Synfig UI - en to bs translation catalogue (30 entries)

en: 2D vector animation studio
bs: 2D vektorski studio za animaciju

en: Create and edit 2D animations and compositions
bs: Kreiraj i uređuj 2D animacije i kompozicije

en: Features:
bs: Svojstva:

en: enable
bs: uključi

en: Add Skeleton (Simple)
bs: Prikaži skelet (jednostavno)

en: Unhide All Layers
bs: Prikaži sve slojeve

en: Pressure
bs: Pritisak

en: The pressure reported by the tablet, between 0.0 and 1.0. If you use the mouse, it will be 0.5 when a button is pressed and 0.0 otherwise.
bs: Pritisak koji se koristi na tabletu je između 0.0 i 1.0. Ukoliko koristite miš, on će biti 0.5 kada je dugme pritisnuto a 0.0 kada nije pritisnuto.

en: Stroke
bs: Potez

en: This input slowly goes from zero to one while you draw a stroke. It can also be configured to jump back to zero periodically while you move. Look at the 'stroke duration' and 'stroke hold time' settings.
bs: Ova ulazna jedinica se kreće od nule do jedan dok crtate potez. Može se prilagoditi da skoči na nulu periodično dok crtate. Pogledajte postavke za 'trajanje poteza' i 'vrijeme zadržavanja poteza'.

en: Opacity
bs: Neprozirnost

en: 0 means brush is transparent, 1 fully visible
    (also known as alpha or opacity)
bs: 0 označava da je četkica prozirna, 1 da se vidi u potpunosti
    (također poznato kao alpha ili neprozirnost)

en: Size
bs: Veličina

en: Other
bs: Ostalo

en: Color
bs: Boja

en: Text Layer
bs: Tekst sloj

en: Continue
bs: Nastavak

en: Failed
bs: Neuspješno

en: Successful
bs: Uspješno

en: Add Layer To
bs: Dodaj sloj na

en: Empty name!
bs: Bez imena!

en: File name must have an extension!
bs: Naziv datoteke treba sadržavati ekstenziju!

en: Unable to create "Sound" layer
bs: Nije moguće kreirati sloj "Zvuk"

en: Unable to open this composition
bs: Nije moguće otvoriti ovu kompoziciju

en: Unable to create "Group" layer
bs: Nije moguće kreirati sloj "Grupa"

en: I don't know how to open images of this type --
bs: Nije mi poznato kako da otvorim slike ovog tipa --

en: (no/yes)
bs: (ne/da)

en: (yes/no)
bs: (da/ne)

en: error:
bs: greška:

en: warning:
bs: upozorenje:
