Synfig UI - en to ru translation catalogue (1486 entries)

en: 2D vector animation studio
ru: Студия двухмерной векторной анимации

en: Create and edit 2D animations and compositions
ru: Создание двухмерной анимации

en: Synfig Studio is a free and open-source 2D animation software, designed as powerful industrial-strength solution for creating film-quality animation using a vector and bitmap artwork. It eliminates the need to create animation frame-by frame, allowing you to produce 2D animation of a higher quality with fewer people and resources.
ru: Synfig Studio - это свободное и с открытым исходным кодом программное обеспечение 2D анимации, разработанное как мощное индустриальное решение для создания анимации кинематографического качества, используя векторные и растровые изображения. Это устраняет необходимость создания анимации кадр за кадром, что позволяет производить 2D анимации более высокого качества с меньшим количеством людей и ресурсов.

en: Features:
ru: Возможности:

en: Can manipulate vector and bitmap artwork
ru: Может манипулировать векторным и растровым изображением

en: Automatic tweening (independent from FPS)
ru: Автоматические промежуточные кадры (независимо от количества кадров в секунду)

en: Multitude of layers of various types (geometry primitives, shapes, gradients, fratals)
ru: Множество слоев различных типов (геометрические примитивы, формы, градиенты, фракталы)

en: Full-featured bone system
ru: Полнофункциональная костная система

en: Filters and effects for compositing (blurs, distortions, color manipulation, masks)
ru: Фильтры и эффекты для композитинга (размытия, искажения, цветные манипуляции, маски)

en: All color operations use High Dynamic-Range Imaging (HDRI)
ru: Все операции с цветом используют высокоинтенсивную визуализацию (HDRI)

en: Pentablet-friendly tools
ru: Утилиты дружественные с графическим планшетом

en: Sound support
ru: Звуковая поддержка

en: Linking data on file- or parameter-level
ru: Связывание данных по файлам или параметрам уровня

en: Automatic animation using mathematical functions
ru: Автоматическая анимация с использованием математических функций

en: Synfig Studio workspace
ru: Рабочее пространство Synfig Studio

en: enable
ru: включить

en: Enable this thumbnailer.
ru: Включить создание миниатюр.

en: Invoke Synfig as Thumbnailer
ru: Вызвать Synfig в качестве создателя миниатюр

en: Invokes Synfig as a gnome thumbnailer for image/sif files
ru: Вызвать Synfig в качестве создателя миниатюр для gnome для изображений/файлов sif

en: Add Skeleton (Simple)
ru: Добавить скелет (Простой)

en: Export to Lottie format
ru: Экспорт в формат Lottie

en: Unhide All Layers
ru: Показать все скрытые слои

en: Pressure
ru: Давление

en: The pressure reported by the tablet, between 0.0 and 1.0. If you use the mouse, it will be 0.5 when a button is pressed and 0.0 otherwise.
ru: Давление, сообщённое графическим планшетом, между 0.0 и 1.0. Если вы используете мышь, то это будет 0.5 при нажатии кнопки и 0.0 в противном случае.

en: Fine speed
ru: Отличная скорость

en: How fast you currently move. This can change very quickly. Try 'print input values' from the 'help' menu to get a feeling for the range; negative values are rare but possible for very low speed.
ru: Как быстро вы двигаетесь в настоящий момент. Это может измениться очень быстро. Попробуйте "напечатать входные значения" из меню "Справка", чтобы получить ощущение для диапазона; отрицательные значения редки, но возможны для очень низкой скорости.

en: Gross speed
ru: Полная скорость

en: Same as fine speed, but changes slower. Also look at the 'gross speed filter' setting.
ru: То же самое как отличная скорость, но изменения медленнее. Также обратите внимание на настройки 'Фильтра полной скорости'.

en: Random
ru: Случайно

en: Fast random noise, changing at each evaluation. Evenly distributed between 0 and 1.
ru: Быстрый случайный шум, изменяющийся в каждой оценке. Равномерно распределённый между 0 и 1.

en: Stroke
ru: Штрих

en: This input slowly goes from zero to one while you draw a stroke. It can also be configured to jump back to zero periodically while you move. Look at the 'stroke duration' and 'stroke hold time' settings.
ru: Этот вход медленно идёт от нуля до единицы, пока вы рисуете штрих. Он также может быть настроен, чтобы переходить обратно к нулю периодически во время перемещения. Посмотрите на 'продолжительность хода' и настройки 'времени задержки хода'.

en: Direction
ru: Направление

en: The angle of the stroke, in degrees. The value will stay between 0.0 and 180.0, effectively ignoring turns of 180 degrees.
ru: Угол штриховки в градусах. Значение будет между 0.0 и 180.0, фактически игнорируя повороты на 180 градусов.

en: Declination
ru: Наклон

en: Declination of stylus tilt. 0 when stylus is parallel to tablet and 90.0 when it's perpendicular to tablet.
ru: Отклонение наклона стилуса. 0 - когда стилус параллелен графическому планшету и 90.0 - когда он перпендикулярен ему.

en: Ascension
ru: Подъём

en: Right ascension of stylus tilt. 0 when stylus working end points to you, +90 when rotated 90 degrees clockwise, -90 when rotated 90 degrees counterclockwise.
ru: Прямой подъём наклона стилуса. 0 - когда перо обрабатывает конечные точки, +90 - при вращении на 90 градусов по часовой стрелке, -90 - при повороте на 90 градусов против часовой стрелки.

en: Custom
ru: Пользовательский

en: This is a user defined input. Look at the 'custom input' setting for details.
ru: Это определённый пользователем вход. Посмотрите на установки 'пользовательского входа' для деталей.

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: 0 means brush is transparent, 1 fully visible
    (also known as alpha or opacity)
ru: 0 - означает, что кисть прозрачна, 1 - полностью видна
    (также известен как альфа-канал или непрозрачность)

en: Opacity multiply
ru: Умноженная непрозрачность

en: This gets multiplied with opaque. You should only change the pressure input of this setting. Use 'opaque' instead to make opacity depend on speed.
    This setting is responsible to stop painting when there is zero pressure. This is just a convention, the behaviour is identical to 'opaque'.
ru: Становится умноженным с непрозрачным. Вы должны только изменить входное давление у этого параметра. Используйте 'непрозрачной' вместо того, чтобы сделать непрозрачность зависимой от скорости.
    Этот параметр отвечает за остановку рисования, когда есть нулевое давление. Это просто соглашение, поведение идентично 'непрозрачному'.

en: Opacity linearize
ru: Линейная непрозрачность

en: Correct the nonlinearity introduced by blending multiple dabs on top of each other. This correction should get you a linear ("natural") pressure response when pressure is mapped to opaque_multiply, as it is usually done. 0.9 is good for standard strokes, set it smaller if your brush scatters a lot, or higher if you use dabs_per_second.
    0.0 the opaque value above is for the individual dabs
    1.0 the opaque value above is for the final brush stroke, assuming each pixel gets (dabs_per_radius*2) brushdabs on average during a stroke
ru: Откорректируйте нелинейность, введённую путем смешивания нескольких мазков поверх друг друга. Эта поправка должна дать вам линейный ("естественный") ответ давления, когда давление сопоставляется с умноженной_непрозрачностью, как это обычно делается. 0.9 хорош для стандартной штриховки, установите его меньше, если ваша кисть много рассеивает, или больше, если вы используете мазки_в_секунду.
    Значение непрозрачности выше 0.0 для отдельных мазков
    Значение непрозрачности выше 1.0 для окончательного мазка, предполагая,  что каждый пиксель получает (мазков_на_радиус*2) мазков кистью в среднем в течение такта

en: Radius
ru: Радиус

en: Basic brush radius (logarithmic)
     0.7 means 2 pixels
     3.0 means 20 pixels
ru: Базовый радиус кисти (логарифмический)
     0.7 означает 2 пикселя
     3.0 означает 20 пикселей

en: Hardness
ru: Жёсткость

en: Hard brush-circle borders (setting to zero will draw nothing). To reach the maximum hardness, you need to disable Anti-aliasing.
ru: Жёсткие границы круглой кисти (при установке на ноль ничего не будет рисоваться). Для достижения максимальной твёрдости необходимо отключить сглаживание.

en: Anti-aliasing
ru: Сглаживание

en: This setting decreases the hardness when necessary to prevent a pixel staircase effect.
     0.0 disable (for very strong erasers and pixel brushes)
     1.0 blur one pixel (good value)
     5.0 notable blur, thin strokes will disappear
ru: Этот параметр уменьшает твёрдость когда необходимо предотвратить пиксельный ступенчатый эффект.
    0.0 - отключено (для очень сильных ластиков и пиксельных кистей)
    1.0 - размытие в один пиксель (хорошее значение)
    5.0 - заметное размытие, исчезнут тонкие штрихи

en: Dabs per basic radius
ru: Мазков на основной радиус

en: How many dabs to draw while the pointer moves a distance of one brush radius (more precise: the base value of the radius)
ru: Как много мазков нарисовать в то время как указатель перемещается на расстояние одного радиуса кисти (более точно: базовое значение радиуса)

en: Dabs per actual radius
ru: Мазков на актуальный радиус

en: Same as above, but the radius actually drawn is used, which can change dynamically
ru: То же самое как и выше, но на самом деле используется радиус рисования, который может динамически меняться

en: Dabs per second
ru: Мазков в секунду

en: Dabs to draw each second, no matter how far the pointer moves
ru: Мазки для рисования каждую секунду, независимо от того, как далеко перемещается указатель

en: Radius by random
ru: Случайный радиус

en: Alter the radius randomly each dab. You can also do this with the by_random input on the radius setting. If you do it here, there are two differences:
    1) the opaque value will be corrected such that a big-radius dabs is more transparent
    2) it will not change the actual radius seen by dabs_per_actual_radius
ru: Случайно измените радиус каждый мазок. Вы также можете сделать это введя случайный_радиус в настройке радиуса. Если вы делаете это здесь, есть два отличия:
    1) непрозрачное значение будет исправлено, так что мазки с большими радиусами будут более прозрачными
    2) это не изменит актуального радиуса, видимого как мазков_на_актуальный_радиус

en: Fine speed filter
ru: Фильтр отличной скорости

en: How slow the input fine speed is following the real speed
    0.0 change immediately as your speed changes (not recommended, but try it)
ru: Как медленно ввод отличной скорости следует реальной скорости
    0.0 - это изменение сразу же, как только ваша скорость изменяется (не рекомендуется, но попробуйте)

en: Gross speed filter
ru: Фильтр полной скорости

en: Same as 'fine speed filter', but note that the range is different
ru: То же самое как и 'Фильтр отличной скорости', но обратите внимание, что диапазон отличается

en: Fine speed gamma
ru: Гамма отличной скорости

en: This changes the reaction of the 'fine speed' input to extreme physical speed. You will see the difference best if 'fine speed' is mapped to the radius.
    -8.0 very fast speed does not increase 'fine speed' much more
    +8.0 very fast speed increases 'fine speed' a lot
    For very slow speed the opposite happens.
ru: Это изменяет реакцию 'отличной скорости' ввода на экстремальную физическую скорость. Вы увидите разницу лучше, если 'отличная скорость' сопоставима с радиусом.
    -8.0 - очень быстрая скорость не увеличивает 'отличную скорость' гораздо выше
    +8.0 - очень быстрая скорость значительно увеличивает 'отличную скорость'
    Для очень медленной скорости происходит обратное.

en: Gross speed gamma
ru: Гамма полной скорости

en: Same as 'fine speed gamma' for gross speed
ru: Тоже самое как 'Гамма отличной скорости' для Полной скорости

en: Jitter
ru: Дрожание

en: Add a random offset to the position where each dab is drawn
     0.0 disabled
     1.0 standard deviation is one basic radius away
    <0.0 negative values produce no jitter
ru: Добавить случайное смещения к позиции, где рисуется каждый мазок
    0.0 - отключено
    1.0 - стандартное отклонение - это от одного основного радиуса
    <0.0 - отрицательные значения не производят дрожания

en: Offset by speed
ru: Смещение по скорости

en: Change position depending on pointer speed
    = 0 disable
    > 0 draw where the pointer moves to
    < 0 draw where the pointer comes from
ru: Изменить положение в зависимости от скорости указателя
    = 0 - отключить
    > 0 - рисовать куда указатель перемещается
    < 0 - рисовать откуда указатель приходит

en: Offset by speed filter
ru: Смещение по фильтру скорости

en: How slow the offset goes back to zero when the cursor stops moving
ru: Как медленно смещение возвращается к нулю, когда курсор останавливает перемещение

en: Slow position tracking
ru: Медленное отслеживание позиции

en: Slowdown pointer tracking speed. 0 disables it, higher values remove more jitter in cursor movements. Useful for drawing smooth, comic-like outlines.
ru: Замедление скорости отслеживания указателя. 0 отключает это, более высокие значения удаляют больше дрожания в движениях курсора. Полезно для рисования гладкого, как очертания комиксов.

en: Slow tracking per dab
ru: Медленное слежение на мазок

en: Similar as above but at brushdab level (ignoring how much time has past, if brushdabs do not depend on time)
ru: Похоже на указанное выше, но на уровне мазка кистью (игнорируя, сколько времени проходит, если мазки кистью не зависят от времени)

en: Tracking noise
ru: Отслеживание шума

en: Add randomness to the mouse pointer; this usually generates many small lines in random directions; maybe try this together with 'slow tracking'
ru: Добавить случайности в указатель мыши; это, как правило, порождает много мелких линий в случайных направлениях; может быть, стоит попробовать это вместе с 'медленным отслеживанием'

en: Color hue
ru: Оттенок цвета

en: Color saturation
ru: Насыщенность цвета

en: Color value
ru: Значение цвета

en: Color value (brightness, intensity)
ru: Значение цвета (яркость, интенсивность)

en: Save color
ru: Сохранить цвет

en: When selecting a brush, the color can be restored to the color that the brush was saved with.
     0.0 do not modify the active color when selecting this brush
     0.5 change active color towards brush color
     1.0 set the active color to the brush color when selected
ru: При выборе кисти, цвет может быть восстановлен на цвет, с которым кисть была сохранена.
    0.0 - не изменять активный цвет при выборе этой кисти
    0.5 - изменять активный цвет навстречу цвету кисти
    1.0 - установить активный цвет как цвет кисти, когда выбрано

en: Change color hue
ru: Изменить оттенок цвета

en: Change color hue.
    -0.1 small clockwise color hue shift
     0.0 disable
     0.5 counterclockwise hue shift by 180 degrees
ru: Изменить оттенок цвета.
    -0.1 - небольшой сдвиг оттенка цвета по часовой стрелке
    0.0 - отключить
    0.5 - сдвиготтенка на 180 градусов против часовой стрелке

en: Change color lightness (HSL)
ru: Изменить яркость цвета (HSL)

en: Change the color lightness (luminance) using the HSL color model.
    -1.0 blacker
     0.0 disable
     1.0 whiter
ru: Изменить яркости (светимости) цвета, используя цветовую модель HSL.
    -1.0 - чернее
    0.0 - отключить
    1.0 - белее

en: Change color satur. (HSL)
ru: Изменить насыщенность цвета (HSL)

en: Change the color saturation using the HSL color model.
    -1.0 more grayish
     0.0 disable
     1.0 more saturated
ru: Изменить насыщенность цвета, используя цветовую модель HSL.
    -1.0 - более серовато
    0.0 - отключить
    1.0 - более насыщенно

en: Change color value (HSV)
ru: Изменить значение цвета (HSV)

en: Change the color value (brightness, intensity) using the HSV color model. HSV changes are applied before HSL.
    -1.0 darker
     0.0 disable
     1.0 brighter
ru: Изменить значение цвета (яркость, интенсивность), используя цветовую модель HSV. HSV изменения применяются перед HSL.
    -1.0 - темнее
    0.0 - отключить
    1.0 - ярче

en: Change color satur. (HSV)
ru: Изменить насыщенность цвета (HSV)

en: Change the color saturation using the HSV color model. HSV changes are applied before HSL.
    -1.0 more grayish
     0.0 disable
     1.0 more saturated
ru: Изменить насыщенность цвета, используя цветовую модель HSV. HSV изменения применяются перед HSL.
    -1.0 - более серовато
    0.0 - отключить
    1.0 - более насыщенно

en: Smudge
ru: Пятно

en: Paint with the smudge color instead of the brush color. The smudge color is slowly changed to the color you are painting on.
     0.0 do not use the smudge color
     0.5 mix the smudge color with the brush color
     1.0 use only the smudge color
ru: Рисовать цветом пятна вместо цвета кисти. Цвет пятна медленно меняется на цвет, которым вы рисуете.
    0.0 - не использовать цвет пятна
    0,5 - смешать цвет пятна с цветом кисти
    1.0 - использование только цвет пятна

en: Smudge length
ru: Длина пятна

en: This controls how fast the smudge color becomes the color you are painting on.
    0.0 immediately update the smudge color (requires more CPU cycles because of the frequent color checks)
    0.5 change the smudge color steadily towards the canvas color
    1.0 never change the smudge color
ru: Это контролирует, как быстро цвет пятна становится цветом, котрым вы красите.
    0.0 - немедленно обновить цвет пятна (требуется больше циклов процессора из-за частых проверок цвета)
    0.5 - изменять цвет пятна устойчиво с направлением цвета холста
    1.0 - никогда не изменить цвет пятна

en: Smudge radius
ru: Радиус пятна

en: This modifies the radius of the circle where color is picked up for smudging.
     0.0 use the brush radius
    -0.7 half the brush radius (fast, but not always intuitive)
    +0.7 twice the brush radius
    +1.6 five times the brush radius (slow performance)
ru: Это изменяет радиус окружности, где цвет подобран для смазывания.
    0.0 - использовать радиус кисти
    -0.7 - половина радиуса кисти (быстро, но не всегда интуитивно)
    +0,7 - двойной радиус кисти
    +1.6 - пятикратный радиус кисти (низкая производительность)

en: Eraser
ru: Ластик

en: how much this tool behaves like an eraser
     0.0 normal painting
     1.0 standard eraser
     0.5 pixels go towards 50% transparency
ru: Насколько этот инструмент ведёт себя как ластик
    0.0 - нормальное рисование
    1.0 - стандартный ластик
    0.5 - пиксели переходят к 50%-ой прозрачности

en: Stroke threshold
ru: Порог штриховки

en: How much pressure is needed to start a stroke. This affects the stroke input only. Mypaint does not need a minimal pressure to start drawing.
ru: Какое давление необходимо, чтобы начать штризовку. Это влияет только на ввод шриховки. Для MyPaint не нужно минимальное давление, чтобы начать рисовать.

en: Stroke duration
ru: Длительность штриховки

en: How far you have to move until the stroke input reaches 1.0. This value is logarithmic (negative values will not inverse the process).
ru: Как далеко вы должны двигаться, пока ввод штриховки не достигнет 1.0. Это значение является логарифмическим (отрицательные значения не будут инвертировать процесс).

en: Stroke hold time
ru: Время задержки штриховки

en: This defines how long the stroke input stays at 1.0. After that it will reset to 0.0 and start growing again, even if the stroke is not yet finished.
    2.0 means twice as long as it takes to go from 0.0 to 1.0
    9.9 and bigger stands for infinite
ru: Это определяет, как долго ввод штриховки остаётся на 1.0. После этого он будет сброшен до 0.0 и начнёт расти снова, даже если штриховка ещё не закончена.
    2.0 означает в два раза дольше, как того требуется для перехода от 0.0 до 1.0
    9.9 и больше стоит для бесконечности

en: Custom input
ru: Пользовательский ввод

en: Set the custom input to this value. If it is slowed down, move it towards this value (see below). The idea is that you make this input depend on a mixture of pressure/speed/whatever, and then make other settings depend on this 'custom input' instead of repeating this combination everywhere you need it.
    If you make it change 'by random' you can generate a slow (smooth) random input.
ru: Установите пользовательский ввод в этом значении. Если нужно замедление, переместите его к этому значению (смотри ниже). Идея заключается в том, чтобы вы сделали этот ввод зависимым от смеси давления/скорости/чего-то ещё, а затем сделали другие настройки зависимыми от этого 'пользовательского ввода' вместо повторения этой комбинации везде, где вам это нужно.
    Если вы сделаете это измяемым 'случайно', то вы можете генерировать медленный (гладкий) случайный ввод.

en: Custom input filter
ru: Фильтр пользовательского ввода

en: How slow the custom input actually follows the desired value (the one above). This happens at brushdab level (ignoring how much time has past, if brushdabs do not depend on time).
    0.0 no slowdown (changes apply instantly)
ru: Как медленно пользовательский ввод фактически следует нужному значению (одному выше). Это происходит на уровне мазка кистью (игнорируя, сколько времени проходит, если мазки кистью не зависят от времени).
    0.0 - никакого замедления (изменения применяются немедленно)

en: Elliptical dab: ratio
ru: Эллиптический мазок: соотношение

en: Aspect ratio of the dabs; must be >= 1.0, where 1.0 means a perfectly round dab. TODO: linearize? start at 0.0 maybe, or log?
ru: Соотношение мазков; должно быть > = 1.0, где 1.0 означает идеально круглый мазок. TODO: линейность? Может быть начать от 0.0 или логировать?

en: Elliptical dab: angle
ru: Эллиптический мазок: угол

en: Angle by which elliptical dabs are tilted
     0.0 horizontal dabs
     45.0 45 degrees, turned clockwise
     180.0 horizontal again
ru: Угол, на который наклонены эллиптические мазки
    0.0 - горизонтальные мазки
    45.0 - повёрнутые по часовой стрелке на 45 градусов
    180.0 - снова горизонтальные

en: Direction filter
ru: Фильтр направлений

en: A low value will make the direction input adapt more quickly, a high value will make it smoother
ru: Низкое значение сделает адаптацию ввода направления быстрее, высокое значение сделает её более гладкой

en: Lock alpha
ru: Заблокировать альфа-канал

en: Do not modify the alpha channel of the layer (paint only where there is paint already)
     0.0 normal painting
     0.5 half of the paint gets applied normally
     1.0 alpha channel fully locked
ru: Не изменять альфа-канал слоя (краска только там, где она уже есть)
    0.0 - нормальное рисование
    0.5 - половина краски будет применято нормально
    1.0 - альфа-канал полностью закрыт

en: Add a New Set
ru: Добавить новый набор

en: Unnamed Set
ru: Безымянная установка

en: Add New Keyframe
ru: Добавить новый ключевой кадр

en: Keyframe Properties
ru: Свойства ключевого кадра

en: Toggle Keyframe
ru: Переключить ключевой кадр

en: Set Keyframe Description
ru: Установить описание ключевого кадра

en: Increase Amount
ru: Увеличить значение

en: Decrease Amount
ru: Уменьшить значение

en: Select All Child Layers
ru: Выбрать все вложенные слои

en: Increase Opacity
ru: Увеличить непрозрачность

en: Decrease Opacity
ru: Уменьшить непрозрачность

en: Paste
ru: Вставить

en: Index %d
ru: Индекс %d

en: Text Paragraph
ru: Новый абзац

en: Enter text here:
ru: Введите сюда текст:

en: <Group>
ru: <Группа>

en: <No Image Selected>
ru: <Не выбрано изображение>

en: No Parent
ru: Нет родителя

en: Visit the Synfig website
ru: Посетите сайт Synfig

en: Original developers:
ru: Первые разработчики:

en: Contributors:
ru: Участники проекта:

en: 
    Development version:
    %s
ru: 
    Сборка:
    %s

en: Built with:
ru: При помощи:

en: Synfig library %d
ru: Библиотека Synfig %d

en: Using:
ru: Используется:

en: Options
ru: Параметры

en: Not yet implemented
ru: Пока не реализовано

en: Canvas Properties
ru: Свойства холста

en: Canvas Info
ru: О холсте

en: <b>Canvas Info</b>
ru: <b>Данные о холсте</b>

en: _Name
ru: _Имя

en: _Description
ru: О_писание

en: Properties
ru: Свойства

en: Edit Canvas Properties
ru: Изменить свойства холста

en: Colors
ru: Цвета

en: Set as Outline
ru: Установить как цвет обводки

en: Set as Fill
ru: Установить как цвет заливки

en: Custom Video Codec
ru: Другой видео кодек

en: write your video codec here
ru: укажите ваш видеокодек здесь

en: Flash Video (FLV) / Sorenson Spark / Sorenson H.263
ru: Флеш видео (FLV) / Sorenson Spark / Sorenson H.263

en: H.263+ / H.263-1998 / H.263 version 2
ru: H.263+ / H.263-1998 / H.263 версия 2

en: H.264 / AVC / MPEG-4 AVC (LossLess)
ru: H.264 / AVC / MPEG-4 AVC (меньше потерь)

en: MJPEG (Motion JPEG)
ru: MJPEG (JPEG движения)

en: raw MPEG-1 video
ru: raw MPEG-1 видео

en: raw MPEG-2 video
ru: raw MPEG-2 видео

en: MPEG-4 part 2 Microsoft variant version 3
ru: MPEG-4 part 2 Microsoft вариант версии 3

en: MPEG-4 part 2 Microsoft variant version 1
ru: MPEG-4 part 2 Microsoft вариант версии 1

en: MPEG-4 part 2 Microsoft variant version 2
ru: MPEG-4 part 2 Microsoft вариант версии 2

en: FFmpeg parameters
ru: Параметры FFmpeg

en: Available Video Codecs:
ru: Доступные кодеки видео:

en: Video Bit Rate:
ru: Битрейт видео:

en: Gradient Editor
ru: Редактор градиентов

en: Set as Default
ru: Установить по умолчанию

en: Input Dialog
ru: Диалог ввода

en: Cancel
ru: Отмена

en: Disabled
ru: Отключено

en: Screen
ru: Экран

en: Window
ru: Окно

en: Keyframe Dialog
ru: Параметры ключевого кадра

en: Description:
ru: Описание:

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Synfig Studio Preferences
ru: Предпочтения Synfig Studio

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Document
ru: Документ

en: Editing
ru: Редактирование

en: Render
ru: Визуализация

en: System
ru: Система

en: Units
ru: Единицы

en: Timestamp
ru: Формат времени

en: Pixels
ru: Пиксел

en: Points
ru: Точка

en: Inches
ru: Дюйм

en: Meters
ru: Метр

en: Centimeters
ru: Сантиметр

en: Millimeters
ru: Миллиметр

en: Unit System
ru: Единица измерения

en: Recent Files
ru: Недавно открытые файлы

en: Autosave
ru: Автосохранение

en: Interval
ru: Интервал

en: Brush Presets Path
ru: Путь до наборов кистей

en: Experimental features (requires restart)
ru: Экспериментальные функции (требуется перезапуск)

en: New Canvas
ru: Новый холст

en: Name prefix
ru: Префикс имени

en: File name prefix for the new created document
ru: Префикс имени файлов для новых документов

en: FPS
ru: Количество кадров в секунду

en: Frames per second of the new created document
ru: Количество кадров в секунду в каждом новом документе

en: Size
ru: Размер

en: Width
ru: Ширина

en: Width in pixels of the new created document
ru: Ширина новых документов в пикселах

en: Height
ru: Высота

en: Height in pixels of the new created document
ru: Высота в пикселях нового создаваемого документа

en: 4096x3112 Full Aperture 4K
ru: 4096x3112 полное кадровое окно 4K

en: 2048x1556 Full Aperture Native 2K
ru: 2048x1556 полное кадровое окно 2K

en: Default Background
ru: Фон по умолчанию

en: None (Transparent)
ru: Нет (прозрачный)

en: Solid Color
ru: Сплошная заливка

en: Image
ru: Изображение

en: Select
ru: Выбор

en: Other
ru: Прочее

en: Restrict real value handles to top right quadrant
ru: Ограничить дескрипторы реальных значений в верхнем правом квадранте

en: Restrict the position of the handle (especially for radius) to be in the top right quadrant of the 2D space. Allow to set the real value to any number and also easily reach the value of 0.0 just dragging the handle to the left bottom part of your 2D space.
ru: Ограничьте положение точки (особенно для радиуса) в верхнем правом квадранте 2D-пространства. Позволяет установить действительное значение на любое число, а также легко достичь значения 0.0, просто перетаскивая точку в левую нижнюю часть вашего 2D-пространства.

en: Edit in external
ru: Редактировать во внешнем

en: Preferred image editor
ru: Предпочитаемый редактор изображений

en: Choose...
ru: Выбрать...

en: Choose the preferred Image editor for Edit in external tool option
ru: Выберите предпочтительный редактор изображений для редактирования во внешнем инструменте

en: Action
ru: Действие

en: Select Editor
ru: Выбрать редактор

en: _Cancel
ru: _Отмена

en: Image Sequence Separator String
ru: Строка-разделитель последовательности изображений

en: WorkArea renderer
ru: Отрисовка рабочей области

en: Chime on render done
ru: Перезвон на визуализации сделан

en: A chime is played when render has finished.
ru: Проигрывается перезвон, когда визуализация завершена.

en: Default
ru: По-умолчанию

en: Preview Background Color
ru: Цвет фона предпросмотра

en: System Language
ru: Язык ОС

en: Language
ru: Язык

en: Color Theme
ru: Цветовая тема

en: Dark UI theme (if available)
ru: Тёмная тема интерфейса (если доступна)

en: Toolbars
ru: Панели инструментов

en: Show file toolbar (requires restart)
ru: Показать панель инструментов файла (требуется перезагрузка)

en: Handle Tooltips
ru: Обрабатывать всплывающие подсказки

en: Width point
ru: Маркер ширины

en: Transformation widget tooltips
ru: Всплывающие подсказки виджета трансформации

en: Name
ru: Название

en: Value
ru: Значение

en: Select a new path for brush
ru: Выберите новый путь для кисти

en: Custom Size
ru: Другой размер

en: Custom fps
ru: Другая частота кадров

en: Sound Select
ru: Выбор звукового файла

en: Sound Parameters
ru: Параметры звука

en: <b>Sound Parameters</b>
ru: <b>Параметры звука</b>

en: _Sound File
ru: _Звуковой файл

en: Time _Offset
ru: _Смещение времени

en: Sprite sheet parameters
ru: Параметры листа Sprite

en: Offset X:
ru: Смещение X:

en: Offset Y:
ru: Смещение Y:

en: Direction:
ru: Направление:

en: Rows:
ru: Ряды:

en: Columns:
ru: Столбцы:

en: Target Parameters
ru: Целевые параметры

en: Restore Defaults
ru: Восстановить умолчания

en: Category
ru: Категория

en: Waypoint Editor
ru: Редактор фиксатора

en: Are you sure you want to delete %d workspaces?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %d рабочие области?

en: Type a name for this custom workspace:
ru: Введите имя для этой пользовательской рабочей области:

en: Ok
ru: ОК

en: There is already a workspace with this name.
ru: Уже есть рабочее пространство с этим именем.

en: Convert-to-Vector Settings
ru: Настройки преобразования в вектор

en: _Threshold
ru: _Порог

en: _Accuracy
ru: _Точность

en: _Despeckling
ru: _Удаления пятен

en: _Max Thickness
ru: _Максимальная толщина

en: _Under Development
ru: В _разработке

en: Vectorizer Settings -
ru: Настройки векторизатора -

en: Seek to begin
ru: Перейти в начало

en: Seek to previous keyframe
ru: Перейти к предыдущему ключевому кадру

en: Seek to previous frame
ru: Перейти к предыдущему кадру

en: Play
ru: Воспроизведение

en: Pause
ru: Пауза

en: Seek to next frame
ru: Перейти к следующему кадру

en: Seek to next keyframe
ru: Перейти к следующему ключевому кадру

en: Seek to end
ru: Перейти в конец

en: End Time
ru: Время завершения

en: Loop
ru: Замкнуть

en: Enable playback bounds
ru: Включить границы воспроизведения

en: Disable JACK
ru: Отключить JACK

en: JACK Offset
ru: Смещение JACK

en: Unlock past keyframe
ru: Разблокировать предыдущие ключевые кадры

en: Unlock future keyframe
ru: Разблокировать следующие ключевые кадры

en: Increase Resolution
ru: Увеличить разрешение

en: Increase Display Resolution
ru: Увеличить разрешение для просмотра

en: Decrease Resolution
ru: Уменьшить разрешение

en: Decrease Display Resolution
ru: Уменьшить разрешение просмотра

en: Low Res
ru: Низкое разрешение

en: Use Low Resolution when enabled
ru: Если включено, использовать низкое разрешение для получения ускоренной отрисовки

en: Position handles
ru: Точки позиции

en: Toggle position handles
ru: Включить точки позиции

en: Vertex handles
ru: Точки вершин

en: Toggle vertex handles
ru: Включить точки вершин

en: Tangent handles
ru: Точки касательных

en: Toggle tangent handles
ru: Включить точки касательных

en: Radius handles
ru: Точки радиуса

en: Toggle radius handles
ru: Включить точки радиуса

en: Width handles
ru: Точки ширины

en: Toggle width handles
ru: Включить точки ширины

en: Angle handles
ru: Точки углов

en: Toggle angle handles
ru: Включить точки углов

en: Zoom In
ru: Приблизить

en: Zoom Out
ru: Отдалить

en: Zoom to Fit
ru: Уместить

en: Zoom to 100%
ru: 1:1

en: Tool Options
ru: Параметры инструмента

en: This tool has no options
ru: У этого инструмента нет параметров

en: Canvas Browser
ru: Просмотр холста

en: Library
ru: Библиотека

en: Graphs
ru: Графики

en: History
ru: История действий

en: Clear Undo Stack
ru: Забыть историю откатов

en: Clear the undo stack
ru: Стереть информацию об отменяемых действиях

en: Clear Redo Stack
ru: Забыть историю повторов

en: Clear the redo stack
ru: Стереть информацию о повторяемых действиях

en: Clear Undo and Redo Stacks
ru: Забыть откаты и повторы

en: Clear the undo and redo stacks
ru: Стереть информацию об отменяемых и повторяемых действиях

en: Undo
ru: Отменить

en: Undo the previous action
ru: Отменить предыдущее действие

en: Redo
ru: Повторить

en: Redo the previously undone action
ru: Повторить отмененное ранее действие

en: Jump
ru: Переход

en: (JMP)
ru: (перейти)

en: Clear History
ru: Очистить историю

en: You will not be able to undo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the undo stack?
ru: Вы не сможете восстановить отменённые ранее изменения! Уверены, что хотите очистить историю отменённых действий?

en: Clear
ru: Очистить

en: You will not be able to redo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the redo stack?
ru: Вы не сможете восстановить возвращённые ранее изменения! Уверены, что хотите очистить историю возвращённых действий?

en: You will not be able to undo or redo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the undo and redo stacks?
ru: Вы не сможете отменить или восстановить сделанные ранее изменения! Уверены, что хотите очистить историю действий?

en: Info
ru: Инфо

en: Stop
ru: Остановить

en: Keyframes
ru: Ключевые кадры

en: Sets
ru: Наборы

en: Set Ops
ru: Набор операций

en: Layers
ru: Слои

en: Layer Ops
ru: Слой операций

en: New Layer
ru: Создать слой

en: Canvas MetaData
ru: Метаданные холста

en: Add new MetaData entry
ru: Создать новую запись в метаданных

en: Add a new MetaData entry to the canvas
ru: Создать новую запись в метаданных на холсте

en: Remove selected MetaData entry
ru: Удалить выбранную запись в метаданных

en: Remove the selected MetaData entry
ru: Удалить выбранную запись в метаданных

en: New Metadata entry
ru: Новая запись в метаданных

en: Key Name:
ru: Имя ключа:

en: Navigator
ru: Навигатор

en: Parameters
ru: Параметры

en: What sound channel to display
ru: Какой звуковой канал отображать

en: Delay:
ru: Задержка:

en: Channel #%i
ru: Канал #%i

en: Error
ru: Ошибка

en: Close
ru: Закрыть

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Please choose an audio file
ru: Пожалуйста, выберите файл аудио

en: Sound
ru: Звук

en: Time Track
ru: Дорожка времени

en: Timetrack
ru: Шкала кадров

en: Toolbox
ru: Инструменты

en: Dock Panel
ru: Панель дока

en: Palette Browser
ru: Просмотр палитр

en: Palette Editor
ru: Редактор палитр

en: Add Color
ru: Добавить цвет

en: Add current outline color
    to the palette
ru: Добавить активный цвет
    обводки в палитру

en: Save palette
ru: Сохранить палитру

en: Save the current palette
ru: Сохранить текущую палитру

en: Open a palette
ru: Открыть палитру

en: Open a saved palette
ru: Открыть сохранённую палитру

en: Load default
ru: Сбросить настройки

en: Load default palette
ru: Загрузить палитру по умалчанию

en: Please choose a file name
ru: Пожалуйста, выберите имя файла

en: Unable to check whether '%s' exists.
ru: Не удалось проверить, существует ли '%s'

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
ru: Файл с именем %s уже существует. Заменить его?

en: The file already exists in "%s". Replacing it will overwrite its contents.
ru: Файл уже существует в "%s". При его замене будет переписано его содержимое.

en: Use Another Name…
ru: Использовать другое имя...

en: Replace
ru: Замена

en: Please select a palette file
ru: Пожалуйста, выберите файл палитры

en: Unable to open file
ru: Не удалось открыть файл

en: NewSpline
ru: Новая Кривая

en: Spline Tool
ru: Кривые

en: Name:
ru: Имя:

en: Layer Type:
ru: Тип слоя:

en: Create a region layer
ru: Создать слой области

en: Create an outline layer
ru: Создать слой контура

en: Create an advanced outline layer
ru: Создать слой расширенного контура

en: Create a plant layer
ru: Создать слой растения

en: Create a gradient layer
ru: Создать слой градиентной заливки

en: Blend Method:
ru: Метод смешивания:

en: Blend Method
ru: Режим смешивания

en: Defines the blend method to be used for splines
ru: Определяет метод наложения, применяемый к кривым

en: Opacity:
ru: Непрозрачность:

en: Brush Size:
ru: Диаметр кисти:

en: Feather:
ru: Растушёвка:

en: Link Origins
ru: Связать начала координат

en: Auto Export
ru: Автоэкспорт

en: Make Spline
ru: Сделать кривую

en: Clear current Spline
ru: Удалить текущую кривую

en: Information: You need at least two (2) points to create a spline
ru: Для сведения: Вам необходимо по крайней мере две точки, чтобы создать кривую.

en: New Spline
ru: Новая кривая

en: Unable to add value node
ru: Не удалось добавить значение узла

en: Unable to create layer
ru: Не удалось создать слой

en:  Gradient
ru:  Градиент

en: Unable to create Gradient layer
ru: Не удалось создать слой градиентной заливки

en:  Plant
ru:  Растение

en: Unable to create Plant layer
ru: Не удалось создать слой растения

en:  Region
ru:  Область

en: Unable to create Region layer
ru: Не удалось создать слой области

en:  Outline
ru:  Контур

en: Unable to create Outline layer
ru: Не удалось создать слой контура

en:  Advanced Outline
ru: Расширенный контур

en: Unable to create Advanced Outline layer
ru: Невозможно создать слой Расширенного контура

en: Unloop Spline
ru: Разомкнуть контур

en: Loop Spline
ru: Замкнуть контур

en: Delete Vertex
ru: Удалить вершину

en: Insert Vertex
ru: Вставить вершину

en: Unable to find where to insert vertex, internal error, please report this bug
ru: Не удается найти, куда вставлять вершину, внутренняя ошибка, пожалуйста, сообщите об этой ошибке

en: Unable to remove vertex, internal error, please report this bug
ru: Не удалось удалить вершину, внутренняя ошибка, пожалуйста, сообщите об этой ошибке

en: Skeleton Layer
ru: Слой скелета

en: Brush Tool
ru: Кисти

en: brush image
ru: изображение кисти

en: Circle Tool
ru: Окружности

en: Create a circle layer
ru: Создать слой окружности

en: Defines the blend method to be used for circles
ru: Определяет метод наложения, применяемый к окружностям

en: Spline Points:
ru: Точки кривой:

en: Offset:
ru: Смещение:

en: Invert
ru: Инвертировать

en: Falloff:
ru: Спадание:

en: Falloff
ru: Спадание

en: Determines the falloff function for the feather
ru: Определяет функцию спада для растушевки

en: Linear
ru: Линейное

en: Squared
ru: Квадратичное

en: Square Root
ru: Квадратный корень

en: Sigmond
ru: Сигмоидальное

en: Cosine
ru: По косинусу

en: Spline Origins at Center
ru: Начало координат кривой в центре

en: New Circle
ru: Новая окружность

en: Unable to create Circle layer
ru: Не удалось создать слой окружности

en: Fill Last Stroke
ru: Залить последний штрих

en: Draw Tool
ru: Утилита рисования

en: Defines the blend method to be used for draws
ru: Определяет метод наложения, применяемый к рисункам

en: Pressure Sensitive
ru: Чувствительно к давлению

en: Min Width:
ru: Минимальная толщина:

en: Smoothness
ru: Плавность

en: Width Max Error:
ru: Ошибка максимума для ширины:

en: Round Ends
ru: Концы закругления

en: Auto Loop
ru: Замыкать автоматически

en: Auto Extend
ru: Авторасширение

en: Auto Link
ru: Автосвязь

en: Sketch Spline
ru: Нарисовать кривую

en: Define Region
ru: Задать регион

en: Extend Spline
ru: Продолжить кривую

en: Unable to set lower boundary for wplist
ru: Невозможно задать нижнюю границу

en: Unable to insert item
ru: Невозможно вставить объект

en: Unable to set loop for spline
ru: Невозможно замкнуть кривую

en: Unable to set upper boundary for wplist
ru: Невозможно задать верхнюю границу

en: Fill Stroke
ru: Заполнить штрихами

en: Eyedrop Tool
ru: Пипетка

en: No layer here
ru: Здесь нет слоя

en: Unable to set layer color
ru: Невозможно установить цвет слоя

en: Gradient Tool
ru: Градиентная заливка

en: Create a linear gradient
ru: Создать линейный градиент

en: Create a radial gradient
ru: Создать радиальный градиент

en: Create a conical gradient
ru: Создать конический градиент

en: Create a spiral gradient
ru: Создать спиральный градиент

en: Defines the blend method to be used for gradients
ru: Определяет метод наложения, применяемый к градиентам

en: New Gradient
ru: Новый градиент

en: Cutout Tool
ru: Утилиты вырезания

en: Mask
ru: Маска

en: Horizontal
ru: По горизонтали

en: Vertical
ru: По вертикали

en: Mirror Tool
ru: Отражение

en: (Shift key toggles axis)
ru: (Клавиша Shift меняет направление осей)

en: Transform Tool
ru: Инструмент трансформации

en: Ctrl to rotate
ru: Ctrl вращает

en: Alt to scale
ru: Alt меняет размер

en: Shift to constrain
ru: Shift включает ограничитель

en: Polygon Tool
ru: Многоугольник

en: Create a polygon layer
ru: Создать слой многоугольника

en: Defines the blend method to be used for polygons
ru: Определяет метод наложения, применяемый к многоугольникам

en: Make Polygon
ru: Создать многоугольник

en: Clear current Polygon
ru: Очистить активный многоугольник

en: New Polygon
ru: Новый многоугольник

en: Unable to create Polygon layer
ru: Невозможно создать слой Многоугольника

en: Rectangle Tool
ru: Прямоугольник

en: Create a rectangle layer
ru: Создать слой прямоугольника

en: Defines the blend method to be used for rectangles
ru: Определяет метод наложения, применяемый к прямоугольникам

en: Brush size
ru: Диаметр кисти

en: Expansion:
ru: Расширение:

en: New Rectangle
ru: Новый прямоугольник

en: Rotate Tool
ru: Вращение

en: Allow Scale
ru: Разрешить масштабирование

en: Move Handle
ru: Смещение рычага

en: Rotate Handle
ru: Рычаг вращения

en: Scale Tool
ru: Масштабирование

en: Lock Aspect Ratio
ru: Запереть соотношение сторон

en: Save Sketch
ru: Сохранить эскиз

en: Unable to save sketch
ru: Не удалось сохранить эскиз

en: Load Sketch
ru: Загрузить эскиз

en: Unable to load sketch
ru: Не удалось загрузить эскиз

en: Sketch Tool
ru: Эскиз

en: Show Sketch
ru: Отображать эскиз

en: Undo Last Stroke
ru: Отменить последний штрих

en: Clear Sketch
ru: Очистить эскиз

en: Save Sketch As...
ru: Сохранить эскиз как...

en: Open a Sketch
ru: Открыть эскиз

en: SmoothMove Tool
ru: Деформация

en: Radius:
ru: Радиус:

en: Smooth Move
ru: Деформация

en: Star Tool
ru: Звезда

en: Create a star layer
ru: Создать слой звезды

en: Defines the blend method to be used for stars
ru: Определяет метод наложения, применяемый к звёздам

en: Star Points:
ru: Точки звезды:

en: Radius Ratio:
ru: Соотношение радиусов:

en: Regular Polygon
ru: Обычный многоугольник

en: Inner Width:
ru: Внутренняя толщина:

en: Inner Tangent:
ru: Внутренняя касательная:

en: Outer Width:
ru: Внешняя толщина:

en: Outer Tangent:
ru: Внешняя касательная:

en: New Star
ru: Новая звезда

en: Unable to create Star layer
ru: Не удалось создать слой звезды

en: Text Tool
ru: Текст

en: Create a text layer
ru: Создать текстовый слой

en: Defines the blend method to be used for texts
ru: Определяет метод наложения, применяемый к текстам

en: Multiline Text
ru: Многострочный текст

en: Size:
ru: Кегль:

en: Orientation:
ru: Ориентация:

en: Family:
ru: Гарнитура:

en: New Text
ru: Новый текст

en: Input text
ru: Ввод текста

en: Text:
ru: Текст:

en: Width Tool
ru: Коррекция толщины

en: Relative Growth
ru: Относительное наращивание

en: Growth:
ru: Сила:

en: Sketch Width
ru: Толщина

en: Canvas
ru: Холст

en: [Unnamed]
ru: [Без названия]

en: Type
ru: Тип

en: ValueBase
ru: База значений

en: Canvases
ru: Холсты

en: ValueBase Nodes
ru: Узлы базы значений

en: Time
ru: Время

en: Length
ru: Длительность

en: Description
ru: Описание

en: Unable to find Keyframe in table
ru: Не удалось найти ключевой кадр в таблице

en: There are no keyframes in this canvas
ru: В этом холсте нет ключевых кадров

en: Z Depth
ru: Глубина Z

en: Activate
ru: Активировать

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Layer
ru: Слой

en: Set Layer Parameters
ru: Смена параметров слоя

en: Unable to set all layer parameters.
ru: Невозможно указать все параметры слоя

en: Icon
ru: Иконка

en: Create Group from Ghost
ru: Создать группу из Ghost

en: Move Layers
ru: Переместить слои

en: Key
ru: Ключ

en: Data
ru: Данные

en: <None>
ru: <нет>

en: Other...
ru: Другой...

en: Choose canvas
ru: Выбрать холст

en: Canvas Name:
ru: Название холста:

en: Choose
ru: Выбрать

en: No canvas name was specified
ru: Имя холста не указано

en: (Exception Thrown) Error selecting canvas:
ru: (Исключение) Ошибка при выборе холста:

en: Unknown Exception
ru: Неизвестное прерывание

en: Red
ru: Красный

en: Green
ru: Зеленый

en: Blue
ru: Синий

en: Luma
ru: Светимость

en: Hue
ru: Тон

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Alpha
ru: Прозрачность

en: %s:<b>%s</b>
    <b>Time:</b> %lfs (%if) <small>( Δ %if )</small>
    <b>Value:</b> %lf <small>( Δ %lf )</small>
ru: %s:<b>%s</b>
    <b>Время:</b> %lfs (%if) <small>( Δ %if )</small>
    <b>Значение:</b> %lf <small>( Δ %lf )</small>

en: Remove Waypoints
ru: Удалить фиксаторы

en: Action Failed.
ru: Действие завершилось неудачей

en: Change animation curve
ru: Изменить кривую анимации

en: Outline Color
ru: Цвет контура

en: Fill Color
ru: Цвет заливки

en: Swap Fill and
    Outline Colors
ru: Поменять местами цвета заливки и обводки

en: Reset Colors to Black and White
ru: Сбросить цвета до черного и белого

en: Brush Preview
ru: Предпросмотр кисти

en: Increase brush size
ru: Увеличить диаметр кисти

en: Decrease brush size
ru: Уменьшить диаметр кисти

en: Brush Size
ru: Диаметр кисти

en: Default Gradient
ru: Градиент по умолчанию

en: Please choose an image file
ru: Пожалуйста, выберите файл изображения

en: Please choose a file
ru: Пожалуйста, выберите файл

en: Insert Color Stop
ru: Вставить цветную точку

en: Remove Color Stop
ru: Удалить цветную точку

en: Not possible to ALT-drag the first keyframe
ru: Невозможно переместить первый ключевой кадр с помощью Alt

en: Delta set not allowed
ru: Установка Delta невозможна

en: Click and drag keyframes
ru: Щелните и перетащите ключевые кадры

en: No name
ru: Нет названия

en: Audio file not supported
ru: Аудио файл не поддерживается

en: <empty>
ru: <пусто>

en: (Non-static value)
ru: (нестатическое значение)

en: Clamped
ru: Сгладить

en: Constant
ru: Константа

en: Ease In/Out
ru: Замедлить / ускорить

en: Waypoint
ru: Фиксатор

en: <b>Waypoint</b>
ru: <b>Фиксатор</b>

en: _Value
ru: _Значение

en: _Time
ru: _Время

en: Interpolation
ru: Интерполяция

en: <b>Interpolation</b>
ru: <b>Интерполяция</b>

en: _In Interpolation
ru: Интерполяция на в_ходе

en: TCB Parameters
ru: TCB-параметры

en: <b>TCB Parameter</b>
ru: <b>TCB-параметр</b>

en: T_ension
ru: _Натяжение:

en: _Bias
ru: От_клонение

en: Te_mporal Tension
ru: _Временное натяжение

en: Out:
ru: Выход:

en: In:
ru: Вход:

en: Tension:
ru: Натяжение:

en: Continuity:
ru: Непрерывность:

en: Bias:
ru: Отклонение:

en: Temporal Tension:
ru: Временное натяжение:

en: Bone Recursive Scale Mode
ru: Режим рекурсивного масштабирования костей

en: Can't save custom workspaces
ru: Не удаётся сохранить пользовательские рабочие пространства

en: ignoring malformed workspace line: %s
ru: игнорирование искажённой строки рабочего пространства: %s

en: ignoring duplicated workspace name: %s
ru: игнорирование дублированного имени рабочей области: %s

en: _File
ru: _Файл

en: Open Recent
ru: Открыть последние

en: _Edit
ru: _Правка

en: _View
ru: _Вид

en: Show/Hide Handles
ru: Скрыть/Показать Контрольные точки

en: Low-Res Pixel Size
ru: Размер пикселов при низком разрешении

en: _Canvas
ru: _Холст

en: _Layer
ru: Сло_й

en: Plug-Ins
ru: Плагины

en: _Window
ru: О_кно

en: _Arrange
ru: _Расставить

en: Work_space
ru: Рабочее пространство

en: _Help
ru: _Справка

en: Keyframe
ru: Ключевой кадр

en: _Navigation
ru: _Навигация

en: Import...
ru: Импортировать...

en: Import Sequence...
ru: Импортировать последовательность...

en: Render...
ru: Визуализация...

en: Preview...
ru: Предварительный просмотр...

en: Close Document
ru: Закрыть документ

en: Select All Handles
ru: Выбрать все контрольные точки

en: Unselect All Handles
ru: Снять выделение со всех Контрольных точек

en: Select All Layers
ru: Выбрать все слои

en: Unselect All Layers
ru: Снять выделение со всех слоёв

en: Input Devices...
ru: Устройства ввода...

en: Preferences...
ru: Настройки...

en: Menubar
ru: Показать/спрятать меню

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: Toggle None/Last visible Handles
ru: Без точек/Последние видимые точки

en: Show Position Handles
ru: Показывать точки позиции

en: Show Vertex Handles
ru: Показывать точки вершин

en: Show Tangent Handles
ru: Показывать точки касательных

en: Show Radius Handles
ru: Показывать точки радиуса

en: Show Width Handles
ru: Показывать точки ширины

en: Show WidthPoints Position Handles
ru: Показывать расположение точек ширины

en: Show Angle Handles
ru: Показывать точки углов

en: Show Bone Setup Handles
ru: Показывать точки установки костей

en: Show Recursive Scale Bone Handles
ru: Показывать точки рекурсивного масштабирования костей

en: Next Bone Handles
ru: Следующие точки костей

en: Set Low-Res pixel size to %d
ru: Сделать размер равным %dpx

en: Toggle Grid Show
ru: Переключить отображение сетки

en: Toggle Grid Snap
ru: Переключить прилипание к сетке

en: Toggle Guide Show
ru: Переключить отображение направляющих

en: Toggle Guide Snap
ru: Включить привязку к направляющим

en: Toggle Low-Res
ru: Переключить низкое разрешение

en: Decrease Low-Res Pixel Size
ru: Уменьшить размер пикселов

en: Increase Low-Res Pixel Size
ru: Увеличить размер пикселов

en: Toggle Background Rendering
ru: Переключить фоновую отрисовку

en: Toggle Onion Skin
ru: Переключить кальку

en: Seek to Next Keyframe
ru: Перейти к следующему ключевому кадру

en: Seek to previous Keyframe
ru: Перейти к предыдущему ключевому кадру

en: Seek to Next Frame
ru: Перейти к следующему кадру

en: Seek to Previous Frame
ru: Перейти к предыдущему кадру

en: Seek Forward
ru: Перемотать вперед

en: Seek Backward
ru: Перемотать назад

en: Seek to Begin
ru: Перемотать к началу

en: Seek to End
ru: Перемотать к концу

en: Properties...
ru: Свойства...

en: Options...
ru: Параметры...

en: Increase Layer Amount
ru: Увеличить значение слоя

en: Decrease Layer Amount
ru: Уменьшить значение слоя

en: Compositing
ru: Совмещение

en: Animating
ru: Анимирование

en: Save workspace...
ru: Сохранить рабочее пространство...

en: Preview Dialog
ru: Диалог предпросмотра

en: Synfig version mismatched!
ru: Несовпадение версий Synfig!

en: This copy of Synfig Studio was compiled against a different version of libsynfig than what is currently installed. Synfig Studio will now abort. Try downloading the latest version from the Synfig website at https://www.synfig.org/download-development/
ru: Эта копия Synfig Studio была скомпилирована с другой версией libsynfig, чем та, что установлена в настоящее время. Synfig Studio сейчас потерпит неудачу. Попробуйте загрузить последнюю версию с сайта Synfig на https://www.synfig.org/download-development/

en: Failed to initialize synfig!
ru: Не удалось инициализировать Synfig!

en: Loading Basic Settings...
ru: Загружаются базовые параметры...

en: Loading Plugins...
ru: Загружаются плагины...

en: Init UI Manager...
ru: Диспетчер интерфейса...

en: Init Dock Manager...
ru: Диспетчер панелей...

en: Init State Manager...
ru: Диспетчер состояния...

en: Init Main Window...
ru: Инициализация главного окна...

en: Init Toolbox...
ru: Панель инструментов...

en: Init About Dialog...
ru: Справочный диалог...

en: Init Tool Options...
ru: Панель параметров инструментов...

en: Init History...
ru: Панель истории действий...

en: Init Canvases...
ru: Панель холстов...

en: Init Keyframes...
ru: Панель ключевых кадров...

en: Init Layers...
ru: Панель слоёв...

en: Init Parameters...
ru: Инициализация параметров...

en: Init MetaData...
ru: Панель метаданных...

en: Init Library...
ru: Инициализация библиотеки...

en: Init Info...
ru: Панель сведений...

en: Init Navigator...
ru: Панель навигатора...

en: Init SoundWave...
ru: Инициализация Звуковой волны...

en: Init Timetrack...
ru: Загружается шкала кадров...

en: Init Curve Editor...
ru: Панель редактора кривых...

en: Init Layer Sets...
ru: Инициализация установок слоёв...

en: Init Color Dialog...
ru: Диалог выбора цвета...

en: Init Gradient Dialog...
ru: Редактор градиентов...

en: Init DeviceTracker...
ru: Устройства ввода...

en: Init ModPalette...
ru: Инициализация ModPalette ...

en: Init Setup Dialog...
ru: Диалог настройки...

en: Init Input Dialog...
ru: Диалог устройств ввода...

en: Loading Custom Workspace List...
ru: Загрузка пользовательского списка рабочих областей...

en: Init auto recovery...
ru: Автовосстановление...

en: Loading Settings...
ru: Загружаются параметры...

en: Init Tools...
ru: Инструменты...

en: Checking auto-recover...
ru: Нужно ли автовосстановление...

en: Auto recovery file(s) found. Do you want to recover unsaved changes?
ru: Найден(ы) файл(ы) автовосстановления. Вы хотите восстановить несохранённые изменения?

en: Synfig Studio seems to have crashed before you could save all your files.
ru: В Synfig Studio произошел сбой прежде чем вы смогли сохранить все свои файлы.

en: Ignore
ru: Проигнорировать

en: Recover
ru: Восстановить

en: Unable to fully recover from previous crash
ru: Невозможно полностью восстановить данные

en: Unable to recover from previous crash
ru: Невозможно восстановить данные

en: It would be a good idea to review and save recovered files now.
ru: Будет хорошей идеей сейчас перепроверить и сохранить восстановлённые файлы.

en: Synfig Studio has attempted to recover from a previous crash. The files just recovered are NOT YET SAVED.
ru: Synfig Studio попытался восстановиться после произошедшего сбоя. Восстановленные только что файлы ещё не сохранялись.

en: Thanks
ru: Благодарим

en: Loading files...
ru: Загружаются файлы...

en: Done.
ru: Готово

en: There is a bug, which can cause computer to hang/freeze when resizing the canvas window.
ru: Существует ошибка, которая может привести компьютер к зависанию/замораживанию при изменении размера окна холста.

en: If you got affected by this issue, consider pressing ALT+TAB to unfreeze your system and get it back to the working state. Please accept our apologies for inconvenience, we hope to get this issue resolved in the future versions.
ru: Если произошла эта ошибка, то нажмите ALT+TAB, и система снова вернётся в рабочее состояние. Приносим свои извинения за доставленные неудобства, мы делаем всё возможное чтобы устранить эту ошибку в следующих версиях.

en: Got it
ru: Понятно

en: Unknown exception caught when constructing App.
    This software may be unstable.
ru: Неизвестная ошибка произошла при загрузке приложения. Программа может работать нестабильно.

en: Do you want to overwrite this workspace?
ru: Хотите перезаписать это рабочее пространство?

en: Quit Request
ru: Запрос на выход

en: Tasks are currently running. Please cancel the current tasks and try again
ru: Выполняются задачи. Пожалуйста, отмените текущие задачи и попробуйте снова

en: Quit Request sent
ru: Отправлен запрос на выход

en: All Files (*.*)
ru: Все файлы (*.*)

en: Import
ru: Импортировать

en: All supported files
ru: Все поддерживаемые файлы

en: Synfig files (*.sif, *.sifz)
ru: Файлы Synfig (*.sif, *.sifz)

en: Images (*.png, *.jpeg, *.bmp, *.svg)
ru: Изображения (*.png, *.jpeg, *.bmp, *.svg)

en: Image sequence files (*.lst)
ru: Файлы последовательных изображений (*.lst)

en: Audio (*.ogg, *.mp3, *.wav)
ru: Аудио (*.ogg, *.mp3, *.wav)

en: Video (*.avi, *.mp4)
ru: Видео (*.avi, *.mp4)

en: Any files
ru: Любые файлы

en: Load
ru: Загрузить

en: Palette files (*.spal, *.gpl)
ru: Файлы палитр (*.spal, *.gpl)

en: Synfig palette files (*.spal)
ru: Файлы палитр Synfig (*.spal)

en: GIMP palette files (*.gpl)
ru: Файлы палитр GIMP (*.gpl)

en: Synfig sketch files (*.sketch)
ru: Файлы эскизов Synfig (*.sketch)

en: Images and sequence files (*.png, *.jpg, *.jpeg, *.bmp, *.svg, *.lst)
ru: Изображения и файлы последовательных изображений (*.png, *.jpg, *.jpeg, *.bmp, *.svg, *.lst)

en: Images files (*.png, *.jpg, *.jpeg, *.bmp)
ru: Файлы изображений (*.png, *.jpg, *.jpeg, *.bmp)

en: Open history
ru: Открыть историю

en: Open
ru: Открыть

en: Synfig files (*.sif, *.sifz, *.sfg)
ru: Файлы Synfig (*.sif, *.sifz, *.sfg)

en: Uncompressed Synfig file (*.sif)
ru: Несжатый файл Synfig (*.sif)

en: Compressed Synfig file (*.sifz)
ru: Сжатый файл Synfig (*.sifz)

en: Container format file (*.sfg)
ru: Файл формата контейнера (*.sfg)

en: Current
ru: Текущий

en: and older
ru: и ранее

en: File Format Version:
ru: Версия формата файлов:

en: Feature not available
ru: Функция недоступна

en: Sorry, this feature has not yet been implemented.
ru: Извините, пока что эта функция не реализована.

en: Documentation
ru: Документация

en: Documentation for Synfig Studio is available on the website:
    
    https://wiki.synfig.org/Category:Manual
ru: Документация по Synfig Studio доступна по адресу:
    
    https://wiki.synfig.org/Category:Manual

en: Help
ru: Справка

en: No compatible application was found. Please load open file manually:
ru: Совместимое приложение не найдено. Загрузите открытый файл вручную:

en: Unable to open container "%s"
ru: Не удалось открыть контейнер "%s"

en: Unable to load "%s":
ru: Не удалось загрузить «%s»:

en: Unable to create instance for "%s"
ru: Невозможно создать экземпляр для "%s"

en: Uncaught error on file open (BUG)
ru: Неизвестная ошибка при открытии файла (БАГ)

en: Unable to open temporary container "%s"
ru: Не удалось открыть временный контейнер "%s"

en: Original filename was not set in temporary container "%s"
ru: Исходное имя файла не было установлено во временном контейнере "%s"

en: Please select a file
ru: Пожалуйста, выберите файл

en: History entry #
ru: История входа #

en: Select one of previous versions of file
ru: Выберите одну из предыдущих версий файла

en: Idle
ru: Бездействие

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: Feature not yet implemented
ru: Функция пока что не реализована

en: Canvas View
ru: Просмотр холста

en: Enable JACK
ru: Включить JACK

en: Moves the time window
ru: Перемещает окно временной линии

en: Default Interpolation
ru: Интерполяция по умолчанию

en: Turn on animate editing mode
ru: Включить режим редактирования анимации

en: Toggle timebar
ru: Переключить строку времени

en: Current time
ru: Текущее время

en: Shows the Preview Settings Dialog
ru: Открыть диалог параметров предпросмотра

en: Shows the Render Settings Dialog
ru: Открыть диалог параметров визуализации

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh workarea
ru: Обновить рабочую зону

en: Draft
ru: Чертёж

en: Select rendering mode
ru: Выберите режим отрисовки

en: Background rendering
ru: Фоновая отрисовка

en: Render future and past frames in background when enabled
ru: Отрисовка будущих и прошлых кадров в фоновом режиме если включено

en: Stop current operation
ru: Остановить текущую операцию

en: Show Grid
ru: Показывать сетку

en: Snap to Grid
ru: Прилипать к сетке

en: Show Guides
ru: Показывать направляющие

en: Snap to Guides
ru: Прилипать к направляющим

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Export
ru: Экспортировать

en: Save All
ru: Сохранить все

en: Save all opened documents
ru: Сохранить все открытые документы

en: Quit
ru: Выход

en: Preview Window
ru: Окно предпросмотра

en: Use Low-Res
ru: Низкое разрешение

en: Enable rendering in background
ru: Включить отрисовку в фоновом режиме

en: Show Onion Skin
ru: Показывать кальку

en: Zoom In on Timeline
ru: Приблизить временную шкалу

en: Zoom Out on Timeline
ru: Отдалить временную шкалу

en: Select All Children
ru: Выделить содержимое

en: Turn off animate editing mode
ru: Выключить режим редактирования анимации

en: Unlock future keyframes
ru: Разблокировать следующие кадры

en: Lock future keyframes
ru: Заблокировать следующие ключевые кадры

en: Unlock past keyframes
ru: Разблокировать предыдущие ключевые кадры

en: Lock past keyframes
ru: Заблокировать последние ключевые кадры

en: Change Waypoint Group
ru: Изменить группу фиксаторов

en: Duplicate Waypoints
ru: Создать копии фиксаторов

en: _Jump To
ru: _Перейти сюда

en: _Duplicate
ru: Про_дублировать

en: _Remove
ru: _Удалить

en: _Remove %d Waypoints
ru: _Удалить %d фиксаторов

en: _In
ru: _Вход

en: _Out
ru: В_ыход

en: _Clamped
ru: _Сгладить

en: _Constant
ru: _Постоянная

en: _Ease In
ru: Плавный _вход

en: _Ease Out
ru: Плавный в_ыход

en: _Ease In/Out
ru: Плавный вход/вы_ход

en: _Linear
ru: _Линейная

en: Please select files
ru: Пожалуйста, выберите файлы

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Are you sure you want to disable JACK synchronization?
ru: Вы уверены, что хотите отключить синхронизацию JACK?

en: The JACK server will remain running.
ru: Сервер JACK останется работать.

en: Are you sure you want to enable JACK synchronization?
ru: Вы уверены, что хотите включить синхронизацию JACK?

en: This operation will launch a JACK server, if it isn't started yet.
ru: Эта операция запустит сервер JACK, если он ещё не запущен.

en: Bool
ru: Логическое

en: Integer
ru: Целое

en: Angle
ru: Угол

en: Real
ru: Вещественное

en: Vector
ru: Вектор

en: Color
ru: Цвет

en: Segment
ru: Сегмент

en: Spline Point
ru: Вершина кривой

en: List
ru: Список

en: String
ru: Строка

en: Gradient
ru: Градиент

en: Fill Tool
ru: Сплошная заливка

en: Zoom Tool
ru: Лупа

en: Reset Colors
ru: Сбросить цвета

en: Swap Colors
ru: Поменять цвета местами

en: ValueNode
ru: Значение узла

en: ValueNode Forbid Animation
ru: Запретить анимацию значения узла

en: Rename
ru: Переименовать

en: About
ru: О программе

en: New
ru: Новый

en: Blur Layer
ru: Слой размывания

en: Motion Blur Layer
ru: Слой движения размыванием

en: Radial Blur Layer
ru: Слой радиального размывания

en: Curve Warp Layer
ru: Слой деформации по кривой

en: Inside Out Layer
ru: Слой наизнанку

en: Noise Distort Layer
ru: Слой искажения шумом

en: Spherize Layer
ru: Слой сферизации

en: Stretch Layer
ru: Слой растяжения

en: Twirl Layer
ru: Слой вихря

en: Warp Layer
ru: Слой деформации

en: Simple Circle Layer
ru: Слой простой окружности

en: Clamp Layer
ru: Слой кучи

en: Color Correct Layer
ru: Слой цветокоррекции

en: Halftone 2 Layer
ru: Слой полутона 2

en: Halftone 3 Layer
ru: Слой полутона 3

en: Luma Key Layer
ru: Слой ключа светимости

en: Julia Set Layer
ru: Слой фрактала Жюлиа

en: Mandelbrot Set Layer
ru: Слой фрактала Мандельброта

en: Circle Layer
ru: Слой окружности

en: Outline Layer
ru: Слой контура

en: Advanced Outline Layer
ru: Слой Расширенного контура

en: Polygon Layer
ru: Слой полигона

en: Rectangle Layer
ru: Слой прямоугольника

en: Region Layer
ru: Слой области

en: Solid Color Layer
ru: Слой сплошной заливки

en: Star Layer
ru: Слой звезды

en: Conical Gradient Layer
ru: Слой конического градиента

en: Curve Gradient Layer
ru: Слой градиента по кривой

en: Noise Gradient Layer
ru: Слой градиентного шума

en: Linear Gradient Layer
ru: Слой линейного градиента

en: Radial Gradient Layer
ru: Слой радиального градиента

en: Spiral Gradient Layer
ru: Слой спирального градиента

en: Duplicate Layer
ru: Создать копию слоя

en: Import Image Layer
ru: Слой импортированного изображения

en: Group Layer
ru: Группировать слои

en: Plant Layer
ru: Слой растительности

en: Stroboscope Layer
ru: Слой стробоскопа

en: Super Sample Layer
ru: Слой сглаживания

en: Sound Layer
ru: Слой звука

en: Switch Layer
ru: Слой переключателя

en: Text Layer
ru: Текстовый слой

en: Time Loop Layer
ru: Слой петли времени

en: XOR Pattern Layer
ru: Слой узора исключающего ИЛИ

en: Bevel Layer
ru: Слой фаски

en: Shade Layer
ru: Слой тени

en: Rotate Layer
ru: Слой вращения

en: Translate Layer
ru: Слой перемещения

en: Scale Layer
ru: Слой масштаба

en: Group Ghost
ru: Группа Ghost

en: Info Tool
ru: Инструмент Информация

en: Set
ru: Набор

en: Hide Grid
ru: Скрыть сетку

en: Enable Grid Snap
ru: Включить прилипание к сетке

en: Disable Grid Snap
ru: Отключить прилипание к сетке

en: Duplicate
ru: Продублировать

en: Group
ru: Группа

en: Group into Switch
ru: Сгруппировать в переключатель

en: Group into Filter
ru: Сгруппировать в фильтр

en: MetaData
ru: Метаданные

en: Palette
ru: Палитра

en: Past keyframes unlocked
ru: Предыдущие ключевые кадры разблокированы

en: Past keyframes locked
ru: Предыдущие ключевые кадры заблокированы

en: Future keyframes unlocked
ru: Следующие ключевые кадры разблокированы

en: Future keyframes locked
ru: Следующие ключевые кадры заблокированы

en: Animate Mode Off
ru: Режим анимации выключен

en: Animate Mode On
ru: Режим анимации включен

en: Seek to Previous Keyframe
ru: Перейти к предыдущему ключевому кадру

en: Seek to Next frame
ru: Перейти к следующему кадру

en: Animate Loop
ru: Петля анимации

en: Play Bounds
ru: Границы воспроизведения

en: Lower Bound
ru: Нижняя граница

en: Upper Bound
ru: Верхняя граница

en: Add Layer to Set
ru: Добавить слой в набор

en: Remove Layer from Set
ru: Удалить слой из группы

en: Set Layer Description
ru: Ввести описание слоя

en: Export Value Node
ru: Экспорт значения узла

en: Unexport Value Node
ru: Отменить экспорт значения узла

en: Set Interpolation to Flat
ru: Сделать интерполяцию плоской

en: Set Interpolation to Interpolate
ru: Сделать интерполяцию плавной

en: Set Interpolation to Peak
ru: Сделать интерполяцию заостренной

en: Set Interpolation to Rounded
ru: Сделать интерполяцию закругленной

en: Set Interpolation to Squared
ru: Следать интерполяцию в квадрате

en: Toggle show grid
ru: Переключить отображение сетки

en: Toggle snap grid
ru: Переключить прилипание к сетке

en: Toggle show guide
ru: Переключить показ руководства

en: Toggle snap guide
ru: Переключить прилипание к руководству

en: Toggle onion skin
ru: Переключить кальку

en: Toggle background rendering
ru: Переключить фоновую отрисовку

en: Increase resolution
ru: Увеличить разрешение

en: Decrease resolution
ru: Уменьшить разрешение

en: Preview Options Dialog
ru: Параметры предпросмотра

en: Render Options Dialog
ru: Параметры визуализации

en: Clamped interpolation
ru: Сглаженная интерполяции

en: TCB interpolation
ru: TCB-интерполяция

en: Const interpolation
ru: Постоянная интерполяция

en: Ease In/Out interpolation
ru: Интерполяция с замедлением/ускорением

en: Linear interpolation
ru: Линейная интерполяция

en: Linked
ru: Соединено

en: Unlinked
ru: Отсоединено

en: Utils Timetrack align
ru: Выравнивание утилиты Timetsrack

en: Do you really want to run plugin for file "%s"?
ru: Вы действительно хотите запустить плагин для файла "%s"?

en: This operation cannot be undone and all undo history will be cleared.
ru: Эта операция не может быть отменена и вся история отмен будет очищена.

en: Proceed
ru: Продолжить

en: The plugin operation has failed.
ru: Операция плагина завершилась неудачно.

en: This can be due to current file being referenced by another composition that is already open, or because of an internal error in Synfig Studio. Try closing any compositions that might reference this file and try again, or restart Synfig Studio.
ru: Это может быть из-за того, что на неё ссылается текущий файл, который уже открыт, или из-за внутренней ошибки в Synfig Studio. Попробуйте закрыть все композиции, которые могут ссылаться на этот файл и повторите попытку, или перезапустите Synfig Studio.

en: Current canvas saved, but unable to save data for following layers:
ru: Текущий холст сохранён, но невозможно сохранить данные для следующих слоев:

en: Unable to save to '%s'
ru: Невозможно сохранить в '%s'

en: There is currently a bug when using "SaveAs"
    on a composition that is being referenced by other
    files that are currently open. Close these
    other files first before trying to use "SaveAs".
ru: Ошибка при использовании "Сохранить как"
    в композиции, на которую ссылаются другие файлы,
    которые открыты в настоящий момент. Закройте эти файлы,
     прежде чем использовать "Сохранить как".

en: Unknown extension
ru: Неизвестное расширение

en: You have given the file name an extension which I do not recognize. Are you sure this is what you want?
ru: Вы дали имени файла расширение, которое не признаётся. Вы уверены, что это то, что вы хотите?

en: Sure
ru: Конечно

en: The revert operation has failed.
ru: Операция отката завершилась неудачно.

en: This can be due to it being referenced by another composition that is already open, or because of an internal error in Synfig Studio. Try closing any compositions that might reference this composition and try again, or restart Synfig Studio.
ru: Это может быть из-за того, что на нее ссылается другая композиция, которая уже открыта, или из-за внутренней ошибки в Synfig Studio. Попробуйте закрыть все композиции, которые могут на нее ссылаться и повторите попытку, или перезапустите Synfig Studio.

en: Revert to saved
ru: Вернуться к сохраненному

en: Revert
ru: Вернуть

en: The animation is currently playing so the window cannot be closed.
ru: Анимация в настоящее время воспроизводится, поэтому окно не может быть закрыто.

en: Thanks!
ru: Благодарим!

en: Save changes to document "%s" before closing?
ru: Сохранить изменения документа "%s" перед закрытием?

en: If you don't save, changes from the last time you saved will be permanently lost.
ru: Если вы не сохраните, то изменения от момента последнего сохранения будут потеряны навсегда.

en: Close without Saving
ru: Закрыть без сохранения

en: Name:
ru: Название:

en: Add
ru: Сумма

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Ease
ru: Замедление

en: Edit Waypoint
ru: Изменить фиксатор

en: Set width to zero
ru: Установить нулевую ширину

en: Set width to default
ru: Установить ширину по умолчанию

en: Apply
ru: Применить

en: Set Waypoints
ru: Установить фиксаторы

en: Unable to convert to animated waypoint
ru: Не удалось преобразовать в анимированный фиксатор

en: Unable to find WaypointSetSmart action
ru: Не удается найти действие WaypointSetSmart

en: Unable to set a specific waypoint
ru: Невозможно установить специфический фиксатор

en: Edit Waypoints
ru: Изменить фиксаторы

en: Edit image in external tool...
ru: Редактировать изображение во внешней утилите...

en: Open file
ru: Открыть файл

en: Convert to Vector
ru: Преобразовать в вектор

en: Synfig Animation
ru: Мультфильм Synfig

en: synfig studio is already running
ru: Программа Synfig Studio уже запущена

en: the existing process will be used
ru: Существующий процесс будет использован

en: synfig studio -- starting up application...
ru: Synfig Studio — запускается приложение...

en: Create a new document
ru: Создать новый документ

en: Open an existing document
ru: Открыть существующий документ

en: Show Menubar
ru: Показать меню

en: Edit workspaces...
ru: Изменить рабочие пространства...

note: TRANSLATORS:         | Help menu entry:              | A wiki page: |
en: Tutorials
ru: Учебники

en: /Category:Tutorials
ru: /Категория:Учебники

en: Reference
ru: Ссылка

en: /Category:Reference
ru: /Категория: Ссылка

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

en: /FAQ
ru: /ЧАВО

en: Get Support
ru: Получить поддержку

en: About Synfig Studio
ru: О Synfig Studio

en: One Moment, Please...
ru: Минуточку, пожалуйста...

en: Working...
ru: Обработка...

en: Error: No Python 3 binary found.
    
    Hint: You can set SYNFIG_PYTHON_BINARY environment variable pointing at your custom python installation.
ru: Ошибка: Не обнаружен бинарник Python 3.
    
    Подсказка: Вы можете установить переменную окружения SYNFIG_PYTHON_BINARY, указывающую на вашу пользовательскую установку python.

en: Fit
ru: Уместить

en: Gamma correction
ru: Гамма-коррекция

en: Image Size Ratio:
ru: Соотношение размера изображения:

en: _Pixel Aspect
ru: _Соотн. сторон пиксела

en: Pi_xel Width
ru: Ширина _пиксела

en: Pix_el Height
ru: В_ысота пиксела

en: Image _Aspect
ru: Соотн. сторон _изображения

en: Image _Width
ru: _Ширина изображения

en: Image _Height
ru: _Высота изображения

en: Image _Span
ru: _Расстояние изображения

en: Link width and height
ru: Связать ширину и высоту

en: Unlink width and height
ru: Развязать ширину и высоту

en: Link x and y resolution
ru: Связать разрешение x и y

en: Unlink x and y resolution
ru: Развязать разрешение x и y

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: <b>Image Size</b>
ru: <b>Размер изображения</b>

en: _Width
ru: _Ширина:

en: _Height
ru: _Высота:

en: _XRes
ru: _Разреш. по X:

en: _YRes
ru: Р_азреш. по Y:

en: _Physical Width
ru: _Физическая ширина:

en: Phy_sical Height
ru: Ф_изическая высота:

en: Image Area
ru: Область изображения

en: <b>Image Area</b>
ru: <b>Область изображения</b>

en: _Top Left
ru: В_ерхний левый угол:

en: _Bottom Right
ru: _Нижний правый угол:

en: I_mage Span
ru: _Интервал изображений

en: Time Settings
ru: Параметры времени

en: <b>Time Settings</b>
ru: <b>Параметры времени</b>

en: _Frames per second
ru: _Кадров в секунду:

en: _Start Time
ru: _Время начала:

en: _End Time
ru: _Время конца:

en: _Duration
ru: _Длительность

en: Gamma Correction Settings
ru: Настройки гамма-коррекции

en: <b>Gamma Correction Settings</b>
ru: <b>Настройки гамма-коррекции</b>

en: _Red
ru: _Красный

en: _Green
ru: _Зелёный

en: _Blue
ru: _Синий

en: Locks and Links
ru: Блокировки и связи

en: <b>Locks and Links</b>
ru: <b>Блокировки и связи</b>

en: Focus Point
ru: Точка фокусировки

en: <b>Focus Point</b>
ru: <b>Точка фокусировки</b>

en: _Focus Point
ru: _Точка фокусировки

en: Render Settings
ru: Параметры визуализации

en: Render _current frame only
ru: Только текущий кадр

en: Extract alpha
ru: Извлечь альфа-канал

en: Auto
ru: Автоматически

en: Parameters...
ru: Параметры...

en: Target
ru: Цель

en: <b>Target</b>
ru: <b>Цель</b>

en: _Filename
ru: _Имя файла:

en: _Target
ru: _Цель:

en: Settings
ru: Параметры

en: <b>Settings</b>
ru: <b>Параметры</b>

en: _Quality
ru: _Качество:

en: _Anti-Aliasing
ru: _Сглаживание:

en: You must supply a filename!
ru: Необходимо указать имя файла!

en: Unable to determine proper target from filename.
ru: Невозможно определить правильную цель из имени файла.

en: A filename is required for this target
ru: Имя файла необходимо для этой цели

en: Unable to create target for
ru: Не удалось создать цель для

en: Unable to create file for
ru: Не удалось создать файл для

en: Target initialization failure
ru: Ошибка при инициализации цели

en: sec
ru: сек

en: ERROR:
ru: ОШИБКА:

en: WARNING:
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:

en: Unable to set "grid_color"
ru: Невозможно установить "цвет_сетки"

en: Unable to set "guide_color"
ru: Невозможно установить "цвет_руководства"

en: Unable to set "background_first_color"
ru: Невозможно установить "первый_цвет_фона"

en: Unable to set "background_second_color"
ru: Невозможно установить "второй_цвет_фона"

en: Nudge
ru: Толкнуть

en: Move
ru: Переместить

en: Selected Canvas
ru: Выбранный холст

en: Canvas Interface
ru: Интерфейс холста

en: Add Activepoint
ru: Добавить активную точку

en: New Activepoint
ru: Новая активная точка

en: Activepoint to be added
ru: Активная точка, которая будет добавлена

en: Time where activepoint is to be added
ru: Время, где должна быть добавлена активная точка

en: A Activepoint already exists at this point in time
ru: Активная точка уже существует в этом месте

en: This activepoint is already in the ValueNode
ru: Эта активная точка уже находится в значении узла

en: Remove Activepoint
ru: Удалить активную точку

en: Activepoint
ru: Активная точка

en: Activepoint to be changed
ru: Изменяемая активная точка

en: Unable to find activepoint
ru: Не удалось найти активную точку

en: Set Activepoint
ru: Установить активную точку

en: Mark Activepoint as "Off"
ru: Пометить активную точку как выключенную

en: Mark Activepoint as "On"
ru: Пометить активную точку как включенную

en: Set Activepoint (Smart)
ru: Установить активную точку (умно)

en: Unable to determine how to proceed. This is a bug.
ru: Непонятно что делать. Это ошибка.

en: Simply Add Waypoint
ru: Просто добавить фиксатор

en: Destination ValueNode (Animated)
ru: Значение узла назначения (анимированный)

en: The activepoint to remove no longer exists
ru: Удаляемая активная точка больше не существует

en: Merge Tangents
ru: Связать касательные

en: Merge Tangents's Radius
ru: Связать радиус касательных

en: Merge Tangents's Angle
ru: Связать угол касательных

en: Merge Tangents of '%s'
ru: Вернуть симметричность касательным '%s'

en: ValueNode of Spline Point
ru: Значение узла вершины кривой

en: Couldn't find action "ValueDescSet"
ru: Не удалось найти действие "ValueDescSet"

en: Split Tangents
ru: Разделить касательные

en: Split Tangents's Radius
ru: Развязать радиус касательных

en: Split Tangents's Angle
ru: Развязать угол касательных

en: Split Tangents of '%s'
ru: Разделить касательные '%s'

en: Add Child Canvas
ru: Добавить дочерний Холст

en: The name that you want this canvas to be
ru: Как вы хотите назвать этот холст

en: Set Canvas Description
ru: Установить описание холста

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its description changed.
en: Change canvas description from '%s' to '%s'
ru: Смена описания холста с '%s' на '%s'

en: Set Canvas Id
ru: Установить идентификатор холста

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its id changed.
en: Change canvas id from '%s' to '%s'
ru: ID холста '%s' изменен на '%s'

en: Id
ru: Идентификатор

en: Erase Canvas Metadata
ru: Стереть метаданные холста

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its name changed.
en: Erase canvas metadata
ru: Стереть метаданные холста

en: Set Canvas Metadata
ru: Установить метаданные холста

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its name changed.
en: Edit canvas metadata
ru: Править метаданные холста

en: Set Canvas Name
ru: Указать название холста

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its name changed.
en: Change canvas name from '%s' to '%s'
ru: Холст '%s' переименован в '%s'

en: Remove Canvas
ru: Удалить холст

en: You cannot remove the root canvas!
ru: Вы не можете удалить основной холст!

en: You cannot remove a canvas from a Group!
ru: Вы не можете удалить холст из группы!

en: Set Canvas RendDesc
ru: Установить для холста RendDesc

en: Apply Outline Color
ru: Применить цвет обводки

en: Apply Fill Color
ru: Применить цвет заливки

en: Set Edit Mode
ru: Смена режима правки

en: New Edit Mode
ru: Новый режим правки

en: Apply Default Gradient
ru: Применить градиент по умолчанию

en: Add Layers to Set
ru: Добавить слои в набор

en: Layer to be added to set
ru: Добавляемый слой в набор

en: Name of the Set to add the Layers to
ru: Имя набора для добавления слоёв

en: Remove Set
ru: Удалить набор

en: Name of the Set to remove
ru: Имя набора для удаления

en: Remove Layers from a Set
ru: Удалить слои из набора

en: Layer to be removed from Set
ru: Слой для удаления из набора

en: Rename Set
ru: Переименовать набор

en: Old Set
ru: Старый набор

en: Name of the Set to rename
ru: Имя набора для переименования

en: New Set
ru: Новый набор

en: New name for Set
ru: Новое название для набора

en: A set with the name "%s" already exists!
ru: Набор с именем "%s" уже существует!

en: Add Keyframe
ru: Добавить ключевой кадр

en: New Keyframe
ru: Новый ключевой кадр

en: Keyframe to be added
ru: Добавляемый ключевой кадр

en: A Keyframe already exists at this point in time
ru: В этой точке времени уже есть ключевой кадр

en: This keyframe is already in the ValueNode
ru: Этот ключевой кадр уже в значении узла

en: Duplicate Keyframe
ru: Создать копию ключевого кадра

en: Keyframe to be duplicated
ru: Дублируемый ключевой кадр

en:  (Duplicate)
ru:  (Копия)

en: Unable to find the given keyframe
ru: Невозможно найти указанный ключевой кадр

en: Remove Keyframe
ru: Удалить ключевой кадр

en: Keyframe to be removed
ru: Удаляемый ключевой кадр

en: Set Keyframe
ru: Указать ключевой кадр

en: Cannot change keyframe time because another keyframe already exists with that time.
ru: Невозможно изменить время ключевого кадра, поскольку другой ключевой кадр уже существует в этой точке времени.

en: Set Keyframe Delta
ru: Установка дельты ключевого кадра

en: Delta
ru: Дельта

en: Activate/Deactivate Keyframe
ru: Активировать/деактивировать ключевой кадр

en: Activate Keyframe
ru: Активировать ключевой кадр

en: Deactivate Keyframe
ru: Деактивировать ключевой кадр

en: Keyframe to be activated or deactivated
ru: Ключевой кадр для активации или деактивации

en: New Status
ru: Новый статус

en: The new status of the keyframe
ru: Новый статус ключевого кадра

en: Set Waypoints at Keyframe
ru: Установка фиксатора в ключевом кадре

en: Waypoint Model
ru: Модель фиксатора

en: Activate Layer
ru: Активировать слой

en: Deactivate Layer
ru: Деактивировать слой

en: The new status of the layer
ru: Новый статус слоя

en: This layer doesn't exist anymore.
ru: Этот слой больше не существует.

en: Add Layer
ru: Добавить слой

en: Layer to be added
ru: Добавляемый слой

en: Make New Frame
ru: Сделать новый ключевой кадр

en: New frame should be added into this Switch Layer
ru: Новый кадр должен быть добавлен в этот слой Переключатель

en: Switch layer doesn't exist anymore.
ru: Слой Переключателя больше не существует.

en: Switch layer doesn't belong to this canvas anymore
ru: Слой Переключателя больше не принадлежит холсту

en: Only inline canvas supported
ru: Поддерживается только встроенный холст

en: Base frame layer doesn't exist anymore.
ru: Больше не существует базового слоя кадра.

en: Base frame layer doesn't belong to switch layer canvas anymore
ru: Базовый слой кадра не относится больше к слою Переключателя холста

en: Simple Copy Layer
ru: Слой простой копии

en: Simple Copy Layers
ru: Слои простой копии

en: Layer to be copied
ru: Слой для копирования

en: This layer doesn't belong to this canvas anymore
ru: Этот слой больше не принадлежит холсту

en: Duplicate Layers
ru: Создать копию слоёв

en: Layer to be duplicated
ru: Дублируемый слой

en: Embed Layer
ru: Встроенный слой

en: Layer to be embedded
ru: Слой для встраивания

en: Cannot generate valid name for new canvas
ru: Невозможно составить корректное имя для нового холста

en: Cannot create directory in container
ru: Невозможно создать директорию в контейнере

en: Cannot copy file into container
ru: Невозможно скопировать файл в контейнер

en: Group Layers
ru: Добавить в группу

en: Layer to be grouped
ru: Слой для группировки

en: Description of new group
ru: Описание новой группы

en: No layers to group
ru: В группе нет слоёв

en: This layer doesn't have a parent canvas
ru: У этого слоя нет родительского холста

en: get_canvas()!=subcanvas
ru: get_canvas ()! = subcanvas

en: Group Layers into Filter
ru: Сгруппировать слои в фильтр

en: Group Layer into Filter
ru: Сгруппировать слой в фильтр

en: Description of new filter
ru: Описание нового фильтра

en: Group Layers into Switch
ru: Сгруппировать слои в переключатель

en: Group Layer into Switch
ru: Сгруппировать в переключатель

en: Description of new switch
ru: Описание нового переключателя

en: Extract Layer
ru: Извлечь слой

en: Layer to be extracted
ru: Слой для извлечения

en: File name
ru: Имя файла

en: File name witch path to store exported file
ru: Имя файла с путём для сохранения экспортированного файла

en: Cannot create directory
ru: Невозможно создать директорию

en: Cannot copy file
ru: Не могу копировать файл

en: Fit image
ru: Поместить изображение

en: You cannot fit animated layers
ru: Вы не можете поместить анимированные слои

en: Lower Layer
ru: Опустить слой

en: Lower Layers
ru: Опустить слои

en: Layer to be lowered
ru: Опускаемый слой

en: Make Outline
ru: Сделать контур

en: Make Advanced Outline
ru: Сделать расширенный контур

en: Make Region
ru: Сделать область

en: Base layer
ru: Базовый слой

en: This layer doesn't contain linked "spline" parameter.
ru: Этот слой не содержит связанного параметра "кривая".

en: Move Layer
ru: Переместить слой

en: Layer to be moved
ru: Перемещаемый слой

en: New Index
ru: Новый индекс

en: Where the layer is to be moved to
ru: Куда должен быть перемещен слой

en: Destination Canvas
ru: Холст назначения

en: The canvas the layer is to be moved to
ru: Холст, на который переносится слой

en: You cannot directly move layers across compositions
ru: Вы не можете непосредственно перемещать слои по композициям

en: Paint
ru: Рисование

en: Connect Layer Parameter
ru: Подключить слой параметров

en: Param
ru: Параметр

en: Layer did not recognize parameter name
ru: Слой не распознал имя параметра

en: Bad connection
ru: Плохое соединение

en: Disconnect Layer Parameter
ru: Отключить слой параметров

en: Layer Parameter is not connected to anything
ru: Слой параметров ни к чему не подключен

en: Set Layer Parameter
ru: Смена параметра слоя

en: ValueNode attached to Parameter.
ru: Значение узла подключено к Параметру

en: Layer did not accept parameter.
ru: Слой не принял параметр.

en: Forbid Animation
ru: Запретить Анимацию

en: Value Desc
ru: Описание Значения

en: This action is not for Value Nodes!
ru: Это действие не для значения узлов!

en: Layer did not accept static value.
ru: Слой не принял статического значения.

en: Allow Animation
ru: Разрешить Анимацию

en: Raise Layer
ru: Поднять слой

en: Raise Layers
ru: Поднять слои

en: Layer to be raised
ru: Поднимаемый слой

en: Delete Layer
ru: Удалить слой

en: Delete Layers
ru: Удалить слои

en: Layer to be deleted
ru: Удаляемый слой

en: Reset Pose
ru: Сбросить позу

en: Layer to reset
ru: Слой для сброса

note: TRANSLATORS: this is the string used in the history dialog when renaming a layer to/from its default name
en: [default]
ru: [исходное название]

en: Layer to be described
ru: Слой для описания

en: New Description
ru: Новое описание

en: Enter a new description for this layer
ru: Введите новое описание этого слоя

en: Disable Layer Rendering
ru: Отключить рендеринг слоя

en: Enable Layer Rendering
ru: Включить рендеринг слоя

en: Toggle Exclude from Rendering
ru: Переключить Исключение из визуализации

en: Disable layer rendering -
ru: Отключить рендеринг слоя

en: Enable layer rendering -
ru: Включить рендеринг слоя

en: New State
ru: Новое состояние

en: The new state of the layer exclusion
ru: Новое значение слоя исключений

en: Make Z Range visible
ru: Сделать диапазон Z видимым

en: Layer to make Z Range visible
ru: Слой чтобы сделать диапазон Z видимым

en: No layers selected
ru: Нет выделенных слоёв

en: No Parent Group found!
ru: Не найдено родительской группы!

en: Unable to find action ValueDescSet (bug)
ru: Не удалось найти действие ValueDescSet (ошибка)

en: Copy Time Points
ru: Скопировать временные точки

en: New Selected Layer
ru: Новый выбранный слой

en: A layer to add to our selected list
ru: Слой для добавления к выбранному списку

en: New Selected Canvas
ru: Новый выбранный слой

en: A canvas to add to our selected list
ru: Холст для добавления к выбранному списку

en: New Selected ValueBase
ru: Новая выбранная база значений

en: A valuenode's description to add to our selected list
ru: Описание значения узла для добавления к выбранному списку

en: New Selected Time Point
ru: Новая выбранная временная точка

en: A time point to add to our selected list
ru: Точка времени для добавления к выбранному списку

en: Time adjustment
ru: Регулировка времени

en: The amount of time to adjust all the selected points
ru: Значение времени для настройки всех выбранных точек

en: Delete Time Points
ru: Удалить временные точки

en: Move Time Points
ru: Переместить временные точки

en: Bake
ru: Испечь

en: Unable to bake
ru: Невозможно испечь

en: Link to Spline
ru: Привязать к кривой

en: ValueDesc to link
ru: ValueDesc для связи

en: ValueDesc on Spline to link to
ru: ValueDesc на Кривой перейти по ссылке

en: Origin
ru: Исходная точка

en: Link to Bone
ru: Привязать к кости

en: ValueDesc on Bone to link to
ru: ValueDesc на Кости перейти по ссылке

en: ValueDesc on parent Bone
ru: ValueDesc на родительской Кости

en: Connect
ru: Соединить

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a connection is made.
en: Connect '%s' to '%s'
ru: Соединение '%s' с '%s'

en: Destination ValueDesc
ru: Назначение ValueDesc

en: Source ValueNode
ru: Источник Значения узла

en: Source ValueNode Name
ru: Имя источника Значения узла

en: ValueDesc is not recognized or supported.
ru: ValueDesc не распознано и не поддерживается.

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a ValueNode is converted.  The first %s is what is converted, the 2nd is the local name of the ValueNode's type.
en: Convert '%s' to ValueNode type '%s'
ru: Преобразовать '%s', к типу Значение узла '%s'

en: The type of ValueNode that you want to be converted to
ru: Тип Значение узла, для преобразования к

en: Unable to decipher ValueDesc (Bug?)
ru: Не удалось расшифровать ValueDesc (Баг?)

en: Unable to create new value node
ru: Не удается создать новое значение узла

en: Create Child Bone
ru: Создать дочернюю кость

en: Disconnect
ru: Отсоединить

note: TRANSLATORS: This is used in the History dialog when a ValueNode is disconnected.
en: Disconnect %s
ru: Отсоединение %s

en: Export Value
ru: Экспорт значения

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a ValueNode is exported.  The first %s is what is exported, the 2nd is the name it is given.
en: Export '%s' as '%s'
ru: Экспорт '%s' как '%s'

en: Export the value.
ru: Экспорт значения

en: Can only export Canvas when used as constant parameter
ru: Можно экспортировать только Холст при использовании в качестве постоянного параметра

en: ValueBase is already exported
ru: База значений уже экспортируется

en: Unable to export parameter. (Bug?)
ru: Невозможно экспортировать параметр. (Баг?)

en: Link
ru: Связь

en: Link Opposite
ru: Соединить противоположные

en: ValueDesc to smart link
ru: ValueDesc для умной привязки

en: Cannot link two different exported values ('
ru: Невозможно связать два различных экспортированных значения ('

en: ' and '
ru: 'и'

en: Used exported ValueNode ('
ru: Используется экспортированное Значение узла ('

en: ').
ru: ).

en: Using the only available ValueNode.
ru: С помощью только доступного значения узла

en: Using the most referenced ValueNode.
ru: С помощью наиболее используемого в ссылках Значения узла

en: There's a tie for most referenced; using the animated ValueNode.
ru: Существует связка для наиболее используемых в ссылках объектов; при помощи анимированного значения узла.

en: There's a tie for most referenced, and both are animated; using the one with the most waypoints.
ru: Существует связка для наиболее используемых в ссылках объектов и оба анимированы; при его помощи с большинством фиксаторов.

en: There's a tie for most referenced, and both are linkable value node animated; using the one with the most waypoints.
ru: Существует связка для наиболее используемых в ссылках объектов и оба связываемых значений узлов анимированы; при его помощи с большинством фиксаторов.

en: Everything is tied; using the least recently modified value.
ru: Абсолютно все связано; при помощи последнего измененного значения.

en: Absolutely everything is tied.
ru: Абсолютно все связано.

en: Cannot link two values of different types ('%s' and '%s')
ru: Невозможно объединить два значения разных типов ('%s' и '%s')

en: No ValueNodes were available, so one was created.
ru: При отсутствии Значения узла было создано новое

en: Unable to find action (bug)
ru: Невозможно найти действие (баг)

en: Set ValueDesc
ru: Установка ValueDesc

en: Set %s
ru: Установить %s

en: Recursive
ru: Рекурсивный

en: Animate
ru: Анимировать

en: Lock animation
ru: Заблокировать анимацию

en: this node isn't editable - in the future it will be greyed to prevent editing
ru: этот узел не редактируется - в будущем он будет серым, чтобы предотвратить редактирование

en: Bad type for composite (%s)
ru: Неверный тип для комбинации (%s)

en: Bad type for radial composite (%s)
ru: Неверный тип для радиальной комбинации (%s)

en: It is forbidden to set lower boundary equal or bigger than upper boundary
ru: Значение нижней границы не должно быть равно или больше значения верхней границы

en: Direct manipulation of this ValueNode type is not yet supported
ru: Прямое редактирование этого значения узла пока не поддерживается

en: You are trying to edit animated parameter while Animation Mode is off.
    
    Do you want to apply offset to this animation?
ru: Вы пытаетесь отредактировать анимированный параметр, в то время как Режим Анимации выключен.
    
    Хотите применить смещение к анимации параметра?

en: Hint: You can hold Spacebar key while editing parameter to avoid this confirmation dialog.
ru: Подсказка: Удерживайте ПРОБЕЛ во время редактирования параметра чтобы избежать появления этого диалога.

en: You must be in Animate-Editing-Mode to directly manipulate this value
ru: Для прямого редактирования этого значения необходимо быть в режиме анимации

en: Unsupported ValueDesc type
ru: Неподдерживаемый тип ValueDesc

en: Set Parameter Interpolation
ru: Установить параметр интерполяции

en: Set interpolation for %s
ru: Установить интерполяцию для %s

en: Link to Skeleton
ru: Привязать к скелету

en: ValueDesc of Skeleton's Bone
ru: ValueDesc на кости Скелетона

en: Add ValueNode
ru: Добавить Значение узла

en: New ValueNode
ru: Новое Значение узла

en: ValueNode to be added
ru: Значение узла для добавления

en: Parameter appears to already be exported
ru: Вероятно параметр готов к экспорту

en: Exception caught on Add ValueNode.
ru: Произошла ошибка при добавлении Значения узла

en: Exception caught on Remove ValueNode.
ru: Произошла ошибка при удалении Значения узла

en: Set ValueNode_Const
ru: Установить Значение_узла_Константа

en: ValueNode_Const
ru: Значение_узла_Константа

en: Insert Item
ru: Добавить узел

en: ValueNode to insert
ru: Значение узла для вставки

en: Force link radius
ru: Принудительный радиус ссылки

en: Insert Item & Keep Shape
ru: Вставить элемент и сохранить форму

en: Unable to find action "ActivepointSetOff"
ru: Невозможно найти действие "Отключение активной точки"

en: Unable to find action "ActivepointSetOn"
ru: Невозможно найти действие "Установка активной точки"

en: Remove Item
ru: Удалить узел

en: Remove Item (Smart)
ru: Удалить узел (умно)

en: Rotate Order
ru: Сменить порядок

en: Unloop
ru: Разомкнуть

en: Connect ValueNode Link
ru: Включить привязку Значения узла

en: Parent ValueNode
ru: Родительское Значение узла

en: Index
ru: Индекс

en: ValueNode to be connected
ru: Значение узла для подключения

en: Bad index, too big. LinkCount=%d, Index=%d
ru: Плохой индекс, слишком большой. Количество ссылок=%d, Индекс=%d

en: Parent would not accept link
ru: Родитель не примет ссылку

en: Parent would not accept old link
ru: Родитель не примет старую ссылку

en: Disconnect ValueNode Link
ru: Отключить привязку Значения узла

en: Unexport
ru: Отменить экспорт

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a ValueNode is unexported.
en: Unexport '%s'
ru: Отменить экспорт '%s'

en: Rename ValueNode
ru: Переименовать Значение узла

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a ValueNode is renamed.
en: Rename ValueNode from '%s' to '%s'
ru: Переименовать Значение узла с '%s' на '%s'

en: The new name of the ValueNode
ru: Новое имя Значения узла

en: A ValueNode with this ID already exists in this canvas
ru: Значение узла с таким ID уже существует в этом холсте

en: A ValueNode with the old ID already exists in this canvas (BUG)
ru: Значение узла со старым ID уже существует в этом холсте (ошибка)

en: Replace ValueNode
ru: Заменить Значение узла

en: Destination ValueNode
ru: Назначение Значения узла

en: ValueNode to replaced
ru: Замещаемое Значение узла

en: ValueNode that will replace the destination
ru: Значение узла, которое заменит указанное

en: Attempted to replace valuenode with itself
ru: Была произведена попытка заменить Значение узла на само себя

en: You cannot replace ValueNodes with different types!
ru: Нельзя замещать Значения узлов различных типов

en: Nothing to replace.
ru: Нечего замещать.

en: Action Failure. This is a bug. Please report it.
ru: Ошибка выполнения действия. Это баг. Пожалуйста, сообщите нам о нем.

en: This action cannot be undone under these circumstances.
ru: Это действие нельзя отменить при данных обстоятельствах.

en: Insert Item (Smart)
ru: Вставить элемент (Умно)

en: Vectorization
ru: Векторизация

en: Image Layer
ru: Слой изображения

en: Vectorization mode
ru: Режим векторизации

en: Mode for Vectorization
ru: Режим векторизации

en: Threshold Value
ru: Пороговое значение

en: Penalty
ru: Пенальти

en: Penalty based on accuracy
ru: Пенальти основано на точности

en: Despeckling value
ru: Значение удаления пятен

en: Despeckling Value for process
ru: Значение удаления пятен для процесса

en: Max thickness
ru: Максимальная толщина

en: Max thickness of outline
ru: Максимальная толщина контура

en: Preserve painted area
ru: Сохранить окрашенную область

en: To preserve painted area
ru: Сохранить окрашенную область

en: Add border
ru: Добавить границу

en: Add border in final outlines
ru: Добавить границу в окончательные контуры

en: Add Waypoint
ru: Добавить фиксатор

en: New Waypoint
ru: Новый фиксатор

en: Waypoint to be added
ru: Добавляемый фиксатор

en: Time where waypoint is to be added
ru: Отметка времени для добавления фиксатора

en: A Waypoint already exists at this point in time (%s)
ru: В этой точке времени (%s) уже есть фиксатор

en: This waypoint is already in the ValueNode
ru: Этот фиксатор уже есть в Значении узла

en: Connect Waypoint
ru: Присоединить фиксатор

en: Waypoint Time
ru: Время фиксатора

en: Disconnect Waypoint
ru: Отсоединить фиксатор

en: Remove Waypoint
ru: Удалить фиксатор

en: ValueNode (Animated)
ru: Значение узла (Анимированное)

en: Waypoint to be Removed
ru: Удаляемый фиксатор

en: UniqueID mismatch, iter=%d, waypoint=%d
ru: Несовпадение уникальности идентификатора, проход=%d, фиксатор=%d

en: Time mismatch iter=%s, waypoint=%s
ru: Несовпадение времени проход=%s, фиксатор=%s

en: Unable to create ValueNode_Reference
ru: Невозможно создать ссылку на Значение узла

en: This animated value node should be empty, but for some reason it isn't. This is a bug. (1)
ru: Это анимированное значение узла должно быть пустым, но по некоторым причинам это не так. Это баг. (1)

en: This animated value node should be empty, but for some reason it isn't. This is a bug. (2)
ru: Это анимированное значение узла должно быть пустым, но по некоторым причинам это не так. Это баг. (2)

en: A Waypoint already exists at this point in time
ru: В этой точке времени уже есть фиксатор

en: Set Waypoint
ru: Установить фиксатор

en: Waypoint to be changed
ru: Меняемый фиксатор

en: Unable to find waypoint
ru: Не удалось найти фиксатор

en: The waypoint to remove no longer exists
ru: Удаляемый фиксатор уже не существует.

en: Action is not ready.
ru: Действие не готово.

en: Do you want to do action "%s"?
ru: Вы хотите сделать действие "%s"?

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие не может быть отменено.

en: Continue
ru: Продолжить

en: Failed
ru: Неуспешно

en: Successful
ru: Успешно.

en:  (Undo):
ru: (Отменить):

en: Failed to undo.
ru: Не удалось отменить действие.

en:  (Redo):
ru:  (Повторить):

en: Failed to redo.
ru: Не удалось вернуть действие

en: State restore failure
ru: Ошибка восстановления состояния

en: Action Not Ready, unable to change mode
ru: Действие не готово, невозможно изменить режим

en: Unable to change mode
ru: Невозможно изменить режим

en: Action Not Ready
ru: Действие не готово

en: Move Action Not Ready
ru: Действие перемещения Не Готово

en: Move Action Failed.
ru: Действие перемещения завершилось неудачей

en: Add Layer To
ru: Добавить слой к

en: Empty name!
ru: Имя не введено!

en: File name must have an extension!
ru: Имя файла должно иметь расширение!

en: Import Lipsync
ru: Импортировать Lipsync

en: Unable to create "Switch" layer
ru: Не удалось создать слой переключателя

en: Unable to add "Switch" layer
ru: Не удалось добавить слой переключателя

en: Unable to create "Sound" layer
ru: Невозможно создать слой "Звук"

en: Unable to add "Sound" layer
ru: Невозможно добавить слой "Звук"

en: Unable to open container
ru: Не удалось открыть контейнер

en: Unable to open this composition
ru: Невозможно открыть эту структуру

en: Unable to create "Group" layer
ru: Невозможно создать Слой Группу

en: Could not set children lock of imported canvas
ru: Невозможно установить дочернюю фиксацию для импортированного холста

en: Uncaught exception when attempting
    to open this composition --
ru: Неизвестная ошибка произошла при открытии данной структуры

en: I don't know how to open images of this type --
ru: Программа не умеет открывать файлы формата

en: Import sequence
ru: Импортировать последовательность

en: Cannot create action
ru: Невозможно создать действие

en: Cannot import file without extension: %s
ru: Невозможно импортировать файл без расширения: %s

en: Cannot import file of type '%s': %s
ru: Невозможно импортировать файл типа '%s': %s

en: Unable to import file: %s
ru: Невозможно импортировать файл: %s

en: Nothing imported
ru: Ничего не импортировано

en: Unnamed%08d
ru: Безымянный%08d

en: The value you are trying to edit is in a composition
    which doesn't seem to be open. Open that composition and you
    should be able to edit this value as normal.
ru: Значение, которое вы пытаетесь изменить является частью структуры
    которая в данный момент не раскрыта. Откройте эту структуру, чтобы иметь возможность изменять значение.

en: Import external canvases
ru: Импорт внешних холстов

en: (no/yes)
ru: (Нет/Да)

en: (yes/no)
ru: (Да/Нет)

en: error:
ru: Ошибка:

en: warning:
ru: Предупреждение:

en: Layer Parameter
ru: Параметр слоя

en: Const ValueNode
ru: Константа Значение узла

en: Exported ValueNode
ru: Экспортированное Значение узла

en: <b>General settings</b>
ru: <b>Общие параметры</b>

en: _Begin time
ru: _Время начала

en: _End time
ru: _Время конца

en: <b>Time settings</b>
ru: <b>Параметры времени</b>
