Synfig UI - en to pl_PL translation catalogue (1016 entries)

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Other
pl_PL: Inne

en: Text Layer
pl_PL: Warstwa tekstowa

en: unable to initialize
pl_PL: inicjalizacja nie powiodła się

en: empty font set
pl_PL: Pusty zestaw czcionek

en: Text to Render
pl_PL: Tekst do renderowania

en: Color
pl_PL: Kolor

en: Color of the text
pl_PL: Kolor tekstu

en: Font Family
pl_PL: Czcionka

en: Style
pl_PL: Styl

en: Normal
pl_PL: Narmalny

en: Oblique
pl_PL: Pogrubiony

en: Italic
pl_PL: Kursywa

en: Weight
pl_PL: Wytłuszczenie

en: Ultralight
pl_PL: Bardzo słabe

en: Bold
pl_PL: Silne

en: Ultrabold
pl_PL: Bardzo silne

en: Heavy
pl_PL: Ciężkie

en: Horizontal Spacing
pl_PL: Poziome odstępy między znakami

en: Vertical Spacing
pl_PL: Pionowe odstępy między znakami

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Size of the text
pl_PL: Rozmiar tekstu

en: Orientation
pl_PL: Orientacja

en: Text Orientation
pl_PL: Orientacja tekstu

en: Origin
pl_PL: Punkt pochodzenia

en: Text Position
pl_PL: Pozycja tekstu

en: Font
pl_PL: Czcionka

en: Filename of the font to use
pl_PL: Nazwa wykorzystywanej czcionki

en: Sharpen Edges
pl_PL: Wyostrz krawędzie

en: Invert
pl_PL: Odwróć

en: No face loaded, no text will be rendered.
pl_PL: Tekst nie zostanie wyrenderowany.Powód:  czcionka nie została załadowana.

en: Text too small, no text will be rendered.
pl_PL: Tekst nie zostanie wyrenderowany. Powód: zbyt mały rozmiar.

en: Unable to set face size.
pl_PL: Nie można ustawić rozmiaru czcionki

en: Can't parse multibyte character.
pl_PL: Nie można sparsować znaku wielobajtowego

en: Bevel
pl_PL: Wypuklenie

en: Stylize
pl_PL: Stylizuj

en: Type
pl_PL: Typ

en: Type of blur to use
pl_PL: Typ rozmycia

en: Box Blur
pl_PL: Rozmycie pudełkowe

en: Fast Gaussian Blur
pl_PL: Szybkie rozmycia Gaussa

en: Cross-Hatch Blur
pl_PL: Rozmycie Cross-Hatch

en: Gaussian Blur
pl_PL: Rozmycie Gaussa

en: Disc Blur
pl_PL: Rozmycie dyskowe

en: Hi-Color
pl_PL: Kolor początkowy

en: Lo-Color
pl_PL: Kolor końcowy

en: Light Angle
pl_PL: Mały kąt

en: Depth of Bevel
pl_PL: Głębia wypuklenia

en: Softness
pl_PL: Miękkość

en: Use Luma
pl_PL: Luma

en: Solid
pl_PL: Jednolite

en: Region Set
pl_PL: Wybrany Region

en: Set of regions to combine
pl_PL: Regiony do połączenia

en: Clamp
pl_PL: Ograniczenie kolorów

en: Filters
pl_PL: Filtry

en: Invert Negative
pl_PL: Odwróć negatyw

en: Clamp Ceiling
pl_PL: Wykorzystaj wartość maksymalna

en: Ceiling
pl_PL: Wartość maksymalna

en: Upper boundary of the clamping
pl_PL: Górna wartość ograniczenia

en: Floor
pl_PL: Wartość minimalna

en: Lower boundary of the clamping
pl_PL: Dolna wartość ograniczenia

en: Curve Warp
pl_PL: Odkształcenie krzywej

en: Distortions
pl_PL: Zniekształcenia

en: Position of the destiny Spline line
pl_PL: Pozycja przeznaczenia linii krzywej

en: Width
pl_PL: Szerokość

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
pl_PL: Jak bardzo odchylony jest prostopadle wynik od linii źródłowej

en: Start Point
pl_PL: Punkt początkowy

en: First point of the source line
pl_PL: Początkowy punkt linii źródłowej

en: End Point
pl_PL: Punkt końcowy

en: Final point of the source line
pl_PL: Punkt końcowy linii źródłowej

en: Vertices
pl_PL: Wierzchołki

en: List of Spline Points where the source line is curved to
pl_PL: Lista punktów krzywej, gdzie linia jest zakrzywiona do źródła

en: Fast
pl_PL: Szybkie renderowanie

en: When checked, renders quickly but with artifacts
pl_PL: Renderuje przebiega szybciej lecz mogą wystąpić artefakty

en: Time
pl_PL: Czas

en: Import Image
pl_PL: Importuj obraz

en: Filename
pl_PL: Nazwa pliku

en: File to import
pl_PL: Plik do importu

en: Time Offset
pl_PL: Przesunięcie w czasie

en: Time Offset to apply to the imported file
pl_PL: Przesunięcie w czasie dla importowanego pliku

en: Inside Out
pl_PL: Na lewą stronę

en: Julia Set
pl_PL: Zbiór Julii

en: Fractals
pl_PL: Fraktale

en: Inside Color
pl_PL: Wewnętrzny kolor

en: Color of the Set
pl_PL: Kolor zbioru

en: Outside Color
pl_PL: Kolor zewnętrzny

en: Color outside the Set
pl_PL: Kolor na zewnątrz zestawu

en: Color Shift
pl_PL: Przesunięcie koloru

en: Iterations
pl_PL: Iteracje

en: Seed Point
pl_PL: Punkt centralny

en: Bailout ValueBase
pl_PL: Wartość granicy wartości

en: Distort Inside
pl_PL: Zniekształć środek

en: Shade Inside
pl_PL: Wycieniuj środek

en: Solid Inside
pl_PL: Jednolity środek

en: Invert Inside
pl_PL: Odwróć środek

en: Color Inside
pl_PL: Kolor środka

en: Distort Outside
pl_PL: Zniekształć na zewnątrz

en: Shade Outside
pl_PL: Wycieniuj na zewnątrz

en: Solid Outside
pl_PL: Jednolity na zewnątrz

en: Invert Outside
pl_PL: Odwróć na zewnątrz

en: Color Outside
pl_PL: Kolor na zewnątrz

en: Color Cycle
pl_PL: Cykl koloru

en: Smooth Outside
pl_PL: Wygładź zewnętrzną część

en: Break Set
pl_PL: Przełam zbiór

en: Modify equation to achieve interesting results
pl_PL: Zmodyfikuj równanie dla uzyskania ciekawych wyników

en: Mandelbrot Set
pl_PL: Zbiór Mandelbrota

en: Inside
pl_PL: Środek

en: Gradient Inside
pl_PL: Gradient środka

en: Offset Inside
pl_PL: Przesunięcie środka

en: Loop Inside
pl_PL: Zapętl środek

en: Outside
pl_PL: Na zewnątrz

en: Gradient outside
pl_PL: Gradient zewnętrznej części

en: Smooth the coloration outside the set
pl_PL: Wygładź kolory na zewnątrz zbioru

en: Offset Outside
pl_PL: Przesunięcie zewnętrznej części

en: Scale Outside
pl_PL: Skala zewnętrznej części

en: Rotate
pl_PL: Obrót

en: Transform
pl_PL: Transformacja

en: Amount
pl_PL: Wartość

en: Amount of rotation
pl_PL: Ilość obrotu

en: Shade
pl_PL: Zacienienie

en: Spherize
pl_PL: Sferyczne

en: Position
pl_PL: Pozycja

en: Radius
pl_PL: Promień

en: Clip
pl_PL: Przytnij

en: Distort Type
pl_PL: Typ zniekształcenia

en: Vertical Bar
pl_PL: W pionie

en: Horizontal Bar
pl_PL: W poziomie

en: Stretch
pl_PL: Rozciąganie

en: Size of the stretch relative to its Center
pl_PL: Rozciągnięcie w relacji do środka

en: Center
pl_PL: Środek

en: Stroboscope
pl_PL: Stroboskop

en: Frequency
pl_PL: Częstotliwość

en: Frequency of the Strobe in times per second
pl_PL: Częstotliwość w migotaniach na sekundę

en: Super Sample
pl_PL: Próbkowanie

en: Height
pl_PL: Wysokość

en: Use Parametric
pl_PL: Parametryczny renderer

en: Be Alpha Safe
pl_PL: Uwzględnij alfę

en: Time Loop
pl_PL: Pętla czasu

en: Link Time
pl_PL: Czas początkowy

en: Start time of the loop for the cycled context
pl_PL: Czas od którego pętla ma się rozpocząć wewnątrz obiektu

en: Local Time
pl_PL: Czas lokalny

en: The time when the resulted loop starts
pl_PL: Czas startu pętli wynikowej

en: Duration
pl_PL: Czas trwania

en: Length of the loop
pl_PL: Czas pętli wewnątrz obiektu

en: Only For Positive Duration
pl_PL: Tylko dla dodatniego czasu trwania

en: Symmetrical
pl_PL: Symetryczna

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
pl_PL: Gdy zaznaczone, pętle są dublowane wokół czasu lokalnego

en: Translate
pl_PL: Przenieś

en: Twirl
pl_PL: Wir

en: Center of the circle
pl_PL: Środek okręgu

en: Radius of the circle
pl_PL: Promień okręgu

en: Rotations
pl_PL: Rotacje

en: When checked, distorts inside the circle
pl_PL: Efekt wewnątrz okręgu

en: When checked, distorts outside the circle
pl_PL: Efekt na zewnątrz okręgu

en: Source TL
pl_PL: Źródło LG

en: Source BR
pl_PL: Źródło PD

en: Dest TL
pl_PL: Cel LG

en: Top Left corner of the destination
pl_PL: Lewy górny róg celu efektu

en: Dest TR
pl_PL: Cel PG

en: Top Right corner of the destination
pl_PL: Prawy górny róg celu efektu

en: Dest BR
pl_PL: Cel PD

en: Bottom Right corner of the destination
pl_PL: Prawy dolny róg celu efektu

en: Dest BL
pl_PL: Cel  LD

en: Bottom Left corner of the destination
pl_PL: Lewy dolny róg celu efektu

en: Interpolation
pl_PL: Interpolacja

en: Nearest Neighbor
pl_PL: Najbliższego sąsiada

en: Linear
pl_PL: Liniowa

en: Cosine
pl_PL: Cosinus

en: Cubic
pl_PL: Sześcienna

en: XOR Pattern
pl_PL: Wzór XOR

en: Center of the pattern
pl_PL: Centrum wzoru

en: Size of the pattern
pl_PL: Rozmiar wzoru

en: Scale
pl_PL: Skala

en: Amount to scale to
pl_PL: Ilość w skali do

en: Point to scale from
pl_PL: Punkt w skali do

en: Unable to open %s
pl_PL: Nie można otworzyć %s

en: %s is not in BMP format
pl_PL: %s nie jest formatem BMP

en: Failure while reading BITMAP::FILEHEADER from %s
pl_PL: Awaria podczas czytania BITMAP::FILEHEADER z %s

en: Failure while reading BITMAP::INFOHEADER from %s
pl_PL: Awaria podczas czytania BITMAP::INFOHEADER z %s

en: Reading compressed bitmaps is not supported
pl_PL: Czytanie skompresowanych map bitowych nie jest wspierane

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
pl_PL: Niewspierana głębia bitów (bit_count=%d, powinien być 24 lub 32)

en:  (animated)
pl_PL: (animowany)

en: Unable to open file
pl_PL: Nie można otworzyć pliku

en: Unable to write file header to file
pl_PL: Nie można zapisać nagłówka do pliku

en: Unable to write info header
pl_PL: Nie można zapisać informacji nagłówka

en: Unable to open pipe to encodedv
pl_PL: Nie można otworzyć strumienia do encodedv

en: Metaballs
pl_PL: Metaballe

en: Example
pl_PL: Przykład

en: Balls
pl_PL: Kule

en: Radii
pl_PL: Promienie

en: Weights
pl_PL: Wagi

en: Gradient Left
pl_PL: Gradient lewy

en: Gradient Right
pl_PL: Gradient prawy

en: Positive Only
pl_PL: Tylko pozytywne

en: Simple Circle
pl_PL: Prosty okrąg

en: Error: No FFmpeg binary found.
    
    Please install "ffmpeg" or "avconv" (libav-tools package).
pl_PL: Błąd: Nie znaleziono kodeka FFmpeg
    
    Proszę zainstalować "ffmpeg" lub "avconv" (pakiet libav-tools).

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no pipe)
pl_PL: Nie można otworzyć strumienia do ffmpeg (brak strumienia)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (pid == -1)
pl_PL: Nie można otworzyć strumienia do ffmpeg (pid == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)
pl_PL: Nie można otworzyć strumienia do ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (exec failed)
pl_PL: Nie można otworzyć strumienia do ffmpeg (exec nie powiodło się)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no file)
pl_PL: Nie można otworzyć strumienia do ffmpeg (brak pliku)

en: Blur
pl_PL: Rozmycie

en: Blurs
pl_PL: Rozmycia

en: Color Correct
pl_PL: Korekta koloru

en: Hue Adjust
pl_PL: Dopasowanie barwy

en: Brightness
pl_PL: Jasność

en: Contrast
pl_PL: Kontrast

en: Exposure Adjust
pl_PL: Regulacja naświetlenia

en: Gamma Adjustment
pl_PL: Dopasowanie gamma

en: Halftone 2
pl_PL: Półton 2

en: Mask Origin
pl_PL: Źródło maski

en: Mask Angle
pl_PL: Nachylenie maski

en: Mask Size
pl_PL: Rozmiar maski

en: Light Color
pl_PL: Jasny kolor

en: Dark Color
pl_PL: Ciemny kolor

en: Symmetric
pl_PL: Symetryczny

en: Light On Dark
pl_PL: Jasny na ciemnym

en: Diamond
pl_PL: Diament

en: Stripe
pl_PL: Pasek

en: Halftone 3
pl_PL: Półton 3

en:  Type
pl_PL: Typ

en: Subtractive Flag
pl_PL: Ujemna flaga

en:  Color
pl_PL: Kolor

en:  Mask Origin
pl_PL: Źródło maski

en:  Mask Angle
pl_PL: Nachylenie maski

en: Luma Key
pl_PL: Tonacja szarości

en: Radial Blur
pl_PL: Okrężne rozmycie

en: Fade Out
pl_PL: Blednięcie na zewnątrz

en: Advanced Outline
pl_PL: Zaawansowany kontur

en: Geometry
pl_PL: Geometria

en: A list of spline points
pl_PL: Lista punktów krzywej

en: Outline Width
pl_PL: Szerokość konturu

en: Global width of the outline
pl_PL: Ogólna szerokość konturu

en: Expand
pl_PL: Poszerz

en: Value to add to the global width
pl_PL: Wartość dodana do ogólnej szerokości

en: Tip Type at Start
pl_PL: Typ końcówki na starcie

en: Defines the Tip type of the first spline point when spline is unlooped
pl_PL: Określa typ końcówki pierwszego punktu krzywej gdy krzywa jest zapętlona

en: Rounded Stop
pl_PL: Zatrzymaj zaokrąglanie

en: Squared Stop
pl_PL: Zatrzymaj potęgowanie

en: Peak Stop
pl_PL: Zatrzymaj wierzchołek

en: Flat Stop
pl_PL: Zatrzymaj płaszczyznę

en: Tip Type at End
pl_PL: Typ końcówki na krańcach

en: Defines the Tip type of the last spline point when spline is unlooped
pl_PL: Określa typ końcówki ostatniego punktu krzywej gdy krzywa jest zapętlona

en: Cusps Type
pl_PL: Typ wierzchołków

en: Sharp
pl_PL: Ostre

en: Rounded
pl_PL: Zaokrąglony

en: Smoothness
pl_PL: Gładkość

en: Determines the interpolation between widthpoints. (0) Linear (1) Smooth
pl_PL: Określa interpolację pomiędzy punktami. (0) Liniowy (1) Gładki

en: Homogeneous
pl_PL: Homogeniczny

en: Width Point List
pl_PL: Szerokość listy punktów

en: List of width Points that defines the variable width
pl_PL: Lista punktów szerokości, który definiuje zmienną szerokość

en: Dashed Outline
pl_PL: Kontur przerywany

en: Dash Item List
pl_PL: Lista przerwań

en: List of dash items that defines the dashed outline
pl_PL: Lista pozycji przerwań konturu

en: Dash Items Offset
pl_PL: Przesunięcie pozycji kreski

en: Distance to Offset the Dash Items
pl_PL: Odległość odsunięcia pozycji kreski

en: Checkerboard
pl_PL: Szachownica

en: Color of checkers
pl_PL: Kolor pól

en: Center of the checkers
pl_PL: Środek szachownicy

en: Size of checkers
pl_PL: Rozmiar pól

en: Antialiasing
pl_PL: Antyaliasing

en: Circle
pl_PL: Okrąg

en: Outline
pl_PL: Kontur

en: Sharp Cusps
pl_PL: Ostre wierzchołki

en: Rounded Begin
pl_PL: Zaokrąglony początek

en: Round off the tip
pl_PL: Zaokrąglenie końcówki

en: Rounded End
pl_PL: Zaokrąglony koniec

en: Rectangle
pl_PL: Prostokąt

en: Point 1
pl_PL: Punkt 1

en: First corner of the rectangle
pl_PL: Pierwszy róg prostokąta

en: Point 2
pl_PL: Punkt 2

en: Second corner of the rectangle
pl_PL: Drugi róg prostokąta

en: Expand amount
pl_PL: Wielkość rozszerzenia

en: Feather X
pl_PL: Rozmycie krawędzi X

en: Feather Y
pl_PL: Rozmycie krawędzi Y

en: Use Bevel for the corners
pl_PL: Użyj wypuklenia dla rogów

en: Keep Bevel Circular
pl_PL: Utrzymuj zaokrąglone wypuklenie

en: Star
pl_PL: Gwiazda

en: Outer Radius
pl_PL: Zewnętrzny promień

en: The radius of the outer points in the star
pl_PL: Odległość do zewnętrznych punktów od środka gwiazdy

en: Inner Radius
pl_PL: Wewnętrzny promień

en: The radius of the inner points in the star
pl_PL: Odległość do wewnętrznych punktów od środka gwiazdy

en: Angle
pl_PL: Kąt

en: The orientation of the star
pl_PL: Orientacja gwiazdy

en: Points
pl_PL: Punkty

en: The number of points in the star
pl_PL: Ilość ramion w gwieździe

en: Regular Polygon
pl_PL: Regularny wielokąt

en: Unable to open "%s" for write access!
pl_PL: Nie można otworzyć "%s" do zapisu!

en: Description not set!
pl_PL: Nie ustawiono opisu!

en: Conical Gradient
pl_PL: Stożkowaty gradient

en: Gradients
pl_PL: Gradienty

en: Gradient to apply
pl_PL: Zaaplikowany gradient

en: Center of the cone
pl_PL: Środek stożka

en: Rotation of the gradient around the center
pl_PL: Rotacja gradientu wokół środka

en: Curve Gradient
pl_PL: Gradient krzywej

en: Offset for the Vertices List
pl_PL: Punkt pochodzenia dla listy wierzchołków

en: Global width of the gradient
pl_PL: Szerokość globalna gradientu

en: Loop
pl_PL: Pętla

en: Perpendicular
pl_PL: Prostopadły

en: Linear Gradient
pl_PL: Gradient liniowy

en: Start point of the gradient
pl_PL: Punkt początkowy gradientu

en: End point of the gradient
pl_PL: punkt końcowy gradientu

en: Radial Gradient
pl_PL: Gradient okrężny

en: Center of the gradient
pl_PL: Środek gradientu

en: Spiral Gradient
pl_PL: Gradient spiralny

en: Rotation of the spiral
pl_PL: Rotacja spirali

en: Clockwise
pl_PL: Kierunek zegara

en: No file to load
pl_PL: Brak pliku do załadowania

en: Cannot create temporary file of
pl_PL: Nie można utworzyć pliku tymczasowego z

en: Unable to open
pl_PL: Nie można otworzyć

en: Unable to get frame from
pl_PL: Nie można otrzymać klatki z

en: Bad surface from
pl_PL: Złe źródło z

en: Unable to open pipe to imagemagick
pl_PL: Nie można otworzyć strumienia do imagemagick

en: Reached end of stream without finding PPM header
pl_PL: Osiągnięto koniec strumienia nie znajdując nagłówka PPM

en: stream not in PPM format
pl_PL: strumień nie jest w formacie PPM

en: Premature end of file (after header)
pl_PL: Przedwczesny koniec pliku (po nagłówku)

en: Premature end of file
pl_PL: Przedwczesny koniec pliku

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
pl_PL: Nie można otworzyć strumienia do aplikacji przetwarzającej imagemagick

en: Noise Distort
pl_PL: Zniekształcenie szumem

en: Displacement
pl_PL: Przemieszczenie

en: How big the distortion displaces the context
pl_PL: Jak bardzo rozmycie przemieszcza kontekst

en: RandomNoise Seed
pl_PL: Losowe rozsianie szumu

en: Change to modify the random seed of the noise
pl_PL: Zmień by zmodyfikować losowe rozsianie szumu

en: Spline
pl_PL: Krzywa

en: Detail
pl_PL: Detale

en: Increase to obtain fine details of the noise
pl_PL: Zwiększ by otrzymać drobne szczegóły szumu

en: Animation Speed
pl_PL: Szybkość animacji

en: In cycles per second
pl_PL: W cyklach na sekundę

en: Turbulent
pl_PL: Burzliwy

en: Noise Gradient
pl_PL: Gradient zakłóceń

en: Size of the noise
pl_PL: Rozmiar zakłóceń

en: What type of interpolation to use
pl_PL: Jakiego typu interpolacji użyć

en: Do Alpha
pl_PL: Alfa

en: Uses transparency
pl_PL: Wykorzystuje przeźroczystość

en: Super Sampling
pl_PL: Super sampel

en: The value node source that provides the central value
pl_PL: Wartość źródłowa dostarcza wartość centralną

en: The value of the maximum random difference
pl_PL: Wartość maksymalnej losowej różnicy

en: Seed
pl_PL: Ziarno

en: Seeds the random number generator
pl_PL: Wypełnienie generatora liczb pseudo-losowych

en: Speed
pl_PL: Prędkość

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
pl_PL: Definiuje jak często losowana jest wartość losowa(losowania na sekundę)

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
pl_PL: Określa wartość interpolowana z jednego losowego wyboru na następny

en: No interpolation
pl_PL: Brak interpolacji

en: Loop Time
pl_PL: Czas pętli

en: Makes the random value repeat after the given time
pl_PL: Powtarza wartość losową po podanym czasie

en: Plant
pl_PL: Roślina

en: Gradient to be used for coloring the plant
pl_PL: Gradient wykorzystany do kolorowania rosliny

en: Split Angle
pl_PL: Kąt podziału

en: Angle by which each split deviates from its parent
pl_PL: Kąt, o który każdy podział odbiega od jego rodzica

en: Gravity
pl_PL: Grawitacja

en: Direction in which the shoots tend to face
pl_PL: Kierunek w którym tendencja strzelania jest do przodu

en: Tangential Velocity
pl_PL: Prędkość styczna

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the spline
pl_PL: Wartość do której pędy rosną wzdłuż stycznej do krzywej

en: Perpendicular Velocity
pl_PL: Prędkość prostopadła - składowa normalna

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the spline
pl_PL: Ilość do którego trafia rosną prostopadle do stycznej do krzywej

en: Stem Size
pl_PL: Rozmiar rdzenia

en: Size of the stem
pl_PL: Rozmiar rdzenia

en: Size As Alpha
pl_PL: Rozmiar jako alfa

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
pl_PL: Jeżeli włączone, a kanał z gradientem jest mnożona przez wielkość trzpienia i alfa 1.0, jest używany podczas renderingu

en: Reverse
pl_PL: Odrwóć

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
pl_PL: Gdy zaznaczone renderuje roślinę w przeciwną stronę

en: Step
pl_PL: Kroki

en: Measure of the distance between points when rendering
pl_PL: Mierzy odstęp pomiędzy punktami w czasie renderingu

en: Used to seed the pseudo-random number generator
pl_PL: Wykorzystane do wypełnienia generatora liczb pseudo-losowych

en: Splits
pl_PL: Podział

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
pl_PL: Maksymalna liczba rekursywnego kiełkowania kiełków

en: Sprouts
pl_PL: Kiełki

en: Number of places that growth occurs on each spline section
pl_PL: Liczba miejsc, dla których wzrost występuje na każdej sekcji srzywej

en: Random Factor
pl_PL: Czynnik losowy

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
pl_PL: Wykorzystywane do skalowania w dół wszystkich losowych efektów. Ustawiony na zero, wyłącza losowość

en: Drag
pl_PL: Przeciągnij

en: Drag slows the growth
pl_PL: Przeciąganie spowalnia wzrost

en: Use Width
pl_PL: Wykorzystaj szerokość

en: Scale the velocity by the spline's width
pl_PL: Skalowanie prędkości przez szerokość krzywej

en: %s was not in PPM format
pl_PL: %s nie był w formacie PPM

en: Import Svg
pl_PL: Importuj svg

en: Inline Canvas
pl_PL: Canvas w linii

en: bool
pl_PL: wartość logiczna

en: integer
pl_PL: Iiczba całkowita

en: angle
pl_PL: Kąt

en: real
pl_PL: Prawdziwy

en: time
pl_PL: Czas

en: vector
pl_PL: Wektor

en: color
pl_PL: Kolor

en: segment
pl_PL: Odcinek

en: spline_point
pl_PL: punkt_krzywej

en: matrix
pl_PL: macierz

en: bone_weight_pair
pl_PL: waga_pary_kosci

en: width_point
pl_PL: szerokość punktu

en: dash_item
pl_PL: element_kreska

en: list
pl_PL: Lista

en: canvas
pl_PL: Canvas

en: string
pl_PL: Ciąg

en: bone_object
pl_PL: objekt_kość

en: bone_valuenode
pl_PL: kość_wartośćwęzła

en: transformation
pl_PL: Transformacja

en: in line
pl_PL: w linii

en: Units
pl_PL: Jednostki

en: Pixels
pl_PL: Pikseli

en: Inches
pl_PL: Cali

en: Meters
pl_PL: Metrów

en: Millimeters
pl_PL: Milimetrów

en: Centimeters
pl_PL: Centymetrów

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
pl_PL: Importer::open(); Nie można otworzyć pustej nazwy pliku

en: Importer::open(): Couldn't find extension
pl_PL: Importer::open(); Nie znaleziono wyrażenia

en: Importer::open(): Unknown file type --
pl_PL: Importer::open(); Nieznany typ pliku --

en: Unable to create surface target
pl_PL: Nie można utworzyć powierzchni celu

en: Z Depth
pl_PL: Głębia Z

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
pl_PL: Zmienia pozycję warstwy na stosie warstw

en: Top-Left
pl_PL: Górny-lewy

en: Upper left-hand Corner of image
pl_PL: W górnym lewym rogu obrazu

en: Bottom-Right
pl_PL: Dolny-prawy

en: Lower right-hand Corner of image
pl_PL: W dolnym prawym rogu obrazu

en: Opacity
pl_PL: Krycie

en: Alpha channel of the layer
pl_PL: Kanał alfa warstwy

en: Blend Method
pl_PL: Metoda łączenia

en: Duplicate
pl_PL: Duplikat

en: Index
pl_PL: Indeks

en: Copy Index
pl_PL: Kopiuj ndeks

en: Group
pl_PL: Grupa

en: Z Range
pl_PL: Zakres Z

en: Z Range Blur
pl_PL: Zakres rozmycia Z

en: Motion Blur
pl_PL: Zamazanie ruchu

en: Aperture
pl_PL: Apertura

en: Subsamples Factor
pl_PL: Współczynnik subsampli

en: Subsampling Type
pl_PL: Typ subsampli

en: Constant
pl_PL: Stała

en: Hyperbolic
pl_PL: Hiperboliczny

en: Subsample Start Amount
pl_PL: Wartość startowa podpróbki

en: Subsample End Amount
pl_PL: Wartość końcowa podpróbki

en: Position offset
pl_PL: Pozycja przesunięcia

en: Transformation
pl_PL: Transformacja

en: Group content
pl_PL: Grupa treści

en: Multiplier to speed up, slow down, freeze, or reverse time
pl_PL: Współczynnik dla przyspieszenia, spowolnienia, zastygnięcia lub odwrócenia czasu

en: Time Offset to apply to the context
pl_PL: Przesunięcie w czasie do zastosowania w kontekście

en: Lock Selection
pl_PL: Blokada zaznaczenia

en: Outline Grow
pl_PL: Kontur rosnący

en: Exponential value to grow children Outline layers width
pl_PL: Wartość wykładnicza wzrostu szerokości warstwy dzieci konturu

en: Polygon
pl_PL: Wielobok

en: Vertices List
pl_PL: Lista wierzchołków

en: Define the corners of the polygon
pl_PL: Określ boki wieloboku

en: Shape
pl_PL: Kształt

en: Internal
pl_PL: Wewnętrzny

en: Feather
pl_PL: Rozmycie krawędzi

en: Type of Feather
pl_PL: Typ pióra

en: Type of feathering to use
pl_PL: Typ upierzenia

en: Winding Style
pl_PL: Styl skrzydła

en: Winding style to use
pl_PL: Styl uskrzydlenia

en: Non Zero
pl_PL: Nie zerowa

en: Even/Odd
pl_PL: Parzysta/Nieparzysta

en: Skeleton
pl_PL: Szkielet

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Bones
pl_PL: Kości

en: Skeleton Deformation
pl_PL: Deformacja Szkieletu

en: List of bones
pl_PL: Lista kości

en: First corner of the bounds rectangle
pl_PL: Pierwszy róg granicy prostokąta

en: Second corner of the bounds rectangle
pl_PL: Drugi róg granicy prostokąta

en: Horizontal subdivisions
pl_PL: Poziome podziały

en: Count of horizontal subdivisions of the transformation grid
pl_PL: Ilość poziomych części siatki transformacji

en: Vertical subdivisions
pl_PL: Pionowe podziały

en: Count of vertical subdivisions of the transformation grid
pl_PL: Ilość pionowych częsci siatki transformacji

en: Solid Color
pl_PL: Stały kolor

en: Fill color of the layer
pl_PL: Wypełnij kolorem warstwy

en: Sound
pl_PL: Dżwięk

en: Path to sound file
pl_PL: Ścieżka do pliku dźwiękowego

en: Delay
pl_PL: opóźnienie

en: Delay before play
pl_PL: Opóźnienie przed odtwarzaniem

en: Volume
pl_PL: Głośność

en: Volume of sound
pl_PL: Głośność dźwięku

en: Switch
pl_PL: Warstwa przełączania

en: Active Layer Name
pl_PL: Nazwa aktywnej warstwy

en: No images in list
pl_PL: Brak obrazów na liście

en: cannot load '%s' recursively
pl_PL: nie mozna załadować <%s> rekurencyjnie

en: Unexpected element <%s>, Expected <%s>
pl_PL: Nieoczekiwany element <%s>. Oczekiwano <%s>

en: Unexpected element <%s>
pl_PL: Nieoczekiwany element <%s>

en: Too many warnings
pl_PL: Zbyt wiele ostrzezeń

en: <%s> is missing "%s" attribute
pl_PL: <%s> nie zawiera atrybutu "%s"

en: <%s> should not contain anything
pl_PL: <%s> powinien być pusty

en: <%s> is missing "value" attribute
pl_PL: <%s> nie zawiera atrybutu "value"

en: Bad value "%s" in <%s>
pl_PL: Zła wartość "%s" w <%s>

en: <%s> is missing "pos" attribute
pl_PL: <%s> nie zawiera atrybutu "pos"

en: Unable to create <animated> with type "%s"
pl_PL: Nie mozna stworzyć <animated> z typem "%s"

en: <waypoint> is missing attribute "time"
pl_PL: <waypoint> nie zawiera atrybutu "time"

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
pl_PL: Znaleziono atrybut "use" dla <waypoint>, ale nie był pusty. Zawartość została zignorowana

en: Unknown ID (%s) referenced in waypoint
pl_PL: Nieznane ID (%s) odwołuje się do waypoint

en: <%s> is missing its data
pl_PL: <%s> nie zawiera danych

en: Bad data for <waypoint>
pl_PL: Złe dane dla <waypoint>

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
pl_PL: Nieoczekiwany element <%s> po danych <waypoint> został zignorowany

en: Missing attribute "type" in <%s>
pl_PL: Brakuje atrybutu "type" w <%s>

en: Bad type in <%s>
pl_PL: Zły typ w <%s>

en: <%s> did not accept type '%s'
pl_PL: <%s> nie zaakceptował typu '%s'

en: '%s' was already defined in <%s>
pl_PL: '%s' został już zdefiniowany w <%s>

en: '%s' attribute in <%s> references unknown ID '%s'
pl_PL: Atrybut '%s' w <%s> odnosi się do nieznanego ID '%s'

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
pl_PL: Nie można ustawić linku '"%s" wartości węzła "%s" (link #%d w "%s")

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
pl_PL: Nieznany wyjątek został rzucony w trakcie nawiązania ValueNode "%s"

en: element <%s> is missing its contents
pl_PL: Zawartość elementu <%s> nie istnieje

en: Parse of '%s' failed
pl_PL: Analiza '%s' zawiodła

en: Unable to connect value node ('%s' of type '%s') to link %d (%s)
pl_PL: Nie można się połączyć z węzłem wartości ('%s' typu '%s') aby połączyć %d (%s)

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
pl_PL: Nieznany wyjątek został rzucony w trakcie pracy nad elementem "%s"

en: <%s> is missing link %d (%s)
pl_PL: <%s> brakuje linku %d (%s)

en: Unable to create <list>
pl_PL: Nie można utworzyć <list>

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
pl_PL: <entry>brakuje zawartości lub brakuje "użytego" elementu

en: Unable to create <dynamic_list>
pl_PL: Nie można utworzyć <dynamic_list>

en: Bad data in <%s>
pl_PL: Złe dane w <%s>

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
pl_PL: Oczekuje wartości węzła, Odnosi się do '%s'

en: Bad ID "%s"
pl_PL: Złe ID "%s"

en: Duplicate ID "%s"
pl_PL: Duplikat ID "%s"

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
pl_PL: Nieznany wyjątek został rzucony w trakcie dodawania wartosci węzła "%s"

en: Missing "type" attribute to "layer" element
pl_PL: Brakuje "type" atrybutu  w "warstwie" element

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
pl_PL: Wersja warstwy jest niższa niż zainstalowana wersja warstwy w pliku

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
pl_PL: <name> wpis na <layer> nie jest jeszcze obsługiwany. Ignorowanie...

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
pl_PL: <desc> wpis na <layer> nie jest jeszcze obsługiwany. Ignorowanie...

en: Missing "name" attribute for <param>.
pl_PL: Brakuje "name" atrybutu dla <param>.

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
pl_PL: Znaleziono atrybut "use" dla <param>, ale nie był pusty. Zawartość została zignorowana

en: Empty use="" value in <param>
pl_PL: Puste użycie="" wartość w <param>

en: Failed to load subcanvas '%s'
pl_PL: Nie można załadować subcanvas '%s'

en: Layer rejected canvas link
pl_PL: Warstwa odrzuciła połączenie obwiedni

en: Unknown ID (%s) referenced in parameter "%s"
pl_PL: Nieznane ID (%s) odwołuje się do parametru "%s"

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
pl_PL: <param> brakuje zawartości lub brakuje "używanego" atrybutu.

en: Bad data for <param>
pl_PL: Złe dane dla <param>

en: Layer '%s' rejected value for parameter '%s'
pl_PL: Warstwa '%s' odrzuca wartość dla parametru '%s'

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
pl_PL: Nieoczekiwany element <%s> po danych <param> , ignorowanie....

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
pl_PL: Obwiednia o szerokości lub wysokości mniejszej niż jeden nie jest dozwolona

en: Group canvases cannot have a <defs> section
pl_PL: Grupa obwiedni nie może mieć sekcji <defs>

en: Inline canvas cannot have a <bones> section
pl_PL: Obwiednia w linii nie może mieć sekcji <bones>

en: Group canvases cannot have keyframes
pl_PL: Grupa obwiedni nie może mieć klatki kluczowej

en: Group canvases cannot have metadata
pl_PL: Grupa obwiedni nie może mieć metedanych

en: <meta> must have a name
pl_PL: <meta> musi mieć nazwę

en: <meta> must have content
pl_PL: <meta> musi mieć zawartość

en: blank "name" entity
pl_PL: pusta "nazwa" jednostki

en: blank "desc" entity
pl_PL: pusty "cel" jednostki

en: blank "author" entity
pl_PL: pusty "autor" jednostki

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
pl_PL: Obwiednia '%s' jest niezdefiniowana %s: %s

en: ValueNode
pl_PL: Wartość węzła

en: ValueNodes
pl_PL: Wartości węzłów

en: Can't find linked file
pl_PL: Nie można znaleźć połączonego pliku

en: Can't open file
pl_PL: Nie można otworzyć pliku

en: Starting Subsystem "Sound"
pl_PL: Startuję podsystem "dzwięk"

en: Unable to initialize subsystem "Sound"
pl_PL: Inicjalizacja podsystemu "dzwięk" nie powiodła się

en: Starting Subsystem "Types"
pl_PL: Startuję podsystem "Typy"

en: Unable to initialize subsystem "Types"
pl_PL: Inicjalizacja podsystemu "Typy" nie powiodła się

en: Starting Subsystem "Modules"
pl_PL: Startuję subsystem "Moduły"

en: Unable to initialize subsystem "Modules"
pl_PL: Inicjalizacja podsystemu "Moduły" nie powiodła się

en: Starting Subsystem "Layers"
pl_PL: Startuję podsystem "Warstwy"

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
pl_PL: Inicjalizacja podsystemu "Warstwy" nie powiodła się

en: Starting Subsystem "Targets"
pl_PL: Startuję podsystem "Cele"

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
pl_PL: inicjalizacja nie powiodła się

en: Starting Subsystem "Importers"
pl_PL: Startuję podsystem "Importerzy"

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
pl_PL: Inicjalizacja podsystemu "Importerzy" nie powiodła się

en: Loading modules from %s
pl_PL: Ładowanie modułów z %s

en: DONE
pl_PL: GOTOWE

en: error
pl_PL: błąd

en: warning
pl_PL: Ostrzeżenie

en: info
pl_PL: Informacje

en: Errors on lt_dlinit()
pl_PL: Błąd w lt_dlinit()

en: Unable to load module '%s'
pl_PL: Nie można załadować modułu '%s'.

en: Attempting to register "%s"
pl_PL: Próba zarejestrowania "%s"

en: Unable to find module "%s" (%s)
pl_PL: Nie można znaleźć modułu "%s" (%s)

en: Found module "%s"
pl_PL: Znaleziono moduł "%s"

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
pl_PL: Nie można odnaleźć punktu wejścia w module "%s" (%s)

en: Entrypoint did not return a module.
pl_PL: Punkt wejścia nie wrócił modułu.

en: Success for "%s"
pl_PL: Powodzenie dla "%s"

en: Unnamed
pl_PL: Bez nazwy

en: Surface Palette
pl_PL: Powierzchnia palety

en: %0.2f%% Gray
pl_PL: %0.2f%% szary

en: Unable to open %s for write
pl_PL: Nie można otworzyć %s do zapisu!

en: Unable to open %s for read
pl_PL: Nie można otworzyć %s do odczytu

en: %s does not appear to be a valid %s palette file
pl_PL: %s nie wydaje się być ważny %s plik palety

en: %s does not appear to be a supported palette file
pl_PL: %s nie wydaje się być obsługiwany plik palety

en: Composite
pl_PL: Złożony

en: Straight
pl_PL: Prosta

en: Onto
pl_PL: Na

en: Straight Onto
pl_PL: Prosto na

en: Behind
pl_PL: Za

en: Screen
pl_PL: Ekran

en: Overlay
pl_PL: Pokrycie

en: Hard Light
pl_PL: Ostre światło

en: Multiply
pl_PL: mnożenie

en: Divide
pl_PL: Podzielić

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Subtract
pl_PL: Odejmij

en: Difference
pl_PL: Różnica

en: Brighten
pl_PL: Rozjaśnianie

en: Darken
pl_PL: Przyciemianie

en: Hue
pl_PL: Barwa

en: Saturation
pl_PL: Nasycenie

en: Luminance
pl_PL: Luminacja

en: Alpha Over
pl_PL: Ponad alfa

en: Alpha Brighten
pl_PL: Rozjaśnienie alfa

en: Alpha Darken
pl_PL: Ciemniejsze alfa

en: Alpha
pl_PL: Alfa

en: Target panic
pl_PL: Cel paniki

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
pl_PL: Nieznana wartość (%s), nie może stworzyć reprezentacji XML!

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
pl_PL: Nieznany typ wartości węzła (%s), nie można stworzyć reprezentacji XML!

en: Target initialization failure
pl_PL: Błąd inicjalizacji celu

en: Accelerated Renderer Failure
pl_PL: Przyspieszone renderowanie błedne

en: Bad surface
pl_PL: Zła powierzchnia

en: Unable to put surface on target
pl_PL: Nie można umieścić na powierzchni docelowej

en: Ran out of memory (Probably a bug)
pl_PL: Zabrakło pamięci (prawdopodobnie bug)

en: Caught unknown error, rethrowing...
pl_PL: Znaleziony nieznany błąd, Ponowne generowanie ...

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
pl_PL: Czas(): Nie umieszczono w kodzie jednostki czasu, zakładając ramki ("%s")

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
pl_PL: Czas(): Nie umieszczono w kodzie jednostki czasu i szybkości klatek! Zakładając sekundy

en: Placeholder
pl_PL: Zastępczy

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
pl_PL: %s:%d zły typ dla %s: potrzebny %s , ale dostaje %s

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
pl_PL: Zły typ: ValueNode '%s' nie akceptuje typu '%s'

en: :Bad type
pl_PL: :Zły typ

en: One or both of my parameters aren't set!
pl_PL: Jeden lub oba parametry nie są!

en: Left Hand Side of the add
pl_PL: Dodaj lewą stronę

en: Right Hand Side of the add
pl_PL: Dodaj prawą stronę

en: Scalar
pl_PL: Wartość skalarna

en: Value that multiplies the add
pl_PL: Wartość, która mnoży dodatek

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
pl_PL: Próbuje uzyskać odwrotność nie odwracalnej wartości źródłowej

en: Link1
pl_PL: Łącze1

en: First operand of the AND operation
pl_PL: Pierwszy argument z operacji AND

en: Link2
pl_PL: Łącze2

en: Second operand of the AND operation
pl_PL: Drugi argument z operacji AND

en: Value to convert to string
pl_PL: Wartość do konwersji ciągu

en: Width of the string
pl_PL: Szerokość łańcucha

en: Precision
pl_PL: Precyzja

en: Number of decimal places
pl_PL: Liczba miejsc po przecinku

en: Zero Padded
pl_PL: Zmierza do zera

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
pl_PL: Gdy zaznaczone, ciąg jest wypełniona zerami z lewej do szerokości

en: Animated
pl_PL: Animowany

en: A waypoint already exists at this point in time
pl_PL: Punkt nawigacyjny istnieje w tym punkcie czasu

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
pl_PL: %s: Nie można użyć %s w animowanym WartośćWęzła

en: Cosine of the angle
pl_PL: Cosinus kąta

en: Sine of the angle
pl_PL: Sinus kąta

en: No entries in list
pl_PL: Brak wpisów na liście

en: No entries in ret_list
pl_PL: Nie ma wartości na ret_liście

en: Vertex %03d
pl_PL: Wierzchołek %03d

en: The Spline where the tangent is linked to
pl_PL: Krzywa gdzie styczna jest związana

en: When checked, the amount would loop
pl_PL: Po zaznaczeniu zapętla ilość

en: The position of the linked tangent on the Spline (0,1]
pl_PL: Położenie połączonej stycznej w krzywej (0,1]

en: Offset
pl_PL: Przesunięcie

en: Angle offset of the tangent
pl_PL: Kąt przesunięcia stycznej

en: Scale of the tangent
pl_PL: Skala stycznej

en: Fixed Length
pl_PL: Stała długość

en: When checked, the tangent's length is fixed
pl_PL: Gdy zaznaczone, długość stycznej jest stała

en: When checked, the tangent is Spline length based
pl_PL: Gdy zaznaczone, styczna jest na bazie kąta

en: The spline where the vertex is linked to
pl_PL: Krzywa gdzie wierzchołek jest związany

en: The position of the linked vertex on the Spline (0,1]
pl_PL: Położenie połączonego wierzchołka w krzywej (0,1]

en: When checked, the position is Spline length based
pl_PL: Gdy zaznaczone, pozycja jest na bazie kąta

en: The spline where the width is linked to
pl_PL: Krzywa której szerokość jest związana do

en: The position of the linked width on the spline (0,1]
pl_PL: Położenie połączonej szerokości w krzywej (0,1]

en: Scale of the width
pl_PL: Skala szerokości

en: When checked, the width is spline length based
pl_PL: Gdy zaznaczone, długość krzywej w oparciu

en: Reference
pl_PL: Odniesienie

en: The referenced tangent to reverse
pl_PL: Opisywana styczna do odwrócenia

en: When checked, the reference is reversed
pl_PL: Jeśli zaznaczone, odniesienie jest odwrucone

en: Bone %d
pl_PL: Kość %d

en: The name of the bone
pl_PL: Nazwa kości

en: Parent
pl_PL: Rodzic

en: The parent bone of the bone
pl_PL: Kość z kości rodzica

en: The rotating origin of the bone relative to its parent
pl_PL: Obracanie początku kości względem kości jego rodzica

en: The rotating angle of the bone relative to its parent
pl_PL: Kąt obracanie względem kości jego rodzica

en: Local Length Scale
pl_PL: Lokalna długość skali

en: Bone Width
pl_PL: Szerokość kości

en: Bone width at its origin
pl_PL: Szerokość kości w oryginale

en: Recursive Length Scale
pl_PL: Długość skali rekurencyjna

en: The scale of the bone and its children aligned to its length
pl_PL: Skala kości i jej dzieci dostosowana do długości

en: Tip Width
pl_PL: Szerokość końcówki

en: Bone width at its tip
pl_PL: Szerokość na końcu kości

en: Z-Depth
pl_PL: Z-Głębokość

en: The z-depth of the bone
pl_PL: Z-głębokość kości

en: Length Setup
pl_PL: Długość ustawień

en: The length of the bone at setup
pl_PL: Konfiguracja długości kości

en: Bone Weight List
pl_PL: Lista wagi kości

en: List of bones used to calculate the influence
pl_PL: Lista kości używana do obliczania wpływu

en: The value node being bone influenced
pl_PL: Wartość węzła jest pod wpływem kości

en: Bone
pl_PL: Kość

en: The linked bone
pl_PL: Połączone kości

en: Base value
pl_PL: Wartość bazowa

en: Make translation
pl_PL: Dodaj tłumaczenie

en: Make rotation
pl_PL: Dodaj obrót

en: Skew
pl_PL: Krzywa

en: Make skew
pl_PL: Twórz krzywą

en: Scale X
pl_PL: Skala X

en: Make scaling by X-axis
pl_PL: Dodaj do skalowanie w osi X

en: Scale Y
pl_PL: Skala Y

en: Make scaling by Y-axis
pl_PL: Dodaj do skalowania w osi Y

en: Bone used to make influence
pl_PL: Kość używana do działania

en: The relative value of influence of the bone
pl_PL: Wartość względnego wpływu kości

en: The left side of the comparison
pl_PL: Lewa strona porównana

en: The right side of the comparison
pl_PL: Prawa strona porównana

en: Greater
pl_PL: Większy

en: When checked, returns true if LHS > RHS
pl_PL: Gdy zaznaczone, zwraca true jeśli LHS> RHS

en: Equal
pl_PL: Równy

en: When checked, returns true if LHS = RHS
pl_PL: Gdy zaznaczone, zwraca true jeśli LHS = RHS

en: Less
pl_PL: Mniej

en: When checked, returns true if LHS < RHS
pl_PL: Gdy zaznaczone, zwraca true jeśli LHS < RHS

en: Bad type for composite
pl_PL: Zły typ kompozycji

en: Red
pl_PL: Czerwony

en: The red component of the color
pl_PL: Składnik czerwonego zabarwienia

en: Green
pl_PL: Zielony

en: The green component of the color
pl_PL: Składnik zielonego koloru

en: Blue
pl_PL: Niebieski

en: The blue component of the color
pl_PL: Składnik niebieskiego koloru

en: The alpha of the color
pl_PL: Barwa alfy

en: Vertex 1
pl_PL: Wierzchołek 1

en: The first vertex of the segment
pl_PL: Pierwszy wierzchołek segmentu

en: Tangent 1
pl_PL: Styczna 1

en: The first tangent of the segment
pl_PL: Pierwsza styczna segmentu

en: Vertex 2
pl_PL: Wierzchołek 2

en: The second vertex of the segment
pl_PL: Drugi wierzchołek segmentu

en: Tangent 2
pl_PL: Styczna 2

en: The second tangent of the segment
pl_PL: Druga styczna segmentu

en: X-Axis
pl_PL: Oś X

en: The X-Axis component of the vector
pl_PL: Składnik osi X wektora

en: Y-Axis
pl_PL: Oś Y

en: The Y-Axis component of the vector
pl_PL: Składnik osi Y wektora

en: Vertex
pl_PL: Wierzchołek

en: The vertex of the Spline Point
pl_PL: Wierzchołek punktów krzywej

en: The width of the Spline Point
pl_PL: Szerokość punktu krzywej

en: Defines the Off and On position relative to neighbours
pl_PL: Definiuje pozycję włączenia i wyłączenia w stosunku do sąsiadów

en: Split
pl_PL: Podział

en: When checked, tangents are independent
pl_PL: Po zaznaczeniu styczne są niezależne

en: The first tangent of the Spline Point
pl_PL: Styczna z pierwszego punktu krzywej

en: The second tangent of the Spline Point
pl_PL: Druga styczna z punktu krzywej

en: Radius Split
pl_PL: Promień szczeliny

en: When checked, tangent's radii are independent
pl_PL: Gdy zaznaczone,  promienie stycznej są niezależna

en: Angle Split
pl_PL: Kąt szczeliny

en: When checked, tangent's angles are independent
pl_PL: Gdy zaznaczone, kąt szczeliny jest niezależny

en: The [0,1] position of the Width Point over the Spline
pl_PL: [0,1] położenie szerokości punktu nad krzywą

en: The width of the Width Point
pl_PL: Szerokość punktu szerokości

en: Side Type Before
pl_PL: Typ strony przed

en: Defines the interpolation type of the width point
pl_PL: Określa rodzaj interpolacji szerokości punktu

en: Interpolate
pl_PL: Interpolować

en: Side Type After
pl_PL: Typ strony po

en: Lower Boundary
pl_PL: Ulubiona granica

en: Defines the position at start of the Spline
pl_PL: Określa pozycję początku krzywej

en: Upper Boundary
pl_PL: Górna granica

en: Defines the position at end of the Spline
pl_PL: Określa pozycję końca krzywej

en: The offset length of the Dash Item over the Spline
pl_PL: Długość przesunięcia elementu kreska nad krzywą

en: Length
pl_PL: Długość

en: The length of the Dash Item
pl_PL: Długość elementów kreski

en: Defines the side type of the dash item
pl_PL: Ustawia rodzaj bocznej pozycji rozdzielczej

en: The Offset component of the transformation
pl_PL: Przesunięcie komponentu w transformacji

en: The Angle component of the transformation
pl_PL: Kąt komponentu w transformacji

en: Skew Angle
pl_PL: Kąt skosu

en: The Skew Angle component of the transformation
pl_PL: Kąt skoku komponentu w transformacji

en: The Scale component of the transformation
pl_PL: Skala komponentu w transformacji

en: The Weight of the value
pl_PL: Masa wartości

en: Value
pl_PL: Wartość

en: The Value
pl_PL: Wartość

en: First
pl_PL: Pierwszy

en: The First Value
pl_PL: Pierwsza wartość

en: Second
pl_PL: Drugi

en: The Second Value
pl_PL: Druga wartość

en: Value to calculate the cosine
pl_PL: Wartość do obliczania cosinusa

en: Amplitude
pl_PL: Amplituda

en: Multiplier of the resulting cosine
pl_PL: Mnożnik powstałego cosinusa

en: Value to calculate the derivative
pl_PL: Wartość do obliczania pochodnej

en: Interval
pl_PL: Interwał

en: Interval of time to calculate the finite differences
pl_PL: Odstęp czasu do obliczenia różnic skończonych

en: Accuracy
pl_PL: Dokładność

en: Accuracy of the derivative
pl_PL: Dokładność pochodnej

en: Rough
pl_PL: Szorstki

en: Fine
pl_PL: dobrze

en: Extreme
pl_PL: Exstremum

en: Order
pl_PL: Zamów

en: Order of the derivative
pl_PL: Zamówienie pochodnej

en: First Derivative
pl_PL: Pierwsza pochodna

en: Second Derivative
pl_PL: Druga pochodna

en: DashItem %03d
pl_PL: Pozycja %03d

en: The left side of the dot product
pl_PL: Lewa strona iloczynu skalarnego

en: The right side of the dot product
pl_PL: Prawa strona iloczynu skalarnego

en: From
pl_PL: z

en: Initial value of the index
pl_PL: Wartość początkowa indeksu

en: To
pl_PL: do

en: Final value of the index
pl_PL: Końcowa wartość indeksu

en: Amount increment of the index
pl_PL: Ilość przyrostu indeksu

en: Tip static
pl_PL: Wskazówka statyczna

en: Equilibrium tip position without external forces
pl_PL: Równowaga wskaźnika pozycji bez sił zewnętrznych

en: Basement of the dynamic system
pl_PL: Fundament systemu dynamicznego

en: Force
pl_PL: Siła

en: External force applied on the mass center of gravity
pl_PL: Siła zewnętrzna, stosowane w środku ciężkości masy

en: Torque
pl_PL: Moment

en: External momentum applied at the center of inertia
pl_PL: Moment zewnętrzny stosowany w środku bezwładności

en: Damping coefficient
pl_PL: Współczynnik tłumienia

en: Radial damping coefficient of the dynamic system
pl_PL: Promieniowy współczynnik tłumienia dynamicznego układu

en: Friction coefficient
pl_PL: Współczynnik tarcia

en: Rotational friction coefficient of the dynamic system
pl_PL: Współczynnik obrotowy tarcia układu dynamicznego

en: Spring coefficient
pl_PL: Współczynnik sprężystości

en: Radial spring coefficient of the dynamic system
pl_PL: Promieniowy wskaźnik systemu dynamicznego

en: Torsion coefficient
pl_PL: Współczynnik skręcania

en: Torsion coefficient of the dynamic system
pl_PL: Współczynnik skręcania układu dynamicznego

en: Mass
pl_PL: Masa

en: Mass of the dynamic system
pl_PL: Masa dynamicznego systemu

en: Moment of Inertia
pl_PL: Moment bezwładności

en: Moment of inertia of the dynamic system
pl_PL: Moment bezwładności układu dynamicznego

en: Spring rigid
pl_PL: Sztywna sprężyna

en: When checked, linear spring is rigid
pl_PL: Gdy zaznaczone, liniowa sprężyna jest sztywna

en: Torsion rigid
pl_PL: Skręcanie sztywne

en: Origin drags tip
pl_PL: Początek ciągnie koniec

en: List type/item type mismatch, throwing away mismatch
pl_PL: Typ listy / typ elementu niedopasowany, usuń niedopasowanie

en: Item %03d
pl_PL: Pozycja %03d

en: Exponent
pl_PL: Wykładnik potęgi

en: The value to raise the constant 'e'
pl_PL: Wartości, aby podnieść stałą 'e'

en: Multiplier of the resulting exponent
pl_PL: Mnożnik powstałego wykładnika

en: The gradient where the color is picked from
pl_PL: Gradient, gdzie kolor jest pobierany z

en: The position of the color at the gradient (0,1]
pl_PL: Pozycja barwy w gradiencie stężeń (0,1]

en: When checked, the index would loop
pl_PL: Gdy zaznaczone, wskaźnik pętli

en: Gradient Rotate
pl_PL: Obróć gradient

en: The source gradient to rotate
pl_PL: Obróć źródło gradientu

en: The amount to offset the gradient
pl_PL: Wartość do wyrównania gradientu

en: The greyed value
pl_PL: Wartość szarości

en: The integer value to be converted
pl_PL: Wartość liczby całkowitej zostanie zmieniona

en: Int
pl_PL: całkowite

en: Strings
pl_PL: Ciągi

en: The List of strings to join
pl_PL: Lista ciągów do przyłączenia

en: Before
pl_PL: Przed

en: The string to place before the joined strings
pl_PL: Ciąg do umieszczenia przed przyłączonym ciągiem

en: The string to place between each string joined
pl_PL: Ciąg do umieszczenia pomiędzy każdym przyłączonym ciągiem

en: After
pl_PL: po

en: The string to place after the joined strings
pl_PL: Ciąg do umieszczenia po przyłączonym ciągiu

en: Rate
pl_PL: tempo

en: Value that is multiplied by the current time (in seconds)
pl_PL: Wartość jest mnożona w bieżącym czasie (w sekundach)

en: Slope
pl_PL: nachylenie

en: Returned value when the current time is zero
pl_PL: Wartość zwracana, gdy aktualny czas jest zero

en: Value node used to calculate the Neperian logarithm
pl_PL: Wartość źródłowa stosowana do obliczania logarytmu Neperian

en: Infinite
pl_PL: Nieskończony

en: Returned value when result tends to infinite
pl_PL: Wartość zwracana, gdy wynik wydaje się nieskończony

en: Value node used to do the NOT operation
pl_PL: Wartość źródłowa stosowana do operacji NOT

en: Value node used for the OR boolean operation
pl_PL: Wartość źródłowa stosowana do operacji logicznej OR

en: Base
pl_PL: Podstawa

en: The base to be raised to the power
pl_PL: Podstawa podniesiona do potęgi

en: Power
pl_PL: Włącz

en: The power used to raise the base
pl_PL: Moc używana do podniesienia bazy

en: Value used to compare base or power with zero
pl_PL: Wartość użyta do porównania bazy między zerem a maksimum

en: Bad type for radialcomposite
pl_PL: Zły typ dla kompozycji promieniowej

en: The length of the vector
pl_PL: Długość wektora

en: The angle of the vector with the X axis
pl_PL: Kąt wektora z osią X

en: Some of my parameters aren't set!
pl_PL: Niektórych z moich parametrów nie ma!

en: Min
pl_PL: Minimum

en: Returned value when 'Link' is smaller
pl_PL: Wartość zwracana, gdy 'Link' jest mniejszy

en: Max
pl_PL: Maksimum

en: Returned value when 'Link' is greater
pl_PL: Wartość zwracana, gdy 'Link' jest większy

en: The value node to limit its range
pl_PL: Ogranicz zakres wartości węzła

en: The real value to be converted
pl_PL: Prawdziwa wartość do konwersji

en: Real
pl_PL: Prawdziwy

en: The value node used to calculate its reciprocal
pl_PL: Wartość źródłowa stosowana do obliczania jego odwrotności

en: The value used to decide whether 'Link' is too small to obtain its reciprocal
pl_PL: Wartość używana do zdecydować, czy "link" jest zbyt mały, aby uzyskać jego odwrotność

en: The resulting value when 'Link' < 'Epsilon'
pl_PL: Otrzymaną wartość kiedy 'Link' < 'Epsilon'

en: The referenced value
pl_PL: Wartość odniesienia

en: Repeat Gradient
pl_PL: Powtórz gradient

en: The source gradient to repeat
pl_PL: Powtórz źródło gradientu

en: Count
pl_PL: Zlicz

en: The number of repetition of the gradient
pl_PL: Liczba powtórzeń gradientu

en: Specifies how much biased is the source gradient in the repetition [0,1]
pl_PL: Określa, jak bardzo stronniczy jest gradient źródłowy w powtarzaniu [0,1]

en: Specify Start
pl_PL: Określ początek

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
pl_PL: Zaznaczenie 'start kolor' jest stosowane jako początek powstałego gradientu

en: Specify End
pl_PL: Określ koniec

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
pl_PL: Zaznaczenie 'Koniec koloru' jest stosowane jako początek powstałego gradientu

en: Start Color
pl_PL: Kolor startowy

en: Used as the start of the resulting gradient
pl_PL: Używany jako początek otrzymanego gradientu

en: End Color
pl_PL: Kolor końcowy

en: Used as the end of the resulting gradient
pl_PL: Używany jako koniec otrzymanego gradientu

en: The value to be reversed
pl_PL: Wartość będzie odwrucona

en: The value node used to scale
pl_PL: Wartość źródłowa stosowana do skali

en: Value that multiplies the value node
pl_PL: Wartość, która mnoży wartość węzła

en: Segment
pl_PL: Odcinek

en: The Segment where the tangent is linked to
pl_PL: Odcinek gdzie styczna jest związana

en: The position of the linked tangent on the Segment (0,1]
pl_PL: Położenie połączonej stycznej w segmencie (0,1]

en: The Segment where the vertex is linked to
pl_PL: Segment gdzie wierzchołek jest związany z

en: The position of the linked vertex on the Segment (0,1]
pl_PL: Położenie wierzchołka połączone w segmencie (0,1]

en: The angle where the sine is calculated from
pl_PL: Kąt gdzie sinus jest obliczany z

en: The value that multiplies the resulting sine
pl_PL: Wartość, która mnoży sinus wynikowy

en: The value node used to make the step
pl_PL: Wartość źródłowa stosowana do następnego kroku

en: The duration of the step
pl_PL: Czas trwania etapu

en: Start Time
pl_PL: Czas startu

en: The time when the step conversion starts
pl_PL: Czas, kiedy rozpoczyna się etap konwersji

en: Intersection
pl_PL: Punkt przecięcia

en: Value that define whether the step is centered on the value [0,1]
pl_PL: Wartość, która określa, czy etap koncentruje się na wartości [0,1]

en: Stripes
pl_PL: Paski

en: Color 1
pl_PL: Kolor 1

en: One color of the gradient stripes
pl_PL: Jeden kolor z gradientu paskowego

en: Color 2
pl_PL: Kolor 2

en: Other color of the gradient stripes
pl_PL: Inny kolor z gradientu paskowego

en: Stripe Count
pl_PL: Suma pasków

en: Number of stripes in the gradient
pl_PL: Ilość pasów w gradiencie

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
pl_PL: Szerokość pasów w gradiencie między [0,1]

en: Left Hand Side of the subtraction
pl_PL: Lewa strona odejmowania

en: Right Hand Side of the subtraction
pl_PL: Prawa strona odejmowania

en: Value that multiplies the subtraction
pl_PL: Wartość, która mnoży odejmowanie

en: Link Off
pl_PL: Link wyłączony

en: The value node returned when the switch is off
pl_PL: Wartość węzła zostanie zwrócona kiedy przełączysz na off

en: Link On
pl_PL: Link włączony

en: The value node returned when the switch is on
pl_PL: Wartość węzła zostanie zwrócona kiedy przełączysz na on

en: When checked, returns 'Link On', otherwise returns 'Link Off'
pl_PL: Gdy zaznaczone, zwraca 'link włączony", w przeciwnym wypadku zwraca' link wyłączony"

en: The value node returned when current time is before 'time' - 'length'
pl_PL: Węzeł zwracany gdy bieżący czas jest mniejszy niż różnica 'czas' - 'długość'

en: The value node returned when current time is after 'time'
pl_PL: Węzeł zwracany kiedy bieżący czas jest poza parametrem 'czas'

en: The time when the linear interpolation ends
pl_PL: Czas końca interpolacji liniowej

en: The length of time when the linear interpolation between 'Before' and 'After' is made
pl_PL: Długość czasu, w którym wykonywana jest interpolacja liniowa.

en: The value node to time loop
pl_PL: Wartość węzła w pętli czasu

en: Start time of the loop for the value node Timeline
pl_PL: Czas rozpoczęcia pętli dla węzła na Osi czasu

en: The time that is converted to string
pl_PL: Czas, który jest konwertowany na ciąg znaków

en: The start color of the gradient
pl_PL: Kolor początkowy gradientu

en: The end color of the gradient
pl_PL: Kolor końcowy gradientu

en: Vector
pl_PL: Wektor

en: The vector where the angle is calculated from
pl_PL: Wektor gdzie kąt jest obliczany z

en: The vector where the length is calculated from
pl_PL: Wektor w którym długość jest obliczana z

en: The vector where the X coordinate is extracted from
pl_PL: Wektor gdzie współrzędna X ekstrahuje się z

en: The vector where the Y coordinate is extracted from
pl_PL: Wektor gdzie współrzędna Y ekstrahuje się z

en: WidthPoint %03d
pl_PL: Punkt Szerokości %03d

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
pl_PL: BŁĄD: Niezgodność wersji Synfig

en: Nothing to do!
pl_PL: Nie ma nic do zrobienia!

en: Attempting to determine target/outfile...
pl_PL: Próba określenia cel/plik_wyjściowy

en: Target name undefined, attempting to figure it out
pl_PL: Nazwa docelowa niezdefiniowana, spróbuj to zrozumieć

en: Defaulting to PNG target...
pl_PL: Domyślny format PNG

en: Unable to create output for "%s": %s
pl_PL: Nie można utworzyć wyjścia dla"%s": %s

en: Throwing out job...
pl_PL: Wyrzuć pracę...

en: Creating the target...
pl_PL: Tworzenie celu...

en: Unknown target for "%s": %s
pl_PL: Nieznany cel dla "%s": %s

en: Setting the canvas on the target...
pl_PL: Ustawianie kanwy docelowej...

en: Setting the quality of the target...
pl_PL: Ustawienie jakości celu...

en: Setting the alpha mode of the target...
pl_PL: Ustawianie docelowego kanału alfa...

en: Render Failure.
pl_PL: Błąd renderowania

en: Rendering...
pl_PL: Renderowanie...

en: : Rendered in
pl_PL: : Wyrenderowane w

en:  seconds.
pl_PL: sekundy.

en: Done.
pl_PL: Gotowe

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Switch options
pl_PL: Opcje warstwy przełączania

en: Misc options
pl_PL: Różne opcje

en: FFMPEG target options
pl_PL: FFMPEG opcje docelowe

en: Synfig info options
pl_PL: Opcje informacyjne Synfig

en: Synfig debug flags
pl_PL: Flagi debagera Synfig

en: Specify output target (Default: PNG)
pl_PL: Określić wyjściowy format (domyślnie: PNG)

en: Set the image width in pixels (Use zero for file default)
pl_PL: Ustaw szerokość obrazu w pikselach (domyślnie zero dla pliku)

en: Set the image height in pixels (Use zero for file default)
pl_PL: Ustaw wysokość obrazu w pikselach (domyślnie zero dla pliku)

en: Set the diagonal size of image window (Span)
pl_PL: Ustaw przekątną okna obrazu (rozpiętość)

en: Set antialias amount for parametric renderer.
pl_PL: Ustaw ilość wygładzania dla parametrów renderowania

en: Enable multithreaded renderer using the specified number of threads
pl_PL: Włącz wielowątkowe renderowania przy użyciu określonej liczby wątków

en: Specify input filename
pl_PL: Określ nazwę pliku wejściowego

en: Specify output filename
pl_PL: Określ nazwę pliku wyjściowego

en: Output file sequence separator string (Use double quotes if you want to use spaces)
pl_PL: Ciąg znaków separujący nazwy plików wynikowych (Użyj cudzysłowów jeśli chcesz użyć spacji)

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
pl_PL: Renderuj kanwę o podanym Id zamiast głównej kanwy

en: Set the frame rate
pl_PL: Ustaw klatki na sekundę

en: Render a single frame at <seconds>
pl_PL: Renderowanie jednej klatki w <seconds>

en: Set the starting time
pl_PL: Ustaw czas startu

en: Set the ending time
pl_PL: Ustaw czas końca

en: Set the physical resolution (Dots-per-inch)
pl_PL: Ustaw rozdzielczość fizyczną (punktów na cal)

en: Set the physical X resolution (Dots-per-inch)
pl_PL: Ustaw fizyczną rozdzielczość X (punktów na cal)

en: Set the physical Y resolution (Dots-per-inch)
pl_PL: Ustaw fizyczną rozdzielczość Y (punktów na cal)

en: Output verbosity level
pl_PL: Poziom ilości komunikatów

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
pl_PL: Tryb cichy (bez postępu / wyświetla pozostały czas)

en: Print benchmarks
pl_PL: Drukuj benchmarki

en: Extract alpha
pl_PL: Pomiń alfę

en: Append layers in <filename> to composition
pl_PL: Dołącz warstwy <filename> do kompozycji

en: Print out specified details of the root canvas
pl_PL: Drukuj wybrane szczegóły obszaru roboczego

en: Print out the list of exported canvases in the composition
pl_PL: Drukuj listę eksportowanych obszarów roboczych w kompozycji

en: Set the bitrate for the output video
pl_PL: Ustawić szybkość transmisji dla wyjścia wideo

en: Produce this help message
pl_PL: Przygotowany komunikat pomocy

en: Print out the list of available importers
pl_PL: Drukuj listę dostępnych importów

en: Print out misc build information
pl_PL: Drukuj różne zgromadzone informacje

en: Print out the list of available layers
pl_PL: Drukuj listę dostępnych warstw

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
pl_PL: Drukuj opis warstwy, parametry informacyjne, itp

en: Print out license information
pl_PL: Drukuj informacje o licencji

en: Print out the list of loaded modules
pl_PL: Drukuj listę załadowanych modułów

en: Print out the list of available targets
pl_PL: Drukuj listę dostępnych cełów

en: Print out the list of available video codecs when encoding through FFMPEG
pl_PL: Drukuj listę dostępnych kodeków poprzez FFMPEG podczas kodowania

en: Print out the list of available ValueNodes
pl_PL: Drukuj listę dostępnych wartości węzłów

en: Print out version information
pl_PL: Drukuj informację o wersji

en: Test GUID generation
pl_PL: Test generacji GUID

en: Test signal implementation
pl_PL: Test zaimplementowanego sygnału

en: Unrecognised canvas variable:
pl_PL: Nierozpoznana zmienna kanwy:

en: verbosity set to
pl_PL: Poziom ilości komunikatów ustawiono na

en: Threads set to
pl_PL: Wątki ustawiono na

en: Layer Name:
pl_PL: Nazwa warstwy:

en: Localized Layer Name:
pl_PL: Zlokalizowana nazwa warstwy:

en: Version:
pl_PL: Wersja:

en: param -
pl_PL: parametr -

en:  (not critical)
pl_PL: (nie krytyczne)

en: 	Localized Name:
pl_PL: ⇥Zlokalizowana nazwa:

en: 	Description:
pl_PL: ⇥Opis:

en: 	Hint:
pl_PL: ⇥Podpowiedź:

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
pl_PL: Ustaw antyaliasing na %d, (%d próbek na piksel)

en: Span set to %d units
pl_PL: Rozpiętość ustawiona na %d jednostek

en: Physical resolution set to %f dpi
pl_PL: Rozdzielczość fizyczna ustawiona na %f dpi

en: Physical X resolution set to %f dpi
pl_PL: Rozdzielczość fizyczna X ustawiona na %f dpi

en: Physical Y resolution set to %f dpi
pl_PL: Rozdzielczość fizyczna Y ustawiona na %f dpi

en: Rendering frame at
pl_PL: Renderowanie klatki w

en: Resolution set to %dx%d.
pl_PL: Rozdzielczość ustawiono na %dx%d.

en: Both video codec and bitrate parameters are necessary.
pl_PL: Oba parametry kodeka wideo i bitrate są konieczne.

en: Video codec "%s" is not supported.
pl_PL: Wideo kodek "%s" nie jest wspierany

en: Target video codec set to:
pl_PL: Docelowy kodek wideo ustaw na:

en: Target bitrate set to:
pl_PL: Docelowy bitrate ustawić na:

en: Output file sequence separator set to: '
pl_PL: Separator nazw plików wynikowych ustawiono na: '

en: Unable to load file '%s'.
pl_PL: Nie można załadować pliku '%s'

en: No input file provided.
pl_PL: Nie ustawiono pliku wejściowego.

en: Target set to
pl_PL: Cel ustawiony na

en: Quality set to
pl_PL: Jakość ustawiona na

en: Unable to find canvas with ID "%s" in %s.
    Throwing out job...
pl_PL: Nie można odnaleźć kanwy z ID  "%s" w %s.
    Zadanie przerwane...

en: Invalid canvas name "%s" in %s.
    Throwing out job...
pl_PL: Niepoprawna nazwa kanwy "%s" w %s.
    Zadanie przerwane...

en: Unable to append '
pl_PL: Nie można dodać '

en: Appended contents of
pl_PL: Dołącza zawartość

en: End Time
pl_PL: Koniec czasu

en: Frame Rate
pl_PL: Szybkość klatek

en: Start Frame
pl_PL: Klatka startowa

en: End Frame
pl_PL: Klatka końcowa

en: Image Aspect Ratio
pl_PL: Współczynnik kształtu obrazu

en: Pixel Width
pl_PL: Szerokość w pikselach

en: Pixel Height
pl_PL: Wysokość w pikselach

en: Pixel Aspect Ratio
pl_PL: Proporcja w pikselach

en: Top Left
pl_PL: Górny lewy

en: Bottom Right
pl_PL: Dolny prawy

en: Physical Width
pl_PL: Szerokość fizyczna

en: Physical Height
pl_PL: Wysokość fizyczna

en: X Resolution
pl_PL: Rozdzielczość X

en: Y Resolution
pl_PL: Rozdzielczość Y

en: Diagonal Image Span
pl_PL: Przekątna obrazu

en: Interlaced
pl_PL: Przeplot

en: Antialias
pl_PL: Wygładzanie

en: Flags
pl_PL: Flagi

en: Focus
pl_PL: Fokus

en: Background Color
pl_PL: Kolor tła

en: Metadata
pl_PL: Metadane
