Synfig UI - en to ja_JP translation catalogue (654 entries)

en: 2D vector animation studio
ja_JP: ２次元ベクター・アニメーション・スタジオ

en: Features:
ja_JP: 特色:

en: Pentablet-friendly tools
ja_JP: ペンタブレットに最適化したツール群

en: Invoke Synfig as Thumbnailer
ja_JP: Synfig をサムネイラとして呼び出して実行

en: Invokes Synfig as a gnome thumbnailer for image/sif files
ja_JP: Synfig を image/sif ファイル用の GNOME サムネイラとして呼び出して実行します

en: Add Skeleton (Simple)
ja_JP: スケルトンを追加 (シンプル)

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Opacity
ja_JP: 不透明度

en: Radius
ja_JP: 半径

en: Add a New Set
ja_JP: 新しいセットを追加

en: Add New Keyframe
ja_JP: キーフレームを追加

en: Keyframe Properties
ja_JP: キーフレームのプロパティ

en: Increase Amount
ja_JP: 合成量を増加

en: Decrease Amount
ja_JP: 合成量を減少

en: Select All Child Layers
ja_JP: 子レイヤーを選択

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Index %d
ja_JP: インデックス %d

en: Visit the Synfig website
ja_JP: Synfig の Web サイトを開く

en: Original developers:
ja_JP: 開発者:

en: Contributors:
ja_JP: 貢献者:

en: 
    Development version:
    %s
ja_JP: 
    開発バージョン:
    %s

en: Built with:
ja_JP: ビルド環境:

en: Synfig library %d
ja_JP: Synfig ライブラリ %d

en: Using:
ja_JP: 使用中:

en: Options
ja_JP: オプション

en: Not yet implemented
ja_JP: まだ実装していません

en: Canvas Properties
ja_JP: キャンバスのプロパティ

en: Canvas Info
ja_JP: キャンバス情報

en: <b>Canvas Info</b>
ja_JP: <b>キャンバス情報</b>

en: _ID
ja_JP: ID

en: _Name
ja_JP: 名前(_N)

en: _Description
ja_JP: 説明(_D)

en: Properties
ja_JP: プロパティ

en: Edit Canvas Properties
ja_JP: キャンバスのプロパティを編集

en: Colors
ja_JP: 色

en: Custom Video Codec
ja_JP: カスタム動画コーデック

en: H.264 / AVC / MPEG-4 AVC (LossLess)
ja_JP: H.264 / AVC / MPEG-4 AVC (ロスレス)

en: Windows Media Video 7
ja_JP: Windows Media ビデオ 7

en: Windows Media Video 8
ja_JP: Windows Media ビデオ 8

en: Available Video Codecs:
ja_JP: 利用可能な動画コーデック:

en: Video Bit Rate:
ja_JP: 動画ビットレート:

en: Gradient Editor
ja_JP: グラデーションエディター

en: Set as Default
ja_JP: デフォルトにする

en: Screen
ja_JP: スクリーン

en: Keyframe Dialog
ja_JP: キーフレームダイアログ

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Document
ja_JP: ドキュメント

en: Render
ja_JP: レンダリング

en: Units
ja_JP: ユニット

en: Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ

en: Pixels
ja_JP: ピクセル

en: Points
ja_JP: ポイント

en: Inches
ja_JP: インチ

en: Meters
ja_JP: メートル

en: Centimeters
ja_JP: センチメートル

en: Millimeters
ja_JP: ミリメートル

en: Unit System
ja_JP: 単位系

en: Recent Files
ja_JP: 最近のファイル

en: New Canvas
ja_JP: 新しいキャンバスを追加

en: File name prefix for the new created document
ja_JP: 新規作成ドキュメントのファイル名に使用する接頭辞

en: Frames per second of the new created document
ja_JP: 新規作成ドキュメントの 1 秒あたりフレーム数

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Width
ja_JP: 幅

en: Width in pixels of the new created document
ja_JP: 新規作成ドキュメントの横方向のピクセル数

en: 2048x1556 Full Aperture Native 2K
ja_JP: 2048x1556 Full Aperture ネイティブ 2K

en: 720x540   Web 720x
ja_JP: 720x540 ウェブ 720x

en: 720x405   Web 720x HD
ja_JP: 720x405 ウェブ 720x HD

en: 640x480   Web 640x
ja_JP: 640x480 ウェブ 640x

en: 640x360   Web 640x HD
ja_JP: 640x360 ウェブ 640x HD

en: 480x360   Web 480x
ja_JP: 480x360 ウェブ 480x

en: 480x270   Web 480x HD
ja_JP: 480x270 ウェブ 480x HD

en: 360x270   Web 360x
ja_JP: 360x270 ウェブ 360x

en: 360x203   Web 360x HD
ja_JP: 360x203 ウェブ 360x HD

en: Solid Color
ja_JP: 単色

en: Image
ja_JP: 画像

en: Other
ja_JP: その他

en: Choose...
ja_JP: 選択...

en: Action
ja_JP: アクション

en: System Language
ja_JP: システム言語

en: Name
ja_JP: 名前

en: Value
ja_JP: 値

en: Custom Size
ja_JP: カスタムサイズ

en: Custom fps
ja_JP: カスタムフレームレート

en: Sound Select
ja_JP: 音声選択

en: Sound Parameters
ja_JP: 音声のパラメータ

en: <b>Sound Parameters</b>
ja_JP: <b>音声のパラメータ</b>

en: _Sound File
ja_JP: 音声ファイル(_S)

en: Time _Offset
ja_JP: 時間オフセット(_O)

en: Restore Defaults
ja_JP: デフォルトに戻す

en: Waypoint Editor
ja_JP: 通過点エディター

en: Seek to begin
ja_JP: 始まりにシーク

en: Seek to previous keyframe
ja_JP: 前のキーフレームにシーク

en: Seek to previous frame
ja_JP: 前のフレームにシーク

en: Play
ja_JP: 再生

en: Pause
ja_JP: 停止

en: Seek to next frame
ja_JP: 次のフレームにシーク

en: Seek to next keyframe
ja_JP: 次のキーフレームにシーク

en: Seek to end
ja_JP: 終わりにシーク

en: End Time
ja_JP: 終了時間

en: Loop
ja_JP: ループ

en: Unlock past keyframe
ja_JP: 過去のキーフレームのロックを解除

en: Unlock future keyframe
ja_JP: 未来のキーフレームのロックを解除

en: Increase Display Resolution
ja_JP: 表示解像度を上げる

en: Decrease Display Resolution
ja_JP: 表示解像度を下げる

en: Low Res
ja_JP: 低解像度

en: Use Low Resolution when enabled
ja_JP: 有効にすると、低解像度で表示します

en: Toggle position handles
ja_JP: 位置ハンドルの表示を切り替え

en: Toggle vertex handles
ja_JP: 頂点ハンドルの表示を切り替え

en: Toggle tangent handles
ja_JP: 接線ハンドルの表示を切り替え

en: Toggle radius handles
ja_JP: 半径ハンドルの表示を切り替え

en: Toggle width handles
ja_JP: 線幅ハンドルの表示を切り替え

en: Toggle angle handles
ja_JP: 角度ハンドルの表示を切り替え

en: Zoom In
ja_JP: ズームイン

en: Zoom Out
ja_JP: ズームアウト

en: Zoom to Fit
ja_JP: ウィンドウのサイズに合わせる

en: Zoom to 100%
ja_JP: 100% にズーム

en: Tool Options
ja_JP: ツールオプション

en: This tool has no options
ja_JP: このツールにはオプションはありません

en: Canvas Browser
ja_JP: キャンバスブラウザー

en: Library
ja_JP: ライブラリ

en: Graphs
ja_JP: グラフ

en: History
ja_JP: 履歴

en: Clear Undo Stack
ja_JP: 取り消しスタックをクリア

en: Clear the undo stack
ja_JP: 取り消しスタックをクリアします

en: Clear Redo Stack
ja_JP: やり直しスタックをクリア

en: Clear the redo stack
ja_JP: やり直しスタックをクリアします

en: Clear Undo and Redo Stacks
ja_JP: 取り消しスタックとやり直しスタックをクリア

en: Clear the undo and redo stacks
ja_JP: 取り消しスタックとやり直しスタックをクリアします

en: Undo
ja_JP: 取り消し

en: Undo the previous action
ja_JP: 直前の操作を取り消します

en: Redo
ja_JP: やり直し

en: Redo the previously undone action
ja_JP: 直前に取り消した操作をやり直します

en: Jump
ja_JP: ジャンプ

en: (JMP)
ja_JP: (ジャンプ)

en: Clear History
ja_JP: 履歴をクリア

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Info
ja_JP: 情報

en: Stop
ja_JP: 停止

en: Keyframes
ja_JP: キーフレーム

en: Sets
ja_JP: セット

en: Layers
ja_JP: レイヤー

en: New Layer
ja_JP: 新しいレイヤーを追加

en: Canvas MetaData
ja_JP: キャンバスのメタデータ

en: Navigator
ja_JP: ナビゲーター

en: Parameters
ja_JP: パラメータ

en: Time Track
ja_JP: タイムトラック

en: Timetrack
ja_JP: タイムトラック

en: Toolbox
ja_JP: ツールボックス

en: Dock Panel
ja_JP: ドッキングパネル

en: Palette Browser
ja_JP: パレットブラウザー

en: Palette Editor
ja_JP: パレットエディター

en: Add Color
ja_JP: 色を追加

en: Add current outline color
    to the palette
ja_JP: 現在の輪郭線の色を
    パレットに追加

en: Save palette
ja_JP: パレットを保存

en: Save the current palette
ja_JP: このパレットを保存します

en: Load default
ja_JP: デフォルトを読み込み

en: Load default palette
ja_JP: デフォルトパレットを読み込み

en: Unable to open file
ja_JP: ファイルを開けません

en: Spline Tool
ja_JP: スプラインツール

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Create a region layer
ja_JP: 領域レイヤーを作成

en: Create a plant layer
ja_JP: 植物レイヤーを作成

en: Create a gradient layer
ja_JP: グラデーションレイヤーを作成

en: Blend Method:
ja_JP: 合成方法:

en: Blend Method
ja_JP: 合成方法

en: Opacity:
ja_JP: 不透明度:

en: Brush Size:
ja_JP: ブラシのサイズ:

en: Feather:
ja_JP: 境界のぼかし:

en: Link Origins
ja_JP: 原点をリンク

en: New Spline
ja_JP: 新しいスプライン

en: Unable to create layer
ja_JP: レイヤーを作成できません

en:  Gradient
ja_JP: グラデーション

en: Unable to create Gradient layer
ja_JP: グラデーションレイヤーを作成できません

en:  Plant
ja_JP: 植物

en: Unable to create Plant layer
ja_JP: 植物レイヤーを作成できません

en:  Region
ja_JP: 領域

en: Unable to create Region layer
ja_JP: 領域レイヤーを作成できません

en:  Outline
ja_JP: 輪郭線

en: Unable to create Outline layer
ja_JP: 輪郭線レイヤーを作成できません

en: Unloop Spline
ja_JP: スプラインのループを解除

en: Loop Spline
ja_JP: スプラインをループ

en: Delete Vertex
ja_JP: 頂点を削除

en: Insert Vertex
ja_JP: 頂点を挿入

en: Unable to find where to insert vertex, internal error, please report this bug
ja_JP: 内部エラーにより頂点を挿入する位置を見つけられません。バグを報告してください。

en: Unable to remove vertex, internal error, please report this bug
ja_JP: 内部エラーにより頂点を削除できません。バグを報告してください。

en: Skeleton Layer
ja_JP: スケルトンレイヤー

en: Brush Tool
ja_JP: ブラシツール

en: Circle Tool
ja_JP: 円ツール

en: Create a circle layer
ja_JP: 円レイヤーを作成

en: Defines the blend method to be used for circles
ja_JP: 円の合成方法を定義します

en: Spline Points:
ja_JP: スプラインの制御点:

en: Offset:
ja_JP: オフセット:

en: Invert
ja_JP: 反転

en: Falloff:
ja_JP: 減衰:

en: Falloff
ja_JP: 減衰

en: Linear
ja_JP: 線形

en: Square Root
ja_JP: 平方根

en: Cosine
ja_JP: コサイン

en: Spline Origins at Center
ja_JP: スプラインの原点を図形の中心に配置

en: New Circle
ja_JP: 新しい円

en: Unable to create Circle layer
ja_JP: 円レイヤーを作成できません

en: Draw Tool
ja_JP: ドローツール

en: Pressure Sensitive
ja_JP: 筆圧感知

en: Smoothness
ja_JP: なめらかさ

en: Define Region
ja_JP: 領域を定義

en: Eyedrop Tool
ja_JP: スポイトツール

en: No layer here
ja_JP: ここにはレイヤーはありません

en: Gradient Tool
ja_JP: グラデーションツール

en: Create a linear gradient
ja_JP: 線形グラデーションを作成

en: Create a radial gradient
ja_JP: 放射状グラデーションを作成

en: Create a conical gradient
ja_JP: 円錐形グラデーションを作成

en: Create a spiral gradient
ja_JP: 渦巻きグラデーションを作成

en: New Gradient
ja_JP: 新しいグラデーション

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Mirror Tool
ja_JP: ミラーツール

en: (Shift key toggles axis)
ja_JP: (Shift で対称軸を切り替え)

en: Transform Tool
ja_JP: 変形ツール

en: Ctrl to rotate
ja_JP: Ctrl で回転

en: Alt to scale
ja_JP: Alt で拡大/縮小

en: Shift to constrain
ja_JP: Shift で水平/垂直に移動

en: Polygon Tool
ja_JP: 多角形ツール

en: Create a polygon layer
ja_JP: 多角形レイヤーを作成

en: Defines the blend method to be used for polygons
ja_JP: 多角形の合成方法を定義します

en: Make Polygon
ja_JP: 多角形を作成

en: Clear current Polygon
ja_JP: 現在の多角形をクリア

en: New Polygon
ja_JP: 新しい多角形

en: Unable to create Polygon layer
ja_JP: 多角形レイヤーを作成できません

en: Rectangle Tool
ja_JP: 矩形ツール

en: Create a rectangle layer
ja_JP: 矩形レイヤーを作成

en: Defines the blend method to be used for rectangles
ja_JP: 矩形の合成方法を定義します

en: Brush size
ja_JP: ブラシのサイズ

en: New Rectangle
ja_JP: 新しい矩形

en: Rotate Tool
ja_JP: 回転ツール

en: Allow Scale
ja_JP: 同時に拡大/縮小できるようにする

en: Scale Tool
ja_JP: 拡大/縮小ツール

en: Lock Aspect Ratio
ja_JP: アスペクト比をロック

en: Sketch Tool
ja_JP: スケッチツール

en: Show Sketch
ja_JP: スケッチを表示

en: SmoothMove Tool
ja_JP: スムーズムーブツール

en: Radius:
ja_JP: 半径:

en: Smooth Move
ja_JP: スムーズムーブ

en: Star Tool
ja_JP: 星形ツール

en: Create a star layer
ja_JP: 星形レイヤーを作成

en: Defines the blend method to be used for stars
ja_JP: 星形の合成方法を定義します

en: Radius Ratio:
ja_JP: 半径比率:

en: Regular Polygon
ja_JP: 正多角形

en: New Star
ja_JP: 新しい星形

en: Unable to create Star layer
ja_JP: 星形レイヤーを作成できません

en: Text Tool
ja_JP: テキストツール

en: Create a text layer
ja_JP: テキストレイヤーを作成

en: Defines the blend method to be used for texts
ja_JP: テキストの合成方法を定義します

en: Multiline Text
ja_JP: 複数行テキスト

en: Size:
ja_JP: サイズ:

en: Orientation:
ja_JP: 方向:

en: Family:
ja_JP: ファミリ:

en: New Text
ja_JP: 新しいテキスト

en: Width Tool
ja_JP: 線幅ツール

en: Relative Growth
ja_JP: 相対的に増加させる

en: Growth:
ja_JP: 増加量:

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Time
ja_JP: 時間

en: Length
ja_JP: 長さ

en: Description
ja_JP: 説明

en: Z Depth
ja_JP: Z 深度

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Layer
ja_JP: レイヤー

en: Set Layer Parameters
ja_JP: レイヤーのパラメータを設定

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Move Layers
ja_JP: レイヤーを移動

en: Other...
ja_JP: その他...

en: No canvas name was specified
ja_JP: キャンバス名が指定されていません

en: Unknown Exception
ja_JP: 不明な例外

en: Red
ja_JP: 赤

en: Green
ja_JP: 緑

en: Blue
ja_JP: 青

en: Luma
ja_JP: 輝度

en: Hue
ja_JP: 色相

en: Saturation
ja_JP: 彩度

en: Alpha
ja_JP: アルファ

en: Remove Waypoints
ja_JP: 通過点を削除

en: Outline Color
ja_JP: 輪郭線の色

en: Fill Color
ja_JP: 塗りつぶしの色

en: Swap Fill and
    Outline Colors
ja_JP: 塗りつぶしの色を輪郭線の色と交換する

en: Reset Colors to Black and White
ja_JP: 色を黒と白にリセットする

en: Brush Preview
ja_JP: ブラシのプレビュー

en: Brush Size
ja_JP: ブラシのサイズ

en: Default Gradient
ja_JP: デフォルトのグラデーション

en: Not possible to ALT-drag the first keyframe
ja_JP: 最初のキーフレームをALTドラッグできません

en: Click and drag keyframes
ja_JP: キーフレームをクリックしてドラッグします

en: Clamped
ja_JP: クランプ

en: Constant
ja_JP: 定数

en: Ease In/Out
ja_JP: イーズイン/アウト

en: Waypoint
ja_JP: 通過点

en: <b>Waypoint</b>
ja_JP: <b>通過点</b>

en: _Value
ja_JP: 値(_V)

en: Interpolation
ja_JP: 補間方法

en: <b>Interpolation</b>
ja_JP: <b>補間方法</b>

en: _In Interpolation
ja_JP: イーズインの補間(_I)

en: TCB Parameters
ja_JP: TCB のパラメータ

en: <b>TCB Parameter</b>
ja_JP: <b>TCB のパラメータ</b>

en: _Bias
ja_JP: バイアス(_B)

en: Out:
ja_JP: アウト:

en: In:
ja_JP: イン:

en: Tension:
ja_JP: テンション:

en: Continuity:
ja_JP: 連続性

en: Bias:
ja_JP: バイアス:

en: _File
ja_JP: ファイル(_F)

en: Open Recent
ja_JP: 最近使ったファイルを開く

en: _Edit
ja_JP: 編集(_E)

en: _View
ja_JP: 表示(_V)

en: Show/Hide Handles
ja_JP: ハンドルの表示/非表示

en: Low-Res Pixel Size
ja_JP: 低解像度表示時のピクセルサイズ

en: _Canvas
ja_JP: キャンバス (_C)

en: _Layer
ja_JP: レイヤー(_L)

en: Plug-Ins
ja_JP: プラグイン

en: _Window
ja_JP: ウィンドウ(_W)

en: _Help
ja_JP: ヘルプ(_H)

en: Keyframe
ja_JP: キーフレーム

en: Import...
ja_JP: インポート...

en: Render...
ja_JP: レンダリング...

en: Preview...
ja_JP: プレビュー...

en: Close Document
ja_JP: ドキュメントを閉じる

en: Select All Handles
ja_JP: すべてのハンドルを選択

en: Unselect All Handles
ja_JP: すべてのハンドルの選択を解除

en: Select All Layers
ja_JP: すべてのレイヤーを選択

en: Unselect All Layers
ja_JP: すべてのレイヤーの選択を解除

en: Input Devices...
ja_JP: 入力デバイス...

en: Preferences...
ja_JP: 設定...

en: Toolbar
ja_JP: ツールバー

en: Show Position Handles
ja_JP: 位置ハンドルを表示

en: Show Vertex Handles
ja_JP: 頂点ハンドルを表示

en: Show Tangent Handles
ja_JP: 接線ハンドルを表示

en: Show Radius Handles
ja_JP: 半径ハンドルを表示

en: Show Width Handles
ja_JP: 線幅ハンドルを表示

en: Show Angle Handles
ja_JP: 角度ハンドルを表示

en: Next Bone Handles
ja_JP: 次のボーンハンドル

en: Set Low-Res pixel size to %d
ja_JP: 低解像度表示時のピクセルサイズを %d に設定

en: Toggle Grid Show
ja_JP: グリッドの表示を切り替え

en: Toggle Grid Snap
ja_JP: グリッドのスナップを切り替え

en: Toggle Guide Show
ja_JP: ガイドの表示を切り替え

en: Toggle Guide Snap
ja_JP: ガイドのスナップを切り替え

en: Toggle Low-Res
ja_JP: 低解像度表示を切り替え

en: Decrease Low-Res Pixel Size
ja_JP: 低解像度表示時のピクセルサイズを小さく

en: Increase Low-Res Pixel Size
ja_JP: 低解像度表示時のピクセルサイズを大きく

en: Toggle Onion Skin
ja_JP: オニオンスキンの表示を切り替え

en: Seek to Next Keyframe
ja_JP: 次のキーフレームにシーク

en: Seek to previous Keyframe
ja_JP: 前のキーフレームにシーク

en: Seek to Next Frame
ja_JP: 次のフレームにシーク

en: Seek to Previous Frame
ja_JP: 前のフレームにシーク

en: Seek Forward
ja_JP: 前方へシーク

en: Seek Backward
ja_JP: 後方へシーク

en: Seek to Begin
ja_JP: 始まりにシーク

en: Seek to End
ja_JP: 終わりにシーク

en: Properties...
ja_JP: プロパティ...

en: Options...
ja_JP: オプション...

en: Increase Layer Amount
ja_JP: レイヤーの合成量を増加

en: Decrease Layer Amount
ja_JP: レイヤーの合成量を減少

en: Compositing
ja_JP: 構成

en: Animating
ja_JP: アニメーション編集

en: Preview Dialog
ja_JP: プレビューダイアログ

en: Failed to initialize synfig!
ja_JP: Synfig の初期化に失敗しました！

en: Loading Plugins...
ja_JP: プラグインを読み込み中...

en: Init UI Manager...
ja_JP: UIマネージャーを初期化...

en: Init Dock Manager...
ja_JP: ドックマネージャーを初期化...

en: Init Main Window...
ja_JP: メインウィンドウを初期化...

en: Init Toolbox...
ja_JP: ツールボックスを初期化...

en: Init About Dialog...
ja_JP: 「このアプリケーションについて」ダイアログを初期化...

en: Init Tool Options...
ja_JP: ツールオプションを初期化...

en: Init History...
ja_JP: 履歴を初期化...

en: Init Canvases...
ja_JP: キャンバスを初期化...

en: Init Keyframes...
ja_JP: キーフレームを初期化...

en: Init Layers...
ja_JP: レイヤーを初期化...

en: Init Parameters...
ja_JP: パラメータを初期化...

en: Init MetaData...
ja_JP: メタデータを初期化...

en: Init Library...
ja_JP: ライブラリを初期化...

en: Init Info...
ja_JP: 情報を初期化...

en: Init Navigator...
ja_JP: ナビゲーターを初期化...

en: Init Timetrack...
ja_JP: タイムトラックを初期化...

en: Init Curve Editor...
ja_JP: カーブエディターを初期化...

en: Init Layer Sets...
ja_JP: レイヤーセットを初期化...

en: Init Color Dialog...
ja_JP: 色ダイアログを初期化...

en: Init Gradient Dialog...
ja_JP: グラデーションダイアログを初期化...

en: Init DeviceTracker...
ja_JP: デバイストラッカを初期化...

en: Init Setup Dialog...
ja_JP: セットアップダイアログを初期化...

en: Init Input Dialog...
ja_JP: 入力ダイアログを初期化...

en: Init auto recovery...
ja_JP: 自動修復を初期化...

en: Loading Settings...
ja_JP: 設定を読み込み中...

en: Init Tools...
ja_JP: ツールを初期化...

en: Loading files...
ja_JP: ファイルを読み込み中...

en: Done.
ja_JP: 完了しました。

en: Quit Request
ja_JP: 終了リクエスト

en: Quit Request sent
ja_JP: 終了リクエストが送信されました

en: Import
ja_JP: インポート

en: File Format Version:
ja_JP: ファイルフォーマットのバージョン:

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Idle
ja_JP: アイドル

en: Default Interpolation
ja_JP: デフォルトの補間方法

en: Turn on animate editing mode
ja_JP: アニメーション編集モードをオンにする

en: Current time
ja_JP: 現在の時間

en: Shows the Preview Settings Dialog
ja_JP: プレビュー設定ダイアログを表示します

en: Shows the Render Settings Dialog
ja_JP: レンダリング設定ダイアログを表示します

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Show Grid
ja_JP: グリッドを表示

en: Snap to Grid
ja_JP: グリッドにスナップ

en: Show Guides
ja_JP: ガイドを表示

en: Snap to Guides
ja_JP: ガイドにスナップ

en: Save As...
ja_JP: 別名で保存...

en: Save All
ja_JP: すべて保存

en: Quit
ja_JP: 終了

en: Preview Window
ja_JP: プレビューウィンドウ

en: Use Low-Res
ja_JP: 低解像度で表示

en: Show Onion Skin
ja_JP: オニオンスキンを表示

en: Zoom In on Timeline
ja_JP: タイムラインをズームイン

en: Zoom Out on Timeline
ja_JP: タイムラインをズームアウト

en: Turn off animate editing mode
ja_JP: アニメーション編集モードをオフにする

en: Unlock future keyframes
ja_JP: 未来のキーフレームのロックを解除

en: Lock future keyframes
ja_JP: 未来のキーフレームをロック

en: Unlock past keyframes
ja_JP: 過去のキーフレームのロックを解除

en: Duplicate Waypoints
ja_JP: 通過点を複製

en: _Jump To
ja_JP: ここにジャンプ(_J)

en: _Duplicate
ja_JP: 複製(_D)

en: _Remove
ja_JP: 削除(_R)

en: _Remove %d Waypoints
ja_JP: %d 個の通過点を削除(_R)

en: _Clamped
ja_JP: クランプ(_C)

en: _TCB
ja_JP: TCB(_T)

en: _Constant
ja_JP: 定数(_C)

en: _Ease In
ja_JP: イーズイン(_E)

en: _Ease In/Out
ja_JP: イーズイン/アウト(_E)

en: _Linear
ja_JP: 線形(_L)

en: Bool
ja_JP: ブーリアン

en: Integer
ja_JP: 整数

en: Angle
ja_JP: 角度

en: Real
ja_JP: 実数

en: Vector
ja_JP: ベクター

en: Color
ja_JP: 色彩

en: Segment
ja_JP: 線分

en: Spline Point
ja_JP: スプライン制御点

en: List
ja_JP: リスト

en: Gradient
ja_JP: グラデーション

en: Fill Tool
ja_JP: 塗りつぶしツール

en: Zoom Tool
ja_JP: ズームツール

en: Reset Colors
ja_JP: 色をリセット

en: Rename
ja_JP: 名前を変更

en: About
ja_JP: このアプリケーションについて

en: Blur Layer
ja_JP: ぼかしレイヤー

en: Motion Blur Layer
ja_JP: モーションぼかしレイヤー

en: Radial Blur Layer
ja_JP: 放射状ぼかしレイヤー

en: Curve Warp Layer
ja_JP: カーブワープレイヤー

en: Inside Out Layer
ja_JP: 裏返しレイヤー

en: Warp Layer
ja_JP: ワープレイヤー

en: Julia Set Layer
ja_JP: ジュリア集合レイヤー

en: Mandelbrot Set Layer
ja_JP: マンデルブロ集合レイヤー

en: Circle Layer
ja_JP: 円レイヤー

en: Outline Layer
ja_JP: 輪郭線レイヤー

en: Polygon Layer
ja_JP: 多角形レイヤー

en: Rectangle Layer
ja_JP: 矩形レイヤー

en: Region Layer
ja_JP: 領域レイヤー

en: Star Layer
ja_JP: 星形レイヤー

en: Conical Gradient Layer
ja_JP: 円錐形グラデーションレイヤー

en: Linear Gradient Layer
ja_JP: 線形グラデーションレイヤー

en: Radial Gradient Layer
ja_JP: 放射状グラデーションレイヤー

en: Spiral Gradient Layer
ja_JP: 渦巻きグラデーションレイヤー

en: Duplicate Layer
ja_JP: レイヤーを複製

en: Group Layer
ja_JP: レイヤーをグループ化

en: Plant Layer
ja_JP: 植物レイヤー

en: Stroboscope Layer
ja_JP: ストロボレイヤー

en: Super Sample Layer
ja_JP: スーパーサンプリングレイヤー

en: Sound Layer
ja_JP: 音声レイヤー

en: Text Layer
ja_JP: テキストレイヤー

en: Time Loop Layer
ja_JP: タイムループレイヤー

en: Bevel Layer
ja_JP: ベベルレイヤー

en: Shade Layer
ja_JP: 影付けレイヤー

en: Set
ja_JP: セット

en: Hide Grid
ja_JP: グリッドを非表示

en: Enable Grid Snap
ja_JP: グリッドのスナップを有効化

en: Disable Grid Snap
ja_JP: グリッドのスナップを無効化

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Past keyframes unlocked
ja_JP: 過去のキーフレームのロックを解除しました

en: Past keyframes locked
ja_JP: 過去のキーフレームをロックしました

en: Future keyframes unlocked
ja_JP: 未来のキーフレームのロックを解除しました

en: Future keyframes locked
ja_JP: 未来のキーフレームをロックしました

en: Seek to Previous Keyframe
ja_JP: 前のキーフレームにシーク

en: Seek to Next frame
ja_JP: 次のフレームにシーク

en: Add Layer to Set
ja_JP: レイヤーをセットに追加

en: Remove Layer from Set
ja_JP: セットからレイヤーを削除

en: Set Layer Description
ja_JP: レイヤーの説明を設定

en: Toggle show grid
ja_JP: グリッドの表示を切り替え

en: Toggle snap grid
ja_JP: グリッドのスナップを切り替え

en: Toggle show guide
ja_JP: ガイドの表示を切り替え

en: Toggle snap guide
ja_JP: ガイドのスナップを切り替え

en: Toggle onion skin
ja_JP: オニオンスキンの表示を切り替え

en: Preview Options Dialog
ja_JP: プレビューオプションダイアログ

en: Render Options Dialog
ja_JP: レンダリングオプションダイアログ

en: Clamped interpolation
ja_JP: クランプ補間

en: TCB interpolation
ja_JP: TCB 補間

en: Const interpolation
ja_JP: 定数補間

en: Ease In/Out interpolation
ja_JP: イーズイン/アウトの補間

en: Linear interpolation
ja_JP: 線形補間

en: Unknown extension
ja_JP: 未知の拡張子

en: Add
ja_JP: 加算

en: Edit Waypoint
ja_JP: 通過点を編集

en: Edit Waypoints
ja_JP: 通過点を編集

en: Synfig Animation
ja_JP: Synfig アニメーション

en: synfig studio -- starting up application...
ja_JP: Synfig Studio -- アプリケーションを開始中...

en: Show Menubar
ja_JP: メニューバーを表示

note: TRANSLATORS:         | Help menu entry:              | A wiki page: |
en: Tutorials
ja_JP: チュートリアル

en: Reference
ja_JP: 資料

en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくある質問

en: Get Support
ja_JP: サポート

en: About Synfig Studio
ja_JP: Synfig Studio について

en: One Moment, Please...
ja_JP: しばらくお待ちください...

en: Error: No Python 3 binary found.
    
    Hint: You can set SYNFIG_PYTHON_BINARY environment variable pointing at your custom python installation.
ja_JP: エラー: Python 3 バイナリが見つかりません。
    
    ヒント: Python のインストールディレクトリを変更した場合は環境変数 SYNFIG_PYTHON_BINARY を使用してパスを指定してください。

en: _Pixel Aspect
ja_JP: ピクセルのアスペクト比(_P)

en: Pi_xel Width
ja_JP: ピクセルの幅(_X)

en: Pix_el Height
ja_JP: ピクセルの高さ(_E)

en: Image _Aspect
ja_JP: 画像のアスペクト比(_A)

en: Image _Width
ja_JP: 画像の幅(_W)

en: Image _Height
ja_JP: 画像の高さ(_H)

en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: <b>Image Size</b>
ja_JP: <b>画像サイズ</b>

en: _Width
ja_JP: 幅(_W)

en: _Height
ja_JP: 高さ(_H)

en: _XRes
ja_JP: X 解像度(_X)

en: _YRes
ja_JP: Y 解像度(_Y)

en: _Physical Width
ja_JP: 実際の幅(_P)

en: Phy_sical Height
ja_JP: 実際の高さ(_S)

en: Image Area
ja_JP: 画像エリア

en: <b>Image Area</b>
ja_JP: <b>画像エリア</b>

en: _Top Left
ja_JP: 左上(_T)

en: _Bottom Right
ja_JP: 右下(_B)

en: Time Settings
ja_JP: 時間設定

en: <b>Time Settings</b>
ja_JP: <b>時間設定</b>

en: _Frames per second
ja_JP: フレーム/秒(_F)

en: _Start Time
ja_JP: 開始時間(_S)

en: _End Time
ja_JP: 終了時間(_E)

en: _Duration
ja_JP: 再生時間(_D)

en: Locks and Links
ja_JP: ロックとリンク

en: <b>Locks and Links</b>
ja_JP: <b>ロックとリンク</b>

en: Render Settings
ja_JP: レンダリング設定

en: Render _current frame only
ja_JP: 現在のフレームのみレンダリング(_C)

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Parameters...
ja_JP: パラメータ...

en: Target
ja_JP: ターゲット

en: <b>Target</b>
ja_JP: <b>ターゲット</b>

en: _Filename
ja_JP: ファイル名(_F)

en: _Target
ja_JP: ターゲット(_T)

en: Settings
ja_JP: 設定

en: <b>Settings</b>
ja_JP: <b>設定</b>

en: _Quality
ja_JP: 画質(_Q)

en: _Anti-Aliasing
ja_JP: アンチエイリアス(_A)

en: You must supply a filename!
ja_JP: ファイル名を入力してください！

en: Unable to determine proper target from filename.
ja_JP: ファイル名から適切なターゲットを判別できません。

en: Target initialization failure
ja_JP: ターゲットの初期化に失敗

en: sec
ja_JP: 秒

en: ERROR:
ja_JP: エラー:

en: WARNING:
ja_JP: 警告:

en: Canvas Interface
ja_JP: キャンバスインターフェース

en: Add Activepoint
ja_JP: アクティブポイントを追加

en: New Activepoint
ja_JP: 新しいアクティブポイント

en: Remove Activepoint
ja_JP: アクティブポイントを削除

en: Activepoint
ja_JP: アクティブポイント

en: Unable to find activepoint
ja_JP: アクティブポイントが見つかりません

en: Mark Activepoint as "Off"
ja_JP: アクティブポイントをオフにする

en: Mark Activepoint as "On"
ja_JP: アクティブポイントをオンにする

en: Merge Tangents
ja_JP: 接線を統合

en: Merge Tangents of '%s'
ja_JP: '%s' の接線を統合

en: Split Tangents
ja_JP: 接線を分割

en: Split Tangents of '%s'
ja_JP: '%s' の接線を分割

en: Set Canvas Description
ja_JP: キャンバスの説明を設定

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its description changed.
en: Change canvas description from '%s' to '%s'
ja_JP: キャンバスの説明を '%s' から '%s' に変更

en: Id
ja_JP: ID

en: Remove Canvas
ja_JP: キャンバスを削除

en: You cannot remove the root canvas!
ja_JP: ルートキャンバスは削除できません！

en: Apply Outline Color
ja_JP: 輪郭線の色を適用

en: Apply Fill Color
ja_JP: 塗りつぶしの色を適用

en: Apply Default Gradient
ja_JP: デフォルトのグラデーションを適用

en: Add Layers to Set
ja_JP: レイヤーをセットに追加

en: Layer to be added to set
ja_JP: セットに追加されるレイヤー

en: Name of the Set to add the Layers to
ja_JP: レイヤーを追加するセットの名前

en: Remove Layers from a Set
ja_JP: レイヤーをセットから削除

en: Layer to be removed from Set
ja_JP: セットから削除されるレイヤー

en: A set with the name "%s" already exists!
ja_JP: "%s" という名前のセットは既に存在します！

en: Duplicate Keyframe
ja_JP: キーフレームを複製

en: Keyframe to be duplicated
ja_JP: 複製されるキーフレーム

en:  (Duplicate)
ja_JP: (複製)

en: Remove Keyframe
ja_JP: キーフレームを削除

en: Keyframe to be removed
ja_JP: 削除されるキーフレーム

en: This layer doesn't exist anymore.
ja_JP: このレイヤーは既に存在しません。

en: Add Layer
ja_JP: レイヤーを追加

en: Layer to be added
ja_JP: 追加されるレイヤー

en: Layer to be copied
ja_JP: コピーされるレイヤー

en: This layer doesn't belong to this canvas anymore
ja_JP: このレイヤーは既にこのキャンバスに属していません

en: Duplicate Layers
ja_JP: レイヤーを複製

en: Layer to be duplicated
ja_JP: 複製されるレイヤー

en: Embed Layer
ja_JP: レイヤーを埋め込み

en: Group Layers
ja_JP: レイヤーをグループ化

en: Layer to be grouped
ja_JP: グループ化されるレイヤー

en: Lower Layer
ja_JP: レイヤーを背面に

en: Lower Layers
ja_JP: レイヤーを背面に

en: Layer to be lowered
ja_JP: 背面に移動されるレイヤー

en: Raise Layer
ja_JP: レイヤーを前面に

en: Raise Layers
ja_JP: レイヤーを前面に

en: Layer to be raised
ja_JP: 前面に移動されるレイヤー

en: Delete Layer
ja_JP: レイヤーを削除

en: Delete Layers
ja_JP: レイヤーを削除

en: Layer to be deleted
ja_JP: 削除されるレイヤー

en: New Description
ja_JP: 新しい説明

en: Toggle Exclude from Rendering
ja_JP: レンダリングから除外するかどうかを切り替え

en: Disable layer rendering -
ja_JP: レイヤーのレンダリングを無効化 -

en: Enable layer rendering -
ja_JP: レイヤーのレンダリングを有効化 -

en: Make Z Range visible
ja_JP: Z 範囲を可視化

en: Layer to make Z Range visible
ja_JP: Z 範囲を可視化するレイヤー

en: No layers selected
ja_JP: レイヤーが選択されていません

en: Link to Spline
ja_JP: スプラインにリンク

en: Origin
ja_JP: 原点

en: Link to Bone
ja_JP: ボーンにリンク

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a connection is made.
en: Connect '%s' to '%s'
ja_JP: '%s' と '%s' を接続

en: Create Child Bone
ja_JP: 子ボーンを作成

en: Link
ja_JP: リンク

en: Cannot link two values of different types ('%s' and '%s')
ja_JP: 種類の違う値同士をリンクさせることはできません ('%s' と '%s')

en: You must be in Animate-Editing-Mode to directly manipulate this value
ja_JP: この値を直接編集するには、アニメーション編集モードをオンにしてください

en: Set interpolation for %s
ja_JP: %s の補間を設定

en: Link to Skeleton
ja_JP: スケルトンにリンク

en: Insert Item
ja_JP: アイテムを挿入

en: Remove Item
ja_JP: アイテムを削除

en: Remove Item (Smart)
ja_JP: アイテムを削除 (スマート)

en: Unloop
ja_JP: ループを解除

en: Insert Item (Smart)
ja_JP: アイテムを挿入 (スマート)

en: Add Waypoint
ja_JP: 通過点を追加

en: New Waypoint
ja_JP: 新しい通過点

en: Waypoint to be added
ja_JP: 追加される通過点

en: Time where waypoint is to be added
ja_JP: 通過点が追加される時間

en: Connect Waypoint
ja_JP: 通過点を接続

en: Disconnect Waypoint
ja_JP: 通過点の接続を解除

en: Remove Waypoint
ja_JP: 通過点を削除

en: Waypoint to be Removed
ja_JP: 削除される通過点

en: Waypoint to be changed
ja_JP: 変更される通過点

en: Unable to find waypoint
ja_JP: 通過点が見つかりません

en: Failed to undo.
ja_JP: 取り消しに失敗しました。

en: Failed to redo.
ja_JP: やり直しに失敗しました。

en: Empty name!
ja_JP: 名前が空白です！

en: Layer Parameter
ja_JP: レイヤーのパラメータ

en: _Grid size
ja_JP: グリッドのサイズ

en: S_how grid
ja_JP: グリッドを表示(_H)

en: _Snap to grid
ja_JP: グリッドにスナップ(_S)

en: Grid
ja_JP: グリッド

en: Snap to _frame
ja_JP: フレームにスナップ(_F)

en: Not yet implemented!
ja_JP: まだ実装していません！

en: _FPS
ja_JP: フレーム/秒(_F)

en: <b>General settings</b>
ja_JP: <b>全般設定</b>

en: _Begin time
ja_JP: 開始時間(_B)

en: _End time
ja_JP: 終了時間(_E)

en: <b>Time settings</b>
ja_JP: <b>時間設定</b>
