Synfig UI - en to ja_JP translation catalogue (246 entries)

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Other
ja_JP: その他

en: Text Layer
ja_JP: テキストレイヤー

en: unable to initialize
ja_JP: 初期化できません

en: Color
ja_JP: 色

en: Color of the text
ja_JP: テキストの色

en: Font Family
ja_JP: フォントファミリ

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Normal
ja_JP: 標準

en: Oblique
ja_JP: 斜体

en: Italic
ja_JP: イタリック体

en: Weight
ja_JP: ウェイト

en: Horizontal Spacing
ja_JP: 水平間隔

en: Vertical Spacing
ja_JP: 垂直間隔

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Size of the text
ja_JP: テキストのサイズ

en: Orientation
ja_JP: 方向

en: Text Orientation
ja_JP: テキストの方向

en: Origin
ja_JP: 原点

en: Text Position
ja_JP: テキストの位置

en: Font
ja_JP: フォント

en: Filename of the font to use
ja_JP: 使用するフォントのファイル名

en: Kerning
ja_JP: カーニング

en: Sharpen Edges
ja_JP: エッジをシャープにする

en: Invert
ja_JP: 反転

en: Text too small, no text will be rendered.
ja_JP: テキストが小さすぎるためレンダリングできません。

en: Can't parse multibyte character.
ja_JP: 多バイト文字をパースできません。

en: Bevel
ja_JP: ベベル

en: Stylize
ja_JP: スタイライズ

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Fast Gaussian Blur
ja_JP: 高速ガウスぼかし

en: Cross-Hatch Blur
ja_JP: クロスハッチングぼかし

en: Gaussian Blur
ja_JP: ガウスぼかし

en: Depth of Bevel
ja_JP: ベベルの深さ

en: Use Luma
ja_JP: 輝度

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: Curve Warp
ja_JP: カーブワープ

en: Distortions
ja_JP: ゆがみ

en: Width
ja_JP: 幅

en: Start Point
ja_JP: 始点

en: End Point
ja_JP: 終点

en: Vertices
ja_JP: 頂点

en: Time
ja_JP: 時間

en: Import Image
ja_JP: 画像をインポート

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: File to import
ja_JP: インポートするファイル

en: Time Offset
ja_JP: 時間オフセット

en: Time Offset to apply to the imported file
ja_JP: インポートしたファイルに適用する時間オフセット

en: Inside Out
ja_JP: 裏返し

en: Julia Set
ja_JP: ジュリア集合

en: Fractals
ja_JP: フラクタル

en: Inside Color
ja_JP: 内側の色

en: Color of the Set
ja_JP: 集合の色

en: Outside Color
ja_JP: 外側の色

en: Color outside the Set
ja_JP: 集合の外側の色

en: Mandelbrot Set
ja_JP: マンデルブロ集合

en: Rotate
ja_JP: 回転

en: Transform
ja_JP: 変形

en: Amount
ja_JP: 量

en: Amount of rotation
ja_JP: 回転量

en: Shade
ja_JP: 影付け

en: Position
ja_JP: 位置

en: Radius
ja_JP: 半径

en: Center
ja_JP: 中心

en: Stroboscope
ja_JP: ストロボ

en: Super Sample
ja_JP: スーパーサンプリング

en: Time Loop
ja_JP: タイムループ

en: Translate
ja_JP: 移動

en: Center of the circle
ja_JP: 円の中心

en: Radius of the circle
ja_JP: 円の半径

en: Interpolation
ja_JP: 補間方法

en: Nearest Neighbor
ja_JP: ニアレストネイバー

en: Linear
ja_JP: 線形

en: Cosine
ja_JP: コサイン

en: Cubic
ja_JP: キュービック

en: Scale
ja_JP: 拡大/縮小

en: Unable to open file
ja_JP: ファイルを開けません

en: Unable to write file header to file
ja_JP: ファイルにヘッダーを書き込めません

en: Metaballs
ja_JP: メタボール

en: Gradient
ja_JP: グラデーション

en: Error: No FFmpeg binary found.
    
    Please install "ffmpeg" or "avconv" (libav-tools package).
ja_JP: エラー: FFmpeg バイナリが見つかりません。
    
    "ffmpeg" または "avconv" (libav-tools パッケージ) をインストールしてください。

en: Blur
ja_JP: ぼかし

en: Blurs
ja_JP: ぼかし

en:  Color
ja_JP: 色彩

en: Radial Blur
ja_JP: 放射状ぼかし

en: Fade Out
ja_JP: フェードアウト

en: Geometry
ja_JP: 図形

en: Smoothness
ja_JP: なめらかさ

en: Dashed Outline
ja_JP: 破線による輪郭線

en: Checkerboard
ja_JP: チェッカーボード

en: Antialiasing
ja_JP: アンチエイリアシング

en: Circle
ja_JP: 円

en: Outline
ja_JP: 輪郭線

en: Rectangle
ja_JP: 矩形

en: Point 1
ja_JP: 頂点 1

en: First corner of the rectangle
ja_JP: 矩形の第 1 頂点

en: Point 2
ja_JP: 頂点 2

en: Second corner of the rectangle
ja_JP: 矩形の第 2 頂点

en: Expand amount
ja_JP: 拡張量

en: Feather X
ja_JP: 境界のぼかし X

en: Feather Y
ja_JP: 境界のぼかし Y

en: Region
ja_JP: 領域

en: Star
ja_JP: 星

en: Angle
ja_JP: 角度

en: The orientation of the star
ja_JP: 星の方向

en: Points
ja_JP: 点

en: The number of points in the star
ja_JP: 星の頂点の数

en: Regular Polygon
ja_JP: 正多角形

en: Conical Gradient
ja_JP: 円錐形グラデーション

en: Gradients
ja_JP: グラデーション

en: Loop
ja_JP: ループ

en: ZigZag
ja_JP: ジグザグ

en: Linear Gradient
ja_JP: 線形グラデーション

en: Start point of the gradient
ja_JP: グラデーションの始点

en: End point of the gradient
ja_JP: グラデーションの終点

en: Radial Gradient
ja_JP: 放射状グラデーション

en: Spiral Gradient
ja_JP: 渦巻きグラデーション

en: Clockwise
ja_JP: 時計回り

en: Displacement
ja_JP: 変位

en: How big the distortion displaces the context
ja_JP: ゆがみの大きさを指定します

en: RandomNoise Seed
ja_JP: ランダムノイズのシード

en: Spline
ja_JP: スプライン

en: Detail
ja_JP: 詳細

en: Increase to obtain fine details of the noise
ja_JP: 値を増加させると、より微細なノイズを生成します

en: Animation Speed
ja_JP: アニメーション速度

en: In cycles per second
ja_JP: 1 秒あたりサイクル数

en: Turbulent
ja_JP: 乱流

en: What type of interpolation to use
ja_JP: どのような方式で補間するかを指定します

en: Link
ja_JP: リンク

en: No interpolation
ja_JP: 補間なし

en: Plant
ja_JP: 植物

en: Import Svg
ja_JP: SVG をインポート

en: bool
ja_JP: ブーリアン

en: integer
ja_JP: 整数

en: real
ja_JP: 実数

en: vector
ja_JP: ベクター

en: color
ja_JP: 色彩

en: segment
ja_JP: 線分

en: list
ja_JP: リスト

en: Units
ja_JP: ユニット

en: Pixels
ja_JP: ピクセル

en: Inches
ja_JP: インチ

en: Meters
ja_JP: メートル

en: Millimeters
ja_JP: ミリ

en: Centimeters
ja_JP: センチ

en: Z Depth
ja_JP: Z 深度

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
ja_JP: レイヤースタック中のレイヤーの位置を変更します

en: Opacity
ja_JP: 不透明度

en: Alpha channel of the layer
ja_JP: レイヤーのアルファチャンネル

en: Blend Method
ja_JP: ブレンドの種類

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Motion Blur
ja_JP: モーションぼかし

en: Constant
ja_JP: 定数

en: Position offset
ja_JP: 位置オフセット

en: Polygon
ja_JP: 多角形

en: Feather
ja_JP: 境界のぼかし

en: Type of Feather
ja_JP: 境界のぼかしの種類

en: Skeleton
ja_JP: スケルトン

en: Name
ja_JP: 名前

en: Solid Color
ja_JP: 単色

en: Fill color of the layer
ja_JP: レイヤーを塗りつぶす色

en: Too many warnings
ja_JP: 警告が多すぎます

en: Can't open file
ja_JP: ファイルを開けません

en: DONE
ja_JP: 完了

en: Composite
ja_JP: 合成

en: Straight
ja_JP: 値を上書き

en: Onto
ja_JP: クリッピング

en: Straight Onto
ja_JP: クリッピングして値を上書き

en: Behind
ja_JP: 最背面

en: Screen
ja_JP: スクリーン

en: Overlay
ja_JP: オーバーレイ

en: Hard Light
ja_JP: ハードライト

en: Multiply
ja_JP: 乗算

en: Divide
ja_JP: 除算

en: Add
ja_JP: 加算

en: Subtract
ja_JP: 減算

en: Difference
ja_JP: 差分

en: Brighten
ja_JP: 明るく

en: Darken
ja_JP: 暗く

en: Hue
ja_JP: 色相

en: Saturation
ja_JP: 彩度

en: Luminance
ja_JP: 輝度

en: Alpha Brighten
ja_JP: 明るく (アルファ)

en: Alpha Darken
ja_JP: 暗く (アルファ)

en: Alpha
ja_JP: アルファ

en: Target initialization failure
ja_JP: ターゲットの初期化に失敗

en: Vertex %03d
ja_JP: 頂点 %03d

en: Offset
ja_JP: オフセット

en: Angle offset of the tangent
ja_JP: 接線の角度オフセット

en: Reference
ja_JP: 資料

en: Red
ja_JP: 赤

en: Green
ja_JP: 緑

en: Blue
ja_JP: 青

en: X-Axis
ja_JP: X 軸

en: Y-Axis
ja_JP: Y 軸

en: Vertex
ja_JP: 頂点

en: Interpolate
ja_JP: 補間

en: Length
ja_JP: 長さ

en: Value
ja_JP: 値

en: Luma
ja_JP: 輝度

en: Real
ja_JP: 実数

en: Segment
ja_JP: 線分

en: Vector
ja_JP: ベクター

en: Nothing to do!
ja_JP: することがありません！

en: Creating the target...
ja_JP: ターゲットを作成中...

en: Setting the quality of the target...
ja_JP: ターゲットの画質を設定中...

en: Setting the alpha mode of the target...
ja_JP: ターゲットのアルファモードを設定中...

en: Rendering...
ja_JP: レンダリング中...

en: Done.
ja_JP: 完了しました。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Synfig info options
ja_JP: Synfig 情報オプション

en: Synfig debug flags
ja_JP: Synfig デバッグフラグ

en: Produce this help message
ja_JP: このヘルプメッセージを表示

en: Print out the list of available importers
ja_JP: 利用可能なインポータのリストを表示

en: Print out the list of available layers
ja_JP: 利用可能なレイヤーのリストを表示

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
ja_JP: レイヤーの説明やパラメータ情報などを表示

en: Print out license information
ja_JP: ライセンス情報を表示

en: Print out the list of loaded modules
ja_JP: 読み込み済みモジュールのリストを表示

en: Print out the list of available targets
ja_JP: 利用可能なターゲットのリストを表示

en: Print out the list of available video codecs when encoding through FFMPEG
ja_JP: FFMPEG 経由でのエンコード時に利用可能な動画コーデックのリストを表示

en: Print out version information
ja_JP: バージョン情報を表示

en: Layer Name:
ja_JP: レイヤー名:

en: Version:
ja_JP: バージョン:

en: 	Description:
ja_JP: 	説明:

en: 	Hint:
ja_JP: 	ヒント:

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
ja_JP: アンチエイリアスを %d (ピクセルあたり %d サンプル) に設定

en: Both video codec and bitrate parameters are necessary.
ja_JP: 動画コーデックとビットレートの両方のパラメータが必要です。

en: Video codec "%s" is not supported.
ja_JP: 動画コーデック "%s" はサポートされていません。

en: End Time
ja_JP: 終了時間

en: Frame Rate
ja_JP: フレームレート

en: Start Frame
ja_JP: 開始フレーム

en: End Frame
ja_JP: 終了フレーム

en: Image Aspect Ratio
ja_JP: 画像のアスペクト比

en: Pixel Width
ja_JP: ピクセルの幅

en: Pixel Height
ja_JP: ピクセルの高さ

en: Pixel Aspect Ratio
ja_JP: ピクセルのアスペクト比

en: Top Left
ja_JP: 左上

en: Bottom Right
ja_JP: 右下

en: Physical Width
ja_JP: 実際の幅

en: Physical Height
ja_JP: 実際の高さ

en: X Resolution
ja_JP: X 解像度

en: Y Resolution
ja_JP: Y 解像度

en: Interlaced
ja_JP: インターレース

en: Antialias
ja_JP: アンチエイリアス

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Metadata
ja_JP: メタデータ
