc)

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
hu: Meghatározza, hogyan interpolálódik az érték az egyik véletlen választástól a következőig

en: No interpolation
hu: Nincs interpoláció

en: Loop Time
hu: Ciklus idő

en: Makes the random value repeat after the given time
hu: A véletlenszerű érték ezen idő elteltével újra ismétlődik

en: Plant
hu: Növény

en: Gradient to be used for coloring the plant
hu: A növény színezésére használt színátmenet

en: Split Angle
hu: Vágószög

en: Angle by which each split deviates from its parent
hu: Az a szög amellyel minden vágás elhajlik a szülőtől

en: Gravity
hu: Gravitáció

en: Direction in which the shoots tend to face
hu: Az az irány amerre a hajtások nőnek

en: Tangential Velocity
hu: Tangens sebesség

en: Perpendicular Velocity
hu: Merőleges sebesség

en: Stem Size
hu: Hajtás méret

en: Size of the stem
hu: A hajtások mérete

en: Size As Alpha
hu: Átlátszóság mint méret

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
hu: Ha bejelölt, akkor a hajtás mérete szorzódik a színátmenet átlátszósági értékével, és a megjelenítéskor 1.0 átlátszósági érték használatos

en: Reverse
hu: Visszafelé

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
hu: Ha bejelölt, akkor a növény az ellenkező irányba nő

en: Step
hu: Lépésköz

en: Measure of the distance between points when rendering
hu: A megjelenítéskor mennyi legyen a pontok közötti távolság

en: Used to seed the pseudo-random number generator
hu: A pszeudo-véletlen számnak adott kezdőérték

en: Splits
hu: Elágazások

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
hu: Maximum hányszor tud egy hajtás rekurzívan hatást növeszteni

en: Sprouts
hu: Hajtások

en: Random Factor
hu: Véletlenszerűség mértéke

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
hu: Minden véletlenszerű hatás gyengítésére szolgál. Ha 0 akkor semmilyen véletlenszerű hatás nincs

en: Drag
hu: Lassítás

en: Drag slows the growth
hu: A lassítás a növekedést lassítja

en: Use Width
hu: Használjon szélességet

en: %s was not in PPM format
hu: %s nincs PPM formátumban

en: Inline Canvas
hu: Belső vászon

en: bool
hu: logikai

en: integer
hu: egész

en: angle
hu: szög

en: real
hu: valós

en: time
hu: idő

en: vector
hu: vektor

en: color
hu: szín

en: segment
hu: szegmens

en: width_point
hu: szélességi pont

en: dash_item
hu: vonalkázott elem

en: list
hu: lista

en: canvas
hu: vászon

en: string
hu: szöveg

en: gradient
hu: színátmenet

en: in line
hu: egy vonalban

en: Units
hu: Mértékegységek

en: Pixels
hu: Pixelek

en: Inches
hu: Hüvelykek

en: Meters
hu: Méterek

en: Millimeters
hu: Milliméterek

en: Centimeters
hu: Centiméterek

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
hu: Importer::open(): Nem lehet üres fájlnevet megnyitni

en: Importer::open(): Couldn't find extension
hu: Importer::open(): a kiterjesztés nem található

en: Importer::open(): Unknown file type --
hu: Importer::open(): Ismeretlen fájltípus

en: Unable to create surface target
hu: Nem lehet létrehozni a felület célt

en: Z Depth
hu: Z mélység

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
hu: A réteg rétegek közötti pozícióját módosítja

en: Top-Left
hu: Bal felső

en: Upper left-hand Corner of image
hu: A kép bal felső sarka

en: Bottom-Right
hu: Jobb alsó

en: Lower right-hand Corner of image
hu: A kép jobb alsó sarka

en: Alpha channel of the layer
hu: A réteg átlátszósága

en: Blend Method
hu: Kompozíciós metódus

en: Duplicate
hu: Megkettőz

en: Index
hu: Sorszám

en: Copy Index
hu: Sorszám másolása

en: Group
hu: Csoport

en: Motion Blur
hu: Mozgási elmosódás

en: Aperture
hu: Rekesznyílás

en: Subsamples Factor
hu: Almintavételezési faktor

en: Subsampling Type
hu: Almintavételezési típus

en: Constant
hu: Konstans

en: Hyperbolic
hu: Hiperbolikus

en: Subsample Start Amount
hu: Kezdeti almintavételezések száma

en: Subsample End Amount
hu: Végső almintavételezések száma

en: Canvas
hu: Vászon

en: Time Offset to apply to the context
hu: A környezetre alkalmazandó időeltolás

en: Outline Grow
hu: Kontúr növelés

en: Exponential value to grow children Outline layers width
hu: A gyermek kontúr rétegek növeléséhet használt exponenciális érték

en: Polygon
hu: Sokszög

en: Vertices List
hu: Pont lista

en: Define the corners of the polygon
hu: Meghatározza a sokszög sarokpontjait

en: Shape
hu: Alak

en: Internal
hu: Belső

en: Feather
hu: Lágy szél

en: Type of Feather
hu: Lágy szél típus

en: Type of feathering to use
hu: A lágy szél típusának meghatározása

en: Winding Style
hu: Kitöltési stílus

en: Winding style to use
hu: A használandó kitöltési stílus

en: Non Zero
hu: Nem nulla

en: Even/Odd
hu: Páros/páratlan

en: Name
hu: Név

en: Solid Color
hu: Homogén szín

en: Fill color of the layer
hu: A réteg kitöltő színe

en: Switch
hu: Csere

en: No images in list
hu: A listában nincsenek képek

en: cannot load '%s' recursively
hu: '%s' nem lehet rekurzívan betölteni

en: Unexpected element <%s>, Expected <%s>
hu: Váratlan elem <%s>, várt <%s>

en: Unexpected element <%s>
hu: Váratlan elem <%s>

en: Too many warnings
hu: Túl sok figyelmeztető üzenet

en: <%s> is missing "%s" attribute
hu: <%s>-ból hiányzó "%s" attribútum

en: <%s> should not contain anything
hu: <%s> nem tartalmazhat semmit

en: <%s> is missing "value" attribute
hu: <%s>-ból hiányzik a "value" attribútum

en: Bad value "%s" in <%s>
hu: Hibás érték "%s" <%s>-ban

en: <%s> is missing "pos" attribute
hu: <%s>-ből hiányzik a "pos" attribútum

en: Unable to create <animated> with type "%s"
hu: Nem létrehozható az <animated> "%s" típussal

en: <waypoint> is missing attribute "time"
hu: <waypoint> hiányzó attribútum: "time"

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
hu: "use" attribútumot találtam a <waypoint> számára, amely nem volt üres. A tartalom figyelmen kívül marad...

en: Unknown ID (%s) referenced in waypoint
hu: Ismeretlen azonosító (%s) hivatkozás a referencia pontban

en: <%s> is missing its data
hu: <%s> hiányoznak az adatok

en: Bad data for <waypoint>
hu: <waypoint> hibás adatokat tartalmaz

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
hu: Nem várt elem <%s> <waypoint> adatok után, figyelmen kívül lesz hagyva...

en: Missing attribute "type" in <%s>
hu: Hiányzó attribútum "type" <%s>-ben

en: Bad type in <%s>
hu: Rossz típus <%s>-ban

en: <%s> did not accept type '%s'
hu: <%s> nem fogad el '%s' típust

en: '%s' was already defined in <%s>
hu: '%s' már definiálva volt itt: <%s>

en: '%s' attribute in <%s> references unknown ID '%s'
hu: '%s' attribútum itt: <%s> '%s' ismeretlen azonosítóra hivatkozik

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
hu: Nem lehet beállítani a kapcsolódást '"%s" az érték csomópont "%s"-hoz (kapcsolat #%d itt: "%s")

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
hu: Érték csomópont "%s" hivatkozásakor ismeretlen kivétel keletkezett

en: element <%s> is missing its contents
hu: A <%s> elemből hiányzik a tartalom

en: Parse of '%s' failed
hu: A '%s' feldolgozása sikertelen

en: Unable to connect value node ('%s' of type '%s') to link %d (%s)
hu: Nem lehet hozzákapcsolódni az értékcsomóponthoz ('%s' típusa '%s') kapcsolat létrehozásához ehhez: %d (%s)

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
hu: "%s" elem feldolgozásakor ismeretlen kivétel keletkezett

en: <%s> is missing link %d (%s)
hu: <%s> hiányzó kapcsolatot tartalmaz: %d (%s)

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
hu: <entry> elemből hiányzik a tartalom vagy hiányzó "use" elem

en: Unable to create <dynamic_list>
hu: <dynamic_list> listát nem lehet létrehozni

en: Bad data in <%s>
hu: <%s> rossz adatot tartalmaz

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
hu: Érték csomópont a várt elem. Hivatkozás: '%s'

en: Bad ID "%s"
hu: Rossz azonosító "%s"

en: Duplicate ID "%s"
hu: Duplikált azonosító  "%s"

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
hu: Az érték csomópont "%s" hozzáadásakor ismeretlen kivétel keletkezett

en: Missing "type" attribute to "layer" element
hu: Hiányzó "type" attribútum a "layer" elemben

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
hu: A telepített réteg verzió száma kisebb, mint az állományban lévő réteg verziószáma

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
hu: <name> elem <layer> rétegnek még nem támogatott. Mellőzve...

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
hu: <desc> elem <layer> rétegnek még nem támogatott. Mellőzve...

en: Missing "name" attribute for <param>.
hu: Hiányzó "name" attribútum a <param> számára.

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
hu: "use" attribútumot találtunk a <param> számára, ami nem volt üres. A tartalma mellőzve lesz...

en: Empty use="" value in <param>
hu: Üres use="" érték a <param> elemben

en: Failed to load subcanvas '%s'
hu: '%s' alárendelt vászon betöltése sikertelen

en: Layer rejected canvas link
hu: A réteg visszautasította a vászon csatolását

en: Unknown ID (%s) referenced in parameter "%s"
hu: Ismeretlen azonosító (%s) hivatkozás az alábbi paraméterben: "%s"

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
hu: <param>: vagy hiányzik a tartalom vagy hiányzik a "use" attribútum.

en: Bad data for <param>
hu: Rossz adatok <param> számára

en: Layer '%s' rejected value for parameter '%s'
hu: A réteg '%s' visszautasította a '%s' paraméter értékét

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
hu: Nem várt elem <%s> <param> adat után, mellőzve...

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
hu: Egynél kisebb vászon szélesség vagy magasság nem megengedett

en: <meta> must have a name
hu: <meta> elemnek neve kell legyen

en: <meta> must have content
hu: <meta> elemnek tartalma kell legyen

en: blank "name" entity
hu: üres "name" entitás

en: blank "desc" entity
hu: üres "desc" entitás

en: blank "author" entity
hu: üres  "author" entitás

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
hu: A vászon '%s' tartalmaz nem definiált %s-t: %s

en: ValueNode
hu: Érték csomópont

en: ValueNodes
hu: Érték csomópontok

en: Can't open file
hu: A fájlt nem lehet megnyitni

en: Starting Subsystem "Modules"
hu: A "Modules" (Modulok) alrendszer indítása

en: Starting Subsystem "Layers"
hu: A "Layers" (Rétegek) alrendszer indítása

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
hu: A "Layers" (Rétegek) alrendszer indítása sikertelen

en: Starting Subsystem "Targets"
hu: A "Targets" alrendszer indítása

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
hu: A "Targets" (Rétegek) alrendszer indítása sikertelen

en: Starting Subsystem "Importers"
hu: Az "Importers" (Importálók) alrendszer indítása

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
hu: A "Importers" (Importálók) alrendszer indítása sikertelen

en: Loading modules from %s
hu: Modulok betöltése %s-ból

en: DONE
hu: KÉSZ

en: error
hu: hiba

en: warning
hu: figyelmeztetés

en: info
hu: információ

en: Errors on lt_dlinit()
hu: Hibák lt_dlinit()-ben

en: Unable to load module '%s'
hu: Nem lehet a '%s' modult betölteni

en: Attempting to register "%s"
hu: Regisztráció próba: "%s"

en: Unable to find module "%s" (%s)
hu: Nem lehet az alábbi modult megtalálni:  "%s" (%s)

en: Found module "%s"
hu: Modul "%s" megtalált

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
hu: Nem lehet az alábbi modulban a belépési pontot megtalálni: "%s" (%s)

en: Entrypoint did not return a module.
hu: A belépési pont nem modult adott eredményül

en: Success for "%s"
hu: "%s" sikeres

en: Unnamed
hu: Megnevezetlen

en: Surface Palette
hu: Felületi paletta

en: %0.2f%% Gray
hu: %0.2f%% Szürke

en: Unable to open %s for write
hu: Nem lehet írásra megnyitni az alábbi fájlt: %s

en: Unable to open %s for read
hu: Nem lehet olvasásra megnyitni az alábbi fájlt: %s

en: %s does not appear to be a valid %s palette file
hu: %s valószínűleg nem egy érvényes %s típusú paletta állomány

en: %s does not appear to be a supported palette file
hu: %s valószínűleg nem egy támogatott paletta fájl

en: Composite
hu: Összetett

en: Straight
hu: Egyenes

en: Onto
hu: Ráillesztett

en: Straight Onto
hu: Egyenes ráillesztett

en: Behind
hu: Mögé

en: Screen
hu: Kivetítés

en: Overlay
hu: Rávetítés

en: Hard Light
hu: Erős fény

en: Multiply
hu: Szorzás

en: Divide
hu: Osztás

en: Add
hu: Összegzés

en: Subtract
hu: Kivonás

en: Difference
hu: Különbség

en: Brighten
hu: Világosít

en: Darken
hu: Sötétít

en: Hue
hu: Színárnyalat

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Luminance
hu: Fényesség

en: Alpha Over
hu: Átlátszóság alkalmazása

en: Alpha Brighten
hu: Átlátszóság világosítás

en: Alpha Darken
hu: Átlátszóság sötétítés

en: Alpha
hu: Átlátszóság

en: Target panic
hu: Cél pánik

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
hu: Ismeretlen érték (%s), nem lehet létrehozni az XML reprezentációt!

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
hu: Ismeretlen érték csomópont típus (%s), nem lehet létrehozni az XML reprezentációt!

en: Target initialization failure
hu: Cél inicializációs hiba

en: Accelerated Renderer Failure
hu: Gyorsított megjelenítő hiba

en: Bad surface
hu: Rossz felület

en: Unable to put surface on target
hu: Nem lehet felületet létrehozni a célon

en: Ran out of memory (Probably a bug)
hu: Elfogyott a memória (Valószínűleg programhiba)

en: Caught unknown error, rethrowing...
hu: Elkapott ismeretlen hiba, újradobás...

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
hu: Time(): Az idő kódjában nem volt mértékegység, KOCKÁKKAL számolunk ("%s")

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
hu: Time(): Az időkódban nincsen mértékegység megadva, képváltási frekvencia ismeretlen! Másodperc lesz az idő mértékegysége ("%s")

en: Placeholder
hu: Helyfenntartó

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
hu: %s:%d rossz típus ennek: %s: szükséges %s, de ez van:  %s

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
hu: Rossz típus: az értékcsomópont '%s' nem fogad el '%s' típust

en: :Bad type
hu: :Rossz típus

en: One or both of my parameters aren't set!
hu: Egy vagy több paraméterem nincs beállítva

en: Left Hand Side of the add
hu: Az összeadás bal oldala

en: Right Hand Side of the add
hu: Az összeadás jobb oldala

en: Scalar
hu: Szorzó

en: Value that multiplies the add
hu: Az érték, amely megsokszorozza az összeadást

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
hu: Kísérlet nem invertálható értékcsomópont inverzének kiszámítására

en: Link1
hu: Kapcsolat1

en: First operand of the AND operation
hu: Az és művelet első operandusa

en: Link2
hu: Kapcsolat2

en: Second operand of the AND operation
hu: Az és művelet második operandusa

en: Value to convert to string
hu: A szöveggé konvertálandó érték

en: Width of the string
hu: A szöveg szélessége

en: Precision
hu: Pontosság

en: Number of decimal places
hu: A tizedes helyek száma

en: Zero Padded
hu: Nullákkal kitöltött

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
hu: Ha bejelölt, a szöveg balról nullákkal lesz kitöltve, hogy a szöveg a megfelelő szélességű legyen

en: Animated
hu: Animált

en: A waypoint already exists at this point in time
hu: A mérföldkő ebben az időpontban már létezik

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
hu: %s: nem használhat ilyet: %s egy animált értékcsomópontban

en: No entries in list
hu: A listában nincsenek bejegyzések

en: No entries in ret_list
hu: A ret_list nem tartalmaz bejegyzéseket

en: Vertex %03d
hu: Pont %03d

en: When checked, the amount would loop
hu: Ha bekapcsolt, akkor a mennyiség ciklikus lesz

en: Offset
hu: Eltolás

en: Angle offset of the tangent
hu: A tangens szög eltolásának értéke

en: Scale of the tangent
hu: A tangens nagyítási értéke

en: Fixed Length
hu: Fix hossz

en: When checked, the tangent's length is fixed
hu: Ha bekapcsolt, akkor a tangens hossza rögzített

en: Scale of the width
hu: Szélesség nagyítási értéke

en: Reference
hu: Referencia

en: LHS
hu: BO

en: The left side of the comparison
hu: Az összehasonlítás bal oldala

en: RHS
hu: JO

en: The right side of the comparison
hu: Az összehasonlítás jobb oldala

en: Greater
hu: Nagyobb

en: When checked, returns true if LHS > RHS
hu: Ha bejelölt, igazat ad, ha bal oldal > jobb oldal

en: Equal
hu: Egyenlő

en: When checked, returns true if LHS = RHS
hu: Ha bejelölt, igazat ad, ha bal oldal = jobb oldal

en: Less
hu: Kissebb

en: When checked, returns true if LHS < RHS
hu: Ha bejelölt, igazat ad, ha bal oldal < jobb oldal

en: Bad type for composite
hu: Rossz típus az összetett értékhez

en: Red
hu: Vörös

en: The red component of the color
hu: A szín vörös komponense

en: Green
hu: Zöld

en: The green component of the color
hu: A szín zöld komponense

en: Blue
hu: Kék

en: The blue component of the color
hu: A szín kék komponense

en: The alpha of the color
hu: A szín átlátszósága

en: Vertex 1
hu: Pont 1

en: The first vertex of the segment
hu: A szegmens első pontja

en: Tangent 1
hu: Tangens 1

en: The first tangent of the segment
hu: A szegmens első tangense

en: Vertex 2
hu: Pont 2

en: The second vertex of the segment
hu: A szegmens második pontja

en: Tangent 2
hu: Tangens 2

en: The second tangent of the segment
hu: A szegmens második tangense

en: X-Axis
hu: X tengely

en: The X-Axis component of the vector
hu: A vektor X koordinátája

en: Y-Axis
hu: Y tengely

en: The Y-Axis component of the vector
hu: A vektor Y koordinátája

en: Vertex
hu: Csúcspont

en: Defines the Off and On position relative to neighbours
hu: A szomszédokhoz relatív ki és bekapcsolt pozíciókat definiálja

en: Split
hu: Szétkapcsolt

en: When checked, tangents are independent
hu: Ha bekapcsolt, akkor a tangensek függetlenek

en: The width of the Width Point
hu: A szélességi pont szélessége

en: Side Type Before
hu: Az oldal típusa előtte

en: Defines the interpolation type of the width point
hu: A szélességi pont interpolációjának típusát határozza meg

en: Interpolate
hu: Interpolál

en: Side Type After
hu: Az oldal típusa utána

en: Lower Boundary
hu: Alsó határ

en: Upper Boundary
hu: Felső határ

en: Length
hu: Hossz

en: The length of the Dash Item
hu: A vonalkázott elem hossza

en: Defines the side type of the dash item
hu: A vonalkázott elem oldalának típusát határozza meg

en: Value
hu: Érték

en: Value to calculate the cosine
hu: Az érték, aminek a koszinuszát kell számítani

en: Amplitude
hu: Kilengés

en: Multiplier of the resulting cosine
hu: Az eredmény koszinusz szorzója

en: From
hu: Ettől

en: Initial value of the index
hu: A sorszám kezdeti értéke

en: To
hu: Eddig

en: Final value of the index
hu: A sorszám végső értéke

en: Amount increment of the index
hu: Sorszám növelési értéke

en: List type/item type mismatch, throwing away mismatch
hu: Lista típus/elem típus eltérés, az elérés eldobása

en: Item %03d
hu: Elem %03d

en: Exponent
hu: Exponens

en: The value to raise the constant 'e'
hu: Az konstans 'e' hatvány kitevője

en: Multiplier of the resulting exponent
hu: Az eredmény kitevő szorzója

en: Gradient Rotate
hu: Színátmenet forgatása

en: The source gradient to rotate
hu: Az elforgatandó színátmenet

en: The amount to offset the gradient
hu: A színátmenet eltolási értéke

en: The integer value to be converted
hu: A konvertálandó egész érték

en: Strings
hu: Szövegek

en: The List of strings to join
hu: Az összefűzendő szövegek listája

en: Before
hu: Elötte

en: The string to place before the joined strings
hu: Az összekapcsolt szövegek elé fűzendő szöveg

en: Separator
hu: Elválasztó

en: The string to place between each string joined
hu: Az összekapcsolt szövegek közébe fűzendő szöveg

en: After
hu: Utána

en: The string to place after the joined strings
hu: Az összekapcsolt szövegek után fűzendő szöveg

en: Rate
hu: Mérték

en: Value that is multiplied by the current time (in seconds)
hu: Az érték amellyel az aktuális időt szorozzuk (másodpercben)

en: Slope
hu: Lejtő

en: Returned value when the current time is zero
hu: A visszatérési érték, ha az aktuális idő nulla

en: Epsilon
hu: Epszilon

en: Infinite
hu: Végtelen

en: Returned value when result tends to infinite
hu: A visszatérési érték, ha az eredmény a végtelenbe tart

en: Value node used to do the NOT operation
hu: Az értékcsomópont, amelyet a NEM műveletnél használunk

en: Value node used for the OR boolean operation
hu: Az értékcsomópont, amelyet a VAGY ligikai műveletnél használunk

en: Base
hu: Alap

en: The base to be raised to the power
hu: A hatványozás alapja

en: Power
hu: Hatványozott

en: The power used to raise the base
hu: A hatványkitevő

en: Value used to compare base or power with zero
hu: Az az érték, amelyet az alap vagy a kitevő nullával történő összehasonlításánál használunk

en: Bad type for radialcomposite
hu: Rossz típus a sugaras összetett értékhez

en: Luma
hu: Világosság

en: The length of the vector
hu: A vektor hossza

en: Theta
hu: Téta

en: The angle of the vector with the X axis
hu: A vektor X tengelyhez viszonyított szöge

en: Some of my parameters aren't set!
hu: Néhány paraméterem nincs beállítva

en: Returned value when 'Link' is smaller
hu: A visszatérési érték, ha a 'kapcsolat' kisebb

en: Returned value when 'Link' is greater
hu: A visszatérési érték, ha a 'kapcsolat' nagyobb

en: The value node to limit its range
hu: Az intervallum meghatározásához használt értékcsomópont

en: Real
hu: Valós

en: The value node used to calculate its reciprocal
hu: Az értékcsomópont, amelyet a reciprok érték kiszámításához használunk

en: The value used to decide whether 'Link' is too small to obtain its reciprocal
hu: Az az érték, amelyet annak eldöntésére használunk, hogy kapcsolat túl kicsi-e a reciprok számításhoz

en: The resulting value when 'Link' < 'Epsilon'
hu: A visszatérési érték, amikor a 'kapcsolat' < 'epszilon'

en: The referenced value
hu: A hivatkozott érték

en: Repeat Gradient
hu: Ismétléses színátmenet

en: The source gradient to repeat
hu: Az ismétlendő forrás színátmenet

en: Count
hu: Számosság

en: The number of repetition of the gradient
hu: A színátmenet ismétléseinek száma

en: Specify Start
hu: Kezdő szín használata

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
hu: Ha bejelölt, a 'Kezdő szín' értéket használjuk az eredmény színátmenet kezdő értékeként

en: Specify End
hu: Befejező szín használata

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
hu: Ha bejelölt, a 'Befejező szín' értéket használjuk az eredmény színátmenet végső értékeként

en: Start Color
hu: Kezdő szín

en: Used as the start of the resulting gradient
hu: Az eredmény színátmenet kezdő értéke

en: End Color
hu: Befejező szín

en: Used as the end of the resulting gradient
hu: Az eredmény színátmenet végső értéke

en: The value node used to scale
hu: A skálázáshoz használt értékcsomópont

en: Value that multiplies the value node
hu: Az az érték, amelyet az értékcsomópont megszorzására használunk

en: Segment
hu: Szegmens

en: The Segment where the tangent is linked to
hu: Az a szegmens, ahová a tangens kapcsolt

en: The position of the linked tangent on the Segment (0,1]
hu: A kapcsolt tangens pozíciója a szegmensen (0,1]

en: The Segment where the vertex is linked to
hu: A szegmens ahová a pont kapcsolva van

en: The position of the linked vertex on the Segment (0,1]
hu: A kapcsolt pont szegmensen belüli pozíciója (0,1]

en: The angle where the sine is calculated from
hu: A szög amelynek szinuszát számítjuk

en: The value that multiplies the resulting sine
hu: Az érték, amely szorozza az eredményül kapott szinuszt

en: The value node used to make the step
hu: A lépéshez használt értékcsomópont

en: The duration of the step
hu: A lépés hossza

en: Start Time
hu: Kezdő időpont

en: The time when the step conversion starts
hu: Az időpont, amikor a lépéskonverzió kezdődik

en: Intersection
hu: Metszéspont

en: Stripes
hu: Csíkok

en: Color 1
hu: Szín 1

en: One color of the gradient stripes
hu: A színátmeneti sávok egyik színe

en: Color 2
hu: Szín 2

en: Other color of the gradient stripes
hu: A színátmeneti sávok másik színe

en: Stripe Count
hu: Sáv számosság

en: Number of stripes in the gradient
hu: A színátmenetben lévő sávok száma

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
hu: A színátmenetben lévő sávok szélessége

en: Left Hand Side of the subtraction
hu: A kivonás bal oldala

en: Right Hand Side of the subtraction
hu: A kivonás jobb oldala

en: Value that multiplies the subtraction
hu: Az érték, amely megszorozza a kivonási értéket

en: Link Off
hu: Kapcsolat kikapcsolt

en: The value node returned when the switch is off
hu: Az érték csomópont, ha a kapcsolat kikapcsolt

en: Link On
hu: Kapcsolat bekapcsolt

en: The value node returned when the switch is on
hu: Az érték csomópont, ha a kapcsolat bekapcsolt

en: When checked, returns 'Link On', otherwise returns 'Link Off'
hu: Ha bejelölt, 'Kapcsolat bekapcsolt' értékével, egyébként a 'Kapcsolat kikapcsolt' tér vissza

en: The value node returned when current time is before 'time' - 'length'
hu: A visszatérési értékcsomópont, ha az aktuális idő az 'idő' - 'hossz' előtt van

en: The value node returned when current time is after 'time'
hu: A visszatérési értékcsomópont, ha az aktuális idő az 'idő' után van

en: The time when the linear interpolation ends
hu: Az időpont, ha a lineáris interpoláció véget ér

en: The length of time when the linear interpolation between 'Before' and 'After' is made
hu: Az idő hossza, ha az 'Előtte' és 'Utána' értékek között lineáris interpoláció van

en: The value node to time loop
hu: Az idő ciklushoz használt értékcsomópont

en: The time that is converted to string
hu: Az idő, amelyet szöveggé kell konvertálni

en: The start color of the gradient
hu: A színátmenet kezdő színe

en: The end color of the gradient
hu: A színátmenet befejező színe

en: Vector
hu: Vektor

en: The vector where the angle is calculated from
hu: Az a vektor, amelyből a szöget számítjuk

en: The vector where the length is calculated from
hu: A vektor, amelyből a hosszat számítjuk

en: The vector where the X coordinate is extracted from
hu: A vektor, amelyből az X koordinátát számítjuk

en: The vector where the Y coordinate is extracted from
hu: A vektor, amelyből az Y koordinátát számítjuk

en: WidthPoint %03d
hu: Szélességi pont %03d

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
hu: VÉGZETES: Synfig verzióeltérés

en: Nothing to do!
hu: Nincs mit tenni!

en: Attempting to determine target/outfile...
hu: Megpróbálom meghatározni a  célformátumot/kimeneti fájlt...

en: Target name undefined, attempting to figure it out
hu: A célformátum nem meghatározott, megpróbálom kitalálni

en: Defaulting to PNG target...
hu: PNG lesz az alapértelmezett célformátum

en: Throwing out job...
hu: Munka eldobása

en: Creating the target...
hu: Cél létrehozása...

en: Setting the canvas on the target...
hu: A cél vásznának beállítása...

en: Setting the quality of the target...
hu: A cél minőségének beállítása...

en: Rendering...
hu: Megjelenítés...

en: Done.
hu: Kész.

en: Settings
hu: Beállítások

en: Set the diagonal size of image window (Span)
hu: Kép ablak átlója méretének beállítása (fesztáv)

en: Set antialias amount for parametric renderer.
hu: Élsimítás mennyiségének beállítása a paraméteres megjelenítő számára

en: Specify output filename
hu: Kimeneti fájlnév mehatározása

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
hu: A vászon megjelenítése a megadott azonosítóval, a gyökér helyett

en: Set the frame rate
hu: Kocka sebesség beállítása

en: Render a single frame at <seconds>
hu: Egyetlen kocka megjelenítése <seconds> időpontban

en: Set the starting time
hu: Kezdő időpont beállítása

en: Set the ending time
hu: Befejező időpont beállítása

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
hu: Csendes mód (Nincs előhaladás/hátralévő idő kijelzés)

en: Append layers in <filename> to composition
hu: A <filename>-ban lévő rétegek hozzáfűzése a kompozícióhoz

en: Print out specified details of the root canvas
hu: A gyökér vászon meghatározott részleteinek kinyomtatása

en: Print out the list of available importers
hu: Az elérhető importálók kinyomtatása

en: Print out misc build information
hu: Vegyes fordítási információk kinyomtatása

en: Print out the list of available layers
hu: Az elérhető rétegek kinyomtatása

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
hu: A réteg leírásának, paraméter információinak és egyebeknek kinyomtatása

en: Print out license information
hu: Licenc információk kinyomtatása

en: Print out the list of loaded modules
hu: A betöltött modulok  kinyomtatása

en: Print out the list of available targets
hu: Az elérhető célformátumok kinyomtatása

en: Print out the list of available ValueNodes
hu: Az elérhető értékcsomópontok kinyomtatása

en: Print out version information
hu: Verzió információ kinyomtatása

en: Test GUID generation
hu: Teszt GUID generálása

en: Test signal implementation
hu: Teszt szignál implementáció

en: Unrecognised canvas variable:
hu: Nem felismert vászon változó:

en: verbosity set to
hu: A kimenet részletezettsége erre van beállítva:

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
hu: Élsimítás %d értékre van beállítva (%d minta per pixel)

en: Span set to %d units
hu: Fesztáv %d egységre van beállítva

en: Physical resolution set to %f dpi
hu: A fizikai felbontás %f dpi

en: Physical X resolution set to %f dpi
hu: A fizikai X felbontás %f dpi

en: Physical Y resolution set to %f dpi
hu: A fizikai X felbontás %f dpi

en: Rendering frame at
hu: Egy képkocka megjelenítése ekkor:

en: Quality set to
hu: A minőség:

en: Unable to append '
hu: Nem lehet hozzáfűzni '

en: Appended contents of
hu: Az alábbi fájl tartalmának hozzáfűzése megtörtént:

en: End Time
hu: Befejező idő

en: Frame Rate
hu: Kockasebesség

en: Start Frame
hu: Kezdő kocka

en: End Frame
hu: Befejező kocka

en: Image Aspect Ratio
hu: Képarány

en: Pixel Width
hu: Pixel szélesség

en: Pixel Height
hu: Pixel magasság

en: Pixel Aspect Ratio
hu: Pixel arány

en: Top Left
hu: Bal felső

en: Bottom Right
hu: Jobb alsó

en: Physical Width
hu: Fizikai szálesség

en: Physical Height
hu: Fizikai magasság

en: X Resolution
hu: X felbontás

en: Y Resolution
hu: Y felbontás

en: Diagonal Image Span
hu: Kép átlós fesztáv

en: Interlaced
hu: Összefűzött

en: Antialias
hu: Élsimítás

en: Flags
hu: Jelzők

en: Focus
hu: Fókusz

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Metadata
hu: Leíró adat
