Synfig UI - en to uk translation catalogue (21 entries)

en: Text
uk: Текст

en: Other
uk: Інше

en: Text Layer
uk: Текстовий шар

en: unable to initialize
uk: неможливо ініціалізувати

en: empty font set
uk: порожній набір шрифтів

en: Color
uk: Колір

en: Color of the text
uk: Колір тексту

en: Font Family
uk: Гарнітура

en: Style
uk: Стиль

en: Normal
uk: Звичайний

en: Oblique
uk: Похилий

en: Italic
uk: Курсив

en: Horizontal Spacing
uk: Горизонтальний інтервал

en: Vertical Spacing
uk: Вертикальний інтервал

en: Size
uk: Розмір

en: Size of the text
uk: Розмір символів

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Text Orientation
uk: Орієнтація тексту

note: TRANSLATORS This "h" stands for hours
en: h
uk: год

note: TRANSLATORS This "m" stands for minutes
en: m
uk: хв

note: TRANSLATORS This "s" stands for seconds
en: s
uk: сек
