Synfig UI - en to pt_BR translation catalogue (1079 entries)

en: Text
pt_BR: Texto

en: Other
pt_BR: Outro

en: Text Layer
pt_BR: Camada de Texto

en: unable to initialize
pt_BR: não é possível inicializar

en: empty font set
pt_BR: conjunto de fonte vazio

en: Unable to open font face.
pt_BR: Incapaz de abrir a fonte.

en: Text to Render
pt_BR: Texto a Renderizar

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color of the text
pt_BR: Cor do texto

en: Font Family
pt_BR: Família de Fonte

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Oblique
pt_BR: Oblíquo

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Ultralight
pt_BR: Ultraleve

en: Light
pt_BR: Leve

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Ultrabold
pt_BR: Ultranegrito

en: Heavy
pt_BR: Pesado

en: Horizontal Spacing
pt_BR: Espaçamento Horizontal

en: Vertical Spacing
pt_BR: Espaçamento Vertical

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Size of the text
pt_BR: Tamanho do texto

en: Orientation
pt_BR: Orientação

en: Text Orientation
pt_BR: Orientação do Texto

en: Origin
pt_BR: Origem

en: Text Position
pt_BR: Posição do Texto

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Filename of the font to use
pt_BR: Nome de arquivo da fonte a usar

en: Kerning
pt_BR: Espaçamento

en: Sharpen Edges
pt_BR: Realçar Bordas

en: Invert
pt_BR: Inverter

en: No face loaded, no text will be rendered.
pt_BR: Nenhuma face carregada, nenhum texto será renderizado.

en: Text too small, no text will be rendered.
pt_BR: Texto muito pequeno, nenhum texto será renderizado.

en: Unable to set face size.
pt_BR: Não é possível definir o tamanho da face.

en: Can't parse multibyte character.
pt_BR: Não se pode analisar caracteres multibyte.

en: Bevel
pt_BR: Bisel

en: Stylize
pt_BR: Estilizar

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type of blur to use
pt_BR: Tipo de desfoque a usar

en: Box Blur
pt_BR: Desfoque de Caixa

en: Fast Gaussian Blur
pt_BR: Desfoque Gaussiano Rápido

en: Cross-Hatch Blur
pt_BR: Desfoque Hachurado

en: Gaussian Blur
pt_BR: Desfoque Gaussiano

en: Disc Blur
pt_BR: Desfoque em Disco

en: Hi-Color
pt_BR: Cor Elevada

en: Lo-Color
pt_BR: Cor Baixa

en: Light Angle
pt_BR: Ângulo de Luz

en: Depth of Bevel
pt_BR: Profundidade do Bisel

en: Softness
pt_BR: Suavidade

en: Use Luma
pt_BR: Usar Luminância

en: Solid
pt_BR: Sólido

en: Region Set
pt_BR: Conjunto de Região

en: Set of regions to combine
pt_BR: Conjunto de regiões a combinar

en: Clamp
pt_BR: Braçadeira

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Invert Negative
pt_BR: Inverter Negativo

en: Clamp Ceiling
pt_BR: Fixar Teto

en: When checked, the Ceiling value is used
pt_BR: Quando marcada, o valor do Teto é usado

en: Ceiling
pt_BR: Teto

en: Upper boundary of the clamping
pt_BR: Limite superior da fixação

en: Floor
pt_BR: Piso

en: Lower boundary of the clamping
pt_BR: Limite inferior da fixação

en: Curve Warp
pt_BR: Curva de Dobra

en: Distortions
pt_BR: Distorções

en: Position of the destiny Spline line
pt_BR: Posição da linha Spline de destino

en: Width
pt_BR: Largura

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
pt_BR: O quanto o resultado é expandido perpendicularmente à linha de origem

en: Start Point
pt_BR: Ponto Inicial

en: First point of the source line
pt_BR: Primeiro ponto da linha de origem

en: End Point
pt_BR: Ponto Final

en: Final point of the source line
pt_BR: Ponto final da linha de origem

en: Vertices
pt_BR: Vértices

en: List of Spline Points where the source line is curved to
pt_BR: Lista de Pontos de Spline pelos quais a linha é curvada

en: Fast
pt_BR: Rápido

en: When checked, renders quickly but with artifacts
pt_BR: Quando marcada, processa rapidamente mas com artefatos

en: Free Time
pt_BR: Tempo Livre

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Current time for next layers
pt_BR: Tempo atual para as próximas camadas

en: Import Image
pt_BR: Importar Imagem

en: Filename
pt_BR: Nome de arquivo

en: File to import
pt_BR: Arquivo a importar

en: Time Offset
pt_BR: Deslocamento de Tempo

en: Time Offset to apply to the imported file
pt_BR: Deslocamento de Tempo a aplicar ao arquivo importado

en: Inside Out
pt_BR: De Dentro para Fora

en: Fractals
pt_BR: Fractais

en: Inside Color
pt_BR: Cor interna

en: Color of the Set
pt_BR: Cor do Conjunto

en: Outside Color
pt_BR: Cor externa

en: Color outside the Set
pt_BR: Cor externa do Conjunto

en: Color Shift
pt_BR: Mudança de Cor

en: Iterations
pt_BR: Iterações

en: Seed Point
pt_BR: Ponto Semente

en: Bailout ValueBase
pt_BR: Afiançar Base de Valor

en: Distort Inside
pt_BR: Distorcer Interior

en: Shade Inside
pt_BR: Sombrear Interior

en: Solid Inside
pt_BR: Sólido Interior

en: Invert Inside
pt_BR: Inverter Interior

en: Color Inside
pt_BR: Cor Interior

en: Distort Outside
pt_BR: Distorcer Exterior

en: Shade Outside
pt_BR: Sombrear Exterior

en: Solid Outside
pt_BR: Sólido Exterior

en: Invert Outside
pt_BR: Inverter Exterior

en: Color Outside
pt_BR: Cor Exterior

en: Color Cycle
pt_BR: Ciclo de Cor

en: Smooth Outside
pt_BR: Suavizar Exterior

en: Break Set
pt_BR: Quebrar Conjunto

en: Modify equation to achieve interesting results
pt_BR: Modifica a equação para obter resultados interessantes

en: Mandelbrot Set
pt_BR: Conjunto Mandelbrot

en: Inside
pt_BR: Interior

en: Gradient Inside
pt_BR: Gradiente Interior

en: Offset Inside
pt_BR: Deslocamento Interior

en: Loop Inside
pt_BR: Laço Interior

en: Outside
pt_BR: Exterior

en: Gradient outside
pt_BR: Gradiente exterior

en: Smooth the coloration outside the set
pt_BR: Suavizar a coloração exterior do conjunto

en: Offset Outside
pt_BR: Deslocamento Exterior

en: Scale Outside
pt_BR: Escala Exterior

en: Rotate
pt_BR: Rotacionar

en: Transform
pt_BR: Transformar

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: Amount of rotation
pt_BR: Quantidade de rotação

en: Shade
pt_BR: Sombra

en: Spherize
pt_BR: Esferizar

en: Position
pt_BR: Posição

en: Radius
pt_BR: Raio

en: Clip
pt_BR: Clipe

en: Distort Type
pt_BR: Tipo de Distorção

en: Vertical Bar
pt_BR: Barra Vertical

en: Horizontal Bar
pt_BR: Barra Horizontal

en: Stretch
pt_BR: Esticar

en: Size of the stretch relative to its Center
pt_BR: Tamanho do esticamento relativo ao seu Centro

en: Center
pt_BR: Centro

en: Stroboscope
pt_BR: Estroboscópio

en: Frequency
pt_BR: Frequência

en: Frequency of the Strobe in times per second
pt_BR: A frequência do estroboscópio em vezes por segundo

en: Super Sample
pt_BR: Super Amostra

en: Height
pt_BR: Altura

en: Use Parametric
pt_BR: Usar Paramétrico

en: Be Alpha Safe
pt_BR: Ser Alfa Seguro

en: Time Loop
pt_BR: Laço de Tempo

en: Link Time
pt_BR: Vínculo de Tempo

en: Start time of the loop for the cycled context
pt_BR: Tempo de início do laço para o contexto ciclado

en: Local Time
pt_BR: Tempo Local

en: The time when the resulted loop starts
pt_BR: O tempo quando o laço resultante começa

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Length of the loop
pt_BR: Comprimento do laço

en: Only For Positive Duration
pt_BR: Apenas para Duração Positiva

en: Symmetrical
pt_BR: Simétrico

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
pt_BR: Quando marcado, os laços são espelhados, centralizados no Tempo Local

en: Translate
pt_BR: Mover

en: Twirl
pt_BR: Rodopio

en: Center of the circle
pt_BR: Centro do círculo

en: Radius of the circle
pt_BR: Raio do círculo

en: Rotations
pt_BR: Rotações

en: When checked, distorts inside the circle
pt_BR: Quando marcada, distorce dentro do círculo

en: When checked, distorts outside the circle
pt_BR: Quando marcada, distorce fora do círculo

en: Perspective
pt_BR: Perspectiva

en: Source TL
pt_BR: SE da Fonte

en: Top Left corner of the source to perspective
pt_BR: Canto Superior Esquerdo da fonte para perspectiva

en: Source BR
pt_BR: ID da Fonte

en: Bottom Right corner of the source to perspective
pt_BR: O canto Inferior Direito da fonte para perspectiva

en: Dest TL
pt_BR: SE do Destino

en: Top Left corner of the destination
pt_BR: Canto Superior Esquerdo do destino

en: Dest TR
pt_BR: SD do Destino

en: Top Right corner of the destination
pt_BR: Canto Superior Direito do destino

en: Dest BR
pt_BR: ID do Destino

en: Bottom Right corner of the destination
pt_BR: O canto Inferior Direito do destino

en: Dest BL
pt_BR: IE do Destino

en: Bottom Left corner of the destination
pt_BR: O canto Inferior Esquerdo do destino

en: Interpolation
pt_BR: Interpolação

en: Nearest Neighbor
pt_BR: Vizinhos mais Próximos

en: Cosine
pt_BR: Cosseno

en: Cubic
pt_BR: Cúbico

en: XOR Pattern
pt_BR: Padrão XOR

en: Center of the pattern
pt_BR: Centro do padrão

en: Size of the pattern
pt_BR: Tamanho do padrão

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Amount to scale to
pt_BR: Quantidade a escalar para

en: Point to scale from
pt_BR: Ponto a escalar de

en: Unable to open %s
pt_BR: Não é possível abrir %s

en: %s is not in BMP format
pt_BR: %s não está no formato BMP

en: Failure while reading BITMAP::FILEHEADER from %s
pt_BR: Falha ao ler BITMAP::FILEHEADER de %s

en: Failure while reading BITMAP::INFOHEADER from %s
pt_BR: Falha ao ler BITMAP::INFOHEADER de %s

en: Bad BITMAP::FILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, should be %zu)
pt_BR: BITMAP::FILEHEADER ruim em %s. (bfOffsetBits=%d, deveria ser %zu)

en: Bad BITMAP::INFOHEADER in %s. (biSize=%d, should be %zu)
pt_BR: BITMAP::INFOHEADER ruim em %s. (biSize=%d, deveria ser %zu)

en: Reading compressed bitmaps is not supported
pt_BR: Leitura de bitmaps compactados não é suportado

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
pt_BR: Profundidade de bits não suportada (BIT_COUNT=%d, deveria ser 24 ou 32)

en:  (animated)
pt_BR: (animado)

en: Unable to open file
pt_BR: Não é possível abrir o arquivo

en: Unable to write file header to file
pt_BR: Não é possível gravar cabeçalho de arquivo para o arquivo

en: Unable to write info header
pt_BR: Não é possível gravar cabeçalho de informações

en: Unable to open pipe to encodedv
pt_BR: Não é possível abrir pipe para encodedv

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Gradient
pt_BR: Gradiente

en: Balls
pt_BR: Bolas

en: Radii
pt_BR: Raios

en: Weights
pt_BR: Pesos

en: Gradient Left
pt_BR: Gradiente Esquerdo

en: Gradient Right
pt_BR: Gradiente Direito

en: Positive Only
pt_BR: Apenas Positivo

en: Simple Circle
pt_BR: Círculo Simples

en: Unable to initialize Sound subsystem
pt_BR: Não é possível inicializar o subsistema Som

en: Error: No FFmpeg binary found.
    
    Please install "ffmpeg" or "avconv" (libav-tools package).
pt_BR: Erro: Nenhum binário FFmpeg encontrado.
    
    Por favor, instale "ffmpeg" ou "avconv" (pacote libav-tools).

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no pipe)
pt_BR: Não é possível abrir pipe para ffmpeg (nenhum pipe)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (pid == -1)
pt_BR: Não é possível abrir pipe para ffmpeg (pid == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)
pt_BR: Não é possível abrir pipe para ffmpeg (dup2( p[0], STDIN_FILENO ) == -1)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (exec failed)
pt_BR: Não é possível abrir pipe para ffmpeg (exec falhou)

en: Unable to open pipe to ffmpeg (no file)
pt_BR: Não é possível abrir pipe para ffmpeg (nenhum arquivo)

en: Blur
pt_BR: Desfocar

en: Blurs
pt_BR: Desfoques

en: Color Correct
pt_BR: Correção de Cor

en: Hue Adjust
pt_BR: Ajuste de Matiz

en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Contrast
pt_BR: Contraste

en: Exposure Adjust
pt_BR: Ajuste de Exposição

en: Gamma Adjustment
pt_BR: Ajuste de Gama

en: Mask Origin
pt_BR: Origem da Máscara

en: Mask Angle
pt_BR: Ângulo da Máscara

en: Mask Size
pt_BR: Tamanho da Máscara

en: Light Color
pt_BR: Cor Clara

en: Dark Color
pt_BR: Cor Escura

en: Symmetric
pt_BR: Simétrico

en: Light On Dark
pt_BR: Luz no Escuro

en: Diamond
pt_BR: Diamante

en: Stripe
pt_BR: Listra

en:  Type
pt_BR: Tipo

en: Subtractive Flag
pt_BR: Bandeira Subtrativa

en:  Color
pt_BR: Cor

en:  Mask Origin
pt_BR: Origem da Máscara

en:  Mask Angle
pt_BR: Ângulo da Máscara

en: Luma Key
pt_BR: Chave de Luminância

en: Radial Blur
pt_BR: Desfoque Radial

en: Fade Out
pt_BR: Desvanecer

en: Advanced Outline
pt_BR: Contorno Avançado

en: Geometry
pt_BR: Geometria

en: A list of spline points
pt_BR: Uma lista de pontos spline

en: Outline Width
pt_BR: Largura do Contorno

en: Global width of the outline
pt_BR: Largura global do contorno

en: Expand
pt_BR: Expandir

en: Value to add to the global width
pt_BR: Valor a adicionar à largura global

en: Tip Type at Start
pt_BR: Tipo de Dica ao Iniciar

en: Defines the Tip type of the first spline point when spline is unlooped
pt_BR: Define o tipo de Ponta do primeiro ponto da spline, quando a spline não está enlaçada

en: Rounded Stop
pt_BR: Ponta Arredondada

en: Squared Stop
pt_BR: Ponta Quadrada

en: Peak Stop
pt_BR: Ponta Triangular

en: Flat Stop
pt_BR: Ponta Achatada

en: Inner Rounded Stop
pt_BR: Ponta em Arco

en: Off-Peak Stop
pt_BR: Ponta Bandeirola

en: Tip Type at End
pt_BR: Tipo de Dica no Final

en: Defines the Tip type of the last spline point when spline is unlooped
pt_BR: Define o tipo de Ponta do último ponto da spline, quando a spline não está enlaçada

en: Cusps Type
pt_BR: Tipo de Cúspides

en: Sharp
pt_BR: Afiado

en: Rounded
pt_BR: Arredondado

en: Smoothness
pt_BR: Suavidade

en: Determines the interpolation between widthpoints. (0) Linear (1) Smooth
pt_BR: Determina a interpolação entre posições dos pontos. (0) Linear (1) Suave

en: Homogeneous
pt_BR: Homogêneo

en: Width Point List
pt_BR: Lista de Ponto de Largura

en: List of width Points that defines the variable width
pt_BR: Lista os Pontos de largura que definem a variável largura

en: Dashed Outline
pt_BR: Contorno Tracejado

en: Dash Item List
pt_BR: Lista de Itens Tracejado

en: List of dash items that defines the dashed outline
pt_BR: Lista de itens de tracejado que define o contorno tracejado

en: Dash Items Offset
pt_BR: Deslocamento dos Itens Tracejados

en: Distance to Offset the Dash Items
pt_BR: Distância para Deslocar os Itens Tracejados

en: Checkerboard
pt_BR: Tabuleiro de damas

en: Color of checkers
pt_BR: Cor do quadriculado

en: Center of the checkers
pt_BR: Centro do quadriculado

en: Size of checkers
pt_BR: Tamanho do quadriculado

en: Antialiasing
pt_BR: Antisserrilha

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Outline
pt_BR: Contorno

en: Sharp Cusps
pt_BR: Cúspides Afiadas

en: Rounded Begin
pt_BR: Início Arredondado

en: Round off the tip
pt_BR: Arredondar a ponta

en: Rounded End
pt_BR: Final arredondado

en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

en: Point 1
pt_BR: Ponto 1

en: First corner of the rectangle
pt_BR: Primeiro canto do retângulo

en: Point 2
pt_BR: Ponto 2

en: Second corner of the rectangle
pt_BR: Segundo canto do retângulo

en: Expand amount
pt_BR: Expandir a quantidade

en: Feather X
pt_BR: Esmaecer X

en: Feather Y
pt_BR: Esmaecer Y

en: Use Bevel for the corners
pt_BR: Usar Bisel nos cantos

en: Keep Bevel Circular
pt_BR: Manter bisel circular

en: Region
pt_BR: Região

en: Star
pt_BR: Estrela

en: Outer Radius
pt_BR: Raio Externo

en: The radius of the outer points in the star
pt_BR: O raio dos pontos exteriores na estrela

en: Inner Radius
pt_BR: Raio Interno

en: The radius of the inner points in the star
pt_BR: O raio dos pontos interiores na estrela

en: Angle
pt_BR: Ângulo

en: The orientation of the star
pt_BR: A orientação da estrela

en: Points
pt_BR: Pontos

en: The number of points in the star
pt_BR: O número de pontos na estrela

en: Regular Polygon
pt_BR: Polígono Regular

en: Unable to open "%s" for write access!
pt_BR: Não é possível abrir "%s" para acesso de gravação!

en: Description not set!
pt_BR: Descrição não definida!

en: Conical Gradient
pt_BR: Gradiente Cônico

en: Gradients
pt_BR: Gradientes

en: Gradient to apply
pt_BR: Gradiente a aplicar

en: Center of the cone
pt_BR: Centro do cone

en: Rotation of the gradient around the center
pt_BR: Rotação do gradiente em torno do centro

en: Curve Gradient
pt_BR: Gradiente Curvo

en: Offset for the Vertices List
pt_BR: Deslocamento para a Lista de Vértices

en: Global width of the gradient
pt_BR: Largura global do gradiente

en: Loop
pt_BR: Laço

en: ZigZag
pt_BR: Zigue-Zague

en: Linear Gradient
pt_BR: Gradiente Linear

en: Start point of the gradient
pt_BR: Ponto inicial do gradiente

en: End point of the gradient
pt_BR: Ponto final do gradiente

en: Radial Gradient
pt_BR: Gradiente Radial

en: Center of the gradient
pt_BR: Centro do gradiente

en: Spiral Gradient
pt_BR: Gradiente espiral

en: Rotation of the spiral
pt_BR: Rotação da espiral

en: Clockwise
pt_BR: Sentido horário

en: No file to load
pt_BR: Nenhum arquivo a carregar

en: Cannot create temporary file of
pt_BR: Não é possível criar arquivo temporário de

en: Unable to open
pt_BR: Não é possível abrir

en: Unable to get frame from
pt_BR: Não é possível obter quadro de

en: Bad surface from
pt_BR: Superfície inválida de

en: Unable to open pipe to imagemagick
pt_BR: Não foi possível abrir pipe para imagemagick

en: Reached end of stream without finding PPM header
pt_BR: Chegou ao fim do fluxo sem encontrar o cabeçalho PPM

en: stream not in PPM format
pt_BR: não transmitir em formato PPM

en: Premature end of file (after header)
pt_BR: Fim prematuro de arquivo (após cabeçalho)

en: Premature end of file
pt_BR: Fim prematuro de arquivo

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
pt_BR: Não é possível abrir pipe para utilitário de conversão do imagemagick

en: Noise Distort
pt_BR: Distorção de Ruído

en: Displacement
pt_BR: Deslocamento

en: How big the distortion displaces the context
pt_BR: O quanto a distorção desloca o contexto

en: RandomNoise Seed
pt_BR: Semente de Ruído Aleatório

en: Change to modify the random seed of the noise
pt_BR: Altere para modificar a semente aleatória do ruído

en: Detail
pt_BR: Detalhe

en: Increase to obtain fine details of the noise
pt_BR: Aumente para obter detalhes finos do ruído

en: Animation Speed
pt_BR: Velocidade da Animação

en: In cycles per second
pt_BR: Em ciclos por segundo

en: Turbulent
pt_BR: Turbulento

en: Noise Gradient
pt_BR: Gradiente de Ruído

en: Size of the noise
pt_BR: Tamanho do ruído

en: What type of interpolation to use
pt_BR: Que tipo de interpolação usar

en: Do Alpha
pt_BR: Fazer Alfa

en: Uses transparency
pt_BR: Usa transparência

en: Super Sampling
pt_BR: Super Amostragem

en: Link
pt_BR: Vínculo

en: The value node source that provides the central value
pt_BR: O nó de valor de origem que fornece o valor central

en: The value of the maximum random difference
pt_BR: O valor da diferença máxima aleatória

en: Seed
pt_BR: Semente

en: Seeds the random number generator
pt_BR: Semeia o gerador de números aleatórios

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
pt_BR: Define quantas vezes um novo valor aleatório é escolhido (em escolhas por segundo)

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
pt_BR: Determina como o valor é interpolado de uma escolha aleatória para a próxima

en: No interpolation
pt_BR: Sem interpolação

en: Loop Time
pt_BR: Tempo do Laço

en: Makes the random value repeat after the given time
pt_BR: Faz o valor aleatório repetir após o tempo dado

en: Plant
pt_BR: Planta

en: Gradient to be used for coloring the plant
pt_BR: Gradiente a ser usado para colorir da planta

en: Split Angle
pt_BR: Dividir Ângulo

en: Angle by which each split deviates from its parent
pt_BR: Ângulo pelo qual cada divisão se desvia de seu pai

en: Gravity
pt_BR: Gravidade

en: Direction in which the shoots tend to face
pt_BR: Direção na qual os disparos tendem a se direcionar

en: Tangential Velocity
pt_BR: Velocidade Tangencial

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the spline
pt_BR: Valor pelo qual derivações tendem a crescer ao longo da tangente para a spline

en: Perpendicular Velocity
pt_BR: Velocidade Perpendicular

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the spline
pt_BR: Valor pelo qual derivações tendem a crescer perpendiculares à tangente para a spline

en: Stem Size
pt_BR: Tamanho da Haste

en: Size of the stem
pt_BR: Tamanho da haste

en: Size As Alpha
pt_BR: Tamanho Como Alfa

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
pt_BR: Se ativado, o canal alfa do gradiente é multiplicado pelo tamanho da haste e um alfa de 1,0 é usado ao renderizar

en: Reverse
pt_BR: Reverso

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
pt_BR: Se ativado, renderiza a planta na direção oposta

en: Step
pt_BR: Passo

en: Measure of the distance between points when rendering
pt_BR: Medida da distância entre pontos ao renderizar

en: Used to seed the pseudo-random number generator
pt_BR: Usado para semear o gerador de número pseudo-aleatório

en: Splits
pt_BR: Divisões

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
pt_BR: O número máximo de vezes que cada broto pode brotar recursivamente

en: Sprouts
pt_BR: Brotos

en: Number of places that growth occurs on each spline section
pt_BR: Número de lugares em que o crescimento ocorre em cada seção da spline

en: Random Factor
pt_BR: Fator Aleatório

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
pt_BR: Usado para reduzir todos efeitos aleatórios. Definir como zero para desabilitar aleatoriedade.

en: Drag
pt_BR: Arrastar

en: Drag slows the growth
pt_BR: Arrastar retarda o crescimento

en: Use Width
pt_BR: Usar Largura

en: Scale the velocity by the spline's width
pt_BR: Escala a velocidade pela largura da spline

en: The image is too large. It's size must be not more than 5000*2000=10000000 px. Currently it's %d*%d=%d px.
pt_BR: A imagem é muito grande. Seu tamanho não pode ultrapassar 5000 x 2000=10000000 px. Atualmente, ela contém %d x %d = %d pixeis.

en: %s was not in PPM format
pt_BR: %s não estava no formato PPM

en: Import Svg
pt_BR: Importar Svg

en: Synfig Animation 1
pt_BR: Animação Synfig 1

en: Inline Canvas
pt_BR: Tela Incorporada

en: bool
pt_BR: booleano

en: integer
pt_BR: inteiro

en: angle
pt_BR: ângulo

en: time
pt_BR: tempo

en: vector
pt_BR: vetor

en: color
pt_BR: cor

en: segment
pt_BR: segmento

en: spline_point
pt_BR: ponto_spline

en: matrix
pt_BR: matriz

en: bone_weight_pair
pt_BR: par_peso_do_osso

en: width_point
pt_BR: ponto_de_largura

en: dash_item
pt_BR: item_traco

en: list
pt_BR: lista

en: canvas
pt_BR: tela

en: string
pt_BR: sequência

en: gradient
pt_BR: gradiente

en: bone_object
pt_BR: objeto_osso

en: bone_valuenode
pt_BR: no_de_valor_do_osso

en: transformation
pt_BR: transformação

en: in line
pt_BR: em linha

en: Units
pt_BR: Unidades

en: Inches
pt_BR: Polegadas

en: Meters
pt_BR: Metros

en: Millimeters
pt_BR: Milímetros

en: Centimeters
pt_BR: Centímetros

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
pt_BR: Importer::open(): Não é possível abrir nome de arquivo vazio

en: Importer::open(): Couldn't find extension
pt_BR: Importer::open(): Não é possível encontrar a extensão

en: Importer::open(): Unknown file type --
pt_BR: Importer::open(): Tipo de arquivo desconhecido --

en: Unable to create surface target
pt_BR: Não é possível criar destino da superfície

en: Z Depth
pt_BR: Profundidade Z

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
pt_BR: Modifica a posição da camada na pilha de camadas

en: Top-Left
pt_BR: Superior Esquerdo

en: Upper left-hand Corner of image
pt_BR: Canto Superior esquerdo da imagem

en: Bottom-Right
pt_BR: Inferior Direito

en: Lower right-hand Corner of image
pt_BR: Canto Inferior direito da imagem

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Alpha channel of the layer
pt_BR: Canal alfa da camada

en: Blend Method
pt_BR: Método de Mistura

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Index
pt_BR: Índice

en: Copy Index
pt_BR: Índice da Cópia

en: Filter Group
pt_BR: Grupo Filtro

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Z Range
pt_BR: Variação Z

en: When checked, only layers inside range are visible
pt_BR: Quando marcada, apenas camadas dentro da variação são visíveis

en: Z Range Position
pt_BR: Posição da Variação Z

en: Starting position where layers are visible
pt_BR: Posição inicial onde as camadas são visíveis

en: Z Range Depth
pt_BR: Profundidade da Variação Z

en: Depth where layers are visible in range
pt_BR: Profundidade onde as camadas são visíveis na variação

en: Z Range Blur
pt_BR: Borrar Variação Z

en: Area where layers inside are partially visible
pt_BR: Área onde as camadas dentro dela são parcialmente visíveis

en: Motion Blur
pt_BR: Desfoque de Movimento

en: Aperture
pt_BR: Abertura

en: Subsamples Factor
pt_BR: Fator de Subamostras

en: Subsampling Type
pt_BR: Tipo de Subamostragem

en: Constant
pt_BR: Constante

en: Hyperbolic
pt_BR: Hiperbólico

en: Subsample Start Amount
pt_BR: Quantidade Inicial da Subamostra

en: Subsample End Amount
pt_BR: Quantidade Final da Subamostra

en: Position offset
pt_BR: Deslocamento de posição

en: Transformation
pt_BR: Transformação

en: Canvas
pt_BR: Tela

en: Group content
pt_BR: Conteúdo do grupo

en: Multiplier to speed up, slow down, freeze, or reverse time
pt_BR: Multiplicador a aumentar velocidade, reduzir, congelar, ou inverter tempo

en: Time Offset to apply to the context
pt_BR: Deslocamento de Tempo para aplicar ao contexto

en: Lock Selection
pt_BR: Bloquear Seleção

en: Outline Grow
pt_BR: Aumentar Contorno

en: Exponential value to grow children Outline layers width
pt_BR: Valor exponencial para aumentar a largura das camadas de Contorno filhas

en: Polygon
pt_BR: Polígono

en: Vertices List
pt_BR: Lista de Vértices

en: Define the corners of the polygon
pt_BR: Define os cantos do polígono

en: Shape
pt_BR: Forma

en: Internal
pt_BR: Interno

en: Feather
pt_BR: Esmaecer

en: Type of Feather
pt_BR: Tipo de Esmaecimento

en: Type of feathering to use
pt_BR: Tipo de esmaecimento a utilizar

en: Winding Style
pt_BR: Estilo Sinuoso

en: Winding style to use
pt_BR: Estilo sinuoso a utilizar

en: Non Zero
pt_BR: Não Zero

en: Even/Odd
pt_BR: Par/Ímpar

en: Skeleton
pt_BR: Esqueleto

en: Name
pt_BR: Nome

en: Bones
pt_BR: Ossos

en: Skeleton Deformation
pt_BR: Deformação Esqueleto

en: List of bones
pt_BR: Lista de ossos

en: First corner of the bounds rectangle
pt_BR: Primeiro canto do retângulo de limites

en: Second corner of the bounds rectangle
pt_BR: Segundo canto do retângulo de limites

en: Horizontal subdivisions
pt_BR: Subdivisões horizontais

en: Count of horizontal subdivisions of the transformation grid
pt_BR: Número de subdivisões horizontais da grade de transformação

en: Vertical subdivisions
pt_BR: Subdivisões verticais

en: Count of vertical subdivisions of the transformation grid
pt_BR: Número de subdivisões verticais da grade de transformação

en: Solid Color
pt_BR: Cor Sólida

en: Fill color of the layer
pt_BR: Cor de preenchimento da camada

en: Sound
pt_BR: Som

en: Path to sound file
pt_BR: Caminho para o arquivo de som

en: Delay
pt_BR: Atraso

en: Delay before play
pt_BR: Atraso antes da reprodução

en: Volume of sound
pt_BR: Volume do som

en: Switch
pt_BR: Alternar

en: Active Layer Name
pt_BR: Nome da Camada Ativa

en: Active Layer Depth
pt_BR: Profundidade da Camada Ativa

en: No images in list
pt_BR: Nenhuma imagem na lista

en: Cannot find canvas for delete '%s'
pt_BR: Não é possível achar tela para excluir: "%s"

en: cannot load '%s' recursively
pt_BR: não é possível carregar '%s' recursivamente

en: Unexpected element <%s>, Expected <%s>
pt_BR: Elemento inesperado <%s>, Esperado <%s>

en: Unexpected element <%s>
pt_BR: Elemento inesperado <%s>

en: Too many warnings
pt_BR: Excesso de alertas

en: <%s> is missing "%s" attribute
pt_BR: <%s> está faltando o atributo "%s"

en: <%s> should not contain anything
pt_BR: <%s> não deve conter nada

en: <%s> is missing "value" attribute
pt_BR: <%s> está faltando o atributo "valor"

en: Bad value "%s" in <%s>
pt_BR: Valor inválido "%s" em <%s>

en: <%s> is missing "pos" attribute
pt_BR: <%s> está faltando o atributo "pos"

en: Unable to create <animated> with type "%s"
pt_BR: Não é possível criar <animado> com o tipo "%s"

en: <waypoint> is missing attribute "time"
pt_BR: <ponto de passagem> está faltando o atributo "tempo"

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
pt_BR: Encontrado o atributo "uso" para <ponto de passagem>, mas ele não estava vazio. Ignorando conteúdos...

en: Unknown ID (%s) referenced in waypoint
pt_BR: ID desconhecido (%s) referenciado no ponto de passagem

en: <%s> is missing its data
pt_BR: <%s> está faltando seus dados

en: Bad data for <waypoint>
pt_BR: Dados inválidos para <ponto de passagem>

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
pt_BR: Elemento inesperado <%s> após dados de <ponto de passagem>, ignorando...

en: Missing attribute "type" in <%s>
pt_BR: Faltando atributo "tipo" em <%s>

en: Bad type in <%s>
pt_BR: Tipo inválido em <%s>

en: Error creating ValueNode <%s> with type '%s'. Refer to '%s'
pt_BR: Erro criando Nó de Valor <%s> com tipo '%s'. Referir a '%s'

en: <%s> did not accept type '%s'
pt_BR: <%s> não aceitou o tipo '%s'

en: '%s' was already defined in <%s>
pt_BR: '%s' já foi definido em <%s>

en: '%s' attribute in <%s> references unknown ID '%s'
pt_BR: Atributo '%s' em <%s> faz referência ao ID desconhecido '%s'

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
pt_BR: Não é possível definir o vínculo "'%s" ao Nó de Valor "%s" (vínculo #%d em "%s")

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
pt_BR: Exceção Desconhecida lançada ao referenciar Nó de Valor "%s"

en: element <%s> is missing its contents
pt_BR: elemento <%s> está faltando seu conteúdo

en: Parse of '%s' failed
pt_BR: Análise de '%s' falhou

en: Unable to connect value node ('%s' of type '%s') to link %d (%s)
pt_BR: Não é possível conectar o nó de valor ('%s' de tipo '%s') para vincular %d (%s)

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
pt_BR: Exceção Desconhecida lançada ao trabalhar no elemento "%s"

en: <%s> is missing link %d (%s)
pt_BR: <%s> está faltando vínculo %d (%s)

en: Unable to create <list>
pt_BR: Não é possível criar <lista>

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
pt_BR: <entrada> está faltando seus conteúdos ou faltando elemento "usar"

en: Unable to create <dynamic_list>
pt_BR: Não é possível criar <lista_dinâmica>

en: Bad data in <%s>
pt_BR: Dados inválidos em <%s>

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
pt_BR: Esperado um Nó de Valor. Referir a '%s'

en: Bad ID "%s"
pt_BR: ID inválido "%s"

en: Duplicate ID "%s"
pt_BR: ID Duplicado "%s"

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
pt_BR: Exceção Desconhecida lançada ao adicionar Nó de Valor "%s"

en: Missing "type" attribute to "layer" element
pt_BR: Faltando atributo "tipo" para elemento "camada"

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
pt_BR: Versão da camada instalada é menor do que a versão da camada no arquivo

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
pt_BR: entrada <nome> para <camada> ainda não é suportada. Ignorando...

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
pt_BR: entrada <desc> para <camada> ainda não é suportada. Ignorando...

en: Missing "name" attribute for <param>.
pt_BR: Faltando atributo "nome" para <param>.

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
pt_BR: Encontrado atributo "uso" para <param>, mas ele não está vazio. Ignorando conteúdos...

en: Empty use="" value in <param>
pt_BR: Valor use="" vazio em <param>

en: Failed to load subcanvas '%s'
pt_BR: Falhou ao carregar subtela '%s'

en: Layer rejected canvas link
pt_BR: Camada rejeitou vínculo de tela

en: Unknown ID (%s) referenced in parameter "%s"
pt_BR: ID desconhecido (%s) referenciado no parâmetro "%s"

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
pt_BR: <param> está ou faltando seus conteúdos, ou faltando um atributo "usar".

en: Bad data for <param>
pt_BR: Dados inválidos para <param>

en: Layer '%s' rejected value for parameter '%s'
pt_BR: Camada '%s' rejeitou valor para parâmetro '%s'

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
pt_BR: Elemento inesperado <%s> após dados de <param>, ignorando...

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
pt_BR: Tela com largura e altura menor que um não é permitida

en: Group canvases cannot have a <defs> section
pt_BR: Telas de grupo não podem ter uma seção <defs>

en: Inline canvas cannot have a <bones> section
pt_BR: Tela em linha não pode ter uma seção <ossos>

en: Group canvases cannot have keyframes
pt_BR: Telas de grupo não podem ter quadros-chave

en: Group canvases cannot have metadata
pt_BR: Telas de grupo não podem ter metadados

en: <meta> must have a name
pt_BR: <meta> deve ter um nome

en: <meta> must have content
pt_BR: <meta> deve ter conteúdo

en: blank "name" entity
pt_BR: entidade "nome" em branco

en: blank "desc" entity
pt_BR: entidade "desc" em branco

en: blank "author" entity
pt_BR: entidade "autor" em branco

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
pt_BR: Tela '%s' tem %s indefinido: %s

en: ValueNode
pt_BR: Nó de Valor

en: ValueNodes
pt_BR: Nós de Valor

en: Can't find linked file
pt_BR: Não foi possível encontrar o arquivo vinculado

en: Can't open file
pt_BR: Não é possível abrir o arquivo

en: API Version mismatch (LIB:%zu, PROG:%zu)
pt_BR: Incompatibilidade da versão do API (LIB:%zu, PROG:%zu)

en: Size of Vector mismatch (app:%zu, lib:%zu)
pt_BR: Incompatibilidade do tamanho do vetor (app:%zu, lib:%zu)

en: Size of Color mismatch (app:%zu, lib:%zu)
pt_BR: Incompatibilidade do tamanho da cor (app:%zu, lib:%zu)

en: Size of Canvas mismatch (app:%zu, lib:%zu)
pt_BR: Incompatibilidade do tamanho da tela (app:%zu, lib:%zu)

en: Size of Layer mismatch (app:%zu, lib:%zu)
pt_BR: Incompatibilidade do tamanho da camada (app:%zu, lib:%zu)

en: Starting Subsystem "Sound"
pt_BR: Inicializando Subsistema "Som"

en: Unable to initialize subsystem "Sound"
pt_BR: Não é possível inicializar o subsistema "Som"

en: Starting Subsystem "Types"
pt_BR: Iniciando Subsistema "Tipos"

en: Unable to initialize subsystem "Types"
pt_BR: Não foi possível inicializar o subsistema "Tipos"

en: Starting Subsystem "Rendering"
pt_BR: Inicializando Subsistema "Renderização"

en: Unable to initialize subsystem "Rendering"
pt_BR: Não é possível inicializar o subsistema "Renderização"

en: Starting Subsystem "Modules"
pt_BR: Iniciando Subsistema "Módulos"

en: Unable to initialize subsystem "Modules"
pt_BR: Não foi possível inicializar o subsistema "Módulos"

en: Starting Subsystem "Layers"
pt_BR: Iniciando Subsistema "Camadas"

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
pt_BR: Não é possível inicializar subsistema "Camadas"

en: Starting Subsystem "Targets"
pt_BR: Iniciando Subsistema "Destinos"

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
pt_BR: Não é possível inicializar subsistema "Destinos"

en: Starting Subsystem "Importers"
pt_BR: Iniciando Subsistema "Importadores"

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
pt_BR: Não é possível inicializar subsistema "Importadores"

en: Starting Subsystem "Thread Pool"
pt_BR: Iniciando Subsistema "Tanque de Subprocessos"

en: Unable to initialize subsystem "Thread Pool"
pt_BR: Não é possível inicializar subsistema "Tanque de Subprocessos"

en: Loading modules from %s
pt_BR: Carregando módulos de %s

en: DONE
pt_BR: FEITO

en: error
pt_BR: erro

en: warning
pt_BR: aviso

en: info
pt_BR: informação

en: Errors on lt_dlinit()
pt_BR: Erros em lt_dlinit()

en: Unable to load module '%s'
pt_BR: Não é possível carregar o módulo '%s'

en: Attempting to register "%s"
pt_BR: Tentando registrar "%s"

en: Unable to find module "%s" (%s)
pt_BR: Não é possível encontrar o módulo "%s" (%s)

en: Found module "%s"
pt_BR: Encontrado módulo "%s"

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
pt_BR: Não é possível encontrar o ponto de entrada no módulo "%s" (%s)

en: Entrypoint did not return a module.
pt_BR: Ponto de entrada não retornou um módulo.

en: Success for "%s"
pt_BR: Sucesso para "%s"

en: Unnamed
pt_BR: Não nomeado

en: Surface Palette
pt_BR: Paleta de Superfície

en: %0.2f%% Gray
pt_BR: %0.2f%% Cinza

en: Unable to open %s for write
pt_BR: Não é possível abrir %s para gravação

en: Unable to open %s for read
pt_BR: Não é possível abrir %s para leitura

en: %s does not appear to be a valid %s palette file
pt_BR: %s não parece ser um arquivo de paleta %s válido

en: %s does not appear to be a supported palette file
pt_BR: %s não parece ser um arquivo de paleta suportado

en: Composite
pt_BR: Composição

en: Straight
pt_BR: Direto

en: Onto
pt_BR: Para cima

en: Straight Onto
pt_BR: Direto para cima

en: Behind
pt_BR: Atrás

en: Screen
pt_BR: Quebra-luz

en: Overlay
pt_BR: Sobreposição

en: Hard Light
pt_BR: Luz Dura

en: Multiply
pt_BR: Multiplicar

en: Divide
pt_BR: Dividir

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Subtract
pt_BR: Subtrair

en: Difference
pt_BR: Diferença

en: Brighten
pt_BR: Clarear

en: Darken
pt_BR: Escurecer

en: Hue
pt_BR: Matiz

en: Saturation
pt_BR: Saturação

en: Luminance
pt_BR: Luminância

en: Alpha Over
pt_BR: Alfa Sobre

en: Alpha Brighten
pt_BR: Clarear Alfa

en: Alpha Darken
pt_BR: Escurecer Alfa

en: Alpha
pt_BR: Alfa

en: Target panic
pt_BR: Pânico de destino

en: Cobra Draft (software)
pt_BR: Cobra Rascunho (software)

en: Cobra LowRes (software)
pt_BR: Cobra BaixaResolução (software)

en: Cobra (safe) - very slow
pt_BR: Cobra (seguro) - muito lento

en: Cobra Preview (software)
pt_BR: Cobra Prévia (software)

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
pt_BR: Valor(%s) desconhecido, não é possível criar representação XML!

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
pt_BR: Tipo de Nó de Valor Desconhecido (%s), não é possível criar uma representação XML

en: Target initialization failure
pt_BR: Falha na inicialização do alvo

en: add_frame(): target panic on start_frame()
pt_BR: add_frame(): alvo em pânico em start_frame()

en: Accelerated Renderer Failure
pt_BR: Falha do Renderizador Acelerado

en: Accelerated Renderer Failure: cannot read surface
pt_BR: Falha do Renderizador Acelerado: não é possível ler superfície

en: add_frame(): call to start_scanline(y) returned NULL
pt_BR: add_frame(): chamada para start_scanline(y) devolveu NULL

en: add_frame(): target panic on end_scanline()
pt_BR: add_frame(): alvo em pânico em end_scanline()

en: Bad surface
pt_BR: Superfície inválida

en: Unable to put surface on target
pt_BR: Não é possível colocar superfície no destino

en: Caught string:
pt_BR: Texto da exceção capturada:

en: Ran out of memory (Probably a bug)
pt_BR: Esgotou a memória (Provavelmente um erro)

en: Caught unknown error, rethrowing...
pt_BR: Erro desconhecido capturado, tentando novamente...

en: add_tile(): Unable to put surface on target
pt_BR: add_tile(): Não é possível colocar superfície no alvo

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
pt_BR: Time(): Nenhuma unidade fornecida no código de tempo, adotando QUADROS ("%s")

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
pt_BR: Time(): Nenhuma unidade fornecida no código de tempo e a taxa de quadros é desconhecida! Adotando SEGUNDOS

en: Translating Time to unknown format (not implemented)
pt_BR: Formato desconhecido para representação do tempo (não implementado)

en: Loop in hierarchy of tokens detected
pt_BR: Detectou-se ciclo na hierarquia de tokens

en: Loop detected while tokens preparing
pt_BR: Ciclo detectado ao preparar tokens

en: Placeholder
pt_BR: Marcador de posição

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
pt_BR: %s:%d tipo errado para %s: precisa de %s mas obteve %s

en: Bad name: ValueNode type name '%s' isn't registered
pt_BR: Nome ruim: o nome de tipo Nó de Valor "%s" não está registrado

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
pt_BR: Tipo inválido: Nó de Valor '%s' não aceita o tipo '%s'

en: :Bad type
pt_BR: :Tipo inválido

en: One or both of my parameters aren't set!
pt_BR: Um ou ambos de meus parâmetros não estão definidos!

en: Left Hand Side of the add
pt_BR: Lado Esquerdo da adição

en: Addition
pt_BR: Adição

en: Right Hand Side of the add
pt_BR: Lado Direito da adição

en: Scalar
pt_BR: Escalar

en: Value that multiplies the add
pt_BR: Valor que multiplica a adição

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
pt_BR: Tentando obter o inverso de um Nó de Valor não inversível

en: Scalar is zero
pt_BR: O escalar é zero

en: Invalid value type
pt_BR: Tipo inválido de valor

en: Link1
pt_BR: Vínculo1

en: First operand of the AND operation
pt_BR: Primeiro operador da operação E

en: Link2
pt_BR: Vínculo2

en: Second operand of the AND operation
pt_BR: Segundo operador da operação E

en: Value to convert to string
pt_BR: Valor a converter para sequência

en: Width of the string
pt_BR: Largura da sequência

en: Precision
pt_BR: Precisão

en: Number of decimal places
pt_BR: Número de casas decimais

en: Zero Padded
pt_BR: Preenchido de Zero

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
pt_BR: Quando marcada, a sequência é preenchida à esquerda com zeros para coincidir com a largura

en: Animated
pt_BR: Animado

en: File with waypoints
pt_BR: Arquivo com pontos de passagem

en: A waypoint already exists at this point in time
pt_BR: Um ponto de passagem já existe neste ponto no tempo

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
pt_BR: %s: Você não pode usar um %s em um Nó de Valor animado

en: Cosine of the angle
pt_BR: Cosseno do ângulo

en: Sine of the angle
pt_BR: Seno do ângulo

en: No entries in list
pt_BR: Nenhuma entrada na lista

en: No entries in ret_list
pt_BR: Nenhuma entrada em ret_list

en: Vertex %03d
pt_BR: Vértice %03d

en: The Spline where the tangent is linked to
pt_BR: A Spline a qual a tangente é vinculada

en: When checked, the amount would loop
pt_BR: Quando marcada, o valor entra em laço contínuo.

en: The position of the linked tangent on the Spline (0,1]
pt_BR: A posição da tangente vinculada na Spline (0,1]

en: Offset
pt_BR: Deslocamento

en: Angle offset of the tangent
pt_BR: Deslocamento do ângulo da tangente

en: Scale of the tangent
pt_BR: Escala da tangente

en: Fixed Length
pt_BR: Comprimento fixo

en: When checked, the tangent's length is fixed
pt_BR: Quando marcada, o comprimento da tangente é fixo.

en: When checked, the tangent is Spline length based
pt_BR: Quando marcada, a tangente é baseada no comprimento da Spline

en: The spline where the vertex is linked to
pt_BR: A spline a qual o vértice é vinculado

en: The position of the linked vertex on the Spline (0,1]
pt_BR: A posição do vértice vinculado na Spline (0,1]

en: When checked, the position is Spline length based
pt_BR: Quando marcada, a posição é baseada no comprimento da Spline

en: The spline where the width is linked to
pt_BR: A spline a qual a largura é vinculada

en: The position of the linked width on the spline (0,1]
pt_BR: A posição da largura vinculada na spline (0,1]

en: Scale of the width
pt_BR: Escala da largura

en: When checked, the width is spline length based
pt_BR: Quando marcada, a largura é baseada no comprimento da spline

en: Reference
pt_BR: Referência

en: The referenced tangent to reverse
pt_BR: A tangente referenciada para reverter

en: When checked, the reference is reversed
pt_BR: Quando marcada, a referência é revertida

en: Bone %d
pt_BR: Osso %d

en: The name of the bone
pt_BR: O nome do osso

en: Parent
pt_BR: Pai

en: The parent bone of the bone
pt_BR: O osso pai do osso

en: The rotating origin of the bone relative to its parent
pt_BR: A origem de rotação do osso em relação ao seu pai

en: The rotating angle of the bone relative to its parent
pt_BR: O ângulo de rotação do osso em relação ao seu pai

en: Local Length Scale
pt_BR: Escala de Comprimento Local

en: The scale of the bone aligned to its length
pt_BR: A escala do osso alinhado a seu comprimento

en: Bone Width
pt_BR: Largura do Osso

en: Bone width at its origin
pt_BR: Largura do osso na sua origem

en: Recursive Length Scale
pt_BR: Escala de Comprimento Recursiva

en: The scale of the bone and its children aligned to its length
pt_BR: A escala do osso e de seus filhos alinhada a seu comprimento

en: Tip Width
pt_BR: Largura da Ponta

en: Bone width at its tip
pt_BR: Largura do osso na sua ponta

en: Z-Depth
pt_BR: Profundidade-Z

en: The z-depth of the bone
pt_BR: A profundidade-z do osso

en: Length Setup
pt_BR: Definição de Comprimento

en: The length of the bone at setup
pt_BR: O comprimento do osso na definição

en: Bone Weight List
pt_BR: Lista de Largura do Osso

en: List of bones used to calculate the influence
pt_BR: Lista de ossos usada para calcular a influência

en: The value node being bone influenced
pt_BR: O nó de valor sendo influenciado pelo osso

en: Bone
pt_BR: Osso

en: The linked bone
pt_BR: O osso vinculado

en: Base value
pt_BR: Valor base

en: Make translation
pt_BR: Fazer tradução

en: Make rotation
pt_BR: Fazer rotação

en: Skew
pt_BR: Enviesado

en: Make skew
pt_BR: Fazer enviesado

en: Scale X
pt_BR: Escala X

en: Make scaling by X-axis
pt_BR: Fazer escala pelo eixo X

en: Scale Y
pt_BR: Escala Y

en: Make scaling by Y-axis
pt_BR: Fazer escala pelo eixo Y

en: Bone used to make influence
pt_BR: Osso usado para fazer influência

en: The relative value of influence of the bone
pt_BR: O valor relativo de influência do osso

en: LHS
pt_BR: LEA

en: The left side of the comparison
pt_BR: O lado esquerdo da comparação

en: RHS
pt_BR: LDA

en: The right side of the comparison
pt_BR: O lado direito da comparação

en: Greater
pt_BR: Maior

en: When checked, returns true if LHS > RHS
pt_BR: Quando marcada, retorna verdadeiro se LEA > LDA

en: Equal
pt_BR: Igual

en: When checked, returns true if LHS = RHS
pt_BR: Quando marcada, retorna verdadeiro se LEA = LDA

en: Less
pt_BR: Menos

en: When checked, returns true if LHS < RHS
pt_BR: Quando marcada, retorna verdadeiro se LEA < LDA

en: Bad type for composite
pt_BR: Tipo inválido de composição

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: The red component of the color
pt_BR: O componente vermelho da cor

en: Green
pt_BR: Verde

en: The green component of the color
pt_BR: O componente verde da cor

en: Blue
pt_BR: Azul

en: The blue component of the color
pt_BR: O componente azul da cor

en: The alpha of the color
pt_BR: O alfa da cor

en: Vertex 1
pt_BR: Vértice 1

en: The first vertex of the segment
pt_BR: O primeiro vértice do segmento

en: Tangent 1
pt_BR: Tangente 1

en: The first tangent of the segment
pt_BR: A primeira tangente do segmento

en: Vertex 2
pt_BR: Vértice 2

en: The second vertex of the segment
pt_BR: O segundo vértice do segmento

en: Tangent 2
pt_BR: Tangente 2

en: The second tangent of the segment
pt_BR: A segunda tangente do segmento

en: X-Axis
pt_BR: Eixo-X

en: The X-Axis component of the vector
pt_BR: O componente Eixo-X do vetor

en: Y-Axis
pt_BR: Eixo-Y

en: The Y-Axis component of the vector
pt_BR: O componente Eixo-Y do vetor

en: Vertex
pt_BR: Vértice

en: The vertex of the Spline Point
pt_BR: O vértice do Ponto Spline

en: The width of the Spline Point
pt_BR: A largura do Ponto Spline

en: Defines the Off and On position relative to neighbours
pt_BR: Define a posição Desligado e Ligado relativa aos vizinhos

en: Split
pt_BR: Dividir

en: When checked, tangents are independent
pt_BR: Quando marcada, as tangentes são independentes

en: The first tangent of the Spline Point
pt_BR: A primeira tangente do Ponto Spline

en: The second tangent of the Spline Point
pt_BR: A segunda tangente do Ponto Spline

en: Radius Split
pt_BR: Divisão do Raio

en: When checked, tangent's radii are independent
pt_BR: Quando marcada, os raios da tangente são independentes

en: Angle Split
pt_BR: Divisão do Ângulo

en: When checked, tangent's angles are independent
pt_BR: Quando marcada, os ângulos da tangente são independentes

en: The [0,1] position of the Width Point over the Spline
pt_BR: A posição [0,1] do Ponto de Largura sobre a Spline

en: The width of the Width Point
pt_BR: A largura de um Ponto de Largura

en: Side Type Before
pt_BR: Tipo Lateral Anterior

en: Defines the interpolation type of the width point
pt_BR: Define o tipo de interpolação do ponto de largura

en: Interpolate
pt_BR: Interpolar

en: Side Type After
pt_BR: Tipo Lateral Posterior

en: Lower Boundary
pt_BR: Limite Inferior

en: Defines the position at start of the Spline
pt_BR: Define a posição no início da Spline

en: Upper Boundary
pt_BR: Limite Superior

en: Defines the position at end of the Spline
pt_BR: Define a posição no fim da Spline

en: The offset length of the Dash Item over the Spline
pt_BR: O comprimento de deslocamento do Item Traço sobre a Spline

en: Length
pt_BR: Extensão

en: The length of the Dash Item
pt_BR: O comprimento do Item Traço

en: Defines the side type of the dash item
pt_BR: Define o tipo de lado do item traço

en: The Offset component of the transformation
pt_BR: O componente Deslocamento da transformação

en: The Angle component of the transformation
pt_BR: O componente Ângulo da transformação

en: Skew Angle
pt_BR: Ângulo da Inclinação

en: The Skew Angle component of the transformation
pt_BR: O componente Ângulo da Inclinação da transformação

en: The Scale component of the transformation
pt_BR: O componente Escalar da transformação

en: The Weight of the value
pt_BR: A Largura do valor

en: Value
pt_BR: Valor

en: The Value
pt_BR: O Valor

en: First
pt_BR: Primeiro

en: The First Value
pt_BR: O Primeiro Valor

en: Second
pt_BR: Segundo

en: The Second Value
pt_BR: O Segundo Valor

en: Value to calculate the cosine
pt_BR: Valor para calcular o cosseno

en: Multiplier of the resulting cosine
pt_BR: Multiplicador do cosseno resultante

en: Value to calculate the derivative
pt_BR: Valor para calcular o derivativo

en: Interval
pt_BR: Intervalo

en: Interval of time to calculate the finite differences
pt_BR: Intervalo de tempo para calcular as diferenças finitas

en: Accuracy
pt_BR: Precisão

en: Accuracy of the derivative
pt_BR: Precisão do derivativo

en: Rough
pt_BR: Áspero

en: Fine
pt_BR: Fino

en: Extreme
pt_BR: Extremo

en: Order
pt_BR: Ordem

en: Order of the derivative
pt_BR: Ordem do derivativo

en: First Derivative
pt_BR: Primeiro Derivativo

en: Second Derivative
pt_BR: Segundo Derivativo

en: DashItem %03d
pt_BR: Item de Traço %03d

en: The left side of the dot product
pt_BR: O lado esquerdo do produto do ponto

en: The right side of the dot product
pt_BR: O lado direito do produto do ponto

en: From
pt_BR: De

en: Initial value of the index
pt_BR: Valor inicial do índice

en: To
pt_BR: Para

en: Final value of the index
pt_BR: Valor final do índice

en: Amount increment of the index
pt_BR: Incremento de quantidade do índice

en: Tip static
pt_BR: Ponta estática

en: Equilibrium tip position without external forces
pt_BR: Posição da ponta de equilíbrio sem forças externas

en: Basement of the dynamic system
pt_BR: Embasamento do sistema dinâmico

en: Force
pt_BR: Força

en: External force applied on the mass center of gravity
pt_BR: Força externa aplicada no centro da massa de gravidade

en: External momentum applied at the center of inertia
pt_BR: Impulso externo aplicado ao centro da inércia

en: Damping coefficient
pt_BR: Coeficiente de amortecimento

en: Radial damping coefficient of the dynamic system
pt_BR: Coeficiente de amortecimento radial do sistema dinâmico

en: Friction coefficient
pt_BR: Coeficiente de fricção

en: Rotational friction coefficient of the dynamic system
pt_BR: Coeficiente de fricção rotacional do sistema dinâmico

en: Spring coefficient
pt_BR: Coeficiente de elasticidade

en: Radial spring coefficient of the dynamic system
pt_BR: Coeficiente de elasticidade radial do sistema dinâmico

en: Torsion coefficient
pt_BR: Coeficiente de torção

en: Torsion coefficient of the dynamic system
pt_BR: Coeficiente de torção do sistema dinâmico

en: Mass
pt_BR: Massa

en: Mass of the dynamic system
pt_BR: Massa do sistema dinâmico

en: Moment of Inertia
pt_BR: Momento de Inércia

en: Moment of inertia of the dynamic system
pt_BR: Momento de inércia do sistema dinâmico

en: Spring rigid
pt_BR: Mola rígida

en: When checked, linear spring is rigid
pt_BR: Quando marcada, a mola linear é rígida

en: Torsion rigid
pt_BR: Torção rígida

en: When checked, torsion spring is rigid
pt_BR: Quando marcada, a mola de torção é rígida

en: Origin drags tip
pt_BR: Origem arrasta a ponta

en: When checked, result is origin + tip otherwise result is just tip
pt_BR: Quando marcada, o resultado é origem + ponta, do contrário é apenas a ponta

en: List type/item type mismatch, throwing away mismatch
pt_BR: Incompatibilidade de tipo de lista/item, removendo a incompatibilidade

en: Exponent
pt_BR: Expoente

en: The value to raise the constant 'e'
pt_BR: O valor para elevar a constante 'e'

en: Multiplier of the resulting exponent
pt_BR: Multiplicador do expoente resultante

en: The gradient where the color is picked from
pt_BR: O gradiente de onde a cor é selecionada

en: The position of the color at the gradient (0,1]
pt_BR: A posição da cor no gradiente (0,1]

en: When checked, the index would loop
pt_BR: Quando marcada, o índice entraria em laço

en: Gradient Rotate
pt_BR: Rotação de Gradiente

en: The source gradient to rotate
pt_BR: O gradiente-fonte para rotacionar

en: The amount to offset the gradient
pt_BR: O valor para deslocar o gradiente

en: The greyed value
pt_BR: O valor em cinza

en: The integer value to be converted
pt_BR: O valor inteiro a ser convertido

en: Strings
pt_BR: Sequências

en: The List of strings to join
pt_BR: A Lista de sequências para juntar

en: Before
pt_BR: Antes

en: The string to place before the joined strings
pt_BR: A sequência para colocar antes das sequências ajuntadas

en: Separator
pt_BR: Separador

en: The string to place between each string joined
pt_BR: A sequência para colocar entre cada sequência ajuntada

en: After
pt_BR: Depois

en: The string to place after the joined strings
pt_BR: A sequência para colocar após as sequências ajuntadas

en: Rate
pt_BR: Taxa

en: Value that is multiplied by the current time (in seconds)
pt_BR: Valor que é multiplicado pelo tempo atual (em segundos)

en: Slope
pt_BR: Inclinação

en: Returned value when the current time is zero
pt_BR: Valor retornado quando o tempo atual é zero

en: Value node used to calculate the Neperian logarithm
pt_BR: Nó de valor usado para calcular o logaritmo neperiano

en: Epsilon
pt_BR: Ípsilon

en: Value used to compare 'Link' with zero
pt_BR: Valor usado para comparar 'Vínculo' com zero

en: Infinite
pt_BR: Infinito

en: Returned value when result tends to infinite
pt_BR: Valor retornado quando o resultado tende ao infinito

en: Value node used to do the NOT operation
pt_BR: Nó de valor usado para fazer a operação NÃO

en: Value node used for the OR boolean operation
pt_BR: Nó de valor usado para a operação booleana OU

en: The base to be raised to the power
pt_BR: A base a ser elevada à potência

en: Power
pt_BR: Potência

en: The power used to raise the base
pt_BR: A potência usada para elevar a base

en: Value used to compare base or power with zero
pt_BR: Valor usado para comparar a base ou potência com zero

en: Bad type for radialcomposite
pt_BR: Tipo inválido para composição radial

en: Luma
pt_BR: Luminância

en: The length of the vector
pt_BR: O comprimento do vetor

en: Theta
pt_BR: Teta

en: The angle of the vector with the X axis
pt_BR: O ângulo do vetor com o eixo X

en: Some of my parameters aren't set!
pt_BR: Alguns dos meus parâmetros não estão definidos!

en: Returned value when 'Link' is smaller
pt_BR: Valor retornado quando 'Vínculo' é menor

en: Returned value when 'Link' is greater
pt_BR: Valor retornado quando 'Vínculo' é maior

en: The value node to limit its range
pt_BR: O nó de valor para limitar sua variação

en: The real value to be converted
pt_BR: O valor real a ser convertido

en: The value node used to calculate its reciprocal
pt_BR: O nó de valor usado para calcular sua recíproca

en: The value used to decide whether 'Link' is too small to obtain its reciprocal
pt_BR: O valor usado para decidir se 'Vínculo' é pequeno demais para obter sua recíproca

en: The resulting value when 'Link' < 'Epsilon'
pt_BR: O valor resultante quando 'Vínculo' < 'Ípsilon'

en: The referenced value
pt_BR: O valor referenciado

en: Repeat Gradient
pt_BR: Repetir Gradiente

en: The source gradient to repeat
pt_BR: O gradiente-fonte para repetir

en: Count
pt_BR: Contar

en: The number of repetition of the gradient
pt_BR: O número de repetições do gradiente

en: Specifies how much biased is the source gradient in the repetition [0,1]
pt_BR: Especifica quão tendencioso é o gradiente-fonte na repetição [0,1]

en: Specify Start
pt_BR: Especificar Início

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
pt_BR: Quando marcada, 'Cor Inicial' é usada como o início do gradiente resultante

en: Specify End
pt_BR: Especificar Fim

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
pt_BR: Quando marcada, 'Cor Final' é usada como o começo do gradiente resultante

en: Start Color
pt_BR: Cor Inicial

en: Used as the start of the resulting gradient
pt_BR: Usada como o começo do gradiente resultante

en: End Color
pt_BR: Cor Final

en: Used as the end of the resulting gradient
pt_BR: Usada como o fim do gradiente resultante

en: The value to be reversed
pt_BR: O valor a ser invertido

en: The value node used to scale
pt_BR: O nó de valor usado para escalar

en: Value that multiplies the value node
pt_BR: Valor que multiplica o nó de valor

en: Segment
pt_BR: Segmento

en: The Segment where the tangent is linked to
pt_BR: O Segmento ao qual a tangente é vinculada

en: The position of the linked tangent on the Segment (0,1]
pt_BR: A posição da tangente vinculada no Segmento (0,1]

en: The Segment where the vertex is linked to
pt_BR: O Segmento ao qual o vértice é vinculado

en: The position of the linked vertex on the Segment (0,1]
pt_BR: A posição do vértice vinculado no Segmento (0,1]

en: The angle where the sine is calculated from
pt_BR: O ângulo a partir do qual o seno é calculado

en: The value that multiplies the resulting sine
pt_BR: O valor que multiplica o seno resultante

en: The value node used to make the step
pt_BR: O nó de valor usado para fazer o passo

en: The duration of the step
pt_BR: A duração do passo

en: Start Time
pt_BR: Tempo Inicial

en: The time when the step conversion starts
pt_BR: O tempo quando a conversão do passo começa

en: Intersection
pt_BR: Interseção

en: Value that define whether the step is centered on the value [0,1]
pt_BR: Valor que define se o passo é centralizado no valor [0,1]

en: Stripes
pt_BR: Listras

en: Color 1
pt_BR: Cor 1

en: One color of the gradient stripes
pt_BR: Uma cor das listras do gradiente

en: Color 2
pt_BR: Cor 2

en: Other color of the gradient stripes
pt_BR: Outra cor das listras do gradiente

en: Stripe Count
pt_BR: Contagem de Listras

en: Number of stripes in the gradient
pt_BR: Número de listras no gradiente

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
pt_BR: Largura das listras no gradiente entre [0,1]

en: Left Hand Side of the subtraction
pt_BR: Lado Esquerdo da subtração

en: Right Hand Side of the subtraction
pt_BR: Lado Direito da subtração

en: Value that multiplies the subtraction
pt_BR: Valor que multiplica a subtração

en: Link Off
pt_BR: Vínculo Desligado

en: The value node returned when the switch is off
pt_BR: O nó de valor retornado quando o interruptor está desligado

en: Link On
pt_BR: Vínculo Ligado

en: The value node returned when the switch is on
pt_BR: O nó de valor retornado quando o interruptor está ligado

en: When checked, returns 'Link On', otherwise returns 'Link Off'
pt_BR: Quando marcada, retorna 'Vínculo Ligado', do contrário retorna 'Vínculo Desligado'

en: The value node returned when current time is before 'time' - 'length'
pt_BR: O nó de valor retornado quando tempo atual é anterior a 'tempo' - 'comprimento'

en: The value node returned when current time is after 'time'
pt_BR: O nó de valor retornado quando o tempo atual está após 'tempo'

en: The time when the linear interpolation ends
pt_BR: O tempo quando a interpolação linear termina

en: The length of time when the linear interpolation between 'Before' and 'After' is made
pt_BR: A extensão de tempo quando a interpolação linear é feita entre 'Antes' e 'Depois'

en: The value node to time loop
pt_BR: O nó de valor para o laço de tempo

en: Start time of the loop for the value node Timeline
pt_BR: Iniciar tempo do loop para a linha de tempo do nó de valor

en: The time that is converted to string
pt_BR: O tempo que é convertido para sequência

en: The start color of the gradient
pt_BR: A cor inicial do gradiente

en: The end color of the gradient
pt_BR: A cor final do gradiente

en: Vector
pt_BR: Vetor

en: The vector where the angle is calculated from
pt_BR: O vetor a partir do qual o ângulo é calculado

en: The vector where the length is calculated from
pt_BR: O vetor a partir do qual o comprimento é calculado

en: The vector where the X coordinate is extracted from
pt_BR: O vetor a partir do qual a coordenada X é extraída

en: The vector where the Y coordinate is extracted from
pt_BR: O vetor a partir do qual a coordenada Y é extraída

en: WidthPoint %03d
pt_BR: Ponto de Largura %03d

en: Uninitialized Synfig tool general options singleton.
pt_BR: O singleton de opções gerais para a ferramenta Synfig não foi inicializado.

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
pt_BR: FATAL: Incompatibilidade de Versão do Synfig

en: Nothing to do!
pt_BR: Nada a fazer!

en: Attempting to determine target/outfile...
pt_BR: Tentando determinar destino/saída...

en: Target name undefined, attempting to figure it out
pt_BR: Nome de destino indefinido, tentando descobri-lo

en: Defaulting to PNG target...
pt_BR: Padronizando para destino PNG...

en: Unable to create output for "%s": %s
pt_BR: Não é possível criar saída para "%s": %s

en: Throwing out job...
pt_BR: Jogando o trabalho fora...

en: Creating the target...
pt_BR: Criando o destino...

en: Unknown target for "%s": %s
pt_BR: Destino desconhecido para "%s": %s

en: Setting the canvas on the target...
pt_BR: Definindo a tela no destino...

en: Setting the quality of the target...
pt_BR: Definindo a qualidade do destino...

en: Setting the alpha mode of the target...
pt_BR: Definir o modo alfa do destino...

en: Render Failure.
pt_BR: Falha do Renderizador

en: Rendering...
pt_BR: Renderizando...

en: : Rendered in
pt_BR: : Renderizado em

en:  seconds.
pt_BR: segundos.

en: Done.
pt_BR: Feito.

en: Settings
pt_BR: Definições

en: Show settings help
pt_BR: Mostra ajuda nas configurações

en: Switch options
pt_BR: Opções de Alternância

en: Show switch help
pt_BR: Mostra ajuda nas opções de alternância

en: Misc options
pt_BR: Opções Variadas

en: Show Misc options help
pt_BR: Mostra ajuda nas opções Variadas

en: FFMPEG target options
pt_BR: Opções de destino FFMPEG

en: Show FFMPEG target options help
pt_BR: Mostra ajuda nas opções para o alvo FFMPEG

en: Synfig info options
pt_BR: Opções de informação do Synfig

en: Show Synfig info options help
pt_BR: Mostra ajuda nas opções de informação do Synfig

en: Synfig debug flags
pt_BR: Bandeiras de depuração do Synfig

en: Show Synfig debug flags help
pt_BR: Mostra ajuda nas opções de sinalizadores de depuração do Synfig

en: Specify output target (Default: PNG)
pt_BR: Especificar destino de saída (Padrão: PNG)

en: Set the image width in pixels (Use zero for file default)
pt_BR: Definir a largura da imagem em pixels (Usar zero para padrão do arquivo)

en: Set the image height in pixels (Use zero for file default)
pt_BR: Definir a altura da imagem em pixels (Usar zero para padrão do arquivo)

en: Set the diagonal size of image window (Span)
pt_BR: Definir o tamanho diagonal da janela da imagem (Vão)

en: Set antialias amount for parametric renderer.
pt_BR: Definir quantidade de antisserrilha para renderizador paramétrico.

en: Enable multithreaded renderer using the specified number of threads
pt_BR: Habilita renderizador multiprocessado usando o número especificado de threads

en: Specify input filename
pt_BR: Especificar nome de arquivo de entrada

en: Specify output filename
pt_BR: Especificar nome de arquivo de saída

en: Output file sequence separator string (Use double quotes if you want to use spaces)
pt_BR: Cadeia separadora de sequência de arquivo de saída (Usar aspas duplas se deseja usar espaços)

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
pt_BR: Renderizar a tela com o id dado ao invés da raiz.

en: Set the frame rate
pt_BR: Definir a taxa de quadros

en: Render a single frame at <seconds>
pt_BR: Renderizar um quadro único em <segundos>

en: Set the starting time
pt_BR: Definir o tempo inicial

en: Set the ending time
pt_BR: Definir o tempo final

en: Set the physical resolution (Dots-per-inch)
pt_BR: Definir a resolução física (Pontos-por-polegada)

en: Set the physical X resolution (Dots-per-inch)
pt_BR: Definir a resolução física X (Pontos-por-polegada)

en: Set the physical Y resolution (Dots-per-inch)
pt_BR: Definir a resolução física Y (Pontos-por-polegada)

en: Output verbosity level
pt_BR: Nível de detalhamento da saída

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
pt_BR: Modo silencioso (Nenhuma exibição de progresso/tempo restante)

en: Print benchmarks
pt_BR: Imprimir valores de referência

en: Extract alpha
pt_BR: Extrair alfa

en: Append layers in <filename> to composition
pt_BR: Anexar camadas no <nome de arquivo> para composição

en: filename
pt_BR: nome de arquivo

en: Print out specified details of the root canvas
pt_BR: Emite detalhes específicos da tela raiz

en: fields
pt_BR: campos

en: Print out the list of exported canvases in the composition
pt_BR: Emite a lista de telas exportadas na composição

en: Set the codec for the video. See --target-video-codecs
pt_BR: Define o codec para o vídeo. Veja --target-video-codecs

en: Set the bitrate for the output video
pt_BR: Define a taxa de bits para a saída de vídeo

en: bitrate
pt_BR: taxa de bits

en: Produce this help message
pt_BR: Produz esta mensagem de ajuda

en: Print out the list of available importers
pt_BR: Emite a lista de importadores disponíveis

en: Print out misc build information
pt_BR: Emite informações diversas de geração deste executável

en: Print out the list of available layers
pt_BR: Emite a lista de camadas disponíveis

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
pt_BR: Emite descrição da camada, informações de parâmetros, etc.

en: layer-name
pt_BR: nome-da-camada

en: Print out license information
pt_BR: Emite informações da licença

en: Print out the list of loaded modules
pt_BR: Emite a lista de módulos carregados

en: Print out the list of available targets
pt_BR: Emite a lista de alvos disponíveis

en: Print out the list of available video codecs when encoding through FFMPEG
pt_BR: Emite a lista de codecs de vídeo disponíveis ao codificar pelo FFMPEG

en: Print out the list of available ValueNodes
pt_BR: Emite a lista de Nós de Valor disponíveis

en: Print out version information
pt_BR: Emite informações da versão

en: Test GUID generation
pt_BR: Testar geração de GUID

en: Test signal implementation
pt_BR: Testar implementação de sinal

en: Unrecognised canvas variable:
pt_BR: Variável de tela não reconhecida:

en: verbosity set to
pt_BR: detalhamento definido para

en: Threads set to
pt_BR: Threads definidas para

en: Layer Name:
pt_BR: Nome da Camada:

en: Localized Layer Name:
pt_BR: Nome da Camada Localizada:

en: Version:
pt_BR: Versão:

en: param -
pt_BR: parâmetro -

en:  (not critical)
pt_BR: (não crítico)

en: 	Localized Name:
pt_BR: 	Nome Localizado:

en: 	Description:
pt_BR: 	Descrição:

en: 	Hint:
pt_BR: 	Dica:

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
pt_BR: Antisserrilhamento definido para %d, (%d amostras por pixel)

en: Span set to %d units
pt_BR: Vão definido para %d unidades

en: Physical resolution set to %f dpi
pt_BR: Resolução física definida para %f dpi

en: Physical X resolution set to %f dpi
pt_BR: Resolução física X definida para %f dpi

en: Physical Y resolution set to %f dpi
pt_BR: Resolução física Y definida para %f dpi

en: Rendering frame at
pt_BR: Quadro renderizando em

en: Resolution set to %dx%d.
pt_BR: Resolução definida para %dx%d.

en: Both video codec and bitrate parameters are necessary.
pt_BR: Ambos os parâmetros de codec de vídeo e taxa de bits são necessários.

en: Video codec "%s" is not supported.
pt_BR: Codec de vídeo "%s" não é suportado.

en: Target video codec set to:
pt_BR: Codec de vídeo do destino definido para:

en: Target bitrate set to:
pt_BR: Taxa de bits do destino definida para:

en: Output file sequence separator set to: '
pt_BR: Separador de sequência do arquivo de saída definido para: '

en: Unable to load file '%s'.
pt_BR: Não é possível carregar o arquivo '%s'.

en: No input file provided.
pt_BR: Nenhum arquivo de entrada fornecido.

en: Target set to
pt_BR: Destino definido para

en: Quality set to
pt_BR: Qualidade definida para

en: Unable to find canvas with ID "%s" in %s.
    Throwing out job...
pt_BR: Não é possível encontrar tela com ID "%s" em %s.
    Jogando o trabalho fora...

en: Invalid canvas name "%s" in %s.
    Throwing out job...
pt_BR: Nome de tela inválido "%s" em %s.
    Jogando o trabalho fora...

en: Unable to append '
pt_BR: Não é possível anexar '

en: Appended contents of
pt_BR: Conteúdos anexados de

en: End Time
pt_BR: Tempo Final

en: Frame Rate
pt_BR: Taxa de Quadros

en: Start Frame
pt_BR: Quadro Inicial

en: End Frame
pt_BR: Quadro Final

en: Image Aspect Ratio
pt_BR: Taxa de Amostragem da Imagem

en: Pixel Width
pt_BR: Largura do Pixel

en: Pixel Height
pt_BR: Altura do Pixel

en: Pixel Aspect Ratio
pt_BR: Taxa de Amostragem do Pixel

en: Top Left
pt_BR: Esquerda Superior

en: Bottom Right
pt_BR: Direita Inferior

en: Physical Width
pt_BR: Largura Física

en: Physical Height
pt_BR: Altura Física

en: X Resolution
pt_BR: Resolução de X

en: Y Resolution
pt_BR: Resolução de Y

en: Diagonal Image Span
pt_BR: Vão Diagonal da Imagem

en: Interlaced
pt_BR: Entrelaçado

en: Antialias
pt_BR: Antisserrilha

en: Flags
pt_BR: Bandeiras

en: Focus
pt_BR: Foco

en: Background Color
pt_BR: Cor de Fundo

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: %s: Frame %d of %d (%d%%). Remaining time:
pt_BR: %s:Quadro %dde %d (%d %%). Tempo restante:
