Synfig UI - en to nb translation catalogue (63 entries)

en: Text
nb: Tekst

en: Other
nb: Annet

en: Text Layer
nb: Tekst Lag

en: unable to initialize
nb: klarte ikke og intiere

en: empty font set
nb: tomt font set

en: Text to Render
nb: tekst til og Rendre

en: Color
nb: Farge

en: Color of the text
nb: Tekst Fargen

en: Font Family
nb: Font Familien

en: Style
nb: Stil

en: Oblique
nb: skrå

en: Italic
nb: kursiv

en: Weight
nb: vekt

en: Ultralight
nb: Ultralyst

en: Bold
nb: Fet

en: Ultrabold
nb: Ultrafet

en: Heavy
nb: Tung

en: Horizontal Spacing
nb: Horisontal avstand

en: Vertical Spacing
nb: Vertikal avstand

en: Size
nb: Størrelse

en: Size of the text
nb: Størrelse på teksten

en: Orientation
nb: Orienteringen

en: Text Orientation
nb: Tekstretning

en: Origin
nb: Origo

en: Text Position
nb: Tekst Posisjon

en: Filename of the font to use
nb: Filnavnet av fonten til bruk

en: Kerning
nb: Overheng

en: Sharpen Edges
nb: Skarp Kant

en: Invert
nb: Inverter

en: No face loaded, no text will be rendered.
nb: Ingen flate opplastet, ingen tekst vill rendres.

en: Text too small, no text will be rendered.
nb: Tekst for liten, ingen tekst vill rendres.

en: Unable to set face size.
nb: Kan ikke sette flate størrelse.

en: Can't parse multibyte character.
nb: Kan ikke tolke multibyte karakter.

en: Bevel
nb: Bøy

en: Stylize
nb: Stillsett

en: Type of blur to use
nb: Type utvisker å bruke

en: Box Blur
nb: Boks Utvisking

en: Fast Gaussian Blur
nb: Rask Gaussian Utvisking

en: Cross-Hatch Blur
nb: Firkanttasten Utvisking

en: Gaussian Blur
nb: Gaussian Utvisking

en: Disc Blur
nb: Disk Utvisking

en: Center
nb: Midt punkt

en: Center of the circle
nb: Midten av Sirkelen

en: Metaballs
nb: Metakuler

en: Example
nb: Eksempel

en: Balls
nb: Kuler

en: Radii
nb: Radier

en: Weights
nb: Vekter

en: Gradient Left
nb: Venstre Gradient

en: Gradient Right
nb: Høyre Gradient

en: Positive Only
nb: Bare Posetiv

en: Simple Circle
nb: Simpel Sirkel

en:  Color
nb: Farge

en: Point 1
nb: Punkt 1

en: First corner of the rectangle
nb: Første hjørne av rektangele

en: Point 2
nb: Punkt 2

en: Second corner of the rectangle
nb: Andre hjørne av rektanglet

en: Feather X
nb: Fjær x

en: Feather Y
nb: Fjær y

en: Use Bevel for the corners
nb: Bruk Bøyen for hjørnene

en: Keep Bevel Circular
nb: Hold  Bøyen sirkulær

en: color
nb: Farge

en: Fill color of the layer
nb: Lagets farge belegg
