Synfig UI - en to kab translation catalogue (158 entries)

en: Text
kab: Aḍris

en: Other
kab: Wayeḍ

en: Text Layer
kab: Akalku n uḍris

en: unable to initialize
kab: Ulamek awennez

en: empty font set
kab: Tagrumma n tsefsiyin d tilemt

en: Color
kab: Ini

en: Color of the text
kab: Ini n uḍris

en: Font Family
kab: Tawacult n tsefsit

en: Style
kab: Aɣanib

en: Normal
kab: Amagnu

en: Italic
kab: Yekna

en: Weight
kab: Azuran

en: Ultralight
kab: Afessas maḍi

en: Bold
kab: Azuran

en: Ultrabold
kab: Azuran maḍi

en: Heavy
kab: Aberkan

en: Horizontal Spacing
kab: Tallunt taglawant

en: Vertical Spacing
kab: Tallunt taratakt

en: Size
kab: Tiddi

en: Size of the text
kab: Tiddi n uḍris

en: Orientation
kab: Taɣda

en: Text Orientation
kab: Taɣda n uḍris

en: Origin
kab: Tasentit

en: Text Position
kab: Ideg n uḍris

en: Font
kab: Tasefsit

en: Filename of the font to use
kab: Isem n tsefsit ara yettwasqedcen

en: Invert
kab: Tti

en: Unable to set face size.
kab: Ulamek asbadu n tiddi n tsfsit.

en: Bevel
kab: Ceffeṛ

en: Stylize
kab: Seɣneb

en: Type
kab: Anaw

en: Lo-Color
kab: Tili

en: Light Angle
kab: Tiɣmert n usfaw

en: Depth of Bevel
kab: Telqey n uceffer

en: Softness
kab: Asilweɣ

en: Region Set
kab: Tagruma n temnaḍt

en: Filters
kab: Tistayin

en: Width
kab: Tehri

en: Start Point
kab: Tanqiḍt n tazwara

en: First point of the source line
kab: Tanqiḍt tamezwarut n izirig aɣbalu

en: End Point
kab: Tanqiḍt n waggaḍ

en: Final point of the source line
kab: Tanqiḍt taneggarut n izirig aɣbalu

en: Fast
kab: Arurad

en: Time
kab: Akud

en: Import Image
kab: Kter tugna

en: Filename
kab: Isem n ufaylu

en: File to import
kab: Afaylu ara tketreḍ

en: Time Offset
kab: Asekḥer akudan

en: Time Offset to apply to the imported file
kab: Asekḥer n wakud ara yettusnesen ɣef ufaylu yettwaketren

en: Julia Set
kab: Tagrumma n Julia

en: Inside Color
kab: Ini adigan

en: Color of the Set
kab: Ini n tegrumma

en: Outside Color
kab: Ini uffiɣ

en: Color outside the Set
kab: Ini berra n tegrumma

en: Color Shift
kab: Asekḥer n yini

en: Distort Inside
kab: Zleg agensu

en: Shade Inside
kab: Tili tadigant

en: Invert Inside
kab: Tti agensu

en: Color Inside
kab: Seɣmu agensu

en: Distort Outside
kab: Zleg berra

en: Shade Outside
kab: Sdari berra

en: Invert Outside
kab: Tti berra

en: Color Outside
kab: Seɣmu berra

en: Color Cycle
kab: Allus n yiniten

en: Smooth Outside
kab: Mzi berra

en: Break Set
kab: Errreẓ tagrumma

en: Mandelbrot Set
kab: Tagrumma n Mandelbrot

en: Inside
kab: Agensu

en: Gradient Inside
kab: Tfesna n yini agensi

en: Offset Inside
kab: Asekḥer agensi

en: Loop Inside
kab: Tanedict tagensit

en: Outside
kab: Berra

en: Gradient outside
kab: Tafesna n yini uffiɣ

en: Smooth the coloration outside the set
kab: Mzi ini n berra n tegrumma

en: Offset Outside
kab: Asekḥer uffiɣ

en: Scale Outside
kab: Taskala tuffiɣt

en: Rotate
kab: Tuzzya

en: Transform
kab: Selket

en: Amount
kab: Tasmekta

en: Amount of rotation
kab: Tiɣmert n tuzzya

en: Shade
kab: Tili

en: Position
kab: Ideg

en: Radius
kab: Aqar

en: Clip
kab: Gzem

en: Distort Type
kab: Anaw n wezlag

en: Vertical Bar
kab: Tafeggagt taratakt

en: Horizontal Bar
kab: Tafeggagt taglawant

en: Center
kab: Ammas

en: Frequency
kab: Asnagar

en: Frequency of the Strobe in times per second
kab: Asnagar n Strobe i tasint

en: Time Loop
kab: Taneddict takudant

en: Link Time
kab: Tazwara n useɣwen

en: Local Time
kab: Akud adigan

en: Duration
kab: Tanzagt

en: Length of the loop
kab: Teɣzi n tneddict

en: Symmetrical
kab: S ujjuṛ

en: Translate
kab: Sekḥer

en: Center of the circle
kab: Ammas n twinest

en: Rotations
kab: Tuzzyiwin

en: XOR Pattern
kab: Udlif XOR

en: Center of the pattern
kab: Ammas n wudlif

en: Size of the pattern
kab: Tiddi n wudlif

en: Scale
kab: Taskala

en: Unable to open %s
kab: Ulamek alday n %s

en: %s is not in BMP format
kab: %s mačči d amasal BMP

en: Failure while reading BITMAP::FILEHEADER from %s
kab: Tuccḍa di tɣuri n BITMAP::FILEHEADER si %s

en: Failure while reading BITMAP::INFOHEADER from %s
kab: Tuccḍa di tɣuri n BITMAP::INFOHEADER si %s

en: Reading compressed bitmaps is not supported
kab: Imeɣri n bitmap ikkussmen ur itteddu ara

en:  (animated)
kab:  (yettemwwiwil)

en: Unable to open file
kab: Ulamek alday n ufaylu

en: Unable to write file header to file
kab: Ulamek tira n inixef n ufaylu deg ufaylu-agi

en: Unable to write info header
kab: Ulamek tira n inixef n telɣut

en: Example
kab: Amedya

en: Gradient
kab: Tafesna n yini

en: Gradient Left
kab: Tafesna n yini tazelmaḍt

en: Gradient Right
kab: Tafesna n yini tayefust

en: Simple Circle
kab: Tawinest taḥerfit

en: Color Correct
kab: Aseɣti n yini

en: Brightness
kab: Tifawit

en: Contrast
kab: Amyeẓli

en: Gamma Adjustment
kab: Asgaddi n Gama

en: Mask Angle
kab: Tiɣmert n tgelmust

en: Mask Size
kab: Tiddi n tgelmust

en: Light Color
kab: Ini anafaw

en: Dark Color
kab: Ini imḍulles

en:  Type
kab: Anaw

en:  Color
kab: Ini

en:  Mask Angle
kab: Tiɣmert n tgelmust

en: Advanced Outline
kab: Azizdew anaẓi

en: Geometry
kab: Tanzeggit

en: Outline Width
kab: Tuzert n uzizdew

en: Tip Type at Start
kab: Anaw n tenqiḍt n tazwara

en: Tip Type at End
kab: Anaw n tenqiḍt n tagara

en: Rounded
kab: Imdewwer

en: Smoothness
kab: Telweɣ

en: Width Point List
kab: Tabdrat n tenqiḍin n tehri

en: Antialiasing
kab: Amzay

en: Use Bevel for the corners
kab: Ceffer tiɣmar

en: Step
kab: Asurif

en: Import Svg
kab: Kter Svg

en: integer
kab: ummid

en: angle
kab: tiɣmert

en: real
kab: ilaw

en: time
kab: akud

en: vector
kab: amaway

en: color
kab: ini

en: list
kab: tabdart

en: canvas
kab: taɣzut n usuneɣ

en: string
kab: azrar

en: gradient
kab: tafesna n yini

en: transformation
kab: aselket

en: Opacity
kab: Tiḍullest

en: Duplicate
kab: Sisleg

en: Index
kab: Amatar

en: Group
kab: Agraw

en: Aperture
kab: Alday

en: Canvas
kab: Taɣzut n usuneɣ

en: Shape
kab: Talɣa
