Synfig UI - en to it translation catalogue (1135 entries)

en: Text
it: Testo

en: Other
it: Altro

en: Text Layer
it: Livello di Testo

en: unable to initialize
it: impossibile inizializzare

en: empty font set
it: gruppo font vuoto

en: Unable to open font face.
it: Impossibile aprire il carattere

en: Text to Render
it: Testo da Visualizzare

en: Color
it: Colore

en: Color of the text
it: Colore del testo

en: Font Family
it: Famiglia Font

en: Style
it: Stile

en: Normal
it: Normale

en: Oblique
it: Obliquo

en: Italic
it: Corsivo

en: Weight
it: Peso

en: Thin
it: Sottile

en: Ultralight
it: Ultra Leggero

en: Light
it: Leggero

en: Book
it: Libro

en: Medium
it: Medio

en: Bold
it: Grassetto

en: Ultrabold
it: Ultra Grassetto

en: Heavy
it: Pesante

en: Ultraheavy
it: Ultra pesante

en: Horizontal Spacing
it: Spaziatura Orizzontale

en: Defines how close the glyphs are horizontally
it: Definisce la distanza orizzontale tra i glifi

en: Vertical Spacing
it: Spaziatura Verticale

en: Defines how close the text lines are vertically
it: Definisce la distanza verticale tra le linee del testo

en: Size
it: Dimensione

en: Size of the text
it: Dimensione del testo

en: Orientation
it: Orientamento

en: Text Orientation
it: Orientamento del testo

en: Origin
it: Origine

en: Text Position
it: Posizione del testo

en: Filename of the font to use
it: Nome del file del font da usare

en: Kerning
it: Crenatura

en: When checked, enables font kerning (If the font supports it)
it: Se selezionato, abilita la crenatura del font (se supportato dal font)

en: Sharpen Edges
it: Bordi affilati

en: Turn this off if you are animating the text
it: Disabilita se il testo è animato

en: Invert
it: Inverti

en: No face loaded, no text will be rendered.
it: Nessun carattere caricato, nessun testo verrà visualizzato.

en: Text too small, no text will be rendered.
it: Testo troppo piccolo, nessun testo verrà visualizzato.

en: Unable to set face size.
it: Impossibile impostare la dimensione del carattere.

en: Can't parse multibyte character.
it: Impossibile analizzare il carattere multibyte.

en: Bevel
it: Smussatura

en: Stylize
it: Stilizza

en: Type
it: Tipo

en: Type of blur to use
it: Tipo di sfocatura da usare

en: Box Blur
it: Sfocatura Rettangolare

en: Fast Gaussian Blur
it: Sfocatura Gaussiana Veloce

en: Cross-Hatch Blur
it: Sfocatura a Tratteggio

en: Gaussian Blur
it: Sfocatura Gaussiana

en: Disc Blur
it: Sfocatura Radiale

en: Hi-Color
it: Colore Chiaro

en: Lo-Color
it: Colore Scuro

en: Light Angle
it: Angolo della Luce

en: Depth of Bevel
it: Profondità della Smussatura

en: Softness
it: Morbidezza

en: Use Luma
it: Usa Luma

en: Solid
it: Solido

en: Region Set
it: Gruppo di Aree

en: Set of regions to combine
it: Gruppo di aree da unire

en: Clamp
it: Intervallo

en: Filters
it: Filtri

en: Invert Negative
it: Negativo

en: Clamp Ceiling
it: Intervallo Superiore

en: When checked, the Ceiling value is used
it: Se selezionato, utilizza il Limite Superiore dell'intervallo

en: Ceiling
it: Limite Superiore

en: Upper boundary of the clamping
it: Limite Superiore dell'Intervallo

en: Floor
it: Limite Inferiore

en: Lower boundary of the clamping
it: Limite Inferiore dell'Intervallo

en: Curve Warp
it: Deformazione Curva

en: Distortions
it: Distorsioni

en: Position of the destiny Spline line
it: Posizione della curva Spline Destinazione

en: Width
it: Larghezza

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
it: Ampiezza del risultato perpendicolare alla linea origine

en: Start Point
it: Punto Iniziale

en: First point of the source line
it: Punto iniziale della linea sorgente

en: End Point
it: Punto Finale

en: Final point of the source line
it: Punto finale della linea sorgente

en: Vertices
it: Vertici

en: List of Spline Points where the source line is curved to
it: Elenco dei Punti Spline dove la linea sorgente viene curvata

en: Fast
it: Veloce

en: When checked, renders quickly but with artifacts
it: Se selezionato, renderizza velocemente ma con artefatti

en: Free Time
it: Tempo Indipendente

en: Time
it: Tempo

en: Current time for next layers
it: Tempo corrente per i livelli successivi

en: Import Image
it: Importa Immagine

en: Filename
it: Nome del file

en: File to import
it: File da importare

en: Time Offset
it: Scostamento Temporale

en: Time Offset to apply to the imported file
it: Scostamento Temporale da applicare al file importato

en: Inside Out
it: Al rovescio

en: Center of the distortion
it: Centro della distorsione

en: Julia Set
it: Frattale di Julia

en: Fractals
it: Frattali

en: Inside Color
it: Colore Interno

en: Color of the Set
it: Colore del Frattale

en: Outside Color
it: Colore Esterno

en: Color outside the Set
it: Colore esterno al Frattale

en: Color Shift
it: Variazione Colore

en: Iterations
it: Iterazioni

en: Seed Point
it: Punto Origine

en: Bailout ValueBase
it: Valore Base di Baliout

en: Distort Inside
it: Distorsione Interno

en: Shade Inside
it: Ombra Interno

en: Solid Inside
it: Interno Pieno

en: Invert Inside
it: Inversione Interno

en: Color Inside
it: Colore Interno

en: Distort Outside
it: Distorsione Esterno

en: Shade Outside
it: Ombra Esterno

en: Solid Outside
it: Esterno Pieno

en: Invert Outside
it: Inversione Esterno

en: Color Outside
it: Colore Esterno

en: Color Cycle
it: Cicla Colore

en: Smooth Outside
it: Rifinitura Esterno

en: When checked, smoothes the coloration outside the set
it: Se selezionato, smussa il colore all'esterno del frattale

en: Break Set
it: Separa Frattale

en: Modify equation to achieve interesting results
it: Modifica l'equazione per ottenere il risultato desiderato

en: Mandelbrot Set
it: Frattale di Mandelbrot

en: Inside
it: Interno

en: Gradient Inside
it: Gradiente Interno

en: Offset Inside
it: Scostamento Interno

en: Loop Inside
it: Ciclo Continuo Interno

en: Outside
it: Esterno

en: Gradient outside
it: Gradiente Esterno

en: Smooth the coloration outside the set
it: Rifinisci il colore esterno al frattale

en: Offset Outside
it: Scostamento Esterno

en: Scale Outside
it: Scala Esterno

en: Rotate
it: Ruota

en: Transform
it: Trasforma

en: Origin of the rotation
it: Origine della rotazione

en: Amount
it: Valore

en: Amount of rotation
it: Valore della rotazione

en: Shade
it: Ombra

en: Size of the shade
it: Dimensione dell'ombra

en: Spherize
it: Sferizza

en: Position
it: Posizione

en: Center of the sphere distortion
it: Centro della distorsione sferica

en: Radius
it: Raggio

en: Size of the sphere distortion
it: Dimensione della distorsione sferica

en: Distortion intensity (Negative values invert the effect)
it: Intensità della distorsione (i valori negativi ne invertono l'effetto)

en: Clip
it: Ritaglia

en: When checked, the area outside the Radius is not distorted
it: Se selezionato, l'area esterna al Raggio non è distorta

en: Distort Type
it: Tipo di Distorsione

en: Direction of the distortion
it: Direzione della distorsione

en: Vertical Bar
it: Barra Verticale

en: Horizontal Bar
it: Barra Orizzontale

en: Stretch
it: Stira

en: Size of the stretch relative to its Center
it: Ampiezza dello stiramento in rapporto al suo Centro

en: Center
it: Centro

en: Center of the stretch distortion
it: Centro della distorsione di stiramento

en: Stroboscope
it: Stroboscopio

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frequency of the Strobe in times per second
it: Frequenza dello Strobo al secondo

en: Super Sample
it: Sovracampionamento

en: Width of the sample area (In pixels)
it: Larghezza dell'area di campionamento (in pixel)

en: Height
it: Altezza

en: Height of the sample area (In pixels)
it: Altezza dell'area di campionamento (in pixel)

en: Use Parametric
it: Usa Parametrico

en: When checked, uses the Parametric Renderer
it: Se selezionato, usa il renderer parametrico

en: Be Alpha Safe
it: Mantieni Alfa

en: When checked, avoids alpha artifacts
it: Se selezionato, evita artefatti alfa

en: Time Loop
it: Ciclo Periodico

en: Link Time
it: Tempo di Collegamento

en: Start time of the loop for the cycled context
it: Tempo di inizio ciclo per il contesto esaminato

en: Local Time
it: Tempo Locale

en: The time when the resulted loop starts
it: Il momento in cui inizia il ciclo risultante

en: Duration
it: Durata

en: Length of the loop
it: Lunghezza del ciclo

en: Only For Positive Duration
it: Solo Durata Positiva

en: When checked, loops only positive durations
it: Se selezionato, cicla solo le durate positive

en: Symmetrical
it: Simmetrico

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
it: Se selezionato, i cicli verranno rispecchiati all'Ora Locale

en: Translate
it: Trasla

en: Origin of the translation
it: Origine della traslazione

en: Twirl
it: Rotea

en: Center of the circle
it: Centro del cerchio

en: Radius of the circle
it: Raggio del cerchio

en: Rotations
it: Rotazioni

en: Number of rotations of the twirl effect
it: Numero di rotazioni dell'effetto rotea

en: When checked, distorts inside the circle
it: Se selezionato, distorce all'interno del cerchio

en: When checked, distorts outside the circle
it: Se selezionato, distorce all'esterno del cerchio

en: Perspective
it: Prospettiva

en: Source TL
it: Origine SS

en: Top Left corner of the source to perspective
it: Vertice Superiore Sinistro della sorgente da mettere in prospettiva

en: Source BR
it: Origine ID

en: Bottom Right corner of the source to perspective
it: Vertice Inferiore Destro della sorgente da mettere in prospettiva

en: Dest TL
it: Destinazione SS

en: Top Left corner of the destination
it: Vertice Superiore Sinistro della destinazione

en: Dest TR
it: Destinazione SD

en: Top Right corner of the destination
it: Vertice Superiore Destro della destinazione

en: Dest BR
it: Destinazione ID

en: Bottom Right corner of the destination
it: Vertice Inferiore Destro della destinazione

en: Dest BL
it: Destinazione IS

en: Bottom Left corner of the destination
it: Vertice Inferiore Sinistro della destinazione

en: Interpolation
it: Interpolazione

en: Type of interpolation to use
it: Tipo di interpolazione da usare

en: Nearest Neighbor
it: Valore più vicino

en: Linear
it: Lineare

en: Cosine
it: Coseno

en: Cubic
it: Cubico

en: XOR Pattern
it: Motivo XOR

en: Center of the pattern
it: Centro del Motivo

en: Size of the pattern
it: Dimensione del Motivo

en: Scale
it: Scala

en: Amount to scale to
it: Valore a cui scalare

en: Point to scale from
it: Punto dal quale scalare

en: Unable to open %s
it: Impossibile aprire %s

en: %s is not in BMP format
it: %s non è in formato BMP

en: Failure while reading BITMAP::FILEHEADER from %s
it: Errore lettura BITMAP::FILEHEADER da %s

en: Failure while reading BITMAP::INFOHEADER from %s
it: Errore lettura BITMAP::INFOHEADER da %s

en: Bad BITMAP::FILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, should be %zu)
it: BITMAP::FILEHEADER danneggiato in %s. (bfOffsetBits=%d, dovrebbe essere %zu)

en: Bad BITMAP::INFOHEADER in %s. (biSize=%d, should be %zu)
it: BITMAP::INFOHEADER danneggiato in %s. (biSize=%d, dovrebbe essere %zu)

en: Reading compressed bitmaps is not supported
it: Lettura di bitmap compresse non supportata

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
it: Profondità di bit non supportata (bit_count=%d, dovrebbe essere 24 o 32)

en:  (animated)
it:  (animato)

en: Unable to open file
it: Impossibile aprire il file

en: Unable to write file header to file
it: Impossibile scrivere l'intestazione del file

en: Unable to write info header
it: Impossibile scrivere le informazioni d'intestazione

en: Unable to open pipe to encodedv
it: Impossibile aprire il canale a encodedv

en: Metaballs
it: Metasfere

en: Example
it: Esempio

en: Gradient
it: Gradiente

en: Balls
it: Sfere

en: Radii
it: Raggi

en: Weights
it: Pesi

en: Gradient Left
it: Gradiente Sinistro

en: Gradient Right
it: Gradiente Destro

en: Positive Only
it: Solo Positivo

en: Simple Circle
it: Cerchio Semplice

en: Unable to initialize Sound subsystem
it: Impossibile inizializzare il sottosistema Suono

en: Error: No FFmpeg binary found.
    
    Please install "ffmpeg" or "avconv" (libav-tools package).
it: Errore: Nessun eseguibile FFmpeg trovato.
    
    Installa "ffmpeg" o "avcon" (pacchetto libav-tools).

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no pipe)
it: Impossibile aprire il canale a ffmpeg (no pipe)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (pid == -1)
it: Impossibile aprire il canale a ffmpeg (pid == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)
it: Impossibile aprire il canale a ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (exec failed)
it: Impossibile aprire il canale a ffmpeg (exec failed)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no file)
it: Impossibile aprire il canale a ffmpeg (no file)

en: Blur
it: Sfocatura

en: Blurs
it: Sfocature

en: Size of the blur
it: Dimensione della sfocatura

en: Color Correct
it: Correzione Colore

en: Hue Adjust
it: Regolazione Tonalità

en: Brightness
it: Luminosità

en: Contrast
it: Contrasto

en: Exposure Adjust
it: Regolazione Esposizione

en: Gamma Adjustment
it: Regolazione Gamma

en: Halftone 2
it: Mezzi Toni 2

en: Mask Origin
it: Origine Maschera

en: Mask Angle
it: Angolo Maschera

en: Mask Size
it: Dimensione Maschera

en: Light Color
it: Colore Chiaro

en: Dark Color
it: Colore Scuro

en: Symmetric
it: Simmetrico

en: Light On Dark
it: Chiaroscuro

en: Diamond
it: Diamante

en: Stripe
it: Striscie

en: Halftone 3
it: Mezzi Toni 3

en:  Type
it:  Tipo

en: Subtractive Flag
it: Attenuazione

en:  Color
it:  Colore

en:  Mask Origin
it:  Origine Maschera

en:  Mask Angle
it:  Angolo Maschera

en: Luma Key
it: Chiave Luma

en: Radial Blur
it: Sfocatura Radiale

en: Origin of the blur
it: Origine della sfocatura

en: Fade Out
it: Dissolvenza

en: Advanced Outline
it: Contorno Avanzato

en: Geometry
it: Geometría

en: A list of spline points
it: Elenco dei punti di spline

en: Outline Width
it: Ampiezza Contorno

en: Global width of the outline
it: Ampiezza globale del contorno

en: Expand
it: Espansione

en: Value to add to the global width
it: Valore da aggiungere all'ampiezza globale

en: Tip Type at Start
it: Tipo di Estremità Iniziale

en: Defines the Tip type of the first spline point when spline is unlooped
it: Definisce il tipo di estremità del primo punto spline quando la curva è aperta

en: Rounded Stop
it: Terminazione Arrotondata

en: Squared Stop
it: Terminazione Squadrata

en: Peak Stop
it: Terminazione Appuntita

en: Flat Stop
it: Terminazione Piatta

en: Inner Rounded Stop
it: Terminazione Arrotondata Interna

en: Off-Peak Stop
it: Terminazione Appuntita Interna

en: Tip Type at End
it: Tipo di Estremità Finale

en: Defines the Tip type of the last spline point when spline is unlooped
it: Definisce il tipo di estremità dell'ultimo punto spline quando la curva è aperta

en: Cusps Type
it: Tipo di Estremità

en: Determines cusps type
it: Determina il tipo di estremità

en: Sharp
it: Netto

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Smoothness
it: Smussato

en: Determines the interpolation between widthpoints. (0) Linear (1) Smooth
it: Determina l'interpolazione tra i Punti di Larghezza. (0) Lineare (1) Morbido

en: Homogeneous
it: Omogeneo

en: When checked, widthpoints positions are spline length based
it: Se selezionato, le posizioni dei Punti di Larghezza sono basati sulla lunghezza della spline

en: Width Point List
it: Lista dei Punti di Larghezza

en: List of width Points that defines the variable width
it: Lista dei Punti di Larghezza che definisce la larghezza variabile

en: Dashed Outline
it: Contorno Tratteggiato

en: When checked, outline is dashed
it: Se selezionato, il contorno è tratteggiato

en: Dash Item List
it: Lista Tratti

en: List of dash items that defines the dashed outline
it: Lista dei Tratti che definiscono il tratteggio del contorno

en: Dash Items Offset
it: Scostamento Tratti

en: Distance to Offset the Dash Items
it: Distanza dello scostamento dei Tratti

en: Checkerboard
it: Scacchiera

en: Color of checkers
it: Colore Riquadri

en: Center of the checkers
it: Centro dei Riquadri

en: Size of checkers
it: Dimensione Riquadri

en: Antialiasing
it: Antialias

en: Circle
it: Cerchio

en: Outline
it: Contorno

en: Sharp Cusps
it: Cuspidi Appuntite

en: Rounded Begin
it: Arrotonda Inizio

en: Round off the tip
it: Arrotonda l'estremità

en: Rounded End
it: Arrotonda Fine

en: When checked, the width takes the length of the spline to interpolate
it: Se selezionato, la larghezza considera la lunghezza della spline per interpolare

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Point 1
it: Punto 1

en: First corner of the rectangle
it: Primo vertice del rettangolo

en: Point 2
it: Punto 2

en: Second corner of the rectangle
it: Secondo vertice del rettangolo

en: Expand amount
it: Valore Espansione

en: Feather X
it: Sfuma X

en: Feather Y
it: Sfuma Y

en: Use Bevel for the corners
it: Smussatura dei vertici

en: Keep Bevel Circular
it: Mantieni Smussatura Circolare

en: When checked, the bevel is circular
it: Se selezionato, la smussatura è circolare

en: Region
it: Regione

en: Star
it: Stella

en: Outer Radius
it: Raggio Esterno

en: The radius of the outer points in the star
it: Raggio dei punti esterni della stella

en: Inner Radius
it: Raggio Interno

en: The radius of the inner points in the star
it: Raggio dei punti interni della stella

en: Angle
it: Angolo

en: The orientation of the star
it: Orientamento della stella

en: Points
it: Punti

en: The number of points in the star
it: Numero di punti della stella

en: Regular Polygon
it: Poligono Regolare

en: When checked, draws a regular polygon instead of a star
it: Se selezionato, disegna un poligono regolare invece di una stella

en: Unable to open "%s" for write access!
it: Impossibile aprire "%s" in scrittura!

en: Description not set!
it: Descrizione non impostata!

en: Conical Gradient
it: Gradiente Conico

en: Gradients
it: Gradienti

en: Gradient to apply
it: Gradiente da applicare

en: Center of the cone
it: Centro del cono

en: Rotation of the gradient around the center
it: Rotazione del gradiente attorno al centro

en: When checked, the gradient is looped
it: Se selezionato, il gradiente viene ripetuto

en: Curve Gradient
it: Gradiente Curvo

en: Offset for the Vertices List
it: Scostamento per la Lista vertici

en: Global width of the gradient
it: Ampiezza globale del gradiente

en: Loop
it: Ciclo Continuo

en: When checked, the gradient is symmetrical at the center
it: Se selezionato, il gradiente è simmetrico al centro

en: Perpendicular
it: Perpendicolare

en: Linear Gradient
it: Gradiente Lineare

en: Start point of the gradient
it: Punto di inizio del gradiente

en: End point of the gradient
it: Punto finale del gradiente

en: Radial Gradient
it: Gradiente Radiale

en: Center of the gradient
it: Centro del gradiente

en: Spiral Gradient
it: Gradiente Spirale

en: Rotation of the spiral
it: Rotazione della spirale

en: Clockwise
it: Senso Orario

en: When checked, the spiral turns clockwise
it: Se selezionato, la spirale gira in senso orario

en: No file to load
it: Nessun file da caricare

en: Cannot create temporary file of
it: Impossibile creare un file temporaneo di

en: Unable to open
it: Impossibile aprire

en: Unable to get frame from
it: Impossibile aprire il fotogramma da

en: Bad surface from
it: Errata superficie da

en: Unable to open pipe to imagemagick
it: Impossibile aprire il canale a imagemagick

en: Reached end of stream without finding PPM header
it: Raggiunta la fine del flusso senza trovare l'intestazione PPM

en: stream not in PPM format
it: flusso non in formato PPM

en: Premature end of file (after header)
it: Prematura fine del file (dopo l'intestazione)

en: Premature end of file
it: Prematura fine del file

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
it: Impossibile aprire il canale per l'utility di conversione imagemagick

en: Noise Distort
it: Distorsione Disturbo

en: Displacement
it: Scostamento

en: How big the distortion displaces the context
it: Ampiezza della distorsione sul contesto

en: Distance between distortions
it: Distanza tra le distorsioni

en: RandomNoise Seed
it: Seme Disturbo Casuale

en: Change to modify the random seed of the noise
it: Cambia per modificare il valore casuale del disturbo

en: Detail
it: Dettaglio

en: Increase to obtain fine details of the noise
it: Incrementa per ottenere maggiori dettagli del disturbo

en: Animation Speed
it: Velocità di Animazione

en: In cycles per second
it: In cicli al secondo

en: Turbulent
it: Turbolenza

en: When checked, produces turbulent noise
it: Se selezionato, produce un disturbo turbolento

en: Noise Gradient
it: Gradiente Disturbo

en: Size of the noise
it: Dimensioni del disturbo

en: What type of interpolation to use
it: Tipo di interpolazione da usare

en: Do Alpha
it: Imposta Alfa

en: Uses transparency
it: Utilizzo trasparenza

en: Super Sampling
it: Sovracampionamento

en: When checked, the gradient is supersampled
it: Se selezionato, il gradiente viene sovracampionato

en: Link
it: Collegamento

en: The value node source that provides the central value
it: Sorgente del valore del nodo che fornisce il valore centrale

en: The value of the maximum random difference
it: Il valore della differenza massima casuale

en: Seed
it: Seme

en: Seeds the random number generator
it: Imposta il valore iniziale del generatore di numeri casuali

en: Speed
it: Velocità

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
it: Definisce quanto spesso viene scelto un nuovo valore casuale (in scelte al secondo)

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
it: Determina come il valore viene interpolato da una scelta casuale per la successiva

en: No interpolation
it: Nessuna interpolazione

en: Loop Time
it: Ciclo Temporale Continuo

en: Makes the random value repeat after the given time
it: Ripete il valore casuale dopo il tempo stabilito

en: Plant
it: Pianta

en: Gradient to be used for coloring the plant
it: Gradiente usato per colorare la pianta

en: Split Angle
it: Angolo di Divisione

en: Angle by which each split deviates from its parent
it: Angolo col quale ogni divisione devia dal genitore

en: Gravity
it: Gravità

en: Direction in which the shoots tend to face
it: Direzione in cui i rami tendono a voltarsi

en: Tangential Velocity
it: Velocità Tangenziale

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the spline
it: Quantità per cui i germogli tendono a crescere lungo la tangente della spline

en: Perpendicular Velocity
it: Velocità Perpendicolare

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the spline
it: Quantità per cui i germogli tendono a crescere lungo la perpendicolare della spline

en: Stem Size
it: Dimensione Gambo

en: Size of the stem
it: Dimensione del Gambo

en: Size As Alpha
it: Valore di Alfa

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
it: Se abilitato, il canale alfa (trasparenza) del gradiente è moltiplicato per la dimensione del fusto, ed un valore alfa di 1,0 è usato per la visualizzazione

en: Reverse
it: Inversa

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
it: Se abilitato, visualizza la pianta nella direzione opposta

en: Step
it: Passo

en: Measure of the distance between points when rendering
it: Misura della distanza tra punti durante il rendering

en: Used to seed the pseudo-random number generator
it: Usato come seme per il generatore di numeri pseudo casuali

en: Splits
it: Divisioni

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
it: Numero massimo di volte che ogni germoglio può germogliare ricorsivamente

en: Sprouts
it: Germogli

en: Number of places that growth occurs on each spline section
it: Numero di punti in cui far crescere i germogli su ogni sezione di spline

en: Random Factor
it: Fattore Casuale

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
it: Usato per ridurre tutti gli effetti casuali. Impostato a zero disabilita la generazione casuale

en: Drag
it: Trascina

en: Drag slows the growth
it: Trascina rallenta la crescita

en: Use Width
it: Usa Larghezza

en: Scale the velocity by the spline's width
it: Scala la velocità per la larghezza della spline

en: The image is too large. It's size must be not more than 5000*2000=10000000 px. Currently it's %d*%d=%d px.
it: L'immagine è troppo grande. La dimensione massima consentita è 5000*2000=10000000 px. la dimensione attuale è %d*%d=%d px.

en: %s was not in PPM format
it: %s non in formato PPM

en: Import Svg
it: Importa SVG

en: Synfig Animation 1
it: Animazione Synfig 1

en: Inline Canvas
it: Tela in Linea

en: bool
it: booleano

en: integer
it: intero

en: angle
it: angolo

en: real
it: reale

en: time
it: tempo

en: vector
it: vettore

en: color
it: colore

en: segment
it: segmento

en: spline_point
it: punto_spline

en: matrix
it: matrice

en: bone_weight_pair
it: coppia_pesi_osso

en: width_point
it: punto_larghezza

en: dash_item
it: elemento_tratto

en: list
it: lista

en: string
it: stringa

en: gradient
it: gradiente

en: bone_object
it: oggetto_osso

en: bone_valuenode
it: valorenodo_osso

en: transformation
it: trasformazione

en: in line
it: in linea

en: Units
it: Unità

en: Pixels
it: Pixel

en: Inches
it: Pollici

en: Meters
it: Metri

en: Millimeters
it: Millimetri

en: Centimeters
it: Centimetri

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
it: Importer::open(): Impossibile aprire nome di file vuoto

en: Importer::open(): Couldn't find extension
it: Importer::open(): Estensione non trovata

en: Importer::open(): Unknown file type --
it: Importer::open(): File di tipo sconosciuto --

en: Unable to create surface target
it: Impossibile creare la superficie di destinazione

en: Z Depth
it: Profondità Z

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
it: Modifica la posizione del livello nella pila dei livelli

en: Top-Left
it: Alto-Sinistra

en: Upper left-hand Corner of image
it: Angolo superiore sinistro dell'immagine

en: Bottom-Right
it: Basso-Destra

en: Lower right-hand Corner of image
it: Angolo inferiore destro dell'immagine

en: Opacity
it: Opacità

en: Alpha channel of the layer
it: Canale Alfa del livello

en: Blend Method
it: Metodo Fusione

en: Blending method used to composite on the layers below
it: Metodo di fusione usato per comporre i livelli sottostanti

en: Duplicate
it: Duplica

en: Index
it: Indice

en: Copy Index
it: Copia Indice

en: Filter Group
it: Gruppo Filtro

en: Group
it: Gruppo

en: Z Range
it: Intervallo Z

en: When checked, only layers inside range are visible
it: Se selezionato, solo i livelli all'interno dell'Intervallo sono visibili

en: Z Range Position
it: Posizione Intervallo Z

en: Starting position where layers are visible
it: Posizione d'inizio da cui i livelli sono visibili

en: Z Range Depth
it: Profondità Intervallo Z

en: Depth where layers are visible in range
it: Profondità nell'intervallo a cui i livelli sono visibili

en: Z Range Blur
it: Intervallo sfocatura Z

en: Area where layers inside are partially visible
it: Intervallo in cui i livelli sono parzialmente visibili

en: Motion Blur
it: Sfocatura Movimento

en: Aperture
it: Apertura

en: Shutter time
it: Tempo di otturazione

en: Subsamples Factor
it: Fattore di Sottocampionamento

en: Multiplies the number of subsamples rendered
it: Moltiplica il numero di sottocampionamenti renderizzati

en: Subsampling Type
it: Tipo Sottocampionamento

en: Curve type for weighting subsamples
it: Tipo di curva per la ponderazione dei sottocampionamenti

en: Constant
it: Costante

en: Hyperbolic
it: Iperbolico

en: Subsample Start Amount
it: Valore iniziale Sottocampionamento

en: Relative amount of the first subsample (For Linear weighting)
it: Valore relativo del primo sottocampionamento (per la ponderazione lineare)

en: Subsample End Amount
it: Valore finale Sottocampionamento

en: Relative amount of the last subsample (For Linear weighting)
it: Valore relativo dell'ultimo sottocampionamento (per la ponderazione lineare)

en: Position offset
it: Scostamento di Posizione

en: Transformation
it: Trasformazione

en: Offset, Angle, Skew Angle and Scale
it: Scostamento, Angolo, Angolo Distorsione e Scala

en: Group content
it: Contenuto Gruppo

en: Multiplier to speed up, slow down, freeze, or reverse time
it: Moltiplicatore per velocizzare, rallentare, fermare o invertire il tempo

en: Time Offset to apply to the context
it: Scostamento temporale da applicare al complesso

en: Lock Selection
it: Blocca Selezione

en: When checked, prevents selecting the children using the mouse click
it: Se selezionato, evita la selezione dei livelli raggruppati con il clic del mouse

en: Outline Grow
it: Incremento contorno

en: Exponential value to grow children Outline layers width
it: Valore esponenziale di crescita dei figli per l'ampiezza dei livelli Contorno

en: Polygon
it: Poligono

en: Vertices List
it: Lista Vertici

en: Define the corners of the polygon
it: Definisce i vertici del Poligono

en: Shape
it: Forma

en: Internal
it: Interno

en: Layer Color
it: Colore livello

en: Feather
it: Sfumatura

en: Type of Feather
it: Tipo di Sfumatura

en: Type of feathering to use
it: Tipo di sfumatura da usare

en: Winding Style
it: Stile Intersezione

en: Winding style to use
it: Stile di intersezione da usare

en: Even/Odd
it: Pari/Dispari

en: Skeleton
it: Scheletro

en: Name
it: Nome

en: Bones
it: Ossa

en: Skeleton Deformation
it: Deformazione Scheletro

en: List of bones
it: Lista delle ossa

en: First corner of the bounds rectangle
it: Primo vertice del rettangolo di delimitazione

en: Second corner of the bounds rectangle
it: Secondo vertice del rettangolo di delimitazione

en: Horizontal subdivisions
it: Suddivisioni Orizzontali

en: Count of horizontal subdivisions of the transformation grid
it: Numero delle suddivisioni orizzontali della griglia di trasformazione

en: Vertical subdivisions
it: Suddivisioni Verticali

en: Count of vertical subdivisions of the transformation grid
it: Numero delle suddivisioni verticali della griglia di trasformazione

en: Solid Color
it: Colore Pieno

en: Fill color of the layer
it: Colore di riempimento del livello

en: Sound
it: Suono

en: Path to sound file
it: Percorso del file audio

en: Delay
it: Ritardo

en: Delay before play
it: Ritardo prima della riproduzione

en: Volume of sound
it: Volume audio

en: Switch
it: Interruttore

en: Active Layer Name
it: Nome del Livello attivo

en: Only the layer with the specified name is visible
it: Solo il livello con il nome specificato è visibile

en: Active Layer Depth
it: Profondità Livello Attivo

en: Used when Active Layer Name is empty. Only the layer with the specified depth is visible
it: Usato quando il nome del livello attivo è vuoto. Solo il livello con la profondità specificata è visibile

en: No images in list
it: Nessuna immagine in lista

en: Cannot find canvas for delete '%s'
it: Impossibile trovare canvas per eliminare '%s'

en: cannot load '%s' recursively
it: Impossibile caricare '%s' ricorsivamente

en: Unexpected element <%s>, Expected <%s>
it: Elemento inatteso <%s>, Atteso <%s>

en: Unexpected element <%s>
it: Elemento inatteso <%s>

en: Too many warnings
it: Troppi avvisi

en: <%s> is missing "%s" attribute
it: <%s> manca dell'attributo "%s"

en: <%s> should not contain anything
it: <%s> non dovrebbe contenere nulla

en: <%s> is missing "value" attribute
it: <%s> manca dell'attributo "value"

en: Bad value "%s" in <%s>
it: Valore errato "%s" in <%s>

en: <%s> is missing "pos" attribute
it: <%s> manca dell'attributo "pos"

en: Unable to create <animated> with type "%s"
it: Impossibile creare <animated> col tipo "%s "

en: <waypoint> is missing attribute "time"
it: <waypoint> manca dell'attributo "time"

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
it: Trovato attributo "use" per <waypoint>, però non era vuoto. Ignoro il contenuto...

en: Unknown ID (%s) referenced in waypoint
it: ID Sconosciuto (%s) riferito nel punto di interpolazione

en: <%s> is missing its data
it: <%s> manca del suo dato

en: Bad data for <waypoint>
it: Dato errato per <waypoint>

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
it: Elemento inatteso <%s> dopo dati <waypoint>, ignoro...

en: Missing attribute "type" in <%s>
it: Attributo mancante "type" in <%s>

en: Bad type in <%s>
it: Tipo errato in <%s>

en: Error creating ValueNode <%s> with type '%s'. Refer to '%s'
it: Errore nel creare il Valore Nodo <%s> con tipo '%s'. Fai riferimento a '%s'

en: <%s> did not accept type '%s'
it: <%s> non ha accettato il tipo '%s'

en: '%s' was already defined in <%s>
it: '%s' era già definito in <%s>

en: '%s' attribute in <%s> references unknown ID '%s'
it: attributo '%s' in <%s> con riferimento sconosciuto a ID '%s'

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
it: Impossibile impostare il collegamento "%s" al Valore Nodo "%s" (collegamento #%d in "%s")

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
it: Eccezione sconosciuta sollevata nel riferimento al Valore Nodo "%s"

en: element <%s> is missing its contents
it: elemento <%s> manca del suo contenuto

en: Parse of '%s' failed
it: Analisi di '%s' fallita

en: Unable to connect value node ('%s' of type '%s') to link %d (%s)
it: Impossibile connettere il valore del nodo ('%s' di tipo '%s') al collegamento %d (%s)

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
it: Eccezione sconosciuta sollevata agendo sull'elemento "%s"

en: <%s> is missing link %d (%s)
it: <%s> manca del collegamento a %d (%s)

en: Unable to create <list>
it: Impossibile creare <list>

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
it: <entry> manca del suo contenuto o elemento "use"

en: Unable to create <dynamic_list>
it: Impossibile creare <dynamic_list>

en: Bad data in <%s>
it: Dati errati in <%s>

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
it: Atteso un Valore Nodo. Fai riferimento a '%s'

en: Bad ID "%s"
it: ID errato "%s"

en: Duplicate ID "%s"
it: ID duplicato "%s"

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
it: Eccezione sconosciuta sollevata durante l'aggiunta del Valore Nodo "%s"

en: Missing "type" attribute to "layer" element
it: Attributo mancante "type" all'elemento "layer"

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
it: La versione dei livelli installata è inferiore alla versione dei livelli nel file

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
it: Dato inserito <name> per <layer> non ancora supportato. Ignoro...

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
it: Dato inserito <desc> per <layer> non ancora supportato. Ignoro...

en: Missing "name" attribute for <param>.
it: Attributo "name" mancante per <param>.

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
it: Rilevato attributo "use" per <param>, ma non vuoto. Ignoro il contenuto...

en: Empty use="" value in <param>
it: Valore use="" vuoto in <param>

en: Failed to load subcanvas '%s'
it: Errore caricamento sotto-canvas '%s'

en: Layer rejected canvas link
it: Il livello ha respinto il collegamento del canvas

en: Unknown ID (%s) referenced in parameter "%s"
it: ID Sconosciuto (%s) riferito nel parametro "%s"

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
it: <param> manca del suo contenuto o manca un attributo di "use".

en: Bad data for <param>
it: Dato errato per <param>

en: Layer '%s' rejected value for parameter '%s'
it: Il piano '%s' ha respinto il valore per il parametro '%s'

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
it: Elemento inatteso <%s> dopo il dato <param>, ignoro...

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
it: Canvas con valore larghezza o altezza inferiore a uno non consentito

en: You're opening a file created in an older version of Synfig.
    If you save this file with the current version, it might not open correctly in an older version of Synfig anymore.
it: Si sta aprendo un file creato con una versione precedente di Synfig.
    Salvando questo file con la versione attuale è possibile che lo stesso non venga più aperto correttamente con la versione predecente di Synfig.

en: Group canvases cannot have a <defs> section
it: Canvas Gruppo non possono avere una sezione <defs>

en: Inline canvas cannot have a <bones> section
it: Canvas Inline non possono avere una sezione <bones>

en: Group canvases cannot have keyframes
it: Canvas Gruppo non possono avere fotogrammi chiave

en: Group canvases cannot have metadata
it: Canvas Gruppo non possono avere metadati

en: <meta> must have a name
it: <meta> deve avere un nome

en: <meta> must have content
it: <meta> deve avere un contenuto

en: blank "name" entity
it: entità "name" vuota

en: blank "desc" entity
it: entità "desc" vuota

en: blank "author" entity
it: entità "author" vuota

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
it: Canvas '%s' ha %s: %s non definito

en: ValueNode
it: Valore Nodo

en: ValueNodes
it: Valore Nodi

en: Can't find linked file
it: Impossibile trovare il file collegato

en: Can't open file
it: Impossibile aprire il file

en: API Version mismatch (LIB:%zu, PROG:%zu)
it: Versione API non congruente (LIB:%zu, PROG:%zu)

en: Size of Vector mismatch (app:%zu, lib:%zu)
it: Dimensione del Vettore non congruente (app:%zu, lib:%zu)

en: Size of Color mismatch (app:%zu, lib:%zu)
it: Dimensione del Colore non congruente (app:%zu, lib:%zu)

en: Size of Canvas mismatch (app:%zu, lib:%zu)
it: Dimensione del Canvas non congruente (app:%zu, lib:%zu)

en: Size of Layer mismatch (app:%zu, lib:%zu)
it: Dimensione del Livello non congruente (app:%zu, lib:%zu)

en: Starting Subsystem "Sound"
it: Avvio Sottosistema "Suono"

en: Unable to initialize subsystem "Sound"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Suono"

en: Starting Subsystem "Types"
it: Avvio Sottosistema "Tipi"

en: Unable to initialize subsystem "Types"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Tipi"

en: Starting Subsystem "Rendering"
it: Avvio Sottosistema "Rendering"

en: Unable to initialize subsystem "Rendering"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Rendering"

en: Starting Subsystem "Modules"
it: Avvio Sottosistema "Moduli"

en: Unable to initialize subsystem "Modules"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Moduli"

en: Starting Subsystem "Layers"
it: Avvio sottosistema "Livelli"

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Livelli"

en: Starting Subsystem "Targets"
it: Avvio Sottosistema "Targets"

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Targets"

en: Starting Subsystem "Importers"
it: Avvio Sottosistema "Importatori"

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Importatori"

en: Starting Subsystem "Thread Pool"
it: Avvio Sottosistema "Thread Pool"

en: Unable to initialize subsystem "Thread Pool"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Thread Pool"

en: Loading modules from %s
it: Caricamento moduli da %s

en: DONE
it: FATTO

en: error
it: errore

en: warning
it: attenzione

en: info
it: informazione

en: Errors on lt_dlinit()
it: Errori in lt_dlinit()

en: Unable to load module '%s'
it: Impossibile caricare il modulo '%s'

en: Attempting to register "%s"
it: Tentativo di registrazione "%s"

en: Unable to find module "%s" (%s)
it: Impossibile trovare il modulo "%s" (%s)

en: Found module "%s"
it: Rilevato modulo "%s"

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
it: Impossibile trovare il punto d'ingresso nel modulo "%s" (%s)

en: Entrypoint did not return a module.
it: Il punto d'ingresso non restituisce un modulo.

en: Success for "%s"
it: Esito positivo per "%s"

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Surface Palette
it: Tavolozza della Superficie

en: %0.2f%% Gray
it: %0.2f%% Grigio

en: Unable to open %s for write
it: Impossibile aprire %s in scrittura

en: Unable to open %s for read
it: Impossibile aprire %s in lettura

en: %s does not appear to be a valid %s palette file
it: %s non sembra essere un file di tavolozza valido %s

en: %s does not appear to be a supported palette file
it: %s non sembra essere un file di tavolozza supportato

en: Composite
it: Composito

en: Straight
it: Diretto

en: Onto
it: Sopra

en: Straight Onto
it: Diretto Sopra

en: Behind
it: Dietro

en: Screen
it: Schermo

en: Overlay
it: Copertura

en: Hard Light
it: Luce intensa

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Divide
it: Dividi

en: Add
it: Somma

en: Subtract
it: Sottrai

en: Difference
it: Differenza

en: Brighten
it: Schiarisci

en: Darken
it: Scurisci

en: Hue
it: Tonalità

en: Saturation
it: Saturazione

en: Luminance
it: Luminanza

en: Alpha Over
it: Alfa Sopra

en: Alpha Brighten
it: Alfa Schiarisce

en: Alpha Darken
it: Alfa Scurisce

en: Alpha
it: Alfa

en: Cobra (safe) - very slow
it: Cobra (sicuro) - molto lento

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
it: Valore sconosciuto (%s), impossibile creare una rappresentazione XML!

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
it: Tipo di Valore Nodo (%s) sconosciuto, impossibile creare una rappresentazione XML

en: Target initialization failure
it: Errore inizializzazione destinazione

en: add_frame(): target panic on start_frame()
it: add_frame(): errore destinazione su start_frame()

en: Accelerated Renderer Failure
it: Rendering Accelerato Fallito

en: Accelerated Renderer Failure: cannot read surface
it: Rendering Accelerato Fallito: impossibile leggere superficie

en: add_frame(): call to start_scanline(y) returned NULL
it: add_frame(): chiamata a start_scanline(y) ha restituito NULL

en: add_frame(): target panic on end_scanline()
it: add_frame(): errore destinazione su end_scanline()

en: Bad surface
it: Errore superficie

en: Unable to put surface on target
it: Impossibile porre la superficie nel formato

en: Caught string:
it: Stringa catturata:

en: Ran out of memory (Probably a bug)
it: Memoria terminata (probabile bug)

en: Caught unknown error, rethrowing...
it: Rilevato errore sconosciuto, rilancio...

en: add_tile(): Unable to put surface on target
it: add_tile(): Impossibile porre la superficie nel formato

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
it: Time(): Nessuna unità fornita nel time code, assumo FOTOGRAMMI ("%s")

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
it: Time(): Nessuna unità fornita nel time code e il numero immagini al secondo è sconosciuto! Assumo SECONDI

en: Translating Time to unknown format (not implemented)
it: Converto Tempo a un formato sconosciuto (non implementato)

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
it: %s:%d tipo errato per %s: richiesto %s ma ottenuto %s

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
it: Tipo errato: Il Valore Nodo %s non accetta il tipo '%s'

en: :Bad type
it: :Tipo errato

en: One or both of my parameters aren't set!
it: Uno o entrambi i parametri non sono impostati!

en: Left Hand Side of the add
it: Lato Sinistro dell'addizione

en: Addition
it: Addizione

en: Right Hand Side of the add
it: Lato Destro dell'addizione

en: Scalar
it: Scalare

en: Value that multiplies the add
it: Valore che moltiplica l'addizione

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
it: Tentato di ottenere l'inverso di un Valore Nodo non invertible

en: Scalar is zero
it: Lo scalare è zero

en: Invalid value type
it: Tipo valore non valido

en: Link1
it: Collegamento1

en: First operand of the AND operation
it: Primo operando dell'operazione AND

en: Link2
it: Collegamento2

en: Second operand of the AND operation
it: Secondo operando dell'operazione AND

en: Value to convert to string
it: Valore da convertire in stringa

en: Width of the string
it: Larghezza della stringa

en: Precision
it: Precisione

en: Number of decimal places
it: Numero di cifre decimali

en: Zero Padded
it: Completato con degli "0"

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
it: Se selezionato, la stringa viene riempita con zeri a sinistra per corrispondere alla larghezza

en: Animated
it: Animato

en: TSV file (line %zu): skipping empty line
it: File TSV (linea %zu): salto linea vuota

en: TSV file (line %zu): no TAB separator
it: File TSV (linea %zu): nessun separatore TAB

en: XML animated file: it only supports Rhubarb Lip Sync files. Found %s
it: File XML animato: sono supportati solo i file Rhubarb Lip Sync. trovato %s

en: XML animated file: wrong contents for Rhubarb metadata > soundFile node
it: File XML animato: contenuti errati per i metadati Rhubarb > nodo soundFile

en: XML animated file: missing phoneme for Rhubarb mouthcue element: using X
it: File XML animato: fonema per l'elemento Rhubarb mouthcue mancante: uso X

en: XML animated file: missing attribute 'start' for Rhubarb mouthcue element: skipping
it: File XML animato: attributo 'start' per l'elemento Rhubarb mouthcue mancante: salto

en: XML animated file: Can't XML open file
it: File XML animato: Impossibile aprire il file XML

en: XML animated file: %s
it: File XML animato: %s

en: XML animated file: Standard Exception:
it: File XML animato: Eccezione standard:

en: XML animated file: Unknown error
it: File XML animato: Errore sconosciuto

en: Cannot open .%s file: %s
it: Impossibile aprire .%s file: %s

en: Invalid value for type %s: %s at time %s, or value type is currently not supported
it: Valore non valido per il tipo %s: %s al tempo %s, o tipo valore non attualmente supportato

en: File with waypoints
it: File con punti di interpolazione (waypoint)

en: A waypoint already exists at this point in time
it: Un punto di interpolazione (waypoint) esiste già in questo punto temporale

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
it: %s: Non puoi usare %s in un Valore Nodo animato

en: Cosine of the angle
it: Coseno dell'angolo

en: Sine of the angle
it: Seno dell'angolo

en: No entries in list
it: Nessun valore nella lista

en: No entries in ret_list
it: Nessun valore nella ret_list

en: Vertex %03d
it: Vertice %03d

en: The Spline where the tangent is linked to
it: La Spline alla quale la tangente è collegata

en: When checked, the amount would loop
it: Se selezionato, il valore verrà ciclato

en: The position of the linked tangent on the Spline (0,1]
it: La posizione della tangente collegata sulla Spline (0,1]

en: Offset
it: Scostamento

en: Angle offset of the tangent
it: Scostamento angolare della tangente

en: Scale of the tangent
it: Scala della tangente

en: Fixed Length
it: Lunghezza Fissa

en: When checked, the tangent's length is fixed
it: Se selezionato, la lunghezza della tangente viene fissata

en: When checked, the tangent is Spline length based
it: Se selezionato, la tangente è basata sulla lunghezza della Spline

en: The spline where the vertex is linked to
it: La spline dove il vertice è collegato

en: The position of the linked vertex on the Spline (0,1]
it: La posizione del vertice collegato sulla Spline (0,1]

en: When checked, the position is Spline length based
it: Se selezionato, la posizione è basata sulla lunghezza della Spline

en: The spline where the width is linked to
it: La spline alla quale è collegata la larghezza

en: The position of the linked width on the spline (0,1]
it: La posizione della larghezza collegata alla spline (0,1]

en: Scale of the width
it: Scala della larghezza

en: When checked, the width is spline length based
it: Se selezionato, la larghezza è basata sulla lunghezza della spline

en: Reference
it: Riferimento

en: The referenced tangent to reverse
it: La tangente di riferimento da invertire

en: When checked, the reference is reversed
it: Se selezionato, il riferimento è invertito

en: Bone %d
it: Osso %d

en: The name of the bone
it: Il nome dell'osso

en: Parent
it: Genitore

en: The parent bone of the bone
it: L'osso genitore dell'osso

en: The rotating origin of the bone relative to its parent
it: L'origine di rotazione dell'osso rispetto al proprio genitore

en: The rotating angle of the bone relative to its parent
it: L'angolo di rotazione dell'osso rispetto al proprio genitore

en: Local Length Scale
it: Scala Lunghezza Locale

en: The scale of the bone aligned to its length
it: La scala dell'osso lungo la sua lunghezza

en: Bone Width
it: Larghezza Osso

en: Bone width at its origin
it: Larghezza dell'osso nell'origine

en: Recursive Length Scale
it: Scala Lunghezza Ricorsiva

en: The scale of the bone and its children aligned to its length
it: La scala dell'osso e dei propri figli lungo la sua lunghezza

en: Tip Width
it: Larghezza Estremità

en: Bone width at its tip
it: Larghezza dell'osso all'estremità

en: Z-Depth
it: Profondità Z

en: The z-depth of the bone
it: La profondità Z dell'osso

en: Length Setup
it: Impostazione Lunghezza

en: The length of the bone at setup
it: La lunghezza dell'osso come impostazione

en: Bone Weight List
it: Lista dei Pesi delle Ossa

en: List of bones used to calculate the influence
it: Lista delle ossa usate per calcolare l'influenza

en: The value node being bone influenced
it: Il valore del nodo influenzato dall'osso

en: Bone
it: Osso

en: The linked bone
it: L'osso collegato

en: Base value
it: Valore base

en: Make translation
it: Trasla

en: Make rotation
it: Ruota

en: Skew
it: Inclinazione

en: Make skew
it: Inclina

en: Scale X
it: Ridimensiona X

en: Make scaling by X-axis
it: Ridimensiona rispetto all'asse X

en: Scale Y
it: Ridimensiona Y

en: Make scaling by Y-axis
it: Ridimensiona rispetto all'asse Y

en: Bone used to make influence
it: Osso usato per applicare l'influenza

en: The relative value of influence of the bone
it: Il valore di influenza relativo dell'osso

en: The left side of the comparison
it: Il lato sinistro del confronto

en: The right side of the comparison
it: Il lato destro del confronto

en: Greater
it: Maggiore

en: When checked, returns true if LHS > RHS
it: Se selezionato, restituisce true se LHS > RHS

en: Equal
it: Uguale

en: When checked, returns true if LHS = RHS
it: Se selezionato, restituisce true se LHS = RHS

en: Less
it: Minore

en: When checked, returns true if LHS < RHS
it: Se selezionato, restituisce true se LHS < RHS

en: Bad type for composite
it: Tipo errato per composito

en: Red
it: Rosso

en: The red component of the color
it: La componente rossa del colore

en: Green
it: Verde

en: The green component of the color
it: La componente verde del colore

en: Blue
it: Blu

en: The blue component of the color
it: La componente blu del colore

en: The alpha of the color
it: L'alfa del colore

en: Vertex 1
it: Vertice 1

en: The first vertex of the segment
it: Il primo vertice del segmento

en: Tangent 1
it: Tangente 1

en: The first tangent of the segment
it: La prima tangente del segmento

en: Vertex 2
it: Vertice 2

en: The second vertex of the segment
it: Il secondo vertice del segmento

en: Tangent 2
it: Tangente 2

en: The second tangent of the segment
it: La seconda tangente del segmento

en: X-Axis
it: Asse-X

en: The X-Axis component of the vector
it: La componente Asse-X del vettore

en: Y-Axis
it: Asse-Y

en: The Y-Axis component of the vector
it: La componente Asse-Y del vettore

en: Vertex
it: Vertice

en: The vertex of the Spline Point
it: Il vertice del Punto Spline

en: The width of the Spline Point
it: La larghezza del Punto Spline

en: Defines the Off and On position relative to neighbours
it: Definisce la posizione On/Off rispetto ai vicini

en: Split
it: Dividi

en: When checked, tangents are independent
it: Se selezionato, le tangenti sono indipendenti

en: The first tangent of the Spline Point
it: La prima tangente del Punto Spline

en: The second tangent of the Spline Point
it: La seconda tangente del Punto Spline

en: Radius Split
it: Separa Raggio

en: When checked, tangent's radii are independent
it: Se selezionato, i raggi della tangente sono indipendenti

en: Angle Split
it: Separa Angolo

en: When checked, tangent's angles are independent
it: Se selezionato, gli angoli della tangente sono indipendenti

en: The [0,1] position of the Width Point over the Spline
it: La posizione [0,1] del Punto Larghezza lungo la Spline

en: The width of the Width Point
it: La larghezza del Punto Larghezza

en: Side Type Before
it: Estremità Iniziale

en: Defines the interpolation type of the width point
it: Definisce il tipo di interpolazione del punto di larghezza

en: Interpolate
it: Interpola

en: Side Type After
it: Estremità Finale

en: Lower Boundary
it: Limite Inferiore

en: Defines the position at start of the Spline
it: Definisce la posizione all'inizio della Spline

en: Upper Boundary
it: Limite Superiore

en: Defines the position at end of the Spline
it: Definisce la posizione alla fine della Spline

en: The offset length of the Dash Item over the Spline
it: La lunghezza dello scostamento della Tratto sulla Spline

en: Length
it: Lunghezza

en: The length of the Dash Item
it: La lunghezza del Tratto

en: Defines the side type of the dash item
it: Definisce le estremità del tratto

en: The Offset component of the transformation
it: La componente di Scostamento della trasformazione

en: The Angle component of the transformation
it: La componente d'Angolo della trasformazione

en: Skew Angle
it: Angolo Distorsione

en: The Skew Angle component of the transformation
it: La componente d'Angolo di distorsione della trasformazione

en: The Scale component of the transformation
it: La componente di Scala della trasformazione

en: The Weight of the value
it: Il Peso del valore

en: Value
it: Valore

en: The Value
it: Il Valore

en: First
it: Primo

en: The First Value
it: Il Primo Valore

en: Second
it: Secondo

en: The Second Value
it: Il Secondo Valore

en: Value to calculate the cosine
it: Valore per calcolare il coseno

en: Amplitude
it: Ampiezza

en: Multiplier of the resulting cosine
it: Moltiplicatore del coseno risultante

en: Value to calculate the derivative
it: Valore per calcolare la derivata

en: Interval
it: Intervallo

en: Interval of time to calculate the finite differences
it: Intervallo di tempo per calcolare le differenze finite

en: Accuracy
it: Precisione

en: Accuracy of the derivative
it: Precisione della derivata

en: Rough
it: Grezza

en: Fine
it: Accurata

en: Extreme
it: Estrema

en: Order
it: Ordine

en: Order of the derivative
it: Ordine della derivata

en: First Derivative
it: Derivata Prima

en: Second Derivative
it: Derivata Seconda

en: DashItem %03d
it: Tratto %03d

en: The left side of the dot product
it: Il lato sinistro del prodotto scalare

en: The right side of the dot product
it: Il lato destro del prodotto scalare

en: From
it: Da

en: Initial value of the index
it: Valore iniziale dell'indice

en: To
it: A

en: Final value of the index
it: Valore finale dell'indice

en: Amount increment of the index
it: Valore incremento dell'indice

en: Tip static
it: Punto Equilibrio

en: Equilibrium tip position without external forces
it: Posizione punto di equilibrio senza forze esterne

en: Basement of the dynamic system
it: Origine del sistema dinamico

en: Force
it: Forza

en: External force applied on the mass center of gravity
it: Forza esterna applicata al centro di massa di gravità

en: Torque
it: Momento

en: External momentum applied at the center of inertia
it: Momento esterno applicato al centro di inerzia

en: Damping coefficient
it: Cofficiente Smorzamento

en: Radial damping coefficient of the dynamic system
it: Coefficiente di smorzamento radiale del sistema dinamico

en: Friction coefficient
it: Coefficiente di attrito

en: Rotational friction coefficient of the dynamic system
it: Coefficiente di attrito volvente del sistema dinamico

en: Spring coefficient
it: Coefficiente Elastico

en: Radial spring coefficient of the dynamic system
it: Coefficiente elastico radiale del sistema dinamico

en: Torsion coefficient
it: Coefficiente di Torsione

en: Torsion coefficient of the dynamic system
it: Coefficiente di torsione del sistema dinamico

en: Mass
it: Massa

en: Mass of the dynamic system
it: Massa del sistema dinamico

en: Moment of Inertia
it: Momento d'Inerzia

en: Moment of inertia of the dynamic system
it: Momento d'Inerzia del sistema dinamico

en: Spring rigid
it: Elastico Rigido

en: When checked, linear spring is rigid
it: Se selezionato, l'elastico lineare è rigido

en: Torsion rigid
it: Torsione Rigida

en: When checked, torsion spring is rigid
it: Se selezionato, la torsione elastica è rigida

en: Origin drags tip
it: Origine muove Punto d'Equilibrio

en: When checked, result is origin + tip otherwise result is just tip
it: Se selezionato, il risultato sarà dato da origine + punto d'equilibrio altrimenti è solo punto d'equilibrio

en: List type/item type mismatch, throwing away mismatch
it: Tipo lista/Tipo elemento non congruente, discordanza rifiutata

en: Item %03d
it: Elemento %03d

en: Exponent
it: Esponente

en: The value to raise the constant 'e'
it: Valore di incremento della costante 'e'

en: Multiplier of the resulting exponent
it: Moltiplicatore dell'esponente risultante

en: The gradient where the color is picked from
it: Il gradiente da cui è stato preso il colore

en: The position of the color at the gradient (0,1]
it: La posizione del colore nel gradiente (0,1]

en: When checked, the index would loop
it: Se selezionato, l'indice viene ciclato

en: Gradient Rotate
it: Rotazione Gradiente

en: The source gradient to rotate
it: Gradiente origine di rotazione

en: The amount to offset the gradient
it: Valore di compensazione del gradiente

en: The greyed value
it: Il valore oscurato

en: The integer value to be converted
it: Valore intero da convertire

en: Strings
it: Stringhe

en: The List of strings to join
it: La lista di stringhe da unire

en: Before
it: Prima

en: The string to place before the joined strings
it: La stringa da porre prima delle stringhe unite

en: Separator
it: Separatore

en: The string to place between each string joined
it: La stringa da porre tra ogni stringa unita

en: After
it: Dopo

en: The string to place after the joined strings
it: La stringa da porre dopo le stringhe unite

en: Rate
it: Frequenza

en: Value that is multiplied by the current time (in seconds)
it: Valore che viene moltiplicato per il tempo corrente (in secondi)

en: Slope
it: Inclinazione

en: Returned value when the current time is zero
it: Valore restituito quando l'ora corrente è pari a zero

en: Value node used to calculate the Neperian logarithm
it: Valore del nodo usato per calcolare il logaritmo naturale

en: Value used to compare 'Link' with zero
it: Valore usato per confrontare il 'Collegamento' con lo zero

en: Infinite
it: Infinito

en: Returned value when result tends to infinite
it: Valore restituito quando il risultato tende a infinito

en: Value node used to do the NOT operation
it: Valore del nodo usato per fare l'operazione NOT

en: Value node used for the OR boolean operation
it: Valore del nodo usato per l'operazione booleana OR

en: The base to be raised to the power
it: La base da elevare alla potenza

en: Power
it: Potenza

en: The power used to raise the base
it: Potenza utilizzata per elevare la base

en: Value used to compare base or power with zero
it: Valore utilizzato per confrontare base o potenza con zero

en: Bad type for radialcomposite
it: Tipo errato per composito radiale

en: The length of the vector
it: La lunghezza del vettore

en: The angle of the vector with the X axis
it: L'angolo del vettore con l'Asse X

en: Some of my parameters aren't set!
it: Alcuni miei parametri non sono impostati!

en: Returned value when 'Link' is smaller
it: Valore restituito quando 'Collegamento' è minore

en: Returned value when 'Link' is greater
it: Valore restituito quando 'Collegamento' è maggiore

en: The value node to limit its range
it: Il valore del nodo limitato dall'intervallo

en: The real value to be converted
it: Il valore reale da convertire

en: Real
it: Reale

en: The value node used to calculate its reciprocal
it: Il valore nodo utilizzato per calcolare il suo reciproco

en: The value used to decide whether 'Link' is too small to obtain its reciprocal
it: Il valore utilizzato per decidere se 'Collegamento' è troppo piccolo per ottenere il suo reciproco

en: The resulting value when 'Link' < 'Epsilon'
it: Il valore risultante quando 'Collegamento' < 'Epsilon'

en: The referenced value
it: Il valore di riferimento

en: Repeat Gradient
it: Ripeti Gradiente

en: The source gradient to repeat
it: Gradiente sorgente da ripetere

en: Count
it: Conteggio

en: The number of repetition of the gradient
it: Numero di ripetizioni del gradiente

en: Specifies how much biased is the source gradient in the repetition [0,1]
it: Specifica il bias del gradiente sorgente nella ripetizione [0,1]

en: Specify Start
it: Specifica Inizio

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
it: Se selezionato, 'Colore Iniziale' viene utilizzato come punto di partenza del gradiente risultante

en: Specify End
it: Specifica Fine

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
it: Se selezionato, 'Colore Finale' viene utilizzato come punto di partenza del gradiente risultante

en: Start Color
it: Colore Iniziale

en: Used as the start of the resulting gradient
it: Usato come inizio del gradiente risultante

en: End Color
it: Colore Finale

en: Used as the end of the resulting gradient
it: Usato come fine del gradiente risultante

en: The value to be reversed
it: Il valore da invertire

en: The value node used to scale
it: Il Valore Nodo utilizzato per scalare

en: Value that multiplies the value node
it: Valore che moltiplica il Valore Nodo

en: Segment
it: Segmento

en: The Segment where the tangent is linked to
it: Segmento al quale è collegata la tangente

en: The position of the linked tangent on the Segment (0,1]
it: Posizione della tangente collegata sul segmento (0,1]

en: The Segment where the vertex is linked to
it: Segmento al quale è legato il vertice

en: The position of the linked vertex on the Segment (0,1]
it: La posizione del vertice collegato sul segmento (0,1]

en: The angle where the sine is calculated from
it: Angolo a partire dal quale si calcola il seno

en: The value that multiplies the resulting sine
it: Valore che moltiplica il seno risultante

en: The value node used to make the step
it: Il valore del nodo utilizzato per eseguire il passo

en: The duration of the step
it: La durata del passo

en: Start Time
it: Tempo Avvio

en: The time when the step conversion starts
it: Tempo in cui inizia la conversione del passo

en: Intersection
it: Intersezione

en: Value that define whether the step is centered on the value [0,1]
it: Valore che definisce se il passo è centrato sul valore [0,1]

en: Stripes
it: Striscie

en: Color 1
it: Colore 1

en: One color of the gradient stripes
it: Un colore delle strisce gradiente

en: Color 2
it: Colore 2

en: Other color of the gradient stripes
it: Altro colore delle strisce gradiente

en: Stripe Count
it: Conteggio Striscie

en: Number of stripes in the gradient
it: Numero di strisce nel gradiente

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
it: Larghezza delle strisce nella sfumatura tra [0,1]

en: Left Hand Side of the subtraction
it: Lato Sinistro della sottrazione

en: Right Hand Side of the subtraction
it: Lato Destro della sottrazione

en: Value that multiplies the subtraction
it: Valore che moltiplica la sottrazione

en: Link Off
it: Collegamento Non Attivo

en: The value node returned when the switch is off
it: Il valore nodo restituito quando l'interruttore non è attivo

en: Link On
it: Collegamento Attivo

en: The value node returned when the switch is on
it: Il valore nodo restituito quando l'interruttore è attivo

en: When checked, returns 'Link On', otherwise returns 'Link Off'
it: Se selezionato, restituisce 'Collegamento Attivo', altrimenti restituisce 'Collegamento Non Attivo'

en: The value node returned when current time is before 'time' - 'length'
it: Il valore nodo restituito quando il tempo corrente è prima di 'tempo' - 'lunghezza'

en: The value node returned when current time is after 'time'
it: Il valore nodo restituito quando il tempo corrente è dopo 'tempo'

en: The time when the linear interpolation ends
it: Il tempo in cui l'interpolazione lineare finisce

en: The length of time when the linear interpolation between 'Before' and 'After' is made
it: Lunghezza del tempo in cui l'interpolazione lineare tra il 'prima' e 'dopo' è generata

en: The value node to time loop
it: Il valore nodo da ciclare

en: Start time of the loop for the value node Timeline
it: Il tempo d'inizio ciclo per il valore nodo nella linea temporale

en: The time that is converted to string
it: Il tempo che viene convertito in stringa

en: The start color of the gradient
it: Il colore iniziale del gradiente

en: The end color of the gradient
it: Il colore finale del gradiente

en: Vector
it: Vettore

en: The vector where the angle is calculated from
it: Il vettore da cui viene calcolato l'angolo

en: The vector where the length is calculated from
it: Il vettore da cui viene calcolata la lunghezza

en: The vector where the X coordinate is extracted from
it: Il vettore da cui è estratta la coordinata X

en: The vector where the Y coordinate is extracted from
it: Il vettore da cui è estratta la coordinata Y

en: WidthPoint %03d
it: Punto di Larghezza %03d

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
it: FATALE: Versione di Synfig Non Congruente

en: Nothing to do!
it: Nulla da eseguire!

en: Attempting to determine target/outfile...
it: Tentativo di determinare il formato/file in uscita...

en: Target name undefined, attempting to figure it out
it: Nome formato non definito, tento di individuarlo

en: Defaulting to PNG target...
it: Impostazione formato predefinito a PNG...

en: Unable to create output for "%s": %s
it: Impossibile creare output per "%s": %s

en: Throwing out job...
it: Annullo operazione...

en: Creating the target...
it: Generazione destinazione...

en: Unknown target for "%s": %s
it: Destinazione sconosciuta per "%s": %s

en: Setting the canvas on the target...
it: Imposto il canvas sulla destinazione...

en: Setting the quality of the target...
it: Imposto la qualità della destinazione...

en: Setting the alpha mode of the target...
it: Imposta la modalità alfa della destinazione ...

en: Render Failure.
it: Rendering non riuscito.

en: : Rendered in
it: : Renderizzato in

en:  seconds.
it:  secondi.

en: Done.
it: Fatto.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show settings help
it: Mostra aiuto per le Impostazioni

en: Switch options
it: Opzioni Interfaccia

en: Show switch help
it: Mostra le Opzioni Interfaccia

en: Misc options
it: Opzioni Varie

en: Show Misc options help
it: Mostra aiuto per le Opzioni Varie

en: FFMPEG target options
it: Opzioni destinazione FFMPEG

en: Show FFMPEG target options help
it: Mostra aiuto per la destinazione FFMPEG

en: Synfig info options
it: Opzioni Info Synfig

en: Show Synfig info options help
it: Mostra aiuto per le Info Synfig

en: Synfig debug flags
it: Flag di debug Synfig

en: Show Synfig debug flags help
it: Mostra aiuto per i flag di debug di Synfig

en: Specify output target (Default: PNG)
it: Specifica destinazione output (Predefinito: PNG)

en: Set the image width in pixels (Use zero for file default)
it: Imposta la larghezza dell'immagine in pixel (Usa zero per l'impostazione del file)

en: Set the image height in pixels (Use zero for file default)
it: Imposta l'altezza dell'immagine in pixel (Usa zero per l'impostazione del file)

en: Set the diagonal size of image window (Span)
it: Imposta la dimensione diagonale della finestra immagine (Span)

en: Set antialias amount for parametric renderer.
it: Imposta il valore di antialias per il visualizzatore parametrico

en: Enable multithreaded renderer using the specified number of threads
it: Abilita rendering multithread usando il numero specificato di thread

en: Specify input filename
it: Specifica il nome file in ingresso

en: Specify output filename
it: Specifica il nome file in uscita

en: Output file sequence separator string (Use double quotes if you want to use spaces)
it: Stringa di separazione sequenza file output (Usa virgolette per usare spazi bianchi)

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
it: Renderizza il canvas con l'ID indicato anziché la radice.

en: Set the frame rate
it: Imposta la frequenza dei fotogrammi

en: Render a single frame at <seconds>
it: Visualizza un solo fotograma al <seconds>

en: Set the starting time
it: Imposta il tempo di inizio

en: Set the ending time
it: Imposta il tempo di fine

en: Set the physical resolution (Dots-per-inch)
it: Imposta la risoluzione (punti per pollice)

en: Set the physical X resolution (Dots-per-inch)
it: Imposta la risoluzione fisica X (punti per pollice)

en: Set the physical Y resolution (Dots-per-inch)
it: Imposta la risoluzione fisica Y (punti per pollice)

en: Output verbosity level
it: Livello verbosità output

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
it: Modalità silenziosa (Non visualizza progresso/tempo restante)

en: Print benchmarks
it: Stampa benchmark

en: Extract alpha
it: Estrai Alfa

en: Append layers in <filename> to composition
it: Accoda i piani in <filename> per la composizione

en: filename
it: nomefile

en: Print out specified details of the root canvas
it: Stampa i dettagli specificati nel canvas radice

en: fields
it: campi

en: Print out the list of exported canvases in the composition
it: Stampa la lista dei canvas esportati nella composizione

en: Set the codec for the video. See --target-video-codecs
it: Imposta il codec per il video. Vedi --target-video-codecs

en: Set the bitrate for the output video
it: Imposta il bitrate del video in output

en: Produce this help message
it: Produce questo messaggio d'aiuto

en: Print out the list of available importers
it: Stampa la lista degli importatori disponibili

en: Print out misc build information
it: Stampa l'insieme delle informazioni di build

en: Print out the list of available layers
it: Stampa la lista dei livelli disponibili

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
it: Stampa la descrizione dei livelli, info parametro, ecc.

en: layer-name
it: nome-livello

en: Print out license information
it: Stampa le informazioni sulla licenza

en: Print out the list of loaded modules
it: Stampa la lista dei moduli caricati

en: Print out the list of available targets
it: Stampa la lista dei formati disponibili

en: Print out the list of available video codecs when encoding through FFMPEG
it: Stampa la lista dei codec video disponibili per l'encoding con FFMPEG

en: Print out the list of available ValueNodes
it: Stampa la lista Valore Nodi disponibili

en: Print out version information
it: Stampa le informazioni di versione

en: Test GUID generation
it: Verifica la generazione della GUID

en: Test signal implementation
it: Verifica l'implementazione del segnale

en: Unrecognised canvas variable:
it: Variabile canvas non riconosciuta:

en: Recognized variables are:
it: Le variabili riconosciute sono:

en: verbosity set to
it: verbosità impostata a

en: Threads set to
it: Thread impostati a

en: Layer Name:
it: Nome Livello:

en: Localized Layer Name:
it: Nome Locale di Livello:

en: Version:
it: Versione:

en:  (not critical)
it:  (non critico)

en: 	Localized Name:
it: 	Nome Locale:

en: 	Description:
it: 	Descrizione:

en: 	Hint:
it: 	Consiglio:

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
it: Antialias impostato a %d, (%d campionamenti per pixel)

en: Span set to %d units
it: Dimensione impostata a %d unità

en: Frame rate set to %.3f frames per second
it: Frequenza fotogrammi impostata a %.3f fotogrammi al secondo

en: Physical resolution set to %f dpi
it: Risoluzione física impostata a %f dpi

en: Physical X resolution set to %f dpi
it: Risoluzione fisica X impostata a %f dpi

en: Physical Y resolution set to %f dpi
it: Risoluzione fisica Y impostata a %f dpi

en: Rendering frame at
it: Renderizzo fotogramma a

en: Resolution set to %dx%d.
it: Risoluzione impostata a %dx%d.

en: Both video codec and bitrate parameters are necessary.
it: Entrambi i parametri codec e bitrate sono necessari.

en: Video codec "%s" is not supported.
it: Codec video "%s" non supportato.

en: Target video codec set to:
it: Codec video di destinazione impostato a:

en: Target bitrate set to:
it: Bitrate destinazione impostato a:

en: Output file sequence separator set to: '
it: Separatore di sequenza di file di output impostato a: '

en: Unable to load file '%s'.
it: Impossibile caricare il file '%s'.

en: No input file provided.
it: Nessun file di input fornito.

en: Target set to
it: Destinazione impostata a

en: Quality set to
it: Qualità impostata a

en: Unable to find canvas with ID "%s" in %s.
    Throwing out job...
it: Impossibile trovare il canvas con ID "%s" in %s.
    Annullo operazione...

en: Invalid canvas name "%s" in %s.
    Throwing out job...
it: Nome canvas "%s" non valido in %s.
    Annullo operazione...

en: Unable to append '
it: Impossibile accodare '

en: Appended contents of
it: Contenuti accodati di

en: End Time
it: Tempo Finale

en: Frame Rate
it: Frequenza Fotogrammi

en: Start Frame
it: Fotogramma Iniziale

en: End Frame
it: Fotogramma Finale

en: Image Aspect Ratio
it: Rapporto Aspetto Immagine

en: Pixel Width
it: Larghezza Pixel

en: Pixel Height
it: Altezza Pixel

en: Pixel Aspect Ratio
it: Rapporto Aspetto Pixel

en: Top Left
it: Alto Sinistra

en: Bottom Right
it: Basso Destra

en: Physical Width
it: Larghezza Fisica

en: Physical Height
it: Altezza Física

en: X Resolution
it: Risoluzione X

en: Y Resolution
it: Risoluzione Y

en: Diagonal Image Span
it: Dimensione Diagonale Immagine

en: Interlaced
it: Interlacciato

en: Focus
it: Fuoco

en: Background Color
it: Colore di Sfondo

en: Metadata
it: Metadati

en: %s: Frame %d of %d (%d%%). Remaining time:
it: %s: Fotogramma %d di %d (%d%%). Tempo rimanente:
