Synfig UI - en to ro translation catalogue (81 entries)

en: Other
ro: Altele

en: unable to initialize
ro: Nu se poate iniţializa

en: Text to Render
ro: Nu se poate reda

en: Color
ro: Culoare

en: Color of the text
ro: Culoarea textului

en: Font Family
ro: Familie de fonturi

en: Style
ro: Stil

en: Oblique
ro: Oblic

en: Weight
ro: Dimensiune

en: Ultralight
ro: Ultrasubţire

en: Bold
ro: Îngroşat

en: Ultrabold
ro: Ultraîngroşat

en: Horizontal Spacing
ro: Distanţă orizontală

en: Vertical Spacing
ro: Diatanţă verticală

en: Size
ro: Mărime

en: Size of the text
ro: Mărimea textului

en: Orientation
ro: Orientare

en: Text Orientation
ro: Orientarea textului

en: Origin
ro: Origine

en: Text Position
ro: Poziţia textului

en: Filename of the font to use
ro: Numele fişierului care conţine fontul ce urmează a fi folosit

en: Kerning
ro: Suprapunere

en: Text too small, no text will be rendered.
ro: Text prea mic, ni

en: Stylize
ro: Stilizare

en: Type
ro: Tip

en: Filters
ro: Filtre

en: Ceiling
ro: Plafon

en: Upper boundary of the clamping
ro: Pragul de sus al

en: Floor
ro: Podea

en: Distortions
ro: Distorsiuni

en: Start Point
ro: Punct de plecare

en: First point of the source line
ro: Primul punct al

en: Fast
ro: Rapid

en: Filename
ro: Numele fişierului

en: Julia Set
ro: Set Julia

en: Fractals
ro: Fractali

en: Inside Color
ro: Culoarea interiorului

en: Color of the Set
ro: Culoarea setului

en: Outside Color
ro: Culoarea exteriorului

en: Color outside the Set
ro: Culoarea în afara setului

en: Iterations
ro: Număr de paşi

en: Seed Point
ro: Punct de pornire

en: Distort Inside
ro: Distorsionează către interior

en: Mandelbrot Set
ro: Set Mandelbrot

en: Position
ro: Poziţie

en: Radius
ro: Raza cercului

en: Distort Type
ro: Tipul distorsiunii

en: Stroboscope
ro: Stroboscop

en: Frequency
ro: Frecvenţă

en: Height
ro: Înălţime

en: Time Loop
ro: Buclă temporală

en: Duration
ro: Durată

en: Length of the loop
ro: Lungimea buclei

en: Symmetrical
ro: Simetric

en: Translate
ro: Tradu

en: Twirl
ro: Răsucire

en: Center of the circle
ro: Mijlocul cercului

en: Rotations
ro: Rotaţii

en: When checked, distorts inside the circle
ro: Bifează aici pentru distorsionarea interiorului cercului

en: When checked, distorts outside the circle
ro: Bifează aici pentru distorsionarea exteriorului cercului

en: Source TL
ro: SS sursă

en: Source BR
ro: DJ sursă

en: Dest TL
ro: SS dest

en: Top Left corner of the destination
ro: Colţul stînga-sus al destinaţiei

en: Dest TR
ro: DS dest

en: Top Right corner of the destination
ro: Colţul dreapta-sus al destinaţiei

en: Dest BR
ro: DS dest

en: Bottom Right corner of the destination
ro: Colţul dreapta-jos al destinaţiei

en: Dest BL
ro: DJ dest

en: Bottom Left corner of the destination
ro: Colţul stînga-jos al destinaţiei

en: XOR Pattern
ro: Tipar XOR

en: Center of the pattern
ro: Centrul tiparului

en: Size of the pattern
ro: Mărimea tiparului

en: Example
ro: Exemplu

en:  Type
ro: Tip

en:  Color
ro: Culoare

en: Point 1
ro: Punctul 1

en: First corner of the rectangle
ro: Primul colţ al dreptunghiului

en: Point 2
ro: Punctul 2

en: Second corner of the rectangle
ro: Al doilea colţ al dreptunghiului

en: color
ro: Culoare
