Synfig UI - en to ru translation catalogue (1086 entries)

en: Text
ru: Текст

en: Other
ru: Прочие

en: Text Layer
ru: Текстовый слой

en: unable to initialize
ru: Не удалось инициализировать

en: empty font set
ru: пустой набор шрифтов

en: Text to Render
ru: Отрисовываемый текст

en: Color
ru: Цвет

en: Color of the text
ru: Цвет текста

en: Font Family
ru: Гарнитура

en: Style
ru: Начертание

en: Normal
ru: Обычное

en: Oblique
ru: Полужирное

en: Italic
ru: Курсивное

en: Weight
ru: Насыщенность

en: Ultralight
ru: Ультрасветлый

en: Bold
ru: Полужирный

en: Ultrabold
ru: Ультражирный

en: Heavy
ru: Тяжелый

en: Horizontal Spacing
ru: Межбуквенное расстояние

en: Vertical Spacing
ru: Межстрочное расстояние

en: Size
ru: Размер

en: Size of the text
ru: Кегль текста

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Text Orientation
ru: Ориентация текста

en: Origin
ru: Исходная точка

en: Text Position
ru: Положение текста

en: Font
ru: Шрифт

en: Filename of the font to use
ru: Имя файла используемого шрифта

en: Kerning
ru: Кернинг

en: Sharpen Edges
ru: Резкость краёв

en: Invert
ru: Инвертировать

en: No face loaded, no text will be rendered.
ru: Начертание не загружено, текст не будет отрисован.

en: Text too small, no text will be rendered.
ru: Текст не будет визуализирован, т.к. размер текста слишком мал.

en: Unable to set face size.
ru: Невозможно установить кегль шрифта.

en: Can't parse multibyte character.
ru: Невозможно разобрать многобайтовый символ.

en: Bevel
ru: Фаска

en: Stylize
ru: Стилизация

en: Type
ru: Тип

en: Type of blur to use
ru: Тип используемого размывания

en: Box Blur
ru: Квадратичное размытие

en: Fast Gaussian Blur
ru: Быстрое гауссово размытие

en: Cross-Hatch Blur
ru: Перекрестное размытие

en: Gaussian Blur
ru: Гауссово размытие

en: Disc Blur
ru: Дисковое размытие

en: Hi-Color
ru: Цвет света

en: Lo-Color
ru: Цвет тени

en: Light Angle
ru: Угол освещения

en: Depth of Bevel
ru: Глубина фаски

en: Softness
ru: Мягкость

en: Use Luma
ru: Светимость

en: Solid
ru: Сплошной

en: Region Set
ru: Набор региона

en: Set of regions to combine
ru: Набор регионов для объединения

en: Clamp
ru: Куча

en: Filters
ru: Фильтры

en: Invert Negative
ru: Инвертировать отриц. число

en: Clamp Ceiling
ru: Потолок кучи

en: Ceiling
ru: Потолок

en: Upper boundary of the clamping
ru: Верхняя граница кучи

en: Floor
ru: Пол

en: Lower boundary of the clamping
ru: Нижняя граница кучи

en: Curve Warp
ru: Деформация по кривой

en: Distortions
ru: Искажение

en: Position of the destiny Spline line
ru: Положение судьбоносной кривой линии

en: Width
ru: Ширина

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
ru: Насколько будет расширен результат перпендикулярно линии источника

en: Start Point
ru: Начальная точка

en: First point of the source line
ru: Первая точка линии источника

en: End Point
ru: Конечная точка

en: Final point of the source line
ru: Последняя точка линии источника

en: Vertices
ru: Вершины

en: List of Spline Points where the source line is curved to
ru: Список точек Кривой, куда изогнута линия источника

en: Fast
ru: Быстрая отрисовка

en: When checked, renders quickly but with artifacts
ru: Когда включено, отрисовывает быстро, но с артефактами

en: Free Time
ru: Свободное время

en: Time
ru: Время

en: Current time for next layers
ru: Текущее время для следующих слоев

en: Import Image
ru: Импорт изображения

en: Filename
ru: Имя файла

en: File to import
ru: Импортируемый файл

en: Time Offset
ru: Смещение во времени

en: Time Offset to apply to the imported file
ru: Смещение времени для применения к импортируемому файлу

en: Inside Out
ru: Наизнанку

en: Julia Set
ru: Жюлиа

en: Fractals
ru: Фракталы

en: Inside Color
ru: Внутренний цвет

en: Color of the Set
ru: Цвет внутри набора

en: Outside Color
ru: Внешний цвет

en: Color outside the Set
ru: Цвет вне набора

en: Color Shift
ru: Смещение цвета

en: Iterations
ru: Повторений

en: Seed Point
ru: Точка начального значения

en: Bailout ValueBase
ru: Спасти базу значения

en: Distort Inside
ru: Искажать внутри

en: Shade Inside
ru: Тень изнутри

en: Solid Inside
ru: Заливка изнутри

en: Invert Inside
ru: Инвертировать внутри

en: Color Inside
ru: Цвет изнутри

en: Distort Outside
ru: Искажать снаружи

en: Shade Outside
ru: Тень снаружи

en: Solid Outside
ru: Сплошная заливка снаружи

en: Invert Outside
ru: Инвертировать снаружи

en: Color Outside
ru: В цвете снаружи

en: Color Cycle
ru: Цветовой круг

en: Smooth Outside
ru: Сгладить снаружи

en: Break Set
ru: Прервать набор

en: Modify equation to achieve interesting results
ru: Измените уравнение для достижения интересных результатов

en: Mandelbrot Set
ru: Мандельброт

en: Inside
ru: Изнутри

en: Gradient Inside
ru: Градиент изнутри

en: Offset Inside
ru: Сместить внутри

en: Loop Inside
ru: Замкнуть внутрь

en: Outside
ru: Снаружи

en: Gradient outside
ru: Градиент снаружи

en: Smooth the coloration outside the set
ru: Гладкая окраска вне множества

en: Offset Outside
ru: Смещение снаружи

en: Scale Outside
ru: Масштаб снаружи

en: Rotate
ru: Вращение

en: Transform
ru: Преобразование

en: Amount
ru: Величина

en: Amount of rotation
ru: Угол вращения

en: Shade
ru: Тень

en: Spherize
ru: Сферизация

en: Position
ru: Положение

en: Radius
ru: Радиус

en: Clip
ru: Обрезка

en: Distort Type
ru: Тип искажения

en: Vertical Bar
ru: Вертикальная черта

en: Horizontal Bar
ru: Горизонтальная черта

en: Stretch
ru: Растяжение

en: Size of the stretch relative to its Center
ru: Размер растяжения относительно его центра

en: Center
ru: Центр

en: Stroboscope
ru: Стробоскоп

en: Frequency
ru: Частота

en: Frequency of the Strobe in times per second
ru: Частота мерцаний в секунду

en: Super Sample
ru: Сглаживание

en: Height
ru: Высота

en: Use Parametric
ru: Использовать параметрический

en: Be Alpha Safe
ru: Не затрагивать прозрачность

en: Time Loop
ru: Петля времени

en: Link Time
ru: Время связывания

en: Start time of the loop for the cycled context
ru: Время начала цикла для замкнутого контекста

en: Local Time
ru: Локальное время

en: The time when the resulted loop starts
ru: Время, когда начинается результирующий цикл

en: Duration
ru: Длительность

en: Length of the loop
ru: Длина цикла

en: Only For Positive Duration
ru: Только для положительной длительности

en: Symmetrical
ru: Симметрично

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
ru: Когда включено, циклы отражаются с центром в точке Местное Время

en: Translate
ru: Перемещение

en: Twirl
ru: Вихрь

en: Center of the circle
ru: Центр окружности

en: Radius of the circle
ru: Радиус круга

en: Rotations
ru: Вращение

en: When checked, distorts inside the circle
ru: Когда включено, искажает внутрь окружности

en: When checked, distorts outside the circle
ru: Когда включено, искажает извне окружности

en: Source TL
ru: Источник TL

en: Source BR
ru: Источник BR

en: Dest TL
ru: Назначение TL

en: Top Left corner of the destination
ru: Верхний левый угол назначения

en: Dest TR
ru: Назначение TR

en: Top Right corner of the destination
ru: Верхний правый угол назначения

en: Dest BR
ru: Нижний правый угол (назначение)

en: Bottom Right corner of the destination
ru: Нижний правый угол назначения

en: Dest BL
ru: Нижний левый угол (назначение)

en: Bottom Left corner of the destination
ru: Нижний левый угол назначения

en: Interpolation
ru: Интерполяция

en: Nearest Neighbor
ru: Ближайший сосед

en: Linear
ru: Линейная

en: Cosine
ru: Косинус

en: Cubic
ru: Кубическая

en: XOR Pattern
ru: Узор Исключающего ИЛИ

en: Center of the pattern
ru: Центр шаблона

en: Size of the pattern
ru: Размер шаблона

en: Scale
ru: Масштаб

en: Amount to scale to
ru: Величина приближения

en: Point to scale from
ru: Точка, из которой приблизить

en: Unable to open %s
ru: Не удалось открыть %s

en: %s is not in BMP format
ru: Файл %s сохранён не в формате BMP

en: Failure while reading BITMAP::FILEHEADER from %s
ru: Ошибка при чтении %s из BITMAP::FILEHEADER

en: Failure while reading BITMAP::INFOHEADER from %s
ru: Ошибка при чтении  BITMAP::INFOHEADER из %s

en: Bad BITMAP::FILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, should be %zu)
ru: Плохой BITMAP::FILEHEADER в %s. (bfOffsetBits=%d, должно быть %zu)

en: Bad BITMAP::INFOHEADER in %s. (biSize=%d, should be %zu)
ru: Плохой BITMAP::INFOHEADER в %s. (biSize=%d, должно быть %zu)

en: Reading compressed bitmaps is not supported
ru: Чтение сжатых изображений не поддерживается

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
ru: Неподдерживаемая битовая глубина (bit_count=%d, должно быть 24 или 32)

en:  (animated)
ru: (анимировано)

en: Unable to open file
ru: Не удалось открыть файл

en: Unable to write file header to file
ru: Не удалось записать заголовок файла в файл

en: Unable to write info header
ru: Не удалось записать информационный заголовок

en: Unable to open pipe to encodedv
ru: Не удаётся открыть канал encodedv

en: Metaballs
ru: Мета шары

en: Example
ru: Пример

en: Gradient
ru: Градиент

en: Balls
ru: Шары

en: Radii
ru: Радиусы

en: Weights
ru: Вес

en: Gradient Left
ru: Градиент слева

en: Gradient Right
ru: Градиент справа

en: Positive Only
ru: Только положительные

en: Simple Circle
ru: Простой круг

en: Error: No FFmpeg binary found.
    
    Please install "ffmpeg" or "avconv" (libav-tools package).
ru: Ошибка: Не найдено бинарника FFmpeg.
    
    Пожалуйста, установите "ffmpeg" или "avconv" (пакет libav-tools).

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no pipe)
ru: Не удаётся открыть канал ffmpeg (нет канала)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (pid == -1)
ru: Не удаётся открыть канал ffmpeg (pid == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)
ru: Не удаётся открыть канал ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (exec failed)
ru: Не удаётся открыть канал ffmpeg (ошибка exec)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no file)
ru: Не удаётся открыть канал ffmpeg (нет файла)

en: Blur
ru: Размывание

en: Blurs
ru: Размывание

en: Color Correct
ru: Цветокоррекция

en: Hue Adjust
ru: Коррекция тона

en: Brightness
ru: Яркость

en: Contrast
ru: Контраст

en: Exposure Adjust
ru: Коррекция экспозиции

en: Gamma Adjustment
ru: Коррекция гаммы

en: Halftone 2
ru: Полутон 2

en: Mask Origin
ru: Начало маски

en: Mask Angle
ru: Угол маски

en: Mask Size
ru: Размер маски

en: Light Color
ru: Цвет света

en: Dark Color
ru: Цвет тени

en: Symmetric
ru: Симметрично

en: Light On Dark
ru: Светлое на тёмном

en: Diamond
ru: Ромб

en: Stripe
ru: Полоса

en: Halftone 3
ru: Полутон 3

en:  Type
ru: Тип

en: Subtractive Flag
ru: Флаг вычитания

en:  Color
ru: Цвет

en:  Mask Origin
ru: Начало маски

en:  Mask Angle
ru: Угол маски

en: Luma Key
ru: Ключ светимости

en: Radial Blur
ru: Радиальное размывание

en: Fade Out
ru: Спадание

en: Advanced Outline
ru: Расширенный контур

en: Geometry
ru: Геометрия

en: A list of spline points
ru: Список точек кривой

en: Outline Width
ru: Толщина контура

en: Global width of the outline
ru: Глобальная ширина контура

en: Expand
ru: Расширение

en: Value to add to the global width
ru: Значение для добавления в глобальную ширину

en: Tip Type at Start
ru: Тип кончика в начале

en: Defines the Tip type of the first spline point when spline is unlooped
ru: Определяет тип кончика первой точки у незамкнутой кривой

en: Rounded Stop
ru: Закруглённая остановка

en: Squared Stop
ru: Квадратная остановка

en: Peak Stop
ru: Заострённая остановка

en: Flat Stop
ru: Плоская остановка

en: Inner Rounded Stop
ru: Внутренняя закруглённая остановка

en: Off-Peak Stop
ru: Незаострённая остановка

en: Tip Type at End
ru: Тип кончика в конце

en: Defines the Tip type of the last spline point when spline is unlooped
ru: Определяет тип кончика последней точки у незамкнутой кривой

en: Cusps Type
ru: Тип пиков

en: Sharp
ru: Резкий

en: Rounded
ru: Скругленный

en: Smoothness
ru: Плавность

en: Determines the interpolation between widthpoints. (0) Linear (1) Smooth
ru: Определяет плавность перехода между точкам толщины. (0) Линейная (1) Плавная

en: Homogeneous
ru: Однородность

en: Width Point List
ru: Список точек толщины

en: List of width Points that defines the variable width
ru: Список точек толщины определяющих толщину кривой в определённых местах

en: Dashed Outline
ru: Пунктирная линия

en: Dash Item List
ru: Список элементов пунктира

en: List of dash items that defines the dashed outline
ru: Список элементов определяющих вид пунктирной линии

en: Dash Items Offset
ru: Список элементов пунктира

en: Distance to Offset the Dash Items
ru: Расстояние до смещения списка элементов пунктира

en: Checkerboard
ru: Шахматная доска

en: Color of checkers
ru: Цвет шахматных клеток

en: Center of the checkers
ru: Центр шахматных клеток

en: Size of checkers
ru: Размер шахматных клеток

en: Antialiasing
ru: Сглаживание

en: Circle
ru: Окружность

en: Outline
ru: Контур

en: Sharp Cusps
ru: Острые пики

en: Rounded Begin
ru: Закругленное начало

en: Round off the tip
ru: Закруглить кончик

en: Rounded End
ru: Закругленное окончание

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Point 1
ru: Точка 1

en: First corner of the rectangle
ru: Первый угол прямоугольника

en: Point 2
ru: Точка 2

en: Second corner of the rectangle
ru: Второй угол прямоугольника

en: Expand amount
ru: Величина расширения

en: Feather X
ru: Растушёвка по X

en: Feather Y
ru: Растушёвка по Y

en: Use Bevel for the corners
ru: Использовать фаску для углов

en: Keep Bevel Circular
ru: Оставлять фаску круглой

en: Region
ru: Область

en: Star
ru: Звезда

en: Outer Radius
ru: Внешний радиус

en: The radius of the outer points in the star
ru: Радиус внешних точек звезды

en: Inner Radius
ru: Внутренний радиус

en: The radius of the inner points in the star
ru: Радиус внутренних точек звезды

en: Angle
ru: Угол

en: The orientation of the star
ru: Ориентация звезды

en: Points
ru: Точки

en: The number of points in the star
ru: Количество лучей звезды

en: Regular Polygon
ru: Многоугольник

en: Unable to open "%s" for write access!
ru: Невозможно открыть '%s' для записи!

en: Description not set!
ru: Описание не установлено!

en: Conical Gradient
ru: Конический градиент

en: Gradients
ru: Градиенты

en: Gradient to apply
ru: Градиент для принятия

en: Center of the cone
ru: Центр конуса

en: Rotation of the gradient around the center
ru: Вращение градиента вокруг центра

en: Curve Gradient
ru: Искривленный градиент

en: Offset for the Vertices List
ru: Смещение для списка вершин

en: Global width of the gradient
ru: Глобальная ширина градиента

en: Loop
ru: Повтор

en: ZigZag
ru: Зигзаг

en: Perpendicular
ru: Перпендикуляр

en: Linear Gradient
ru: Линейный градиент

en: Start point of the gradient
ru: Начальная точка градиента

en: End point of the gradient
ru: Конечная точка градиента

en: Radial Gradient
ru: Радиальный градиент

en: Center of the gradient
ru: Центр градиента

en: Spiral Gradient
ru: Спиральный градиент

en: Rotation of the spiral
ru: Угол спирали

en: Clockwise
ru: По часовой стрелке

en: No file to load
ru: Нет загружаемого файла

en: Cannot create temporary file of
ru: Не удалось создать временный файл

en: Unable to open
ru: Не удалось открыть

en: Unable to get frame from
ru: Не удалось получить кадр из

en: Bad surface from
ru: Плохая поверхность из

en: Unable to open pipe to imagemagick
ru: Не удаётся открыть канал imagemagick

en: Reached end of stream without finding PPM header
ru: Достигнут конец потока без нахождения заголовка PPM

en: stream not in PPM format
ru: Поток не в формате PPM

en: Premature end of file (after header)
ru: Преждевременный конец файла (после заголовка)

en: Premature end of file
ru: Преждевременный конец файла

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
ru: Не удаётся открыть канал утилиты конвертирования imagemagick

en: Noise Distort
ru: Искажение шумом

en: Displacement
ru: Смещение

en: How big the distortion displaces the context
ru: Величина искажения

en: RandomNoise Seed
ru: Начальное значение случайного шума

en: Change to modify the random seed of the noise
ru: Измените, чтобы модифицировать случайное начальное значение шума

en: Spline
ru: Кривая

en: Detail
ru: Детализация

en: Increase to obtain fine details of the noise
ru: Увеличьте чтобы получить мельчайшие детали шума

en: Animation Speed
ru: Скорость анимации

en: In cycles per second
ru: В циклах в секунду

en: Turbulent
ru: Турбулентность

en: Noise Gradient
ru: Градиентный шум

en: Size of the noise
ru: Размер шума

en: What type of interpolation to use
ru: Какой тип интерполяции использовать

en: Do Alpha
ru: С альфа-каналом

en: Uses transparency
ru: Использует прозрачность

en: Super Sampling
ru: Супер сглаживание

en: Link
ru: Связь

en: The value node source that provides the central value
ru: Исходное значение узла, который обеспечивает центральное значение

en: The value of the maximum random difference
ru: Значение максимальной случайной разности

en: Seed
ru: Начальное значение

en: Seeds the random number generator
ru: Начальные значения для генератора случайных чисел

en: Speed
ru: Скорость

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
ru: Определяет, как часто выбирается новое случайное значение (в выборах в секунду)

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
ru: Определяет, как значение интерполируется от одного случайного выбора к следующему

en: No interpolation
ru: Без интерполяции

en: Loop Time
ru: Время цикла

en: Makes the random value repeat after the given time
ru: Создаёт повторение случайного значения после заданного времени

en: Plant
ru: Растение

en: Gradient to be used for coloring the plant
ru: Градиент для раскрашивания растения

en: Split Angle
ru: Угол разделения

en: Angle by which each split deviates from its parent
ru: Угол, на который каждое расщепление отклоняется от его родителя

en: Gravity
ru: Сила тяжести

en: Direction in which the shoots tend to face
ru: Направление, в котором тянутся побеги

en: Tangential Velocity
ru: Скорость по касательной

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the spline
ru: Число, до которого побеги растут по касательной к кривой

en: Perpendicular Velocity
ru: Скорость по перпендикуляру

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the spline
ru: Число, до которого побеги растут перпендикулярно кривой

en: Stem Size
ru: Толщина

en: Size of the stem
ru: Толщина стебля

en: Size As Alpha
ru: Толщина × альфа

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
ru: Если включено, альфа-канал градиента умножается на толщину побега, и при отрисовке используется альфа-канал 1.0

en: Reverse
ru: Развернуть

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
ru: Если включено, то растение визуализируется в обратном направлении.

en: Step
ru: Шаг

en: Measure of the distance between points when rendering
ru: Единица измерения расстояния между точками при визуализации

en: Used to seed the pseudo-random number generator
ru: Использовать начальное значение для псевдослучайного генератора чисел

en: Splits
ru: Делений

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
ru: Максимальное число раз рекурсивного создания побегов

en: Sprouts
ru: Побегов

en: Number of places that growth occurs on each spline section
ru: Количество мест, где рост происходит на каждой секции кривой

en: Random Factor
ru: Фактор случайности

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
ru: Используется для масштабирования вниз всех случайных эффектов. Установите на ноль, чтобы отключить случайность

en: Drag
ru: Перетаскивание

en: Drag slows the growth
ru: Перетаскивание замедляет рост

en: Use Width
ru: Использовать ширину

en: Scale the velocity by the spline's width
ru: Масштабировать скорость по ширине кривой

en: The image is too large. It's size must be not more than 5000*2000=10000000 px. Currently it's %d*%d=%d px.
ru: Изображение слишком большое. Его размер должен быть не больше, чем 5000*2000=10000000 пикс. Сейчас это %d*%d=%d пикс.

en: %s was not in PPM format
ru: %s был не в формате PPM

en: Import Svg
ru: Импортировать SVG

en: Inline Canvas
ru: Встроенный холст

en: bool
ru: логическое

en: integer
ru: целое

en: angle
ru: угол

en: real
ru: вещественный

en: time
ru: время

en: vector
ru: вектор

en: color
ru: цвет

en: segment
ru: сегмент

en: spline_point
ru: точка_кривой

en: matrix
ru: матрица

en: bone_weight_pair
ru: вес_пары_костей

en: width_point
ru: ширина_точки

en: dash_item
ru: пунктирный_элемент

en: list
ru: список

en: canvas
ru: холст

en: string
ru: строка

en: gradient
ru: градиент

en: bone_object
ru: объект_кость

en: bone_valuenode
ru: значение_узла_кости

en: transformation
ru: преобразование

en: in line
ru: в строке

en: Units
ru: Единицы измерения

en: Pixels
ru: Пиксели

en: Inches
ru: Дюймы

en: Meters
ru: Метры

en: Millimeters
ru: Миллиметры

en: Centimeters
ru: Сантиметры

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
ru: Importer::open(): Не удаётся открыть пустое имя файла

en: Importer::open(): Couldn't find extension
ru: Importer::open(): Не удалось найти расширение

en: Importer::open(): Unknown file type --
ru: Importer::open(): Неизвестный тип файла --

en: Unable to create surface target
ru: Не удается создать целевую поверхность

en: Z Depth
ru: Глубина на оси Z

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
ru: Изменяет позицию слоя в стеке слоёв

en: Top-Left
ru: Левый верхний угол

en: Upper left-hand Corner of image
ru: Левый верхний угол изображения

en: Bottom-Right
ru: Правый нижний угол

en: Lower right-hand Corner of image
ru: Правый нижний угол изображения

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Alpha channel of the layer
ru: Альфа канал слоя

en: Blend Method
ru: Режим смешивания

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Index
ru: Индекс

en: Copy Index
ru: Копировать индекс

en: Filter Group
ru: Группа фильтров

en: Group
ru: Группа

en: Z Range
ru: Диапазон Z

en: When checked, only layers inside range are visible
ru: Если флажок установлен, то видны только слои внутри диапазона

en: Z Range Position
ru: Положение диапазона Z

en: Starting position where layers are visible
ru: Исходное положение, в котором слои видны

en: Z Range Depth
ru: Глубина диапазона Z

en: Depth where layers are visible in range
ru: Глубина, где слои видны в диапазоне

en: Z Range Blur
ru: Размытие диапазона Z

en: Area where layers inside are partially visible
ru: Область, в которой внутренние слои частично видны

en: Motion Blur
ru: Размывание движением

en: Aperture
ru: Апертура

en: Subsamples Factor
ru: Коэффициент подвыборки

en: Subsampling Type
ru: Тип субдискретизации

en: Constant
ru: Константа

en: Hyperbolic
ru: Гиперболический

en: Subsample Start Amount
ru: Стартовая сумма подвыборки

en: Subsample End Amount
ru: Конечная сумма подвыборки

en: Position offset
ru: Положение смещения

en: Transformation
ru: Преобразование

en: Canvas
ru: Холст

en: Group content
ru: Группировать содержимое

en: Multiplier to speed up, slow down, freeze, or reverse time
ru: Множитель чтобы ускорить, замедлить, заморозить или обратить время вспять

en: Time Offset to apply to the context
ru: Смещение времени для применения к контексту

en: Lock Selection
ru: Заблокировать выделение

en: Outline Grow
ru: Рост контура

en: Exponential value to grow children Outline layers width
ru: Экспоненциальная значение для роста ширины слоёв контура детей

en: Polygon
ru: Многоугольник

en: Vertices List
ru: Список вершин

en: Define the corners of the polygon
ru: Определяет углы многоугольника

en: Shape
ru: Фигура

en: Internal
ru: Внутренний

en: Feather
ru: Растушёвка

en: Type of Feather
ru: Тип растушевки

en: Type of feathering to use
ru: Используемый тип растушевки

en: Winding Style
ru: Обработка взаимопересечений

en: Winding style to use
ru: Применяемая обработка взаимопересечений

en: Non Zero
ru: Ненулевые

en: Even/Odd
ru: Чёт/Нечет

en: Skeleton
ru: Скелет

en: Name
ru: Имя

en: Bones
ru: Кости

en: Skeleton Deformation
ru: Деформация скелета

en: List of bones
ru: Список костей

en: First corner of the bounds rectangle
ru: Первый угол прямоугольника костей

en: Second corner of the bounds rectangle
ru: Второй угол прямоугольника костей

en: Horizontal subdivisions
ru: Горизонтальные подразделения

en: Count of horizontal subdivisions of the transformation grid
ru: Количество горизонтальных подразделений сетки трансформации

en: Vertical subdivisions
ru: Вертикальные подразделения

en: Count of vertical subdivisions of the transformation grid
ru: Количество вертикальных подразделений сетки трансформации

en: Solid Color
ru: Сплошная заливка

en: Fill color of the layer
ru: Цвет заливки слоя

en: Sound
ru: Звук

en: Path to sound file
ru: Путь до звукового файла

en: Delay
ru: Задержка

en: Delay before play
ru: Задержка перед воспроизведением

en: Volume
ru: Громкость

en: Volume of sound
ru: Громкость звука

en: Switch
ru: Переключатель

en: Active Layer Name
ru: Имя активного слоя

en: Active Layer Depth
ru: Глубина активного слоя

en: No images in list
ru: Нет изображений в списке

en: Cannot find canvas for delete '%s'
ru: Не удаётся найти холст для удаления '%s'

en: cannot load '%s' recursively
ru: не удаётся загрузить '%s' рекурсивно

en: Unexpected element <%s>, Expected <%s>
ru: Неожиданный элемент <%s>, ожидаемый <%s>

en: Unexpected element <%s>
ru: Неожиданный элемент <%s>

en: Too many warnings
ru: Слишком много предупреждений

en: <%s> is missing "%s" attribute
ru: <%s> отсутствует "%s" атрибут

en: <%s> should not contain anything
ru: <%s> не должен содержать ничего

en: <%s> is missing "value" attribute
ru: <%s> отсутствует атрибут "value"

en: Bad value "%s" in <%s>
ru: Некорректное значение "%s" в <%s>

en: <%s> is missing "pos" attribute
ru: <%s> отсутствует атрибут "pos"

en: Unable to create <animated> with type "%s"
ru: Не удалось создать <animated> с типом "%s"

en: <waypoint> is missing attribute "time"
ru: У <waypoint> отсутствует атрибут "time"

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
ru: У <waypoint> найден заполненный атрибут "use". Содержимое игнорируется...

en: Unknown ID (%s) referenced in waypoint
ru: Неизвестный идентификатор (%s) указан в путевой точке waypoint

en: <%s> is missing its data
ru: В <%s> отсутствуют данные

en: Bad data for <waypoint>
ru: Некорректные данные для <waypoint>

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
ru: Неожиданный элемент <%s> после данных <waypoint>,  игнорирование...

en: Missing attribute "type" in <%s>
ru: Пропущен атрибут "type" в <%s>

en: Bad type in <%s>
ru: Некорректный тип в <%s>

en: <%s> did not accept type '%s'
ru: <%s> не принимает тип '%s'

en: '%s' was already defined in <%s>
ru: '%s' уже определено в <%s>

en: '%s' attribute in <%s> references unknown ID '%s'
ru: '%s' атрибут в <%s> ссылается на неизвестный идентификатор '%s'

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
ru: Не удалось установить ссылку '"%s" на значение узла "%s" (ссылка #%d в "%s")

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
ru: Неизвестное исключение при обращении к значению узла "%s"

en: element <%s> is missing its contents
ru: у элемента <%s> нет содержимого

en: Parse of '%s' failed
ru: Разбор '%s' завершился неудачей

en: Unable to connect value node ('%s' of type '%s') to link %d (%s)
ru: Не удалось присоединить значение узла ('%s' типа '%s') к ссылке %d (%s)

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
ru: Неизвестное исключение при работе над элементом "%s"

en: <%s> is missing link %d (%s)
ru: <%s> отсутствует ссылка %d (%s)

en: Unable to create <list>
ru: Не удалось создать <list>

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
ru: <entry> отсутствует его содержимое или отсутствует элемент "use"

en: Unable to create <dynamic_list>
ru: Не удалось создать <dynamic_list>

en: Bad data in <%s>
ru: Некорректные данные в <%s>

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
ru: Ожидалось значение узла. Ссылается на '%s'

en: Bad ID "%s"
ru: Некорректный ID "%s"

en: Duplicate ID "%s"
ru: Дублирующий идентификатор "%s"

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
ru: Неизвестное исключение при добавлении значения узла "%s"

en: Missing "type" attribute to "layer" element
ru: Пропущен атрибут "type" для элемента "layer"

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
ru: Установленная версия слоя меньше, чем версия слоя в файле

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
ru: <name> запись для <layer> ещё не поддерживается. Игнорирование...

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
ru: <desc> запись для <layer> ещё не поддерживается. Игнорирование...

en: Missing "name" attribute for <param>.
ru: Пропущен атрибут "name" для <param>.

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
ru: У <param> найден заполненный атрибут "use". Содержимое игнорируется...

en: Empty use="" value in <param>
ru: Пустое значение use="" в <param>

en: Failed to load subcanvas '%s'
ru: Неудача загрузки вложенного холста '%s'

en: Layer rejected canvas link
ru: Слой отклонил ссылку холста

en: Unknown ID (%s) referenced in parameter "%s"
ru: Неизвестный идентификатор (%s) указан в параметре "%s"

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
ru: <param> или отсутствует его содержимое, или отсутствует атрибут "use"

en: Bad data for <param>
ru: Некорректные данные для <param>

en: Layer '%s' rejected value for parameter '%s'
ru: Слой '%s' отклонил значение параметра '%s'

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
ru: Неожиданный элемент <%s> после данных <param>,  игнорирование...

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
ru: Холст с шириной или высотой менее единицы не допускается

en: Group canvases cannot have a <defs> section
ru: Группа холстов не может иметь секцию <defs>

en: Inline canvas cannot have a <bones> section
ru: Встроенные холсты не могут иметь секцию <bones>

en: Group canvases cannot have keyframes
ru: Группа холстов не может иметь ключевые кадры

en: Group canvases cannot have metadata
ru: Группа холстов не может иметь метаданные

en: <meta> must have a name
ru: <meta> должно иметь имя

en: <meta> must have content
ru: <meta> должно иметь содержимое

en: blank "name" entity
ru: пустой объект "name"

en: blank "desc" entity
ru: пустой объект "desc"

en: blank "author" entity
ru: пустой объект "author"

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
ru: Слой '%s' имеет неопределённый %s: %s

en: ValueNode
ru: Значение узла

en: ValueNodes
ru: Значения узла

en: Can't find linked file
ru: Не удалось найти связанный файл

en: Can't open file
ru: Не удалось открыть файл

en: API Version mismatch (LIB:%zu, PROG:%zu)
ru: Несоответствие версии API (БИБ-КА:%zu, ПРОГРАММА:%zu)

en: Size of Vector mismatch (app:%zu, lib:%zu)
ru: Несоответствие размера вектора (приложение:%zu, биб-ка:%zu)

en: Size of Color mismatch (app:%zu, lib:%zu)
ru: Несоответствие размера цвета (приложение:%zu, биб-ка:%zu)

en: Size of Canvas mismatch (app:%zu, lib:%zu)
ru: Несоответствие размера холста (приложение:%zu, биб-ка:%zu)

en: Size of Layer mismatch (app:%zu, lib:%zu)
ru: Несоответствие размера слоя (приложение:%zu, биб-ка:%zu)

en: Starting Subsystem "Sound"
ru: Запускается подсистема "Звук"

en: Unable to initialize subsystem "Sound"
ru: Невозможно инициализировать подсистему "Звук"

en: Starting Subsystem "Types"
ru: Запускается подсистема "Типы"

en: Unable to initialize subsystem "Types"
ru: Невозможно инициализировать подсистему "Типы"

en: Starting Subsystem "Rendering"
ru: Запускается подсистема "Визуализация"

en: Unable to initialize subsystem "Rendering"
ru: Невозможно инициализировать подсистему "Визуализация"

en: Starting Subsystem "Modules"
ru: Запускается подсистема "Модули"

en: Unable to initialize subsystem "Modules"
ru: Невозможно инициализировать подсистему "Модули"

en: Starting Subsystem "Layers"
ru: Запускается подсистема "Слои"

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
ru: Невозможно инициализировать подсистему "Слои"

en: Starting Subsystem "Targets"
ru: Запускается подсистема "Цели"

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
ru: Невозможно инициализировать подсистему "Цели"

en: Starting Subsystem "Importers"
ru: Запускается подсистема "Импортёры"

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
ru: Невозможно инициализировать подсистему "Импортёры"

en: Starting Subsystem "Thread Pool"
ru: Запускается подсистема "Пул потоков"

en: Unable to initialize subsystem "Thread Pool"
ru: Невозможно инициализировать подсистему "Пул потоков"

en: Loading modules from %s
ru: Загружается модуль из %s

en: DONE
ru: ГОТОВО

en: error
ru: ошибка

en: warning
ru: предупреждение

en: info
ru: информация

en: Errors on lt_dlinit()
ru: Ошибки в lt_dlinit()

en: Unable to load module '%s'
ru: Не удалось загрузить модуль "%s"

en: Attempting to register "%s"
ru: Попытка зарегистрировать "%s"

en: Unable to find module "%s" (%s)
ru: Невозможно найти модуль "%s" (%s)

en: Found module "%s"
ru: Найден модуль "%s"

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
ru: Невозможно найти точку входа в модуль "%s" (%s)

en: Entrypoint did not return a module.
ru: Точка входа не вернула модуль.

en: Success for "%s"
ru: Успешно для "%s"

en: Unnamed
ru: Без названия

en: Surface Palette
ru: Палитра поверхности

en: %0.2f%% Gray
ru: %0.2f%% Серый

en: Unable to open %s for write
ru: Невозможно открыть %s для записи

en: Unable to open %s for read
ru: Невозможно открыть %s для чтения

en: %s does not appear to be a valid %s palette file
ru: %s кажется не является корректным файлом палитры %s

en: %s does not appear to be a supported palette file
ru: %s кажется не является поддерживаемым файлом палитры

en: Composite
ru: Совмещение

en: Straight
ru: Прямой

en: Onto
ru: На

en: Straight Onto
ru: Прямо на

en: Behind
ru: Позади

en: Screen
ru: Экран

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Hard Light
ru: Направленный свет

en: Multiply
ru: Умножать

en: Divide
ru: Пунктир 2

en: Add
ru: Сумма

en: Subtract
ru: Вычитание

en: Difference
ru: Разность

en: Brighten
ru: Осветление

en: Darken
ru: Затемнение

en: Hue
ru: Тон

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Luminance
ru: Яркость

en: Alpha Over
ru: Альфа-канал над

en: Alpha Brighten
ru: Осветление альфа-канала

en: Alpha Darken
ru: Затемнение альфа-канала

en: Alpha
ru: Прозрачность

en: Target panic
ru: Паника из-за цели

en: Cobra (hardware)
ru: Cobra (аппаратные средства)

en: Cobra Draft (software)
ru: Cobra Черновик (программный)

en: Cobra LowRes (software)
ru: Cobra LowRes (программный)

en: Cobra (safe) - very slow
ru: Cobra (безопасно) - очень медленно

en: Cobra (software)
ru: Cobra (программный)

en: Cobra Preview (software)
ru: Cobra Предпросмотр (програмное обеспечение)

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
ru: Неизвестное значение (%s), не удаётся создать представление XML!

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
ru: Неизвестный тип значения узла (%s), не удаётся создать представление XML!

en: Target initialization failure
ru: Ошибка при инициализации цели

en: Accelerated Renderer Failure
ru: Неудача ускоренного отрисовщика

en: Accelerated Renderer Failure: cannot read surface
ru: Неудача ускоренного отрисовщика: невозможно прочитать поверхность

en: Bad surface
ru: Плохая поверхность

en: Unable to put surface on target
ru: Не удается положить поверхность на цель

en: Caught string:
ru: Пойманная строка:

en: Ran out of memory (Probably a bug)
ru: Выход за пределы памяти (Возможно ошибка)

en: Caught unknown error, rethrowing...
ru: Поймана неизвестная ошибка, повторное выбрасывание ...

en: add_tile(): Unable to put surface on target
ru: add_tile(): Не удается положить поверхность на цель

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
ru: Time(): нет блока, предоставленного в тайм-коде, предполагаются КАДРЫ ("%s")

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
ru: Time(): нет блока, предоставленного в тайм-коде, и частота кадров неизвестна! Предполагаются СЕКУНДЫ

en: Translating Time to unknown format (not implemented)
ru: Перевод времени в неизвестный формат (не реализовано)

en: Loop in hierarchy of tokens detected
ru: Обнаружена петля в иерархии токенов

en: Loop detected while tokens preparing
ru: Во время подготовки токенов обнаружена петля

en: Placeholder
ru: Заглушка

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
ru: %s:%d неверный тип для %s: нужен %s, но получен %s

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
ru: Плохой тип: Значение узла '%s' не принимает тип '%s'

en: :Bad type
ru: :Некорректный тип

en: One or both of my parameters aren't set!
ru: Один или оба из моих параметров не установлен!

en: Left Hand Side of the add
ru: Левая сторона сложения

en: Addition
ru: Добавление

en: Right Hand Side of the add
ru: Правая сторона надстройки

en: Scalar
ru: Скаляр

en: Value that multiplies the add
ru: Значение, которое умножает надстройку

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
ru: Попытка получить инверсию необратимого значения узла

en: Link1
ru: Связь 1

en: First operand of the AND operation
ru: Первый операнд из операции И

en: Link2
ru: Связь 2

en: Second operand of the AND operation
ru: Второй операнд из операции И

en: Value to convert to string
ru: Значение для преобразования в строку

en: Width of the string
ru: Ширина строки

en: Precision
ru: Точность

en: Number of decimal places
ru: Количество знаков после запятой

en: Zero Padded
ru: Дополнено нулями

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
ru: Когда включено, строка слева заполняется нулями, чтобы соответствовать ширине

en: Animated
ru: Анимировано

en: File with waypoints
ru: Файл с фиксаторами

en: A waypoint already exists at this point in time
ru: В этой точке времени уже есть фиксатор

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
ru: %s: Вы не можете использовать %s в анимированном значении узла

en: Cosine of the angle
ru: Косинус угла

en: Sine of the angle
ru: Синус угла

en: No entries in list
ru: Нет записей в списке

en: No entries in ret_list
ru: Нет записей в ret_list

en: Vertex %03d
ru: Вершина %03d

en: The Spline where the tangent is linked to
ru: Кривая, где касательная связана

en: When checked, the amount would loop
ru: Когда включено, сумма будет циклом

en: The position of the linked tangent on the Spline (0,1]
ru: Положение связанной касательной на кривой (0,1]

en: Offset
ru: Смещение

en: Angle offset of the tangent
ru: Угол смещения касательной

en: Scale of the tangent
ru: Шкала касательной

en: Fixed Length
ru: Фиксированная длина

en: When checked, the tangent's length is fixed
ru: Когда включено, длина касательной является фиксированной

en: When checked, the tangent is Spline length based
ru: Когда включено, касательная основана на длине кривой

en: The spline where the vertex is linked to
ru: Кривая, где вершина связана

en: The position of the linked vertex on the Spline (0,1]
ru: Позиция связанного угла на касательной (0,1]

en: When checked, the position is Spline length based
ru: Когда включено, позиция основана на длине кривой

en: The spline where the width is linked to
ru: Кривая, где ширина связана

en: The position of the linked width on the spline (0,1]
ru: Позиция связанной ширины на кривой (0,1]

en: Scale of the width
ru: Шкала ширины

en: When checked, the width is spline length based
ru: Когда включено, ширина основана на длине кривой

en: Reference
ru: Ссылка

en: The referenced tangent to reverse
ru: Связанная касательная для реверсирования

en: When checked, the reference is reversed
ru: Когда включено, ссылка реверсирована

en: Bone %d
ru: Кость %d

en: The name of the bone
ru: Имя кости

en: Parent
ru: Родитель

en: The parent bone of the bone
ru: Родительская кость кости

en: The rotating origin of the bone relative to its parent
ru: Вращающееся начало кости по отношению к её родителям

en: The rotating angle of the bone relative to its parent
ru: Вращающийся угол кости по отношению к его родителям

en: Local Length Scale
ru: Шкала локальной длины

en: The scale of the bone aligned to its length
ru: Масштаб кости соответствует её длине

en: Bone Width
ru: Ширина кости

en: Bone width at its origin
ru: Ширина кости на её происхождении

en: Recursive Length Scale
ru: Шкала рекурсивной длины

en: The scale of the bone and its children aligned to its length
ru: Масштаб кости и её детей соответствует её длине

en: Tip Width
ru: Ширина кончика

en: Bone width at its tip
ru: Ширина кости на её кончике

en: Z-Depth
ru: Глубина на оси Z

en: The z-depth of the bone
ru: Z-глубина кости

en: Length Setup
ru: Установка длины

en: The length of the bone at setup
ru: Длина кости в установке

en: Bone Weight List
ru: Список масс костей

en: List of bones used to calculate the influence
ru: Список костей используется для расчёта влияния

en: The value node being bone influenced
ru: Значение узла, находящееся под влиянием кости

en: Bone
ru: Кость

en: The linked bone
ru: Связанная кость

en: Base value
ru: Базовое значение

en: Make translation
ru: Сделать перевод

en: Make rotation
ru: Сделать поворот

en: Skew
ru: Наклон

en: Make skew
ru: Сделать наклон

en: Scale X
ru: Масштаб по X

en: Make scaling by X-axis
ru: Сделать масштабирования по оси Х

en: Scale Y
ru: Масштаб по Y

en: Make scaling by Y-axis
ru: Сделать масштабирования по оси Y

en: Bone used to make influence
ru: Кость, использованная чтобы создать влияние

en: The relative value of influence of the bone
ru: Относительная величина влияния кости

en: The left side of the comparison
ru: Левая сторона сравнения

en: The right side of the comparison
ru: Правая сторона сравнения

en: Greater
ru: Больше

en: When checked, returns true if LHS > RHS
ru: Когда включено, возвращает истину если LHS > RHS

en: Equal
ru: Равняется

en: When checked, returns true if LHS = RHS
ru: Когда включено, возвращает истину если LHS = RHS

en: Less
ru: Меньше

en: When checked, returns true if LHS < RHS
ru: Когда включено, возвращает истину если LHS < RHS

en: Bad type for composite
ru: Неверныйтип для комбинации

en: Red
ru: Красный

en: The red component of the color
ru: Значение красного канала цвета

en: Green
ru: Зеленый

en: The green component of the color
ru: Значение зеленого канала цвета

en: Blue
ru: Синий

en: The blue component of the color
ru: Значение синего канала цвета

en: The alpha of the color
ru: Альфа-канал цвета

en: Vertex 1
ru: Вершина 1

en: The first vertex of the segment
ru: Первая вершина сегмента

en: Tangent 1
ru: Касательная 1

en: The first tangent of the segment
ru: Первая касательная сегмента

en: Vertex 2
ru: Вершина 2

en: The second vertex of the segment
ru: Вторая вершина сегмента

en: Tangent 2
ru: Касательная 2

en: The second tangent of the segment
ru: Вторая касательная сегмента

en: X-Axis
ru: Ось X

en: The X-Axis component of the vector
ru: Компонент X-ось вектора

en: Y-Axis
ru: Ось Y

en: The Y-Axis component of the vector
ru: Компонент Y-ось вектора

en: Vertex
ru: Вершина

en: The vertex of the Spline Point
ru: Вершина точки кривой

en: The width of the Spline Point
ru: Ширина точки кривой

en: Defines the Off and On position relative to neighbours
ru: Определяет выключение и включение позиции по отношению к соседям

en: Split
ru: Разделить

en: When checked, tangents are independent
ru: Когда включено, касательные являются независимыми

en: The first tangent of the Spline Point
ru: Первая касательная точки кривой

en: The second tangent of the Spline Point
ru: Вторая касательная точки кривой

en: Radius Split
ru: Разделитель радиуса

en: When checked, tangent's radii are independent
ru: Когда включено, радиусы касательных являются независимыми

en: Angle Split
ru: Разделитель угла

en: When checked, tangent's angles are independent
ru: Когда включено, углы касательных являются независимыми

en: The [0,1] position of the Width Point over the Spline
ru: Позиция [0,1] ширины точки над кривой

en: The width of the Width Point
ru: Ширина точки ширины

en: Side Type Before
ru: Тип стороны до

en: Defines the interpolation type of the width point
ru: Определяет тип интерполяции по ширине точки

en: Interpolate
ru: Интерполировать

en: Side Type After
ru: Тип стороны после

en: Lower Boundary
ru: Нижняя граница

en: Defines the position at start of the Spline
ru: Определяет позицию в начале кривой

en: Upper Boundary
ru: Верхняя граница

en: Defines the position at end of the Spline
ru: Определяет позицию в конце кривой

en: The offset length of the Dash Item over the Spline
ru: Длина смещения пунктирного элемента над кривой

en: Length
ru: Длина

en: The length of the Dash Item
ru: Длина пунктирного элемента

en: Defines the side type of the dash item
ru: Определяет тип стороны пунктирного элемента

en: The Offset component of the transformation
ru: Компонент Смещение трансформации

en: The Angle component of the transformation
ru: Компонент Угол трансформации

en: Skew Angle
ru: Угол наклона

en: The Skew Angle component of the transformation
ru: Компонент Угол наклона трансформации

en: The Scale component of the transformation
ru: Компонент Масштаб трансформации

en: The Weight of the value
ru: Вес значения

en: Value
ru: Значение

en: The Value
ru: Значение

en: First
ru: Первый

en: The First Value
ru: Первое значение

en: Second
ru: сек.

en: The Second Value
ru: Второе значение

en: Value to calculate the cosine
ru: Значение для расчёта косинуса

en: Amplitude
ru: Амплитуда

en: Multiplier of the resulting cosine
ru: Множитель полученного косинуса

en: Value to calculate the derivative
ru: Значение для расчёта производной

en: Interval
ru: Интервал

en: Interval of time to calculate the finite differences
ru: Интервал времени для расчёта конечных разностей

en: Accuracy
ru: Точность

en: Accuracy of the derivative
ru: Точность производной

en: Rough
ru: Невысокий

en: Fine
ru: Отлично

en: Extreme
ru: Очень высокое

en: Order
ru: Порядок

en: Order of the derivative
ru: Порядок производной

en: First Derivative
ru: Первая производная

en: Second Derivative
ru: Вторая производная

en: DashItem %03d
ru: Пунктирный элемент %03d

en: The left side of the dot product
ru: Левая сторона точки продукта

en: The right side of the dot product
ru: Правая сторона точки продукта

en: From
ru: От

en: Initial value of the index
ru: Начальное значение индекса

en: To
ru: До

en: Final value of the index
ru: Конечное значение индекса

en: Amount increment of the index
ru: Сумма инкрементации индекса

en: Tip static
ru: Неподвижный кончик

en: Equilibrium tip position without external forces
ru: Положение равновесия наконечника без внешних сил

en: Basement of the dynamic system
ru: Фундамент динамической системы

en: Force
ru: Сила

en: External force applied on the mass center of gravity
ru: Внешнее усилие на центр тяжести масс

en: Torque
ru: Вращающий момент

en: External momentum applied at the center of inertia
ru: Внешний импульс, применённый в центре инерции

en: Damping coefficient
ru: Коэффициент затухания

en: Radial damping coefficient of the dynamic system
ru: Радиальный коэффициент затухания динамической системы

en: Friction coefficient
ru: Коэффициент трения

en: Rotational friction coefficient of the dynamic system
ru: Коэффициент вращательного трения динамической системы

en: Spring coefficient
ru: Коэффициент пружины

en: Radial spring coefficient of the dynamic system
ru: Радиальный коэффициент пружины динамической системы

en: Torsion coefficient
ru: Коэффициент кручения

en: Torsion coefficient of the dynamic system
ru: Коэффициент кручения динамической системы

en: Mass
ru: Масса

en: Mass of the dynamic system
ru: Масса динамической системы

en: Moment of Inertia
ru: Момент инерции

en: Moment of inertia of the dynamic system
ru: Момент инерции динамической системы

en: Spring rigid
ru: Жёсткая пружина

en: When checked, linear spring is rigid
ru: Когда включено, линейная пружина жёсткая

en: Torsion rigid
ru: Жёсткость кручения

en: Origin drags tip
ru: Начало перетаскивает кончик

en: List type/item type mismatch, throwing away mismatch
ru: Тип списка не соответствует типу элемента, несоответствие отбрасывается

en: Item %03d
ru: Элемент %03d

en: Exponent
ru: Экспонента

en: The value to raise the constant 'e'
ru: Значение чтобы поднять константу 'е'

en: Multiplier of the resulting exponent
ru: Множитель полученной экспоненты

en: The gradient where the color is picked from
ru: Градиент, откуда выбирается цвет

en: The position of the color at the gradient (0,1]
ru: Положение цвета в градиенте (0,1]

en: When checked, the index would loop
ru: Когда включено, индекс будет циклом

en: Gradient Rotate
ru: Вращение градиента

en: The source gradient to rotate
ru: Исходный градиент для поворота

en: The amount to offset the gradient
ru: Сумма для смещения градиента

en: The greyed value
ru: Значение серым цветом

en: The integer value to be converted
ru: Целочисленное значение для преобразования

en: Int
ru: Целое

en: Strings
ru: Строки

en: The List of strings to join
ru: Список строк для присоединения

en: Before
ru: До

en: The string to place before the joined strings
ru: Строка для размещения перед присоединёнными строками

en: Separator
ru: Разделитель

en: The string to place between each string joined
ru: Строка для размещения между каждой присоединённой строкой

en: After
ru: После

en: The string to place after the joined strings
ru: Строка для размещения после присоединённых строк

en: Rate
ru: Скорость

en: Value that is multiplied by the current time (in seconds)
ru: Значение, умноженное текущим временем (в секундах)

en: Slope
ru: Наклон

en: Returned value when the current time is zero
ru: Возвращённое значение когда текущее время равно нулю

en: Value node used to calculate the Neperian logarithm
ru: Значение узла, используемое для расчёта натурального логарифма

en: Epsilon
ru: Эпсилон

en: Infinite
ru: Бесконечный

en: Returned value when result tends to infinite
ru: Возвращаемое значение, когда результат имеет тенденцию к бесконечности

en: Value node used to do the NOT operation
ru: Значение узла, используемое чтобы сделать операцию НЕТ

en: Value node used for the OR boolean operation
ru: Значение узла, используемое для булевой операции ИЛИ

en: Base
ru: Основа

en: The base to be raised to the power
ru: Основание, возведённое в степень

en: Power
ru: Степень

en: The power used to raise the base
ru: Степень, используемая для возведения основания

en: Value used to compare base or power with zero
ru: Значение, используемое для сравнения основания или степени с нулём

en: Bad type for radialcomposite
ru: Неверный тип для радиальной комбинации

en: Luma
ru: Светимость

en: The length of the vector
ru: Длина вектора

en: Theta
ru: Тета

en: The angle of the vector with the X axis
ru: Угол вектора с осью X

en: Some of my parameters aren't set!
ru: Несколько из моих параметров не установлены!

en: Min
ru: Мин

en: Returned value when 'Link' is smaller
ru: Возвращённое значение когда 'ссылка' меньше

en: Max
ru: Макс

en: Returned value when 'Link' is greater
ru: Возвращённое значение когда 'ссылка' больше

en: The value node to limit its range
ru: Значение узла, чтобы ограничить его диапазон

en: The real value to be converted
ru: Действительное значение для преобразования

en: Real
ru: Вещественный

en: The value node used to calculate its reciprocal
ru: Значение узла, используемое для расчёта его обратной величины

en: The value used to decide whether 'Link' is too small to obtain its reciprocal
ru: Значение, используемое для определения того, является ли "ссылка" слишком мала, чтобы получить её обратную

en: The resulting value when 'Link' < 'Epsilon'
ru: Результирующее значение когда 'Ссылка' < 'Эпсилона'

en: The referenced value
ru: Эталонное значение

en: Repeat Gradient
ru: Повторить градиент

en: The source gradient to repeat
ru: Исходный градиент для повтора

en: Count
ru: Количество

en: The number of repetition of the gradient
ru: Число повторений градиента

en: Specifies how much biased is the source gradient in the repetition [0,1]
ru: Указывает насколько необъективным является исходный градиент в повторении [0,1]

en: Specify Start
ru: Укажите начало

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
ru: Когда включено, "Начальный цвет" используется в качестве начала результирующего градиента

en: Specify End
ru: Укажите конец

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
ru: Когда включено, "Конечный цвет" используется в качестве начала результирующего градиента

en: Start Color
ru: Начальная опорная точка

en: Used as the start of the resulting gradient
ru: Используется в качестве начала результирующего градиента

en: End Color
ru: Конечная опорная точка

en: Used as the end of the resulting gradient
ru: Используется в качестве конца результирующего градиента

en: The value to be reversed
ru: Действительное значение для реверсирования

en: The value node used to scale
ru: Значение узла, используемое для масштабирования

en: Value that multiplies the value node
ru: Значение, которое умножает значение узла

en: Segment
ru: Сегмент

en: The Segment where the tangent is linked to
ru: Сегмент, где касательная связана

en: The position of the linked tangent on the Segment (0,1]
ru: Положение связанной касательной на сегменте (0,1]

en: The Segment where the vertex is linked to
ru: Сегмент, где вершина связана

en: The position of the linked vertex on the Segment (0,1]
ru: Положение связанной вершины на сегменте (0,1]

en: The angle where the sine is calculated from
ru: Угол, из которого вычислен синус

en: The value that multiplies the resulting sine
ru: Значение, которое умножает результирующий синус

en: The value node used to make the step
ru: Значение узла, используемое для создания шага

en: The duration of the step
ru: Продолжительность шага

en: Start Time
ru: Время начала

en: The time when the step conversion starts
ru: Время, когда начинается шаг преобразования

en: Intersection
ru: Пересечение

en: Value that define whether the step is centered on the value [0,1]
ru: Значение, которое определяет, будет ли шаг по центру на значении [0,1]

en: Stripes
ru: Полоски

en: Color 1
ru: Цвет 1

en: One color of the gradient stripes
ru: Один цвет полос градиента

en: Color 2
ru: Цвет 2

en: Other color of the gradient stripes
ru: Другой цвет полос градиента

en: Stripe Count
ru: Количество полос

en: Number of stripes in the gradient
ru: Количество полос в градиенте

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
ru: Ширина полос в градиенте между [0,1]

en: Left Hand Side of the subtraction
ru: Левая сторона вычитания

en: Right Hand Side of the subtraction
ru: Правая сторона вычитания

en: Value that multiplies the subtraction
ru: Значение, которое умножает вычитание

en: Link Off
ru: Ссылка Выкл

en: The value node returned when the switch is off
ru: Значение узла, возвращаемое когда переключатель выключен

en: Link On
ru: Ссылка Вкл

en: The value node returned when the switch is on
ru: Значение узла, возвращаемое когда переключатель включен

en: When checked, returns 'Link On', otherwise returns 'Link Off'
ru: Когда включено, возвращается 'Ссылка Вкл', в противном случае возвращается 'Ссылка Выкл'

en: The value node returned when current time is before 'time' - 'length'
ru: Значение узла, возвращаемое когда текущее время равно до 'время' - 'длина'

en: The value node returned when current time is after 'time'
ru: Значение узла, возвращаемое когда текущее время равно после 'время'

en: The time when the linear interpolation ends
ru: Время, когда завершается линейная интерполяция

en: The length of time when the linear interpolation between 'Before' and 'After' is made
ru: Длина времени, когда линейная интерполяция выполнена между 'до' и 'после'

en: The value node to time loop
ru: Значение узла во временном цикле

en: Start time of the loop for the value node Timeline
ru: Время начала цикла для значения узла Линии времени

en: The time that is converted to string
ru: Врямя, преобразованное в строку

en: The start color of the gradient
ru: Начальный цвет градиента

en: The end color of the gradient
ru: Конечный цвет градиента

en: Vector
ru: Вектор

en: The vector where the angle is calculated from
ru: Вектор, из которого вычислен угол

en: The vector where the length is calculated from
ru: Вектор, из которого вычислена длина

en: The vector where the X coordinate is extracted from
ru: Вектор, из которого извлечена координата X

en: The vector where the Y coordinate is extracted from
ru: Вектор, из которого извлечена координата Y

en: WidthPoint %03d
ru: Точка ширины %03d

en: Uninitialized Synfig tool general options singleton.
ru: Неинициализированный инструмент Synfig для общих одиночных опций.

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
ru: Фатальная ошибка: несовпадение версий Synfig

en: Nothing to do!
ru: Нечего делать!

en: Attempting to determine target/outfile...
ru: Попытка определить цель/выходной файл...

en: Target name undefined, attempting to figure it out
ru: Имя цели определено, попытка понять его

en: Defaulting to PNG target...
ru: Установление цели PNG по умолчанию...

en: Unable to create output for "%s": %s
ru: Невозможно создать вывод для "%s": %s

en: Throwing out job...
ru: Отбрасывание работы...

en: Creating the target...
ru: Создаётся цель...

en: Unknown target for "%s": %s
ru: Неизвестная цель для "%s": %s

en: Setting the canvas on the target...
ru: Задаётся холст для цели...

en: Setting the quality of the target...
ru: Задаётся качество цели...

en: Setting the alpha mode of the target...
ru: Установка режима альфа-канала цели...

en: Render Failure.
ru: Не удалось визуализировать.

en: Rendering...
ru: Визуализация...

en: : Rendered in
ru: : Визуализировано за

en:  seconds.
ru: секунд.

en: Done.
ru: Готово.

en: Settings
ru: Параметры

en: Show settings help
ru: Показать справку по параметрам

en: Switch options
ru: Варианты переключателя

en: Show switch help
ru: Показать справку по переключателю

en: Misc options
ru: Разные опции

en: Show Misc options help
ru: Показать справку по разным опциям

en: FFMPEG target options
ru: Опции цели FFMPEG

en: Show FFMPEG target options help
ru: Показать справку по опциям цели FFMPEG

en: Synfig info options
ru: Опции информации Synfig

en: Show Synfig info options help
ru: Показать справку по опциям информации Synfig

en: Synfig debug flags
ru: Флаги отладки Synfig

en: Show Synfig debug flags help
ru: Показать справку по отладочным флагам Synfig

en: Specify output target (Default: PNG)
ru: Указать цель вывода (по умолчанию PNG)

en: Set the image width in pixels (Use zero for file default)
ru: Задать ширину изображения в пикселях (используйте 0 для параметров по умолчанию)

en: Set the image height in pixels (Use zero for file default)
ru: Задать высоту изображения в пикселях (используйте 0 для параметров по умолчанию)

en: Set the diagonal size of image window (Span)
ru: Задать размер окна изображения по диагонали

en: Set antialias amount for parametric renderer.
ru: Задать силу сглаживания для параметрического отрисовщика

en: Enable multithreaded renderer using the specified number of threads
ru: Использовать многопоточный отрисовщик с указанным количеством потоков

en: Specify input filename
ru: Указать имя входного файла

en: Specify output filename
ru: Указать имя выводимого файла

en: Output file sequence separator string (Use double quotes if you want to use spaces)
ru: Строка с последовательностью разделителей для выходного файла (используйте двойные кавычки, если вы хотите использовать пробелы)

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
ru: Отрисовать холст с указанным ID вместо корневого холста

en: Set the frame rate
ru: Задать частоту кадров в секунду

en: Render a single frame at <seconds>
ru: Отрисовать один кадр за это количество секунд

en: Set the starting time
ru: Задать время начала

en: Set the ending time
ru: Задать время конца

en: Set the physical resolution (Dots-per-inch)
ru: Задать физическое разрешение (в точках на дюйм)

en: Set the physical X resolution (Dots-per-inch)
ru: Задать физическое разрешение по X (в точках на дюйм)

en: Set the physical Y resolution (Dots-per-inch)
ru: Задать физическое разрешение по Y (в точках на дюйм)

en: Output verbosity level
ru: Уровень детализации вывода

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
ru: Использовать менее подробный вывод (без отчёта о прогрессе)

en: Print benchmarks
ru: Распечатать тест производительности

en: Extract alpha
ru: Извлечь альфа-канал

en: Append layers in <filename> to composition
ru: Добавить слои из <filename> в композицию

en: filename
ru: имя файла

en: Print out specified details of the root canvas
ru: Вывести указанные данные о корневом холсте

en: fields
ru: поля

en: Print out the list of exported canvases in the composition
ru: Вывести список экспортированных в композицию холстов

en: Set the codec for the video. See --target-video-codecs
ru: Установить кодек для видео. Смотрите --target-video-codecs

en: codec
ru: кодек

en: Set the bitrate for the output video
ru: Установить битрейт для выходного видео

en: bitrate
ru: битрейт

en: Produce this help message
ru: Создавать это справочное сообщение

en: Print out the list of available importers
ru: Вывести список доступных фильтров импорта

en: Print out misc build information
ru: Вывести информацию о сборке

en: Print out the list of available layers
ru: Вывести список доступных слоёв

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
ru: Вывести описание слоя, данные о параметрах и т.д.

en: layer-name
ru: название слоя

en: Print out license information
ru: Вывести информацию о лицензии

en: Print out the list of loaded modules
ru: Вывести список загруженных модулей

en: Print out the list of available targets
ru: Вывести список доступных целей

en: Print out the list of available video codecs when encoding through FFMPEG
ru: Вывести список доступных видео кодеков при кодировании через FFMPEG

en: Print out the list of available ValueNodes
ru: Вывести список доступных значений узлов

en: Print out version information
ru: Вывести информацию о версии

en: Test GUID generation
ru: Протестировать генерацию GUID

en: Test signal implementation
ru: Протестировать реализацию сигнала

en: Unrecognised canvas variable:
ru: Не распознана переменная холста:

en: verbosity set to
ru: детализация установлена на

en: Threads set to
ru: Количество потоков установлено на

en: Layer Name:
ru: Название слоя:

en: Localized Layer Name:
ru: Имя локализованного слоя:

en: Version:
ru: Версия:

en: param -
ru: параметр -

en:  (not critical)
ru: (не критично)

en: 	Localized Name:
ru: 	Локализованное имя:

en: 	Description:
ru: 	Описание:

en: 	Hint:
ru: 	Подсказка:

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
ru: Сглашивание установлено на %d, (%d сэмплов на пиксель)

en: Span set to %d units
ru: Интервал установлен на %d единиц

en: Physical resolution set to %f dpi
ru: Физическое разрешение указано равным %f dpi

en: Physical X resolution set to %f dpi
ru: Физическое разрешение по X указано равным %f dpi

en: Physical Y resolution set to %f dpi
ru: Физическое разрешение по Y указано равным %f dpi

en: Rendering frame at
ru: Визуализация  кадра

en: Resolution set to %dx%d.
ru: Разрешение установлено на %dx%d.

en: Both video codec and bitrate parameters are necessary.
ru: Необходимы оба параметра: видео кодек и битрейт.

en: Video codec "%s" is not supported.
ru: Видео кодек "%s" не поддерживается.

en: Target video codec set to:
ru: Цель видео кодека установлена на:

en: Target bitrate set to:
ru: Цель битрейта установлена на:

en: Output file sequence separator set to: '
ru: Строка с последовательностью разделителей для выходного файла установлена на: '

en: Unable to load file '%s'.
ru: Не удалось загрузить файл '%s'.

en: No input file provided.
ru: Не указано имя входного файла.

en: Target set to
ru: Цель установлена на

en: Quality set to
ru: Качество указано равным

en: Unable to find canvas with ID "%s" in %s.
    Throwing out job...
ru: Невозможно найти холст с идентификатором "%s" в %s.
    Отбрасывание работы...

en: Invalid canvas name "%s" in %s.
    Throwing out job...
ru: Некорректное имя холста "%s" в %s.
    Отбрасывание работы...

en: Unable to append '
ru: Не удалось добавить в конец '

en: Appended contents of
ru: Добавлено в конец содержимое

en: End Time
ru: Время завершения

en: Frame Rate
ru: Частота кадров

en: Start Frame
ru: Кадр начала

en: End Frame
ru: Кадр конца

en: Image Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон изображения

en: Pixel Width
ru: Ширина пиксела

en: Pixel Height
ru: Высота пиксела

en: Pixel Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон пиксела

en: Top Left
ru: Верхний левый

en: Bottom Right
ru: Нижний правый

en: Physical Width
ru: Физическая ширина

en: Physical Height
ru: Физическая высота

en: X Resolution
ru: Разрешение по X

en: Y Resolution
ru: Разрешение по Y

en: Diagonal Image Span
ru: Интервал диагонального изображения

en: Interlaced
ru: Чередуемый

en: Antialias
ru: Сглаживание

en: Flags
ru: Флаги

en: Focus
ru: Фокус

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Metadata
ru: Метаданные

en: %s: Frame %d of %d (%d%%). Remaining time:
ru: %s: Кадр %d из %d (%d%%). Оставшееся время:

note: TRANSLATORS This "w" stands for weeks
en: w
ru: н

note: TRANSLATORS This "d" stands for days
en: d
ru: д

note: TRANSLATORS This "h" stands for hours
en: h
ru: ч

note: TRANSLATORS This "m" stands for minutes
en: m
ru: м

note: TRANSLATORS This "s" stands for seconds
en: s
ru: с
