Synfig UI - en to fr translation catalogue (1017 entries)

en: Text
fr: Texte

en: Other
fr: Autre

en: Text Layer
fr: Calque de Texte

en: unable to initialize
fr: initialisation impossible

en: empty font set
fr: Jeu de polices vide

en: Text to Render
fr: Texte à Rendre

en: Color
fr: Couleur

en: Color of the text
fr: Couleur du texte

en: Font Family
fr: Famille de Police

en: Italic
fr: Italique

en: Weight
fr: Graisse

en: Ultralight
fr: Ultra-léger

en: Bold
fr: Gras

en: Ultrabold
fr: Extra-gras

en: Heavy
fr: Noir

en: Horizontal Spacing
fr: Espacement Horizontal

en: Vertical Spacing
fr: Espacement Vertical

en: Size
fr: Taille

en: Size of the text
fr: Taille du texte

en: Text Orientation
fr: Orientation du Texte

en: Origin
fr: Origine

en: Text Position
fr: Position du Texte

en: Font
fr: Police

en: Filename of the font to use
fr: Nom de la police à utiliser

en: Kerning
fr: Crénage

en: Sharpen Edges
fr: Durcir les Bords

en: Invert
fr: Inverser

en: No face loaded, no text will be rendered.
fr: Aucune police de chargée, aucun texte ne sera rendu.

en: Text too small, no text will be rendered.
fr: Texte trop petit, aucun texte ne sera rendu.

en: Unable to set face size.
fr: Impossible de définir la taille de la police.

en: Can't parse multibyte character.
fr: Impossible d'analyser la séquence multi-octets.

en: Bevel
fr: Biseauter

en: Stylize
fr: Styliser

en: Type of blur to use
fr: Type de flou à utiliser

en: Box Blur
fr: Flou "Boîte"

en: Fast Gaussian Blur
fr: Flou Gaussien Rapide

en: Cross-Hatch Blur
fr: Flou Hachuré

en: Gaussian Blur
fr: Flou Gaussien

en: Disc Blur
fr: Flou Circulaire

en: Hi-Color
fr: Éclaircissement

en: Lo-Color
fr: Ombrage

en: Light Angle
fr: Angle d'Éclairage

en: Depth of Bevel
fr: Profondeur du Biseau

en: Softness
fr: Adoucissement

en: Use Luma
fr: Utiliser la Luminance

en: Solid
fr: Solide

en: Region Set
fr: Jeu de Région

en: Set of regions to combine
fr: Jeu de régions à combiner

en: Clamp
fr: Limiter

en: Filters
fr: Filtres

en: Invert Negative
fr: Inverser le Négatif

en: Clamp Ceiling
fr: Limiter à la valeur Plafond

en: Ceiling
fr: Plafond

en: Upper boundary of the clamping
fr: Limite supérieure du verrouillage

en: Floor
fr: Plancher

en: Lower boundary of the clamping
fr: Limite inférieure du verrouillage

en: Curve Warp
fr: Déformation Courbe

en: Distortions
fr: Distorsions

en: Position of the destiny Spline line
fr: Placement de la Spline de destination

en: Width
fr: Largeur

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
fr: De combien est étendu le résultat perpendiculairement à la ligne source

en: Start Point
fr: Point de Départ

en: First point of the source line
fr: Premier point de la ligne source

en: End Point
fr: Point d'Arrivée

en: Final point of the source line
fr: Dernier point de la ligne de source

en: List of Spline Points where the source line is curved to
fr: Liste de Points de Spline avec laquelle la ligne source est courbée

en: Fast
fr: Rapide

en: When checked, renders quickly but with artifacts
fr: Si coché, le rendu est plus rapide mais contient des artefacts

en: Time
fr: Temps

en: Current time for next layers
fr: Temps en cours pour les calques suivants

en: Import Image
fr: Importer une Image

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: File to import
fr: Fichier à importer

en: Time Offset
fr: Décalage Temporel

en: Time Offset to apply to the imported file
fr: Décalage de Temps à appliquer au fichier importé

en: Inside Out
fr: À l'envers

en: Julia Set
fr: Ensemble de Julia

en: Fractals
fr: Fractales

en: Inside Color
fr: Couleur Interne

en: Color of the Set
fr: Couleur de l'Ensemble

en: Outside Color
fr: Couleur Externe

en: Color outside the Set
fr: Couleur en dehors de l'Ensemble

en: Color Shift
fr: Décalage de Couleur

en: Iterations
fr: Itérations

en: Seed Point
fr: Point Graine

en: Bailout ValueBase
fr: Valeur de Base d'Arrêt

en: Distort Inside
fr: Déformer l'Intérieur

en: Shade Inside
fr: Ombrer l’Intérieur

en: Solid Inside
fr: Intérieur Solide

en: Invert Inside
fr: Inverser l'Intérieur

en: Color Inside
fr: Colorer l'Intérieur

en: Distort Outside
fr: Déformer l'Extérieur

en: Shade Outside
fr: Ombrer l'Extérieur

en: Solid Outside
fr: Extérieur Solide

en: Invert Outside
fr: Inverser l'Extérieur

en: Color Outside
fr: Colorer l'Extérieur

en: Color Cycle
fr: Cycle de Couleurs

en: Smooth Outside
fr: Lisser l'Extérieur

en: Break Set
fr: Briser l'Ensemble

en: Modify equation to achieve interesting results
fr: Modifier l'équation pour obtenir des résultats intéressants

en: Mandelbrot Set
fr: Ensemble de Mandelbrot

en: Inside
fr: Intérieur

en: Gradient Inside
fr: Dégradé Intérieur

en: Offset Inside
fr: Décalage Intérieur

en: Loop Inside
fr: Boucle Intérieure

en: Outside
fr: Extérieur

en: Gradient outside
fr: Dégradé extérieur

en: Smooth the coloration outside the set
fr: Lisser la couleur à l'extérieur de l'ensemble

en: Offset Outside
fr: Décalage Extérieur

en: Scale Outside
fr: Échelle Extérieure

en: Rotate
fr: Rotation

en: Transform
fr: Transformer

en: Amount
fr: Quantité

en: Amount of rotation
fr: Angle de rotation

en: Shade
fr: Ombrage

en: Spherize
fr: Rendre sphérique

en: Radius
fr: Rayon

en: Clip
fr: Couper

en: Distort Type
fr: Type de Distorsion

en: Vertical Bar
fr: Barre Verticale

en: Horizontal Bar
fr: Barre Horizontale

en: Stretch
fr: Étirer

en: Size of the stretch relative to its Center
fr: Taille de l'étirement par rapport à son Centre

en: Center
fr: Centre

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Frequency of the Strobe in times per second
fr: Fréquence du Strobe par seconde

en: Super Sample
fr: Sur-échantillonner

en: Height
fr: Hauteur

en: Use Parametric
fr: Paramétrique

en: Be Alpha Safe
fr: Considérer l'Alpha

en: Time Loop
fr: Boucle Temporelle

en: Link Time
fr: Début du Lien

en: Start time of the loop for the cycled context
fr: Début de la boucle pour le contexte bouclé.

en: Local Time
fr: Temps Local

en: The time when the resulted loop starts
fr: Le moment où la boucle resultante commence

en: Duration
fr: Durée

en: Length of the loop
fr: Longueur de la boucle

en: Only For Positive Duration
fr: Seulement pour les Durées Positives

en: Symmetrical
fr: Symétrique

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
fr: Si coché, les boucles sont reflétés centrés sur le Temps Local

en: Translate
fr: Décaler

en: Twirl
fr: Tourbillon

en: Center of the circle
fr: Centre du cercle

en: Radius of the circle
fr: Rayon du cercle

en: When checked, distorts inside the circle
fr: Si coché, déforme à l'intérieur du cercle

en: When checked, distorts outside the circle
fr: Si coché, déforme à l'extérieur du cercle

en: Source TL
fr: Origine Haut-Gauche

en: Source BR
fr: Origine Bas-Droite

en: Dest TL
fr: Destination Haut-Gauche

en: Top Left corner of the destination
fr: Coin Supérieur Gauche de la destination

en: Dest TR
fr: Destination Haut-Droite

en: Top Right corner of the destination
fr: Coin Supérieur Droit de la destination

en: Dest BR
fr: Destination Bas-Droite

en: Bottom Right corner of the destination
fr: Coin Inférieur Droit de la destination

en: Dest BL
fr: Destination Bas-Gauche

en: Bottom Left corner of the destination
fr: Coin Inférieur Gauche de la destination

en: Nearest Neighbor
fr: Voisinage le plus proche

en: Linear
fr: Linéaire

en: Cosine
fr: Cosinus

en: Cubic
fr: Cubique

en: XOR Pattern
fr: Motif XOR

en: Center of the pattern
fr: Centre du motif

en: Size of the pattern
fr: Taille du motif

en: Scale
fr: Échelle

en: Amount to scale to
fr: Montant de la mise à l'échelle

en: Point to scale from
fr: Point de départ de la mise à l'échelle

en: Unable to open %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

en: %s is not in BMP format
fr: %s n'est pas au format BMP

en: Failure while reading BITMAP::FILEHEADER from %s
fr: Erreur à la lecture de BITMAP::FILEHEADER depuis %s

en: Failure while reading BITMAP::INFOHEADER from %s
fr: Erreur à la lecture de BITMAP::INFOHEADER depuis %s

en: Bad BITMAP::FILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, should be %zu)
fr: BITMAP::FILEHEADER incorrect dans %s. (bfOffsetBits=%d, %zu attendu)

en: Bad BITMAP::INFOHEADER in %s. (biSize=%d, should be %zu)
fr: BITMAP::INFOHEADER incorrect dans %s. (biSize=%d, %zu attendu)

en: Reading compressed bitmaps is not supported
fr: La lecture des bitmaps compressés n'est pas disponible

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
fr: Profondeur de bit non supportée (bit_count=%d, au lieu de 24 ou 32)

en:  (animated)
fr: (animé)

en: Unable to open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Unable to write file header to file
fr: Impossible d'écrire l'entête du fichier dans ce fichier

en: Unable to write info header
fr: Impossible d'écrire l'entête d'information

en: Unable to open pipe to encodedv
fr: Impossible d'établir le transfert vers encodedv

en: Example
fr: Exemple

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Balls
fr: Boules

en: Radii
fr: Rayons

en: Weights
fr: Poids

en: Gradient Left
fr: Dégradé Gauche

en: Gradient Right
fr: Dégradé Droit

en: Positive Only
fr: Positif Seulement

en: Simple Circle
fr: Cercle Simple

en: Error: No FFmpeg binary found.
    
    Please install "ffmpeg" or "avconv" (libav-tools package).
fr: Erreur : Le programme FFmpeg n'a pas été trouvé.
    
    Veuillez installer "ffmpeg" ou "avconv" (libav-tools package).

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no pipe)
fr: Impossible d'établir le transfert vers ffmpeg

en: Unable to open pipe to ffmpeg (pid == -1)
fr: Impossible d'établir le transfert vers ffmpeg  (pid == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)
fr: Impossible d'établir le transfert vers ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (exec failed)
fr: Impossible d'établir le transfert vers ffmpeg (echec d'exécutable)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no file)
fr: Impossible d'établir le transfert vers ffmpeg (pas de fichier)

en: Blur
fr: Flou

en: Blurs
fr: Flous

en: Color Correct
fr: Correction de Couleur

en: Hue Adjust
fr: Ajustement de Teinte

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Contrast
fr: Constraste

en: Exposure Adjust
fr: Ajustement de l'Exposition

en: Gamma Adjustment
fr: Ajustement du Gamma

en: Halftone 2
fr: Demi-teinte 2

en: Mask Origin
fr: Origine du Masque

en: Mask Angle
fr: Angle du Masque

en: Mask Size
fr: Taille du Masque

en: Light Color
fr: Couleur Claire

en: Dark Color
fr: Couleur Sombre

en: Symmetric
fr: Symétrique

en: Light On Dark
fr: Clair sur Sombre

en: Diamond
fr: Diamant

en: Stripe
fr: Bande

en: Halftone 3
fr: Demi-teinte 3

en: Subtractive Flag
fr: Soustraire

en:  Color
fr: Couleur

en:  Mask Origin
fr: Origine du Masque

en:  Mask Angle
fr: Angle du Masque

en: Luma Key
fr: Clé de Luminance

en: Radial Blur
fr: Flou Radial

en: Fade Out
fr: Fondu en Fermeture

en: Advanced Outline
fr: Contour Avancé

en: Geometry
fr: Géométrie

en: A list of spline points
fr: Une liste de points de spline

en: Outline Width
fr: Épaisseur du Contour

en: Global width of the outline
fr: Largeur globale du contour

en: Expand
fr: Étendre

en: Value to add to the global width
fr: Valeur à ajouter à la largeur globale

en: Tip Type at Start
fr: Type de Pointe du Début

en: Defines the Tip type of the first spline point when spline is unlooped
fr: Définit le type de Pointe du premier vertex lorsque la spline est ouverte

en: Rounded Stop
fr: Extrémité arrondie

en: Squared Stop
fr: Extrémité carrée

en: Peak Stop
fr: Extrémité pointue

en: Flat Stop
fr: Extrémité plate

en: Inner Rounded Stop
fr: Extrémité arrondie intérieure

en: Off-Peak Stop
fr: Extrémité creuse

en: Tip Type at End
fr: Type de Pointe de la Fin

en: Defines the Tip type of the last spline point when spline is unlooped
fr: Définit le type de Pointe du dernier vertex lorsque la spline est ouverte

en: Cusps Type
fr: Type Cuspides

en: Sharp
fr: Net

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Smoothness
fr: Douceur

en: Determines the interpolation between widthpoints. (0) Linear (1) Smooth
fr: Définit l'interpolation entre les points de largeurs. (0) Linéaire (1) Lissé

en: Homogeneous
fr: Homogène

en: Width Point List
fr: Liste des Points de Largeur

en: List of width Points that defines the variable width
fr: Liste des Points de Largeur définissant la largeur variable

en: Dashed Outline
fr: Contour Pointillé

en: Dash Item List
fr: Liste d'Élément Pointillés

en: List of dash items that defines the dashed outline
fr: Liste des éléments pointillés qui définissent le contour pointillés

en: Dash Items Offset
fr: Décalage des Pointillés

en: Distance to Offset the Dash Items
fr: Distance de Décalage des Pointillés

en: Checkerboard
fr: Damier

en: Color of checkers
fr: Couleur des carreaux

en: Center of the checkers
fr: Centre des carreaux

en: Size of checkers
fr: Taille des carreaux

en: Antialiasing
fr: Anti-crénelage

en: Circle
fr: Cercle

en: Outline
fr: Contour

en: Sharp Cusps
fr: Angles Durs

en: Rounded Begin
fr: Début Arrondi

en: Round off the tip
fr: Arrondir la pointe

en: Rounded End
fr: Fin Arrondie

en: First corner of the rectangle
fr: Premier coin du rectangle

en: Second corner of the rectangle
fr: Second coin du rectangle

en: Expand amount
fr: Quantité d'extension

en: Feather X
fr: Adoucissement X

en: Feather Y
fr: Adoucissement Y

en: Use Bevel for the corners
fr: Biseauter les coins

en: Keep Bevel Circular
fr: Coins Arrondis Circulaires

en: Region
fr: Région

en: Star
fr: Étoile

en: Outer Radius
fr: Rayon Externe

en: The radius of the outer points in the star
fr: Le rayon des pointes de l'étoile

en: Inner Radius
fr: Rayon Interne

en: The radius of the inner points in the star
fr: Le rayon du corps de l'étoile

en: The orientation of the star
fr: L'orientation de l'étoile

en: Points
fr: Pointes

en: The number of points in the star
fr: Nombres de pointes de l'étoile

en: Regular Polygon
fr: Polygone Régulier

en: Unable to open "%s" for write access!
fr: Impossible d'ouvrir "%s" en écriture !

en: Description not set!
fr: Description non définie !

en: Conical Gradient
fr: Dégradé Conique

en: Gradients
fr: Dégradés

en: Gradient to apply
fr: Dégradé à appliquer

en: Center of the cone
fr: Centre du cône

en: Rotation of the gradient around the center
fr: Rotation du dégradé autour du centre

en: Curve Gradient
fr: Dégradé selon une Courbe

en: Offset for the Vertices List
fr: Décalage pour la Liste de Sommets

en: Global width of the gradient
fr: Largeur globale du dégradé

en: Loop
fr: Boucle

en: ZigZag
fr: Zigzag

en: Perpendicular
fr: Perpendiculaire

en: Linear Gradient
fr: Dégradé Linéaire

en: Start point of the gradient
fr: Point de départ du dégradé

en: End point of the gradient
fr: Point de fin du dégradé

en: Radial Gradient
fr: Dégradé Radial

en: Center of the gradient
fr: Centre du dégradé

en: Spiral Gradient
fr: Dégradé Spirale

en: Rotation of the spiral
fr: Rotation de la spirale

en: Clockwise
fr: Sens horaire

en: No file to load
fr: Pas de fichier à charger

en: Cannot create temporary file of
fr: Impossible de créer un fichier temporaire pour

en: Unable to open
fr: Impossible d'ouvrir

en: Unable to get frame from
fr: Impossible de récupérer l'image de

en: Bad surface from
fr: Mauvaise surface depuis

en: Unable to open pipe to imagemagick
fr: Impossible d'établir le transfert vers imagemagick

en: Reached end of stream without finding PPM header
fr: Fin de flux atteinte sans trouver l'entête PPM

en: stream not in PPM format
fr: Le flux n'est pas au format PPM

en: Premature end of file (after header)
fr: Fin de fichier prématurée (après l'entête)

en: Premature end of file
fr: Fin de fichier prématurée

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
fr: Impossible d'établir le transfert vers l'utilitaire de conversion (convert) d'imagemagick

en: Noise Distort
fr: Distorsion Bruitée

en: Displacement
fr: Déplacement

en: How big the distortion displaces the context
fr: Ampleur de l'effet de la déformation sur le contexte

en: RandomNoise Seed
fr: Graine du Bruit Aléatoire

en: Change to modify the random seed of the noise
fr: Modifier la graine aléatoire du bruit

en: Detail
fr: Détail

en: Increase to obtain fine details of the noise
fr: Augmenter pour obtenir des détails de bruit fin

en: Animation Speed
fr: Vitesse d'Animation

en: In cycles per second
fr: En cycles par seconde

en: Noise Gradient
fr: Dégradé Bruité

en: Size of the noise
fr: Taille du bruit

en: What type of interpolation to use
fr: Quel type d'interpolation utiliser

en: Do Alpha
fr: Transparence

en: Uses transparency
fr: Utilise la transparence

en: Super Sampling
fr: Sur-échantillonnage

en: Link
fr: Lien

en: The value node source that provides the central value
fr: La source de la valeur du noeud qui fournit la valeur centrale

en: The value of the maximum random difference
fr: La valeur maximale de l'écart aléatoire

en: Seed
fr: Graine

en: Seeds the random number generator
fr: Distribue le générateur de nombres aléatoires

en: Speed
fr: Vitesse

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
fr: Définit la fréquence à laquelle une nouvelle valeur aléatoire est choisie (en choix par seconde)

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
fr: Détermine comment est interpolée la valeur d'un choix aléatoire à l'autre

en: No interpolation
fr: Aucune interpolation

en: Loop Time
fr: Temps d'une Boucle

en: Makes the random value repeat after the given time
fr: Répète la valeur aléatoire après le temps définit

en: Plant
fr: Plante

en: Gradient to be used for coloring the plant
fr: Dégradé à utiliser pour colorer la plante

en: Split Angle
fr: Angle de Séparation

en: Angle by which each split deviates from its parent
fr: Angle selon lequel chaque branche se sépare de sa parente

en: Gravity
fr: Gravité

en: Direction in which the shoots tend to face
fr: Direction vers laquelle les "pousses" s'orienteront

en: Tangential Velocity
fr: Vitesse Tangentielle

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the spline
fr: Tendance des pousses à grandir le long de la tangente de la spline

en: Perpendicular Velocity
fr: Vitesse perpendiculaire

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the spline
fr: Tendance des pousses à grandir perpendiculairement à la tangente de la spline

en: Stem Size
fr: Taille de la Tige

en: Size of the stem
fr: La taille de la tige

en: Size As Alpha
fr: Taille en tant qu'Alpha

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
fr: Le canal alpha du dégradé est multiplié par la taille de la tige, et une valeur alpha de 1 est utilisée pour le rendu.

en: Reverse
fr: Inverser

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
fr: Si cochée, la plante est dessinée dans la direction opposée

en: Step
fr: Pas

en: Measure of the distance between points when rendering
fr: Distance du pas entre chaque point lors du rendu

en: Used to seed the pseudo-random number generator
fr: Utilisé pour initialiser le générateur de nombres pseudo-aléatoire

en: Splits
fr: Branches

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
fr: Nombre maximum de fois qu'une branche peut générer d'autres pousses récursivement

en: Sprouts
fr: Pousses

en: Number of places that growth occurs on each spline section
fr: Nombre de fois que la croissance apparaît sur chaque sections de spline

en: Random Factor
fr: Facteur d'Aléa

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
fr: Utilisé pour amoindrir les effets aléatoires. Placez le à zéro pour désactiver les aléas.

en: Drag
fr: Inertie

en: Drag slows the growth
fr: L'inertie ralenti la croissance

en: Use Width
fr: Utiliser la Largeur

en: Scale the velocity by the spline's width
fr: Mise à l'échelle de la vitesse en fonction de la largeur de la spline

en: The image is too large. It's size must be not more than 5000*2000=10000000 px. Currently it's %d*%d=%d px.
fr: L'image est trop grande. Sa taille ne doit pas être supérieure à 5000*2000=10000000 px. Actuellement elle est de %d*%d=%d px.

en: %s was not in PPM format
fr: %s n'était pas au format PPM

en: Import Svg
fr: Importer Svg

en: Inline Canvas
fr: Sous-canevas

en: bool
fr: booléen

en: integer
fr: entier

en: real
fr: réel

en: time
fr: temps

en: vector
fr: vecteur

en: color
fr: couleur

en: matrix
fr: matrice

en: bone_weight_pair
fr: poids_ossature_pair

en: dash_item
fr: élément_pointillés

en: list
fr: liste

en: canvas
fr: canevas

en: string
fr: chaîne

en: gradient
fr: dégradé

en: bone_object
fr: objet_ossature

en: bone_valuenode
fr: noeud_de_valeur_ossature

en: in line
fr: Aligné

en: Units
fr: Unités

en: Inches
fr: Pouces

en: Meters
fr: Mètres

en: Millimeters
fr: Millimètres

en: Centimeters
fr: Centimètres

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
fr: Importer::open() : Impossible d'ouvrir un fichier vide

en: Importer::open(): Couldn't find extension
fr: Importer::open() : Extension non trouvée

en: Importer::open(): Unknown file type --
fr: Importer::open() : Type de fichier inconnu --

en: Unable to create surface target
fr: Impossible de créer une surface cible

en: Z Depth
fr: Profondeur Z

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
fr: Modifie la position du calque dans la pile de calques

en: Top-Left
fr: Haut-gauche

en: Upper left-hand Corner of image
fr: Le Coin en haut à gauche de l'image

en: Bottom-Right
fr: Bas-droite

en: Lower right-hand Corner of image
fr: Le Coin en bas à droite de l'image

en: Opacity
fr: Opacité

en: Alpha channel of the layer
fr: Canal Alpha du calque

en: Blend Method
fr: Mode de Fusion

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Copy Index
fr: Copier l'Index

en: Filter Group
fr: Groupe de filtres

en: Group
fr: Groupe

en: Z Range
fr: Plage de valeurs Z

en: When checked, only layers inside range are visible
fr: Seules les couches comprises dans la plage de valeurs sont visible quand sélectionné

en: Z Range Position
fr: Position Z

en: Starting position where layers are visible
fr: Position de départ des couches visibles

en: Z Range Depth
fr: Profondeur Z

en: Depth where layers are visible in range
fr: Profondeur des couches visibles

en: Z Range Blur
fr: Flou Z

en: Area where layers inside are partially visible
fr: Zone de visibilité partielle des couches

en: Motion Blur
fr: Flou Cinétique

en: Aperture
fr: Ouverture

en: Subsamples Factor
fr: Facteur de Sous-échantillonnage

en: Subsampling Type
fr: Type de Sous-échantillonnage

en: Constant
fr: Constante

en: Hyperbolic
fr: Hyperbolique

en: Subsample Start Amount
fr: Quantité de Départ du Sous-échantillon

en: Subsample End Amount
fr: Quantité Finale du Sous-échantillon

en: Position offset
fr: Position du décalage

en: Transformation
fr: Transformations

en: Canvas
fr: Canevas

en: Group content
fr: Grouper le contenu

en: Multiplier to speed up, slow down, freeze, or reverse time
fr: Multiplicateur pour accélérer, ralentir, geler ou inverser le temps.

en: Time Offset to apply to the context
fr: Décalage temporelle à appliquer au contexte

en: Lock Selection
fr: Verrouillage de la sélection

en: Outline Grow
fr: Croissance des Contours

en: Exponential value to grow children Outline layers width
fr: Valeur faisant croître de façon exponentiel l'épaisseur des calques Contours enfants

en: Polygon
fr: Polygone

en: Vertices List
fr: Liste des Sommets

en: Define the corners of the polygon
fr: Définit les coins du polygone

en: Shape
fr: Forme

en: Internal
fr: Interne

en: Feather
fr: Adoucissement

en: Type of Feather
fr: Type d'Adoucissement

en: Type of feathering to use
fr: Type d'adoucissement à utiliser

en: Winding Style
fr: Mode de Superposition

en: Winding style to use
fr: Mode de superposition à utiliser

en: Non Zero
fr: Non Zéro

en: Even/Odd
fr: Pair/Impair

en: Skeleton
fr: Ossature

en: Name
fr: Nom

en: Bones
fr: Os

en: Skeleton Deformation
fr: Déformation par Ossature

en: List of bones
fr: Liste des Os

en: First corner of the bounds rectangle
fr: Premier coin de la limite rectangulaire

en: Second corner of the bounds rectangle
fr: Second coin de la limite rectangulaire

en: Horizontal subdivisions
fr: Sous divisions horizontales

en: Count of horizontal subdivisions of the transformation grid
fr: Quantité de sous-divisions horizontales de la grille de transformation

en: Vertical subdivisions
fr: Sous divisions verticales

en: Count of vertical subdivisions of the transformation grid
fr: Quantité de sous divisions verticales de la grille de transformation

en: Solid Color
fr: Couleur Pleine

en: Fill color of the layer
fr: Remplir couleur du calque

en: Sound
fr: Son

en: Path to sound file
fr: Emplacement du fichier son

en: Delay
fr: Retard

en: Delay before play
fr: Décalage avant la lecture

en: Volume of sound
fr: Niveau du son

en: Switch
fr: Sélecteur

en: Active Layer Name
fr: Nom du Calque Actif

en: Active Layer Depth
fr: Profondeur d’activité des calques

en: No images in list
fr: Pas d'images dans la liste

en: Cannot find canvas for delete '%s'
fr: Impossible de trouver le canevas “%s” à supprimer

en: cannot load '%s' recursively
fr: ne peut charger '%s' récursivement

en: Unexpected element <%s>, Expected <%s>
fr: Élément <%s> inattendu, attendait <%s>

en: Unexpected element <%s>
fr: Élément <%s> inattendu

en: Too many warnings
fr: Trop d'avertissements

en: <%s> is missing "%s" attribute
fr: <%s> a un attribut "%s" manquant

en: <%s> should not contain anything
fr: <%s> devrait être non vide

en: <%s> is missing "value" attribute
fr: Il manque un attribut "value" à <%s>

en: Bad value "%s" in <%s>
fr: Valeur "%s" incorrecte dans <%s>

en: <%s> is missing "pos" attribute
fr: Il manque un attribut "pos" dans <%s>

en: Unable to create <animated> with type "%s"
fr: Impossible de créer <animated> de type "%s"

en: <waypoint> is missing attribute "time"
fr: Il manque un attribut "time" à <waypoint>

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
fr: Attribut "use" trouvé pour <waypoint>, mais il n'était pas vide. Contenu ignoré ...

en: Unknown ID (%s) referenced in waypoint
fr: Identifiant inconnu  (%s) utilisé dans le waypoint

en: <%s> is missing its data
fr: Il manque des données dans <%s>

en: Bad data for <waypoint>
fr: Données incorrectes pour <waypoint>

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
fr: Élément <%s> inattendu après les données de <waypoint>. Ignoré ...

en: Missing attribute "type" in <%s>
fr: Il manque un attribut "type" dans <%s>

en: Bad type in <%s>
fr: Mauvais type dans <%s>

en: <%s> did not accept type '%s'
fr: <%s> n'accepte pas le type "%s"

en: '%s' was already defined in <%s>
fr: "%s" est déjà défini dans <%s>

en: '%s' attribute in <%s> references unknown ID '%s'
fr: L'attribut "%s" dans <%s> fait référence à un ID inconnu "%s"

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
fr: Impossible de définir le lien "%s" vers le Nœud de Valeur "%s" (lien n°%d dans "%s")

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
fr: Une exception inconnue est survenue lors de la référence au Nœud de Valeur "%s"

en: element <%s> is missing its contents
fr: Le contenu de l'élément <%s> manque

en: Parse of '%s' failed
fr: L'analyse de "%s" a échoué

en: Unable to connect value node ('%s' of type '%s') to link %d (%s)
fr: Impossible de lier le nœud de valeur ("%s" de type "%s") au lien %d (%s)

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
fr: Une exception inconnue est survenue lors du travail sur l'élément "%s"

en: <%s> is missing link %d (%s)
fr: <%s> n'a pas de lien %d (%s)

en: Unable to create <list>
fr: Impossible de créer la <liste>

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
fr: Le contenu de <entry> est manquant, ou il manque un élément "use"

en: Unable to create <dynamic_list>
fr: Impossible de créer <dynamic_list>

en: Bad data in <%s>
fr: Mauvaises données dans <%s>

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
fr: Attendait un Nœud de Valeur. Voir %s

en: Bad ID "%s"
fr: Mauvais ID "%s"

en: Duplicate ID "%s"
fr: ID dupliqué "%s"

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
fr: Une exception inconnue est survenue lors de l'ajout du Nœud de valeur "%s"

en: Missing "type" attribute to "layer" element
fr: Il manque un attribut "type" à l'élément "layer"

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
fr: La version de calque installée est plus petite que la version du fichier

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
fr: La valeur <name> (nom) n'est pas encore supportée pour <layer> (calque). Ignorée.

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
fr: La valeur <desc> n'est pas encore supportée pour <layer> (calque). Ignorée.

en: Missing "name" attribute for <param>.
fr: Attribut "name" manquant pour <param>.

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
fr: Attribut "use" trouvé pour <param>, mais il n'était pas vide. Contenu ignoré.

en: Empty use="" value in <param>
fr: Valeur vide use="" dans <param>

en: Failed to load subcanvas '%s'
fr: Échec du chargement du sous-canevas "%s"

en: Layer rejected canvas link
fr: Le calque a rejeté le lien vers le canevas

en: Unknown ID (%s) referenced in parameter "%s"
fr: Identifiant inconnu  (%s) utilisé dans le paramètre "%s".

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
fr: Il manque soit le contenu, soit un attribut "use" dans <param>.

en: Bad data for <param>
fr: Mauvaises données pour <param>

en: Layer '%s' rejected value for parameter '%s'
fr: Le calque '%s' a rejeté la valeur du paramètre '%s'

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
fr: Élément <%s> inattendu après les données de <param>. Ignoré.

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
fr: La hauteur et la largeur du canevas doivent être supérieures ou égales à 1.

en: Group canvases cannot have a <defs> section
fr: Les canevas groupés ne peuvent posséder une section <defs>

en: Inline canvas cannot have a <bones> section
fr: Le canevas 'Inline' ne contient pas de section <ossature>

en: Group canvases cannot have keyframes
fr: Les canevas groupés ne peuvent posséder des images clés

en: Group canvases cannot have metadata
fr: Les canevas groupés ne peuvent posséder de métadonnées

en: <meta> must have a name
fr: <meta> doit avoir un nom

en: <meta> must have content
fr: <meta> doit avoir un contenu

en: blank "name" entity
fr: entité "name" vide

en: blank "desc" entity
fr: entité "desc" vide

en: blank "author" entity
fr: entité "author" vide

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
fr: Le canevas '%s' a des valeurs %s:%s non définies

en: ValueNode
fr: Nœud de valeur

en: ValueNodes
fr: Nœuds de valeur

en: Can't find linked file
fr: Impossible de trouver le fichier lié

en: Can't open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: API Version mismatch (LIB:%zu, PROG:%zu)
fr: Incompatibilité de version d’API (LIB : %zu, PROG : %zu)

en: Size of Vector mismatch (app:%zu, lib:%zu)
fr: Incompatibilité de la taille des Vector (app : %zu, lib : %zu)

en: Size of Color mismatch (app:%zu, lib:%zu)
fr: Incompatibilité de la taille des Color (app : %zu, lib : %zu)

en: Size of Canvas mismatch (app:%zu, lib:%zu)
fr: Incompatibilité de la taille des Canvas (app : %zu, lib : %zu)

en: Size of Layer mismatch (app:%zu, lib:%zu)
fr: Incompatibilité de la taille des Layer (app : %zu, lib : %zu)

en: Starting Subsystem "Sound"
fr: Démarrage du sous système "Sound"

en: Unable to initialize subsystem "Sound"
fr: Impossible d'initialiser le sous système "Sound"

en: Starting Subsystem "Types"
fr: Démarrage du sous système "Types"

en: Unable to initialize subsystem "Types"
fr: Impossible d'initialiser le sous système "Types"

en: Starting Subsystem "Rendering"
fr: Démarrage du sous-système "Rendu"

en: Unable to initialize subsystem "Rendering"
fr: Impossible d'initialiser le sous-système "Rendu"

en: Starting Subsystem "Modules"
fr: Démarrage du sous-système "Modules"

en: Unable to initialize subsystem "Modules"
fr: Impossible d'initialiser le sous système "Modules"

en: Starting Subsystem "Layers"
fr: Démarrage du sous-système "Layers"

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
fr: Impossible d'initialiser le sous-système "Layers"

en: Starting Subsystem "Targets"
fr: Démarrage du sous-système "Targets"

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
fr: Impossible d'initialiser le sous-système "Targets"

en: Starting Subsystem "Importers"
fr: Démarrage du sous-système "Importers"

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
fr: Impossible d'initialiser le sous-système "Importers"

en: Starting Subsystem "Thread Pool"
fr: Démarrage du sous-système “Thread Pool”

en: Unable to initialize subsystem "Thread Pool"
fr: Impossible d’initialiser le sous-système “Thread Pool”

en: Loading modules from %s
fr: Chargement des modules depuis %s

en: DONE
fr: FINI

en: error
fr: erreur

en: warning
fr: avertissement

en: Errors on lt_dlinit()
fr: Erreurs lors de lt_dlinit()

en: Unable to load module '%s'
fr: Impossible de charger le module "%s"

en: Attempting to register "%s"
fr: Tentative d'enregistrement de "%s"

en: Unable to find module "%s" (%s)
fr: Impossible de trouver le module "%s" (%s)

en: Found module "%s"
fr: Module "%s" trouvé

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
fr: Impossible de trouver le point d'entrée du module "%s" (%s)

en: Entrypoint did not return a module.
fr: Le point d'entrée n'a pas renvoyé un module.

en: Success for "%s"
fr: Succès pour "%s"

en: Unnamed
fr: Sans Nom

en: Surface Palette
fr: Palette de Surface

en: %0.2f%% Gray
fr: Gris %0.2f%%

en: Unable to open %s for write
fr: Impossible d'ouvrir %s en écriture

en: Unable to open %s for read
fr: Impossible d'ouvrir %s en lecture

en: %s does not appear to be a valid %s palette file
fr: %s ne semble pas être un fichier de palette %s valide

en: %s does not appear to be a supported palette file
fr: %s ne semble pas être un fichier palette supporté

en: Composite
fr: Composé

en: Straight
fr: Direct

en: Onto
fr: Dessus

en: Straight Onto
fr: Direct Dessus

en: Behind
fr: Derrière

en: Screen
fr: Écran

en: Hard Light
fr: Lumière Dure

en: Multiply
fr: Multiplier

en: Divide
fr: Diviser

en: Add
fr: Addition

en: Subtract
fr: Soustraction

en: Difference
fr: Différence

en: Brighten
fr: Éclairer

en: Darken
fr: Assombrir

en: Hue
fr: Teinte

en: Alpha Over
fr: Alpha Dessus

en: Alpha Brighten
fr: Alpha Éclairer

en: Alpha Darken
fr: Alpha Assombrir

en: Target panic
fr: Panique de la cible

en: Cobra (hardware)
fr: Cobra (matériel)

en: Cobra (safe) - very slow
fr: Cobra (sûr) - très lent

en: Cobra (software)
fr: Cobra (logiciel)

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
fr: Valeur inconnue (%s), impossible d'en créer une représentation XML

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
fr: Type de Nœud de Valeur inconnu (%s), impossible d'en créer une représentation XML

en: Target initialization failure
fr: Échec de l'initialisation de la cible

en: Accelerated Renderer Failure
fr: Échec du Rendu Accéléré

en: Accelerated Renderer Failure: cannot read surface
fr: Échec du rendu accéléré : impossible de lire la surface

en: Bad surface
fr: Mauvaise surface

en: Unable to put surface on target
fr: Impossible d'appliquer la surface à la cible

en: Caught string:
fr: Chaîne récupérée :

en: Ran out of memory (Probably a bug)
fr: À court de mémoire (Certainement un bogue)

en: Caught unknown error, rethrowing...
fr: Erreur inconnue récupérée, relancée...

en: add_tile(): Unable to put surface on target
fr: add_tile() : Impossible d’appliquer la surface à la cible

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
fr: Time(): Pas d'unité fournie dans le time code, supposant IMAGES ("%s")

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
fr: Time(): Pas d'unité fournie dans le time code et le nombre d'images par seconde est inconnu! en supposant SECONDES

en: Placeholder
fr: Substitut

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
fr: %s:%d mauvais type pour %s : besoin de %s et non %s

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
fr: Mauvais type : Le Nœud de Valeur '%s' n'accepte pas le type '%s'

en: :Bad type
fr: : Mauvais type

en: One or both of my parameters aren't set!
fr: Un ou deux de mes paramètres ne sont pas définis

en: Left Hand Side of the add
fr: Côté Gauche de l'ajout

en: Right Hand Side of the add
fr: Côté Droit de l'ajout

en: Scalar
fr: Scalaire

en: Value that multiplies the add
fr: Valeur qui multiplie l'ajout

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
fr: Tentative d'obtenir l'inverse d'un Nœud de Valeur non inversable

en: Link1
fr: Lien1

en: First operand of the AND operation
fr: Première opérande de l'opération ET

en: Link2
fr: Lien2

en: Second operand of the AND operation
fr: Seconde opérande de l'opération ET

en: Value to convert to string
fr: Valeur pour convertir la chaîne

en: Width of the string
fr: Largeur de la chaîne

en: Precision
fr: Précision

en: Number of decimal places
fr: Nombre de décimales

en: Zero Padded
fr: Complété avec des zéros

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
fr: Si cochée, la chaîne est laissée remplie avec des zéros pour égaler la largeur

en: Animated
fr: Animé

en: File with waypoints
fr: Fichier avec waypoints

en: A waypoint already exists at this point in time
fr: Un point de passage est déjà présent à cette valeur de temps

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
fr: %s : Vous ne pouvez pas utiliser un %s dans un Nœud de Valeur animé.

en: Cosine of the angle
fr: Cosinus de l'angle

en: Sine of the angle
fr: Sinus de l'angle

en: No entries in list
fr: Pas d'entrées dans la liste

en: No entries in ret_list
fr: Pas d'entrées dans la liste ret_list

en: Vertex %03d
fr: Sommet %03d

en: The Spline where the tangent is linked to
fr: La Spline à laquelle la tangente est liée

en: When checked, the amount would loop
fr: Si cochée, le quantité boucle

en: The position of the linked tangent on the Spline (0,1]
fr: La position sur la Spline de la tangente liée (0,1]

en: Offset
fr: Décalage

en: Angle offset of the tangent
fr: Décalage de l'angle de la tangente

en: Scale of the tangent
fr: Échelle de la tangente

en: Fixed Length
fr: Longueur Fixe

en: When checked, the tangent's length is fixed
fr: Si cochée, la longueur de la tangente est fixe

en: When checked, the tangent is Spline length based
fr: Si coché, la tangente est basée sur la longueur de la Spline

en: The spline where the vertex is linked to
fr: La spline à laquelle le sommet est lié

en: The position of the linked vertex on the Spline (0,1]
fr: La position sur la Spline du sommet lié (0,1]

en: When checked, the position is Spline length based
fr: Si coché, la position est basée sur la longueur de la Spline

en: The spline where the width is linked to
fr: Le spline à laquelle la largeur est liée

en: The position of the linked width on the spline (0,1]
fr: La position sur la Spline de la largeur liée (0,1]

en: Scale of the width
fr: Échelle de la largeur

en: When checked, the width is spline length based
fr: Si coché, la largeur est basée sur la longueur de la Spline

en: Reference
fr: Référence

en: The referenced tangent to reverse
fr: La tangente référencée à inverser

en: When checked, the reference is reversed
fr: Si coché, la référence est inversée

en: Bone %d
fr: Os %d

en: The name of the bone
fr: Le nom de l'Os

en: The parent bone of the bone
fr: L'Os Parent de l'Os

en: The rotating origin of the bone relative to its parent
fr: L'origine de rotation de l'Os relativement à son parent

en: The rotating angle of the bone relative to its parent
fr: L'angle de rotation de l'Os relativement à son parent

en: Local Length Scale
fr: Longueur Locale d'Échelle

en: Bone Width
fr: Largeur de l'Os

en: Bone width at its origin
fr: Largeur de l'Os à son origine

en: Recursive Length Scale
fr: Échelle de Longueur Récursive

en: The scale of the bone and its children aligned to its length
fr: L'échelle de l'ossature et de ces enfants est définit par sa longueur

en: Tip Width
fr: Largeur de l'extrémité

en: Bone width at its tip
fr: Largeur de l'os à son extrémité

en: Z-Depth
fr: Profondeur Z

en: The z-depth of the bone
fr: La profondeur z de l'os

en: Length Setup
fr: Paramètre de Longueur

en: The length of the bone at setup
fr: La longueur initiale de l'os

en: Bone Weight List
fr: Liste du Poids des Os

en: List of bones used to calculate the influence
fr: Liste des os utilisés pour calculer l'influence

en: The value node being bone influenced
fr: Le noeud de valeur devenant influencé par l'ossature

en: Bone
fr: Ossature

en: The linked bone
fr: L'Os lié

en: Base value
fr: Valeur de Base

en: Make translation
fr: Faire translation

en: Make rotation
fr: Faire rotation

en: Skew
fr: Inclinaison

en: Make skew
fr: Réaliser l'inclinaison

en: Scale X
fr: Échelle X

en: Make scaling by X-axis
fr: Agrandir/Réduire par l'axe X

en: Scale Y
fr: Échelle Y

en: Make scaling by Y-axis
fr: Agrandir/Réduire par l'axe Y

en: Bone used to make influence
fr: Os utilisés pour définir l'influence

en: The relative value of influence of the bone
fr: Valeur relative de l'influence de l'os

en: The left side of the comparison
fr: Le côté gauche de la comparaison

en: The right side of the comparison
fr: Le côté droit de la comparaison

en: Greater
fr: Plus grand

en: When checked, returns true if LHS > RHS
fr: Si cochée, renvoie vrai si LHS > RHS

en: Equal
fr: Égal

en: When checked, returns true if LHS = RHS
fr: Si cochée, renvoie vrai si LHS = RHS

en: Less
fr: Moins

en: When checked, returns true if LHS < RHS
fr: Si cochée, renvoie vrai si LHS < RHS

en: Bad type for composite
fr: Erreur de type pour un composé

en: Red
fr: Rouge

en: The red component of the color
fr: La composante ROUGE de la couleur

en: Green
fr: Vert

en: The green component of the color
fr: La composante VERTE de la couleur

en: Blue
fr: Bleu

en: The blue component of the color
fr: La composante BLEU de la couleur

en: The alpha of the color
fr: La transparence alpha de la couleur

en: Vertex 1
fr: Sommet 1

en: The first vertex of the segment
fr: Le premier sommet du segment

en: Tangent 1
fr: Tangente 1

en: The first tangent of the segment
fr: La première tangente du segment

en: Vertex 2
fr: Sommet 2

en: The second vertex of the segment
fr: Le second sommet du segment

en: Tangent 2
fr: Tangente 2

en: The second tangent of the segment
fr: La seconde tangente du segment

en: X-Axis
fr: Axe X

en: The X-Axis component of the vector
fr: la composante axe-X du vecteur

en: Y-Axis
fr: Axe Y

en: The Y-Axis component of the vector
fr: la composante axe-Y du vecteur

en: Vertex
fr: Sommet

en: The vertex of the Spline Point
fr: Le sommet du Point de Spline

en: The width of the Spline Point
fr: La largeur du Point de Spline

en: Defines the Off and On position relative to neighbours
fr: Définit les positions ON/OFF relatives aux voisins

en: Split
fr: Séparer

en: When checked, tangents are independent
fr: Si cochée, les tangentes sont indépendantes

en: The first tangent of the Spline Point
fr: La première tangente du Point de Spline

en: The second tangent of the Spline Point
fr: La seconde tangente du Point de Spline

en: Radius Split
fr: Séparer Rayon

en: When checked, tangent's radii are independent
fr: Si coché, les rayons de la tangente sont indépendant

en: Angle Split
fr: Séparer Angle

en: When checked, tangent's angles are independent
fr: Si coché, les angles de la tangente sont indépendant

en: The [0,1] position of the Width Point over the Spline
fr: La position [0, 1] du Point de Largeur sur la Spline

en: The width of the Width Point
fr: La largeur du Point de Largeur

en: Side Type Before
fr: Type de Côté Antérieur

en: Defines the interpolation type of the width point
fr: Définit le type d'interpolation du point de largeur

en: Interpolate
fr: Interpoler

en: Side Type After
fr: Type de Côté Postérieur

en: Lower Boundary
fr: Limite inférieure

en: Defines the position at start of the Spline
fr: Définir la position de début de la Spline

en: Upper Boundary
fr: Limite supérieure

en: Defines the position at end of the Spline
fr: Définir la position de fin de la Spline

en: The offset length of the Dash Item over the Spline
fr: Le longueur du décalage de l'élément pointillé sur la Spline

en: Length
fr: Longueur

en: The length of the Dash Item
fr: Longueur de l'Élément Pointillés

en: Defines the side type of the dash item
fr: Définit le type de côté de l'élément pointillés

en: The Offset component of the transformation
fr: La partie Décalage de la transformation

en: The Angle component of the transformation
fr: La partie Angle de la transformation

en: Skew Angle
fr: Angle Inclinaison

en: The Skew Angle component of the transformation
fr: La partie Angle d'Inclinaison de la transformation

en: The Scale component of the transformation
fr: La partie Échelle de la transformation

en: The Weight of the value
fr: Poids de la valeur

en: Value
fr: Valeur

en: The Value
fr: La Valeur

en: First
fr: Première

en: The First Value
fr: La Première Valeur

en: Second
fr: Seconde

en: The Second Value
fr: La Seconde Valeur

en: Value to calculate the cosine
fr: Valeur pour calculer le cosinus

en: Multiplier of the resulting cosine
fr: Multiplicateur du cosinus résultant

en: Value to calculate the derivative
fr: Valeur pour calculer la dérivée

en: Interval
fr: Intervalle

en: Interval of time to calculate the finite differences
fr: Intervalle de temps pour calculer les différences finit

en: Accuracy
fr: Précision

en: Accuracy of the derivative
fr: Précision de la dérivée

en: Rough
fr: Grossière

en: Extreme
fr: Extrême

en: Order
fr: Ordre

en: Order of the derivative
fr: Ordre de la dérivée

en: First Derivative
fr: Première dérivée

en: Second Derivative
fr: Seconde dérivée

en: The left side of the dot product
fr: Le côté gauche du produit scalaire

en: The right side of the dot product
fr: Le côté droit du produit scalaire

en: From
fr: Depuis

en: Initial value of the index
fr: Valeur initiale de l'index

en: To
fr: Vers

en: Final value of the index
fr: Valeur finale de l'index

en: Amount increment of the index
fr: Quantité d'augmentation de l'index

en: Tip static
fr: Extrémité statique

en: Equilibrium tip position without external forces
fr: Point d'équilibre sans force extérieure

en: Basement of the dynamic system
fr: Base du système dynamique

en: External force applied on the mass center of gravity
fr: Force externe appliquée au centre de gravité de la masse

en: External momentum applied at the center of inertia
fr: Impulsion extérieure appliquée au centre d'inertie

en: Damping coefficient
fr: Coefficient d'amortissement

en: Radial damping coefficient of the dynamic system
fr: Coefficient d'amortissement radial du système dynamique

en: Friction coefficient
fr: Coefficient de friction

en: Rotational friction coefficient of the dynamic system
fr: Coefficient de friction rotationelle du système dynamique

en: Spring coefficient
fr: Coefficient de Compression

en: Radial spring coefficient of the dynamic system
fr: Coefficient de compression radiale du système dynamique

en: Torsion coefficient
fr: Coefficient de Torsion

en: Torsion coefficient of the dynamic system
fr: Coefficient de torsion du système dynamique

en: Mass
fr: Masse

en: Mass of the dynamic system
fr: Masse du système dynamique

en: Moment of Inertia
fr: Moment d'Inertie

en: Moment of inertia of the dynamic system
fr: Moment d'inertie du système dynamique

en: Spring rigid
fr: Rigidité de l'élasticité

en: When checked, linear spring is rigid
fr: Si coché, l'élasticité linéaire est rigide

en: Torsion rigid
fr: Rigidité de la torsion

en: Origin drags tip
fr: Origine traîne extrémité

en: List type/item type mismatch, throwing away mismatch
fr: Incompatibilité entre type et élément de liste, générant une erreur

en: Item %03d
fr: Élément %03d

en: Exponent
fr: Exposant

en: The value to raise the constant 'e'
fr: La valeur pour augmenter la constante 'e'

en: Multiplier of the resulting exponent
fr: Multiplicateur de l'exposant résultant

en: The gradient where the color is picked from
fr: Le dégradé depuis lequel la couleur est choisit

en: The position of the color at the gradient (0,1]
fr: La position de la couleur dans le dégradé (0,1]

en: When checked, the index would loop
fr: Si coché, l'index bouclera

en: Gradient Rotate
fr: Rotation de Dégradé

en: The source gradient to rotate
fr: Le dégradé source à faire tourner

en: The amount to offset the gradient
fr: La quantité de décalage du dégradé

en: The greyed value
fr: La valeur grisée

en: The integer value to be converted
fr: la valeur entière à convertir

en: Int
fr: Entier

en: Strings
fr: Chaînes

en: The List of strings to join
fr: La Liste de chaînes à joindre

en: Before
fr: Avant

en: The string to place before the joined strings
fr: La chaîne à placer avant les chaînes jointes

en: Separator
fr: Séparateur

en: The string to place between each string joined
fr: La chaîne à placer entre chaque chaîne jointe

en: After
fr: Après

en: The string to place after the joined strings
fr: La chaîne à placer après les chaînes jointes

en: Rate
fr: Taux

en: Value that is multiplied by the current time (in seconds)
fr: Valeur qui est multipliée par le temps actuel (en secondes)

en: Slope
fr: Pente

en: Returned value when the current time is zero
fr: La valeur retournée quand le temps actuel est nul

en: Value node used to calculate the Neperian logarithm
fr: Noeud valeur utilisé pour calculer le logarithme Népérien

en: Infinite
fr: Infini

en: Returned value when result tends to infinite
fr: Détermine la manière d'interpoler une valeur d'un choix aléatoire à l'autre

en: Value node used to do the NOT operation
fr: Noeud de valeur utilisé pour l'opération NON

en: Value node used for the OR boolean operation
fr: Noeud de valeur utilisé pour l'opération OU

en: The base to be raised to the power
fr: La base à élever à la puissance

en: Power
fr: Puissance

en: The power used to raise the base
fr: La puissance utilisée pour élever la base

en: Value used to compare base or power with zero
fr: Valeur utilisée pour comparer la base ou la puissance avec zero

en: Bad type for radialcomposite
fr: Mauvais type de composé radial

en: Luma
fr: Luminance

en: The length of the vector
fr: La longueur du vecteur

en: Theta
fr: Thêta

en: The angle of the vector with the X axis
fr: L'angle du vecteur avec l'axe X

en: Some of my parameters aren't set!
fr: Certains de mes paramètres ne sont pas définis

en: Returned value when 'Link' is smaller
fr: Valeur retournée lorsque le Lien est plus petit

en: Returned value when 'Link' is greater
fr: Valeur retournée lorsque le Lien est plus grand

en: The value node to limit its range
fr: Le Noeud de valeur pour limiter sa portée

en: The real value to be converted
fr: La valeur réel devant être convertie

en: Real
fr: Réel

en: The value node used to calculate its reciprocal
fr: Le noeud de valeur utilisé pour calculer sa réciproque

en: The value used to decide whether 'Link' is too small to obtain its reciprocal
fr: La valeur utilisée pour décider si le Lien est trop petit pour obtenir sa réciproque

en: The resulting value when 'Link' < 'Epsilon'
fr: La valeur obtenue lorsque 'Lien' < 'Epsilon'

en: The referenced value
fr: La valeur de référence

en: Repeat Gradient
fr: Répéter le Dégradé

en: The source gradient to repeat
fr: Le dégradé source à répéter

en: Count
fr: Nombre

en: The number of repetition of the gradient
fr: Le nombre de répétition du dégradé

en: Specifies how much biased is the source gradient in the repetition [0,1]
fr: Détermine la quantité de biais du dégradé source dans la répétition [0,1]

en: Specify Start
fr: Définir le Début

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
fr: Si cochée, 'Couleur de Départ' est utilisé comme point de départ du dégradé résultant

en: Specify End
fr: Définir la Fin

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
fr: Si cochée, 'Couleur de Fin' est utilisé comme point de départ du dégradé résultant

en: Start Color
fr: Couleur de Début

en: Used as the start of the resulting gradient
fr: Utilisé comme point de départ du dégradé résultant

en: End Color
fr: Couleur de Fin

en: Used as the end of the resulting gradient
fr: Utilisé comme point final du dégradé résultant

en: The value to be reversed
fr: La valeur à inverser

en: The value node used to scale
fr: Le nœud de valeur utilisé pour redimensionner

en: Value that multiplies the value node
fr: Valeur qui multiplie le nœud de valeur

en: The Segment where the tangent is linked to
fr: Le Segment où la tangente est liée

en: The position of the linked tangent on the Segment (0,1]
fr: La position de la tangente liée sur le Segment (0,1]

en: The Segment where the vertex is linked to
fr: Le Segment où le sommet est lié

en: The position of the linked vertex on the Segment (0,1]
fr: La position du sommet lié sur le Segment (0,1]

en: The angle where the sine is calculated from
fr: L'angle à partir duquel le sinus est calculé

en: The value that multiplies the resulting sine
fr: La valeur qui multiplie le sinus résultant

en: The value node used to make the step
fr: Le noeud de valeur utilisé pour faire l'étape

en: The duration of the step
fr: La durée de l'étape

en: Start Time
fr: Temps de Début

en: The time when the step conversion starts
fr: Le moment où l'étape de conversion démarre

en: Value that define whether the step is centered on the value [0,1]
fr: Valeur qui définit si le pas est centré sur la valeur [0, 1]

en: Stripes
fr: Rayures

en: Color 1
fr: Couleur 1

en: One color of the gradient stripes
fr: Une couleur des rayures du dégradé

en: Color 2
fr: Couleur 2

en: Other color of the gradient stripes
fr: Autre couleur des rayures du dégradé

en: Stripe Count
fr: Nombre de Rayures

en: Number of stripes in the gradient
fr: Nombre de bandes dans le dégradé

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
fr: Largeur des bandes dans le dégradé entre [0,1]

en: Left Hand Side of the subtraction
fr: Côté Gauche de la soustraction

en: Right Hand Side of the subtraction
fr: Côté Droit de la soustraction

en: Value that multiplies the subtraction
fr: Valeur qui multiplie la soustraction

en: Link Off
fr: Lien Off

en: The value node returned when the switch is off
fr: Le noeud de valeur retourné quand le sélecteur est sur Off

en: Link On
fr: Lien On

en: The value node returned when the switch is on
fr: Le noeud de valeur retourné quand le sélecteur est sur On

en: When checked, returns 'Link On', otherwise returns 'Link Off'
fr: Si coché, renvoie "Lien On", sinon renvoie "Lien Off"

en: The value node returned when current time is before 'time' - 'length'
fr: Le noeud de valeur retourné quand le temps actuel est avant le "temps" - "longueur"

en: The value node returned when current time is after 'time'
fr: Le nœud de valeur retourné quand le temps actuel est après le "temps"

en: The time when the linear interpolation ends
fr: Le moment où se termine l'interpolation linéaire

en: The length of time when the linear interpolation between 'Before' and 'After' is made
fr: La longueur du temps lorsque l'interpolation linéaire entre "Avant" et "Après" est faite

en: The value node to time loop
fr: Le noeud de valeur de boucle temporelle

en: Start time of the loop for the value node Timeline
fr: Point de départ de la boucle pour le nœud de valeur Axe de Temps

en: The time that is converted to string
fr: Le temps qui est converti vers la chaîne

en: The start color of the gradient
fr: La couleur de départ du dégradé

en: The end color of the gradient
fr: La couleur de fin du dégradé

en: Vector
fr: Vecteur

en: The vector where the angle is calculated from
fr: Le vecteur à partir duquel est calculé l'angle

en: The vector where the length is calculated from
fr: Le vecteur à partir duquel est calculé la longueur

en: The vector where the X coordinate is extracted from
fr: Le vecteur à partir duquel est extraite la coordonnée X

en: The vector where the Y coordinate is extracted from
fr: Le vecteur à partir duquel est extraite la coordonnée Y

en: WidthPoint %03d
fr: Point de Largeur %03d

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
fr: Erreur Fatale : Incompatibilité avec la version de Synfig

en: Nothing to do!
fr: Rien à faire !

en: Attempting to determine target/outfile...
fr: Tentative pour déterminer le fichier cible/de sortie...

en: Target name undefined, attempting to figure it out
fr: Nom du fichier cible indéfini, tentative pour passer outre

en: Defaulting to PNG target...
fr: Cible PNG définit par défaut...

en: Unable to create output for "%s": %s
fr: Erreur lors de la création de "%s": %s

en: Throwing out job...
fr: Lancement d'un travail...

en: Creating the target...
fr: Création de la cible...

en: Unknown target for "%s": %s
fr: Cible inconnue pour "%s": %s

en: Setting the canvas on the target...
fr: Mise en place du canevas sur la cible...

en: Setting the quality of the target...
fr: Fixation de la qualité de la cible...

en: Setting the alpha mode of the target...
fr: Définir le mode alpha de la cible...

en: Render Failure.
fr: Échec du Rendu.

en: Rendering...
fr: Rendu en cours...

en: : Rendered in
fr: : Rendu en

en:  seconds.
fr: secondes.

en: Done.
fr: Fait.

en: Settings
fr: Configurations

en: Switch options
fr: Commuter les options

en: Misc options
fr: Autres options

en: FFMPEG target options
fr: Options de la cible FFMPEG

en: Synfig info options
fr: Options d'information de Synfig

en: Synfig debug flags
fr: Drapeau de debug de Synfig

en: Specify output target (Default: PNG)
fr: Choix de la cible de sortie (Défaut : PNG)

en: Set the image width in pixels (Use zero for file default)
fr: Fixe la longueur de l'image en pixel  (Zéro pour la valeur par défaut du fichier)

en: Set the image height in pixels (Use zero for file default)
fr: Fixe la hauteur de l'image en pixel  (Zéro pour la valeur par défaut du fichier)

en: Set the diagonal size of image window (Span)
fr: Fixe la diagonale de la fenêtre d'image (Étendue)

en: Set antialias amount for parametric renderer.
fr: Fixe la valeur d'anti-crénelage pour le moteur de rendu paramétrique.

en: Enable multithreaded renderer using the specified number of threads
fr: Active le rendu multiprocessus en utilisant le nombre de processus définit

en: Specify input filename
fr: Préciser le nom du fichier d'entrée

en: Specify output filename
fr: Préciser le nom de fichier de sortie

en: Output file sequence separator string (Use double quotes if you want to use spaces)
fr: Chaîne séparatrice pour séquence d'images (Utilisez des guillemets double si vous utiliser des espaces)

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
fr: Rendre le canevas avec l'identifiant donné au lieu de l'ID racine.

en: Set the frame rate
fr: Fixe le nombre d'images par seconde

en: Render a single frame at <seconds>
fr: Rendre une seule image à la <seconds>

en: Set the starting time
fr: Fixe le temps de début

en: Set the ending time
fr: Fixe le temps de fin

en: Set the physical resolution (Dots-per-inch)
fr: Fixe la résolution physique (Point Par Pouce)

en: Set the physical X resolution (Dots-per-inch)
fr: Fixe la résolution physique X (Point Par Pouce)

en: Set the physical Y resolution (Dots-per-inch)
fr: Fixe la résolution physique Y (Point Par Pouce)

en: Output verbosity level
fr: Niveau de verbosité de sortie

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
fr: Mode silencieux (Pas de progression/temps restant affiché)

en: Print benchmarks
fr: Affiche une mesure des performances

en: Extract alpha
fr: Extraire Alpha

en: Append layers in <filename> to composition
fr: Ajouter les calques de <filename> dans la composition

en: Print out specified details of the root canvas
fr: Affiche les détails spécifiés du canevas racine

en: Print out the list of exported canvases in the composition
fr: Affiche la liste des canevas exportés de la composition

en: Set the bitrate for the output video
fr: Définit le bitrate de la vidéo de sortie

en: Produce this help message
fr: Produire ce message d'aide

en: Print out the list of available importers
fr: Affiche la liste des importeurs disponibles

en: Print out misc build information
fr: Affiche diverses informations de compilation

en: Print out the list of available layers
fr: Affiche la liste des calques disponibles

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
fr: Affiche les descriptions, info de paramètre, etc. du calque

en: Print out license information
fr: Affiche les informations de licence

en: Print out the list of loaded modules
fr: Affiche la liste des modules chargés

en: Print out the list of available targets
fr: Affiche la liste des cibles disponibles

en: Print out the list of available video codecs when encoding through FFMPEG
fr: Affiche la liste des codecs vidéo disponible lorsque vous encodez avec FFMPEG

en: Print out the list of available ValueNodes
fr: Affiche la liste des nœuds de valeur disponibles

en: Print out version information
fr: Affiche les informations de version

en: Test GUID generation
fr: Tester la génération de GUID

en: Test signal implementation
fr: Tester l'implémentation des signaux

en: Unrecognised canvas variable:
fr: Variable de canevas inconnue :

en: verbosity set to
fr: verbosité fixé à

en: Threads set to
fr: Nombres de processus fixé à

en: Layer Name:
fr: Nom du Calque

en: Localized Layer Name:
fr: Nom Local du Calque :

en: Version:
fr: Version :

en: param -
fr: paramètre -

en:  (not critical)
fr: (pas critique)

en: 	Localized Name:
fr: ⇥Nom Local :

en: 	Description:
fr: ⇥Description :

en: 	Hint:
fr: ⇥Piste :

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
fr: Anti-crénelage fixé à %d, (%d échantillonnages par pixel)

en: Span set to %d units
fr: Fixe l'étendue à %d unités

en: Physical resolution set to %f dpi
fr: Résolution physique fixé à %f ppp

en: Physical X resolution set to %f dpi
fr: Résolution physique X fixé à %f ppp

en: Physical Y resolution set to %f dpi
fr: Résolution physique Y fixé à %f ppp

en: Rendering frame at
fr: Rendu en cours à l'image

en: Resolution set to %dx%d.
fr: Résolution fixée à  %dx%d.

en: Both video codec and bitrate parameters are necessary.
fr: Le codec vidéo ainsi que le bitrate sont des paramètres nécessaires

en: Video codec "%s" is not supported.
fr: Le codec vidéo "%s" n'est pas supporté.

en: Target video codec set to:
fr: Codec vidéo de la cible fixé à:

en: Target bitrate set to:
fr: Bitrate de la cible fixé à:

en: Output file sequence separator set to: '
fr: Le séparateur de séquence d'images est :'

en: Unable to load file '%s'.
fr: Impossible de charger le fichier '%s'.

en: No input file provided.
fr: Aucun fichier n'as été fournit

en: Target set to
fr: Cible définit à

en: Quality set to
fr: Qualité définit à

en: Unable to find canvas with ID "%s" in %s.
    Throwing out job...
fr: Impossible de trouver le canevas dont l'ID est "%s" dans %s.
    Annulation du travail...

en: Invalid canvas name "%s" in %s.
    Throwing out job...
fr: Nom "%s" du canevas invalide dans %s.
    Annulation du travail...

en: Unable to append '
fr: Impossible d'ajouter '

en: Appended contents of
fr: Contenus ajoutés de

en: End Time
fr: Temps de Fin

en: Frame Rate
fr: Nombre d'Images par seconde

en: Start Frame
fr: Image de Début

en: End Frame
fr: Image de Fin

en: Image Aspect Ratio
fr: Ratio d'Aspect de l'Image

en: Pixel Width
fr: Largeur de Pixel

en: Pixel Height
fr: Hauteur de Pixel

en: Pixel Aspect Ratio
fr: Ratio d'Aspect de Pixel

en: Top Left
fr: Haut Gauche

en: Bottom Right
fr: Bas Droite

en: Physical Width
fr: Largeur Physique

en: Physical Height
fr: Hauteur Physique

en: X Resolution
fr: Résolution X

en: Y Resolution
fr: Résolution Y

en: Diagonal Image Span
fr: Étendue de la Diagonale d'Image

en: Interlaced
fr: Entrelacé

en: Antialias
fr: Anticrénelage

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Background Color
fr: Couleur de Fond

en: Metadata
fr: Métadonnée

en: %s: Frame %d of %d (%d%%). Remaining time:
fr: %s : Image %d sur %d (%d %%). Temps restant :

note: TRANSLATORS This "w" stands for weeks
en: w
fr: s

note: TRANSLATORS This "d" stands for days
en: d
fr: j
