Synfig UI - en to ar translation catalogue (1078 entries)

en: Text
ar: نص

en: Other
ar: آخر

en: Text Layer
ar: طبقة نص

en: unable to initialize
ar: غير قادر على البدء

en: empty font set
ar: قائمة الخطوط فارغة

en: Text to Render
ar: نص للتصيير

en: Color
ar: لون

en: Color of the text
ar: لون النص

en: Font Family
ar: الخط

en: Style
ar: نمط

en: Normal
ar: عادي

en: Oblique
ar: مائل

en: Italic
ar: مائل

en: Weight
ar: حجم

en: Ultralight
ar: خفيف جدا

en: Bold
ar: عريض

en: Ultrabold
ar: عريض جدًا

en: Heavy
ar: ثقيل

en: Horizontal Spacing
ar: تباعد أفقي

en: Vertical Spacing
ar: تباعد عمودي

en: Size
ar: الحجم

en: Size of the text
ar: غيّر حجم النص

en: Orientation
ar: اتجاه

en: Text Orientation
ar: اتجاه النص

en: Origin
ar: المبدأ

en: Text Position
ar: موضع النص

en: Font
ar: خط

en: Filename of the font to use
ar: اسم ملف الخط للاستعمال

en: Kerning
ar: غيّر تآلف النص

en: Sharpen Edges
ar: تحديد الحواف

en: Invert
ar: عكس

en: No face loaded, no text will be rendered.
ar: لا وجه محمّل، لا نص سيصيّر.

en: Text too small, no text will be rendered.
ar: النص صغير جدا، لا نص سيصيّر.

en: Unable to set face size.
ar: لا يمكن تعديل حجم الوجه.

en: Can't parse multibyte character.
ar: لا يمكن قراءة حرف متعدد البايتات.

en: Bevel
ar: تنعيم

en: Stylize
ar: تنميط

en: Type
ar: نوع

en: Type of blur to use
ar: نوع التمويه للاستعمال

en: Box Blur
ar: صندوق التمويه

en: Fast Gaussian Blur
ar: غشاوة غوسية سريعة

en: Cross-Hatch Blur
ar: تغبيش متقاطع

en: Gaussian Blur
ar: غشاوة غوسية

en: Disc Blur
ar: تمويه القرص

en: Hi-Color
ar: لون عال

en: Lo-Color
ar: لون منخفض

en: Light Angle
ar: زاوية الضوء

en: Depth of Bevel
ar: عمق التنعيم

en: Softness
ar: نعومة

en: Use Luma
ar: استعمل Luma

en: Solid
ar: مُصمت

en: Region Set
ar: مجموعة المناطق

en: Set of regions to combine
ar: مجموعة المناطق للتركيب

en: Clamp
ar: مشبك

en: Filters
ar: مرشّحات

en: Invert Negative
ar: اعكس السلبية

en: Clamp Ceiling
ar: عتبة المشبك

en: Ceiling
ar: العتبة

en: Upper boundary of the clamping
ar: الحد الأعلى للتشبيك

en: Floor
ar: أرضية

en: Lower boundary of the clamping
ar: الحد الأدنى للتشبيك

en: Curve Warp
ar: منحنى الاعوجاج

en: Distortions
ar: تشوهات

en: Position of the destiny Spline line
ar: موضع نهاية خط spline

en: Width
ar: العرض

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
ar: كم يتم توسيع النتيجة عمودياً على السطر المصدر

en: Start Point
ar: نقطة البدء

en: First point of the source line
ar: النقطة الأولى في السطر المصدر

en: End Point
ar: نقطة النهاية

en: Final point of the source line
ar: النقطة النهائية في السطر المصدر

en: Vertices
ar: القمم

en: List of Spline Points where the source line is curved to
ar: نقاط الانحناء

en: Fast
ar: سريع

en: When checked, renders quickly but with artifacts
ar: حين تُختار، يسرع المصيّر لكن بواسطة العتاد

en: Free Time
ar: وقت حر

en: Time
ar: الوقت

en: Current time for next layers
ar: الزمن الحالي للطبقة الموالية

en: Import Image
ar: استيراد صورة

en: Filename
ar: اسم الملف

en: File to import
ar: الملف الذي سيستورد

en: Time Offset
ar: إزاحة الزمن

en: Time Offset to apply to the imported file
ar: إزاحة الزمن التي ستطبق على الملف المستورد

en: Inside Out
ar: داخل وخارج

en: Julia Set
ar: مجموعة جوليا

en: Fractals
ar: كسيريات

en: Inside Color
ar: لون الداخل

en: Color of the Set
ar: لون المجموعة

en: Outside Color
ar: لون الخارج

en: Color outside the Set
ar: لون خارج المجموعة

en: Color Shift
ar: إزاحة اللون

en: Iterations
ar: المرّات

en: Seed Point
ar: نقطة بذرة

en: Bailout ValueBase
ar: القيمة الأساسية للتوقف
    Valeur de Base d'Arrêt

en: Distort Inside
ar: تشويه الداخل

en: Shade Inside
ar: تظليل الداخل

en: Solid Inside
ar: داخل مصمت

en: Invert Inside
ar: اعكس الداخل

en: Color Inside
ar: لون الداخل

en: Distort Outside
ar: تشويه الخارج

en: Shade Outside
ar: تظليل الخارج

en: Solid Outside
ar: خارج مصمت

en: Invert Outside
ar: اعكس الخارج

en: Color Outside
ar: لون الخارج

en: Color Cycle
ar: دورة الألوان

en: Smooth Outside
ar: تنعيم الخارج

en: Break Set
ar: مجموعة الفصل

en: Modify equation to achieve interesting results
ar: تعديل المعادلة لاستكمال نتائج مهمة

en: Mandelbrot Set
ar: مجموعة ماندلبروت

en: Inside
ar: الداخل

en: Gradient Inside
ar: تدرج الداخل

en: Offset Inside
ar: إزاحة الداخل

en: Loop Inside
ar: تكرار الداخل

en: Outside
ar: الخارج

en: Gradient outside
ar: تدرج الخارج

en: Smooth the coloration outside the set
ar: تنعيم تلوين خارج المجموعة

en: Offset Outside
ar: إزاحة الخارج

en: Scale Outside
ar: تحجيم الخارج

en: Rotate
ar: تدوير

en: Transform
ar: حوّل

en: Amount
ar: المقدار

en: Amount of rotation
ar: مقدار التدوير

en: Shade
ar: ظلّل

en: Spherize
ar: تكوير

en: Position
ar: موضع

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Clip
ar: قصاصة

en: Distort Type
ar: نوع تشوه

en: Vertical Bar
ar: شريط عمودي

en: Horizontal Bar
ar: شريط افقي

en: Stretch
ar: مطّ

en: Size of the stretch relative to its Center
ar: حجم المطّ بالنسبة إلى مركزه

en: Center
ar: مركز

en: Stroboscope
ar: أداة لقياس الدوران والتردد

en: Frequency
ar: التردد

en: Frequency of the Strobe in times per second
ar: تردد الوميض في الثانية

en: Super Sample
ar: عينة فائقة

en: Height
ar: الارتفاع

en: Use Parametric
ar: استعمال المعاملات

en: Be Alpha Safe
ar: آمن من طبقة ألفا

en: Time Loop
ar: تكرار الزمن

en: Link Time
ar: زمن الربط

en: Start time of the loop for the cycled context
ar: زمن بدء التكرار للسياق الدائري

en: Local Time
ar: ضوء محلّي

en: The time when the resulted loop starts
ar: الزمن الذي ينطلق فيه التكرار الناتج

en: Duration
ar: المدة

en: Length of the loop
ar: طول التكرار

en: Only For Positive Duration
ar: فقط للمدة الموجبة

en: Symmetrical
ar: متناظر

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
ar: حين تُختار، يتم عكس الحلقات في الوسط بالتوقيت المحلي

en: Translate
ar: ترجم

en: Twirl
ar: البرم

en: Center of the circle
ar: مركز الدائرة

en: Radius of the circle
ar: نصف قطر الدائرة

en: Rotations
ar: تدويرات

en: When checked, distorts inside the circle
ar: حين تختار، تشوّه داخل الدائرة

en: When checked, distorts outside the circle
ar: حين تختار، تشوّه داخل الدائرة

en: Source TL
ar: الزاوية الأعلى اليسرى للمصدر

en: Source BR
ar: الزاوية اليمنى السفلى المصدر

en: Dest TL
ar: الزاوية اليسرى العليا للهدف

en: Top Left corner of the destination
ar: الزاوية اليسرى العليا للهدف

en: Dest TR
ar: الزاوية اليمنى العليا للهدف

en: Top Right corner of the destination
ar: الزاوية العليا اليمنى للهدف

en: Dest BR
ar: الزاوية السفلى اليمنى للهدف

en: Bottom Right corner of the destination
ar: الزاوية السفلى اليمنى للهدف

en: Dest BL
ar: الزاوية اليسرى السفلى للهدف

en: Bottom Left corner of the destination
ar: الزاوية اليسرى السفلى للهدف

en: Interpolation
ar: الاستيفاء

en: Nearest Neighbor
ar: أقرب جار

en: Linear
ar: خطي

en: Cosine
ar: جيب التمام

en: Cubic
ar: تكعييبي

en: XOR Pattern
ar: بوابة Xor

en: Center of the pattern
ar: مركز النقش

en: Size of the pattern
ar: حجم النقش

en: Scale
ar: تحجيم

en: Amount to scale to
ar: مقدار التحجيم

en: Point to scale from
ar: نقطة انطلاق التحجيم

en: Unable to open %s
ar: تعذر فتح: %s

en: %s is not in BMP format
ar: %s ليست بصيغة BMP

en: Failure while reading BITMAP::FILEHEADER from %s
ar: فشل قراءة رأس الملف BITMAP::FILEHEADER   من  %s

en: Failure while reading BITMAP::INFOHEADER from %s
ar: فشل قراءة  BITMAP::INFOHEADER من %s

en: Bad BITMAP::FILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, should be %zu)
ar: BITMAP::FILEHEADER  سيء في  %s. (bfOffsetBits=%d, ينبغي أن يكون %zu)

en: Bad BITMAP::INFOHEADER in %s. (biSize=%d, should be %zu)
ar: BITMAP::INFOHEADER سيء في %s. (biSize=%d, ينبغي أن يكون %zu)

en: Reading compressed bitmaps is not supported
ar: قراءة ملف Bitmap مضغوط غير مدعومة

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
ar: عمق بتات غير مدعوم (bit_count=%d, ينبغي أن تكون 24 أو 32)

en:  (animated)
ar:  (مُحرَّك)

en: Unable to open file
ar: تعذر فتح ملف

en: Unable to write file header to file
ar: تعذر كتابة ترويسة في الملف

en: Unable to write info header
ar: تعذر كتابة ترويسة معلومات

en: Unable to open pipe to encodedv
ar: تعذر فتح أنبوب نحو encodedv

en: Metaballs
ar: كرات التعريف

en: Example
ar: مثال

en: Gradient
ar: تدرج

en: Balls
ar: كرات

en: Radii
ar: نصف القطر

en: Weights
ar: الأوزان

en: Gradient Left
ar: متدرح من اليسار

en: Gradient Right
ar: متدرج من اليمين

en: Positive Only
ar: موجب فقط

en: Simple Circle
ar: دائرة بسيطة

en: Error: No FFmpeg binary found.
    
    Please install "ffmpeg" or "avconv" (libav-tools package).
ar: خطأ: لا FFmpeg تنفيذي موجود.
    
    ثبّت رجاء "ffmpeg" أو "avconv" (libav-tools package).

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no pipe)
ar: تعذر فتح قناة إلى  ffmpeg (لا قناة)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (pid == -1)
ar: تعذر فتح قناة إلى  ffmpeg (pid == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)
ar: تعذر فتح قناة إلى ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (exec failed)
ar: تعذر فتح قناة إلى ffmpeg (exec failed)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no file)
ar: تعذر فتح قناة إلى  ffmpeg (لا ملف)

en: Blur
ar: غشاوة

en: Blurs
ar: غشاوات

en: Color Correct
ar: اللون الصحيح

en: Hue Adjust
ar: ضبط درجة اللون

en: Brightness
ar: السطوع

en: Contrast
ar: التباين

en: Exposure Adjust
ar: ضبط التعرض

en: Gamma Adjustment
ar: ضبط غاما

en: Halftone 2
ar: الألوان النصفية 2

en: Mask Origin
ar: مبدأ القناع

en: Mask Angle
ar: زاوية القناع

en: Mask Size
ar: حجم القناع

en: Light Color
ar: لون فاتح

en: Dark Color
ar: لون غامق

en: Symmetric
ar: متناظر

en: Light On Dark
ar: فاتح على غامق

en: Diamond
ar: ألماس

en: Stripe
ar: شريط

en: Halftone 3
ar: الألوان النصفية 3

en:  Type
ar:  النوع

en: Subtractive Flag
ar: علامة الطرح

en:  Color
ar:  لون

en:  Mask Origin
ar:  مبدأ القناع

en:  Mask Angle
ar:  زاوية القناع

en: Luma Key
ar: مفتاح Luma

en: Radial Blur
ar: غشاوة شعاعية

en: Fade Out
ar: التلاشي للخارج

en: Advanced Outline
ar: مخطط متقدم

en: Geometry
ar: أبعاد

en: A list of spline points
ar: قائمة نقاط المنحنى

en: Outline Width
ar: عرض المخطط

en: Global width of the outline
ar: العرض العام للمخطط

en: Expand
ar: توسيع

en: Value to add to the global width
ar: قيمةٌ تُضاف إلى العرض العام

en: Tip Type at Start
ar: نوع التلميح عند البدء

en: Defines the Tip type of the first spline point when spline is unlooped
ar: تحدد نوع التلميح عند أول نقطة منحنى حين لا يتكرر المنحنى

en: Rounded Stop
ar: توقف مستدير

en: Squared Stop
ar: توقف مربع

en: Peak Stop
ar: قمة

en: Flat Stop
ar: توقف

en: Inner Rounded Stop
ar: توقف مستدير الداخل

en: Off-Peak Stop
ar: توقف خارج الذروة

en: Tip Type at End
ar: نوع التلميح عند الانتهاء

en: Defines the Tip type of the last spline point when spline is unlooped
ar: تحدد نوع التلميح عند آخر نقطة المنحنى حين لا يتكرر المنحنى

en: Cusps Type
ar: نوع النتوءات

en: Sharp
ar: حادّ

en: Rounded
ar: مستدير

en: Smoothness
ar: النعومة

en: Determines the interpolation between widthpoints. (0) Linear (1) Smooth
ar: يحدد الاستكمال بين نقاط العرض. (0) خطي (1) صقل

en: Homogeneous
ar: متناسق

en: Width Point List
ar: قائمة نقاط العرض

en: List of width Points that defines the variable width
ar: قائمة نقاط العرض التي تعرّف متغير العرض

en: Dashed Outline
ar: خط متقطع

en: Dash Item List
ar: قائمة أنواع التقطع

en: List of dash items that defines the dashed outline
ar: قائمة أنواع التقطع التي تعرّف السطر المتقطع

en: Dash Items Offset
ar: إزاحة القطع

en: Distance to Offset the Dash Items
ar: توزيع الإزاحة بين القطع

en: Checkerboard
ar: رقعة الشطرنج

en: Color of checkers
ar: لون رقعة الشطرن

en: Center of the checkers
ar: وسط الرقعة

en: Size of checkers
ar: حجم الرقعة

en: Antialiasing
ar: تنعيم

en: Circle
ar: دائرة

en: Outline
ar: السطر

en: Sharp Cusps
ar: نتوء حاد

en: Rounded Begin
ar: بداية المستدير

en: Round off the tip
ar: إخفاء التلميح

en: Rounded End
ar: نهاية المستدير

en: Rectangle
ar: المستطيل

en: Point 1
ar: نقطة 1

en: First corner of the rectangle
ar: أول زاوية من المستطيل

en: Point 2
ar: نقطة 2

en: Second corner of the rectangle
ar: الزاوية الثانية للمستطيل

en: Expand amount
ar: مقدار التوسيع

en: Feather X
ar: تغبيش الأطراف X

en: Feather Y
ar: تغبيش الأطراف Y

en: Use Bevel for the corners
ar: تنعيم الزوايا

en: Keep Bevel Circular
ar: احتفظ بالتنعيم دائريا

en: Region
ar: المنطقة

en: Star
ar: نجمة

en: Outer Radius
ar: نصف قطر خارجي

en: The radius of the outer points in the star
ar: نصف قطر النقاط الخارجية للنجمة

en: Inner Radius
ar: الانحناء الداخلي

en: The radius of the inner points in the star
ar: الانحناء الداخلي لنقاط النجمة

en: Angle
ar: الزاوية

en: The orientation of the star
ar: اتجاه النجمة

en: Points
ar: نقاط

en: The number of points in the star
ar: عدد نقاط النجمة

en: Regular Polygon
ar: مضلّع منتظم

en: Unable to open "%s" for write access!
ar: تعذر فتح "%s" للكتابة!

en: Description not set!
ar: لا وصف!

en: Conical Gradient
ar: تدرج مخروطي

en: Gradients
ar: تدرجات

en: Gradient to apply
ar: التدرج الذي سيُطبق

en: Center of the cone
ar: مركز المخروط

en: Rotation of the gradient around the center
ar: دوران التدرج حول المركز

en: Curve Gradient
ar: تدرج منحن

en: Offset for the Vertices List
ar: إزاحة قائمة القمم

en: Global width of the gradient
ar: العرض العام للتدرج

en: Loop
ar: تكرار

en: ZigZag
ar: متعرج

en: Perpendicular
ar: متعامد

en: Linear Gradient
ar: تدرّج خطّي

en: Start point of the gradient
ar: نقطة بدء التدرج

en: End point of the gradient
ar: نقطة نهاية التدرج

en: Radial Gradient
ar: تدرج قطري

en: Center of the gradient
ar: مركز التدرج

en: Spiral Gradient
ar: تدرج لولبي

en: Rotation of the spiral
ar: دوران اللولب

en: Clockwise
ar: اتجاه عقارب الساعة

en: No file to load
ar: لا ملف للتحميل

en: Cannot create temporary file of
ar: لا يمكن إنشاء ملف موقت لـ

en: Unable to open
ar: تعذّر فتح

en: Unable to get frame from
ar: تعذر الحصول على الإطار من

en: Bad surface from
ar: سطح سيئ من

en: Unable to open pipe to imagemagick
ar: تعذر فتح قناة إلى ImageMagick

en: Reached end of stream without finding PPM header
ar: بلغت نهاية الدفق دون إيجاد ترويسة PPM

en: stream not in PPM format
ar: ليس التدفق بصيغة PPM

en: Premature end of file (after header)
ar: نهاية غير متوقعة للملف (بعد الترويسة)

en: Premature end of file
ar: نهاية غير متوقعة للملف

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
ar: تعذر فتح قناة مع أداة التحويل في إماجيك

en: Noise Distort
ar: تشويه الضجيج

en: Displacement
ar: إزاحة

en: How big the distortion displaces the context
ar: ما مقدار تشويه السياق

en: RandomNoise Seed
ar: بذرة الضجيج العشوائية

en: Change to modify the random seed of the noise
ar: عدّلها لتعديل البذرة العشوائية للضجيج

en: Spline
ar: منحنى

en: Detail
ar: تفاصيل

en: Increase to obtain fine details of the noise
ar: ارفع لتحصل على تفاصيل أكثر للضجيج

en: Animation Speed
ar: سرعة التحريك

en: In cycles per second
ar: في دورة/دورات في الثانية

en: Turbulent
ar: صاخب

en: Noise Gradient
ar: تدرج الضجيج

en: Size of the noise
ar: حجم الضجيج

en: What type of interpolation to use
ar: ما نوع الاستفياء المستعمل

en: Do Alpha
ar: اعمل ألفا

en: Uses transparency
ar: تستعمل الشفافية

en: Super Sampling
ar: عينة فائقة

en: Link
ar: رابط

en: The value node source that provides the central value
ar: قيمة العقدة المصدرية التي تعطي القيمة الوسطى

en: The value of the maximum random difference
ar: قيمة أقصى اختلاف عشوائي

en: Seed
ar: بذرة

en: Seeds the random number generator
ar: رقم البداية لمولّد الأرقام شبه العشوائية

en: Speed
ar: سرعة

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
ar: يحدد عدد المرات التي يتم فيها اختيار قيمة عشوائية جديدة (بعدد الاختيارات في الثانية)

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
ar: يحدد كيفية استيفاء القيمة من اختيار عشوائي إلى آخر

en: No interpolation
ar: لا استيفاء

en: Loop Time
ar: زمن الدوران

en: Makes the random value repeat after the given time
ar: يجعل القيمة العشوائية تتكرر بعد الوقت المحدد

en: Plant
ar: نبات

en: Gradient to be used for coloring the plant
ar: التدرج لتلوين النبات

en: Split Angle
ar: زاوية التقسيم

en: Angle by which each split deviates from its parent
ar: الزاوية االتي ينحرف بها كل قسم عن أصوله

en: Gravity
ar: جاذبية

en: Direction in which the shoots tend to face
ar: الاتجاه الذي تميل إليه البراعم

en: Tangential Velocity
ar: السرعة العرضية

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the spline
ar: مقدار الميلان لنمو البراعم على طول المنحن

en: Perpendicular Velocity
ar: السرعة العمودية

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the spline
ar: مقدار نمو البراعم عموديا على طول المنحن

en: Stem Size
ar: حجم الخطوة

en: Size of the stem
ar: حجم الجذع

en: Size As Alpha
ar: حجم بطبقة ألفا

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
ar: حين تختارها، يتم ضرب قناة ألفا من التدرج في حجم الجذع ، ويتم استخدام ألفا 1.0 عند التصيير

en: Reverse
ar: عكس

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
ar: حين تختارها، تصيّر النبتة في الاتجاه المعاكس

en: Step
ar: خطوة

en: Measure of the distance between points when rendering
ar: مقدار البعد بين النقاط عند التصيير

en: Used to seed the pseudo-random number generator
ar: رقم البداية لمولّد الأرقام شبه العشوائية

en: Splits
ar: أقسام

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
ar: الحد الأقصى لعدد المرات التي يمكن أن تنبت فيها كل براعم بشكل متكرر

en: Sprouts
ar: براعم

en: Number of places that growth occurs on each spline section
ar: عدد الأماكن التي يحدث فيها نمو في كل منحنى

en: Random Factor
ar: معامل العشوائية

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
ar: تستخدم لتقليل جميع الآثار العشوائية. اضبط على صفر لتعطيل العشوائية

en: Drag
ar: سحب

en: Drag slows the growth
ar: السحب يبطئ النمو

en: Use Width
ar: استعمل العرض

en: Scale the velocity by the spline's width
ar: يقلل السرعة حسب عرض المنحنى

en: The image is too large. It's size must be not more than 5000*2000=10000000 px. Currently it's %d*%d=%d px.
ar: الصورة كبيرة جدا. ينبغي أن لا تزيد عن 5000*2000=10000000 px. حجمها حاليا %d*%d=%d px.

en: %s was not in PPM format
ar: %s ليست بصيغة PPM

en: Import Svg
ar: استورد صورة SVG

en: bool
ar: بولياني

en: integer
ar: عدد صحيح

en: angle
ar: زاوية

en: real
ar: عدد حقيقي

en: time
ar: وقت

en: vector
ar: شعاع

en: color
ar: لون

en: segment
ar: مقطع

en: spline_point
ar: نقطة الانحناء

en: matrix
ar: مصفوفة

en: bone_weight_pair
ar: وزن العظم

en: width_point
ar: نقطة العرض

en: dash_item
ar: عنصر الواصلة

en: list
ar: قائمة

en: canvas
ar: الرقعة

en: string
ar: سلسلة حروف

en: gradient
ar: تدرج

en: bone_object
ar: كائن عظم

en: bone_valuenode
ar: قيمة عقدة العظم

en: transformation
ar: تحويل

en: in line
ar: في السطر

en: Units
ar: الوحدات

en: Pixels
ar: بكسلات

en: Inches
ar: بوصات

en: Meters
ar: أمتار

en: Millimeters
ar: مليمترات

en: Centimeters
ar: سنتيمتر (سم)

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
ar: Importer::open(): تعذر فتح ملف فارغ

en: Importer::open(): Couldn't find extension
ar: Importer::open(): تعذر إيجاد اللاحقة

en: Importer::open(): Unknown file type --
ar: Importer::open(): نوع ملف مجهول --

en: Unable to create surface target
ar: تعذر إنشاء مسار السطح

en: Z Depth
ar: العمق Z

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
ar: يعدّل موضع الطبقة في رصة الطبقات

en: Top-Left
ar: أعلى يسار

en: Upper left-hand Corner of image
ar: الزاوية العلوية اليسرى من الصورة

en: Bottom-Right
ar: أسفل اليمين

en: Lower right-hand Corner of image
ar: الزاوية العلوية اليمنى من الصورة

en: Opacity
ar: الشفافية

en: Alpha channel of the layer
ar: قناة ألفا للطبقة

en: Blend Method
ar: طريقة المزج

en: Duplicate
ar: مضاعفة

en: Index
ar: فهرس

en: Copy Index
ar: فهرس النسخ

en: Filter Group
ar: مجموعة مرشحات

en: Group
ar: مجموعة

en: Z Range
ar: نطاق Z

en: When checked, only layers inside range are visible
ar: حين تختارها، لا تكون مرئية إلا الطبقات في النطاق

en: Z Range Position
ar: موضع نطاق Z

en: Starting position where layers are visible
ar: موضع بداية الطبقات المرئية

en: Z Range Depth
ar: عمق نطاق Z

en: Depth where layers are visible in range
ar: العمق حيث الطبقات مرئية في النطاق

en: Z Range Blur
ar: غشاوة نطاق Z

en: Area where layers inside are partially visible
ar: المنطقة التي فيها الطبقات التي ستكون مرئية جزئيا

en: Motion Blur
ar: غشاوة حركية

en: Aperture
ar: بؤرة

en: Subsamples Factor
ar: معامل العينات الفرعية

en: Subsampling Type
ar: نوع العينات الفرعية

en: Constant
ar: ثابت

en: Hyperbolic
ar: إهليليجي

en: Subsample Start Amount
ar: مقدار بداية العينات الفرعية

en: Subsample End Amount
ar: مقدار النهاية للعينة الفرعية

en: Position offset
ar: إزاحة الموضع

en: Transformation
ar: تحويل

en: Canvas
ar: الرقعة

en: Group content
ar: محتوى المجموعة

en: Multiplier to speed up, slow down, freeze, or reverse time
ar: معامل لتسريع الزمن، تبطيئه، توقيفه أو عكسه

en: Time Offset to apply to the context
ar: إزاحة الزمن التي ستطبق على السياق

en: Lock Selection
ar: اقفل التحديد

en: Outline Grow
ar: نمو التخطيط

en: Exponential value to grow children Outline layers width
ar: قيمة أسية لنمو عرض طبقات المخططات الفرعية

en: Polygon
ar: مضلّع

en: Vertices List
ar: قائمة القمم

en: Define the corners of the polygon
ar: تحديد زوايا المضلّع

en: Shape
ar: شكل

en: Internal
ar: داخلي

en: Feather
ar: تغبيش الأطراف

en: Type of Feather
ar: نوع تغبيش الأطراف

en: Type of feathering to use
ar: نوع تغبيش الأطراف المستعمل

en: Winding Style
ar: نمط الالتواء

en: Winding style to use
ar: نمط الالتواء المستخدم

en: Non Zero
ar: غير معدوم

en: Even/Odd
ar: زوجي/فردي

en: Skeleton
ar: هيكل

en: Name
ar: اسم

en: Bones
ar: عظام

en: Skeleton Deformation
ar: تشوّه الهيكل

en: List of bones
ar: قائمة العظام

en: First corner of the bounds rectangle
ar: أول زاوية من مستطيل الحدود

en: Second corner of the bounds rectangle
ar: ثاني زاوية من مستطيل الحدود

en: Horizontal subdivisions
ar: تفريعات أفقية

en: Count of horizontal subdivisions of the transformation grid
ar: عدد التفريعات الأفقية من شبكة التحويل

en: Vertical subdivisions
ar: التفريعات العمودية

en: Count of vertical subdivisions of the transformation grid
ar: عدد التفريعات العمودية من شبكة التحويل

en: Solid Color
ar: لون صلب

en: Fill color of the layer
ar: لون تعبئة الطبقة

en: Sound
ar: صوت

en: Path to sound file
ar: المسار إلى ملف الصوت

en: Delay
ar: مهلة

en: Delay before play
ar: مهلة قبل التشغيل

en: Volume
ar: شدّة الصوت

en: Volume of sound
ar: شدّة الصوت

en: Switch
ar: تبديل

en: Active Layer Name
ar: اسم الطبقة النشطة

en: Active Layer Depth
ar: عمق الطبقة النشطة

en: No images in list
ar: لا صور في القائمة

en: Cannot find canvas for delete '%s'
ar: تعذر إيجاد الرقعة لحذف '%s'

en: cannot load '%s' recursively
ar: تعذّر تحميل '%s' تراجعيا

en: Unexpected element <%s>, Expected <%s>
ar: عنصر غير متوقع  <%s>، ننتظر <%s>

en: Unexpected element <%s>
ar: عنصر غير متوقع <%s>

en: Too many warnings
ar: تنبيهات كثيرة جدا

en: <%s> is missing "%s" attribute
ar: <%s> يفتقد إلى خاصية"%s"

en: <%s> should not contain anything
ar: <%s> ينبغي أن لا تحتوي على أي شيء

en: <%s> is missing "value" attribute
ar: <%s>  يفتقد إلى خاصية"القيمة"

en: Bad value "%s" in <%s>
ar: قيمة سيئة "%s" في <%s>

en: <%s> is missing "pos" attribute
ar: <%s>  يفتقد إلى خاصية"موضع"

en: Unable to create <animated> with type "%s"
ar: تعذر إنشاء <animated> بالنوع "%s"

en: <waypoint> is missing attribute "time"
ar: <waypoint> يفتقد خاصية "الزمن"

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
ar: وُجدت خاصية "استعمال" لـ <waypoint>، لكنها ليست فارغة. تجاهل المحتويات...

en: Unknown ID (%s) referenced in waypoint
ar: معرف مجهول (%s) مذكور في نقطة اتجاه

en: <%s> is missing its data
ar: <%s> يفتقد بياناته

en: Bad data for <waypoint>
ar: بيانات سيئة لـ <waypoint>

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
ar: عنصر غير متوقع <%s> بعد بيانات <waypoint>, تجاهل...

en: Missing attribute "type" in <%s>
ar: خاصية "نوع" مفقودة في <%s>

en: Bad type in <%s>
ar: نوع سيئ في <%s>

en: <%s> did not accept type '%s'
ar: <%s> لا تقبل النوع '%s'

en: '%s' was already defined in <%s>
ar: '%s' معرّف مسبقا في <%s>

en: '%s' attribute in <%s> references unknown ID '%s'
ar: الخاصية'%s' في <%s> تشير إلى معّرف مجهول '%s'

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
ar: تعذر ربط '"%s" إلى ValueNode "%s" (رابط #%d في "%s")

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
ar: استثناء مجهول أثناء الإشارة إلى ValueNode "%s"

en: element <%s> is missing its contents
ar: العنصر  <%s> يفتقد محتوياته

en: Parse of '%s' failed
ar: تعذرت قراءة '%s'

en: Unable to connect value node ('%s' of type '%s') to link %d (%s)
ar: تعذر وصل نقطة قيمة ('%s' من نوع '%s') بالرابط %d (%s)

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
ar: استثناء مجهول أثناء العمل على العنصر "%s"

en: <%s> is missing link %d (%s)
ar: <%s> تفتقد الرابط %d (%s)

en: Unable to create <list>
ar: تعذر إنشاء <list>

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
ar: <entry> يفقتد محتوياته أو عنصر "use"

en: Unable to create <dynamic_list>
ar: تعذر إنشاء <dynamic_list>

en: Bad data in <%s>
ar: بيانات سيئة في <%s>

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
ar: ValueNode متوقعة.  انظر '%s'

en: Bad ID "%s"
ar: معرّف سيئ "%s"

en: Duplicate ID "%s"
ar: معّرف مكرّر"%s"

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
ar: استثناء مجهول أثناء إضافة إلى ValueNode "%s"

en: Missing "type" attribute to "layer" element
ar: خاصية "نوع" مفقودة من عنصر "طبقة"

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
ar: إصدار الطبقة المثبتة أصغر من إصدار الطبقة في الملف

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
ar: مدخل <name> للـ <layer> غير مدعومة. تجاهل...

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
ar: مدخل <desc> لـ <layer> غير مدعوم. تجاهل...

en: Missing "name" attribute for <param>.
ar: فقدان خاصية "الاسم" لـ <param>.

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
ar: وُجدت خاصية "استعمال" لـ <param>، لكنها ليست فارغة. تجاهل المحتويات...

en: Empty use="" value in <param>
ar: قيمة use="" فارغة في <param>

en: Failed to load subcanvas '%s'
ar: تعذر تحميل الرقعة الفرعية '%s'

en: Layer rejected canvas link
ar: الطبقة ترفض ارتباط الرقعة

en: Unknown ID (%s) referenced in parameter "%s"
ar: معرف مجهول (%s) مذكور في معامل "%s"

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
ar: <param> يفتقد محتوياته، أو خاصية "use".

en: Bad data for <param>
ar: بيانات سيئة لـ<param>

en: Layer '%s' rejected value for parameter '%s'
ar: الطبقة '%s' ترفض قيمة المعامل '%s'

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
ar: عنصر غير متوقع <%s> بعد بيانات <param>، تجاهل...

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
ar: رقعة مع عرض أو ارتفاع أقل من واحد غير مسموح

en: Group canvases cannot have a <defs> section
ar: مجموعة رقع لا يمكنه أن تملك قسم <defs>

en: Inline canvas cannot have a <bones> section
ar: الرقعة الداخلية لا يمكنها أن تملك قسم <bones>

en: Group canvases cannot have keyframes
ar: لا يمكن أن تحتوي لوحات المجموعة على إطارات مفتاحية

en: Group canvases cannot have metadata
ar: لا يمكن أن تحتوي لوحات المجموعة على بيانات فوقية

en: <meta> must have a name
ar: <meta> تتطلب اسما

en: <meta> must have content
ar: <meta> تتطلب محتوى

en: blank "name" entity
ar: كائن "الاسم" فارغ

en: blank "desc" entity
ar: كائن "الوصف" فارغ

en: blank "author" entity
ar: كائن "المؤلف" فارغ

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
ar: الرقعة '%s' لديها %s مجهولة: %s

en: Can't find linked file
ar: تعذر إيجاد الملف الموصول

en: Can't open file
ar: تعذر فتح الملف

en: API Version mismatch (LIB:%zu, PROG:%zu)
ar: اختلاف إصدار API (LIB:%zu، PROG:%zu)

en: Size of Vector mismatch (app:%zu, lib:%zu)
ar: اختلاف حجم الشعاع (app:%zu, lib:%zu)

en: Size of Color mismatch (app:%zu, lib:%zu)
ar: اختلاف حجم اللون (app:%zu, lib:%zu)

en: Size of Canvas mismatch (app:%zu, lib:%zu)
ar: اختلاف حجم الرقعة (app:%zu, lib:%zu)

en: Size of Layer mismatch (app:%zu, lib:%zu)
ar: اختلاف حجم الطبقة (app:%zu, lib:%zu)

en: Starting Subsystem "Sound"
ar: إطلاق النظام الفرعي "صوت"

en: Unable to initialize subsystem "Sound"
ar: تعذر إطلاق النظام الفرعي "صوت"

en: Starting Subsystem "Types"
ar: إطلاق النظام الفرعي "أنواع"

en: Unable to initialize subsystem "Types"
ar: تعذر إطلاق النظام الفرعي "أنواع"

en: Starting Subsystem "Rendering"
ar: إطلاق النظام الفرعي "تصيير"

en: Unable to initialize subsystem "Rendering"
ar: تعذر إطلاق النظام الفرعي "تصيير"

en: Starting Subsystem "Modules"
ar: إطلاق النظام الفرعي "وحدات"

en: Unable to initialize subsystem "Modules"
ar: تعذر إطلاق النظام الفرعي "وحدات"

en: Starting Subsystem "Layers"
ar: إطلاق النظام الفرعي "طبقات"

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
ar: تعذر إطلاق النظام الفرعي "طبقات"

en: Starting Subsystem "Targets"
ar: إطلاق النظام الفرعي "مسارات"

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
ar: تعذر إطلاق النظام الفرعي "مسارات"

en: Starting Subsystem "Importers"
ar: إطلاق النظام الفرعي "مستورِدات"

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
ar: تعذر إطلاق النظام الفرعي "مستورِدات"

en: Starting Subsystem "Thread Pool"
ar: إطلاق النظام الفرعي "حوض الخيوط"

en: Unable to initialize subsystem "Thread Pool"
ar: تعذر إطلاق النظام الفرعي "حوض الخيوط"

en: Loading modules from %s
ar: تحميل الوحدات المنمطة من %s

en: DONE
ar: تمام

en: error
ar: خطأ

en: warning
ar: تنبيه

en: info
ar: معلومات

en: Errors on lt_dlinit()
ar: أخطاء في lt_dlinit()

en: Unable to load module '%s'
ar: تعذر تحميل الوحدة النمطية '%s'

en: Attempting to register "%s"
ar: محاولة تسجيل "%s"

en: Unable to find module "%s" (%s)
ar: تعذر إيجاد الوحدة النمطية "%s" (%s)

en: Found module "%s"
ar: وُجدت الوحدة النمطية "%s"

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
ar: تعذر إيجاد نقطة الدخول للوحدة النمطية "%s" (%s)

en: Entrypoint did not return a module.
ar: نقطة الدخول لا تعطي وحدة نمطية.

en: Success for "%s"
ar: نجاح "%s"

en: Unnamed
ar: غير مسمى1

en: Surface Palette
ar: مجموعة الألوان

en: %0.2f%% Gray
ar: %0.2f%% رمادي

en: Unable to open %s for write
ar: تعذر فتح %s للكتابة

en: Unable to open %s for read
ar: تعذر فتح %s للقراءة

en: %s does not appear to be a valid %s palette file
ar: %s لا تبدو %s ملف لوح تلوين صالح

en: %s does not appear to be a supported palette file
ar: %s لا تبدو ملف لوح تلوين مدعوم

en: Composite
ar: مركّب

en: Straight
ar: مستقيم

en: Onto
ar: إلى

en: Straight Onto
ar: مباشرة إلى

en: Behind
ar: خلف

en: Screen
ar: شاشة

en: Overlay
ar: تغطية

en: Hard Light
ar: ضوء ساطع

en: Multiply
ar: ضرب

en: Divide
ar: قسمة

en: Add
ar: إضافة

en: Subtract
ar: طرح

en: Difference
ar: فرق

en: Brighten
ar: السطوع

en: Darken
ar: تعتيم

en: Hue
ar: درجة الطيف

en: Saturation
ar: تشبع

en: Luminance
ar: الإضاءة

en: Alpha Over
ar: ألفا

en: Alpha Brighten
ar: سطوع ألفا

en: Alpha Darken
ar: قتامة ألفا

en: Alpha
ar: ألفا

en: Target panic
ar: مشكلة في المسار

en: Cobra (hardware)
ar: عتاد (كوبرا)

en: Cobra Draft (software)
ar: مسودة كوبرا (برنامج)

en: Cobra LowRes (software)
ar: موارد ضعيفة لكوبرا (برنامج)

en: Cobra (safe) - very slow
ar: كوبرا (آمنة) - بطيئ جدا

en: Cobra (software)
ar: كوبرا (برنامج)

en: Cobra Preview (software)
ar: معاينة كوبرا (برنامج)

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
ar: قيمة مجهولة(%s)، تعذر إنشاء تمثيل XML!

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
ar: نوع نقطة قيمة مجهولة(%s)، تعذر إنشاء تمثيل XML

en: Target initialization failure
ar: فشل تهيئة المسار

en: Accelerated Renderer Failure
ar: فشل المصيّر المسرّع

en: Accelerated Renderer Failure: cannot read surface
ar: فشل المصيّر المسرّع: تعذرت قراءة السطح

en: Bad surface
ar: سطح سيئ

en: Unable to put surface on target
ar: تعذر وضع السطح في المسار

en: Caught string:
ar: النص المسترجع:

en: Ran out of memory (Probably a bug)
ar: ذاكرة غير كافية (احتمال علة)

en: Caught unknown error, rethrowing...
ar: خطأ مجهول، تصحيح...

en: add_tile(): Unable to put surface on target
ar: add_tile(): تعذر وضع السطح على المسار

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
ar: Time(): لم تحدد وحدة الزمن، يفترض أنها إطارات ("%s")

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
ar: Time(): لم تحدد وحدة الزمن ولا نسبة الإطارات! يفترض أنها ثوان

en: Translating Time to unknown format (not implemented)
ar: ترجمة الوقت إلى صيغة مجهولة (غير مبرمج)

en: Loop in hierarchy of tokens detected
ar: تكرار هرمي للكائنات المكتشفة

en: Loop detected while tokens preparing
ar: تم اكتشاف تكرار في تحضير الكائنات

en: Placeholder
ar: نائب

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
ar: %s:%d نوع خاطئ لـ %s: يحتاج إلى %s لكن حصلت على %s

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
ar: نوع سيئ: ValueNode '%s' لا تقبل '%s'

en: :Bad type
ar: :نوع سيئ

en: One or both of my parameters aren't set!
ar: بعض إعداداتي ليست مضبوطة!

en: Left Hand Side of the add
ar: الجانب الأيسر للمضاف

en: Addition
ar: إضافة

en: Right Hand Side of the add
ar: الجانب الأيمن للمضاف

en: Scalar
ar: عددي

en: Value that multiplies the add
ar: القيمة التي تُضرب في المضاف

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
ar: محاولة عكس قيمة غير قابلة للعكس

en: Link1
ar: رابط1

en: First operand of the AND operation
ar: العامل الأول في عملية AND

en: Link2
ar: رابط2

en: Second operand of the AND operation
ar: العامل الثاني في عملية AND

en: Value to convert to string
ar: الرقم المراد تحويله لسلسلة نصية

en: Width of the string
ar: طول سلسلة الأحرف

en: Precision
ar: دقّة

en: Number of decimal places
ar: عدد الأرقام العشرية

en: Zero Padded
ar: الملء بالأصفار

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
ar: حين تختارها، تملء السلسلة من اليسار بالأصفار لتناسب العرض

en: Animated
ar: متحرك

en: File with waypoints
ar: ملف بنقاط التوجيه

en: A waypoint already exists at this point in time
ar: نقاط التوجيه موجودة مسبقا في هذه النقطة من الزمن

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
ar: %s: لا يمكنك استخدام %s في ValueNode المتحركة

en: X
ar: س

en: Cosine of the angle
ar: جيب تمام الزاوية

en: Y
ar: ص

en: Sine of the angle
ar: جيب الزاوية

en: No entries in list
ar: لا مداخل في القائمة

en: No entries in ret_list
ar: لا مداخل في ret_list

en: Vertex %03d
ar: ذروة %03d

en: The Spline where the tangent is linked to
ar: المنحنى الذي يشمل المماس

en: When checked, the amount would loop
ar: حين تختارها، هذا المقدار سيتكرر

en: The position of the linked tangent on the Spline (0,1]
ar: موضع مماس المنحنى (0,1]

en: Offset
ar: إزاحة

en: Angle offset of the tangent
ar: إزاحة الزاوية للمماس

en: Scale of the tangent
ar: قياس المماس

en: Fixed Length
ar: طول ثابت

en: When checked, the tangent's length is fixed
ar: حين تختارها، يثبّت طول المماس

en: When checked, the tangent is Spline length based
ar: حين تختارها، يعتمد المماس على طول المنحنى

en: The spline where the vertex is linked to
ar: المنحنى الذي يشمل الذروة

en: The position of the linked vertex on the Spline (0,1]
ar: موضع الذروة على المنحنى (0,1]

en: When checked, the position is Spline length based
ar: حين تختارها، يتعلق الموضع بطول المنحنى

en: The spline where the width is linked to
ar: المنحنى الذي يتعلق به العرض

en: The position of the linked width on the spline (0,1]
ar: موضع العرض على المنحنى (0,1]

en: Scale of the width
ar: تحجيم العرض

en: When checked, the width is spline length based
ar: حين تختارها، يتعلق العرض بطول المنحنى

en: Reference
ar: مرجع

en: The referenced tangent to reverse
ar: المماس المعين المراد عكسه

en: When checked, the reference is reversed
ar: حين تُختار، المرجع يُعكس

en: Bone %d
ar: عظم %d

en: The name of the bone
ar: اسم العظم

en: Parent
ar: أصل

en: The parent bone of the bone
ar: العظم الأصل للعظم

en: The rotating origin of the bone relative to its parent
ar: مبدأ التدوير للعظم بالنسبة إلى أصوله

en: The rotating angle of the bone relative to its parent
ar: زاوية التدوير للعظم بالنسبة إلى أصوله

en: Local Length Scale
ar: قياس الطول المحلي

en: The scale of the bone aligned to its length
ar: قياس العظم محاذيا إلى طوله

en: Bone Width
ar: عرض العظم

en: Bone width at its origin
ar: عرض العظم في مبدأه

en: Recursive Length Scale
ar: قياس الطول التراجعي

en: The scale of the bone and its children aligned to its length
ar: قياس العظم وما ينحدر منه محاذيا إلى طوله

en: Tip Width
ar: عرض التلميح

en: Bone width at its tip
ar: عرض العظم عند طرفه

en: Z-Depth
ar: العمق Z

en: The z-depth of the bone
ar: عمق العظم Z

en: Length Setup
ar: إعداد الطول

en: The length of the bone at setup
ar: طول العظم عند الإعداد

en: Bone Weight List
ar: قائمة أوزان العظم

en: List of bones used to calculate the influence
ar: قائمة العظام المستعملة لحساب التأثير

en: The value node being bone influenced
ar: عقدة القيمة المتأثرة بالعظم

en: Bone
ar: عظم

en: The linked bone
ar: العظم الموصول

en: Base value
ar: القيمة الأساسية

en: Make translation
ar: عمل انسحاب

en: Make rotation
ar: عمل دوران

en: Skew
ar: انحراف

en: Make skew
ar: عمل انحراف

en: Scale X
ar: تحجيم X

en: Make scaling by X-axis
ar: تحجيم على المحور س

en: Scale Y
ar: تحجيم Y

en: Make scaling by Y-axis
ar: تحجيم على المحور Y

en: Bone used to make influence
ar: العظم المستعمل للتأثير

en: The relative value of influence of the bone
ar: القيمة النسبية  لتأثير العظم

en: The left side of the comparison
ar: الجانب الأيسر للمقارنة

en: The right side of the comparison
ar: الجانب الأيمن للمقارنة

en: Greater
ar: أكبر

en: When checked, returns true if LHS > RHS
ar: حين تختارها، ترجع "صح" إذا كان LHS > RHS

en: Equal
ar: يساوي

en: When checked, returns true if LHS = RHS
ar: حين تختارها، ترجع "صح" إذا كان LHS = RHS

en: Less
ar: أصغر

en: When checked, returns true if LHS < RHS
ar: حين تختارها، ترجع "صح" إذا كان LHS < RHS

en: Bad type for composite
ar: نوع التراكب سيئ

en: Red
ar: أحمر

en: The red component of the color
ar: المكون الأحمر للون

en: Green
ar: أخضر

en: The green component of the color
ar: المكون الأخضر للون

en: Blue
ar: أزرق

en: The blue component of the color
ar: المكون الأزرق للون

en: The alpha of the color
ar: طبقة ألقا للون

en: Vertex 1
ar: ذورة 1

en: The first vertex of the segment
ar: الذورة الأولى في المقطع

en: Tangent 1
ar: مماس 1

en: The first tangent of the segment
ar: المماس الأول للمقطع

en: Vertex 2
ar: ذورة 2

en: The second vertex of the segment
ar: الذروة الثانية في المقطع

en: Tangent 2
ar: مماس 2

en: The second tangent of the segment
ar: المماس الثاني في المقطع

en: X-Axis
ar: محور س

en: The X-Axis component of the vector
ar: مركبة المحور س للشعاع

en: Y-Axis
ar: محور ص

en: The Y-Axis component of the vector
ar: مركبة على محور ص للشعاع

en: Vertex
ar: ذروة

en: The vertex of the Spline Point
ar: ذورة نقط المنحنى

en: The width of the Spline Point
ar: عرض نقطة المنحنى

en: Defines the Off and On position relative to neighbours
ar: تعريف موضع التشغيل والإيقاف بالنسبة للجيران

en: Split
ar: فصل

en: When checked, tangents are independent
ar: حين تُختار، تكون المماسات منفصلة

en: The first tangent of the Spline Point
ar: المماس الأول لنقط المنحنى

en: The second tangent of the Spline Point
ar: المماس الثاني لنقط المنحنى

en: Radius Split
ar: فصل الأشعة

en: When checked, tangent's radii are independent
ar: حين تُختار، تكون أشعة المماس منفصلة

en: Angle Split
ar: فصل الزاويا

en: When checked, tangent's angles are independent
ar: حين تُختار، تكون أشعة المماس منفصلة

en: The [0,1] position of the Width Point over the Spline
ar: موضع [0,1] position لنقطة العرض على المنحنى

en: The width of the Width Point
ar: عرض نقطة العرض

en: Side Type Before
ar: نوع الجانب قبل

en: Defines the interpolation type of the width point
ar: تحدد نوع استيفاء نقطة العرض

en: Interpolate
ar: استيفاء

en: Side Type After
ar: نوع الجانب بعد

en: Lower Boundary
ar: الحد الأدنى

en: Defines the position at start of the Spline
ar: تحدد موضع بداية المنحنى

en: Upper Boundary
ar: الحد الأعلى

en: Defines the position at end of the Spline
ar: تحدد موضع نهاية المنحنى

en: The offset length of the Dash Item over the Spline
ar: طول إزاحة عنصر الواصلة فوق المنحنى

en: Length
ar: طول

en: The length of the Dash Item
ar: طول الواصلة

en: Defines the side type of the dash item
ar: تحدد نوع جانب الواصلة

en: The Offset component of the transformation
ar: مكوّن إزاحة التحويل

en: The Angle component of the transformation
ar: مكون زاوية التحويل

en: Skew Angle
ar: زاوية الانحراف

en: The Skew Angle component of the transformation
ar: مكون زاوية الانحراف

en: The Scale component of the transformation
ar: مكوّن قياس التحويل

en: The Weight of the value
ar: وزن القيمة

en: Value
ar: القيمة

en: The Value
ar: القيمة

en: First
ar: الأول

en: The First Value
ar: القيمة الأولى

en: Second
ar: الثّانية

en: The Second Value
ar: القيمة الثانية

en: Value to calculate the cosine
ar: القيمة التي يحسب لها جيب التمام

en: Amplitude
ar: السعة

en: Multiplier of the resulting cosine
ar: مضاعف جيب التمام الناتج

en: Value to calculate the derivative
ar: القيمة التي يحسب لها المشتقة

en: Interval
ar: الفترة

en: Interval of time to calculate the finite differences
ar: مجال الزمن الذي سيحسب له الفروق المنتهية

en: Accuracy
ar: درجة الدقة

en: Accuracy of the derivative
ar: دقة المشتقة

en: Rough
ar: خشن

en: Fine
ar: دقيق

en: Extreme
ar: متطرف

en: Order
ar: ترتيب

en: Order of the derivative
ar: رتبة المشتقة

en: First Derivative
ar: المشتقة الاولى

en: Second Derivative
ar: المشتقة الثانية

en: The left side of the dot product
ar: الجانب الأيسر من إنتاج نقطة

en: The right side of the dot product
ar: الجانب الأيمن من إنتاج نقطة

en: From
ar: من

en: Initial value of the index
ar: القيمة الابتدائية للفهرس

en: To
ar: إلى

en: Final value of the index
ar: القيمة النهائية للفهرس

en: Amount increment of the index
ar: مقدار زيادة الفهرس

en: Tip static
ar: طرف ثابت

en: Equilibrium tip position without external forces
ar: موضع طرف التوازن بدون قوى خارجية

en: Basement of the dynamic system
ar: أساسات النظام الديناميكي

en: Force
ar: قوة

en: External force applied on the mass center of gravity
ar: القوة الخارجية المطبقة على مركز ثقل الكتلة

en: Torque
ar: عزم الدوران

en: External momentum applied at the center of inertia
ar: الزخم الخارجي المطبق في مركز القصور الذاتي

en: Damping coefficient
ar: معامل التخميد

en: Radial damping coefficient of the dynamic system
ar: معامل التخميد الشعاعي للنظام الديناميكي

en: Friction coefficient
ar: معامل الاحتكاك

en: Rotational friction coefficient of the dynamic system
ar: معامل الاحتكاك الدوراني للنظام الديناميكي

en: Spring coefficient
ar: معامل النابض

en: Radial spring coefficient of the dynamic system
ar: معامل النابض الشعاعي للنظام الديناميكي

en: Torsion coefficient
ar: معامل التواء

en: Torsion coefficient of the dynamic system
ar: معامل الالتواء للنظام الديناميكي

en: Mass
ar: الكتلة

en: Mass of the dynamic system
ar: كتلة النظام الديناميكي

en: Moment of Inertia
ar: عزم القصور الذاتي

en: Moment of inertia of the dynamic system
ar: عزم القصور الذاتي للنظام الديناميكي

en: Spring rigid
ar: نابض صلب

en: When checked, linear spring is rigid
ar: حين تختارها، النابض الخطي صلب

en: Torsion rigid
ar: التواء صلب

en: Origin drags tip
ar: المبدأ يسحب الطرف

en: List type/item type mismatch, throwing away mismatch
ar: عدم تطابق نوع القائمة/نوع العنصر، مما يلقي عدم التطابق

en: Item %03d
ar: عنصر %03d

en: Exponent
ar: أس

en: The value to raise the constant 'e'
ar: القيمة التي ترفع على الثابت 'e'

en: Multiplier of the resulting exponent
ar: مضاعف الأس الناتج

en: The gradient where the color is picked from
ar: التدرج الذي اُخذ منه اللون

en: The position of the color at the gradient (0,1]
ar: موضع اللون عند التدرج (0,1]

en: When checked, the index would loop
ar: حين تختارها، سيتكرر الفهرس

en: Gradient Rotate
ar: دوران التدرج

en: The source gradient to rotate
ar: مبدأ التدرج للتدوير

en: The amount to offset the gradient
ar: مقدار إزاحة التدرج

en: The greyed value
ar: قيمة التدرج الرمادي

en: The integer value to be converted
ar: القيمة العددية الصحيحة المراد تحويلها

en: Int
ar: عدد صحيح

en: Strings
ar: سلاسل حروف

en: The List of strings to join
ar: قائمة السلاسل التي ستدمج

en: Before
ar: قبل

en: The string to place before the joined strings
ar: السلسلة التي ستوضع قبل السلاسل المدمجة

en: Separator
ar: فاصل

en: The string to place between each string joined
ar: السلسلة التي ستوضع بين السلاسل المدمجة

en: After
ar: بعد

en: The string to place after the joined strings
ar: السلسلة التي ستوضع بعد السلاسل المدمجة

en: Rate
ar: معدل

en: Value that is multiplied by the current time (in seconds)
ar: القيمة التي ستضرب في الزمن الحالي (بالثانية)

en: Slope
ar: الانحدار

en: Returned value when the current time is zero
ar: القيمة المرجعة حين يكون الوقت صفرا

en: Value node used to calculate the Neperian logarithm
ar: عقدة القيمة المستعملة لحساب اللوغاريتم النيبري

en: Epsilon
ar: إبسلون

en: Infinite
ar: لا نهائي

en: Returned value when result tends to infinite
ar: القيمة المرجعة حين تؤول النتيجة إلى ما لا نهاية

en: Value node used to do the NOT operation
ar: عقدة القيمة المستعملة لعملية النفي NOT

en: Value node used for the OR boolean operation
ar: عقدة القيمة المستعملة لعملية الفصل OR

en: Base
ar: أساس

en: The base to be raised to the power
ar: الأساس الذي سيرفع إلى الأس

en: Power
ar: الأس

en: The power used to raise the base
ar: الأس الذي سيرفع على الأساس

en: Value used to compare base or power with zero
ar: القيمة المستعملة لمقارنة الأس أو الأساس بالصفر

en: Bad type for radialcomposite
ar: نوع التراكب الشعاعي سيئ

en: The length of the vector
ar: طول الشعاع

en: Theta
ar: ثيتا

en: The angle of the vector with the X axis
ar: زاوية الشعاع بالنسبة إلى المحور س

en: Some of my parameters aren't set!
ar: بعض إعداداتي ليست مضبوطة!

en: Min
ar: الأدنى

en: Returned value when 'Link' is smaller
ar: القيمة المرجعة إن كان 'الرابط' أصغر

en: Max
ar: الأقصى

en: Returned value when 'Link' is greater
ar: القيمة المرجعة إن كان 'الرابط' أكبر

en: The value node to limit its range
ar: عقدة القيمة المراد تحديد مجالها

en: The real value to be converted
ar: القيمة العددية الحقيقية المراد تحويلها

en: Real
ar: عدد حقيقي

en: The value node used to calculate its reciprocal
ar: عقدة القيمة المستعملة لحساب دالتها العكسية

en: The value used to decide whether 'Link' is too small to obtain its reciprocal
ar: القيمة المستخدمة لتحديد ما إذا كان 'الارتباط' صغيرًا جدًا للحصول على الدالة العكسية

en: The resulting value when 'Link' < 'Epsilon'
ar: القيمة الناتجة عندما 'الارتباط' < 'إبسيلون'

en: The referenced value
ar: القيمة المرجعية

en: Repeat Gradient
ar: كرّر التدرج

en: The source gradient to repeat
ar: مبدأ التدرج للتكرير

en: Count
ar: تعداد

en: The number of repetition of the gradient
ar: عدد تكرارات التدرج

en: Specifies how much biased is the source gradient in the repetition [0,1]
ar: تحدّد مقدار الزيادة للتدرج في التكرار [0,1]

en: Specify Start
ar: حدّد البداية

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
ar: حين تختارها، يستخدم 'لون البداية' لونا ابتدائيا للتدرج الناتج

en: Specify End
ar: حدّد النهاية

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
ar: حين تختارها، يستخدم 'لون النهاية' لونا نهائيا للتدرج الناتج

en: Start Color
ar: لون البدء

en: Used as the start of the resulting gradient
ar: يستعمل لبدء التدرج الناتج

en: End Color
ar: لون النهاية

en: Used as the end of the resulting gradient
ar: يستعمل لإنهاء التدرج الناتج

en: The value to be reversed
ar: القيمة المراد عكسها

en: The value node used to scale
ar: القيمة المستعملة للتحجيم

en: Value that multiplies the value node
ar: القيمة التي تُضاعف عقدة القيمة

en: Segment
ar: قطعة

en: The Segment where the tangent is linked to
ar: قطعة الذي يشمل المماس

en: The position of the linked tangent on the Segment (0,1]
ar: موضع المماس على القطعة (0,1]

en: The Segment where the vertex is linked to
ar: القطعة التي تشمل القمة

en: The position of the linked vertex on the Segment (0,1]
ar: موضع الذورة على القطعة (0,1]

en: The angle where the sine is calculated from
ar: الزاوية التي سيحسب لها الجيب

en: The value that multiplies the resulting sine
ar: القيمة التي تضاعف الجيب الناتج

en: The value node used to make the step
ar: عقدة القيمة المستعملة لعمل الخطوة

en: The duration of the step
ar: مدة الخطوة

en: Start Time
ar: وقت البداية

en: The time when the step conversion starts
ar: الوقت حين يبدأ تحويل الخطوات

en: Intersection
ar: تقاطع

en: Value that define whether the step is centered on the value [0,1]
ar: القيمة التي تحدد ما إذا كانت الخطوة مركزة على القيمة [0,1]

en: Stripes
ar: شرائط

en: Color 1
ar: لون 1

en: One color of the gradient stripes
ar: لون واحد للشرائط المتدرجة

en: Color 2
ar: لون 2

en: Other color of the gradient stripes
ar: ألوان أخرى للشرائط المتدرجة

en: Stripe Count
ar: عدد الشرائط

en: Number of stripes in the gradient
ar: عدد الشرائط في التدرج

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
ar: عرض الشرائط في التدرج بين [0,1]

en: Left Hand Side of the subtraction
ar: الجانب الأيسر من الطرح

en: Right Hand Side of the subtraction
ar: الجانب الأيمن من الطرح

en: Value that multiplies the subtraction
ar: القيمة التي تُضرب في المطروح

en: Link Off
ar: مقفل

en: The value node returned when the switch is off
ar: عقدة القيمة المرجعة عند إيقاف تشغيل المفتاح

en: Link On
ar: ربط مع

en: The value node returned when the switch is on
ar: عقدة القيمة المرجعة عند تشغيل المفتاح

en: When checked, returns 'Link On', otherwise returns 'Link Off'
ar: حين تختارها، ترجع  returns 'Link On'، وإلا 'Link Off'

en: The value node returned when current time is before 'time' - 'length'
ar: عقدة القيمة المرجعة حين يكون الزمن الحالي قبل 'time' - 'length'

en: The value node returned when current time is after 'time'
ar: عقدة القيمة المرجعة حين يكون الزمن الحالي قبل 'time'

en: The time when the linear interpolation ends
ar: الوقت الذي ينتهي فيه الاستيفاء الخطي

en: The length of time when the linear interpolation between 'Before' and 'After' is made
ar: طول الوقت عند إجراء الاستيفاء الخطي بين 'قبل' و 'بعد'

en: The value node to time loop
ar: عقدة القيمة إلى تكرار الوقت

en: Start time of the loop for the value node Timeline
ar: وقت بدء الحلقة لمسار زمن عقدة القيمة

en: The time that is converted to string
ar: الزمن المراد تحويله إلى سلسلة حروف

en: The start color of the gradient
ar: لون بدء التدرج

en: The end color of the gradient
ar: لون نهاية التدرج

en: Vector
ar: شعاع

en: The vector where the angle is calculated from
ar: الشعاع الذي ستحسب زاويته

en: The vector where the length is calculated from
ar: الشعاع الذي سيحسب طوله

en: The vector where the X coordinate is extracted from
ar: الشعاع الذي ستسخرج الإحداثية السينية X منه

en: The vector where the Y coordinate is extracted from
ar: الشعاع الذي ستسخرج الإحداثية الصادية Y منه

en: Uninitialized Synfig tool general options singleton.
ar: عدم تهيئة أداة الخيارات العامة لـSynfig.

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
ar: FATAL:  إصدار Synfig غير مطابق

en: Nothing to do!
ar: لا شيء لعمله!

en: Attempting to determine target/outfile...
ar: محاولة تحديد مسار/ملف الإخراج...

en: Target name undefined, attempting to figure it out
ar: اسم المسار غير محدد، نحاول معرفة ذلك

en: Defaulting to PNG target...
ar: حفظ إلى PNG تلقائيا...

en: Unable to create output for "%s": %s
ar: تعذر إنشاء المخرج لـ "%s": %s

en: Throwing out job...
ar: التخلي عن المهمة...

en: Creating the target...
ar: إنشاء المسار...

en: Unknown target for "%s": %s
ar: مسار مجهول لـ"%s": %s

en: Setting the canvas on the target...
ar: إعداد الرقعة للمسار...

en: Setting the quality of the target...
ar: إعداد الجودة للمسار...

en: Setting the alpha mode of the target...
ar: إعداد نمط ألفا للممسار...

en: Render Failure.
ar: فشل التصيير.

en: Rendering...
ar: جاري التصيير...

en: : Rendered in
ar: : مصيّر في

en:  seconds.
ar:  ثوانٍ.

en: Done.
ar: انتهى.

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Show settings help
ar: أظهر مساعدة حول الإعدادات

en: Switch options
ar: خيارات التشغيل

en: Show switch help
ar: أظهر مساعدة التشغيل

en: Misc options
ar: خيارات متنوعة

en: Show Misc options help
ar: أظهر أزرار المساعدة للخيارات المتنوعة

en: FFMPEG target options
ar: خيارات المسار FFMPEG

en: Show FFMPEG target options help
ar: اعرض مساعدة لخيارات المسار FFMPEG

en: Synfig info options
ar: خيارات معلومات Synfig

en: Show Synfig info options help
ar: أظهر مساعدة لخيارات معلومات Synfig

en: Synfig debug flags
ar: شارات التنقيح

en: Show Synfig debug flags help
ar: مساعدة لشارات التنقيح

en: Specify output target (Default: PNG)
ar: حدد مسار المخرج (افتراضي: PNG)

en: Set the image width in pixels (Use zero for file default)
ar: تعيين عرض الصورة بالبكسل (استخدم صفر لإعدادات الملف الافتراضية)

en: Set the image height in pixels (Use zero for file default)
ar: تعيين ارتفاع الصورة بالبكسل (استخدم صفر لإعدادات الملف الافتراضية)

en: Set the diagonal size of image window (Span)
ar: تعيين الحجم القطري لنافذة الصورة (تمديد)

en: Set antialias amount for parametric renderer.
ar: تعيين مقدار التنعيم للمصيّر المخصص.

en: Enable multithreaded renderer using the specified number of threads
ar: تمكين المصيّر متعدد المهام باستخدام العدد المحدد للمهام

en: Specify input filename
ar: تعيين اسم الملف المدخل

en: Specify output filename
ar: تعيين اسم الملف المخرج

en: Output file sequence separator string (Use double quotes if you want to use spaces)
ar: فاصل الملف المخرج (استخدم علامات اقتباس مزدوجة إذا كنت ترغب في استخدام مسافات)

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
ar: تصيير الرقعة حسب المعرف المعين بدلا من الأصل.

en: Set the frame rate
ar: تعيين معدل الإطارات

en: Render a single frame at <seconds>
ar: تصيير إطار واحد في <seconds>

en: Set the starting time
ar: تعيين وقت البدء

en: Set the ending time
ar: تعيين وقت النهاية

en: Set the physical resolution (Dots-per-inch)
ar: تعيين الاستبانة الطبيعية (نقاط لكل بوصة)

en: Set the physical X resolution (Dots-per-inch)
ar: تعيين الاستبانة X الطبيعية (نقاط لكل بوصة)

en: Set the physical Y resolution (Dots-per-inch)
ar: تعيين الاستبانة Y الطبيعية (نقاط لكل بوصة)

en: Output verbosity level
ar: مستوى الإسهاب الناتج

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
ar: الوضع الهادئ (لا يوجد تقدم/عرض الوقت المتبقي)

en: Print benchmarks
ar: معايير الطباعة

en: Extract alpha
ar: استخراج ألفا

en: Append layers in <filename> to composition
ar: إضافة الطبقات في  <filename> للتركيب

en: filename
ar: اسم الملف

en: Print out specified details of the root canvas
ar: طباعة التفاصيل المحددة للرقعة الأصلية

en: fields
ar: حقول

en: Print out the list of exported canvases in the composition
ar: طباعة قائمة الرقع المصدرة في التركيب

en: Set the codec for the video. See --target-video-codecs
ar: تعيين الكوديك للفيديو. انظر --target-video-codecs

en: codec
ar: كودك

en: Set the bitrate for the output video
ar: تعيين معدل البت للفيديو المخرج

en: bitrate
ar: معدل البتات

en: Produce this help message
ar: أظهر رسالة المساعدة هذه

en: Print out the list of available importers
ar: طباعة قائمة المستوردات المتوفرة

en: Print out misc build information
ar: طباعة معلومات البناء المتنوعة

en: Print out the list of available layers
ar: طباعة قائمة الطبقات المتوفرة

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
ar: طباعة وصف الطبقة، معلومات معاملاتها، إلخ.

en: layer-name
ar: اسم الطبقة

en: Print out license information
ar: اعرض معلومات الترخيص

en: Print out the list of loaded modules
ar: اعرض قائمة الوحدات النمطية المحمّلة

en: Print out the list of available targets
ar: طباعة قائمة المسارات المتوفرة

en: Print out the list of available video codecs when encoding through FFMPEG
ar: اعرض قائمة كودكات الفيديو المتوفرة عندنا ترمّز باستعمال FFMPEG

en: Print out the list of available ValueNodes
ar: طباعة قائمة ValueNodes المتوفرة

en: Print out version information
ar: اطبع معلومات الإصدارة

en: Test GUID generation
ar: فحص جيل GUID

en: Test signal implementation
ar: فحص تنفيذ الإشارة

en: Unrecognised canvas variable:
ar: متغير الرقعة غير معروف:

en: verbosity set to
ar: تعيين الإسهاب إلى

en: Threads set to
ar: تعيين عدد الخيوط إلى

en: Layer Name:
ar: اسم الطبقة:

en: Localized Layer Name:
ar: اسم الطبقة باللغة المحلية:

en: Version:
ar: الاصدار:

en: param -
ar: معامل -

en:  (not critical)
ar:  (غير حرج)

en: 	Localized Name:
ar: 	الاسم باللغة المحلّيّة:

en: 	Description:
ar: 	وصف:

en: 	Hint:
ar: 	تلميحة:

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
ar: تعيين التنعيم إلى %d، (%d عينة في البكسل)

en: Span set to %d units
ar: تعيين التوسيع إلى %d وحدة/وحدات

en: Physical resolution set to %f dpi
ar: تعيين الاستبانة الطبيعية إلى  %f dpi

en: Physical X resolution set to %f dpi
ar: تعيين الاستبانة الطبيعية X إلى  %f dpi

en: Physical Y resolution set to %f dpi
ar: تعيين الاستبانة الطبيعية Y إلى  %f dpi

en: Rendering frame at
ar: تصيير الإطارات عند

en: Resolution set to %dx%d.
ar: تعيين الاستبانة  إلى %dx%d.

en: Both video codec and bitrate parameters are necessary.
ar: كل من كودك الفيديو ومعدل البتات ضروري.

en: Video codec "%s" is not supported.
ar: كودك الفيديو "%s" غير مدعوم.

en: Target video codec set to:
ar: تعيين مسار كودك الفيديو إلى:

en: Target bitrate set to:
ar: تعيين مسار معدل البتات إلى:

en: Output file sequence separator set to: '
ar: تعيين فاصل سلسلة ملفات الإخراج ب: '

en: Unable to load file '%s'.
ar: تعذر تحميل الملف '%s'.

en: No input file provided.
ar: لا ملف إدخال.

en: Target set to
ar: ضبط المسار إلى

en: Quality set to
ar: ضبط الجودة إلى

en: Unable to find canvas with ID "%s" in %s.
    Throwing out job...
ar: تعذر إيجاد رقعة بالمعرف "%s" in %s.
    التخلي عن المهمة...

en: Invalid canvas name "%s" in %s.
    Throwing out job...
ar: اسم رقعة سيئ "%s" in %s.
    التخلي عن المهمة...

en: Unable to append '
ar: تعذرت إلحاق '

en: Appended contents of
ar: المحتويات الملحقة لـ

en: End Time
ar: وقت الإنتهاء

en: Frame Rate
ar: معدل الإطارات

en: Start Frame
ar: إطار البدء

en: End Frame
ar: إطار أخير

en: Image Aspect Ratio
ar: نسبة أبعاد الصورة

en: Pixel Width
ar: عرض البكسل

en: Pixel Height
ar: ارتفاع البكسل

en: Pixel Aspect Ratio
ar: نسبة أبعاد البيكسل

en: Top Left
ar: أعلى اليسار

en: Bottom Right
ar: أسفل اليمين

en: Physical Width
ar: عرض حقيقي

en: Physical Height
ar: ارتفاع حقيقي

en: X Resolution
ar: استبانة س

en: Y Resolution
ar: استبانة ص

en: Diagonal Image Span
ar: تمديد الصورة قطريا

en: Interlaced
ar: تداخل

en: Antialias
ar: نعّم

en: Flags
ar: شارات

en: Focus
ar: _بُؤرة

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Metadata
ar: البيانات الإضافية

en: %s: Frame %d of %d (%d%%). Remaining time:
ar: %s: إطار %d من %d (%d%%). الزمن المتبقي:

note: TRANSLATORS This "w" stands for weeks
en: w
ar: ع
