Synfig UI - en to sv_SE translation catalogue (649 entries)

en: Other
sv_SE: Övriga

en: Text Layer
sv_SE: Textlager

en: unable to initialize
sv_SE: oförmögen att initisalisera

en: empty font set
sv_SE: tomt typsnittssats

en: Text to Render
sv_SE: Text att Rendera

en: Color
sv_SE: Färg

en: Color of the text
sv_SE: Textens färg

en: Font Family
sv_SE: Teckensnitt

en: Style
sv_SE: Stil

en: Oblique
sv_SE: Oblik

en: Italic
sv_SE: Kursiv

en: Weight
sv_SE: Tjocklek

en: Ultralight
sv_SE: Ultramager

en: Bold
sv_SE: Halvfet

en: Ultrabold
sv_SE: Fet

en: Heavy
sv_SE: Ultrafet

en: Horizontal Spacing
sv_SE: Vågrät mellanrum

en: Vertical Spacing
sv_SE: Radvastånd

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Size of the text
sv_SE: Textens storlek

en: Orientation
sv_SE: Orientering

en: Text Orientation
sv_SE: Textens orientering

en: Origin
sv_SE: Utgångspunkt

en: Text Position
sv_SE: Textens position

en: Font
sv_SE: Typsnitt

en: Filename of the font to use
sv_SE: Filnamnet på typsnittet du vill använda

en: Sharpen Edges
sv_SE: Öka kanternas skärpa

en: Invert
sv_SE: Invertera

en: No face loaded, no text will be rendered.
sv_SE: Inget typsnitt laddades, ingen text kommer att renderas

en: Text too small, no text will be rendered.
sv_SE: Texten är för liten, ingen text kommer att renderas

en: Unable to set face size.
sv_SE: Kan inte ställa in storlek på typsnitt

en: Bevel
sv_SE: Fas

en: Stylize
sv_SE: Stilisera

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type of blur to use
sv_SE: Typ av oskärpa att använda

en: Box Blur
sv_SE: Box-oskärpa

en: Fast Gaussian Blur
sv_SE: Snabb gaussisk oskärpa

en: Cross-Hatch Blur
sv_SE: Korsskuggnings-oskärpa

en: Gaussian Blur
sv_SE: Gaussisk oskärpa

en: Disc Blur
sv_SE: Disk-oskärpa

en: Hi-Color
sv_SE: Hög-färg

en: Lo-Color
sv_SE: Låg-färg

en: Light Angle
sv_SE: Ljusets vinkel

en: Depth of Bevel
sv_SE: Fasens djup

en: Softness
sv_SE: Mjukhet

en: Use Luma
sv_SE: Använda luma

en: Region Set
sv_SE: Regionssats

en: Set of regions to combine
sv_SE: Grupp av regioner att kombinera

en: Clamp
sv_SE: Clampa

en: Filters
sv_SE: Filter

en: Invert Negative
sv_SE: Invertera negativ

en: Clamp Ceiling
sv_SE: Clamp tak

en: Ceiling
sv_SE: Tak

en: Upper boundary of the clamping
sv_SE: Övre gräns för clampningen

en: Floor
sv_SE: Botten

en: Lower boundary of the clamping
sv_SE: Nedre gränsen för clampningen

en: Curve Warp
sv_SE: Kurv-förvridning

en: Distortions
sv_SE: Förvrängning

en: Width
sv_SE: Bredd

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
sv_SE: Hur mycket resultatet är utvidgat vinkelrätt mot källinjen

en: Start Point
sv_SE: Startpunkt

en: First point of the source line
sv_SE: Första punkten på källinjen

en: End Point
sv_SE: Slutpunkt

en: Final point of the source line
sv_SE: Sista punkten på källinjen

en: Fast
sv_SE: Snabb

en: When checked, renders quickly but with artifacts
sv_SE: När detta är på, blir renderingen snabb men med fula detaljer

en: Time
sv_SE: Tid

en: Import Image
sv_SE: Importera bild

en: Filename
sv_SE: Filnamn

en: File to import
sv_SE: Fil att importera

en: Time Offset
sv_SE: Tidsförskjutning

en: Time Offset to apply to the imported file
sv_SE: Förskjutning i tid att tillämpa på den importerade filen

en: Inside Out
sv_SE: Insidan ut

en: Fractals
sv_SE: Fraktaler

en: Inside Color
sv_SE: Insidans färg

en: Color of the Set
sv_SE: Settets färg

en: Outside Color
sv_SE: Utsidans färg

en: Color outside the Set
sv_SE: Färg utanför settet

en: Color Shift
sv_SE: Färg-skiftning

en: Iterations
sv_SE: Upprepningar

en: Distort Inside
sv_SE: Förvräng insidan

en: Shade Inside
sv_SE: Skugga insidan

en: Solid Inside
sv_SE: Solid insida

en: Invert Inside
sv_SE: Invertera insida

en: Color Inside
sv_SE: Insidans färg

en: Distort Outside
sv_SE: Förvräng utsida

en: Shade Outside
sv_SE: Skugga utsida

en: Solid Outside
sv_SE: Solid utsida

en: Invert Outside
sv_SE: Invertera utsida

en: Color Outside
sv_SE: Utsidans färg

en: Color Cycle
sv_SE: Färgserie

en: Smooth Outside
sv_SE: Mjuk utsida

en: Break Set
sv_SE: Avbryt-set

en: Modify equation to achieve interesting results
sv_SE: Ändra jämvikten för att få intressanta resultat

en: Mandelbrot Set
sv_SE: Mandelbrotmängd

en: Inside
sv_SE: Insida

en: Gradient Inside
sv_SE: Gradient insida

en: Offset Inside
sv_SE: Förskjutning insida

en: Loop Inside
sv_SE: Repetera på insidan

en: Outside
sv_SE: Utsida

en: Gradient outside
sv_SE: Gradient utsida

en: Smooth the coloration outside the set
sv_SE: Gör färgningen utanför settet mjukare

en: Offset Outside
sv_SE: Förskjutning utsida

en: Scale Outside
sv_SE: Storlek utsida

en: Rotate
sv_SE: Rotera

en: Transform
sv_SE: Tranformera

en: Amount
sv_SE: Kvantitet

en: Amount of rotation
sv_SE: Hur mycket rotation som ska tillämpas

en: Shade
sv_SE: Skugga

en: Spherize
sv_SE: Sfärifisera

en: Radius
sv_SE: Radie

en: Clip
sv_SE: Begränsa

en: Distort Type
sv_SE: Förvrängningstyp

en: Vertical Bar
sv_SE: Lodrät stolpe

en: Horizontal Bar
sv_SE: Vågrät stolpe

en: Stretch
sv_SE: Tänj

en: Size of the stretch relative to its Center
sv_SE: Storleken på tänjningen relativt till dess mitt

en: Center
sv_SE: Mitt

en: Stroboscope
sv_SE: Stroboskop

en: Frequency
sv_SE: Frekvens

en: Frequency of the Strobe in times per second
sv_SE: Strobens frekvens i antal gånger per sekund

en: Super Sample
sv_SE: Super-sampla

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Use Parametric
sv_SE: Använd parametrik

en: Be Alpha Safe
sv_SE: Var alfa-säker

en: Time Loop
sv_SE: Tids-slinga

en: Link Time
sv_SE: Länka tid

en: Local Time
sv_SE: Lokal tid

en: The time when the resulted loop starts
sv_SE: Tiden när den resulterande slingan startar

en: Duration
sv_SE: Varaktighet

en: Length of the loop
sv_SE: Slingans längd

en: Only For Positive Duration
sv_SE: Endast för positiva längder

en: Symmetrical
sv_SE: Symmetrisk

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
sv_SE: När detta är på, kommer slingor speglas med mitt på lokal tid

en: Translate
sv_SE: Översätt

en: Twirl
sv_SE: Virvel

en: Center of the circle
sv_SE: Cirkelns mitt

en: Radius of the circle
sv_SE: Cirkelns radie

en: Rotations
sv_SE: Rotationer

en: When checked, distorts inside the circle
sv_SE: När detta är på förvrängs insidan av cirkeln

en: When checked, distorts outside the circle
sv_SE: När detta är på förvrängs utsidan av cirkeln

en: Source TL
sv_SE: Källa ÖV

en: Source BR
sv_SE: Källa NH

en: Dest TL
sv_SE: Dest ÖV

en: Top Left corner of the destination
sv_SE: Övre vänstra hörnet på destinationen

en: Dest TR
sv_SE: Dest ÖH

en: Top Right corner of the destination
sv_SE: Övre högra hörnet på destinationen

en: Dest BR
sv_SE: Dest NH

en: Bottom Right corner of the destination
sv_SE: Nedre högra hörnet på destinationen

en: Dest BL
sv_SE: Dest NV

en: Bottom Left corner of the destination
sv_SE: Nedre vänstra hörnet på destinationen

en: Nearest Neighbor
sv_SE: Närmaste granne

en: Linear
sv_SE: Linjär

en: Cosine
sv_SE: Kosinus

en: Cubic
sv_SE: Kubisk

en: XOR Pattern
sv_SE: XOR-mönster

en: Center of the pattern
sv_SE: Mönstrets mitt

en: Size of the pattern
sv_SE: Storlek på mönstret

en: Scale
sv_SE: Skala

en: Unable to open %s
sv_SE: Kan inte öppna %s

en: %s is not in BMP format
sv_SE: %s är inte i BMP-format

en: Reading compressed bitmaps is not supported
sv_SE: Läsning av komprimerade bitmap-filer stöds ej

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
sv_SE: Bit-djupet stöds ej (bit_count=%d, bör vara 24 eller 32)

en:  (animated)
sv_SE: (animerad)

en: Unable to open file
sv_SE: Kan inte öppna fil

en: Unable to write file header to file
sv_SE: Kan inte skriva fil-sidhuvud till fil

en: Unable to write info header
sv_SE: Kan inte skriva info-sidhuvud

en: Unable to open pipe to encodedv
sv_SE: Kan inte öppna pipe till encodedv

en: Example
sv_SE: Exempel

en: Balls
sv_SE: Bollar

en: Radii
sv_SE: Radier

en: Weights
sv_SE: Tjocklekar

en: Gradient Left
sv_SE: Gradient åt vänster

en: Gradient Right
sv_SE: Gradient åt höger

en: Positive Only
sv_SE: Endast positiva

en: Simple Circle
sv_SE: Enkel cirkel

en: Blur
sv_SE: Oskärpa

en: Blurs
sv_SE: Oskärpor

en: Color Correct
sv_SE: Färg-korrekt

en: Hue Adjust
sv_SE: Justera nyans

en: Brightness
sv_SE: Klarhet

en: Contrast
sv_SE: Kontrast

en: Exposure Adjust
sv_SE: Exponerings-justering

en: Gamma Adjustment
sv_SE: Gamma-justering

en: Halftone 2
sv_SE: Halvton 2

en: Mask Origin
sv_SE: Maskursprung

en: Mask Angle
sv_SE: Maskvinkel

en: Mask Size
sv_SE: Maskstorlek

en: Light Color
sv_SE: Ljus färg

en: Dark Color
sv_SE: Mörk färg

en: Symmetric
sv_SE: Symmetrisk

en: Light On Dark
sv_SE: Ljust på mörkt

en: Diamond
sv_SE: Diamant

en: Stripe
sv_SE: Rand

en: Halftone 3
sv_SE: Halvton 3

en:  Type
sv_SE: Typ

en:  Color
sv_SE: Färg

en:  Mask Origin
sv_SE: Maskursprung

en:  Mask Angle
sv_SE: Maskvinkel

en: Luma Key
sv_SE: Luma-nyckel

en: Radial Blur
sv_SE: Radiell oskärpa

en: Fade Out
sv_SE: Tona bort

en: Advanced Outline
sv_SE: Avancerad kontur

en: Geometry
sv_SE: Geometri

en: Outline Width
sv_SE: Kontur-bredd

en: Global width of the outline
sv_SE: Global bredd på konturen

en: Expand
sv_SE: Expandera

en: Value to add to the global width
sv_SE: Värde att lägga till på den globala bredden

en: Homogeneous
sv_SE: Enhetlig

en: Checkerboard
sv_SE: Schackbräde

en: Color of checkers
sv_SE: Färg på rutor

en: Center of the checkers
sv_SE: Mitten på rutorna

en: Size of checkers
sv_SE: Storlek på rutorna

en: Antialiasing
sv_SE: Kantutjämning

en: Circle
sv_SE: Cirkel

en: Outline
sv_SE: Kontur

en: Sharp Cusps
sv_SE: Spetsiga uddar

en: Rounded Begin
sv_SE: Rundad start

en: Round off the tip
sv_SE: Runda av toppen

en: Rounded End
sv_SE: Rundat slut

en: Rectangle
sv_SE: Rektangel

en: Point 1
sv_SE: Punkt 1

en: First corner of the rectangle
sv_SE: Första hörnet i rektangeln

en: Point 2
sv_SE: Punkt 2

en: Second corner of the rectangle
sv_SE: Andra hörnet i rektangeln

en: Expand amount
sv_SE: Öka värde

en: Feather X
sv_SE: X-fjädring

en: Feather Y
sv_SE: Y-fjädring

en: Use Bevel for the corners
sv_SE: Använd Fas i hörnen

en: Keep Bevel Circular
sv_SE: Behåll Fas rund

en: Star
sv_SE: Stjärna

en: Outer Radius
sv_SE: Yttre radie

en: The radius of the outer points in the star
sv_SE: Radien på de yttre punkterna  stjärnan

en: Inner Radius
sv_SE: Inre radie

en: The radius of the inner points in the star
sv_SE: Radien på de inre punkterna i stjärnan

en: Angle
sv_SE: Vinkel

en: The orientation of the star
sv_SE: Stjärnans orientering

en: Points
sv_SE: Punkter

en: The number of points in the star
sv_SE: Antalet punkter i stjärnan

en: Regular Polygon
sv_SE: Vanlig Polygon

en: Unable to open "%s" for write access!
sv_SE: Kan inte öppna "%s" för skrivåtkomst!

en: Description not set!
sv_SE: Beskrivning ej angiven!

en: Conical Gradient
sv_SE: Konisk gradient

en: Gradients
sv_SE: Gradienter

en: Gradient to apply
sv_SE: Gradient att använda

en: Center of the cone
sv_SE: Konens mitt

en: Rotation of the gradient around the center
sv_SE: Rotation på gradienten runt mitten

en: Curve Gradient
sv_SE: Kurvgradient

en: Offset for the Vertices List
sv_SE: Förskjutning av vertexlistan

en: Global width of the gradient
sv_SE: Global bredd på gradienten

en: Loop
sv_SE: Repetera

en: ZigZag
sv_SE: Sick-sack

en: Perpendicular
sv_SE: Vinkelrät

en: Linear Gradient
sv_SE: Linjär gradient

en: Start point of the gradient
sv_SE: Startpunkt för gradient

en: End point of the gradient
sv_SE: Slutpunkt för gradient

en: Radial Gradient
sv_SE: Radiell gradient

en: Center of the gradient
sv_SE: Gradientens mitt

en: Spiral Gradient
sv_SE: Spiralgradient

en: Rotation of the spiral
sv_SE: Rotation på spiral

en: Clockwise
sv_SE: Medurs

en: No file to load
sv_SE: Ingen fil att ladda

en: Unable to open
sv_SE: Kan inte öppna

en: Bad surface from
sv_SE: Ogiltig yta från

en: Unable to open pipe to imagemagick
sv_SE: Kan inte öppna pipe till imagemagick

en: Reached end of stream without finding PPM header
sv_SE: Nådde slutet på strömmen utan att hitta PPM header

en: stream not in PPM format
sv_SE: strömmen är inte i PPM-format

en: Premature end of file (after header)
sv_SE: För tidigt slut på fil (efter sidhuvud)

en: Premature end of file
sv_SE: För tidig slut på fil

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
sv_SE: Kan inte öppna pipe till imagemagick:s konverteringsfunktion

en: Noise Distort
sv_SE: Brus-förvrängning

en: Displacement
sv_SE: Förskjutning

en: How big the distortion displaces the context
sv_SE: Hur mycket förvrängningen flyttar på omgivningarna

en: RandomNoise Seed
sv_SE: SlumpBrus-seed

en: Change to modify the random seed of the noise
sv_SE: Ändra för att modifiera slump-seed för bruset

en: Detail
sv_SE: Detaljer

en: Increase to obtain fine details of the noise
sv_SE: Öka för få små detaljer i bruset

en: Animation Speed
sv_SE: Hastighet på animation

en: In cycles per second
sv_SE: I svängningar per sekund

en: Noise Gradient
sv_SE: Brusgradient

en: Size of the noise
sv_SE: Storlek på brus

en: What type of interpolation to use
sv_SE: Vilken typ av interpolation som ska användas

en: Do Alpha
sv_SE: Göt alfa

en: Uses transparency
sv_SE: Använder transparans

en: Super Sampling
sv_SE: Supersampla

en: Link
sv_SE: Länk

en: The value node source that provides the central value
sv_SE: Den värdenodkällan som innehar det centrala värdet

en: The value of the maximum random difference
sv_SE: Värdet på den högsta tillåtna slumpskillnanden

en: Seeds the random number generator
sv_SE: Seed för slumpgeneratorn

en: Speed
sv_SE: Hastighet

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
sv_SE: Anger hur ofta ett nytt slumpat värde väljs (i val per sekund)

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
sv_SE: Bestämmer hur värdet interpoleras från ett slumpval till nästa

en: No interpolation
sv_SE: Ingen interpolation

en: Loop Time
sv_SE: Upprepningstid

en: Makes the random value repeat after the given time
sv_SE: Gör att slumpvärdet repeteras efter den angivna tiden

en: Plant
sv_SE: Växt

en: Gradient to be used for coloring the plant
sv_SE: Gradient att användas för att färga växten

en: Split Angle
sv_SE: Vinkel på delningar

en: Angle by which each split deviates from its parent
sv_SE: Vinkel som delningar avviker med från upphovet

en: Gravity
sv_SE: Gravitation

en: Direction in which the shoots tend to face
sv_SE: Riktning i vilken skotten tenderar att vända sig åt

en: Tangential Velocity
sv_SE: Tangentialhastighet

en: Perpendicular Velocity
sv_SE: Vertikalhastighet

en: Stem Size
sv_SE: Stjälkstorlek

en: Size of the stem
sv_SE: Storleken på stjälken

en: Size As Alpha
sv_SE: Storlek som alfa

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
sv_SE: När detta alternativ är ikryssat, multipliceras alfa-kanalen från gradienten med stjäökstorleken, och ett alfavärde på 1,0 används vid rendering

en: Reverse
sv_SE: Vänd

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
sv_SE: När detta alternativ är ikryssat renderas växten i motsatt riktning

en: Step
sv_SE: Steg

en: Measure of the distance between points when rendering
sv_SE: Mått på avståndet mellan punkter vid rendering

en: Used to seed the pseudo-random number generator
sv_SE: Används som seed för pseudo-slumpgeneratorn

en: Splits
sv_SE: Delningar

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
sv_SE: Högsta antalet gånger som varje skott kan gro rekursivt

en: Sprouts
sv_SE: Skott

en: Random Factor
sv_SE: Slumpfaktor

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
sv_SE: Används för att minska alla slumpmässiga effekter. Noll inaktiverar all slumpmässighet

en: Drag
sv_SE: Sega

en: Drag slows the growth
sv_SE: Tillväxten går långsammare med "seg" aktiverat

en: Use Width
sv_SE: Använd bredd

en: %s was not in PPM format
sv_SE: %s var inte i PPM-format

en: bool
sv_SE: boolesk

en: integer
sv_SE: heltal

en: angle
sv_SE: vinkel

en: real
sv_SE: reell

en: time
sv_SE: tid

en: vector
sv_SE: vektor

en: color
sv_SE: färg

en: list
sv_SE: lista

en: canvas
sv_SE: rityta

en: string
sv_SE: sträng

en: in line
sv_SE: i linje

en: Units
sv_SE: Enhet

en: Pixels
sv_SE: Pixlar

en: Inches
sv_SE: Inch

en: Meters
sv_SE: Meter

en: Millimeters
sv_SE: Millimeter

en: Centimeters
sv_SE: Centimeter

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
sv_SE: Importer::open():Kan inte öppna tomt filnamn

en: Importer::open(): Couldn't find extension
sv_SE: Importer::open():Kunde inte hitta filnamnstillägg

en: Importer::open(): Unknown file type --
sv_SE: Importer::open():Okänt filformat --

en: Unable to create surface target
sv_SE: Kan inte skapa ytmål

en: Z Depth
sv_SE: Z-djup

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
sv_SE: Anger lagrets postion i lagerhögen

en: Top-Left
sv_SE:  Övre vänstra hörnet

en: Upper left-hand Corner of image
sv_SE: Positionen för bildens övre vänstra hörn

en: Bottom-Right
sv_SE: Nedre högra hörnet

en: Lower right-hand Corner of image
sv_SE: Positionen för bildens nedre högra hörn

en: Alpha channel of the layer
sv_SE: Lagrets alfa-kanal

en: Blend Method
sv_SE: Blandningsmetod

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Copy Index
sv_SE: Kopiera index

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Motion Blur
sv_SE: Rörelse-oskärpa

en: Aperture
sv_SE: Bländare

en: Subsamples Factor
sv_SE: Subsamplings-faktot

en: Subsampling Type
sv_SE: Typ av subsampling

en: Constant
sv_SE: Konstant

en: Hyperbolic
sv_SE: Hyperbolisk

en: Subsample Start Amount
sv_SE: Startmängd på subsampling

en: Subsample End Amount
sv_SE: Slutmängd på subsampling

en: Canvas
sv_SE: Rityta

en: Time Offset to apply to the context
sv_SE: Tidsförskjutning att tillämpa på området

en: Vertices List
sv_SE: Vertexlista

en: Define the corners of the polygon
sv_SE: Anger hörnen på polygonen

en: Shape
sv_SE: Form

en: Internal
sv_SE: Intern

en: Feather
sv_SE: Fjädring

en: Type of Feather
sv_SE: Fjädringstyp

en: Type of feathering to use
sv_SE: Typ av fjädring att använda

en: Winding Style
sv_SE: Slingringstyp

en: Winding style to use
sv_SE: Vilken stil på slingring som ska användas

en: Non Zero
sv_SE: Inte noll

en: Even/Odd
sv_SE: Jämn/udda

en: Name
sv_SE: Namn

en: Solid Color
sv_SE: Solid färg

en: Fill color of the layer
sv_SE: Fyllnadsfärg för lagret

en: Switch
sv_SE: Växla

en: No images in list
sv_SE: Inga bilder i listan

en: cannot load '%s' recursively
sv_SE: kan inte ladda "%s" rekursivt

en: Too many warnings
sv_SE: För många varningar

en: <%s> is missing "%s" attribute
sv_SE: <%s> saknar attributet "%s"

en: <%s> should not contain anything
sv_SE: <%s> borde inte innehålla någonting

en: <%s> is missing "value" attribute
sv_SE: <%s> saknar attributet "value"

en: Bad value "%s" in <%s>
sv_SE: Ogiltigt värde "%s" i <%s>

en: <%s> is missing "pos" attribute
sv_SE: <%s> saknar attributet "pos"

en: Unable to create <animated> with type "%s"
sv_SE: Kan inte skapa <animated> med typ "%s"

en: <waypoint> is missing attribute "time"
sv_SE: <vägpunkt> saknar attributet "time"

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
sv_SE: Fann attributet "use" för <vägpunkt>, men den var inte tom. Ignorerar innehåll...

en: <%s> is missing its data
sv_SE: "%s" saknar sin data

en: Bad data for <waypoint>
sv_SE: Ogiltig data för <wägpunkt>

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
sv_SE: Oväntad beståndsdel <%s> efter <vägpunkt>-data, ignorerar...

en: Missing attribute "type" in <%s>
sv_SE: <%s> saknar attributet "type"

en: Bad type in <%s>
sv_SE: Ogiltig typ i <%s>

en: <%s> did not accept type '%s'
sv_SE: <%s> accepterade inte typen '%s'

en: '%s' was already defined in <%s>
sv_SE: '%s' är redan definierad i <%s>

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
sv_SE: Kan inte skapa länk '"%s" till värdenod "%s" (länk #%d i "%s")

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
sv_SE: Okänt undantag uppkom vid referens till värdenod "%s"

en: element <%s> is missing its contents
sv_SE: <%s> saknar sitt innehåll

en: Parse of '%s' failed
sv_SE: Analysering av '%s' misslyckades

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
sv_SE: Okänt undantag uppkom vid arbetet med '%s'

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
sv_SE: <entry> saknar sitt innehåll, eller saknar "use"-element

en: Bad data in <%s>
sv_SE: Ogiltig data i <%s>

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
sv_SE: Värdenod förväntad. Refererar till '%s'

en: Bad ID "%s"
sv_SE: Ogiltig ID "%s"

en: Duplicate ID "%s"
sv_SE: Dubbelt ID "%s"

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
sv_SE: Okänt undantag uppkom när värdenod "%s" lades till

en: Missing "type" attribute to "layer" element
sv_SE: Saknar attribut "type" för elementet "layer"

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
sv_SE: Installerad lagerversion är mindre än filens lagerversion

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
sv_SE: <name>-värde för <layer> stöds ännu inte. Ignorerar...

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
sv_SE: <desc>-värde för <layer> stöds ännu inte. Ignorerar...

en: Missing "name" attribute for <param>.
sv_SE: Saknar "name"-attribut för <param>

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
sv_SE: Hittade "use"-attribut för <param>, men den var inte tom. Ignorerar innehåll...

en: Empty use="" value in <param>
sv_SE: Tomt use=""-värde i <param>

en: Failed to load subcanvas '%s'
sv_SE: Laddning av del-ritytan '%s' misslyckades

en: Layer rejected canvas link
sv_SE: Lager förkastade ritytans länk

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
sv_SE: <param> saknar antingen sitt innehåll, eller saknar ett "use"-attribut

en: Bad data for <param>
sv_SE: Ogiltig data för <param>

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
sv_SE: Oväntat element <%s> efter <param>-data, ignorerar...

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
sv_SE: Rityta med bredd eller höjd under ett är inte tillåtet

en: <meta> must have a name
sv_SE: <meta> måste ha ett namn

en: <meta> must have content
sv_SE: <meta> måste ha ett innehåll

en: blank "name" entity
sv_SE: tom "namn"-enhet

en: blank "desc" entity
sv_SE: tom "desc"-enhet

en: blank "author" entity
sv_SE: tom "author"-enhet

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
sv_SE: Ritytan "%s" har odefinierad %s: %s

en: ValueNode
sv_SE: Värdenod

en: ValueNodes
sv_SE: Värdenoder

en: Can't open file
sv_SE: Kan ej öppna fil

en: Starting Subsystem "Modules"
sv_SE: Startar delsystem "Modules" (moduler)

en: Starting Subsystem "Layers"
sv_SE: Startar delsystem "Layers" (lager)

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
sv_SE: Misslyckades med att initialisera delsystem "Layers" (lager)

en: Starting Subsystem "Targets"
sv_SE: Startar delsystem "Targets" (mål)

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
sv_SE: Misslyckades med att initialisera delsystem "Targets" (mål)

en: Starting Subsystem "Importers"
sv_SE: Startar delsystem "Importers" (importörer)

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
sv_SE: Misslyckades med att initialisera delsystem "Importers" (importörer)

en: Loading modules from %s
sv_SE: Laddar moduler från %s

en: DONE
sv_SE: KLAR

en: error
sv_SE: fel

en: warning
sv_SE: varning

en: Errors on lt_dlinit()
sv_SE: Fel i lt_dlinit()

en: Unable to load module '%s'
sv_SE: Kan inte ladda modul '%s'

en: Attempting to register "%s"
sv_SE: Försöker registrera "%s"

en: Unable to find module "%s" (%s)
sv_SE: Kan inte hitta modulen "%s" (%s)

en: Found module "%s"
sv_SE: Hittade modulen "%s"

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
sv_SE: Kan inte hitta entrypoint i modul "%s" (%s)

en: Entrypoint did not return a module.
sv_SE: Entrypoint gav inte en modul

en: Success for "%s"
sv_SE: "%s" lyckades

en: Unnamed
sv_SE: Namnlös

en: Surface Palette
sv_SE: Yt-palett

en: %0.2f%% Gray
sv_SE: %0.2f%% Grå

en: Unable to open %s for write
sv_SE: Kan inte öppna %s för att skriva

en: Unable to open %s for read
sv_SE: Kan inte öppna %s för att läsa

en: Composite
sv_SE: Sammansättning

en: Add
sv_SE: Addera

en: Subtract
sv_SE: Subtrahera

en: Hue
sv_SE: Färg

en: Saturation
sv_SE: Mättnad

en: Alpha
sv_SE: Alfa

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
sv_SE: Okänt värde(%s), kan inte skapa XML!

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
sv_SE: Okänd typ av värdenod (%s), kan inte skapa XML

en: Target initialization failure
sv_SE: Initialisering av mål misslyckades

en: Accelerated Renderer Failure
sv_SE: Accelererad rendering misslyckades

en: Bad surface
sv_SE: Ogiltig yta

en: Unable to put surface on target
sv_SE: Kan inte sätta yta på mål

en: Ran out of memory (Probably a bug)
sv_SE: Slut på minne (förmodligen en bugg)

en: Caught unknown error, rethrowing...
sv_SE: Fångade upp okänt fel, kastar igen

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
sv_SE: Time():Ingen enhet given i tidskod, använder BILDRUTOR ("%s")

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
sv_SE: Time():Ingen enhet angiven i tidskod och FPS är okänt! Använder SEKUNDER

en: Placeholder
sv_SE: Platshållare

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
sv_SE: %s:%d fel typ för %s: behöver %s men fick %s

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
sv_SE: Ogiltig typ: värdenod '%s' accepterar inte typ '%s'

en: :Bad type
sv_SE: :Ogiltig typ

en: One or both of my parameters aren't set!
sv_SE: En eller båda av mina parametrar är inte inställda!

en: Left Hand Side of the add
sv_SE: Vänstra sidan av adderingen

en: Right Hand Side of the add
sv_SE: Höger sida av adderingen

en: Scalar
sv_SE: Skalär

en: Value that multiplies the add
sv_SE: Värde som multiplicerar adderingen

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
sv_SE: Försöker invertera en Värdenod som inte kan inverteras

en: Link1
sv_SE: Länk1

en: First operand of the AND operation
sv_SE: Första operanden i OCH-operationen

en: Link2
sv_SE: Länk2

en: Second operand of the AND operation
sv_SE: Andra operanden i OCH-operationen

en: Value to convert to string
sv_SE: Reelt värde att konvertera till sträng

en: Width of the string
sv_SE: Strängens längd

en: Number of decimal places
sv_SE: Antal decimalplatser

en: Zero Padded
sv_SE: Fyll ut med nollor

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
sv_SE: När detta är på, fylls strängen med nollor från vänster för att få rätt längd

en: Animated
sv_SE: Animerad

en: A waypoint already exists at this point in time
sv_SE: Det finns redan en vägpunkt på den här tidpunkten

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
sv_SE: %s: Du kan inte använda %s i en animerad värdenod

en: No entries in list
sv_SE: Inget innehåll i listam

en: No entries in ret_list
sv_SE: Inget innehåll i ret_list

en: When checked, the amount would loop
sv_SE: När detta alternativ är ikryssat, repeteras värdet

en: Offset
sv_SE: Förskjutning

en: Angle offset of the tangent
sv_SE: Vinkel-förskjutning av tangenten

en: Scale of the tangent
sv_SE: Storlek på tangenten

en: Fixed Length
sv_SE: Fast längd

en: When checked, the tangent's length is fixed
sv_SE: När detta alternativ är ikryssat, kan inte tangentens längd ändras

en: Scale of the width
sv_SE: Bredd

en: Reference
sv_SE: Referens

en: LHS
sv_SE: VS

en: The left side of the comparison
sv_SE: Vänstra sidan av jämförelsen

en: RHS
sv_SE: HS

en: The right side of the comparison
sv_SE: Högra sidan av jämförelsen

en: Greater
sv_SE: Större än

en: When checked, returns true if LHS > RHS
sv_SE: När detta är valt, får du ett sant om VÄNSTER > HÖGER

en: Equal
sv_SE: Lika med

en: When checked, returns true if LHS = RHS
sv_SE: När detta är valt, får du ett sant om VÄNSTER = HÖGER

en: Less
sv_SE: Mindre än

en: When checked, returns true if LHS < RHS
sv_SE: När detta är valt, får du ett sant om VÄNSTER < HÖGER

en: Bad type for composite
sv_SE: Ogiltig typ för sammansättning

en: Red
sv_SE: Röf

en: The red component of the color
sv_SE: Färgens röda komponent

en: Green
sv_SE: Grön

en: The green component of the color
sv_SE: Färgens gröna komponent

en: Blue
sv_SE: Blå

en: The blue component of the color
sv_SE: Färgens blåa komponent

en: The alpha of the color
sv_SE: Färgens alfa (genomskinlighet)

en: The first vertex of the segment
sv_SE: Den första vertexen i segmentet

en: The first tangent of the segment
sv_SE: Den första tangenten i segmentet

en: The second vertex of the segment
sv_SE: Den andra vertexen i segmentet

en: The second tangent of the segment
sv_SE: Den andra tangenten i segmentet

en: X-Axis
sv_SE: X-axeln

en: The X-Axis component of the vector
sv_SE: Vektorns X-komponent

en: Y-Axis
sv_SE: Y-axeln

en: The Y-Axis component of the vector
sv_SE: Vektorns Y-komponent

en: Defines the Off and On position relative to neighbours
sv_SE: Bestämmer på/av-värde relativt till grannar

en: Split
sv_SE: Dela

en: When checked, tangents are independent
sv_SE: När detta är på, blir tangenterna oberoende

en: Length
sv_SE: Längd

en: Value
sv_SE: Värde

en: Value to calculate the cosine
sv_SE: Värde att räkna ut kosinus för

en: Amplitude
sv_SE: Amplitud

en: Multiplier of the resulting cosine
sv_SE: Multiplikator för resultatet av kosinus

en: From
sv_SE: Från

en: Initial value of the index
sv_SE: Ursprungsvärde för indexet

en: To
sv_SE: Till

en: Final value of the index
sv_SE: Slutvärde för indexet

en: Amount increment of the index
sv_SE: Indexets ökning

en: Item %03d
sv_SE: Objekt %03d

en: The value to raise the constant 'e'
sv_SE: Värdet att upphöja konstanten 'e' med

en: Multiplier of the resulting exponent
sv_SE: Multiplikator för resultatet av exponenten

en: Gradient Rotate
sv_SE: Gradient-rotation

en: The source gradient to rotate
sv_SE: Källgradienten att rotera

en: The amount to offset the gradient
sv_SE: Mängden förskjutning att tillämpa på gradienten

en: The integer value to be converted
sv_SE: Heltalsvärdet att konvertera

en: Strings
sv_SE: Strängar

en: The List of strings to join
sv_SE: Listan på strängar att slå ihop

en: Before
sv_SE: Före

en: The string to place before the joined strings
sv_SE: En sträng som placeras före de sammanslagna strängarna

en: The string to place between each string joined
sv_SE: En sträng som placeras emellan varje sammanslagen sträng

en: After
sv_SE: Efter

en: The string to place after the joined strings
sv_SE: En sträng som placeras efter de sammanslagna strängarna

en: Infinite
sv_SE: Oändligt

en: Returned value when result tends to infinite
sv_SE: Det värde du får när resultatet verkar bli ett oändligt tal

en: Value node used to do the NOT operation
sv_SE: Värdenod som används för att utföra en INTE-operation

en: Value node used for the OR boolean operation
sv_SE: Värdenod som används för en boolesk ELLER-operation

en: Base
sv_SE: Bas

en: The base to be raised to the power
sv_SE: Basen som ska upphöjas

en: Power
sv_SE: Styrks

en: The power used to raise the base
sv_SE: Exponenten för att upphöja basen

en: Value used to compare base or power with zero
sv_SE: Värde som används för att jämföra basen eller exponenten med noll

en: The length of the vector
sv_SE: Längden på vektorn

en: The angle of the vector with the X axis
sv_SE: Vinkeln på vektorn med X-axeln

en: Some of my parameters aren't set!
sv_SE: Några av parametrarna är inte inställda!

en: Returned value when 'Link' is smaller
sv_SE: Det värde du får när 'Länk' är mindre

en: Returned value when 'Link' is greater
sv_SE: Det värde du får när 'Länk' är större

en: The value node to limit its range
sv_SE: Värdenoden för att begränsa den

en: Real
sv_SE: Tal

en: The value node used to calculate its reciprocal
sv_SE: Värdenoded för att räkna ut dess reciproka värde

en: The value used to decide whether 'Link' is too small to obtain its reciprocal
sv_SE: Värdet som används för att om 'Länk' är för litet för att kunna få tag på dess reciproka värde

en: The resulting value when 'Link' < 'Epsilon'
sv_SE: Resultatvärdet när 'Länk' < 'Epsilon'

en: The referenced value
sv_SE: Det refererade värdet

en: Repeat Gradient
sv_SE: Repetera gradient

en: The source gradient to repeat
sv_SE: Källgradienten som ska upprepas

en: Count
sv_SE: Räkna

en: The number of repetition of the gradient
sv_SE: Antalet upprepningar på gradienten

en: Specify Start
sv_SE: Ange start

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
sv_SE: När detta är på, används 'Startfärg' som start på den färdiga gradienten

en: Specify End
sv_SE: Ange slut

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
sv_SE: När detta är på, används 'Slutfärg' som start på den färdiga gradienten

en: Used as the start of the resulting gradient
sv_SE: Används som start på den färdiga gradienten

en: End Color
sv_SE: Slutfärg

en: Used as the end of the resulting gradient
sv_SE: Används som slut på den färdiga gradienten

en: The value node used to scale
sv_SE: Värdenoden för att skala (ändra storlek)

en: Value that multiplies the value node
sv_SE: Värde som multiplicerar Värdenoden

en: The Segment where the tangent is linked to
sv_SE: Segmentet tangenten är länkad med

en: The position of the linked tangent on the Segment (0,1]
sv_SE: Den länkade tangentens position i segmentet [0,1]

en: The Segment where the vertex is linked to
sv_SE: Segmentet vertexen är länkad till

en: The position of the linked vertex on the Segment (0,1]
sv_SE: Den länkade vertexens position i segmentet [0,1]

en: The angle where the sine is calculated from
sv_SE: Vinkeln att räkna ut sinus för

en: The value that multiplies the resulting sine
sv_SE: Värde som multiplicerar det uträknade sinus-värdet

en: The value node used to make the step
sv_SE: Värdenod för att göra ett steg

en: The duration of the step
sv_SE: Längd på steget

en: Start Time
sv_SE: Starttid

en: The time when the step conversion starts
sv_SE: Tiden då steg-övergången startar

en: Intersection
sv_SE: Skärningspunkt

en: Stripes
sv_SE: Ränder

en: Color 1
sv_SE: Färg 1

en: One color of the gradient stripes
sv_SE: En av färgerna på gradient-ränderna

en: Color 2
sv_SE: Färg 2

en: Other color of the gradient stripes
sv_SE: Den andra färgen på gradient-ränderna

en: Stripe Count
sv_SE: Antal ränder

en: Number of stripes in the gradient
sv_SE: Antal ränder i gradienten

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
sv_SE: Bredd på ränderna i gradienten, mellan [0,1]

en: Left Hand Side of the subtraction
sv_SE: Vänstra sidan av subtraktionen

en: Right Hand Side of the subtraction
sv_SE: Högra sidan av subtraktionen

en: Value that multiplies the subtraction
sv_SE: Värde som multiplicerar subtraktionen

en: Link Off
sv_SE: Länk av

en: The value node returned when the switch is off
sv_SE: Värdenoden som fås när växeln är av

en: Link On
sv_SE: Länk på

en: The value node returned when the switch is on
sv_SE: Värdenod som fås när växeln är på

en: When checked, returns 'Link On', otherwise returns 'Link Off'
sv_SE: När detta är på ges "Länk på", annars "Länk av"

en: The value node returned when current time is before 'time' - 'length'
sv_SE: Värdenoden som fås när den nuvarande tiden är före 'tid' - 'längd'

en: The value node returned when current time is after 'time'
sv_SE: Värdenoden som fås när den nuvarande tiden är efter 'tid'

en: The time when the linear interpolation ends
sv_SE: Tiden då den linjära interpolationen slutar

en: The length of time when the linear interpolation between 'Before' and 'After' is made
sv_SE: Tiden för den linjära interpolationen mellan att 'Före' och 'Efter' har gjorts

en: The value node to time loop
sv_SE: Värdenoden för tidsslingor

en: The time that is converted to string
sv_SE: Tiden att konvertera till en sträng

en: The start color of the gradient
sv_SE: Startfärg på gradienten

en: The end color of the gradient
sv_SE: Slutfärg på gradienten

en: Vector
sv_SE: Vektor

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
sv_SE: FATALT: Synfig-version matchar ej

en: Rendering...
sv_SE: Renderar...

en: Done.
sv_SE: Klar.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Set the diagonal size of image window (Span)
sv_SE: Ange den diagonala storleken på bildfönstret (spann)

en: Set antialias amount for parametric renderer.
sv_SE: Ange mängden kantutjämning för parametrisk rendering

en: Specify output filename
sv_SE: Ange filnamn för utdata

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
sv_SE: Rendera ritytan med det angivna id:t istället för roten.

en: Set the frame rate
sv_SE: Ange FPS

en: Render a single frame at <seconds>
sv_SE: Rendera en enskild bildruta i <sekunder>

en: Set the starting time
sv_SE: Ange starttid

en: Set the ending time
sv_SE: Ange sluttid

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
sv_SE: Tyst läge (visar inte framsteg och kvarvarabde tid)

en: Append layers in <filename> to composition
sv_SE: Lägg till lager i <filnamn> till komposition

en: Print out specified details of the root canvas
sv_SE: Visa angivna detaljer om käll-ritytan

en: Print out the list of available importers
sv_SE: Visa en lista över tillgängliga importerare

en: Print out misc build information
sv_SE: Visa diverse build-information

en: Print out the list of available layers
sv_SE: Visa en lista över tillgängliga lager

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
sv_SE: Visa lagrets beskrivning, parameterinfo, etc.

en: Print out license information
sv_SE: Visa licensinformation

en: Print out the list of loaded modules
sv_SE: Visa en lista över installerade moduler

en: Print out the list of available targets
sv_SE: Visa en lista över tillgängliga mål

en: Print out the list of available ValueNodes
sv_SE: Visa en lista över tillgängliga värdenoder

en: Print out version information
sv_SE: Visa versionsinformation

en: Test GUID generation
sv_SE: Testa generering av GUID

en: Test signal implementation
sv_SE: Testa signaler
