Synfig UI - en to cs translation catalogue (111 entries)

en: Other
cs: Ostatní

en: Text Layer
cs: Textováí vrstva

en: Text to Render
cs: Text k rendrování

en: Color
cs: Barva

en: Color of the text
cs: Barva textu

en: Font Family
cs: Typ písma

en: Style
cs: Styl

en: Normal
cs: Normální

en: Oblique
cs: Zešikmený

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Weight
cs: Zatížení

en: Ultralight
cs: Velmi lehké

en: Bold
cs: Tučné

en: Ultrabold
cs: Extra tučné

en: Heavy
cs: Silné

en: Horizontal Spacing
cs: Vodorovné mezery

en: Vertical Spacing
cs: Svislé mezery

en: Size
cs: Velikost

en: Size of the text
cs: Velikost textu

en: Orientation
cs: Orientace

en: Text Orientation
cs: Orientace textu

en: Origin
cs: Počátek

en: Text Position
cs: Pozice textu

en: Font
cs: Písmo

en: Kerning
cs: Prokládání

en: Sharpen Edges
cs: Zostřit okraje

en: Invert
cs: Převrátit

en: Text too small, no text will be rendered.
cs: Text je příliš malý a nebude vykreslen.

en: Bevel
cs: Zkosení

en: Type
cs: Typ

en: Light Angle
cs: Úhel světla

en: Depth of Bevel
cs: Hloubka úkosem

en: Softness
cs: Zjemnit

en: Filters
cs: Filtry

en: Invert Negative
cs: Obrátit negativně

en: Distortions
cs: Zkreslení

en: Width
cs: Šířka

en: Time
cs: Čas

en: Import Image
cs: Importovat obrázek

en: Fractals
cs: Fraktály

en: Amount
cs: Množství

en: Radius
cs: Rádius

en: Center
cs: Střed

en: Stroboscope
cs: Stroboskop

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Frequency of the Strobe in times per second
cs: Frekvence Strobe v dobách za sekundu

en: Height
cs: Výška

en: Center of the circle
cs: Střed kruhu

en: Interpolation
cs: Interpolace

en: Linear
cs: Lineární

en: Cosine
cs: Kosinus

en: Unable to open file
cs: Není možné otevřít soubor

en: Example
cs: Příklad

en: Simple Circle
cs: Jednoduchý kruh

en:  Type
cs: Typ

en:  Color
cs: Barva

en: Point 1
cs: Bod 1

en: First corner of the rectangle
cs: První roh obdélníku

en: Point 2
cs: Bod 2

en: Second corner of the rectangle
cs: Druhý roh obdélníku

en: Use Bevel for the corners
cs: Použít zkosení na rohy

en: Angle
cs: Úhel

en: Points
cs: Body

en: Regular Polygon
cs: Pravidelný mnohoúhelník

en: vector
cs: Vektor

en: color
cs: Barva

en: segment
cs: Segment

en: canvas
cs: Plátno

en: Units
cs: Jednotky

en: Pixels
cs: Pixely

en: Inches
cs: Palce

en: Meters
cs: Metry

en: Millimeters
cs: Milimetry

en: Centimeters
cs: Centimetry

en: Opacity
cs: Průhlednost

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: Canvas
cs: Plátno

en: Name
cs: Název

en: Fill color of the layer
cs: Vyplň barvu vrstvy

en: Hue
cs: Odstín

en: Saturation
cs: Saturace

en: Alpha
cs: Alfa

en: Red
cs: Červená

en: Green
cs: Zelená

en: Blue
cs: Modrá

en: Vertex 1
cs: Vrchol 1

en: The first vertex of the segment
cs: První vrchol segmentu

en: Tangent 1
cs: Tečna 1

en: The first tangent of the segment
cs: První tečna segmentu

en: Vertex 2
cs: Vrchol 2

en: The second vertex of the segment
cs: Druhý vrchol segmentu

en: Tangent 2
cs: Tečna 2

en: The second tangent of the segment
cs: Druhá tečna segmentu

en: X-Axis
cs: Osa X

en: Y-Axis
cs: Osa Y

en: Vertex
cs: Vrchol

en: Interpolate
cs: Interpolace

en: Upper Boundary
cs: Horní hranice

en: Value
cs: Hodnota

en: Color 1
cs: Barva 1

en: Color 2
cs: Barva 2

en: Vector
cs: Vektor

en: Rendering...
cs: Vykreslování ...

en: Done.
cs: Hotovo.

en: Settings
cs: Nastavení

en: Physical resolution set to %f dpi
cs: Fyzické rozlišení nastaveno na %f dpi

en: Physical X resolution set to %f dpi
cs: Fyzické rozlišení X nastaveno na %f dpi

en: Physical Y resolution set to %f dpi
cs: Fyzické rozlišení Y nastaveno na %f dpi

en: Quality set to
cs: Kvalita nastavena na

en: X Resolution
cs: Rozlišení X

en: Y Resolution
cs: Rozlišení Y
