sysprof master - en to da translation catalogue (287 entries)

en: Profile an application or entire system
da: Profilér et program eller hele systemet

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Sysprof allows you to profile applications to aid in debugging and optimization.
da: Sysprof giver dig mulighed for at profilere programmer for at hjælpe med fejlretning og optimering.

en: Profiler
da: Profilering

en: Profile an application or entire system.
da: Profilér et program eller hele systemet.

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Actions
da: Handlinger

en: Crash Handler
da: Nedbrudshåndtering

en: Context Switches
da: Kontekstændringer

en: Graphics
da: Grafik

en: Icons
da: Ikoner

en: Kernel
da: Kerne

en: Locking
da: Låsning

en: Main Loop
da: Hovedløkke

en: Memory
da: Hukommelse

en: Paint
da: Maling

en: Type System
da: Typesystem

en: Unwindable
da: “Unwindable”

en: Windowing
da: Vinduessystem

en: Allocation
da: Allokering

en: Unknown Process
da: Ukendt proces

en: Indexing capture data frames
da: Indekserer indfangning af dataframes

en: Discovering file system mounts
da: Finder filsystemmonteringer

en: Discovering process mount namespaces
da: Finder navnerum for procesmonteringer

en: Analyzing process address layouts
da: Analyserer processens adresselayout

en: Analyzing process command line
da: Analyserer proceskommandolinje

en: Analyzing file system overlays
da: Analyserer filsystem-overlays

en: Processing counters
da: Behandler tællere

en: Recording at %X %x
da: Optagelse %X %x

en: Recording at %s
da: Optagelse %s

en: D-Bus Message
da: D-Bus-meddelelse

en: Document loaded
da: Dokument indlæst

en: Loading failed
da: Indlæsning mislykkedes

en: Symbolizing stack traces
da: Tilføjer symboler til stakspor

en: Loading document
da: Indlæser dokument

en: Mark
da: Mærkat

en: %s [Process %d]
da: %s [Proces %d]

en: Process %d
da: Proces %d

en: Sample
da: Prøve

en: System Logs
da: Systemlogge

en: Recording system logs is not supported on your platform.
da: Optagelse af systemlogge understøttes ikke på din platform.

en: Tracing requires spawning a program compiled with ‘-finstrument-functions’. Tracing will not be available.
da: Sporing (tracing) kræver start af et program, som er kompileret med “-finstrument-functions”. Sporing vil ikke være tilgængelig.

en: --merge requires at least 2 filename arguments
da: --merge kræver mindst 2 filnavnsargumenter

en: Disable CPU throttling while profiling [Deprecated for --power-profile]
da: Deaktivér justering af CPU-hastighed under profilering [forældet for --power-profile]

en: Make sysprof specific to a task [Deprecated]
da: Gør sysprof specifik til en opgave [forældet]

en: Run a command and profile the process
da: Kør en kommando og profilér processen

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: Set environment variable for spawned process. Can be used multiple times.
da: Indstil miljøvariabel for startet proces. Kan bruges flere gange.

en: VAR=VALUE
da: VAR=VÆRDI

en: Force overwrite the capture file
da: Tving overskrivning af optagelsesfilen

en: Disable recording of battery statistics
da: Deaktivér optagelse af batteristatistik

en: Disable recording of CPU statistics
da: Deaktivér optagelse af CPU-statistik

en: Disable recording of Disk statistics
da: Deaktivér optagelse af diskstatistik

en: Do not record stacktraces using Linux perf
da: Opret ikke stakspor med Linux perf

en: Do not append symbol name information from local machine
da: Tilføj ikke information om symbolnavn fra lokal maskine

en: Disable recording of memory statistics
da: Deaktivér optagelse af hukommelsesstatistik

en: Disable recording of network statistics
da: Deaktivér optagelse af netværksstatistik

en: Set SYSPROF_TRACE_FD environment for subprocess
da: Indstil SYSPROF_TRACE_FD-miljø for underproces

en: Track when processes are scheduled
da: Spor allokering af CPU-tid til processer

en: Profile the D-Bus session bus
da: Profilér D-Bus-sessionsbussen

en: Profile the D-Bus system bus
da: Profilér D-Bus-systembussen

en: Set GJS_TRACE_FD environment to trace GJS processes
da: Indstil GJS_TRACE_FD-miljø til sporing af GJS-processer

en: Set GTK_TRACE_FD environment to trace a GTK application
da: Indstil GTK_TRACE_FD-miljø til sporing af et GTK-program

en: Include RAPL energy statistics
da: Medtag statistik om RAPL-energi

en: Profile memory allocations and frees
da: Profilér hukommelsesallokeringer og -frigivelser

en: Connect to org.gnome.Shell for profiler statistics
da: Opret forbindelse til org.gnome.Shell for statistik om profilering

en: Track performance of the applications main loop
da: Spor ydelsen af programmets hovedløkke

en: Merge all provided *.syscap files and write to stdout
da: Sammenføj alle angivne *.syscap-filer og skriv til stdout

en: Print the sysprof-cli version and exit
da: Vis sysprof-cli-version og afslut

en: The size of the buffer in pages (1 = 1 page)
da: Størrelsen af bufferen i sider (1 = 1 side)

en: Additional D-Bus address to monitor
da: Yderligere D-Bus-adresser som skal overvåges

en: [CAPTURE_FILE] [-- COMMAND ARGS] — Sysprof
da: [OPTAGELSESFIL] [-- KOMMANDO ARGUMENTER] — Sysprof

en: 
    Examples:
    
      # Record gtk4-widget-factory using trace-fd to get application provided
      # data as well as GTK and GNOME Shell data providers
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      # Merge multiple syscap files into one
      sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap
da: 
    Eksempler:
    
      # Optag gtk4-widget-factory med trace-fd for at få data som programmet
      # har leveret samt GTK- og GNOME Shell-dataleverandører
      sysprof-cli --gtk --gnome-shell --use-trace-fd -- gtk4-widget-factory
    
      # Sammenføj flere syscap-filer i én
      sysprof-cli --merge a.syscap b.syscap > c.syscap

en: Too many arguments were passed to sysprof-cli:
da: Der blev givet for mange argumenter til sysprof-cli:

note: Translators: %s is a file name.
en: %s exists. Use --force to overwrite
da: %s findes. Brug --force til at overskrive

en: Profile the system
da: Profilér systemet

en: Authentication is required to profile the system.
da: Der kræves godkendelse for at profilere systemet.

[ctx: shortcut window]
en: Recording View
da: Optager visning

[ctx: shortcut window]
en: Start New Recording
da: Start en ny optagelse

[ctx: shortcut window]
en: Save As
da: Gem som

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Main Sidebar
da: Slå synlighed af hovedsidebjælke til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Visibility of Stack Trace Sidebar
da: Slå synlighed af staksporssidebjæle til/fra

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Open Recording
da: Åbn optagelse

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
da: Luk vindue

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Sysprof
da: _Om Sysprof

en: Failed to find property %s in %s
da: Kunne ikke find egenskaben %s i %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
da: Kunne ikke hente værdien af va_list: %s

en: Show Sysprof version and exit
da: Vis sysprof-version og afslut

en: A system profiler
da: En systemprofilering

en: Functions
da: Funktioner

en: Filter Functions
da: Filtrér funktioner

en: Callers
da: Kaldere

en: Descendants
da: Underordnede

en: Counters Chart
da: Diagram over tællere

en: Counters Table
da: Tabel over tællere

en: Time
da: Tidspunkt

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: Value
da: Værdi

en: CPU Info
da: CPU-info

en: ID
da: Id

en: Core
da: Kerne

en: Model Name
da: Modelnavn

en: Serial
da: Seriel

en: Reply
da: Svar

en: Flags
da: Flag

en: Size
da: Størrelse

en: Sender
da: Afsender

en: Path
da: Sti

en: Interface
da: Grænseflade

en: Member
da: Underelement

en: Signature
da: Signatur

en: Filter Messages
da: Filtrér meddelelser

en: Message
da: Meddelelse

en: Files
da: Filer

en: Compressed
da: Komprimeret

en: Filter Files
da: Filtrér filer

en: File
da: Fil

en: Use KEY=VALUE to set an environment variable
da: Brug NØGLE=VÆRDI til at sætte miljøvariable

en: Keys may not start with a number
da: Nøgler må ikke starte med tal

en: Keys may only contain alpha-numerics or underline.
da: Nøgler må kun indeholde alfanumeriske tegn og bundstreg.

en: Must Capture to Local File
da: Skal optage til lokal fil

en: You must choose a local file to capture using Sysprof
da: Du skal vælge en lokal fil for at optage med Sysprof

en: Close
da: Luk

en: System Capture from %s.syscap
da: Systemoptagelse fra %s.syscap

en: Record to File
da: Optag til fil

en: Record
da: Optag

en: No Change
da: Ingen ændring

en: Balanced
da: Balanceret

en: Power Saver
da: Strømbesparelse

en: Performance
da: Ydelse

en: Sample Native Stacks
da: Platformspecifik sampling af stakke

en: Record native stack traces using a sampling profiler
da: Optag platformspecifikke stakspor ved samplebaseret profilering

en: Sample JavaScript Stacks
da: Sampl JavaScript-stakke

en: Record JavaScript stack traces using a sampling profiler
da: Optag JavaScript-stakspor ved samplebaseret profilering

en: Sysprof must launch your application to record JavaScript stacks using GJS.
da: Sysprof skal køre dit program for at kunne optage JavaScript-stakke ved hjælp af GJS.

en: Record Scheduler Details
da: Optag detaljer om cpu-allokering

en: Track when processes are scheduled per CPU
da: Se, hvornår processer afvikles af hver cpu

en: Tracing
da: Sporing (tracing)

en: Trace Memory Allocations
da: Spor hukommelsesallokeringer

en: Record a stack trace when <tt>malloc</tt> or similar functions are used
da: Optag stakspor ved kald af <tt>malloc</tt> eller lignende funktioner

en: Sysprof must launch your application to record memory allocations.
da: Sysprof skal starte dit program for at kunne optage hukommelsesallokeringer.

en: Application
da: Program

en: Command Line
da: Kommandolinje

en: Working directory
da: Arbejdsmappe

en: The application will be run as a subprocess of Sysprof.
da: Programmet køres som underproces af Sysprof.

en: Environment
da: Miljø

en: Clear Environment
da: Ryd miljø

en: Clear the environment before launching application
da: Ryd miljøet, før programmet startes

en: Add _Variable
da: Tilføj _variabel

en: Add Variable
da: Tilføj variabel

en: _Add
da: _Tilføj

en: Counters
da: Tællere

en: CPU Usage
da: CPU-forbrug

en: Record coarse-grained counters about CPU usage and frequency
da: Optag grovkornede data om CPU-forbrug og -frekvens

en: Memory Usage
da: Hukommelsesforbrug

en: Record coarse-grained counters about system memory usage
da: Optag grovkornede data om systemhukommelsesforbrug

en: Disk Usage
da: Diskforbrug

en: Record coarse-grained counters about storage throughput
da: Optag grovkornede data om ydelse og brugsintensitet af lager

en: Network Usage
da: Netværksforbrug

en: Record coarse-grained counters about network traffic
da: Optag grovkornede data om netværkstrafik

en: Energy Usage
da: Energiforbrug

en: Record coarse-grained counters about energy usage in Watts
da: Optag grovkornede data om energiforbrug i watt

en: Battery Charge
da: Batteriopladning

en: Record coarse-grained counters about battery charge or discharge rates
da: Optag grovkornede data om batteriopladnings- og -afladningshastigheder

en: Record System Bus
da: Optag systembussen

en: Record messages on the D-Bus system bus
da: Optag meddelelser på systembussen D-Bus

en: Record Session Bus
da: Optag sessionsbus

en: Record messages on the D-Bus user session bus
da: Optag meddelelser på D-Bus-brugersessionsbussen

en: The session bus may contain sensitive information such as keyboard usage and passwords.
da: Sessionsbussen kan indeholde private data som f.eks. tastaturbrug og adgangskoder.

en: Timings
da: Timinger

en: Compositor Frame Timings
da: Timinger for compositor-frames

en: Record frame-timing information from the GNOME Shell compositor
da: Optag data om frametider fra GNOME Shell compositor

en: Applications launched by Sysprof will automatically collect GTK frame timing information.
da: Programmer, som startes af Sysprof, vil automatisk indsamle timinginformationer om GTK-frames.

en: Devices
da: Enheder

en: Include GPU Information
da: Inkludér GPU-information

en: Records information about graphics hardware and drivers
da: Optager informationer om grafikhardware og -drivere

en: Power Profile
da: Strømprofil

en: Record with Power Profile
da: Optag med strømprofil

en: Switch to power profile while recording
da: Skift til strømprofil ved optagelse

en: Details
da: Detaljer

en: Record System Log
da: Optag systemloggen

en: Watch the system log for new messages and record them
da: Overvåg systemloggen og optag nye meddelelser i den

en: Include Hardware Information
da: Inkludér hardwareinformation

en: Records information about PCI and USB devices
da: Optager information om PCI- og USB-enheder

en: Symbols
da: Symboler

en: Bundle Symbols
da: Inkludér symboler

en: Make recording shareable by symbolizing stack traces after recording
da: Gør optagelsen overførbar ved at inkludere symboler i stakspor efter optagelse

en: _Open File…
da: _Åbn fil …

en: Record to _File…
da: Optag til _fil …

en: Record to _Memory
da: Optag til _hukommelsen

en: Open Recording…
da: Åbn optagelse …

en: Help
da: Hjælp

en: About Sysprof
da: Om Sysprof

en: Quit
da: Afslut

en: Critical
da: Kritisk

en: Warning
da: Advarsel

en: Debug
da: Fejlret

en: Error
da: Fejl

en: Logs
da: Logge

en: Severity
da: Alvorlighed

en: Domain
da: Domæne

en: Marks
da: Mærker

en: Mark Chart
da: Markér diagram

en: Mark Table
da: Markér tabel

en: Mark Waterfall
da: Markér vandfald

en: Summary
da: Opsummering

en: Maximum
da: Maksimum

en: Average
da: Gennemsnit

en: Start
da: Startpunkt

en: Duration
da: Varighed

en: Process
da: Proces

en: Group
da: Gruppe

en: Description
da: Beskrivelse

en: Self
da: Eget

en: Total
da: Samlet

en: Memory Allocations
da: Hukommelsesallokeringer

en: Stack Traces
da: Stakspor

en: Allocations
da: Allokeringer

en: Leaks
da: Læk

en: Stack Trace
da: Stakspor

en: Key
da: Nøgle

en: Address Layout
da: Adresselayout

en: Start Address
da: Startadresse

en: End Address
da: Slutadresse

en: Mounts
da: Monteringer

en: Parent
da: Ophav

en: Major
da: Hovednummer (major)

en: Minor
da: Undernummer (minor)

en: Mount Point
da: Monteringspunkt

en: Mount Source
da: Monteringskilde

en: Root
da: Rod

en: Filesystem
da: Filsystem

en: Options
da: Indstillinger

en: Threads
da: Tråde

en: Thread ID
da: Tråd-id

en: Main Thread
da: Hovedtråd

en: Processes
da: Processer

en: Process Chart
da: Procesdiagram

en: Process Table
da: Procestabel

en: Recording Failed
da: Optagelse mislykkedes

en: Sysprof failed to record.
    
    %s
da: Sysprof kunne ikke optage.
    
    %s

en: Stop Recording
da: Stop optagelse

en: Time Profiler
da: Tidsprofilering

en: Callgraph
da: Funktionskaldsgraf

en: Flamegraph
da: “Flammegraf”

en: Seek Backward
da: Søg baglæns

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Reset Zoom
da: Nulstil zoom

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Seek Forward
da: Søg fremad

en: Depth
da: Dybde

en: Hits
da: Træffere

en: Open Recording
da: Åbn optagelse

en: Open
da: Åbn

en: Sysprof Capture (*.syscap)
da: Sysprof-optagelse (*.syscap)

en: Save to File
da: Gem til fil

en: Save
da: Gem

en: Loading...
da: Indlæser …

en: Invalid Document
da: Ugyldigt dokument

en: The document could not be loaded. Please check that you have the correct capture file.
    
    %s
da: Dokumentet kunne ikke indlæses. Kontrollér venligst, at du har den rette optagelsesfil.
    
    %s

en: Toggle Left Panel
da: Slå venstre panel til/fra

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: View Options
da: Visningsindstillinger

en: Toggle Right Panel
da: Slå højre panel til/fra

en: Energy
da: Energi

en: Network
da: Netværk

en: Storage
da: Lager

en: _Record Again…
da: _Optag igen …

en: Save As…
da: Gem som …

en: _Quit
da: _Afslut

en: Categorize Frames
da: Kategorisér frames

en: Hide System Libraries
da: Skjul systembiblioteker

en: Include Threads
da: Inkludér tråde

en: Bottom Up
da: Bunden opad

en: Ignore Kernel Processes
da: Ignorér kerneprocesser

en: Ignore Process 0
da: Ignorér proces 0

en: Merge Similar Processes
da: Sammenflet lignende processer

note: translators: Left Heavy means to sort larger (heavier) stack frames before others, starting from the left
en: Left Heavy
da: Tung venstre
