Synfig UI - en to it translation catalogue (1554 entries)

en: 2D vector animation studio
it: Studio animazione vettoriale 2D

en: Create and edit 2D animations and compositions
it: Crea e modifica animazioni e composizioni 2D

en: Synfig Studio is a free and open-source 2D animation software, designed as powerful industrial-strength solution for creating film-quality animation using a vector and bitmap artwork. It eliminates the need to create animation frame-by frame, allowing you to produce 2D animation of a higher quality with fewer people and resources.
it: Synfig Studio è un software di animazione 2D free e open source, sviluppato con i migliori standard del settore per la creazione di animazioni di alta qualità con grafiche vettoriali e bitmap. Elimina la necessità di creare animazioni frame-by-frame semplificando la produzione di animazioni 2D.

en: Features:
it: Funzionalità:

en: Can manipulate vector and bitmap artwork
it: Modifica grafiche vettoriali e bitmap

en: Automatic tweening (independent from FPS)
it: Interpolazione automatica (indipendente da FPS)

en: Multitude of layers of various types (geometry primitives, shapes, gradients, fratals)
it: Livelli di vari tipi (primitive geometriche, forme, gradienti, frattali)

en: Full-featured bone system
it: Sistema scheletro multifunzionale

en: Filters and effects for compositing (blurs, distortions, color manipulation, masks)
it: Filtri ed effetti per compositing (sfocature, distorsioni, manipolazione colore, maschere)

en: All color operations use High Dynamic-Range Imaging (HDRI)
it: Tutte le operazioni sui colori usano High Dynamic-Range Imaging (HDRI)

en: Pentablet-friendly tools
it: Strumenti a misura di tavoletta grafica

en: Sound support
it: Supporto Audio

en: Linking data on file- or parameter-level
it: Collegamento dati a livello di file o parametro

en: Automatic animation using mathematical functions
it: Animazione automatica mediante funzioni matematiche

en: Synfig Studio workspace
it: Area lavoro Synfig Studio

en: enable
it: attiva

en: Enable this thumbnailer.
it: Abilita questo thumbnailer.

en: Invoke Synfig as Thumbnailer
it: Invoca Synfig come thumbnailer

en: Invokes Synfig as a gnome thumbnailer for image/sif files
it: Invoca Synfig come un thumbnailer gnome per file immagini/sif

en: Add Skeleton (Simple)
it: Aggiungi Scheletro (Semplice)

en: Export to Lottie format
it: Esporta in formato Lottie

en: Lottie HTML Preview (*.html)
it: Anteprima Lottie HTML (*.html)

en: Lottie Animation (*.json)
it: Animazione Lottie (*.json)

en: Lottie HTML Preview without variable widths (*.html)
it: Anteprima Lottie HTML (*.html) senza larghezze variabili

en: Lottie Animation without variable widths (*.json)
it: Animazione Lottie senza larghezze variabili (*.json)

en: Unhide All Layers
it: Mostra tutti i Livelli

en: Pressure
it: Pressione

en: The pressure reported by the tablet, between 0.0 and 1.0. If you use the mouse, it will be 0.5 when a button is pressed and 0.0 otherwise.
it: La pressione rilevata dalla tavoletta grafica, tra 0.0 e 1.0. Se usi il mouse, sarà 0.5 quando si preme un tasto, altrimenti è 0.0.

en: Random
it: Casuale

en: Fast random noise, changing at each evaluation. Evenly distributed between 0 and 1.
it: Rumore casuale veloce, modificato ad ogni valutazione. Distribuito uniformemente tra 0 e 1.

en: Direction
it: Direzione

en: Declination
it: Declinazione

en: Ascension
it: Ascensione

en: Custom
it: Personalizzato

en: This is a user defined input. Look at the 'custom input' setting for details.
it: Questo è un input definito dall'utente. Guarda le impostazioni "input personalizzato" per i\ dettagli.

en: Opacity
it: Opacità

en: 0 means brush is transparent, 1 fully visible
    (also known as alpha or opacity)
it: 0 significa che il pennello è trasparente, 1 completamente visibile
    (opacità o alfa)

en: Opacity multiply
it: Moltiplicatore opacità

en: Opacity linearize
it: Linearizza opacità

en: Radius
it: Raggio

en: Hardness
it: Durezza

en: Anti-aliasing
it: Antialias

en: Radius by random
it: Raggio casuale

en: Jitter
it: Tremolio

en: Tracking noise
it: Rumore di tratto

en: Add randomness to the mouse pointer; this usually generates many small lines in random directions; maybe try this together with 'slow tracking'
it: Aggiunge casualità al puntatore del mouse: questo genera molte piccole linee orientate a caso; si consiglia di usarlo insieme a 'Tratto lento'

en: Color hue
it: Tonalità Colore

en: Color saturation
it: Saturazione Colore

en: Color value
it: Valore Colore

en: Color value (brightness, intensity)
it: Valore Colore (Luminosità, Intensità)

en: Save color
it: Salva Colore

en: Change color hue
it: Cambia Tonalità colore

en: Change color hue.
    -0.1 small clockwise color hue shift
     0.0 disable
     0.5 counterclockwise hue shift by 180 degrees
it: Cambia tonalità colore.
    -0.1 piccolo spostamento orario della tonalità colore
     0.0 disattivato
     0.5 spostamento antiorario della tonalità di 180 gradi

en: Change color lightness (HSL)
it: Cambia luminosità colore (HSL)

en: Change the color lightness (luminance) using the HSL color model.
    -1.0 blacker
     0.0 disable
     1.0 whiter
it: Cambia la luminosità (luminance) del colore usando il modello colore HSL.
    -1.0 più nero
     0.0 disattivato
     1.0 più bianco

en: Change color satur. (HSL)
it: Cambia saturazione colore (HSL)

en: Change the color saturation using the HSL color model.
    -1.0 more grayish
     0.0 disable
     1.0 more saturated
it: Cambia la saturazione del colore usando il modello colore HSL.
    -1.0 meno saturato
     0.0 disattivato
     1.0 più saturato

en: Change color value (HSV)
it: Cambia valore colore (HSV)

en: Change the color value (brightness, intensity) using the HSV color model. HSV changes are applied before HSL.
    -1.0 darker
     0.0 disable
     1.0 brighter
it: Cambia il valore del colore (brillantezza, intensità) usando il modello colore HSV. Il cambiamento HSV è applicato prima di HSL.
    -1.0 più scuro
     0.0 disattivato
     1.0 più chiaro

en: Change color satur. (HSV)
it: Cambia saturazione colore (HSV)

en: Change the color saturation using the HSV color model. HSV changes are applied before HSL.
    -1.0 more grayish
     0.0 disable
     1.0 more saturated
it: Cambia la saturazione del colore usando il modello colore HSV. Il cambiamento HSV è applicato prima di HSL.
    -1.0 meno saturato
     0.0 disattivato
     1.0 più saturato

en: Eraser
it: Cancellino

en: Custom input
it: Input personalizzato

en: Custom input filter
it: Filtro input personalizzato

en: Lock alpha
it: Blocca Alfa

en: Add a New Set
it: Aggiungi un nuovo Set

en: Unnamed Set
it: Set senza nome

en: Add New Keyframe
it: Aggiungi Nuovo Fotogramma Chiave

en: Keyframe Properties
it: Proprietà Fotogramma Chiave

en: Toggle Keyframe
it: Alterna Fotogramma Chiave

en: Set Keyframe Description
it: Imposta Descrizione Fotogramma Chiave

en: Increase Amount
it: Incrementa Valore

en: Decrease Amount
it: Decrementa Valore

en: Select All Child Layers
it: Seleziona Tutti i Livelli Figlio

en: Increase Opacity
it: Incrementa Opacità

en: Decrease Opacity
it: Decrementa Opacità

en: Paste
it: Incolla

en: Index %d
it: Indice %d

en: Text Paragraph
it: Testo del Paragrafo

en: Enter text here:
it: Inserire qui il Testo:

en: <Group>
it: <Gruppo>

en: <No Image Selected>
it: <Nessuna Immagine Selezionata>

en: No Parent
it: Nessun Genitore

en: Visit the Synfig website
it: Visita il sito web di Synfig

en: Copyright (c) 2001-2021
    Synfig developers & contributors
it: Copyright (c) 2001-2021
    Sviluppatori e contributori di Synfig

en: Original developers:
it: Sviluppatori originali:

en: Contributors:
it: Contributori:

en: 
    Development version:
    %s
it: 
    Versione di sviluppo:
    %s

en: Built on %s
it: Compilato il %s

en: Built with:
it: Compilato con:

en: Synfig library %d
it: Libreria Synfig %d

en: Apple LLVM version %s
it: Versione Apple LLVM %s

en: Using:
it: In uso:

en: Options
it: Opzioni

en: Not yet implemented
it: Non ancora implementato

en: Canvas Properties
it: Proprietà Canvas

en: Canvas Info
it: Informazioni Canvas

en: <b>Canvas Info</b>
it: <b>Informazioni Canvas</b>

en: _Name
it: _Nome

en: _Description
it: _Descrizione

en: Properties
it: Proprietà

en: Edit Canvas Properties
it: Modifica proprietà Canvas

en: Colors
it: Colori

en: Set as Outline
it: Imposta come Contorno

en: Set as Fill
it: Imposta come Riempimento

en: Custom Video Codec
it: Codec Video Personalizzato

en: write your video codec here
it: scrivi qui il tuo codec video

en: H.263+ / H.263-1998 / H.263 version 2
it: H.263+ / H.263-1998 / H.263 versione 2

en: MPEG-4 part 2 Microsoft variant version 3
it: MPEG-4 part 2 Microsoft variante versione 3

en: MPEG-4 part 2 Microsoft variant version 1
it: MPEG-4 part 2 Microsoft variante versione 1

en: MPEG-4 part 2 Microsoft variant version 2
it: MPEG-4 part 2 Microsoft variante versione 2

en: FFmpeg parameters
it: Parametri FFmpeg

en: Available Video Codecs:
it: Codec Video disponibili:

en: Video Bit Rate:
it: Bit Rate video:

en: Gradient Editor
it: Gestore Colore

en: Set as Default
it: Imposta Predefinito

en: Input Dialog
it: Finestra di Input

en: Cancel
it: Annulla

en: OK
it: Ok

en: Disabled
it: Non Attivo

en: Screen
it: Schermo

en: Window
it: Finestra

en: Keyframe Dialog
it: Fotogramma Chiave

en: Description:
it: Descrizione:

en: Active:
it: Attivo:

en: Preview
it: Anteprima

en: Synfig Studio Preferences
it: Preferenze di Synfig Studio

en: Interface
it: Interfaccia

en: Document
it: Documento

en: Editing
it: Modifica

en: Render
it: Rendering

en: System
it: Sistema

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Units
it: Unità

en: Timestamp
it: Formato Data

en: Pixels
it: Pixel

en: Points
it: Punti

en: Inches
it: Pollici

en: Meters
it: Metri

en: Centimeters
it: Centimetri

en: Millimeters
it: Millimetri

en: Unit System
it: Unità di Sistema

en: Recent Files
it: File Recenti

en: Autosave
it: Autosalvataggio

en: Interval
it: Intervallo

en: Brush Presets Path
it: Percorso Preset Pennelli

en: Experimental features (requires restart)
it: Funzionalità sperimentali (richiede riavvio)

en: New Canvas
it: Nuovo Canvas

en: Name prefix
it: Prefisso nome

en: File name prefix for the new created document
it: Prefisso del nome del file per il nuovo documento generato

en: Frames per second of the new created document
it: Fotogrammi al secondo dei nuovi documenti

en: Size
it: Dimensione

en: Width
it: Larghezza

en: Width in pixels of the new created document
it: Larghezza in pixel del nuovo documento generato

en: Height
it: Altezza

en: Height in pixels of the new created document
it: Altezza in pixel del nuovo documento generato

en: 4096x3112 Full Aperture 4K
it: 4096x3112 Apertura Totale 4K

en: 2048x1556 Full Aperture Native 2K
it: 2048x1556 Apertura Nativa Totale 2K

en: Default Background
it: Sfondo predefinito

en: None (Transparent)
it: Nessuno (Trasparente)

en: Solid Color
it: Colore Pieno

en: Image
it: Immagine

en: Select
it: Seleziona

en: Animation
it: Animazione

en: Thumbnail preview
it: Anteprima animazione

en: Turn on/off animation thumbnail preview when you hover your mouse over the timetrack panel.
it: Abilita l'anteprima dell'animazione al passaggio del cursore sulla linea temporale.

en: Other
it: Altro

en: Restrict real value handles to top right quadrant
it: Limita valore reale maniglie al quadrante alto destro

en: Restrict the position of the handle (especially for radius) to be in the top right quadrant of the 2D space. Allow to set the real value to any number and also easily reach the value of 0.0 just dragging the handle to the left bottom part of your 2D space.
it: Limita la posizione della maniglia (specialmente per il raggio) al quadrante alto destro dello spazio 2D. Permette di impostare il valore reale a qualsiasi numero e raggiungere semplicemente il valore 0.0 trascinando solo la maniglie alla parte bassa sinistra dello spazio 2D.

en: Edit in external
it: Modifica con programma esterno

en: Preferred image editor
it: Editor immagini preferito

en: Choose...
it: Scegli...

en: Choose the preferred Image editor for Edit in external tool option
it: Scegli l'editor immagini preferito per la modifica con strumento esterno

en: To change a shortcut, double-click it and then type the new keys. You can cancel a shortcut edition by pressing Esc.
    To clear a shortcut, press Backspace when trying to change it.
it: Modifica le scorciatoie cliccandole due volte ed inserendo le nuove combinazioni. Premi Esc per annullare la modifica di una scorciatoia.
    Rimuovi una scorciatoia premendo Backspace durante la modifica.

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Action
it: Azione

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Restore default shortcuts
it: Ripristina scorciatoie predefinite

en: This shortcut is already set for
    	%s
    
    Are you sure? It will unset for previously bound action.
it: Questa scorciatoia è già utilizzata per
    	%s
    
    Vuoi utilizzarla? Rimuoverà l'associazione all'azione attuale.

en: Shortcut In Use
it: Scorciatoia già utilizzata

en: Do you really want to restore the default shortcuts?
it: Vuoi ripristinare le scorciatoie predefinite?

en: Restore Default Shortcuts
it: Ripristina scorciatoie predefinite

en: Select Editor
it: Seleziona Editor

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Number of threads used
it: Numero di thread utilizzati

en: Number of threads change
it: Modifica il numero di thread

en: Image Sequence Separator String
it: Stringa di Separazione Sequenza Immagini

en: WorkArea renderer
it: Motore rendering Area lavoro

en: Chime on render done
it: Suona al completamento

en: A chime is played when render has finished.
it: Un suono sarà riprodotto al termine del rendering.

en: Default
it: Predefinito

en: Preview Background Color
it: Colore di sfondo Anteprima

en: System Language
it: Lingua di Sistema

en: Language
it: Lingua

en: Color Theme
it: Tema colore

en: Dark UI theme (if available)
it: Tema Scuro UI (se disponibile)

en: Toolbars
it: Barre strumenti

en: Show file toolbar (requires restart)
it: Mostra barra strumenti file (richiede riavvio)

en: Handle Tooltips
it: Tooltip Maniglie

en: Width point
it: Punto di Larghezza

en: Transformation widget tooltips
it: Tooltip widget Trasformazione

en: Name
it: Nome

en: Value
it: Valore

en: Restore default settings
it: Ripristina impostazioni predefinite

en: Settings will be restored to default. Are you sure?
it: Le impostazioni saranno ripristinate ai valori predefiniti. Confermare?

en: Restore
it: Ripristina

en: Select a new path for brush
it: Seleziona un nuovo percorso per i pennelli

en: Custom Size
it: Dimensione Personalizzata

en: Custom fps
it: FPS personalizzati

en: Sound Select
it: Seleziona Suono

en: Sound Parameters
it: Parametri Suono

en: <b>Sound Parameters</b>
it: <b>Parametri Suono</b>

en: _Sound File
it: File _Suono

en: Time _Offset
it: Scostamento _Temporale

en: Sprite sheet parameters
it: Parametri sprite sheet

en: Add into an existing file
it: Aggiungi ad un file esistente

en: Offset X:
it: Spostamento X:

en: Offset Y:
it: Spostamento Y:

en: Direction:
it: Direzione:

en: Rows:
it: Righe:

en: Columns:
it: Colonne:

en: Target Parameters
it: Parametri Destinazione

en: Restore Defaults
it: Ripristina Impostazioni Predefinite

en: Category
it: Categoria

en: Waypoint Editor
it: Gestore Interpolazione

en: Are you sure you want to delete %d workspaces?
it: Vuoi eliminare %d aree lavoro?

en: Type a name for this custom workspace:
it: Nome area lavoro personalizzata:

en: There is already a workspace with this name.
it: Un'area lavoro con questo nome è già presente.

en: Convert-to-Vector Settings
it: Impostazioni converti a vettoriale

en: _Threshold
it: _Soglia

en: _Accuracy
it: _Accuratezza

en: _Max Thickness
it: Spessore _Massimo

en: _Under Development
it: _In Sviluppo

en: Vectorizer Settings -
it: Impostazioni Vettorizzazione -

en: Seek to begin
it: Vai all'inizio

en: Seek to previous keyframe
it: Vai al fotogramma chiave precedente

en: Seek to previous frame
it: Vai al fotogramma precedente

en: Play
it: Riproduci

en: Pause
it: Pausa

en: Seek to next frame
it: Vai al fotogramma successivo

en: Seek to next keyframe
it: Vai al fotogramma chiave successivo

en: Seek to end
it: Vai alla fine

en: End Time
it: Tempo Finale

en: Loop
it: Ciclo Continuo

en: Set lower playback bound
it: Imposta limite di riproduzione inferiore

en: Enable playback bounds
it: Attiva limiti riproduzione

en: Set upper playback bound
it: Imposta limite di riproduzione superiore

en: Disable JACK
it: Disabilita JACK

en: JACK Offset
it: Scostamento JACK

en: Unlock past keyframe
it: Sblocca fotogrammi chiave precedenti

en: Unlock future keyframe
it: Sblocca fotogrammi chiave successivi

en: Increase Resolution
it: Aumenta Risoluzione

en: Increase Display Resolution
it: Aumenta Risoluzione Video

en: Decrease Resolution
it: Riduci Risoluzione

en: Decrease Display Resolution
it: Riduci Risoluzione Video

en: Low Res
it: Bassa Ris.

en: Use Low Resolution when enabled
it: Visualizza Bassa Risoluzione se abilitato

en: Position handles
it: Maniglie posizione

en: Toggle position handles
it: Abilita maniglie di posizione

en: Vertex handles
it: Maniglie vertici

en: Toggle vertex handles
it: Abilita maniglie dei vertici

en: Tangent handles
it: Maniglie tangenti

en: Toggle tangent handles
it: Abilita maniglie delle tangenti

en: Radius handles
it: Maniglie raggi

en: Toggle radius handles
it: Abilita maniglie dei raggi

en: Width handles
it: Maniglie larghezza

en: Toggle width handles
it: Abilita maniglie della larghezza

en: Angle handles
it: Maniglie rotazione

en: Toggle angle handles
it: Abilita maniglie di rotazione

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Zoom to Fit
it: Adatta alla Finestra

en: Zoom to 100%
it: Adatta al 100%

en: Tool Options
it: Opzioni Strumento

en: This tool has no options
it: Questo strumento non ha opzioni

en: Canvas Browser
it: Navigatore Canvas

en: Library
it: Libreria

en: Graphs
it: Grafici

en: History
it: Storico

en: Clear Undo Stack
it: Cancella lista di Annullo

en: Clear the undo stack
it: Cancella lista di annullo

en: Clear Redo Stack
it: Cancella lista di Ripristino

en: Clear the redo stack
it: Cancella lista di ripristino

en: Clear Undo and Redo Stacks
it: Cancella Tutto

en: Clear the undo and redo stacks
it: Cancella tutto

en: Undo
it: Annulla

en: Undo the previous action
it: Annulla l'azione precedente

en: Redo
it: Ripristina

en: Redo the previously undone action
it: Ripristina l'azione precedente annullata

en: Jump
it: Vai

en: (JMP)
it: (VAI)

en: Clear History
it: Rimuovi Storia

en: You will not be able to undo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the undo stack?
it: Non sarà più possibile annullare i cambiamenti eseguiti! Vuoi cancellare la lista di annullo?

en: Clear
it: Cancella

en: You will not be able to redo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the redo stack?
it: Non sarà più possibile riprisinare i cambiamenti eseguiti! Vuoi cancellare la lista di ripristino?

en: You will not be able to undo or redo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the undo and redo stacks?
it: Non sarà più possibile annullare o ripristinare i cambiamenti eseguiti! Vuoi cancellare la lista dei cambiamenti?

en: Info
it: Informazioni

en: Red component value of color
    The value after gamma correction, if different, is given in brackets
it: Valore della componente rossa del colore
    Il valore dopo la correzione della gamma, se differente, è visualizzata tra parentesi

en: Green component value of color
    The value after gamma correction, if different, is given in brackets
it: Valore della componente verde del colore
    Il valore dopo la correzione della gamma, se differente, è visualizzata tra parentesi

en: Blue component value of color
    The value after gamma correction, if different, is given in brackets
it: Valore della componente blu del colore
    Il valore dopo la correzione della gamma, se differente, è visualizzata tra parentesi

en: Alpha component value of color, i.e. opacity
it: Valore della componente alfa del colore (opacità)

en: Render Progress:
it: Progresso rendering:

en: Stop rendering
it: Interrompere rendering

en: The rendering process will be stopped. Are you sure?
it: Il processo di rendering sarà fermato. Vuoi confermare?

en: Stop
it: Ferma

en: Keyframes
it: Fotogrammi Chiave

en: Sets
it: Set

en: Set Ops
it: Opzioni Set

en: Layers
it: Livelli

en: Layer Ops
it: Opzioni Livello

en: New Layer
it: Nuovo Livello

en: Canvas MetaData
it: Metadati Canvas

en: Add new MetaData entry
it: Aggiungi una nuova voce Metadato

en: Add a new MetaData entry to the canvas
it: Aggiungi una nuova voce Metadato al canvas

en: Remove selected MetaData entry
it: Rimuovi la voce Metadato selezionata

en: Remove the selected MetaData entry
it: Rimuovi la voce Metadato selezionata

en: New Metadata entry
it: Nuova voce Metadato

en: Key Name:
it: Nome Chiave:

en: Navigator
it: Navigatore

en: Parameters
it: Parametri

en: Select a sound layer or type an audio file
it: Seleziona un livello Suono o un file audio

en: What sound channel to display
it: Quale canale audio visualizzare

en: Delay:
it: Ritardo:

en: Couldn't remove deleted layer sound from Sound Panel list
it: Impossibile rimuovere il livello Suono eliminato dalla lista del pannello Suono

en: Couldn't set new layer sound parameter values to Sound Panel list
it: Impossibile impostare i valori dei parametri del livello Suono alla lista del pannello Suono

en: Channel #%i
it: Canale #%i

en: Error
it: Errore

en: Close
it: Chiudi

en: Warning
it: Attenzione

en: Please choose an audio file
it: Scegli un file audio

en: Audio file not supported: %s
it: File audio non supportato: %s

en: Error loading audio file: %s
    	%s
it: Errore nel caricamento del file audio: %s
    	%s

en: Error loading audio file: %s
    	Reason unknown
it: Errore nel caricamento del file audio: %s
    	Motivazione sconosciuta

en: No audio
it: Nessun audio

en: Select an audio file
it: Seleziona un file audio

en: Sound
it: Suono

en: Time Track
it: Linea Temporale

en: Timetrack (old)
it: Linea Temporale (legacy)

en: Timetrack
it: Linea Temporale

en: Move waypoints
    
    Select waypoints and drag them along the timetrack.
it: Muovi Punti d'interpolazione
    
    Seleziona i Punti d'interpolazione e muovili lungo la Linea Temporale.

en: Duplicate waypoints
    
    After selecting waypoints, drag to duplicate them and place them in another time point.
it: Duplica Punti d'interpolazione
    
    Dopo aver selezionato i Punti d'interpolazione, trascinali per duplicarli sulla Linea Temporale.

en: Shift
it: Maiusc

en: Scale waypoints
    
    After selecting more than one waypoint, drag them to change their timepoint regarding current time.
it: Scala Punti d'interpolazione
    
    Dopo aver selezionato più Punti d'interpolazione, trascinali per modificare la loro posizione temporale.

en: Option
it: Opzione

en: Shortcut:
it: Scorciatoia:

en: Toolbox
it: Strumenti

en: Undock panel
it: Sgancia pannello

en: Dock Panel
it: Pannello Mobile

en: Palette Browser
it: Navigatore Tavolozza

en: Palette Editor
it: Gestore Tavolozza

en: Add Color
it: Aggiungi Colore

en: Add current outline color
    to the palette
it: Aggiungi colore di contorno attuale
    alla tavolozza

en: Save palette
it: Salva tavolozza

en: Save the current palette
it: Salva la tavolozza corrente

en: Open a palette
it: Apri una tavolozza

en: Open a saved palette
it: Apri una tavolozza salvata

en: Load default
it: Carica predefinita

en: Load default palette
it: Carica la tavolozza predefinita

en: Please choose a file name
it: Scegli un nome per il file

en: Unable to check whether '%s' exists.
it: Impossibile verificare se '%s' esiste.

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
it: Un file con nome '%s' esiste già. Vuoi sostituirlo?

en: The file already exists in "%s". Replacing it will overwrite its contents.
it: Il file esiste già in '%s'. Sostituendolo si sovrascriverà il suo contenuto.

en: Use Another Name…
it: Usa un altro Nome...

en: Replace
it: Sostituisci

en: Please select a palette file
it: Seleziona un file tavolozza

en: Unable to open file
it: Impossibile aprire il file

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: NewSpline
it: Nuova Spline

en: Spline Tool
it: Strumento Spline

en: Name:
it: Nome:

en: Layer Type:
it: Tipo Livello:

en: Create a region layer
it: Crea un Livello Regione

en: Create an outline layer
it: Crea un Livello Contorno

en: Create an advanced outline layer
it: Crea un Livello Contorno Avanzato

en: Create a plant layer
it: Crea un Livello Pianta

en: Create a gradient layer
it: Crea un Livello Gradiente

en: Blend Method:
it: Modalità Fusione:

en: Blend Method
it: Modalità Fusione

en: Defines the blend method to be used for splines
it: Definisce la modalità di fusione usata per le spline

en: Opacity:
it: Opacità:

en: Brush Size:
it: Dimensione Pennello:

en: Feather:
it: Sfumatura:

en: Link Origins
it: Collega Origini

en: Auto Export
it: Auto Esporta

en: Make Spline
it: Crea Spline

en: Clear current Spline
it: Rimuovi Spline attuale

en: Information: You need at least two (2) points to create a spline
it: Informazione: Servono almeno due (2) punti per creare una spline

en: New Spline
it: Nuova Spline

en: Unable to add value node
it: Impossibile aggiungere un valore nodo

en: Unable to create layer
it: Impossibile creare il livello

en:  Gradient
it:  Gradiente

en: Unable to create Gradient layer
it: Impossibile creare un livello Gradiente

en:  Plant
it:  Pianta

en: Unable to create Plant layer
it: Impossibile creare un livello Pianta

en:  Region
it:  Regione

en: Unable to create Region layer
it: Impossibile creare un livello Regione

en:  Outline
it:  Contorno

en: Unable to create Outline layer
it: Impossibile creare un livello Contorno

en:  Advanced Outline
it:  Contorno Avanzato

en: Unable to create Advanced Outline layer
it: Impossibile creare un livello Contorno Avanzato

en: Unloop Spline
it: Non Ciclare Spline

en: Loop Spline
it: Cicla Spline

en: Delete Vertex
it: Rimuovi Vertice

en: Insert Vertex
it: Inserisci Vertice

en: Unable to find where to insert vertex, internal error, please report this bug
it: Impossibile trovare dove inserire il vertice, errore interno, segnala questo bug

en: Unable to remove vertex, internal error, please report this bug
it: Impossibile rimuovere il vertice, errore interno, segnala questo bug

en: NewSkeleton
it: NuovoScheletro

en: NewSkeletonDeformation
it: NuovaDeformazioneScheletro

en: Skeleton Layer
it: Livello Scheletro

en: Skeleton Deform Layer
it: Livello Deformazione Scheletro

en: Skeleton Creation
it: Strumento Scheletro

en: Bone Width:
it: Larghezza osso:

en: Layer to Create:
it: Livello da creare:

en: Create Layer
it: Crea livello

en: Skeleton Tool
it: Strumento Scheletro

en: Brush Tool
it: Strumento Pennello

en: Circle Tool
it: Strumento Cerchio

en: Create a circle layer
it: Crea un Livello Cerchio

en: Defines the blend method to be used for circles
it: Definisce la modalità di fusione usata per i cerchi

en: Spline Points:
it: Punti di Spline:

en: Offset:
it: Scostamento:

en: Invert
it: Inverti

en: Falloff:
it: Caduta:

en: Falloff
it: Caduta

en: Determines the falloff function for the feather
it: Determina la funzione di caduta della sfumatura

en: Linear
it: Lineare

en: Squared
it: Quadrata

en: Square Root
it: Radice Quadrata

en: Cosine
it: Coseno

en: Spline Origins at Center
it: Spline con Origine al Centro

en: New Circle
it: Nuovo Cerchio

en: Unable to create Circle layer
it: Impossibile creare un livello Cerchio

en: Fill Last Stroke
it: Riempimento Ultimo Tratto

en: Draw Tool
it: Strumento Disegna

en: Defines the blend method to be used for draws
it: Definisce la modalità di fusione usata per i tratti

en: Pressure Sensitive
it: Sensibile a Pressione

en: Min Width:
it: Larghezza Min:

en: Smoothness
it: Smussato

en: Local:
it: Locale:

en: Global:
it: Globale:

en: Width Max Error:
it: Errore Max Larghezza:

en: Round Ends
it: Terminazioni Arrotondate

en: Auto Loop
it: Auto Ciclo Continuo

en: Auto Extend
it: Auto Estendi

en: Auto Link
it: Auto Collega

en: Sketch Spline
it: Abbozza Spline

en: Define Region
it: Definisci Regione

en: Extend Spline
it: Estendi Spline

en: Unable to set lower boundary for wplist
it: Impossibile impostare il limite inferiore per WPList

en: Unable to insert item
it: Impossibile inserire l'elemento

en: Unable to set loop for spline
it: Impossibile impostare una spline chiusa

en: Unable to set upper boundary for wplist
it: Impossibile impostare il limite superiore per WPList

en: Fill Stroke
it: Riempi Tratto

en: Eyedrop Tool
it: Strumento Preleva Colore

en: Click to assign Outline Color
it: Clicca per assegnare il colore del contorno

en: Ctrl + Click to assign Fill Color
it: Ctrl + Clicca per assegnare il colore dello riempimento

en: No layer here
it: Nessun Livello presente qui

en: Unable to set layer color
it: Impossibile impostare il colore del livello

en: Gradient Tool
it: Strumento Gradiente

en: Create a linear gradient
it: Crea un gradiente lineare

en: Create a radial gradient
it: Crea un gradiente radiale

en: Create a conical gradient
it: Crea un gradiente conico

en: Create a spiral gradient
it: Crea un gradiente a spirale

en: Defines the blend method to be used for gradients
it: Definisce la modalità di fusione usata per i gradienti

en: New Gradient
it: Nuovo Gradiente

en: Cutout Tool
it: Strumento Ritaglio

en: Mask
it: Maschera

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Mirror Tool
it: Strumento Specchio

en: (Shift key toggles axis)
it: (Maiusc commuta l'ancoraggio degli assi)

en: Transform Tool
it: Strumento Trasformazione

en: Ctrl to rotate
it: Ctrl per ruotare

en: Alt to scale
it: Alt per scalare

en: Shift to constrain
it: Maiusc per vincolare

en: Polygon Tool
it: Strumento Poligono

en: Create a polygon layer
it: Crea un Livello Poligono

en: Defines the blend method to be used for polygons
it: Definisce la modalità di fusione usata per i poligoni

en: Make Polygon
it: Crea Poligono

en: Clear current Polygon
it: Rimuovi Poligono attuale

en: New Polygon
it: Nuovo Poligono

en: Unable to create Polygon layer
it: Impossibile creare un livello Poligono

en: Rectangle Tool
it: Strumento Rettangolo

en: Create a rectangle layer
it: Crea un Livello Rettangolo

en: Defines the blend method to be used for rectangles
it: Definisce la modalità di fusione usata per i rettangoli

en: Brush size
it: Dimensione Pennello

en: Expansion:
it: Espansione:

en: New Rectangle
it: Nuovo Rettangolo

en: Rotate Tool
it: Strumento Ruota

en: Allow Scale
it: Consenti Scalatura

en: Move Handle
it: Sposta Maniglia

en: Rotate Handle
it: Ruota Maniglia

en: Scale Tool
it: Strumento Scala

en: Lock Aspect Ratio
it: Blocca Proporzioni

en: Save Sketch
it: Salva Bozza

en: Unable to save sketch
it: Impossibile salvare la bozza

en: Load Sketch
it: Carica Bozza

en: Unable to load sketch
it: Impossibile caricare la bozza

en: Sketch Tool
it: Strumento Bozza

en: Show Sketch
it: Visualizza bozza

en: Undo Last Stroke
it: Annulla ultimo tratto

en: Clear Sketch
it: Rimuovi bozza

en: Save Sketch As...
it: Salva Bozza Come...

en: Open a Sketch
it: Apri una bozza

en: SmoothMove Tool
it: Strumento Movimento Graduale

en: Radius:
it: Raggio:

en: Smooth Move
it: Movimento Graduale

en: Star Tool
it: Strumento Stella

en: Create a star layer
it: Crea un Livello Stella

en: Defines the blend method to be used for stars
it: Definisce la modalità di fusione usata per le stelle

en: Star Points:
it: Punte Stella:

en: Radius Ratio:
it: Proporzioni Raggio:

en: Regular Polygon
it: Poligono Regolare

en: Inner Width:
it: Spessore Interno:

en: Inner Tangent:
it: Tangente Interna:

en: Outer Width:
it: Spessore Esterno:

en: Outer Tangent:
it: Tangente Esterna:

en: New Star
it: Nuova Stella

en: Unable to create Star layer
it: Impossibile creare un livello Stella

en: Text Tool
it: Strumento Testo

en: Create a text layer
it: Crea un Livello Testo

en: Defines the blend method to be used for texts
it: Definisce la modalità di fusione usata per i testi

en: Multiline Text
it: Testo a più righe

en: Size:
it: Dimensione:

en: Orientation:
it: Orientamento:

en: Family:
it: Famiglia:

en: New Text
it: Nuovo Testo

en: Input text
it: Inserisci Testo

en: Text:
it: Testo:

en: Width Tool
it: Strumento Spessore

en: Relative Growth
it: Incremento Relativo

en: Growth:
it: Incremento:

en: Sketch Width
it: Spessore Bozza

en: Invalid ValueNode
it: Valore Nodo non valido

en: [Unnamed]
it: [Senza Nome]

en: Type
it: Tipo

en: ValueBase
it: Valore Base

en: Canvases
it: Canvas

en: ValueBase Nodes
it: Nodi Valore Base

en: Action history seems to be corrupted!
it: Lo storico delle azioni sembra corrotto!

en: Time
it: Tempo

en: Length
it: Lunghezza

en: Description
it: Descrizione

en: Unable to find Keyframe in table
it: Impossibile trovare un Fotogramma Chiave in tabella

en: There are no keyframes in this canvas
it: Non ci sono fotogrammi chiave in questo canvas

en: Z Depth
it: Profondità Z

en: Activate
it: Attiva

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Reset
it: Reimposta

en: Layer
it: Livello

en: Set Layer Parameters
it: Imposta i Parametri di Livello

en: Unable to set all layer parameters.
it: Impossibile impostare tutti i parametri del livello.

en: Icon
it: Icona

en: Move Layers
it: Sposta Livelli

en: Key
it: Chiave

en: Data
it: Dati

en: <None>
it: <Nessuno>

en: Other...
it: Altro...

en: Choose canvas
it: Scegli Canvas

en: Canvas Name:
it: Nome Canvas:

en: Choose
it: Scegli

en: No canvas name was specified
it: Non è stato specificato il nome del canvas

en: (Exception Thrown) Error selecting canvas:
it: (Eccezione Lanciata) Errore selezione canvas:

en: Unknown Exception
it: Eccezione Sconosciuta

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Hue
it: Tonalità

en: Saturation
it: Saturazione

en: Alpha
it: Alfa

en: %s:<b>%s</b>
    <b>Time:</b> %lfs (%if)
    <b>Value:</b> %lf
it: %s:<b>%s</b>
    <b>Tempo:</b> %lfs (%if)
    <b>Valore:</b> %lf

en: %s:<b>%s</b>
    <b>Time:</b> %lfs (%if) <small>( Δ %if )</small>
    <b>Value:</b> %lf <small>( Δ %lf )</small>
it: %s:<b>%s</b>
    <b>Tempo:</b> %lfs (%if) <small>( Δ %if )</small>
    <b>Valore:</b> %lf <small>( Δ %lf )</small>

en: Remove Waypoints
it: Rimuovi Punti d'interpolazione

en: Action Failed.
it: Azione fallita.

en: Change animation curve
it: Cambia curva animazione

en: Outline Color
it: Colore Contorno

en: Fill Color
it: Colore Riempimento

en: Swap Fill and
    Outline Colors
it: Scambia i Colori di
    Riempimento e Contorno

en: Reset Colors to Black and White
it: Reimposta i Colori a Bianco e Nero

en: Brush Preview
it: Anteprima Pennello

en: Increase brush size
it: Aumenta dimensione Pennello

en: Decrease brush size
it: Diminuisci dimensione Pennello

en: Brush Size
it: Dimensione Pennello

en: Default Gradient
it: Gradiente Predefinito

en: Please choose an image file
it: Scegli un file immagine

en: Please choose a file
it: Scegli un file

en: Insert Color Stop
it: Inserisci passaggio colore

en: Remove Color Stop
it: Rimuovi passaggio colore

en: Not possible to ALT-drag the first keyframe
it: Non è possibile ALT-spostare il primo fotogramma chiave

en: Delta set not allowed
it: Raggruppamento Delta non ammesso

en: Time:
it: Tempo:

en: Old Time:
it: Tempo precedente:

en: Click and drag keyframes
it: Clicca e trascina i fotogrammi chiave

en: No name
it: Nessun nome

en: Audio file not supported
it: File audio non supportato

en: <empty>
it: <vuoto>

en: Scale waypoints
it: Scala Punti d'interpolazione

en: ValueDesc invalid! Internal error
it: Valore Descrizione non valido! Errore interno

en: Move waypoints
it: Muovi Punti d'interpolazione

en: invalid item
it: elemento non valido

en: couldn't find row info for path: internal error
it: impossibile trovare la riga di informazione per il percorso: errore interno

en: %s :
    	couldn't find row info for path: internal error
it: %s :
    	impossibile trovare la riga di informazione per il percorso: errore interno

en: Copy waypoints
it: Copia Punti d'interpolazione

en: (Non-static value)
it: (Valore non-statico)

en: Clamped
it: Bloccato

en: Constant
it: Costante

en: Ease In/Out
it: Attenua Ingresso/Uscita

en: Waypoint
it: Punto d'nterpolazione

en: <b>Waypoint</b>
it: <b>Punto d'interpolazione</b>

en: _Value
it: _Valore

en: _Time
it: _Tempo

en: Interpolation
it: Interpolazione

en: <b>Interpolation</b>
it: <b>Interpolazione</b>

en: _In Interpolation
it: Interpolazione in _Ingresso

en: O_ut Interpolation
it: Interpolazione in _Uscita

en: TCB Parameters
it: Parametri TCB

en: <b>TCB Parameter</b>
it: <b>Parametri TCB</b>

en: T_ension
it: T_ensione

en: Continuit_y
it: _Continuità

en: Te_mporal Tension
it: Tensione Te_mporale

en: Out:
it: Uscita:

en: In:
it: Ingresso:

en: Tension:
it: Tensione:

en: Continuity:
it: Continuità:

en: Temporal Tension:
it: Tensione Temporale:

en: Bone Recursive Scale Mode
it: Modalità di Dimensionamento Ricorsivo delle Ossa

en: Unknown reason
it: Motivazione sconosciuta

en: Error loading canvas resources at %s (%s):
    	%s
it: Errore nel caricamento delle risorse del canvas a %s (%s):
    	%s

en: Can't save custom workspaces
it: Impossibile salvare area lavoro personalizzata

en: ignoring malformed workspace line: %s
it: ignoro linea area lavoro malformata: %s

en: ignoring duplicated workspace name: %s
it: ignoro nome area lavoro duplicata: %s

en: Open Recent
it: Apri Recente

en: _Edit
it: _Modifica

en: _View
it: _Visualizza

en: Show/Hide Handles
it: Mostra Maniglie

en: Low-Res Pixel Size
it: Dimensione Pixel a Bassa Ris.

en: _Layer
it: _Livello

en: Plug-Ins
it: Plug-In

en: _Window
it: Fines_tra

en: Work_space
it: Area _lavoro

en: _Help
it: _Aiuto

en: Keyframe
it: Fotogramma Chiave

en: _Navigation
it: _Navigazione

en: Import...
it: Importa...

en: Import Sequence...
it: Importa Sequenza...

en: Render...
it: Rendering...

en: Preview...
it: Anteprima...

en: Close Document
it: Chiudi Documento

en: Select All Handles
it: Seleziona tutte le Maniglie

en: Unselect All Handles
it: Deseleziona tutte le Maniglie

en: Select All Layers
it: Seleziona tutti i Livelli

en: Unselect All Layers
it: Deseleziona tutti i Livelli

en: Input Devices...
it: Dispositivi di Input...

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: Menubar
it: Barra dei Menu

en: Toolbar
it: Barra degli Strumenti

en: Toggle None/Last visible Handles
it: Nascondi Maniglie

en: Show Position Handles
it: Mostra Maniglie Posizione

en: Show Vertex Handles
it: Mostra Maniglie Vertici

en: Show Tangent Handles
it: Mostra Maniglie Tangenti

en: Show Radius Handles
it: Mostra Maniglie Raggi

en: Show Width Handles
it: Mostra Maniglie Larghezza

en: Show WidthPoints Position Handles
it: Mostra Posizione Maniglie Larghezza

en: Show Angle Handles
it: Mostra Maniglie Rotazione

en: Show Bone Setup Handles
it: Mostra Maniglie Impostazione Ossa

en: Show Recursive Scale Bone Handles
it: Mostra Maniglie Dimensionamento Ricorsivo Ossa

en: Next Bone Handles
it: Maniglie Osso Successivo

en: Set Low-Res pixel size to %d
it: Imposta dimensione pixel a bassa ris. a %d

en: Toggle Grid Show
it: Alterna Visualizza Griglia

en: Toggle Grid Snap
it: Alterna Griglia Magnetica

en: Toggle Guide Show
it: Alterna Visualizza Guida

en: Toggle Guide Snap
it: Alterna Guide Magnetiche

en: Toggle Low-Res
it: Alterna Bassa Risoluzione

en: Decrease Low-Res Pixel Size
it: Riduci Dimensione Pixel a Bassa Ris.

en: Increase Low-Res Pixel Size
it: Aumenta Dimensione Pixel a Bassa Ris.

en: Toggle Background Rendering
it: Alterna Rendering in Background

en: Toggle Onion Skin
it: Alterna Onion Skin

en: Seek to Next Keyframe
it: Vai al Fotogramma Chiave Successivo

en: Seek to previous Keyframe
it: Vai al Fotogramma Chiave precedente

en: Seek to Next Frame
it: Vai al Fotogramma Successivo

en: Seek to Previous Frame
it: Vai al Fotogramma Precedente

en: Seek Forward
it: Avanti

en: Seek Backward
it: Indietro

en: Seek to Begin
it: Vai all'Inizio

en: Seek to End
it: Vai alla Fine

en: Properties...
it: Proprietà...

en: Options...
it: Opzioni...

en: Increase Layer Amount
it: Incrementa Valore Livello

en: Decrease Layer Amount
it: Decrementa Valore Livello

en: Animating
it: Animazione

en: Save workspace...
it: Salva area lavoro...

en: Preview Dialog
it: Finestra Anteprima

en: Invalid accelerator: %s (for action: %s)
it: Acceleratore non valido: %s (per l'azione: %s)

en: Synfig version mismatched!
it: Versione Synfig non congruente!

en: This copy of Synfig Studio was compiled against a different version of libsynfig than what is currently installed. Synfig Studio will now abort. Try downloading the latest version from the Synfig website at https://www.synfig.org/download-development/
it: Questa copia di Synfig Studio è stata compilata con una versione differente di libsynfig da quella attualmente installata. Synfig Studio sarà chiuso. Scarica l'ultima versione dal sito di Synfig: https://www.synfig.org/download-development/

en: Failed to initialize synfig!
it: Errore inizializzazione Synfig!

en: Loading Basic Settings...
it: Caricamento Impostazioni Base...

en: Loading Plugins...
it: Caricamento Plugin...

en: Init UI Manager...
it: Inizializzazione Gestore Interfaccia Utente ...

en: Init Dock Manager...
it: Inizializzazione Gestore Aggancio...

en: Init State Manager...
it: Inizializzazione Gestore Stato...

en: Init Main Window...
it: Inizializzazione Finestra Principale...

en: Init Toolbox...
it: Inizializzazione Strumenti...

en: Init About Dialog...
it: Inizializzazione Finestra Informazioni...

en: Init Tool Options...
it: Inizializzazione Opzioni Strumenti...

en: Init History...
it: Inizializzazione Storico...

en: Init Canvases...
it: Inizializzazione Canvas...

en: Init Keyframes...
it: Inizializzazione Fotogrammi Chiave...

en: Init Layers...
it: Inizializzazione Livelli...

en: Init Parameters...
it: Inizializzazione Parametri...

en: Init MetaData...
it: Inizializzazione Metadati...

en: Init Library...
it: Inizializzazione Libreria...

en: Init Info...
it: Inizializzazione Informazioni...

en: Init Navigator...
it: Inizializzazione Navigatore...

en: Init SoundWave...
it: Inizializzazione SoundWave...

en: Init Timetrack (old)...
it: Inizializza Linea Temporale (legacy)...

en: Init Timetrack...
it: Inizializzazione Linea Temporale...

en: Init Curve Editor...
it: Inizializzazione Gestore Curve...

en: Init Layer Sets...
it: Inizializzazione Set Livelli...

en: Init Color Dialog...
it: Inizializzazione Finestra Colore...

en: Init Gradient Dialog...
it: Inizializzazione Finestra Gradiente...

en: Init DeviceTracker...
it: Inizializzazione Tracciatore Dispositivi...

en: Init ModPalette...
it: Inizializzazione Modulo Tavolozza...

en: Init Setup Dialog...
it: Inizializzazione Finestra Impostazioni...

en: Init Input Dialog...
it: Inizializzazione Finestra Input...

en: Loading Custom Workspace List...
it: Caricamento Lista Aree Lavoro...

en: Init auto recovery...
it: Inizializzazione Auto Recupero...

en: Loading Settings...
it: Caricamento Impostazioni...

en: Init Tools...
it: Inizializzazione Strumenti...

en: Checking auto-recover...
it: Verifica Auto Recupero...

en: Auto recovery file(s) found. Do you want to recover unsaved changes?
it: File Auto Recupero trovati. Vuoi recuperare i cambiamenti non salvati?

en: Synfig Studio seems to have crashed before you could save all your files.
it: Synfig Studio si è chiuso inaspettatamente prima di salvare tutti i file.

en: Ignore
it: Ignora

en: Recover
it: Recupera

en: Unable to fully recover from previous crash
it: Impossibile recuperare completamente i dati dell'ultimo arresto inatteso

en: Unable to recover from previous crash
it: Impossibile recuperare i dati dell'ultimo arresto inatteso

en: It would be a good idea to review and save recovered files now.
it: Si consiglia di controllare e salvare i file recuperati adesso.

en: Synfig Studio has attempted to recover from a previous crash. The files just recovered are NOT YET SAVED.
it: Synfig Studio ha tentato di recuperare i dati dopo essersi chiuso inaspettatamente. I file recuperati NON SONO SALVATI.

en: Thanks
it: Grazie

en: Loading files...
it: Caricamento File...

en: Done.
it: Fatto.

en: There is a bug, which can cause computer to hang/freeze when resizing the canvas window.
it: Un bug potrebbe bloccare l'esecuzione del computer durante il ridimensionamento della finestra del canvas.

en: If you got affected by this issue, consider pressing ALT+TAB to unfreeze your system and get it back to the working state. Please accept our apologies for inconvenience, we hope to get this issue resolved in the future versions.
it: Se hai avuto questo problema, prova a premere ALT+TAB per sbloccare il sistema. Stiamo lavorando alla risoluzione del problema per le future versioni.

en: Got it
it: Capito!

en: Unknown exception caught when constructing App.
    This software may be unstable.
it: Rilevata un eccezione durante il lancio dell'applicazione.
    Questo programma potrebbe essere instabile.

en: Do you want to overwrite this workspace?
it: Vuoi sovrascrivere questa area lavoro?

en: Quit Request
it: Richiesta Chiusura

en: Tasks are currently running. Please cancel the current tasks and try again
it: Ci sono delle operazioni in corso. Interrompi le operazioni in corso e riprova

en: Quit Request sent
it: Richiesta Chiusura inviata

en: All Files (*.*)
it: Tutti i File (*.*)

en: Import
it: Importa

en: All supported files
it: Tutti i file supportati

en: Synfig files (*.sif, *.sifz)
it: File Synfig (*.sif, *.sifz)

en: Images (*.png, *.jpeg, *.bmp, *.svg)
it: Immagini (*.png, *.jpeg, *.bmp, *.svg)

en: Image sequence files (*.lst)
it: File sequenza di immagini (*.lst)

en: Any files
it: Tutti i file

en: Load
it: Carica

en: Palette files (*.spal, *.gpl)
it: File Tavolozza (*.spal, *.gpl)

en: Synfig palette files (*.spal)
it: File Tavolozza Synfig (*.spal)

en: GIMP palette files (*.gpl)
it: File Tavolozza GIMP (*.gpl)

en: Synfig sketch files (*.sketch)
it: File Sketch Synfig (*.sketch)

en: Images and sequence files (*.png, *.jpg, *.jpeg, *.bmp, *.svg, *.lst)
it: Immagini e file sequenza (*.png, *.jpg, *.jpeg, *.bmp, *.svg, *.lst)

en: Images files (*.png, *.jpg, *.jpeg, *.bmp)
it: File immagini (*.png, *.jpg, *.jpeg, *.bmp)

en: Please select the importer to use for this file
it: Scegli l'importatore da usare per questo file

en: Open history
it: Apri storico

en: Open
it: Apri

en: Synfig files (*.sif, *.sifz, *.sfg)
it: File Synfig (*.sif, *.sifz, *.sfg)

en: Uncompressed Synfig file (*.sif)
it: File Synfig non compresso (*.sif)

en: Compressed Synfig file (*.sifz)
it: File Synfig compresso (*.sifz)

en: Container format file (*.sfg)
it: File formato Contenitore (*.sfg)

en: Current
it: Attuale

en: and older
it: e precedenti

en: File Format Version:
it: Versione Formato File:

en: Feature not available
it: Funzionalità non disponibile

en: Sorry, this feature has not yet been implemented.
it: Spiacente, funzionalità non ancora implementata.

en: Documentation
it: Documentazione

en: Documentation for Synfig Studio is available on the website:
    
    https://wiki.synfig.org/Category:Manual
it: La documentazione di Synfig Studio è disponibile sul sito:
    
    https://wiki.synfig.org/Category:Manual

en: Help
it: Aiuto

en: Please set preferred editing tool in 
    Edit->Preferences->Editing
it: Imposta lo strumento di modifica in
    Modifica > Preferenze... > Modifica

en: Failed to run command: %s (%s)
it: Esecuzione del comando fallita: %s (%s)

en: No compatible application was found. Please load open file manually:
it: Nessuna applicazione compatibile trovata. Apri il file manualmente:

en: Unable to open container "%s"
it: Impossibile aprire il contenitore "%s"

en: Unable to load "%s":
it: Impossibile caricare "%s":

en: Unable to create instance for "%s"
it: Impossibile generare l'istanza per "%s"

en: Uncaught error on file open (BUG)
it: Errore non riconosciuto nell'apertura del file (bug)

en: Unable to open temporary container "%s"
it: Impossibile aprire contenitore temporaneo "%s"

en: Original filename was not set in temporary container "%s"
it: Il nome file originale non è stato impostato nel contenitore temporaneo "%s"

en: Please select a file
it: Scegli un file

en: History entry #
it: Voce Storico #

en: Select one of previous versions of file
it: Seleziona una delle precedenti versioni del file

en: Scale to fit Canvas
it: Scala a Canvas

en: Check this to scale imported images to Canvas size
it: Attiva per scalare le immagini importate alla dimensione del Canvas

en: Animation couldn't be rendered
it: Impossibile renderizzare l'animazione

en: AsynRenderer:
it: AsyncRenderer:

en: runtime error:
it: errore esecuzione:

en: exception:
it: eccezione:

en: string exception:
it: stringa eccezione:

en: internal error:
it: errore interno:

en: some exception has been thrown while rendering
it: un'eccezione è stata lanciata durante il rendering

en: Idle
it: Inattivo

en: ERROR
it: ERRORE

en: Feature not yet implemented
it: Funzione non implementata

en: Enable JACK
it: Attiva JACK

en: Moves the time window
it: Muove la finestra temporale

en: Default Interpolation
it: Interpolazione Predefinita

en: Turn on animate editing mode
it: Attiva modalità animazione

en: Toggle timebar
it: Abilita linea temporale

en: Current time
it: Tempo Corrente

en: Shows the Preview Settings Dialog
it: Visualizza le Impostazioni dell'Anteprima

en: Shows the Render Settings Dialog
it: Visualizza le Impostazioni di Rendering

en: Refresh
it: Ricarica

en: Refresh workarea
it: Ricarica area di lavoro

en: Draft
it: Bozza

en: Final
it: Finale

en: Select rendering mode
it: Seleziona modalità di rendering

en: Background rendering
it: Rendering in background

en: Render future and past frames in background when enabled
it: Attiva per renderizzare i fotogrammi precedenti e successivi in background

en: Show Onion Skin when enabled
it: Visualizza Onion Skin se abilitato

en: Past Onion Skins
it: Onion Skin precedenti

en: Future Onion Skins
it: Onion Skin successive

en: Stop current operation
it: Interrompi operazione corrente

en: Show Grid
it: Visualizza Griglia

en: Show Grid when enabled
it: Visualizza Griglia se abilitato

en: Snap to Grid
it: Aggancia alla Griglia

en: Snap to Grid when enabled
it: Aggancia alla Griglia se abilitato

en: Show Guides
it: Visualizza Guide

en: Show Guides when enabled
it: Visualizza Guide se abilitato

en: Snap to Guides
it: Aggancia alle Guide

en: Snap to Guides when enabled
it: Aggancia alle Guide se abilitato

en: Save
it: Salva

en: Save As...
it: Salva Come...

en: Save As
it: Salva Come

en: Export...
it: Esporta...

en: Export
it: Esporta

en: Save All
it: Salva Tutto

en: Save all opened documents
it: Salva tutti i documenti aperti

en: Quit
it: Esci

en: Preview Window
it: Finestra di Anteprima

en: Use Low-Res
it: Bassa Risoluzione

en: Enable rendering in background
it: Abilita Rendering in background

en: Show Onion Skin
it: Visualizza Onion Skin

en: Zoom In on Timeline
it: Ingrandisci Linea Temporale

en: Zoom Out on Timeline
it: Rimpicciolisci Línea Temporale

en: Select All Children
it: Seleziona Tutti i Figli

en: Turn off animate editing mode
it: Disattiva modalità animazione

en: Unlock future keyframes
it: Sblocca fotogrammi chiave successivi

en: Lock future keyframes
it: Blocca fotogrammi chiave successivi

en: Unlock past keyframes
it: Sblocca fotogrammi chiave precedenti

en: Lock past keyframes
it: Blocca fotogrammi chiave precedenti

en: Change Waypoint Group
it: Cambio Interpolazione del Gruppo

en: Duplicate Waypoints
it: Duplica Punti d'interpolazione

en: _Jump To
it: Vai _A

en: _Duplicate
it: _Duplica

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Remove %d Waypoints
it: _Rimuovi %d Punti d'interpolazione

en: _In
it: _Ingresso

en: _Out
it: _Uscita

en: _Clamped
it: _Bloccato

en: _Constant
it: _Costante

en: _Ease In
it: Attenua _Ingresso

en: _Ease Out
it: Attenua _Uscita

en: _Ease In/Out
it: Att_enua Ingresso/Uscita

en: _Linear
it: _Lineare

en: Please select files
it: Scegli file

en: You cannot import a file to itself
it: Impossibile importare un file in se stesso

en: Synfig will detect and remove consecutive duplicates (if any).
it: Synfig rileverà e rimuoverà eventuali duplicati consecutivi.

en: Yes
it: Sì

en: Are you sure you want to disable JACK synchronization?
it: Vuoi disattivare la sincronizzazione JACK?

en: The JACK server will remain running.
it: Il server JACK resterà in esecuzione.

en: Are you sure you want to enable JACK synchronization?
it: Vuoi attivare la sincronizzazione JACK?

en: This operation will launch a JACK server, if it isn't started yet.
it: Questa operazione avvierà il server JACK se non è già stato avviato.

en: Bool
it: Booleano

en: Integer
it: Intero

en: Angle
it: Angolo

en: Real
it: Reale

en: Vector
it: Vettore

en: Color
it: Colore

en: Segment
it: Segmento

en: Spline Point
it: Punto Spline

en: List
it: Lista

en: String
it: Stringa

en: Gradient
it: Gradiente

en: Fill Tool
it: Strumento Riempimento

en: Zoom Tool
it: Strumento Ingrandisci

en: Reset Colors
it: Reimposta Colori

en: Swap Colors
it: Scambia Colori

en: ValueNode
it: Valore Nodo

en: ValueNode Forbid Animation
it: Vieta Animazione Valore Nodo

en: Rename
it: Rinomina

en: About
it: A Riguardo

en: New
it: Nuovo

en: Blur Layer
it: Livello Sfocatura

en: Motion Blur Layer
it: Livello Sfocatura Movimento

en: Radial Blur Layer
it: Livello Sfocatura Radiale

en: Curve Warp Layer
it: Livello Deformazione Curva

en: Inside Out Layer
it: Livello Al Rovescio

en: Noise Distort Layer
it: Livello Distorsione Disturbo

en: Spherize Layer
it: Livello Sferizza

en: Stretch Layer
it: Livello Stira

en: Twirl Layer
it: Livello Rotea

en: Warp Layer
it: Livello Deformazione

en: Metaballs Layer
it: Livello Metasfere

en: Simple Circle Layer
it: Livello Cerchio Semplice

en: Clamp Layer
it: Livello Intervallo

en: Color Correct Layer
it: Livello Correzione Colore

en: Halftone 2 Layer
it: Livello Mezzi Toni 2

en: Halftone 3 Layer
it: Livello Mezzi Toni 3

en: Luma Key Layer
it: Livello Chiave Luma

en: Julia Set Layer
it: Livello Frattale di Julia

en: Mandelbrot Set Layer
it: Livello Frattale di Mandelbrot

en: Checkerboard Layer
it: Livello Scacchiera

en: Circle Layer
it: Livello Cerchio

en: Outline Layer
it: Livello Contorno

en: Advanced Outline Layer
it: Livello Contorno Avanzato

en: Polygon Layer
it: Livello Poligono

en: Rectangle Layer
it: Livello Rettangolo

en: Region Layer
it: Livello Regione

en: Solid Color Layer
it: Livello Colore Pieno

en: Star Layer
it: Livello Stella

en: Conical Gradient Layer
it: Livello Gradiente Conico

en: Curve Gradient Layer
it: Livello Gradiente Curvo

en: Noise Gradient Layer
it: Livello Gradiente Rumore

en: Linear Gradient Layer
it: Livello Gradiente Lineare

en: Radial Gradient Layer
it: Livello Gradiente Radiale

en: Spiral Gradient Layer
it: Livello Gradiente Spirale

en: Duplicate Layer
it: Duplica Livello

en: Import Image Layer
it: Livello Importa Immagine

en: Group Layer
it: Raggruppa Livello

en: Plant Layer
it: Livello Pianta

en: Stroboscope Layer
it: Livello Stroboscopio

en: Super Sample Layer
it: Livello Sovracampionamento

en: Sound Layer
it: Livello Suono

en: Switch Layer
it: Livello Interruttore

en: Text Layer
it: Livello Testo

en: Time Loop Layer
it: Livello Ciclo Periodico

en: XOR Pattern Layer
it: Livello Motivo XOR

en: Bevel Layer
it: Livello Smusso

en: Shade Layer
it: Livello Ombra

en: Rotate Layer
it: Livello Ruota

en: Translate Layer
it: Livello Sposta

en: Scale Layer
it: Livello Scala

en: Info Tool
it: Strumento Informazioni

en: Set
it: Imposta

en: Hide Grid
it: Nascondi Griglia

en: Enable Grid Snap
it: Abilita Griglia Magnetica

en: Disable Grid Snap
it: Disabilita Griglia Magnetica

en: Duplicate
it: Duplica

en: Group
it: Raggruppa

en: Group into Switch
it: Raggruppa in un Interruttore

en: Group into Filter
it: Raggruppa in un Filtro

en: MetaData
it: Metadato

en: Palette
it: Tavolozza

en: Past keyframes unlocked
it: Fotogrammi chiave precedenti sbloccati

en: Past keyframes locked
it: Fotogrammi chiave precedenti bloccati

en: Future keyframes unlocked
it: Fotogrammi chiave successivi sbloccati

en: Future keyframes locked
it: Fotogrammi chiave successivi bloccati

en: Animate Mode Off
it: Modalità Animazione Spenta

en: Animate Mode On
it: Modalità Animazione Accesa

en: Seek to Previous Keyframe
it: Vai al Fotogramma Chiave Precedente

en: Seek to Next frame
it: Vai al Fotogramma Successivo

en: Animate Loop
it: Ripeti Animazione

en: Play Bounds
it: Limiti riproduzione

en: Lower Bound
it: Limite inferiore

en: Upper Bound
it: Limite superiore

en: Add Layer to Set
it: Aggiungi Livello al Gruppo

en: Remove Layer from Set
it: Rimuovi Livello dal Gruppo

en: Set Layer Description
it: Imposta Descrizione Livello

en: Export Value Node
it: Esporta Valore Nodo

en: Unexport Value Node
it: De-esporta Valore Nodo

en: Set Interpolation to Flat
it: Imposta Interpolazione a Piana

en: Set Interpolation to Interpolate
it: Imposta Interpolazione a Interpolata

en: Set Interpolation to Peak
it: Imposta Interpolazione a Picco

en: Set Interpolation to Rounded
it: Imposta Interpolazione ad Arrotondata

en: Set Interpolation to Squared
it: Imposta Interpolazione a Squadrata

en: Toggle show grid
it: Alterna Visualizza Griglia

en: Toggle snap grid
it: Alterna Griglia Magnetica

en: Toggle show guide
it: Alterna Visualizza Guida

en: Toggle snap guide
it: Alterna Guida Magnetica

en: Toggle onion skin
it: Alterna Onion Skin

en: Toggle background rendering
it: Alterna rendering in background

en: Increase resolution
it: Incrementa la Risoluzione

en: Decrease resolution
it: Decrementa la Risoluzione

en: Preview Options Dialog
it: Opzioni di Anteprima

en: Render Options Dialog
it: Finestra delle Opzioni di Rendering

en: Clamped interpolation
it: Interpolazione Bloccata

en: TCB interpolation
it: Interpolazione TCB

en: Const interpolation
it: Interpolazione Costante

en: Ease In/Out interpolation
it: Interpolazione Attenua Ingresso/Uscita

en: Linear interpolation
it: Interpolazione Lineare

en: Linked
it: Collegato

en: Unlinked
it: Scollegato

en: Do you really want to run plugin for file "%s"?
it: Vuoi eseguire il plugin per il file "%s"?

en: This operation cannot be undone and all undo history will be cleared.
it: L'operazione non potrà essere annullata e cancellerà lo storico delle azioni.

en: Proceed
it: Procedi

en: The plugin operation has failed.
it: Il plugin non è stato eseguito correttamente.

en: This can be due to current file being referenced by another composition that is already open, or because of an internal error in Synfig Studio. Try closing any compositions that might reference this file and try again, or restart Synfig Studio.
it: Questo può essere causato dal fatto che il file corrente è referenziato da un'altra composizione già aperta o per un errore interno di Synfig Studio. Chiudi le composizioni referenziate a questo file e riprova o riavvia Synfig Studio.

en: Current canvas saved, but unable to save data for following layers:
it: Canvas corrente salvato, ma non è stato possibile salvare i dati per i seguenti livelli:

en: Unable to save to '%s'
it: Impossibile salvare in '%s'

en: There is currently a bug when using "SaveAs"
    on a composition that is being referenced by other
    files that are currently open. Close these
    other files first before trying to use "SaveAs".
it: Si è verificato un errore nell'uso di "Salva Come"
    su una composizione che si riferisce da altri
    file attualmente aperti. 
    Chiudi questi file prima di riusare "Salva Come".

en: Unknown extension
it: Estensione sconosciuta

en: You have given the file name an extension which I do not recognize. Are you sure this is what you want?
it: Hai assegnato al file un'estensione non riconosciuta. Vuoi comunque confermarla?

en: Sure
it: Sicuro

en: The revert operation has failed.
it: L'operazione di Ricarica è fallita.

en: This can be due to it being referenced by another composition that is already open, or because of an internal error in Synfig Studio. Try closing any compositions that might reference this composition and try again, or restart Synfig Studio.
it: Questo può essere causato dal fatto che è referenziato da un'altra composizione già aperta o per un errore interno di Synfig Studio. Chiudi le composizioni referenziate a questa composizione e riprova o riavvia Synfig Studio.

en: Revert to saved
it: Ricarica versione salvata

en: You will lose any changes you have made since your last save. Are you sure?
it: Saranno perse tutte le modifiche eseguite dall'ultimo salvataggio. Vuoi confermare?

en: Revert
it: Ricarica

en: The animation is currently playing so the window cannot be closed.
it: L'animazione è attualmente in riproduzione e la finestra non può essere chiusa.

en: Thanks!
it: Grazie!

en: Save changes to document "%s" before closing?
it: Salvare i cambiamenti al documento "%s" prima di chiudere?

en: If you don't save, changes from the last time you saved will be permanently lost.
it: Senza salvare, le modifiche eseguite dopo l'ultimo salvataggio saranno perse definitivamente.

en: Close without Saving
it: Chiudi senza salvare

en: Name:
it: Nome:

en: Add
it: Aggiungi

en: Convert
it: Converti

en: Ease
it: Attenua

en: Edit Waypoint
it: Modifica Interpolazione

en: Set width to zero
it: Imposta larghezza a zero

en: Set width to default
it: Imposta larghezza come predefinita

en: Apply
it: Applica

en: Set Waypoints
it: Imposta Interpolazione

en: Unable to convert to animated waypoint
it: Impossibile convertire ad una interpolazione animata

en: Unable to find WaypointSetSmart action
it: Impossibile trovare un'azione di Imposta Interpolazione Smart

en: Unable to set a specific waypoint
it: Impossibile impostare una interpolazione specifica

en: Edit Waypoints
it: Modifica Interpolazioni

en: Edit image in external tool...
it: Modifica immagine con editor esterno...

en: Open file
it: Apri file

en: Convert to Vector
it: Converti a Vettoriale

en: Synfig Animation
it: Animazione Synfig

en: synfig studio is already running
it: Synfig Studio è già in esecuzione

en: the existing process will be used
it: verrà utilizzato il processo corrente

en: synfig studio -- starting up application...
it: synfig studio -- avvio applicazione...

en: Create a new document
it: Crea un nuovo documento

en: Open an existing document
it: Apri un documento esistente

en: Show Menubar
it: Mostra Barra dei Menu

en: Edit workspaces...
it: Modifica area lavoro...

note: TRANSLATORS:         | Help menu entry:              | A wiki page: |
en: Tutorials
it: Tutorial

en: Reference
it: Manuale di Riferimento

en: Frequently Asked Questions
it: Domande Frequenti

en: Get Support
it: Ottieni Supporto

en: About Synfig Studio
it: Informazioni su Synfig Studio

en: One Moment, Please...
it: Caricamento...

en: Working...
it: Processo...

en: Error: No Python 3 binary found.
    
    Hint: You can set SYNFIG_PYTHON_BINARY environment variable pointing at your custom python installation.
it: Errore: Nessun binario di Python 3 trovato.
    
    Suggerimento: Puoi impostare la variabile ambiente SYNFIG_PYTHON_BINARY alla tua installazione personalizzata di python.

en: Error: Unsupported interpreter
it: Errore: interprete non supportato

en: Plugin execution failed: %s
it: Esecuzione del plugin fallita: %s

en: Plugin execution failed
it: Esecuzione del plugin fallita

en: Plugin not found
it: Plugin non trovato

en: Preview Settings
it: Impostazioni Anteprima

en: Erase all rendered frames
it: Cancella tutti i fotogrammi renderizzati

en: Fit
it: Riempi

en: Gamma correction
it: Correzione Gamma

en: Image Size Ratio:
it: Rapporto Dimensione Immagine:

en: _Pixel Aspect
it: Aspetto _Pixel

en: Pi_xel Width
it: Larghezza Pi_xel

en: Pix_el Height
it: Alt_ezza Pixel

en: Image _Aspect
it: _Aspetto Immagine

en: Image _Width
it: _Larghezza Immagine

en: Image _Height
it: Al_tezza Immagine

en: Image _Span
it: _Scala Immagine

en: Link width and height
it: Rispetta rapporto tra larghezza e altezza

en: Unlink width and height
it: Non rispettare rapporto tra larghezza e altezza

en: Link x and y resolution
it: Rispetta rapporto tra risoluzione X e risoluzione Y

en: Unlink x and y resolution
it: Non rispettare rapporto tra risoluzione X e risoluzione Y

en: Image Size
it: Dimensione Immagine

en: <b>Image Size</b>
it: <b>Dimensione Immagine</b>

en: _Width
it: _Larghezza

en: _Height
it: Al_tezza

en: _XRes
it: Risol. _X

en: _YRes
it: Risol. _Y

en: _Physical Width
it: Larghezza _Fisica

en: Phy_sical Height
it: Altezza Fi_sica

en: Image Area
it: Area Immagine

en: <b>Image Area</b>
it: <b>Area Immagine</b>

en: _Top Left
it: Al_to Sinistra

en: _Bottom Right
it: _Basso Destra

en: I_mage Span
it: Scala I_mmagine

en: Time Settings
it: Impostazioni Temporali

en: <b>Time Settings</b>
it: <b>Impostazioni Temporali</b>

en: _Frames per second
it: _Fotogrammi al Secondo

en: _Start Time
it: Tempo _Inizio

en: _End Time
it: Tempo _Fine

en: _Duration
it: _Durata

en: Gamma Correction Settings
it: Impostazioni correzione Gamma

en: <b>Gamma Correction Settings</b>
it: <b>Impostazioni correzione Gamma</b>

en: _Red
it: _Rosso

en: _Green
it: _Verde

en: _Blue
it: _Blu

en: Locks and Links
it: Blocchi e Rapporti

en: <b>Locks and Links</b>
it: <b>Blocchi e Rapporti</b>

en: Focus Point
it: Punto Focale

en: <b>Focus Point</b>
it: <b>Punto Focale</b>

en: _Focus Point
it: Punto _Focale

en: Render Settings
it: Impostazioni Rendering

en: Render _current frame only
it: Renderizza solo il fotogramma _attuale

en: Extract alpha
it: Estrai Alfa

en: Parameters...
it: Parametri...

en: Target
it: Destinazione

en: <b>Target</b>
it: <b>Destinazione</b>

en: _Filename
it: Nome _File

en: _Target
it: _Destinazione

en: Settings
it: Impostazioni

en: <b>Settings</b>
it: <b>Impostazioni</b>

en: _Quality
it: _Qualità

en: _Anti-Aliasing
it: _Antialias

en: You must supply a filename!
it: Si deve indicare un nome file!

en: Unable to determine proper target from filename.
it: Impossibile determinare la destinazione corretta dal nome file.

en: A filename is required for this target
it: Un nome file è richiesto per questa destinazione

en: %d files with the same name already exist. Do you want to replace them?
it: Esistono già %d file con lo stesso nome. Vuoi sovrascriverli?

en: The files already exist in "%s". Replacing them will overwrite their contents.
it: I file esistono già in "%s". Sostituendoli verrà sovrascritto il loro contenuto.

en: Unable to create target for
it: Impossibile generare la destinazione per

en: Unable to create file for
it: Impossibile generare il file per

en: Target initialization failure
it: Errore inizializzazione destinazione

en: Animation rendered successfully
it: Animazione renderizzata correttamente

en: ERROR:
it: ERRORE:

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: Unable to set "grid_color"
it: Impossibile impostare "grid_color"

en: Unable to set "guide_color"
it: Impossibile impostare "guide_color"

en: Unable to set "background_first_color"
it: Impossibile impostare "background_first_color"

en: Unable to set "background_second_color"
it: Impossibile impostare "background_second_color"

en: Nudge
it: Tocco

en: Move
it: Sposta

en: Selected Canvas
it: Canvas Selezionato

en: Canvas Interface
it: Interfaccia Canvas

en: Add Activepoint
it: Aggiungi Punto Attivo

en: ValueDesc
it: Valore Descrizione

en: New Activepoint
it: Nuovo Punto Attivo

en: Activepoint to be added
it: Punto Attivo da aggiungere

en: Time where activepoint is to be added
it: Punto temporale dove verrà aggiunto il Punto Attivo

en: A Activepoint already exists at this point in time
it: Un Punto Attivo esiste già in questo punto temporale

en: This activepoint is already in the ValueNode
it: Questo Punto Attivo è già nel Valore Nodo

en: Remove Activepoint
it: Rimuovi Punto Attivo

en: Activepoint
it: Punto Attivo

en: Activepoint to be changed
it: Punto Attivo da cambiare

en: Unable to find activepoint
it: Impossibile trovare Punto Attivo

en: Set Activepoint
it: Imposta Punto Attivo

en: Mark Activepoint as "Off"
it: Marca Punto Attivo come "Off"

en: Mark Activepoint as "On"
it: Marca Punto Attivo come "On"

en: Set Activepoint (Smart)
it: Imposta Punto Attivo (Smart)

en: Unable to determine how to proceed. This is a bug.
it: Impossibile determinare come procedere. Errore.

en: Simply Add Waypoint
it: Sola Aggiunta una Interpolazione

en: Destination ValueNode (Animated)
it: Valore Nodo di Destinazione (Animato)

en: The activepoint to remove no longer exists
it: Il Punto Attivo da rimuovere non esiste più

en: Merge Tangents
it: Unisci Tangenti

en: Merge Tangents's Radius
it: Unisci Raggio Tangenti

en: Merge Tangents's Angle
it: Unisci Angolo Tangenti

en: Merge Tangents of '%s'
it: Unisci Tangenti di '%s'

en: Merge Tangents of %zu vertices: '%s'
it: Unisci Tangenti di '%zu' vertici: '%s'

en: ValueNode of Spline Point
it: Valore Nodo del Punto Spline

en: Couldn't find action "ValueDescSet"
it: Azione "ValueDescSet" non trovata

en: Merge Tangents' Radius of '%s'
it: Unisci Raggio Tangenti di '%s'

en: Merge Tangents' Radius of %zu vertices: '%s'
it: Unisci Raggio Tangenti di '%zu' vertici: '%s'

en: Merge Tangents' Angle of '%s'
it: Unisci Angolo Tangenti di '%s'

en: Merge Tangents' Angle of %zu vertices: '%s'
it: Unisci Angolo Tangenti di '%zu' vertici: '%s'

en: Split Tangents
it: Separa Tangenti

en: Split Tangents's Radius
it: Separa Raggio Tangenti

en: Split Tangents's Angle
it: Separa Angolo Tangenti

en: Split Tangents of '%s'
it: Separa Tangenti di '%s'

en: Split Tangents of %zu vertices: '%s'
it: Separa Tangenti di '%zu' vertici: '%s'

en: Split Tangents' Radius of '%s'
it: Separa Raggio Tangenti di '%s'

en: Split Tangents' Radius of %zu vertices: '%s'
it: Separa Raggio Tangenti di '%zu' vertici: '%s'

en: Split Tangents' Angle of '%s'
it: Separa Angolo Tangenti di '%s'

en: Split Tangents' Angle of %zu vertices: '%s'
it: Separa Angolo Tangenti di '%zu' vertici: '%s'

en: Add Child Canvas
it: Aggiungi Canvas Figlio

en: The name that you want this canvas to be
it: Nome da attribuire a questo canvas

en: Set Canvas Description
it: Imposta Descrizione Canvas

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its description changed.
en: Change canvas description from '%s' to '%s'
it: Cambia descrizione canvas da '%s' a '%s'

en: Set Canvas Id
it: Imposta Id Canvas

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its id changed.
en: Change canvas id from '%s' to '%s'
it: Cambia Id canvas da '%s' a '%s'

en: Erase Canvas Metadata
it: Cancella Metadati Canvas

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its name changed.
en: Erase canvas metadata
it: Cancella metadati canvas

en: Set Canvas Metadata
it: Imposta Metadati Canvas

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its name changed.
en: Edit canvas metadata
it: Modifica metadati canvas

en: Set Canvas Name
it: Imposta nome Canvas

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its name changed.
en: Change canvas name from '%s' to '%s'
it: Cambia nome canvas da '%s' a '%s'

en: Remove Canvas
it: Rimuovi Canvas

en: You cannot remove the root canvas!
it: Impossibile rimuovere la radice del canvas!

en: You cannot remove a canvas from a Group!
it: Impossibile rimuovere un canvas da un Gruppo!

en: Set Canvas RendDesc
it: Imposta Descrizione di Rendering Canvas

en: RendDesc
it: Descrizione di Rendering

en: Apply Outline Color
it: Applica Colore di Contorno

en: Apply Fill Color
it: Applica Colore di Riempimento

en: Set Edit Mode
it: Imposta modalità modifica

en: New Edit Mode
it: Nuova modalità modifica

en: Apply Default Gradient
it: Applica Gradiente Predefinito

en: Add Layers to Set
it: Aggiungi Livelli al Set

en: Layer to be added to set
it: Livello da aggiungere al set

en: Name of the Set to add the Layers to
it: Nome del Set a cui aggiungere i Livelli

en: Remove Set
it: Rimuovi Set

en: Name of the Set to remove
it: Nome del Set da rimuovere

en: Remove Layers from a Set
it: Rimuovi Livelli da un Set

en: Layer to be removed from Set
it: Livello da rimuovere dal Set

en: Rename Set
it: Rinomina Set

en: Old Set
it: Vecchio Set

en: Name of the Set to rename
it: Nome del Set da rinominare

en: New Set
it: Nuovo Set

en: New name for Set
it: Nuovo Nome per il Set

en: A set with the name "%s" already exists!
it: Un set denominato "%s" esiste già!

en: Add Keyframe
it: Aggiungi Fotogramma Chiave

en: New Keyframe
it: Nuovo Fotogramma Chiave

en: Keyframe to be added
it: Fotogramma Chiave da aggiungere

en: A Keyframe already exists at this point in time
it: Un Fotogramma Chiave esiste già in questo punto temporale

en: This keyframe is already in the ValueNode
it: Questo Fotogramma Chiave è già nel Valore Nodo

en: Duplicate Keyframe
it: Duplica Fotogramma Chiave

en: Keyframe to be duplicated
it: Fotogramma Chiave da Duplicare

en:  (Duplicate)
it:  (Duplicato)

en: Unable to find the given keyframe
it: Impossibile trovare il fotogramma chiave dato

en: Remove Keyframe
it: Rimuovi Fotogramma Chiave

en: Keyframe to be removed
it: Fotogramma Chiave da rimuovere

en: Set Keyframe
it: Imposta Fotogramma Chiave

en: Cannot change keyframe time because another keyframe already exists with that time.
it: Impossibile cambiare il tempo del fotogramma chiave, ne esiste già un altro con questo tempo

en: Set Keyframe Delta
it: Imposta il Delta del Fotogramma Chiave

en: Activate/Deactivate Keyframe
it: Attiva/Disattiva Fotogramma Chiave

en: Activate Keyframe
it: Attiva Fotogramma Chiave

en: %s at %s
it: %s a %s

en: Deactivate Keyframe
it: Disattiva Fotogramma Chiave

en: Keyframe to be activated or deactivated
it: Fotogramma chiave da attivare o disattivare

en: New Status
it: Nuovo Stato

en: The new status of the keyframe
it: Il nuovo stato del fotogramma chiave

en: Set Waypoints at Keyframe
it: Imposta Interpolazioni al Fotogramma Chiave

en: Waypoint Model
it: Modello di Interpolazione

en: Activate Layer
it: Attiva Livello

en: Deactivate Layer
it: Disattiva Livello

en: The new status of the layer
it: Nuovo stato del livello

en: This layer doesn't exist anymore.
it: Questo Livello non esiste più.

en: Add Layer
it: Aggiungi livello

en: Layer to be added
it: Livello da aggiungere

en: Make New Frame
it: Crea Nuovo Frame

en: New frame should be added into this Switch Layer
it: Un nuovo frame sarà aggiunto al questo Livello Interruttore

en: Switch layer doesn't exist anymore.
it: Il livello interruttore non esiste più.

en: Switch layer doesn't belong to this canvas anymore
it: Il livello interruttore non appartiene più a questo canvas

en: Only inline canvas supported
it: Solo il canvas inline è supportato

en: Base frame layer doesn't exist anymore.
it: Il livello frame base non esiste più.

en: Base frame layer doesn't belong to switch layer canvas anymore
it: Il livello frame base non appartiene più al livello interruttore

en: Simple Copy Layer
it: Copia Livello

en: Simple Copy Layers
it: Copia Livelli

en: Layer to be copied
it: Livelli da copiare

en: This layer doesn't belong to this canvas anymore
it: Questo livello non appartiene più a questo canvas

en: Skeleton layer without 'bones' parameter!
it: Livello scheletro senza parametro 'bones'!

en: Can't replace a null valuenode
it: Impossibile sostituire un nodo valore nullo

en: Duplicate Layers
it: Duplica Livelli

en: Layer to be duplicated
it: Livello da duplicare

en: Internal error: get_special_valuenodes doesn't return same number of valuenodes: %zu x %zu
it: Errore interno: get_spacial_valuenodes non restituisce lo stesso numero di valori nodo: %zu x %zu

en: Embed Layer
it: Incorpora Livello

en: Layer to be embedded
it: Livello da incorporare

en: Cannot generate valid name for new canvas
it: Impossibile generare un nome valido per il nuovo canvas

en: Cannot create directory in container
it: Impossibile creare cartella nel contenitore

en: Cannot copy file into container
it: Impossibile copiare file nel contenitore

en: Group Layers
it: Raggruppa Livelli

en: Layer to be grouped
it: Livelli da raggruppare

en: Description of new group
it: Descrizione del nuovo gruppo

en: No layers to group
it: Nessun livello da raggruppare

en: This layer doesn't have a parent canvas
it: Questo livello non ha un canvas genitore

en: Group Layers into Filter
it: Raggruppa Livelli in un Filtro

en: Group Layer into Filter
it: Raggruppa Livello in un Filtro

en: Description of new filter
it: Descrizione del nuovo filtro

en: Group Layers into Switch
it: Raggruppa Livelli in un Interruttore

en: Group Layer into Switch
it: Raggruppa Livello in un Interruttore

en: Description of new switch
it: Descrizione del nuovo interruttore

en: Extract Layer
it: Estrai Livello

en: Layer to be extracted
it: Livello da estrarre

en: File name
it: Nome File

en: Cannot create directory
it: Impossibile creare cartella

en: Cannot copy file
it: Impossibile copiare file

en: Fit image
it: Adatta Immagine

en: You cannot fit animated layers
it: Impossibile adattare livelli animati

en: Lower Layer
it: Abbassa Livello

en: Lower Layers
it: Abbassa Livelli

en: Layer to be lowered
it: Livello da abbassare

en: Make Outline
it: Crea Contorno

en: Make Advanced Outline
it: Crea Contorno Avanzato

en: Make Region
it: Crea Regione

en: Make Curve Gradient
it: Crea Gradiente Curvo

en: Make Plant
it: Crea Pianta

en: Base layer
it: Livello Base

en: This layer doesn't contain linked "spline" parameter.
it: Questo livello non contiene un parametro "spline" collegato.

en: Move Layer
it: Sposta Livello

en: Layer to be moved
it: Livello da spostare

en: New Index
it: Nuovo Indice

en: Where the layer is to be moved to
it: Dove il livello verrà spostato

en: Destination Canvas
it: Canvas Destinatario

en: The canvas the layer is to be moved to
it: Canvas dove il livello verrà spostato

en: You cannot directly move layers across compositions
it: Impossibile spostare direttamente i livelli tra le composizioni

en: Paint
it: Pittura

en: Connect Layer Parameter
it: Connetti Parametro Livello

en: Param
it: Parametro

en: Layer did not recognize parameter name
it: Il livello non riconosce il nome del parametro

en: Bad connection
it: Errore connessione

en: Disconnect Layer Parameter
it: Disconnetti Parametro Livello

en: Layer Parameter is not connected to anything
it: Parametro Livello non connesso a nulla

en: Set Layer Parameter
it: Imposta il Parametro Livello

en: ValueNode attached to Parameter.
it: Valore Nodo aggiunto al Parametro

en: Layer did not accept parameter.
it: Il livello non accetta il parametro

en: Forbid Animation
it: Vieta Animazione

en: Value Desc
it: Valore Descrizione

en: This action is not for Value Nodes!
it: Questa azione non è per i Valore Nodi!

en: Layer did not accept static value.
it: Il livello non accetta valori statici.

en: Allow Animation
it: Consenti Animazione

en: Raise Layer
it: Alza Livello

en: Raise Layers
it: Alza Livelli

en: Layer to be raised
it: Livello da alzare

en: Delete Layer
it: Elimina Livello

en: Delete Layers
it: Elimina Livelli

en: Layer to be deleted
it: Livello da cancellare

en: Reset Pose
it: Reimposta Posa

en: Layer to reset
it: Livello da reimpostare

note: TRANSLATORS: this is the string used in the history dialog when renaming a layer to/from its default name
en: [default]
it: [predefinito]

en: Layer to be described
it: Livello da descrivere

en: New Description
it: Nuova Descrizione

en: Enter a new description for this layer
it: Inserire una nuova descrizione per questo livello

en: Disable Layer Rendering
it: Disabilita Rendering Livello

en: Enable Layer Rendering
it: Abilita Rendering Livello

en: Toggle Exclude from Rendering
it: Alterna Escludi dal Rendering

en: Disable layer rendering -
it: Disabilita rendering livello -

en: Enable layer rendering -
it: Abilita rendering livello -

en: New State
it: Nuovo Stato

en: The new state of the layer exclusion
it: Il nuovo stato dell'esclusione del livello

en: Make Z Range visible
it: Rendi Profondità Z visibile

en: Layer to make Z Range visible
it: Livello di cui rendere visibile Profondità Z

en: No layers selected
it: Nessun Livello selezionato

en: No Parent Group found!
it: Nessun Gruppo Genitore trovato!

en: Unable to find action ValueDescSet (bug)
it: Impossibile trovare l'azione ValueSetDesc (bug)

en: Copy Time Points
it: Copia Punti Temporali

en: New Selected Layer
it: Nuovo Livello Selezionato

en: A layer to add to our selected list
it: Un livello da aggiungere alla lista selezionata

en: New Selected Canvas
it: Nuova Canvas Selezionato

en: A canvas to add to our selected list
it: Un canvas da aggiungere alla lista selezionata

en: New Selected ValueBase
it: Nuovo Valore Base Selezionato

en: A valuenode's description to add to our selected list
it: Descrizione Valore Nodo da aggiungere alla lista selezionata

en: New Selected Time Point
it: Nuovo Punto Temporale Selezionato

en: A time point to add to our selected list
it: Un punto temporale da aggiungere alla lista selezionata

en: Time adjustment
it: Regolazione Temporale

en: The amount of time to adjust all the selected points
it: Valore di regolazione temporale per tutti i punti selezionati

en: Delete Time Points
it: Rimuovi Punti Temporali

en: Move Time Points
it: Sposta Punti Temporali

en: Bake
it: Integra

en: Unable to bake
it: Impossibile integrare

en: Link to Spline
it: Collega a Spline

en: ValueDesc to link
it: Valore Descrizione da collegare

en: ValueDesc on Spline to link to
it: Valore Descrizione sulla Spline da collegare

en: Origin
it: Origine

en: Link to Bone
it: Collega a Osso

en: ValueDesc on Bone to link to
it: Valore Descrizione sull'Osso da collegare

en: Set as Parent to Active Bone
it: Imposta come Genitore dell'Osso attivo

en: ValueDesc on parent Bone
it: Valore Descrizione sull'Osso genitore

en: ValueNode of Active Bone
it: Valore Nodo dell'Osso attivo

en: Connect
it: Connetti

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a connection is made.
en: Connect '%s' to '%s'
it: Connetti '%s' a '%s'

en: Destination ValueDesc
it: Valore Descrizione di Destinazione

en: Source ValueNode
it: Valore Nodo di Origine

en: Source ValueNode Name
it: Nome del Valore Nodo di Origine

en: ValueDesc is not recognized or supported.
it: Valore Descrizione non riconosciuto o supportato.

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a ValueNode is converted.  The first %s is what is converted, the 2nd is the local name of the ValueNode's type.
en: Convert '%s' to ValueNode type '%s'
it: Converti '%s' al tipo di Valore Nodo '%s'

en: The type of ValueNode that you want to be converted to
it: Il tipo di Valore Nodo al quale si vuole convertire

en: Unable to decipher ValueDesc (Bug?)
it: Impossibile decifrare il Valore Descrizione (bug?)

en: Unable to create new value node
it: Impossibile generare nuovo Valore Nodo

en: Create Child Bone
it: Crea Osso Figlio

en: Origin of the child bone
it: Origine dell'osso figlio

en: Scale of the child bone
it: Scala dell'osso figlio

en: Angle of the child bone
it: Angolo dell'osso figlio

en: Origin Width of the child bone
it: Larghezza Origine dell'osso figlio

en: Tip Width of the child bone
it: Larghezza Estremità dell'osso figlio

en: ValueNode of previous active Bone
it: Valore Nodo del precedente Osso attivo

en: Disconnect
it: Disconnetti

note: TRANSLATORS: This is used in the History dialog when a ValueNode is disconnected.
en: Disconnect %s
it: Disconnetti %s

en: Export Value
it: Esporta Valore

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a ValueNode is exported.  The first %s is what is exported, the 2nd is the name it is given.
en: Export '%s' as '%s'
it: Esporta '%s' come '%s'

en: Export the value.
it: Esporta il valore.

en: Can only export Canvas when used as constant parameter
it: E' possibile esportare un Canvas usando solo un parametro costante

en: ValueBase is already exported
it: Valore Base attualmente esportato

en: Unable to export parameter. (Bug?)
it: Impossibile esportare il parametro. (bug?)

en: Link
it: Collegamento

en: Link Opposite
it: Collegamento Opposto

en: ValueDesc to smart link
it: Valore Descrizione di collegamento intelligente

en: Cannot link two different exported values ('
it: Impossibile collegare due differenti valori esportati ('

en: ' and '
it: ' e '

en: Used exported ValueNode ('
it: Valore Nodo esportato usato ('

en: Using the only available ValueNode.
it: Utilizzo l'unico Valore Nodo disponible.

en: Using the most referenced ValueNode.
it: Utilizzo il Valore Nodo più referenziato.

en: There's a tie for most referenced; using the animated ValueNode.
it: Rilevato un pareggio sul valore più referenziato; uso il Valore Nodo animato.

en: There's a tie for most referenced, and both are animated; using the one with the most waypoints.
it: Rilevato un pareggio sul valore più referenziato ed entrambi sono animati; uso quello con maggiori interpolazioni.

en: There's a tie for most referenced, and both are linkable value node animated; using the one with the most waypoints.
it: Rilevato un pareggio sul valore più referenziato ed entrambi sono Valori Nodo animati collegabili, uso quello con più interpolazioni.

en: Everything is tied; using the least recently modified value.
it: Pareggio; uso il valore modificato più recente.

en: Absolutely everything is tied.
it: Pareggio assoluto.

en: Cannot link two values of different types ('%s' and '%s')
it: Impossibile collegare due valori di tipo differente ('%s' e '%s')

en: No ValueNodes were available, so one was created.
it: Nessun Valore Nodo disponible, ne è stato generato uno.

en: Remove Multiple Items (Smart)
it: Rimuovi Elementi Multipli (Smart)

en: Unable to find action (bug)
it: Impossibile trovare l'azione (bug)

en: Set ValueDesc
it: Imposta Valore Descrizione

en: Set %s
it: Imposta %s

en: Recursive
it: Ricorsivo

en: Animate
it: Anima

en: Lock animation
it: Blocca l'animazione

en: this node isn't editable - in the future it will be greyed to prevent editing
it: questo nodo non è modificabile - in futuro sarà oscurato per evitare modifiche

en: Bad type for composite (%s)
it: Errore tipo per la composizione (%s)

en: Bad type for radial composite (%s)
it: Errore tipo per la composizione radiale (%s)

en: Inverse manipulation of valuenode '%s' is not supported.
it: Manipolazione inversa del valore nodo '%s' non è supportata.

en: Inverse manipulation of valuenode '%s' with %s values is not implemented.
it: Manipolazione inversa del valore nodo '%s' con %s valori non è implementata.

en: Inverse manipulation of valuenode '%s' is not possible for value %s.
it: Manipolazione inversa del valore nodo '%s' non è possibile per il valore %s.

en: Inverse manipulation of valuenode '%s' is not possible at current time point %s.
it: Manipolazione inversa del valore nodo '%s' non è possibile al tempo corrente %s.

en: Attempt to edit valuenode '%s' is not possible due to another parameter of valuenode: %s.
it: Tentativo di modifica del valore nodo: '%s' non è possibile a causa di un altro parametro del valoro nodo: %s.

en: unknown parameter (please report)
it: Parametro sconosciuto (si prega di segnalare)

en: It is forbidden to set lower boundary equal or bigger than upper boundary
it: E' vietato impostare il limite inferiore uguale o superiore a limite maggiore

en: Direct manipulation of this ValueNode type is not yet supported
it: Manipolazione diretta di questo tipo di Valore Nodo non ancora supportata

en: You are trying to edit animated parameter while Animation Mode is off.
    
    Do you want to apply offset to this animation?
it: Stai modificando un parametro animato con la modalità animazione disattivata.
    
    Vuoi applicare lo scostamento a questa animazione?

en: Hint: You can hold Spacebar key while editing parameter to avoid this confirmation dialog.
it: Suggerimento: Puoi tenere premuta la barra spaziatrice durante la modifica del parametro per evitare questa finestra di conferma.

en: You must be in Animate-Editing-Mode to directly manipulate this value
it: Passare alla Modalità Animazione per manipolare questo valore

en: Unsupported ValueDesc type
it: Tipo Valore Descrizione non supportato

en: Set Parameter Interpolation
it: Imposta Parametri di Interpolazione

en: Set interpolation for %s
it: Imposta interpolazione per %s

en: Link to Skeleton
it: Collega a Scheletro

en: ValueDesc of Skeleton's Bone
it: Valore Descrizione dell'Osso dello Scheletro

en: Add ValueNode
it: Aggiungi Valore Nodo

en: New ValueNode
it: Nuovo Valore Nodo

en: ValueNode to be added
it: Valore Nodo da aggiungere

en: Parameter appears to already be exported
it: Il parametro pare sia già esportato

en: Another exported ValueBase with this name already exists: '%s'
it: E' già stato esportato un Valore Base con questo nome: '%s'

en: Exception caught on Add ValueNode.
it: Eccezione rilevata su Aggiungi Valore Nodo.

en: Exception caught on Remove ValueNode.
it: Eccezione rilevata su Rimuovi Valore Nodo.

en: Set ValueNode_Const
it: Imposta Valore Nodo_Costante

en: ValueNode_Const
it: Valore Nodo_Costante

en: Insert Item
it: Inserisci Elemento

en: ValueNode to insert
it: Valore Nodo da inserire

en: Insert Item & Keep Shape
it: Inserisci Elemento & Mantieni Forma

en: Unable to find action "ActivepointSetOff"
it: Impossibile trovare l'azione "ActivepointSetOff"

en: Unable to find action "ActivepointSetOn"
it: Impossibile trovare l'azione "ActivePointSetOn"

en: Remove Item
it: Rimuovi Elemento

en: Remove Item (Smart)
it: Rimuovi Elemento (Smart)

en: Rotate Order
it: Ruota Ordine

en: Unloop
it: Non Ciclare

en: Connect ValueNode Link
it: Connetti Collegamento del Valore Nodo

en: Parent ValueNode
it: Valore Nodo Genitore

en: Index
it: Indice

en: ValueNode to be connected
it: Valore Nodo da connettere

en: Bad index, too big. LinkCount=%d, Index=%d
it: Errore Indice, troppo grande. LinkCount=%d, Index=%d

en: Parent would not accept link
it: Il genitore non accetta il collegamento

en: Parent would not accept old link
it: Il genitore non accetta il collegamento precedente

en: Disconnect ValueNode Link
it: Disconnetti il Collegamento del Valore Nodo

en: Unexport
it: De-esporta

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a ValueNode is unexported.
en: Unexport '%s'
it: De-esporta '%s'

en: Rename ValueNode
it: Rinomina Valore Nodo

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a ValueNode is renamed.
en: Rename ValueNode from '%s' to '%s'
it: Rinomina Valore Nodo da '%s' a '%s'

en: The new name of the ValueNode
it: Il nuovo nome del Valore Nodo

en: A ValueNode with this ID already exists in this canvas
it: Un Valore Nodo con lo stesso ID esiste già in questo canvas

en: A ValueNode with the old ID already exists in this canvas (BUG)
it: Un Valore Nodo con il precedente ID esiste già in questo canvas (bug)

en: Replace ValueNode
it: Sostituisci Valore Nodo

en: Destination ValueNode
it: Destinazione Valore Nodo

en: ValueNode to replaced
it: Valore Nodo da sostituire

en: ValueNode that will replace the destination
it: Valore Nodo che sostituirà la destinazione

en: Attempted to replace valuenode with itself
it: Tentativo di sostituzione del Valore Nodo con sé stesso

en: You cannot replace ValueNodes with different types!
it: Non posso sostituire i Valore Nodi con tipi differenti!

en: Nothing to replace.
it: Nulla da sostituire.

en: Action Failure. This is a bug. Please report it.
it: Azione Fallita. Errore, segnala questo bug.

en: This action cannot be undone under these circumstances.
it: Questa azione non può essere annullata, in questo caso.

en: Set Active bone
it: Imposta osso attivo

en: ValueDesc on active Bone to be set
it: Valore Descrizione sull'Osso attivo da impostare

en: Insert Item (Smart)
it: Inserisci Elemento (Smart)

en: Vectorization
it: Vettorizzazione

en: Image Layer
it: Livello Immagine

en: Vectorization mode
it: Modalità Vettorizzazione

en: Mode for Vectorization
it: Modalità per la Vettorizzazione

en: Threshold Value
it: Valore Soglia

en: Penalty
it: Penalità

en: Penalty based on accuracy
it: Penalità basata sull'accuratezza

en: Despeckling value
it: Valore Despeckling

en: Despeckling Value for process
it: Valore di Despeckling per il processo

en: Max thickness
it: Spessore Massimo

en: Max thickness of outline
it: Spessore massimo del contorno

en: Preserve painted area
it: Preserva area colorata

en: To preserve painted area
it: Per preservare l'area colorata

en: Add border
it: Aggiungi bordo

en: Add border in final outlines
it: Aggiungi bordo nei contorni finali

en: Add Waypoint
it: Aggiungi Interpolazione

en: New Waypoint
it: Nuova Interpolazione

en: Waypoint to be added
it: Interpolazione da aggiungere

en: Time where waypoint is to be added
it: Posizione temporale dove aggiungere l'interpolazione

en: A Waypoint already exists at this point in time (%s)
it: Un'interpolazione esiste già in questo punto temporale (%s)

en: This waypoint is already in the ValueNode
it: Questa interpolazione è già nel Valore Nodo

en: Connect Waypoint
it: Connetti Interpolazione

en: Waypoint Time
it: Tempo Interpolazione

en: Disconnect Waypoint
it: Disconnetti Interpolazione

en: Remove Waypoint
it: Rimuovi Interpolazione

en: ValueNode (Animated)
it: Valore Nodo (Animato)

en: Waypoint to be Removed
it: Interpolazione da rimuovere

en: UniqueID mismatch, iter=%d, waypoint=%d
it: ID unico non congruente, iter =%d, (interpolazione) waypoint=%d

en: Time mismatch iter=%s, waypoint=%s
it: Punto temporale non congruente iter=%s, (interpolazione) waypoint=%s

en: Unable to create ValueNode_Reference
it: Impossibile generare un Valore Nodo_Riferimento

en: This animated value node should be empty, but for some reason it isn't. This is a bug. (1)
it: Questo valore nodo animato dovrebbe essere vuoto, ma non lo è. E' un bug. (1)

en: This animated value node should be empty, but for some reason it isn't. This is a bug. (2)
it: Questo valore nodo animato dovrebbe essere vuoto, ma non lo è. E' un bug. (2)

en: A Waypoint already exists at this point in time
it: Una Interpolazione esiste già in questo punto temporale

en: Set Waypoint
it: Imposta Interpolazione

en: Waypoint to be changed
it: Interpolazione da cambiare

en: Unable to find waypoint
it: Impossibile trovare l'Interpolazione

en: The waypoint to remove no longer exists
it: Il punto d'interpolazione da rimuovere non esiste

en: Action is not ready.
it: Azione non pronta.

en: Do you want to do action "%s"?
it: Vuoi effettuare l'azione "%s"?

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione non può essere annullata.

en: Continue
it: Continua

en: Failed
it: Fallito

en: Successful
it: Esito Positivo

en:  (Undo):
it:  (Annulla):

en: Failed to undo.
it: Impossibile annullare.

en:  (Redo):
it:  (Ripristina):

en: Failed to redo.
it: Impossibile ripristinare

en: State restore failure
it: Fallimento ripristino stato

en: Action Not Ready, unable to change mode
it: Azione non disponibile, impossibile cambiare modalità

en: Unable to change mode
it: Impossibile cambiare modalità

en: Action Not Ready
it: Azione non disponibile

en: Move Action Not Ready
it: Azione Sposta Non Pronta

en: Move Action Failed.
it: Azione Sposta Fallita.

en: Add Layer To
it: Aggiungi livello a

en: Empty name!
it: Nome vuoto!

en: File name must have an extension!
it: Il nome del file deve avere un'estensione!

en: Import Lipsync
it: Importa Lipsync

en: Unable to create "Switch" layer
it: Impossibile creare un Livello "Interruttore"

en: Unable to add "Switch" layer
it: Impossibile aggiungere un Livello "Interruttore"

en: Unable to create "Sound" layer
it: Impossibile creare un Livello "Suono"

en: Unable to add "Sound" layer
it: Impossibile aggiungere un Livello "Suono"

en: Unable to open container
it: Impossibile aprire container

en: Unable to open this composition
it: Impossibile aprire questa composizione

en: Unable to create "Group" layer
it: Impossibile creare un Livello "Gruppo"

en: Could not set children lock of imported canvas
it: Impossibile impostare il blocco figli di un canvas importato

en: Uncaught exception when attempting
    to open this composition --
it: Eccezione non rilevata nell'apertura
    della composizione --

en: I don't know how to open images of this type --
it: Impossibile aprire questo tipo di immagine --

en: Import sequence
it: Importa sequenza

en: Cannot create action
it: Impossibile creare azione

en: Cannot import file without extension: %s
it: Impossibile importare file senza estensione: %s

en: Cannot import file of type '%s': %s
it: Impossibile importare file del tipo '%s' : '%s'

en: Unable to import file: %s
it: Impossibile importare il file: %s

en: Nothing imported
it: Nulla importato

en: Delete Action Failed.
it: Azione Elimina fallita.

en: Unnamed%08d
it: Senza Nome%08d

en: The value you are trying to edit is in a composition
    which doesn't seem to be open. Open that composition and you
    should be able to edit this value as normal.
it: Il valore che si tenta di modificare è in una composizione che
    non sembra aperta. Aprendola sarà possibile modificarla normalmente.

en: Import external canvases
it: Importa canvas esterni

en: (no/yes)
it: (no/si)

en: (yes/no)
it: (si/no)

en: error:
it: errore:

en: warning:
it: avviso:

en: Layer Parameter
it: Parametro del Livello

en: Const ValueNode
it: Valore Nodo Costante

en: Exported ValueNode
it: Valore Nodo Esportato

en: Options –
it: Opzioni -

en: _Grid size
it: _Dimensione Maglia Griglia

en: S_how grid
it: _Visualizza la Griglia

en: _Snap to grid
it: Griglia _Magnetica

en: Grid
it: Griglia

en: Snap to _frame
it: _Fotogramma Magnetico

en: Not yet implemented!
it: Non ancora implementato!

en: Custom workspaces editor
it: Gestore aree lavoro personalizzate

en: _Rename
it: _Rinomina

en: <b>General settings</b>
it: <b>Impostazioni Generali</b>

en: _Begin time
it: _Inizio tempo

en: _End time
it: Ffine tempo

en: <b>Time settings</b>
it: <b>Impostazioni tempo</b>
