Synfig UI - en to sv_SE translation catalogue (702 entries)

en: 2D vector animation studio
sv_SE: 2D-vektoranimationsstudio

en: Create and edit 2D animations and compositions
sv_SE: Skapa och redigera 2D-animationer och -kompositioner

en: Synfig Studio is a free and open-source 2D animation software, designed as powerful industrial-strength solution for creating film-quality animation using a vector and bitmap artwork. It eliminates the need to create animation frame-by frame, allowing you to produce 2D animation of a higher quality with fewer people and resources.
sv_SE: Synfig Studio är ett gratisprogram med öppen källkod för 2D-animation, gjort för att vara en kraftfull lösning i världsklass för att skapa vektor- och rasteranimationer med filmkvalitet. Med Synfig slipper du göra animationer bildruta för bildruta, vilket låter dig producera 2D-animationer med bättre kvalitet och färre människor och resurser.

en: Features:
sv_SE: Funktioner:

en: Pentablet-friendly tools
sv_SE: Verktyg anpassade för ritplattor

en: enable
sv_SE: aktivera

en: Enable this thumbnailer.
sv_SE: Aktivera den här miniatyr-generatorn

en: Invoke Synfig as Thumbnailer
sv_SE: Använd Synfig som minatyr-generator

en: Invokes Synfig as a gnome thumbnailer for image/sif files
sv_SE: Använder Synfig för att skapa minatyrer av bild-/sif-filer i GNOME.

en: Add Skeleton (Simple)
sv_SE: Lägg till skelett (enkelt)

en: Unhide All Layers
sv_SE: Visa alla lager

en: Pressure
sv_SE: Tryck

en: The pressure reported by the tablet, between 0.0 and 1.0. If you use the mouse, it will be 0.5 when a button is pressed and 0.0 otherwise.
sv_SE: Trycket rapporterat av plattan, mellan 0.0 och 1.0. Om du använder en mus, är det 0.5 om någon knapp är nertryckt , annars 0.0.

en: Fine speed
sv_SE: Finhastighet

en: How fast you currently move. This can change very quickly. Try 'print input values' from the 'help' menu to get a feeling for the range; negative values are rare but possible for very low speed.
sv_SE: Hur snabbt du rör dig för tillfället. Detta kan förändras väldigt snabbt. Pröva 'visa inmatade värden' i 'hjälp'-menyn för att få en känsla för bredden; negativa värden är sällsynta men kan användas för väldigt låg hastighet.

en: Random
sv_SE: Slumpmässig

en: Radius
sv_SE: Radie

en: Add a New Set
sv_SE: Lägg till ny sats

en: Add New Keyframe
sv_SE: Lägg till ny nyckelbild

en: Keyframe Properties
sv_SE: Nyckelbild egenskaper

en: Toggle Keyframe
sv_SE: Växla nyckelbild

en: Set Keyframe Description
sv_SE: Ange nyckelbildens beskrivning

en: Increase Amount
sv_SE: Öka värde

en: Decrease Amount
sv_SE: Minska värde

en: Select All Child Layers
sv_SE: Välj alla barnlager

en: Paste
sv_SE: Klistra in

en: Text Paragraph
sv_SE: Stycke

en: Enter text here:
sv_SE: Skriv text här:

en: <Group>
sv_SE: <Grupp>

en: <No Image Selected>
sv_SE: <Ingen bild vald>

en: Visit the Synfig website
sv_SE: Besök Synfigs hemsida

en: Original developers:
sv_SE: Ursprungliga utvecklare:

en: Contributors:
sv_SE: Medverkande:

en: 
    Development version:
    %s
sv_SE: 
    Utvecklingsversion:
    %s

en: Built with:
sv_SE: Byggd med:

en: Synfig library %d
sv_SE: Synfig bibliotek %d

en: Using:
sv_SE: Använder:

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Not yet implemented
sv_SE: Funktionen är ännu inte tillgänglig

en: Canvas Properties
sv_SE: Egenskaper för ritytan

en: Canvas Info
sv_SE: Information om ritytan

en: <b>Canvas Info</b>
sv_SE: <b>Information om ritytan</b>

en: _Name
sv_SE: _Namn

en: _Description
sv_SE: _Beskrivning

en: Properties
sv_SE: Egenskaper

en: Edit Canvas Properties
sv_SE: Redigera ritytans egenskaper

en: Colors
sv_SE: Färger

en: Set as Outline
sv_SE: Använd som kontur

en: Set as Fill
sv_SE: Använd som fyllnad

en: Custom Video Codec
sv_SE: Egen videokodek

en: write your video codec here
sv_SE: Skriv din egen videokodek här

en: Flash Video (FLV) / Sorenson Spark / Sorenson H.263
sv_SE: Flash-video (FLV) / Sorenson Spark / Sorenson H.263

en: H.264 / AVC / MPEG-4 AVC (LossLess)
sv_SE: H.264 / AVC / MPEG-4 AVC (icke-förstörande)

en: raw MPEG-1 video
sv_SE: rå MPEG-1-video

en: raw MPEG-2 video
sv_SE: rå MPEG-2-video

en: Available Video Codecs:
sv_SE: Målparametrar

en: Video Bit Rate:
sv_SE: Video-bitrate:

en: Gradient Editor
sv_SE: Gradient-redigerare

en: Set as Default
sv_SE: Använd som standard

en: Keyframe Dialog
sv_SE: Nyckelbildsdialog

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Document
sv_SE: Dokument

en: Render
sv_SE: Rendera

en: Units
sv_SE: Enheter

en: Timestamp
sv_SE: Tidsstämpel

en: Pixels
sv_SE: Pixlar

en: Points
sv_SE: Punkter

en: Inches
sv_SE: Inch

en: Meters
sv_SE: Meter

en: Centimeters
sv_SE: Centimeter

en: Millimeters
sv_SE: Millimetrar

en: Unit System
sv_SE: Måttsystem

en: Recent Files
sv_SE: Senaste filer

en: New Canvas
sv_SE: Ny ritya

en: File name prefix for the new created document
sv_SE: Filnamnet på alla nya Synfig-dokument som skapas kommer automatiskt börja med detta

en: Frames per second of the new created document
sv_SE: Standard bilder-per-sekund-värde för nya Synfig-dokument

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Width in pixels of the new created document
sv_SE: Standardbredd i pixlar på alla nya Synfig-dokument

en: Height
sv_SE: Höjd

en: 4096x3112 Full Aperture 4K
sv_SE: 4096x3112 Full aperture 4K

en: 1280x720  HDTV 720p
sv_SE: 1280x720 HDTV 720p

en: 720x576   DVD PAL
sv_SE: 720x576 DVD PAL

en: 720x480   DVD NTSC
sv_SE: 720x480 DVD NTSC

en: 720x540   Web 720x
sv_SE: 720x540 Webb 720x

en: 720x405   Web 720x HD
sv_SE: 720x405 Webb 720x HD

en: 640x480   Web 640x
sv_SE: 640x480 Webb 640x

en: 640x360   Web 640x HD
sv_SE: 640x360 Webb 640x HD

en: 480x360   Web 480x
sv_SE: 480x360 Webb 480x

en: 480x270   Web 480x HD
sv_SE: 480x270 Webb 480x HD

en: 360x270   Web 360x
sv_SE: 360x270 Web 360x

en: 360x203   Web 360x HD
sv_SE: 360x203 Webb 360x HD

en: Solid Color
sv_SE: Solid färg

en: Image
sv_SE: Bild

en: Other
sv_SE: Övrigt

en: Choose...
sv_SE: Välj...

en: Action
sv_SE: Handling

en: Image Sequence Separator String
sv_SE: Avkiljare för filnamn i bildsekvenser

en: System Language
sv_SE: Systemspråk

en: Name
sv_SE: Namn

en: Value
sv_SE: Värde

en: Custom Size
sv_SE: Egen storlek

en: Custom fps
sv_SE: Eget bilder-per-sekund-värde

en: Sound Select
sv_SE: Ljudval

en: Sound Parameters
sv_SE: Ljudegenskaper

en: <b>Sound Parameters</b>
sv_SE: <b>Ljudegenskaper</b>

en: _Sound File
sv_SE: _Ljudfil

en: Time _Offset
sv_SE: Tids_förskjutning

en: Restore Defaults
sv_SE: Återställ standardvärden

en: Waypoint Editor
sv_SE: Vägpunktsredigerare

en: Seek to begin
sv_SE: Sök till start

en: Seek to previous keyframe
sv_SE: Sök till föregående nyckelbild

en: Seek to previous frame
sv_SE: Sök til föregående bildruta

en: Play
sv_SE: Spela upp

en: Pause
sv_SE: Pausa

en: Seek to next frame
sv_SE: Sök till nästa bildruta

en: Seek to next keyframe
sv_SE: Sök till nästa nyckelbild

en: Seek to end
sv_SE: Sök till slutet

en: Loop
sv_SE: Repetera

en: Unlock past keyframe
sv_SE: Lås upp tidigare nyckelbild

en: Unlock future keyframe
sv_SE: Lås upp kommande nyckelbild

en: Increase Resolution
sv_SE: Öka upplösning

en: Increase Display Resolution
sv_SE: Öka visningsupplösning

en: Decrease Resolution
sv_SE: Minska upplösning

en: Decrease Display Resolution
sv_SE: Minska visningsupplösning

en: Low Res
sv_SE: Låg upplösning

en: Use Low Resolution when enabled
sv_SE: Använd låg upplösning/kvalité

en: Position handles
sv_SE: Positionshandtag

en: Toggle position handles
sv_SE: Visa/dölj positionshandtag

en: Vertex handles
sv_SE: Vertexhandtag

en: Toggle vertex handles
sv_SE: Visa/dölj vertexhandtag

en: Tangent handles
sv_SE: Tangenthandtag

en: Toggle tangent handles
sv_SE: Visa/dölj tangenthandtag

en: Radius handles
sv_SE: Radiehantag

en: Toggle radius handles
sv_SE: Visa/dölj radiehandtag

en: Width handles
sv_SE: Breddhandtag

en: Toggle width handles
sv_SE: Visa/dölj breddhandtag

en: Angle handles
sv_SE: Vinkelhandtag

en: Toggle angle handles
sv_SE: Visa/dölj vinkelhandtag

en: Zoom In
sv_SE: Zooma in

en: Zoom Out
sv_SE: Zooma ut

en: Zoom to Fit
sv_SE: Anpassa zoomning

en: Zoom to 100%
sv_SE: Zoom 100%

en: Tool Options
sv_SE: Verktygsalternativ

en: This tool has no options
sv_SE: Det här verktyget har inga alternativ

en: Canvas Browser
sv_SE: Rityteutforskare

en: Library
sv_SE: Bibliotek

en: Graphs
sv_SE: Grafer

en: History
sv_SE: Historik

en: Clear Undo Stack
sv_SE: Rensa ångrings-stack

en: Clear the undo stack
sv_SE: Rensar ångrings-stacken

en: Clear Redo Stack
sv_SE: Rensa gör om-stack

en: Clear the redo stack
sv_SE: Rensar gör om-stacken

en: Clear Undo and Redo Stacks
sv_SE: Rensa ångrings- och gör om-stackarna

en: Clear the undo and redo stacks
sv_SE: Rensar både ångrings-stacken och gör om-stacken

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Undo the previous action
sv_SE: Ångra senaste åtgärden

en: Redo
sv_SE: Gör om

en: Redo the previously undone action
sv_SE: Gör om den senast ångrade åtgärden

en: Jump
sv_SE: Gå till

en: (JMP)
sv_SE: (GÅ)

en: Clear History
sv_SE: Rensa historik

en: You will not be able to undo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the undo stack?
sv_SE: Du kommer inte kunna ångra några ändringar du gjort tidigare! Är du säker på att du vill rensa ändringshistoriken?

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: You will not be able to redo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the redo stack?
sv_SE: Du kommer inte kunna göra om några ändringar du gjort tidigare! Är du säker på att du vill rensa ändringshistoriken?

en: Stop
sv_SE: Stoppa

en: Keyframes
sv_SE: Nyckelbilder

en: Sets
sv_SE: Samlingar

en: Layers
sv_SE: Lager

en: Layer Ops
sv_SE: Lageråtgärder

en: New Layer
sv_SE: Nytt lager

en: Canvas MetaData
sv_SE: Ritytan MetaData

en: Add new MetaData entry
sv_SE: Lägg till ny metadata-punkt

en: Add a new MetaData entry to the canvas
sv_SE: Lägg till ny metadata till duken

en: Remove selected MetaData entry
sv_SE: Ta bort den valda metadata-punkten

en: Remove the selected MetaData entry
sv_SE: Ta bort den valda metadatan

en: New Metadata entry
sv_SE: Ny metadata-punkt

en: Key Name:
sv_SE: Nyckelnamn:

en: Parameters
sv_SE: Parametrar

en: Error
sv_SE: Fel

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Time Track
sv_SE: Tidsredovisning

en: Timetrack
sv_SE: Tidsredovisning

en: Toolbox
sv_SE: Verktygslåda

en: Dock Panel
sv_SE: Dockingspanel

en: Palette Browser
sv_SE: Paletter

en: Palette Editor
sv_SE: Palettredigerare

en: Add Color
sv_SE: Lägg till färg

en: Add current outline color
    to the palette
sv_SE: Lägg till nuvarande konturfärg
    till paletten

en: Save palette
sv_SE: Spara palett

en: Save the current palette
sv_SE: Spara den valda paletten

en: Open a palette
sv_SE: Öppna en palett

en: Open a saved palette
sv_SE: Öppna en tidigare sparad palett

en: Load default
sv_SE: Ladda standard

en: Load default palette
sv_SE: Ladda standard-paletten

en: Please choose a file name
sv_SE: Välj ett filnamn

en: Unable to check whether '%s' exists.
sv_SE: Kan inte kolla om "%s" finns

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
sv_SE: En fil med namnet "%s" finns redan. Vill du ersätta den?

en: The file already exists in "%s". Replacing it will overwrite its contents.
sv_SE: Filen finns redan i "%s". Om du ersätter den, kommer dess innehåll skrivas över.

en: Use Another Name…
sv_SE: Använd ett annat namn...

en: Replace
sv_SE: Ersätt

en: Please select a palette file
sv_SE: Välj en palettfil

en: Unable to open file
sv_SE: Kan inte öppna fil

en: NewSpline
sv_SE: NySpline

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Create a region layer
sv_SE: Skapa ytlager

en: Create a plant layer
sv_SE: Skapa plantlager

en: Create a gradient layer
sv_SE: Skapa gradientlager

en: Blend Method:
sv_SE: Blandningsmetod:

en: Blend Method
sv_SE: Blandningsmetod

en: Feather:
sv_SE: Fjädring:

en: Link Origins
sv_SE: Länka origo

en: Auto Export
sv_SE: Auto-export

en: Unable to add value node
sv_SE: Kan inte lägga till värdenod

en: Unable to create layer
sv_SE: Kan inte skapa lager

en: Unable to create Gradient layer
sv_SE: Kan inte skapa gradientlager

en:  Plant
sv_SE: Planta

en: Unable to create Plant layer
sv_SE: Kan inte skapa plantlager

en: Unable to create Region layer
sv_SE: Kan inte skapa regionlager

en:  Outline
sv_SE: Kontur

en: Unable to create Outline layer
sv_SE: Kan inte skapa konturlager

en: Delete Vertex
sv_SE: Ta bort vertex

en: Insert Vertex
sv_SE: Infoga vertex

en: Unable to find where to insert vertex, internal error, please report this bug
sv_SE: Vet inte var vertexen ska infogas - internt fel, var snäll och rapporterera den här buggen!

en: Unable to remove vertex, internal error, please report this bug
sv_SE: Kan inte ta bort vertex - internt fel, var snäll och rapporterera den här buggen!

en: Circle Tool
sv_SE: Cirkelverktyg

en: Defines the blend method to be used for circles
sv_SE: Bestämmer blandingsmetoden att använda till cirklar

en: Invert
sv_SE: Invertera

en: Determines the falloff function for the feather
sv_SE: Bestämmer falloff-funktioner för fjädringen

en: Linear
sv_SE: Linjär

en: Squared
sv_SE: Kvadratisk

en: Square Root
sv_SE: Kvadratrot

en: Cosine
sv_SE: Kosinus

en: New Circle
sv_SE: Ny cirkel

en: Unable to create Circle layer
sv_SE: Kan inte skapa cirkellager

en: Fill Last Stroke
sv_SE: Fyll senaste draget

en: Draw Tool
sv_SE: Ritverktyg

en: Auto Loop
sv_SE: Auto-repetera

en: Auto Extend
sv_SE: Auto-utöka

en: Auto Link
sv_SE: Auto-länka

en: Define Region
sv_SE: Definiera region

en: Unable to insert item
sv_SE: Kan inte infoga objekt

en: Fill Stroke
sv_SE: Fyll drag

en: Eyedrop Tool
sv_SE: Pipettverktyg

en: No layer here
sv_SE: Inget lager här

en: Unable to set layer color
sv_SE: Kan inte bestämma in lagerfärg

en: Gradient Tool
sv_SE: Gradientverktyg

en: New Gradient
sv_SE: By gradient

en: Horizontal
sv_SE: Vågrät

en: Vertical
sv_SE: Lodrät

en: Mirror Tool
sv_SE: Speglingsverktyg

en: (Shift key toggles axis)
sv_SE: (Skift växlar mellan axlarna)

en: Transform Tool
sv_SE: Transformeringsverktyg

en: Ctrl to rotate
sv_SE: Ctrl för att rotera

en: Alt to scale
sv_SE: Alt för att skala

en: Shift to constrain
sv_SE: Skift för att begränsa

en: Polygon Tool
sv_SE: Polygonverktyg

en: Make Polygon
sv_SE: Skapa polygon

en: Clear current Polygon
sv_SE: Rensa nuvarande polygon

en: New Polygon
sv_SE: Ny polygon

en: Unable to create Polygon layer
sv_SE: Kan inte skapa polygonlager

en: Rectangle Tool
sv_SE: Rektangelverktyg

en: New Rectangle
sv_SE: Ny rektangel

en: Rotate Tool
sv_SE: Roteringsverktyg

en: Allow Scale
sv_SE: Tillåt skalning

en: Scale Tool
sv_SE: Skalningsverktyg

en: Lock Aspect Ratio
sv_SE: Lås höjd/bredd-förhållande

en: Save Sketch
sv_SE: Spara skiss

en: Unable to save sketch
sv_SE: Kan inte skapa skiss

en: Load Sketch
sv_SE: Ladda skiss

en: Unable to load sketch
sv_SE: Kan inte ladda skiss

en: Sketch Tool
sv_SE: Skissverktyg

en: Show Sketch
sv_SE: Visa skiss

en: Undo Last Stroke
sv_SE: Ångra senaste strecket

en: Clear Sketch
sv_SE: Rensa skiss

en: Save Sketch As...
sv_SE: Spara skiss som...

en: Open a Sketch
sv_SE: Öppna en skiss

en: SmoothMove Tool
sv_SE: Flyttningsverktyg

en: Radius:
sv_SE: Radie:

en: Smooth Move
sv_SE: Flyttning

en: Star Tool
sv_SE: Stjärnverktyg

en: Radius Ratio:
sv_SE: Radie:

en: Regular Polygon
sv_SE: Regelbunden polygon

en: Inner Width:
sv_SE: Innerbredd:

en: Inner Tangent:
sv_SE: Inre tangent:

en: Outer Width:
sv_SE: Ytterbredd:

en: Outer Tangent:
sv_SE: Yttre tangent:

en: New Star
sv_SE: Ny stjärna

en: Unable to create Star layer
sv_SE: Kan inte skapa stjärnlager

en: Text Tool
sv_SE: Textverktyg

en: Size:
sv_SE: Storlek:

en: Orientation:
sv_SE: Textrutans mitt:

en: Family:
sv_SE: Typsnitt:

en: New Text
sv_SE: Ny text

en: Width Tool
sv_SE: Breddverktyg

en: Relative Growth
sv_SE: Förstora relativt

en: Growth:
sv_SE: Förstorning:

en: Sketch Width
sv_SE: Bredd på skiss

en: Canvas
sv_SE: Rityta

en: [Unnamed]
sv_SE: [Namnlös]

en: Type
sv_SE: Typ:

en: ValueBase
sv_SE: Värdebas

en: Canvases
sv_SE: Ritytor

en: ValueBase Nodes
sv_SE: Värdebas-noder

en: Time
sv_SE: Tid

en: Length
sv_SE: Längd

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Unable to find Keyframe in table
sv_SE: Hittar inte nyckelbild i tabell

en: There are no keyframes in this canvas
sv_SE: Det finns inga nyckebilder i denna rityta

en: Z Depth
sv_SE: Z-djup

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Deactivate
sv_SE: Avaktivera

en: Layer
sv_SE: Lager

en: Unable to set all layer parameters.
sv_SE: Kan inte ställa in alla lagerparametrar

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Move Layers
sv_SE: Flytta lager

en: Other...
sv_SE: Övrigt...

en: No canvas name was specified
sv_SE: Inget duknamn angavs

en: Unknown Exception
sv_SE: Okänt undantag

en: Red
sv_SE: Röd

en: Green
sv_SE: Grön

en: Blue
sv_SE: Blå

en: Luma
sv_SE: Luminans

en: Hue
sv_SE: Färg

en: Saturation
sv_SE: Mättnad

en: Alpha
sv_SE: Alfa

en: Remove Waypoints
sv_SE: Ta bort vägpunkter

en: Outline Color
sv_SE: Konturfärg

en: Fill Color
sv_SE: Fyllnadsfärg

en: Swap Fill and
    Outline Colors
sv_SE: Byt fyllnads- och
    konturfärg

en: Reset Colors to Black and White
sv_SE: Återställ färger till svart och vitt

en: Brush Preview
sv_SE: Förhandsgranska pensel

en: Brush Size
sv_SE: Storlek på pensel

en: Default Gradient
sv_SE: Standardgradient

en: Not possible to ALT-drag the first keyframe
sv_SE: Inte möjligt att ALT-dra första nyckelbilden

en: Click and drag keyframes
sv_SE: Klicka och dra nyckelbild

en: (Non-static value)
sv_SE: (Icke-statiskt värde)

en: Constant
sv_SE: Konstant

en: Waypoint
sv_SE: Vägpunkt

en: <b>Waypoint</b>
sv_SE: <b>Vägpunkt</b>

en: _Value
sv_SE: _Värde

en: _Time
sv_SE: _Tid

en: _In Interpolation
sv_SE: Interpolation _in

en: TCB Parameters
sv_SE: TCB-parametrar

en: <b>TCB Parameter</b>
sv_SE: <b>TCB-parametrar</b>

en: T_ension
sv_SE: _Spänning

en: Te_mporal Tension
sv_SE: _Tidsbestämd spänning

en: Out:
sv_SE: Ut:

en: Tension:
sv_SE: Spänning:

en: Continuity:
sv_SE: Kontinuitet:

en: Temporal Tension:
sv_SE: Tidsbestämd spänning:

en: _File
sv_SE: _Fil

en: Open Recent
sv_SE: Öppna senaste

en: _Edit
sv_SE: _Redigera

en: _View
sv_SE: _Visa

en: Low-Res Pixel Size
sv_SE: Pixelstorlek vid låg upplösning

en: _Canvas
sv_SE: _Rityta

en: _Layer
sv_SE: _Lager

en: _Help
sv_SE: _Hjälp

en: Keyframe
sv_SE: Nyckelbild

en: Close Document
sv_SE: Stäng dokument

en: Select All Layers
sv_SE: Markera alla lager

en: Unselect All Layers
sv_SE: Avmarkera alla lager

en: Input Devices...
sv_SE: Inenheter...

en: Set Low-Res pixel size to %d
sv_SE: Använd %d som pixelstorlek vid låg upplösning

en: Toggle Grid Show
sv_SE: Visa/dölj rutnät

en: Toggle Grid Snap
sv_SE: Fäst mot rutnät

en: Toggle Guide Show
sv_SE: Visa/dölj hjälplinjer

en: Toggle Guide Snap
sv_SE: Fäst mot hjälplinjer

en: Toggle Low-Res
sv_SE: Aktivera/avaktivera låg upplösning

en: Decrease Low-Res Pixel Size
sv_SE: Minska pixelstorlek för låg upplösning

en: Increase Low-Res Pixel Size
sv_SE: Öka pixelstorlek för låg upplösning

en: Toggle Onion Skin
sv_SE: Visa/dölj "lökskal"

en: Seek Forward
sv_SE: Sök framåt

en: Seek Backward
sv_SE: Sök bakåt

en: Seek to Begin
sv_SE: Sök till start

en: Seek to End
sv_SE: Sök till slut

en: Preview Dialog
sv_SE: Förhandsgranskningsfönster

en: Failed to initialize synfig!
sv_SE: Kunde inte initialisera Synfig!

en: Init UI Manager...
sv_SE: Initialiserar användargränssnitt...

en: Init Dock Manager...
sv_SE: Initialiserar dockningshanteraren...

en: Init State Manager...
sv_SE: Initialiserar statushanteraren

en: Init Toolbox...
sv_SE: Initialiserar verktygslåda

en: Init About Dialog...
sv_SE: Initialiserar "Om Synfig Studio"-fönstret...

en: Init Tool Options...
sv_SE: Initialiserar verktygsalternativ

en: Init History...
sv_SE: Initialiserar historik...

en: Init Canvases...
sv_SE: Initialiserar dukar

en: Init Keyframes...
sv_SE: Initialisera nyckelbilder...

en: Init Layers...
sv_SE: Initialiserar lager

en: Init MetaData...
sv_SE: Initialiserar metadata

en: Init Info...
sv_SE: Initialiserar info

en: Init Navigator...
sv_SE: Initialiserar navigator

en: Init Timetrack...
sv_SE: Initialiserar tidsredovisning...

en: Init Curve Editor...
sv_SE: Initialiserar kurvredigeraren...

en: Init Color Dialog...
sv_SE: Initialiserar färgfönstret...

en: Init Gradient Dialog...
sv_SE: Initialiserar gradientfönstret...

en: Init DeviceTracker...
sv_SE: Initialiserar enhetshanteraren...

en: Init ModPalette...
sv_SE: Initialiserar mod-palett...

en: Init Setup Dialog...
sv_SE: Initialiserar installationsfönster...

en: Init Input Dialog...
sv_SE: Initialiserar fönstret för inenheter...

en: Init auto recovery...
sv_SE: Initialiserar automatisk återställing...

en: Loading Settings...
sv_SE: Laddar inställningar...

en: Init Tools...
sv_SE: Initialiserar verktyg

en: Checking auto-recover...
sv_SE: Kollar automatisk återställning...

en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: Recover
sv_SE: Återställ

en: Unable to fully recover from previous crash
sv_SE: Kan inte återställa allt från senaste kraschen

en: Unable to recover from previous crash
sv_SE: Kan inte återställa från senaste kraschen

en: Loading files...
sv_SE: Laddar filer...

en: Done.
sv_SE: Klar.

en: Unknown exception caught when constructing App.
    This software may be unstable.
sv_SE: Okänt undantag fångades upp när applikationen konstruerades
    Programvaran kan vara ostadig.

en: Quit Request
sv_SE: Avbryt begäran

en: Quit Request sent
sv_SE: Avbrytsbegäran skickad.

en: and older
sv_SE: och äldre

en: File Format Version:
sv_SE: Filformatsversion:

en: Feature not available
sv_SE: Funktionen är inte tillgänglig

en: Sorry, this feature has not yet been implemented.
sv_SE: Tyvärr är den här funktionen ännu inte utvecklad eller tillgänglig.

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Unable to load "%s":
sv_SE: Kan inte ladda "%s":

en: Unable to create instance for "%s"
sv_SE: Kan inte skapa instans för "%s"

en: Uncaught error on file open (BUG)
sv_SE: Ett fel som inte fångades uppstod när filen öppnades (BUGG)

en: Idle
sv_SE: Vila

en: ERROR
sv_SE: FEL

en: Feature not yet implemented
sv_SE: Funktionen är ännu inte tillgänglig

en: Moves the time window
sv_SE: Flyttar tidsfönstret

en: Default Interpolation
sv_SE: Standardinterpolation

en: Current time
sv_SE: Nuvarande tid

en: Shows the Preview Settings Dialog
sv_SE: Visa fönstret för förhandsgranskningsinställningar

en: Shows the Render Settings Dialog
sv_SE: Visa fönstret för renderingsinställningar

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Show Grid
sv_SE: Visa rutnät

en: Snap to Grid
sv_SE: Fäst mot rutnät

en: Show Guides
sv_SE: Visa hjälplinjer

en: Snap to Guides
sv_SE: Fäst mot hjälplinjer

en: Save As...
sv_SE: Spara som...

en: Save All
sv_SE: Spara alla

en: Quit
sv_SE: Avsluta

en: Preview Window
sv_SE: Förhandsgranskningsfönster

en: Use Low-Res
sv_SE: Använd låg upplösning

en: Show Onion Skin
sv_SE: Visa lökskal

en: Zoom In on Timeline
sv_SE: Zooma in på tidslinje

en: Zoom Out on Timeline
sv_SE: Zooma ut på tidslinje

en: Select All Children
sv_SE: Markera alla barn

en: Unlock future keyframes
sv_SE: Lås upp kommande nyckelbilder

en: Lock future keyframes
sv_SE: Lås kommande nyckelbilder

en: Unlock past keyframes
sv_SE: Lås upp tidigare nyckelbilder

en: Change Waypoint Group
sv_SE: Ändra vägpunktsgrupp

en: Duplicate Waypoints
sv_SE: Duplicera vägpunkter

en: _Jump To
sv_SE: _Gå till

en: _Duplicate
sv_SE: _Duplicera

en: _Remove
sv_SE: _Ta bort

en: _Remove %d Waypoints
sv_SE: _Ta bort %d vägpunkter

en: _Out
sv_SE: _Ut

en: _Constant
sv_SE: _Konstant

en: _Ease In
sv_SE: _Dämpa in

en: _Ease Out
sv_SE: _Dämpa ut

en: _Ease In/Out
sv_SE: _Dämpa in/ut

en: _Linear
sv_SE: _Linjär

en: Bool
sv_SE: Boolesk

en: Integer
sv_SE: Heltal

en: Angle
sv_SE: Vinkel

en: Real
sv_SE: Reellt tal

en: Vector
sv_SE: Vektor

en: Color
sv_SE: Färg

en: List
sv_SE: Lista

en: String
sv_SE: Sträng

en: Fill Tool
sv_SE: Fyllnadsverktyg

en: Zoom Tool
sv_SE: Zoomverktyg

en: Reset Colors
sv_SE: Återställ färger

en: Swap Colors
sv_SE: Byt färger

en: ValueNode
sv_SE: Värdenod

en: Rename
sv_SE: Ändra namn

en: About
sv_SE: Om

en: Blur Layer
sv_SE: Oskärpelager

en: Motion Blur Layer
sv_SE: Rörelseoskärpa-lager

en: Radial Blur Layer
sv_SE: Radiell oskärpa-lager

en: Curve Warp Layer
sv_SE: Kurvförvridning-lager

en: Inside Out Layer
sv_SE: Ut-och-in-lager

en: Noise Distort Layer
sv_SE: Brusförvrängning-lager

en: Spherize Layer
sv_SE: Sfärifisera-lager

en: Stretch Layer
sv_SE: Tänj-lager

en: Twirl Layer
sv_SE: Snurr-lager

en: Warp Layer
sv_SE: Förvrid-lager

en: Simple Circle Layer
sv_SE: Enkel cirkel-lager

en: Clamp Layer
sv_SE: Tving-verktyg

en: Color Correct Layer
sv_SE: Färgkorrigering-lager

en: Halftone 2 Layer
sv_SE: Halvton 2-lager

en: Halftone 3 Layer
sv_SE: Halvton 3-lager

en: Julia Set Layer
sv_SE: Juliamängd-lager

en: Mandelbrot Set Layer
sv_SE: Mandelbrotmängd-lager

en: Circle Layer
sv_SE: Cirkel-lager

en: Outline Layer
sv_SE: Kontur-lager

en: Polygon Layer
sv_SE: Polygon-lager

en: Rectangle Layer
sv_SE: Rektangel-lager

en: Region Layer
sv_SE: Region-lager

en: Solid Color Layer
sv_SE: Solid färg-lager

en: Star Layer
sv_SE: Stjärnlager

en: Conical Gradient Layer
sv_SE: Konisk gradient-lager

en: Curve Gradient Layer
sv_SE: Kurvgradient-lager

en: Noise Gradient Layer
sv_SE: Brusgradient-lager

en: Linear Gradient Layer
sv_SE: Linjär gradient-lager

en: Radial Gradient Layer
sv_SE: Radiell gradient-lager

en: Spiral Gradient Layer
sv_SE: Spiralgradient-lager

en: Duplicate Layer
sv_SE: Duplicera  lager

en: Import Image Layer
sv_SE: Importerad bild-lager

en: Plant Layer
sv_SE: Växt-lager

en: Super Sample Layer
sv_SE: Supersamplingslager

en: Text Layer
sv_SE: Textlager

en: Time Loop Layer
sv_SE: Tidsslingelager

en: XOR Pattern Layer
sv_SE: XOR-mönster-lager

en: Bevel Layer
sv_SE: Fasningslager

en: Shade Layer
sv_SE: Skuggningslager

en: Rotate Layer
sv_SE: Roteringslager

en: Translate Layer
sv_SE: Omvandlingslager

en: Info Tool
sv_SE: Infoverktyg

en: Hide Grid
sv_SE: Dölj rutnät

en: Enable Grid Snap
sv_SE: Fäst mot rutnät

en: Disable Grid Snap
sv_SE: Fäst inte mot rutnät

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Group
sv_SE: Grupp

en: MetaData
sv_SE: Metadata

en: Palette
sv_SE: Palett

en: Past keyframes unlocked
sv_SE: Tidigare nyckelbilder upplåsta

en: Past keyframes locked
sv_SE: Tidigare nyckelbilder låsta

en: Future keyframes unlocked
sv_SE: Kommande nyckelbilder upplåsta

en: Future keyframes locked
sv_SE: Kommande nyckelbilder låsta

en: Set Layer Description
sv_SE: Ändra lagerbeskrivning

en: Export Value Node
sv_SE: Exportera värdenod

en: Unexport Value Node
sv_SE: Avexportera värdenod

en: Toggle show grid
sv_SE: Visa/dölj rutnät

en: Toggle snap grid
sv_SE: Fäst mot rutnät

en: Toggle onion skin
sv_SE: Visa/dölj lökskal

en: Increase resolution
sv_SE: Öka upplösning

en: Decrease resolution
sv_SE: Minska upplösning

en: Preview Options Dialog
sv_SE: Fönstret för förhandsgranskningsalternativ

en: Render Options Dialog
sv_SE: Fönstret för renderingsalternativ

en: Unable to save to '%s'
sv_SE: Kan inte spara till "%s"

en: There is currently a bug when using "SaveAs"
    on a composition that is being referenced by other
    files that are currently open. Close these
    other files first before trying to use "SaveAs".
sv_SE: Det finns för tillfället en bugg när man använder
    "Spara som" på en komposition som refereras till
    av andra öppna filer. Stäng dessa andra filer innan
    du försöker använda "Spara som".

en: Unknown extension
sv_SE: Okänd filändelse

en: Revert to saved
sv_SE: Återgå till sparad version

en: Add
sv_SE: Addera

en: Edit Waypoint
sv_SE: Redigera vägpunkt

en: Set Waypoints
sv_SE: Skapa vägpunkt

en: Unable to convert to animated waypoint
sv_SE: Kan inte konvertera till animerad vägpunkt

en: Unable to find WaypointSetSmart action
sv_SE: Kan inte hitta WaypointSetSmart-åtgärd

en: Unable to set a specific waypoint
sv_SE: Kan inte skapa en specifik vägpunkt

en: Edit Waypoints
sv_SE: Redigera vägpunkter

en: Synfig Animation
sv_SE: Synfig-animation

en: synfig studio is already running
sv_SE: synfig studio körs redan

en: the existing process will be used
sv_SE: den process som redan är igång kommer att användas

en: synfig studio -- starting up application...
sv_SE: synfig studio -- startar applikation...

en: Reference
sv_SE: Referens

en: One Moment, Please...
sv_SE: Ett ögonblick...

en: _Pixel Aspect
sv_SE: _Pixelaspekt

en: Pi_xel Width
sv_SE: Pi_xelbredd

en: Pix_el Height
sv_SE: Pix_elhöjd

en: Image _Aspect
sv_SE: Bild_aspekt

en: Image _Width
sv_SE: Bild_bredd

en: Image _Height
sv_SE: Bild_höjd

en: Image _Span
sv_SE: Bild_spann

en: Image Size
sv_SE: Bildstorlek

en: <b>Image Size</b>
sv_SE: <b>Bildstorlek</b>

en: _Width
sv_SE: _Bredd

en: _Height
sv_SE: _Höjd

en: _XRes
sv_SE: _X-upplösning

en: _YRes
sv_SE: _Y-upplösning

en: _Physical Width
sv_SE: _Fysisk bredd

en: Phy_sical Height
sv_SE: Fy_sisk höjd

en: Image Area
sv_SE: Bildområde

en: <b>Image Area</b>
sv_SE: <b>Bildområde</b>

en: _Top Left
sv_SE: _Övre vänstra hörnet

en: _Bottom Right
sv_SE: _Nedre högra hörnet

en: I_mage Span
sv_SE: _Bildspann

en: Time Settings
sv_SE: Tidsalternativ

en: <b>Time Settings</b>
sv_SE: <b>Tidsalternativ</b>

en: _Frames per second
sv_SE: _Bilder per sekund

en: _Start Time
sv_SE: _Starttid

en: _End Time
sv_SE: _Sluttid

en: Locks and Links
sv_SE: Lås och länkar

en: <b>Locks and Links</b>
sv_SE: <b>Lås och länkar</b>

en: Focus Point
sv_SE: Fokuspunkt

en: <b>Focus Point</b>
sv_SE: <b>Fokuspunkt</b>

en: _Focus Point
sv_SE: _Fokuspunkt

en: Render Settings
sv_SE: Renderingsinställningar

en: Parameters...
sv_SE: Parametrar...

en: Target
sv_SE: Mål

en: <b>Target</b>
sv_SE: <b>Mål</b>

en: _Filename
sv_SE: _Filnamn

en: _Target
sv_SE: _Mål

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: <b>Settings</b>
sv_SE: <b>Inställningar</b>

en: _Quality
sv_SE: _Kvalité

en: _Anti-Aliasing
sv_SE: Kant_utjämning

en: You must supply a filename!
sv_SE: Du måste ange ett filnamn!

en: Unable to determine proper target from filename.
sv_SE: Kan inte fastställa giltigt mål från filnamn

en: A filename is required for this target
sv_SE: Ett filnamn krävs för det här målet

en: Unable to create target for
sv_SE: Kan inte skapa mål för

en: Unable to create file for
sv_SE: Kan inte skapa fil för

en: Target initialization failure
sv_SE: Initialisatisering av målet misslyckades

en: ERROR:
sv_SE: FEL:

en: WARNING:
sv_SE: VARNING:

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Selected Canvas
sv_SE: Vald duk

en: Canvas Interface
sv_SE: Dukgränssnitt

en: Add Activepoint
sv_SE: Lägg till aktivpunkt

en: ValueDesc
sv_SE: Värdebeskrivning

en: New Activepoint
sv_SE: Ny aktivpunkt

en: Activepoint to be added
sv_SE: Aktivpunkt att lägga till

en: Time where activepoint is to be added
sv_SE: Tid när aktivpunkten ska läggas till

en: A Activepoint already exists at this point in time
sv_SE: En aktivpunkt finns redan vid den här tidpunkten

en: This activepoint is already in the ValueNode
sv_SE: Den här aktivpunkten är redan i värdenoden

en: Remove Activepoint
sv_SE: Ta bort aktivpunkt

en: Activepoint
sv_SE: Aktivpunkt

en: Activepoint to be changed
sv_SE: Aktivpunkt att ändra

en: Unable to find activepoint
sv_SE: Kan inte hitta aktivpunkt

en: Set Activepoint
sv_SE: Ställ in aktivpunkt

en: Mark Activepoint as "Off"
sv_SE: Markera aktivpunkt som "Av"

en: Mark Activepoint as "On"
sv_SE: Markera aktivpunkt som "På"

en: Set Activepoint (Smart)
sv_SE: Ställ in aktivpunkt (smart)

en: Unable to determine how to proceed. This is a bug.
sv_SE: Kan inte besluta vad som ska göras nu (detta är en bugg).

en: Simply Add Waypoint
sv_SE: Enkel Lägg till vägpunkt

en: Destination ValueNode (Animated)
sv_SE: Värdenod-destination (animera)

en: The activepoint to remove no longer exists
sv_SE: Aktivpunkten som ska tas bort finns inte längre

en: Merge Tangents
sv_SE: Sammanfoga tangenter

en: Merge Tangents of '%s'
sv_SE: Sammanfoga ''%s'':s tangenter

en: Couldn't find action "ValueDescSet"
sv_SE: Kan inte hitta åtgärden "ValueDescSet"

en: Split Tangents
sv_SE: Ta isär tangenter

en: Split Tangents of '%s'
sv_SE: Ta isär ''%s'':s tangenter

en: Add Child Canvas
sv_SE: Lägg till barnduk

en: The name that you want this canvas to be
sv_SE: Det namn du vill ha på duken

en: Set Canvas Description
sv_SE: Bestäm dukens beskrivning

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its description changed.
en: Change canvas description from '%s' to '%s'
sv_SE: Ändra dukbeskrivning från ''%s'' till ''%s''

en: Set Canvas Id
sv_SE: Bestäm duk-ID

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its id changed.
en: Change canvas id from '%s' to '%s'
sv_SE: Ändra duk-ID från ''%s'' till ''%s''

en: Id
sv_SE: ID

en: Set Canvas Name
sv_SE: Ställ inte duknamn

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a Canvas has its name changed.
en: Change canvas name from '%s' to '%s'
sv_SE: Ändra duknamn från ''%s'' till ''%s''

en: Remove Canvas
sv_SE: Ta bort duk

en: You cannot remove the root canvas!
sv_SE: Du kan inte ta bort huvudduken!

en: Apply Outline Color
sv_SE: Applicera konturfärg

en: Apply Fill Color
sv_SE: Applicera fyllnadsfärg

en: Set Edit Mode
sv_SE: Ange redigeringsläge

en: New Edit Mode
sv_SE: Nytt redigeringsläge

en: Apply Default Gradient
sv_SE: Applicera standardgradient

en: Add Keyframe
sv_SE: Lägg till nyckelbild

en: New Keyframe
sv_SE: Ny nyckelbild

en: Keyframe to be added
sv_SE: Nyckelbild som ska läggas till

en: A Keyframe already exists at this point in time
sv_SE: En nyckelbild existerar redan vid denna tidpunkt

en: This keyframe is already in the ValueNode
sv_SE: Denna nyckelbild finns redan i värdenoden

en: Duplicate Keyframe
sv_SE: Duplicera nyckelbild

en: Keyframe to be duplicated
sv_SE: Nyckelbild som skall dupliceras

en:  (Duplicate)
sv_SE: (kopia)

en: Unable to find the given keyframe
sv_SE: Kan inte hitta den givna nyckelbilden

en: Remove Keyframe
sv_SE: Ta bort nyckelbild

en: Keyframe to be removed
sv_SE: Nyckelbild som ska tas bort

en: Set Keyframe
sv_SE: Sätt nyckelbild

en: Cannot change keyframe time because another keyframe already exists with that time.
sv_SE: Kan inte ändra nyckelbildens tidspunkt eftersom en annan nyckelbild redan existerar vid den tidspunkten

en: Set Keyframe Delta
sv_SE: Ange nyckelbildsdelta

en: Activate/Deactivate Keyframe
sv_SE: Aktivera/inaktivera nyckelbild

en: Activate Keyframe
sv_SE: Aktivera nyckelbild

en: Deactivate Keyframe
sv_SE: Inaktivera nyckelbild

en: Keyframe to be activated or deactivated
sv_SE: Nyckelbild saom skall aktiveras eller inaktiveras

en: New Status
sv_SE: Nytt status

en: The new status of the keyframe
sv_SE: Nyckelbildens nya status

en: Activate Layer
sv_SE: Aktivera lager

en: Deactivate Layer
sv_SE: Avaktivera lager

en: The new status of the layer
sv_SE: Lagrets nya status

en: This layer doesn't exist anymore.
sv_SE: Det här lagret finns inte längre

en: Add Layer
sv_SE: Lägg till lager

en: Layer to be added
sv_SE: Lager som ska läggas till

en: This layer doesn't belong to this canvas anymore
sv_SE: Det här lagret hör inte längre till denna duk

en: Duplicate Layers
sv_SE: Duplicera lager

en: Layer to be duplicated
sv_SE: Lager som ska dupliceras

en: This layer doesn't have a parent canvas
sv_SE: Det här lagret har inte någon föräldraduk

en: Lower Layer
sv_SE: Sänk lager

en: Lower Layers
sv_SE: Sänk lager

en: Layer to be lowered
sv_SE: Lager som ska sänkas

en: Move Layer
sv_SE: Flytta lager

en: Layer to be moved
sv_SE: Lager som ska flyttas

en: New Index
sv_SE: Nytt index

en: Connect Layer Parameter
sv_SE: Koppla samman lagerparametrar

en: Param
sv_SE: Parameter

en: Bad connection
sv_SE: Dålig hopkoppling

en: Raise Layer
sv_SE: Höj lager

en: Raise Layers
sv_SE: Höj lager

en: Origin
sv_SE: Origo

en: Connect
sv_SE: Koppla samman

note: TRANSLATORS: This is used in the 'history' dialog when a connection is made.
en: Connect '%s' to '%s'
sv_SE: Koppla samman '%s' med '%s'

en: Link
sv_SE: Länk

en: _Grid size
sv_SE: _Storlek på rutnät

en: S_how grid
sv_SE: _Visa rutnät

en: _Snap to grid
sv_SE: _Fäst mot rutnät

en: Grid
sv_SE: Rutnät

en: Snap to _frame
sv_SE: Fäst mot _rityta

en: Not yet implemented!
sv_SE: Funktionen är ännu inte tillgänglig

en: _FPS
sv_SE: _Bildrutor i sekunden

en: <b>General settings</b>
sv_SE: <b>Allmäna inställningar</b>

en: _Begin time
sv_SE: _Starttid

en: _End time
sv_SE: _Sluttid

en: <b>Time settings</b>
sv_SE: <b>Tidsinställingar</b>
